Leiden liep gemakkelijk in Nijmegen Althoffs circus: degelijk vakwerk Leidse politie in vierdaagse LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 23 JULI 1971 LEIDSCH DAGBLAD NIJMEGEN, donderdag De bewoners van Nijmegen ■achtten woensdagavond het legioen vierdaagse-wandelaars 1 op. Toen reeds stonden er duizenden feauteuils, klapstoeltjes eukenzitjes en oude banken langs de kilometers lange St. mnastraat, waarover de ruim 12.000 tippelaars vanmiddag jomfantelijk zijn binnengekomen. De traditie wil dat zo. Wie uijdagsmiddags bij de glorieuze intocht iedereen krijgt dan rel een bos bloemen toegestopt eerste rij wil zitten, zet rie dagen tevoren alvast een stoel buiten. En die stoel blijft lok vrij voor de eigenaar. Niemand anders zal er op gaan itten. Donderdag was het voor de wan- dag vian de zeven heuve- zo genoemd naar de zeven bul- die in het parkoers liggen opge- Venijnige colletjes, zou een ■lrenner zeggen, zeker als het zo is als het gisteren was. Maar id genoeg hadden de LD-lezers zich bij mijn wagen meldden, last van de hitte. „Lekker de spieren", vonden ze allemaal. De enige die het knap zwaar had is Joop Tyssen uit Zoeterwoude, dat kwam omdat hij 's mor- zün voet had verzwikt. De kilo- eters gleden nu langzaam aan hem j wrbij, maar dank zij een pijnstil- j nd middeltje van een EHBO-post icht hij Nijmegen toch zeker te j, ilen. Voor vandaag was hij ook vol iede moed: „Vannacht een verband et azijn, dan zal het wel weer an", lachte hij. Het is zijn tweede erdaagse. Omdat hij dit jaar 19 is worden, loopt hij nu 50 kilometer dag; voiig jaar waren het er 40. Landkaarten a dan de blaren: „De eerste dag c eb je hele landkaarten onder je q eten", aldus de Leidse gemeente- mbtenaren W. F. Taffijn en F. J. Woudenberg, die respectievelijk voor achtste en zevende keer meedoen ook even kwamen aanwippen. Maar als je weet hoe je lopen moet, eb Je er verder geen last van". Weten hóe je loopt, dat schijnt e g belangrijk te zijn. De heer Jan foor des uit Alphen aan den Rijn eoretaris van de wandelkring Lei- in) kan daar nauwgezet op ingaan, jj heeft dan ook wel recht van treken, want met zijn 42 jaar is de jongste „gouden kruisdrager", it wil zeggen, de jongste van de of- siële club waar je alleen maar p irdt toegelaten als je 25 keer de hebt volbracht. „De vierdaagse moet Je léren pen" zegt Jan Woord es, die gisteren aftrok met de penningmeester van wandelkring, de Oegstgeestenaar lm van der Poel (zijn 17e keer). e Sik jaar zijn de omstandigheden eer anders. Ik loop konsekwent ngzaam, zo'n zes kilometer per uur, aar ik kan dan ook veel grotere ukken overbruggen. Ik redeneer: ik één minuut voor tijd binnen en, is het nog vroeg genoeg". Het is pertinent fout om je te for- !B eren, aldus deze twee geroutineerde u pers. Wim van der Poel gaat zelfs IEver om te zeggen„Misschien pen beginnelingen de vierdaagse lk Dk wel ongetraind uit, als ze maar 'i ngzaam gaan". In dat geval moet natuurlijk niet kost wat 't kost i-feee willen gaan met een groep mili- siren, die er zo lekker de sokken in innen zetten. Dan krijg je wat bnderdagmiddag een man van zo'n lar of 45 vlak voor mijn auto over- sam, die finaal tegen het wegdek Ireigde te smakken, maar nog net pgevangen kon worden door twee tienden. Wandel-kampioen Vrienden maak Je als vierdaag- eloper snel genoeg en vaak zie je tlkaar de volgende jaren weer terug, levrouw Leemans uit Leiden (Bar- okstraat 32) was net ook in gezel- LEIDEN Voor het eerst sinds jaren is ook de Leidse politie vertegenwoordigd in Nijmegen. Het korps is er met een deputatie van zeven man, plus twee verzorgers. Ze brengen het er best vanaf. Dit jaar liepen ze nog min of meer privé, niet in uniform dus (dat was ook de reden dat ze van het ge meentebestuur geen onkostenvergoeding kregen) om eerst eens aan te kijken of ze het wel konden bolwerken, maar de eerst volgende vierdaagse willen ze proberen tien man bij elkaar te brengen, zodat ze helemaal als Leids politiekorps kunnen meelopen. schap van een bevriend echtpaar uit Schiedam, toen ze de LD-eend zag staan, waarnaar ze twee dagen lang had uitgekeken, zoals ze zei. Zy doet Nymegen nu voor de dertiende keer, en dat met haar 63 jaar! „Ik trim ook vaak nog in het Leidse Hout of langs het strand van Noordwijk en loop ik jaarlijks de AVRO-cross mee". Om een variant op Louis Da vids te gebruiken: „en voor my is zy de wandel-kampioen". De volgende aanloper bij myn autootje (er waren ook een heleboel militairen die door „kom-ie uit Lei den dan?" te roepen van hun af komst blyk gaven) was Paul Boon uit Voorschoten, sociaal-cultureel werker by het Leidse clubhuis De' Spreeuwpot. Voor hem is het de ze- Door Henk de Kat LEZERS SCHRIJVEN Bezuiniging of bevoorrechting? Achter de laatste huizen van de Rijndijkstraat ligt een stukje grond. Dit is van de gemeente en beplant met struiken. Een lust voor het oog van de bewoners, die er op uitkij ken, al wordt dit door de stank van de sloot (lees open riool!) wel wat vergald. Nu is de gemeente van plan een huurovereenkomst te slui ten met de bewoners van de hoek villa Verdamstraat. De drie gezinnen, die gebruik ma ken van de brandpoort is aange zegd dat ze de bruggen over de sloot moeten weghalen, omdat er nooit toestemming voor is aangevraagd. Aangezien deze 'uitgang' er al meer dan 30 jaar is, konden de huidi ge bewoners niet weten dat daar een vergunning van gemeentewege voor nodig is. Nu is mijn vraag. Weegt dat kleine voordeel van huur op tegen een stukje levensvreugde van jonge gezinnen, die met veel geld en moeite een oud huis hebben gekocht en opgeknapt. Wij weten uit ervaring, dat grond in het uitbreidingsplan nooit wordt verhuurd (Zie Morskwartier waar al Jaren wordt getuind zonder dat er een cent huur voor wordt gevraagd). En kan dat nu wel voor mensen, die toch al zo bevoorrecht zijn. Zij be wonen samen een groot huis met tuin en twee ingangen. Wij moeten nu na 1 augustus de fietsen op het miniscule stoepje plaatsen omdat de gang zo smal is. Inplaats van ons uitzicht op groen krijgen wij nu een schutting voor onze neus. Hebben wij helemaal geen rech ten, alleen maar plichten om de sloot schoon te houden waarin niet alleen de bewoners van de Rijndijk straat het vuil deponeren. Hopende dat er in de gemeente raad iemand te vinden is die dit kan voorkomen of ons de juiste instan ties of weg daartoe kan wijzen. F. J. de Haas, Rijndijkstraat 105, Leiden. ADVERTENTIE WÊÊ In zijn karakteristieke hou- iing handen op de rug trok te Voorschotenaar Paul Boon links) op de zeven heuvelenweg op met de 18-jarige Zwitser Wal ler Ritzmann. ATTENTIE Parkeergelegenheid heeft U op een minuut afstand, v. d. Werf- straat, Oude Rijn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigracht Ir. Driessenstraat) Oude Vest en Langegracht (Lichtfabrieken). Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste mer ken in te zien. Onze traditie ls „altijd voor deliger" geen valse leuze „van zoveel voor zoveel" maar het gehele Jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit door echte vakservice te bie den. Doet er uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen, horloges, klokken, cas settes, verzilverde geschenk artikelen. briljant. Juwelier - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. vende vierdaagse, die hij wel moeite loos zal hebben volbracht. Hij vond het golvende parkoers niet lastig, had eerder te lijden gehad op de tweede dag van dat monotonie stuk dijk langs de Waal, waar de 50 kilometer-lopers langs moeten. „Van al dat gepraat over die moei lijke zeven heuvelenweg krygen de meesten alleen maar een psycholo gische tik". Dooie uppie Verder vertelde hij louter voor zich zelf te lopen. Het volbrengen van de vierdaagse noemde hij een kwestie van zelfprestige, hoewel het contact dat je met iedereen kon leggen (op dat moment liep hij samen met een jonge Zwitser) toch ook wel be langrijk is. In Voorschoten legt hij 's avonds by wyze van traning van eventjes „ik ben een snelle loper" 20 tot 30 kilometer af in zijn „dooie uppie". Natuurlijk kwam ook een andere Leidse gouden-kruisdrager, de heer P. M. Bey (vóór de vierdaagse had den wij een interview met hem) even gedag zeggen, kort daarop ge volgd door de heer G. A. Dekker uit Leiderdorp, die weer om een heel an dere reden verklaarde mee te doen. Hij is vroeger beroepsmarineman ge weest. en werd al op zijn 50ste jaar tot AOW-er verklaard: „Nu vind ik dat „gepensioneerd zijn" zo'n oude kerel-klank hebben. Om te bewijzen dat ik dat nog niet ben. loop ik de vierdaagse nu voor de vijfde keer maar voor de eerste maal na mijn 50ste verjaardag mee". Speciaal getraind had de heer Dekker niet voor deze wandeltocht, maar hij is geen onervaren loper. PV De Reisduif LEIDEN De PV de Reisduif hield een wedvlucht vanaf Roosen daal. In concours 330 Jonge duiven. Aankomst le duif, 9.36.42, 1, 6, W. Tolboom, 2, 5, P. Mooten, 3, 10, W. d. Roode, 4, T. v. Duuren, 7, P. Kooyman, 8, 9, S. Koster. Wedvlucht met jonge duiven van af St. Kath. Waure. In concours 275 duiven. Aankomst le duif, 8.57.39 uur, 1, 5, W. Kapaan, 2, 10, T. v. Duuren, 3, S. Koster, 4. J. v. Oosten, 6, 8, P. Kooyman, 7, 9, P. Mooten. Ele vrijdagmiddag komt hij van zijn werk in Scheveningen lopend naar huis, en dat stuk naar Leiderdorp is (met een omweg) toch altijd nog 30 kilometer lang. Aan het hoofd van een troep sol daten kwam ook de Alphense leger- kapitein Kuypers voorbij, een bepak king van ruim 10 kilo op de rug. Het is zijn elfde vierdaagse, vertelde hy onder het voortmarcheren en alles verliep prima. Uitstekend ging het ook met de heren H. R. Lan uit eLiden en A. S. Straathof uit Leiderdorp, die respec tievelijk voor de tweede en de achtste maal op weg waren naar het bonds- kruis en de bloemen. Zy doen het voornamelijk om de sfeer: „Dat een burger het geweer overneemt van een soldaat als die jongen niet meer kan, dat is voor mij de vierdaagse. Je kent elkaar niet en toch groet je elkaar. Overal word je geholpen. Nee, dit is echt een belevenis. Noem het maar Dat is onder meer de vier daagse van Nijmegen: een meisje met ban-de-bom truitje in ge sprek met een Deense soldaat. Vakantie En tenslotte wipte ook het echt paar Kwestro uit de Timorstraat in Leiden even aan. In mei van dit Jaar hebben ze meegedaan met de wan deltocht in het Zwitserse Bern, nu doen ze voor de elfde keer de vierdaagse: „Dat is onze vakantie" Vandaag zijn ze in hun eigen tem- om de twee uur even rust) op De grote animator van dit politie- groepje is agent Schouten geweest. I Hij verzamelde aanvankelijk 17 man j om zich, die zich een paar maanden j geleden stuk voor stuk erg enthou siast toonden. Gaandeweg slonk hun getal echter tot de zeven, die de af gelopen dagen 200 kilometer achter zich hebben gelaten. Er werd de voorgaande maanden elke vrijdagmorgen om vier urn 's morgens getraind, en dat heeft de andere tien doen afhaken: "wil je de vierdaagse redelijk uitlopen, dan moet je behoorlijk trainen. We heb ben in totaal 600 kilometer gelopen, en dat was kennelijk teveel voor de afgevallen collega's", aldus agent Schouten gistermiddag omstreeks drie uur, toen hij met de zes andere manschappen voor een paar uurtjes onder zeil was gegaan: "Dat doen we elke dag, na afloop eventjes plat. Tot het avondeten, daarna kunnen we 's avonds nog even de stad in. En dan 's morgens er weer vroeg uit. want om half vijf zijn we hier al op pad". De heer Schouten loopt nu voor de vijfde maal mee, voor de anderen is de vierdaagse nog nieuw. Maar zij beamen het volkomen, als Schouten zegt: "Het is die hele sfeer hier, die weg gegaan in de laatste dag van I Je telkens doet terugkomen. Die sfeer Nymegen. als enkelen van de circa I is niet te definiëren, Je ontmoet bij honderd deelnemers uit de Leidse j voorbeeld bekenden van vorige ja- streek. ren en Imbos hier, kwam oude ka- ADVERTENTIE Gastvrouw voor Leiden Z.W. LEIDEN Het bestuur van her, winkelcentrum "De Luifelbaan" (Vijf Meiplein-Be vrijdingsplein) heeft in samenwerking met het Organisatie bureau Jan M. van Wieren in Hoek van Holland ter gelegenheid van he' 10-jarig bestaan van dit winke'cen- trum een Gastvrouwe Verkiezing ge organiseerd. De gastvrouw, die gekozen wordt zal bij tal van activiteiten een repre sentatieve functie te vervullen krtf - gen. De finale zal plaatsvinden op dinsdag 10 augustus in 't Karrewiel. Cees de Lange zal deze verkiezing leiden. In de jury hebben vertegen woordigers van alle plaatselijke dag bladen zitting genomen. Dames in de leeftijd van 17 tot 25 jaar kunnen meedingen naar de titel. Voor iedere deelneemster zijr prijzen beschikbaar gesteld. Men kan zich opgeven bij Orga - nisatiebureau Jan M. van Wieren j Pres. Jan van Wierdsmastraat 742 Hoek van Holland, door het opzen j den van een recente foto met ver melding van naam, adres en leeftijd Men kan zich tot uiterlijk maandag 2 augustus aanmelden. Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 7 augustus 1971 en ontvang de krant reeds vanat heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor halt geld en noteei mij aansluitend als abonnee naam: adres: plaats: Hokje zwart maken, bon invul In jper anvelop (zonde' postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214. Leiden. meraden van de politieschool tegen die hij niet meer had gezien nadat ze uit elkaar waren gegaan". Van de commissaris hebben ze de ze vier dagen vrijaf gekregen, maar Schouten vindt het wel Jammer dat er geen onkostenvergoeding vanaf kon bij B en W: "Ze kunnen wel zeggen dat dan volgend Jaar ook de ambtenaren van het stadhuis erom komen vragen, maar dat is natuur lijk niet waar. Wij draalen onregel matige diensten, voor ons is het heel wat anders. Er zijn jongens bij geweest, die don derdags zogenaamde vroege dienst hadden en 's avonds nachtdienst, maar dan direct daaruit vrijdags morgens mee gingen trainen van Scheveningen naar Noordwijkerhout door de duinen. En 's avonds had den ze dan weer nachtdienst. Een ambtenaar van het stadhuis heeft veel meer gelegenheid om te trainen, voor ons is het zelfs praktisch on mogelijk om lid te worden van een gewone sportclub, omdat Je vaak niet kunt spelen op zondag". Als verzorgers van de heren Im bos, Siersema, Vosberg, v. d. Put ten, Huyzer. P. R. Bakker en Schou ten zijn mee naar Nijmegen gegaan agent Spaans en "ome Gijs" van Delft, de laatste vanwege zijn erva ring als verzorger bij de Laurarit. Zij rijden in een gehuurde wagen achter de karavaan aan. De verzorging be staat om. uit het klaar hebben van een bak koffie, 's morgens om zeven uur als de lopers een uurtje of wat op weg zijn. Bij het tweede rust punt twee uur later staat er dan een flesje fris klaar en 'n hartig hapje, enz Dat is „ome Gijs" wel toevertrouwd en zo werkt hij ook "nieuweling in dit vak" Spaans met een in. Burgerlijke Stand VOORSCHOTEN Geboren: Jean- Paul, z. v. J. M. F. L. Elllgens en P. P. Terheljden. Liesbeth Chr. d. v. F. J. de Haan en G. H. ter Harmsel. Barry, z. v. L. D. Muller en M. W. Tjaden Carolina Chr., d. v. H. W. Verrlps en D. Benschop. Marcellus G. L. z. v. M. H. J. Koch en I. M. L. Van der Linden. Lodewljk F., z. v. F. L. Beringen en J. C. Antonlsse. Pau- lus I. M.. z. v. Ch. M. Arnoldus en J. E. H. Karremans. Ivonne, d. v. A. Wig- bers en J. van den Bosch. Angela. R„ d. v. W. van der Horst en R. M. N. Nganga. Monique F„ d. v. K. Bee- rends en F. J. E. Lammere. Marlus W. R., z. v. W. J. Th. Bosselaers en J. M. Sayers. Qulrlnus P. J„ z. v. F. L. Van Rooden en G. A. Schlll. Marcel, z. v. P. Alblas en C. J. H. Jansen. Pe ter, z. v. P. Kouprle en M. Habermehl. Chantal, d. v. M. E. Leljger en M. Van Geest. Ondertrouwd: W. Beekhulzen en L. M. Wittebrood. H. R. Terpstra en M. M. Huljsman. J. A. E. Aaldere en W. Th. van Leeuwen. Getrouwd C. A. Pennings en M. G. Dekker. A. Voogt te Velsen en M. R. Van Nes. D. J. van der Gouw en S. de Vries. J. J. De Jong en E. C. C. Van Vel- jzen. G. J. Hel] en A. M. Kraaijeveld. I Overleden: H. Ten Hoeve, oud 65 Jaar. Soentjes w. v. M. J. Bancken, odd 73 LEIDEN Over het circus is al heel wat geschreven in termen van show, romantiek van het zaag sel, glorie van de piste en wat dies meer zij. Dit soort afgesleten zegs wijzen konden nog een volwaardig bestaan leiden in een tijd dat de te levisie die mensen nog niet had ge haald uit een wereld, die afgezien van een incidenteel uitje in het filmtheater letterlijk en figuurlijk dichtgeplakt was met foto's op pa pier dus met kranten. Dat betekent niet dat nu het circus met die ou de glans, schittering en kitsch zijn functie heeft verloren. Veel meer dat net als met al het andere, de zaken, ook daar veranderd zijn. De laatste Jaren zag mén dan ook allerwegen circusexploitanten de bakens verzetten. Toni Boltini, het onvermijdelijke Nederlandse cir cus, zocht het nog maar enkele ja ren geleden in een accentuering van het showelement toen hij Joh- ny van Sophietje met podium en al zijn tent binnenhaalde. Tot nu toe kon Leiden echter nog nooit aanschouwen, waarbij de overgang van oude naar nieuwe vormen met behoud van het wezenlijke, zo goed geslaagd is als hij dat van Carl Althof. Vanaf gisteren tot en met (let weri maandag de gast op het terrein by de Groenoordhal. Formule De formule van Althof daarbij is een wel zeer eenvoudige. Zijn accent ligt op de dieren, waarvan hij te recht vermoedt dat het contact er mee in een ruimte op de mens nog een wezenlijke indruk zal maken. Anders dan bij Strassbur ger zijn het bij hem niet de paar den en of olifanten die de toon aangeven maar de roofdieren. Dat wil niet zeggen dat de eerste groe pen op het programma niet voor komen maar ze vormen er niet het meest in het oog vallende vier van de in totaal 21 programma punten (maar nog veel meer van de tijd van het totale gebeuren als de ze verhouding doet vermoeden) wordt gevuld met een wervelende show van ijsberen, leeuwen, tij gers krokodillen en reptielen. Hier by staan niet zo zeer spectaculai re trucs op de voorgrond maar vooral de dieren zelf, stuk voor stuk prachtexemplaren. Met zijn 18-nen stelen de ijsberen daarbij de show. Van de andere dressuurnum- mers vallen dat met kamelen en de paarden olifantendressuur van de beide zonen Althoff op. Meer show dan dressuur is de vertoning van krokodillen en slangen, na de pauze door Kara Khavak. Deze beesten zorgen echter wel voor een aantal open doekjes. De rest van het programma is sa mengesteld uit de gebruikelijke acrobaten, Jongleurs en trapeze werkers. Opvallend daarin zijn Ma nuel Goncalves met een hoog staande rol" act en Aylime een Portugese die een verregaande graad van buigbaarheid blijkt te bezitten. Althoffs clowns zijn niet altijd wat men van ze zou kunnen verwachten: namelijk het laatste voor het einde. Vooral door een Dompteur Tibor tijdens een spectaculair hoogtepunt van zijn dressuur met leeuwen. (Foto Holvast) nogal verrassende ontknoping. Al met al biedt Carl Althoffs circus bij de Groenoordhal een goed de gelijk programma, met waardevol vakwerk en veel mooie dieren. Hein Elbrink.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3