Voor München is Wim Ruska de man Alleen Hemmes ontkomen aan en Kasten nederlaag Leidse judotrainer Leo de Vries op studiereis in Japan (I) r HERENTENNISTOP KOMT KWALITEIT TEKORT IN HILVERSUM GOED DAT ER POLITIE IS..? PAGINA 12 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD LEIDEN Leo de Vries, Leids judo leraar en trainer van de nationale jeugd- équipe, heeft een studiereis gemaakt naar het mekka van de judosport: Ja pan. In gezelschap, beter gezegd: als een hoveling van de in het land van de rij zende zon nog altijd als een vorst vereerde Anton Geesink. In zeker opzicht een geweldige introductie, de aanwezigheid van de 'maestro', hoewel de verering voor diens (machtige) persoon op den duur een wat frustrerende uitdrukking op het gevolg had. De Vries heeft de (kostbare) reis naar Japan ondernomen, niet om zichzelf te bekwamen ,,dan had ik tien jaar eerder moeten gaan" maar om als trainer de benadering van de judosport in het door tradities belaste Japan te be studeren. Een benadering overigens zo heeft Anton Geesink inmiddels ver klaard die volkomen verouderd is en nodig op de helling moet. Leo de Vries heeft in Tokio alle grote universiteits-dojo's bezocht en heeft daar meegetraind is in het beroemde judo-centrum van Tenri geweest en ten slotte in Suwa. Over zijn in Japan opgedane ervaringen, zijn visie op de toekomst van het Nederlandse judo in het bijzonder op de toekomst van het Nederlandse judo in het bijzonder op de kansen van de oranje judoka's voor de komende Olympische Spelen van München vertelt hij de eerstvolgende dagen in het Leidsch Dagblad. Exclusief.... door René Vos Portret: Leo de Vries, 33 jaar, is gehuwd en vader van drie kinderen. Zijn hoofd-dojo heeft hij op de Leidse Uiterste gracht, een verrassend fraaie accommodatie, al doet de wat haveloze entree anders vermoeden. De Vries is vierde dan. Hij behaalde in 1963 het Nederlands kampioenschap in de (nu niet meer bestaande) lichtgewichtklasse en werd drie maal kampioen van Zuid-Holland. In het leven van Leo de Vries betekent judo erg veel. Zijn lief hebberij is zijn beroep geworden. Leo de Vries: „Voor mijn gevoel is dat de ideale combinatie. Kijk, iedereen moet werken, geld verdienen. Als je dat werken kunt combineren met je hobby, zit Je, dacht ik, in de goede hoek Intermezzo: uiterst attractieve mevrouw De Vries brengt kof fie. De interviewer bepeinst be wonderend, dat Leo de Vries ook wat haar betreft in de goede hoek zit Een gelukkig man Leo de Vries is een vriend van Anton Geesink. Die vriendschap dateert uit het jaar 1963. toen De Vries Nederlands kampioen werd en in de nationale selecie werd opgenomen. „Ik heb drie jaar onder lei ding van Geesink getraind. Toen kreeg Anton onenigheid met de judobond en stopte er mee. Er kwamen andere trai ners. Op een gegeven moment hadden wc er twee: Essink en Wagenaar: Die gingen op de mat staan discussiëren over wat wèl en niet goed was en toen heb ik ook maar voor de eer be dankt. Voor de centrale training althans. Ik kwam bij Geesink in '66 of '67, daar wil ik vanaf zijn, toen hij begon met de leraren- cursus. Toen zijn we ook gaan werken aan het leerplan". Niet gemakkelijk Interviewer, voorzichtig: „Rond de figuur van Geesink zijn veel strubbelingen geweest. Hij maakt niet de indruk een ge makkelijk man te zijn". Leo de Vries: „Het is natuur lijk een onbuigzaam man. Was hij dat niet geweest dan zou hij nooit wereldkampioen zijn ge worden. Tegenover dat niet-ge- makkelijk-zijn staat ook dat hij ontstellend veel van judo af weet. Hij beleeft het intens, hij gaat met judo naar bed en staat ermee op, zijn hele leven is judo. Daarbij heeft hij een staat van dienst opgebouwd die uniek is: 23 maal kampioen van Ne derland. 23 maal kampioen van Europa, tweemaal wereldkampi oen, Olympisch kampioen Met zo'n staat van dienst mag je een moeilijk karakter hebben en móet je wat van hem accep teren, concessies doen, dat je aan persoonsverheerlijking moet gaan doen. Dat beslist niet. Voor mij is Geesink nog altijd vak man nummer één. Naar mijn idee had men van bondszijde wat meer van hem moeten ne men. Het is te vaak uitgevoch ten op het scherp van de snede, te vaak is het een prestige kwestie geworden Interwiewer: „Geruchten heb ben de ronde gedaan, dat Gee sink een come back wil maken in de wedstrijdsport". Leo de Vries: „Daar is geen sprake van. Wel ben ik ei-van overtuigd dat als Anton een sponser zou vinden, die hem een half jaar loonderving zou geven en hij zou in een trainingskamp gaan ,hij opnieuw wereldkam pioen zou worden. Geesink heeft nu een te druk leven. Hij heeft een full time job aan de academie, waaraan hij ontzettend veel tijd moet spenderen. Daarnaast is hij nog eens trainer van de nationale ploeg en heeft hij talrijke an dere verplichtingen in binnen- en buitenland. Nee, Geesink te rug als wedstrijd-judoka, dat is geen haalbare kaart Toekomst Interviewer: „Hoe ziet u de toekomst voor het Nederlandse judo. de kansen op eremetaal bü de Spelen in München?" Leo de Vries: „Voor mij heet de enige man die op de Olym pische Spelen voor een goed re sultaat kan zorgen Willem Ruska. Ik ben in Sekioekoe ge weest. Dat is een club Judoka's in de buurt van Tokio. Ruska heeft daar een maand of drie gewoond en getraind en die jongens daar waren nog kapot van hem. Van zijn inzet, van zijn lust om te trainen. Ze slaan hem erg hoog aan. Als hij niet te veel pech heeft geloof ik dat we aan Ruska een kandidaat kampioen hebben. Voor de rest moeten we ons maar niet teveel illusies maken. Misschien dat in het halfzwaargewicht Peter Snijders een eind komt, maar ik ben bang dat by hem de jaren gaan tellen, dat hij ook teveel aan zijn hoofd heeft. Zijn beroep, zijn huwelijk, het zijn allemaal zaken die op den duur af gaan leiden. Nee, Willem zal het moeten maken, zowel bij de zwaargewichten als in de „alle categoriën". Wat de toekomst van' het Ne derlandse judo betreft: die zie ik vrij somber in. Ik zie het als een doodsteek voor het Neder landse judo dat er teveel ver enigingen, teveel scholen zijn. Dat geeft een enorme spreiding van kwaliteit, wat het wedstrijd judo niet ten goede komt. Alleen al in Leiden wordt op acht ver schillende plaatsen judo be oefend. Dan praat ik over een stad van 100.000 inwoners. Elk van die (acht) scholen of clubs heeft hooguit één, twee of drie goede, dus talentvolle jongens op de tatami. Zou je die bij el kaar kunnen brengen, met el kaar laten trainen, dan ben ik ervan overtuigd, dat je op een gegeven moment kwaliteit goede wedstrijdmensen dus, zal krij gen. Nu is de spoeling te dun. Dat zie ik als een groot nadeel voor het Nederlandse judo in het algemeen. Contact In Leiden gaan we overigens de goede kant uit. Voor ik naar Japan ging heb ik contact ge had met Van der Luit van Ju doclub Eendracht. Ik heb hen het plan voorgelegd om te gaan proberen in Leiden een soort centrale training te organiseren. Op zaterdagmiddag van 4 tot 6 uur. De bedoeling is, dat elke school of club uit Leiden en om geving een man of tien stuurt. Het moeilijke punt is echter dat we in ons Leids judowe reldje bereid moeten zijn over „oud zeer" heen te stappen. Er is tussen de Eendracht en Leo de Vries wel eens wat geweest, ik zal ook wel eens, al kan ik het me op dit moment niet eens herinneren, onenigheid te heb ben gehad met de heer Luiten, ik bedoel ermee: als je veel ver enigingen in één plaats hebt, stuit je op een bepaald ogen blik op zaken die wrijving ver oorzaken. Maar daar moet je op een gegeven moment overheen kunnen stappen. Wedstrijd-judo is zakelijk geen florerende affaire. Er valt geen cent aan te verdienen, er moet in wezen geld bij. Maar dat is van ondergeschikt belang. We moeten die talentvolle jon gens by elkaar brengen in het belang van het judo, kijken of we gecentraliseerd resultaten kunnen maken Weinig ijver toekomst in de nationale jeugd- ploeg?" Nationale jeugdtrainer Leo de Vries kijkt somber: „Het is spij tig te moeten vaststellen, dat vooral bij de jeugd de trainings bereidheid, de trainingslust en -ijver minimaal zijn. Als je top sport wil bedrijven, als je re sultaten wilt maken, moet op zijn minst die bereidheid er zijn, moet je, zoals de wielrenners dat zo juist uitdrukken, „kun nen afzien". Een voorbeeld: een paar weken geleden ben ik in Well (Limburg) geweest. Ik heb daar vier dagen instructie uit het leerplan gegeven. In Well waren ook drie jongens uit de aspiran ten kernploeg en een aantal Zweden, knapen van een jaar of 18, 19. Sterke kerels. Voor een sportman ben ik te oud. Met 33 jaar ben je op retour, zonder meer. Maar toen ik die Zweden zag mensen tegen wie je zel den de kans krijgt te judoën wilde ik nog graag, ondanks mijn 33 jaar, met hen aan de slag. Ik organiseer een training Een wandeling in de straten van Tenri, v.l.n.r. de Oostenrijker Walter Gasteiger, Pierre Zenden, Anton Geesink en Leidenaar Leo de Vries. en waarschuw onze aspiranten. Nou ja, van die aspiranten heb ik er niet een gezien. Ik was daar niet in mijn hoedanigheid als trainer van de jeugdploeg. Dan had ik het nooit of te nim mer gepikt, hadden ze hoe dan ook op de mat gestaan De volgende dag kwam een me vertellen, dat hij was weg gebleven omdat hij, door in de zon te zitten, een wat schrale nek had, de ander omdat hij had gevoetbald. Als ik dan zo iets meemaak vraag ik me af: waar willen die jongens in 's-hemelsnaam naar toe? Willen ze nou kampioen worden of niet? En zolang we met zulke knapen te maken hebben zie ik de toekomst voor het Neder landse Judo somber in Morgen: Er wordt veel aan dacht aan de fysieke kant van judo besteed. HILVERSUM De absentie van een gedeelte van de inter nationale top heeft de sterkste Nederlandse spelers weinig baat gebracht bij de open Nederlandse tenniskampioenschappen in Hilversum. Slechts de nationale kampioen Fred Hemmes en Richard Kasten ontkwamen aan de guillotine, die door de meeste buitenlanders genadeloos werd gehanteerd. Op het rode gravel van Hilversum vielen de hoofden van Jan Hordijk, Peter Soeters, Fried Schmitz en Jan Coebergh en in het spoor van de vrijwel voltallige Nederlandse top verdwenen ook nog Loek Sanders, Eddy Knol, de oude Jan Hajer, Peter Ehrlich, professionals Fred Doggen en Stanley Franker, jeugd-inter- nationals Lex Constandse en Hilversums Peter Scholtz. Het kwaliteitsverschil tussen het nationale heren- en dames tennis bleek schrijnend, want Marijke Schaar, Aóa Bakker en Betty Stöve bleken gemakkelijk overeind tegen speelsters die internationaal niets meer of minder voorstellen dan de spelers met wie het heren contingent werd geconfronteerd. In het rijtje overblijfsters was geen plaats voor Judith Salome, die werd overtroffen door Joan Kudelka- Wilshere. Aangezien de in Zuidafrika geboren speelster de Nederlandse in alle opzichten overtrof, is dat ver lies voor diegenen die niet uitslui tend voor tennis naar Hilversum ko men, op een bijzonder aantrekkelij ke manier gecompenseerd. Op de baan bleek mevrouw Kudelka trou wens ook meer waard dan Juffrouw Salome, die geen antwoord had op zeer venijnige korte ballen en die zich in een duel dat voornamelijk van de achterlijn werd uitgevochten herhaaldelijk liet verrassen door een aantal felle smashes van de frele Ku delka. Geen moeilijkheden De echte top van de dames kende weinig moeilijkheden. Evonne Goo- lagong, de koningin van Wimble don. werd weinig elegant naar baan drie gemanoeuvreerd terwijl de eer van de hoofdbaan aan Betty Stöve werd gelaten. Voor de Australische was dat niet erg. Zij behoefde slechts kort werk te leveren met de Ame rikaanse Alice Valentine. Bet ty Stöve streed voortdurend overtui gend wat langer met de Japanse Yaeko Matsuda. Marijke Schaar liep gemakkelijk langs de Britse mevrouw Battrick-Cramp. Verrassend was dat Christina Sandberg die vorig Jaar in Hilversum Trudy Walhof van de baan Joeg een set moest prijsgeven aan Maria Pinto Bravo-Arias. Maar de slanke Zweedse herstelde zich be kwaam: 1-6, 6-2. 6-2. Degelijk De twee Nederlandse de le dag, Hemmes en Kasten, ge bruikten drie sets. Kasten in een van zijn kant degelijk gespeelde partij te gen de Italiaan Zugarelli, Hemmes in een door een hem uiterst behoedzaam gevoerd duel tegen nummer negenen dertig van de Ver. Staten, de 21-Ja- rige George Taylor. Zonder een werkelijke aanvalsdrift te ontwikkelen, overleefde Hemmes toch de eerste ronde 3-6, 6-3, 6-4. Op zijn tweede wedstrijdpunt ver overde hij het recht in de tweede ronde tegenstander van Enzeo di Matteo te zijn. Een vooruitzicht dat, gezien het spel van Hemmes gisteren, weinig perspectief biedt tegen de driftige Italiaan. Peter Soeters trof het slecht tegen de professioneel spelende Chileen Pinto Bravo en het kundige verweer van Fried Schmitz was niet toerei kend om de rijkere kwaliteiten van Jean-Luc Rouyer te neutraliseren. Stanley Franker trof in Jörgen Ul- rich gewoon een man met meer capa citeiten en voor Peter Scholtz gold precies het zelfde tegen Godrella. Jan Hordijk had echter alle kans tegen Ross Case, de vierde amateur van het zo afgeroomde Australische leger van topspelers. Ross Case pas negentien, is een van de spelers die betrokken was bij de grootste teleur stelling sinds jaren voor het Austra lische tennis. Hij liet zich mede in en door Japan uitschakelen voor het toernooi om de Davisbeker. Hordijk en Case speelden een duel vol erger nis. Hordijk maakte zich bij herha ling kwaad op zichzelf en Case op scheidsrechter Wolf. die ver boven zijn macht moest grijpen bij de ar bitrage van dit duel. Zowel Hordijk als Case hadden groot gelijk. Maar temidden can alle boosheden gebruik ten beide spelers hun partij ook om een redelijke hoeveelheid tennis te laten zien. Case kon niets meer dan Hordijk, maar durfde wel wat meer. Hij waagde het aan te vallen en ri sico te nemen en daarmee dwong hij een vóór hem gunstige beslissing af. Hordijk faalde op kritieke wijze maar Case daarentegen zette Juist in be slissend situaties alles op alles. De moed werd beloond. niet kunnen rekken tegen een bui tenlander, die door de inflatie van Hilversum in dit toernooi een van de betere spelers zal zijn. Uitslagen HERENENKELSPEL, eerste ron de: Sedgman (Aus.)-Ehrlich (Ned.) 63, 6—2, Pinto Bravo (Chi)-Soe ters (Ned.) 6—2, 6—3, Rouyer (Fra) Schmitz (Ned) 6—3, 6—3, Di Mat teo (It)-Freer (Zaf) 63, 75, Hem mes (Ned)-G. Taylor (VS) 3—6 6—1 64. Meyer (Fra)-Lynn (VS) 2—6, 6—3. 6—0, Kasten (Ned)-Zugarelli (It) 4—6, 6—4, 6—2 Ian Fletcher (Aus)-Veentjer (Ned) 63, 6—3 Di- bley (Aus)-Dogger (Ned) 62, 6—0, Case (Aus)-Hordijk (Ned) 86 46 6—3, Kreisse (VS)-Hajer (Ned) 6—2 6—0, Dominquez (Fra)-v. Amri- traj (India) 6—2, 6—1, Chanfreau (Fra)-Knol (Ned) 7—5, 9—7, Ami traj (Ind)-Torci (It) 6—1, 6—4, 1 rai (Jap)-Bauska (VS) 61, Kudelka Statenloos) -Constand (Ned) 6—1, 6—2, J. Ulrich (Denn Franker (Ned) 6—1, 6—4, 6—3, M sters (Aus)-Palmieri (It) 46, 6- 6—3, N'Godrella (Fr)-Scholtz (Ne 6—3, 64, Drossart (Belg)-Warwi (Aus) 3—6, 64, 6—3, Cooper (Ai Coebergh (Ned) 4—6, 6—3, 6—4, E miwazumi (Jap)-Sanders (Ned) 7- 64. DAMESENKELSPEL, eerste ro de: Junko Sawamatsu (Jap) Marcellen Blom (Ned) 64, 6- Marijke Schaar (Ned)-Carol Ba trick (GB) 6—1, 6—3, Isabelle Ff nandez (Col)-Els Slemons (Nedei 6—1, 6—0, Christina Sandberg (Zw Maria Pinto Bravo (Chi) 16, 6- 62. Evonne Goolagong (Aus)- geplaatst)-Alice Valentine (VS) 62, Betty Stöve (Ned)-Yaeko Matsuda (Jap) 62, 64, Jo Kudelka-Wilshere (Z Afr)- Judi Salome (Ned) 3—6, 6—3, 6—4, A Bakker (Ned)-Nirupa Mankad (U) 6—3, 2—6, 6—0. ADVERTENTIE Moet zo'n jongen van pak weg negentien jaar je een kat geven, omdat bij toevallig een uniform aan heeft, en jij nietl Ik vroeg: weet jouw moeder wel, dat je in donker nog op straat bent? Twee dagen later is een in sluiper gepakt. Hij had pech gehad: het was geen brigges van vijftig geweest die hem had nagezeten, maar een jónge agent. Zo eentje van negen tien.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 12