Stella Maris komt terug vvyv*? Marechaussee moet haar kort houden LOZING OP ZEE: KAN DAT MAAR ZO? Uitvallers vierdaagse DE RUITER WIL DE VERKOOP TENIET DOEN Italiaanse en Franse regering bekostigen garderobe beroemdheden Na aandrang van de regering zwicht AKZO VRIJDAG 23 JULI 1071 LETOSOH DAGBLAD PAGINA 7 HENGELO (GPD, ANP) AKZO Zout Chemie heeft gisteravond besloten het schip Stella Maris te laten terug keren naar Rotterdam en de lading op te slaan. De directie heeft dit besluit geno- en na een gisteren ontvangen ver- >ek van de Nederlandse regering, om internationale politieke verwikkelin- jen te voorkomen. Het verzoek van de Nederlandse regering is gekomen i enige dagen intensief overleg op jog niveau. AKZO büjft van mening dat lozing m deze afvalstoffen als tijdelijke maatregel en op de wijze zoals was overeengekomen met de Nederlandse deskundige overheidsinstanties (RI- en RIVON) aanvaardbaar is. De Nederlandse regering heeft AKZO medegedeeld dat zij alles in het werk zal stellen om spoedig tot algemeen bindende internationale regeling te komen betreffende de lozing van industriële afvalstoffen in De afvalstoffen zullen voorlopig worden opgeslagen in tanks aan de wal. Dat zal ook gebeuren met nieu we partijen afvalstoffen. Het lijkt wel duidelijk dat de Nederlandse re gering druk op de AKZO heeft uit geoefend gezien de wijd verbreide protesten in verschillende landen teger het voorgenomen dumpen door de Stella Maris. Bovendien heeft de •egering de resultaten willen af wachten van de internationale visse rijconferentie die dezer dagen in Oao wordt gehouden. Demonstraties De Sinn Fein in Ierland had gis- ren zijn aanhangers opgeroepen >or de Nederlandse ambassade in Dublin te demonstreren uit protest tegen het storten van 600 ton che misch afval in de Atlantische Oce aan, ca. 1.000 km. ten westen van Ierland. De ambassade stond gisteren onder bewaking en ook Nederlandse be drijven in de Ierse hoofdstad zouden nodig bewaking krijgen. De Ierse ambassadeur in Neder land, dr Eoin MacWhite, had gis teren opnieuw op het ministerie van Buitenlandse Zaken uitdrukking ge- aan zijn grote bezorgdheid Dver het storten door de Stella Ma- Ierland, aldus de ambassadeur, iie reeds woensdag op het ministe rs geweest, acht zijn visserij - belangen bedreigd. Ook de Engelse zaakgelastigde ln Nederland, M. R. S. Faber, had op het ministerie van Buitenlandse Za ken uiting gegeven aan de zorg van iljn regering. De Nederlandse zaakgelastigde in Londen, jhr. ma*. L. L. R. Huydeco- an Nigteveoht, was woensdag avond op het Foreign Office ontbo den voor nadere inlichtingen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de AKZO in kennis ge steld van diverse stappen, die de afgelopen dagen door Noorwegen, Denemarken, Zweden, Ierland .IJs land en Engeland zijn genomen. Katastrofaal De Noordzee, de Oostzee, het Kat tegat en het Skagerrak dreigen een k A tas trof ale graad van vervuiling te bereiken indien geen halt wordt toe geroepen aan de dumping van alle afval van de Westeuropese landen. Dat is de mening van Scandinavische milieu-experts. Van Nederlandse zijde wordt hier toe jaarlijks bijgedragen met ruim anderhalf miljoen ton chemicaliën van variërende giftigheidsgraad, vol gens Scandinavische zegslieden. Te vens wijst men erop dat de Stella Maris nu als zondebok moet dienen voor alle Nederlandse, Engelse en Westduitse bedrijven die jaarlijks mil joenen tonnen afval lozen in de zelfde wateren waar de Stella Ma ils nu bot heeft gevangen. De Scandinavische regeringen zul len volgend jaar tijdens de milieu zorg-conferentie onder auspiciën van de Verenigde Naties hierop na der de aandacht vestigen. Men hoopt dan tevens onderling tot overeen stemming te zijn gekomen betreffen de een dumpingsverbod voor alle schepen die onder Scandinavische vlag varen. De vier Scandinavische ministers van buitenlandse zaken hebben reeds eerder contact opgenomen met hun collega's in de betrokken midden - Europese landen, maar zonder veel resultaat. Premier Heath van Enge land gaf de Britse industrie kort ge leden toestemming 375.000 ton gif tige chemicaliën in de noordzee te dumpen. West-Duitsland verminderde de afvallozing in de Rijn, hetgeen een vergroting van de afvalhoeveelheid voor de Noordzee betekende. UTRECHT Brigade-generaal M. Meijer, commandant van de Ko ninklijke Marechaussee, heeft in een dagorder aan zijn bataljonscomman danten gedecreteerd dat zowel de beroepsmilitairen als de dienstplich tigen bi) zijn wapen het haar kort moeten blijven dragen. Hij ontsnapt aan de handlichting tot vrije haar- keuze van oud-minister Den Toom door de hier in gestelde uitzonde ringsregels, die onder meer kunnen gelden als de aard van de functie in geding zou komen. Generaal Meijer vindt dat de taak van zijn mannen zó representatief is Rinus Wehrmann keert terug HARDE Rinus Wehrmann, de soldaat met het lange haar uit Den Haag, is terug bij zijn onderdeel. Gisteravond meldde hij zich in de artillerie-legerplaats 't Harde, waar hij maandag al op het appèl had moeten verschijnen De waarnemend afdelingscomman dant zal nu in een huishoudelijk on derzoek nagaan waarom Rinus vier dagen is weggebleven. Daarbij zal ook een militaire arts worden inge schakeld. Algemeen wordt aangenomen dat de soldaat de emoties van het krijgs- raadvonnis van twee jaar en van de drie maanden, die hij in voorarrest heeft gezeten geestelijk niet heeft kunnen verwerken. dat hun haardracht nooit aanlei ding mag geven tot „aanstoot", wre vel of andere frustaties". De marechaussee, zo zegt de ge neraal. komen in de politieke en ambtelijke sfeer veelvuldig in aan raking met personen uit alle lagen van de bevolking en met vreemde lingen. Ook de bescherming van het koninklijk huis en de paspoort- trole aan de grenzen behoort tot de taak van dit landmachtonderdeel. „De haardracht van de mare chaussees mag niet te ver afwijken van het gemiddeld gangbare", zo de creteert generaal Meijer. Dat gemid delde is dan: „dicht aan het hoofd aansluitend en niet over oren, ogen, boord of kraag vallend". Baard en snor zijn toegestaan, maar die moeten ln de verloftijd worden aangekweekt. Ook bakke baarden worden getolereerd: wel graag bescheiden. Misbruik Het hoofdbestuur van de Vereni ging van Dienstplichtige Militairen zegt dat generaal Meijer met zijn bevel de tolerante maatregel van Den Toom op losse schroeven zet. .Misbruik maken van de ontsnap* T HARDE - Rinus Wehrmann, de aanvoert dat er genoeg marechaus sees zijn die nooit representatief werk doen en bijvoorbeeld alleen in het verkeer optreden De heer A. Ros. voorzitter van de uit onderofficieren bestaande Mare chaussee-vereniging. had „wel be grip" voor de maatregel. Jan Wolkers voor een week eenzaam bewoner van het eiland Rottumeroog heeft zich in de nacht van woensdag op donder dag ontfermd over een even een- n, door zijn moeder verlaten, zeehondje. De hele nacht heeft de schrijver het beestje proberen verzorgen. Via de radiocommu nicatie, die hij op het eiland heeft is de Koninklijke Lucht macht te hulp gekomen. Men heeft het beestje van Wolkers overgenomen en het overgebracht (Van onze juridische medewerkster) De zwerftocht van de Stella Marls met 600 ton afvalstoffen van AKZO-zout-chemie aan boord, roept ook een reeks Juridische vra gen op. Zo heeft een woordvoerder van het ministerie van Verkeer en Waterstaat gezegd, dat er in ons land geen meldingsplicht bestaat NIJMEGEN Marsleider majoor A. J. van Dongen noemt het uitvalspercentage in de Nijmeegse Vierdaagse, met name wat de tweede dag (492) en in iets mindere mate de derde dag (315) be treft „niet mis". Hij verklaarde gisteren: „Wij hebben geprobeerd te achterhalen, waardoor het komt dat er zoveel uitvallers zijn. We zijn tot de conclusie gekomen dat veel jongeren de vierdaagse te licht opvatten. Ze trainen te weinig. Bij de militairen ligt dat ook zo. Ik geloof dat de stadsjeugd minder kansen heeft om zich lichamelijk te ontwikkelen". De 24-jarige Deense sergeant Geert Noergaard, heeft daar beslist geen hinder van. Hij is vanuit Jutland naar Nijmegen komen wan delen, onderweg ook nog even de Apeldoornse vierdaagse meepik kend en heeft het plan opgevat om ook de terugweg lopend af te leggen. Er is echter één probleem: de vakantiedagen van de Deen zijn voorbij en daarom gaat hij aan zijn bazen vragen of hij zijn verlof wat mag verlengen. Noergaard is een doorgewinterde wande laar: dit jaar legde hij reeds 1800 kilometer af. zodat hij van de afstanden van de Nijmeegse Vierdaagse niet opkijkt. King Natuurzuiver voor het zich ontdoen van giftige afvalstoffen. Bovendien zou er geen regel zijn die het lozen bulten ter ritoriale wateren verbiedt. De Noren zouden er bij Neder land op hebben aangedrongen om onze wetgeving op dit punt uit te breiden. Sinds 1963 hebben wij echter de wet gevaarlijke stoffen, die een zeer vergaand kader biedt voor overheids toezicht op het punt van vervoer en het ten vervoer aanbieden van gevaarlijke stoffen. Volgens deze wet kan de minister bij algemene maatregel van bestuur het vervoer en ten vervoer aanbieden van ge vaarlijke stoffen verbieden, evenals het binnen of buiten het Nederlands grondgebied brengen van gevaarlijke stoffen. Dit verbod kan dan weer worden opgeheven door middel van een vergunning, waaraan bepaalde voorwaarden ver bonden zijn. De autoriteiten zijn het er nog niet over eens over welke stof het nu precies gaat. Genoemd worden dichloorethaan of vinylchloride. Een groot aantal stoffen is door de mi nister van verkeer en waterstaat aangewezen als giftige stoffen die vallen onedr de bepalingen van deze wet, onder andere dichloor- of nitro-ethaan. Waar de deskundigen het wel over eens zijn Is dat het in dit geval gaat om een zeer schade lijke afvalstof, zodat aangenomen mag worden dat deze onder de be palingen van de wet valt. De vraag is dan verder of aan de Stella Marls een vergunning is ver leend om deze giftige stoffen te lo zen en vervolgens welke voorwaar den daaraan zijn verbonden. Deze voorwaarden kunnen van algemene aard zijn, zoals ten aanzien van de verpakking. Maar zij kunnen ook een bijzonder karakter hebben, bij voorbeeld betrekking hebben op de stortplaats. Als de Stella Marls een vergunning heeft gekregen dan Is het interes sant om te weten welke voorwaar den de minister daaraan heeft ver bonden en of hij ook heeft overwo gen de vergunning te weigeren. Is geen vergunning verleend, terwijl de lading van de Stella Maris valt on der de wet gevaarlijke stoffen, dan handelt de AKZO in strijd met het bij die wet gestelde verbod. De wet stelt dergelijke handeling strafbaar als overtreding. De maximum boete is 5000 gulden of één Jaar hechte nis. Een belangrijker dwangmiddel is dat op kosten van de overtreders wegvaren belet kan worden. Een aantal ambtelijke diensten is belast met het toezicht op de nale ving van de bepalingen van deze wet. Hiertoe behoren onder anderen de commandant en de controleurs van het korps controleurs gevaarlij ke stoffen, de recherche maar ook de inspecteurs van de volksgezond heid. Pp dit moment weten we niet precies of deze wet wel is nageleefd in het geval van de Stella Maris. Maar de regeling bestaat en zorg vuldig toezicht op de naleving kan in het vervolg veel ellende voorko- naar Texel, waar men over de Motorrijders moeten helm gaan dragen DEN HAAG De bestuurders van motoren en scooters en hun passa gier (s) zijn met ingang van 1 juni 1972 verplicht een goed passende helm te dragen die op deugdelijke wijze op het hoofd is bevestigd. Het dragen van een helm is ver plicht gesteld omdat de berijders van tweewielige motorvoertuigen blijkens onderzoeken bij ongevallen groot risico van hersenletsel lopen met alle consequenties van dien voor de betrokkenen en de gemeen schap. Het aantal doden onder de berijders van motoren en scooters bleek in 1968 vele malen groter dan het dodental van inzittenden van per sonenauto's. Kort geding over panden Schroeder en Gerzon AMSTERDAM De verkoop van leegstaande panden van Schroeder in Den Haag aan de ontwikkelings- en exploitatiemaatschappij Smulders in Utrecht was de inzet van een kort geding dat de heer C. de Ruiter (op 14 juni afgetreden als directeur van GBS-beheer) gisteren heeft aange spannen tegen de Nederlandse Cre- diebbank, gebr. Gerzon's modemaga zijnen, Schoeder en Co en ontwikke lingsmaatschappij Smulders. De heer De Ruiter eist dat de verkoop van dit onroerend goed, waarvoor een voorlopig op 29 juli aflopend koop contract bestaat, niet plaatsvindt, op straffe van een dwangsom van f 1 min voor elke dag dat wordt gewei gerd het bevel op te volgen. Wanneer dit kort geding in het voordeel De Ruiter uitvalt, hoopt deze uit de rode cijfers te kunnen komen, onder hij gebukt gaat door kredieten bij de Nederlandse Credietbank. Deze bank heeft zich indertijd garant ge steld voor de uitvoering va organisatieplan bij Gerzon, de aandelen waren gekocht door de Centrumbank (de later GBS-beheer- maatschappij). Toen hij nog directeur van GBS- beheer was, had de heei De Ruiter enkele plannen van Schroeder in Den Haag aan de ontwikkelings- exploitatiemaatschappij Smulders willen verkopen voor f 4,6 min, zei de raadsman van de heer De Ruiter, mr. W. B. A. H. Heskes uit Leiden Nederlandse mode-industrie recht op financiële steun De Nederlandse textiel- en confectiefabrikanten kunnen waarschijnlijk nooit uit de moeilijkheden komen als de re gering hen niet een handje helpt. Ze kunnen namelijk met geen mogelijkheid tegen hun Franse en Italiaanse collega's op omdat die ieder jaar wel miljoenen guldens overheids subsidie krijgen. In Italië is die mode-industrie al jarenlang het troetelkindje van de regering in Rome. De Italiaanse couturiers en stoffenfabrikanten krijgen voor hun collecties namelijk de meest fantastische bedragen toegestopt. gestuurd'. Vooral president Pompi dou scheen zich er erg kwaad over te maken dat de Italiaanse regering aan de ene kant de Jurken van vrouwen als Sophia Loren, Jackie Onassis en Audrey Hepburn betaalt, terwijl ze aan de andere kant bij de EEG haar hand ophoudt om de armoede in Zuid-Italië te bestrij den. Want als U soms dacht dat filmsterren en andere beroemdhe den een fortuin voor een nieuwe garderobe betalen dan heeft U het mis. De dames krijgen bijna alles gratis omdat hun klandizie voor de mode-ontwerpers zo'n goede reclame is. De Franse commissie kwam overi gens onverrichterzake terug, want de Italiaanse regering bleek niet bereid zijn om van het premie stelsel af te stappen en de mode ontwerpers en fabrikanten voortaan zelf hun zaakjes te laten regelen. Om de Franse stoffenfabrikanten niet helemaal in de kou te laten staan heeft de regering in Parijs, zij het met tegenzin, besloten om nu maar hetzelfde systeem in te voeren. De Parijse mode-ontwerpers zitten daardoor op rozen want ze krijgen nu niet alleen Italiaanse maar ook Franse stoffen cadeau. En de stoffenfabrikanten rond het Place de l'Opéra kunnen voortaan rekeningen naar de Franse regering sturen. Alleen wanneer een creatie die ik de afgelopen dagen met mode-ontwerpers en tex tielfabrikanten had, blijkt dat er achter de schennen zulke giganti sche transacties worden afgesloten dat het wel lijkt alsof de hele EEG niet bestaat. Om te beginnen krij gen vrijwel alle couturiers een over heidstoelage waarvan ze onder meer hun shows kunnen betalen. De re gering heeft in antwoord op vragen ln het Italiaanse parlement gezegd, dat de modekoningen de subsidie krijgen omdat ze voor zoveel .good will" zorgen. BIJ de show-subsidie blijft het niet, want de mode-ontwerpers krijgen vrijwel alle speciaal voor hen ge maakte stoffen gratis. Niet dat de Italiaanse stoffenfabrikanten zo vrijgevig zijn, maar het maakt hun niets uit omdat ze de rekening toch bij de regering in Rome kunnen presenteren. De fabrikanten geven hun stoffen overigens nog liever aan bekende Parijse mode-ontwer pers weg omdat ze dan bij het Ita liaanse ministerie van handel niet alleen het geld voor de stof maar ook nog een exportpremie kunnen incasseren. De Franse regering heeft naar aan leiding van felle protesten van Parij se stoffenfabrikanten, die bijna geen meter meer aan hun vroegere klanten konden verkopen, onlangs een onderzoekcommissie naar Italië zo'n succes is dat die verschillende malen wordt nabesteld moeten de mode-ontwerpers met geld op tafel komen. De stoffenfabrikanten vra gen dan soms wel 300 gulden per meter. De Parijse couturiers vinden dat geen bezwaar, want wie niet beroem d is moet voor een echt haute couture-pakje ongeveer 3.000 gulden betalen. De Inkopers van confectiefabrieken en grote warenhuizen zijn voor een toegangskaartje voor een show zo'n 3.000 tot 6.000 gulden kwijt en mo gen daarvoor een patroon van een simpel jurkje uitzoeken. Het Is na tuurlijk wel duidelijk dat de Neder landse stoffenfabrikanten, die door gebrek aan overheidssteun geen gratis lappen uit kunnen delen, niet bij de Parijse couturiers hoeven aan te kloppen. Door alle geldgeverij achter de modeschermen worden indirect ook de Nederlandse confec tiefabrikanten benadeeld. Wanneer de Nederlandse regering wil dat er niet nog meer fabrieken moeten sluiten dan zijn er slechts twee mogelijkheden: of de minister van economische zaken moet het in de EEG voor elkaar zien te krijgen dat alle mode- en textielpremies voor Italië en Frankrijk worden af geschaft of prof. Langman moet de Nederlandse Mode-industrie in na volging van Italië en Frankrijk fi nancieel gaan steunen. Misschien zullen de Jonge begaafde mode-ont werpers Leon Bouter, Frans Mole naar en Henk Wichers de Amster damse, Groningse en Twentse tex tielindustrie nieuw leven ln kunnen blazen. Men zou dan alleen maar vlak na de Parijse shows een Ne derlandse modedag hoeven te orga niseren om in één klap de Inkopers uit de hele wereld en de voltallige internationale modepers te interes seren. in een toelichting op de dagvaarding. Voor deze transactie kreeg hij echter geen toestemming van zijn collega's, onder wie mr. D. A. I. van den Oever, mede-eigenaar van GBS-beheer. Zou de verkoop, wel zijn doorgegaan, dan zou de heer De Ruiter een positief saldo bij de Nederlandse Credietbank hebben kunnen creëren en zou hij ln één klap zijn schulden kwijt zijn ge weest. In maart van dit jaar droeg de heer De Ruiter zijn aandelen in GBS-beheer over aan de Zwitserse maatschappij Difora AG. Toen de voorgenomen verkoop aan Smulders werd getorpedeerd, nam de heer De Ruiter ontslag als directeur omdat hij zei „nu niet langer de verant woording te kunnen dragen". Enkele dagen later verkocht mr. Van den Oever de panden toch. echter voor aanzienlijk minder dan De Ruiter zou hebben bedongen, aldus de dag vaarding. Gevaar Mr. Van den Oever bestreed dit en zei dat Schroeder door huurgaran- ties en andere gunstige verkoopvoor waarden met de opbrengst alle lo pende zaken kan afwikkelen. ..Door zijn eis brengt De Ruiter zijn finan ciële positie ernstig in gevaar". Na mens de ontwikkelingsmaatschappij Smulders werd naar voren gebracht, dat Smulders de panden heeft ge kocht uit beleggingsoverwegingen en al voorbereidingen heeft getroffen voor de verbouwing. Als de verkoop wordt verboden kan de bouw van een winkelcentrum niet doorgaan en zal Smulders grote stroppen lijden. De president zal op 29 Juli uit spraak doen. Later werd nog van mr. Van den Oever vernomen, dat door de gun stige verkoop van de Schoedqr-pan- den ook de moeilijkheden bij Gerzon zijn opgelost. „Wij zijn hierdoor uit de moeilijkheden en de zaken bij Gerzon behoeven niet te worden ge sloten, zodat de sanering vruchten kan gaan afwerpen". Zoon gearresteerd na dodelijk gevecht met vader BORNE De zoon van de 81-ja rige man. die na een vechtpartij za terdag od een verjaarsfeestje ln Borne is overleden, is in de loop van het verdere onderzoek gearresteerd. Het is de 40-jarige gemeentearbei der J. W. De oude man kwam op het feestje, waar hij ongewenste gast was Zijn zoon zette hem de deur uit, waar bij de vader een paar keer hard met zijn hoofd tegen een muur kwam. De gastvrouw wist toen de zoon lar huis te krijgen, maar de grijsaard kwam weer naar binnen Hij werd toen naar buiten gewerkt door de heer des huizes en diens vriend. Toen de 8I-jarige hierop een mes greep weerde die vriend hem af door hem een klap met een melkfles op het hoofd te geven. Uitgaande van de veronderstelling dat hier van noodweer sprake was werden geen arrestaties verricht Het lijkt nu echter waarschijnlijk dat de heer V. is overleden ten gevolge van het hardhandige eerste optreden van zyn zoon.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7