Propaganda-actie tegen Jordanië onwaarachtig Belasting in Italië op helling Tsjoe En-lai: Peking is solidair met Indo-China Voor Syrië en Egypte weegt 'evenwicht' het zwaarst Zatopek buigt, maar veertien landgenoten vluchten naar Westen LEIDSE SPAARBANK WOENSDAG 21 JULI 1971 LEIDSCB DAGBLAD PAGINA 7 (Van onze correspondent Herman Rolfes) BEIROET (GPD) De hele propagandacampagne van de Arabische leiders tegen Jordanië als gevolg van de gevechten tassen het leger en de Palestijnse commando's heeft in het licht van de politiek in Cairo (Egypte) en Damascus (Syrië), een zeer onwaarachtig karakter. De zorg over de Palestijnen en hun guerrillastrijders staat namelijk nauwelijks centraal. Veeleer is dat het behoud van de dominerende positie van de gematigde leiders in de Arabische wereld, zowel tegenover iet conflict met Israël als tegenover de uiterst linkse groepe ringen van het Midden-Oosten. Wapenlevering Er bestaat in landen als Libië, Al- ;rije en Irak een grote woede dat bun plannen in Jordanië volledig $n mislukt door de weinig spontane ïdewerking" van Syrië en Egypte, laatste landen krijgen hierdoor steeds nadrukkelijker het verwijt toe geworpen dat zij met al hun pro gressiviteit toch maar de conserva tieve regeringen beschermen. is bij de laatste serie gevechten het noorden van Jordanië •door de ondergang van de Pa lestijnse guerrilla-beweging in haar openlijke vorm een feit is veel aan de hand geweest dan al leen het conflict tussen Koning Hoessein en de Palestijnse guerrilla strijders. iDt wordt vooral duidelijk door de gang van zaken bij de Alge rijnse wapenleveranties aan de Pa lestijnen hi het noorden van Jorda nië. Toen begin juni een laatste slag over het „erop of er onder" door de commando's onvermijdelijk werd ge- icht, is er via overleg tussen de Al gerijnse ambassadeur in Beiroet en Jasser Arafat een akkoord bereikt de levering van wapens. De guerrillagroepen zouden volgens deze overeenkomst voor de eerste keer de beschikking krijgen over zwaar ma- •iaal als tanks en pantserwagens, ïgens de haast verzocht Jasser Arafat deze wapens te verschepen ir de Syrische haven Latakia, in ats van gebruik te maken van de male aanvoerhaven Basrah in het zuiden van Irak. Algerije hield zich volledig aan de toezeggingen van (Arafat. Bij de aankomst in Syrië van de vapens. begin juli, begonnen echtel le moeilijkheden. De regering in Da- is houdt ook nu nog vol, niet p de hoogte te zijn gebracht van de omst van de wapens en verwijt de Ügerijnse ambassadeur een tè eigen- jereid optreden. Op haar eigen rus- iige manier is zij aan het uitzoeken gegaan wat er precies moest gebeu- met de wapens. Dringende ver zoeken om spoed van Jasser Arafat hadden geen of nauwelijks succes. De zware wapens, die de commando's een grotere kans op succes tegenover het Jordaanse leger hadden moeten bieden, kwamen daardoor niet in noord-Jordanië aan. Syrië leverde de wapens inmiddels aan het gere gelde Palestijnse leger dat onder haar strenge controle staat. Vrees voor onrust Het gebeurde in Latokia ls niet het eerste geval van Syrische „interven tie". Begin juni werd namelijk reeds een klein konvooi van zes Russische vrachtwagens aan de Syrisch-Lit>a- nese grens tegengehouden, ondanks de persoonlijke leiding erover van Jasser Arafat. De Syrische houding is, naar vermoed wordt, ingegeven door de vrees dat nieuwe grote on rust zou overslaan naar eigen gebied. Bovendien is de regering in Damas cus minder geïnteresseerd in gebeur tenissen buiten haar grenzen en er bestaat ook minder afkeer tegen con servatieve regeringen. Intussen pogen landen als Algerije, Libië en Irak gebruik te maken van de ietwat verwarde situatie. In de algemeen gekweekte stemming van afkeuring van de maatregelen van Jordanië tegen de commando's moe ten Egypte en Syrië gedwongen wor den hun propaganda met daden te ondersteunen. Dat is de functie van het verbreken van de betrekkingen met de regering in Amman door Irak, en het verzoek om Jordanië uit de Arabische Liga te stoten. In het intensieve overleg tussen Egypte, Syrië en ook Saoedi-Arabië zou nu worden gezocht naar minder ingrij pende strafmaatregelen die voor de openbare mening in de Arabische wereld de schijn oproepen van harde acties om aldus de storm over de ge beurtenissen in Jordanië tot bedaren te brengen. Calligaris op 400 m vrij naar nieuw record: 4.31,9 BOLZANO (ANP) De Italiaan- Novella Calligaris, die onlangs het Europees record op de 1500 meter aan de Nederlandse Linda de Boer ont nam, heeft gisteren het Europees re- op de 400 meter vrije slag ver beterd. Tijdens de Zeven Heuvelen wedstrijd in Bolzano maakte ze een an 4 min. 31.9 seconden. Het oude record stond sinds de Europese kampioenschappen van het vorig jaar Barcelona op naam van de Oost- duitse Elke Sehmisch met 4.32.9. Tijdens de Zeven Heuvelen-wed strijden in Bolzano heeft de Neder- zwemster Marian Vermaat de 100 meter rugslag gewonnen in de fraaie tijd van 1.08.4. Dit is slechts ééntiende seconde boven het Neder lands record van Coby Buter, dat da- van de Europese kampioen schappen 11-9-70 in Barcelona. Astrid Verver eindigde op de 400 meter vrije slag in 4.39.6 als derde achter Novella Calligaris, die met 4.31,9 een nieuw Europees record ves- e en de Oostduitse Elke Sehmisch .4). Krieke Buys werd vierde op de 100 meter vlinderslag in 1.09.3. Bij de heren werd Gerard Gielen i'eede op de 100 meter rugslag in 1.03.9. Dit nummer werd gewonnen door de Spanjaard Santiago Esteva in de t«d van 1.00.8. Heren: 100 m vrye: 1. Sezentirmai (Hon) 53.9 400 m vrij: 1. Esteva (Spa) 4.17.2, 200 m school: 1. Balcells (Spa) 2.33.3. 100 m rug: 1. Esteva (Spa) 1.00.8. Dames: 200 m. vry: 1. Novella Cal ligaris (Ita) 2.12.2. 400 vrij: 1. Calligaris 4.31.9. 200 m school: 1. Renate Vogel (O- Dld) 2.48.3. 100 m vlinder: 1. Andrea Gyarmati (Hong) 1.05.9. 100 m rug: 1. Marian Vermaat (Ned) 1.08.4. 200 m wissel: 1. Judith Turoczy (Hon) 2.30.7. Nieuws over Soedan alleen via de radio In de dierentuin van de Ame rikaanse stad Philadelphia be vindt zich een kolïbri., Mathilda genaamd, die haar nest bij voor keur stoffeertmet vrouwen haar en dan bovendien nog de voorkeur geeft aan blond of rood haar. Foto: bezoekster Martha Shirk, die toch overvloedig haar heeftleent haar hoofd aan kolibri Mathilda om haar micro nestje op te bouwen. PRAAG (DPA) De bekende Tsjechoslowaakse lange-afstandloper Emil Zatopek heeft gisteren zelfkri tiek geoefend in verband met zijn houding in de crisesjaren 1968/1969 (hij steunde Doebtsek) In een vraaggesprek met het blad van de Tsjechoslowaakse communis tische partij „Oede Prawo" zegt Za topek het te betreuren dat hij des tijds behoorde tot hen „die olie op de vlammen gooiden". Bijna was er een brand ontstaan die het communisti sche kamp in gevaar had kunnen brengen. Zatopek sprak de berichten in de Westelijke pers tegen, als zou den de „ontvredenen in zijn land" zich om hem verzameld hebben. Hij verklaarde geen vijand van de com munistische maatschappelijke orde te zyn en in de gevangenis te hebben systeem te hebben afgewezen". De atleet ontkende gedegradeerd te zijn en in de gevnagenis te hebben gezeten, maar gaf wel toe dat hij zich uit actieve militaire dienst hij was kolonel in het Tsjechoslo waak se volksleger had moeten terug trekken. Hij is nu reservist en krijgt een uitkering die „voor zijn geval voldoende" is. Verder werkte hij in een bedrijf dat geologisch onderzoek verricht voor weg- en waterbouw kundige werken. Zijn werk bevre digt hem volkomen en zijn financië le toestand staat hem toe een huis te laten bouwen. Tegelijk met bovenstaand bericht wordt gemeld, dat gisteren veertien Tsjechen in twee kajuitjachten van af het Oostduitse eiland Rligen vla de Oostzee naar Burgstaaken op het Westduitse eiland Fehmarn zijn ge- NIEUWE ESRO- SATELLIET MÜNCHEN (AP) De ESRO (European Space Research Organi sation) heeft de Westduitse firma Messerschmitt-Boekkowblohm MBB opdracht gegeven een nieuwe satel liet te bouwen, de COS-b die op een afstand van tussen de 50.000 en 100.000 km van de aarde gamma- stralen zal gaan meten. De satelliet gaat ongeveer 180 kilo gram wegen en zal in augustus 1974 worden gelanceerd in Kourou (Frans Guyana) In het consortium dat voor deze gelegenheid is gevormd, en aan het hoofd waarvan de MBB staat, nemen ook de BAC (Groot-Brittannië), de Etca (België), de Selenla (Italië) en de Snias (Frankrijk) deel. CAIRO/BEIROET (AFP. DPA) Na de staatsgreep van maandag te gen generaal-majoor Jaafar el-Noe- meiry ls de vroegere minister van planzaken luitenant-kolonel Babikr j landse Zaken Rogers heeft gisteren el-Noer gisteren tot voorzitter i de onderhoud gehad met de ambas- Soedanese revolutionaire I sadeur vad de Sowjet-Unie in Wash- raad benoemd. Hij is hierdoor staats hoofd en leider van de regering van Soedan geworden. De tweede man van het land is de leider van de staatsgreep, de 35-jarige majoor Hasjim el-Atta, die nu ook opperbe velhebber van de strijdkrachten is. Volgens berichten van het Iraakse persbureau zit de afgezette El-Noe- meiry met de leden van de vorige revolutionaire raad inderdaad ge vangen in het hoofdkwartier van de strijdkrachten in Chartoem. Volgens eerdere berichten was hij naar Cai ro ontkomen. Het presidentiële pa leis in de hoofdstad wordt bewaakt door tanks. De vliegvelden zijn voor al het luchtverkeer gesloten en de nieuwsvoorziening naar het buiten land is gestaakt. Alle berichten over de toestand in Soedan—worden in Cairo opgevangen van radio-Om- doerman. ington Dobrinin. Het gesprek ging over de perspectieven voor een toe nadering tussen de Verenigde Staten en Communistisch-China. Uitgeweken In de nacht van dinsdag op vandaag zijn opnieuw vijf Palestijnse commando's uit Jordanië naar Israël uitgeweken en hebben zich aan de Israëlische troepen over gegeven. Sinds zondag hebben nu 82 commando's hun toevlucht in Israël gezocht, die dus kennelijk liever met de vijand Israël te maken hebben dan met de Jordaanse regering. Schoonmaak De laatste tijd heeft Spanje een aantal hippies 300 a 500 naar men zegt het land uitgezet in een poging om een aan tal vakantiecentrums, vooral aan de Costa del Sol „schoon te houden". In Pahna de Mallorca zitten nog 45 buitenlandse hippies in de cel die af komstig zijn van Ibiza waar vrijdag werden gearresteerd. PEKING, SAIGON, MOSKOU (AFP) Normalisering van de be trekkingen met Amerika mag de so lidariteit van China met het Indo- chinese verzet niet aantasten en het vertrek van alle Amerikaanse sol daten uit Indo-China blijft voor Chi na van het grootste belang, aldus verklaarde premier Tsjoe En-lai van China maandag. Het vertrek van de Amerikanen en hun bondgenoten is nog dringender dan het herstel van de betrekkingen tussen het Chinese en het Ameri kaanse volk. De Amerikaanse strijd krachten moeten niet alleen Viet nam verlaten, maar geheel Indo- China. Behalve de manschap pen moeten ook de militaire in stallaties verdwijnen. Amerika dient ook, zo vervolg de Tsjoe, de regering van de volks republiek China te erkennen als de enige wettige regering van het gehe le Chinese volk alvorens er normale betrekkingen tussen de VS en China kunnen worden gevestigd. De Chinese premier zei dit in een gesrek van ruim drie uur met een groep Amerikaanse studen ten. Een woordvoerder van de groep heeft de uitspraken van Tsjoe gis teren aan de pers meegedeeld. Tsjoe zei ook te geloven dat het eerste vraagstuk dat moet worden opgelost, dat van Indo-China is. Daarbij zal gelet worden op de belangen van het Chinese volk, maar ook op die van het Amerikaanse. Vietcong-woede en dwaas is het te geloven, zoals Ni xon doet, dat men dit of dat land ertoe kan brengen genoeg pres siemacht te verzamelen om ande ren te intimideren. Op deze wijze meent Nixon de huidige moeilijkhe den te kunnen overwinnen en de volken van Vietnam, Indo-China of Amerika zelf in bedwang te kunnen houden". Tot besluit zei de commen tator dat het Amerikaanse staats hoofd moet weten dat „het de volke ren van Indo-China zijn die de toe komst van hun landen gestalte zul len geven, en dat niets die onstuit bare wil kan aantasten". Geen ma noeuvre zal Nixon helpen de situa tie om te keren, aldus de Vietcong- radio. Voor het eerst De Sowjetrussische pers heeft gis teren voor de eerste maal, zij het indirect, gereageerd op de aankondi ging van Nixons bezoek aan Pe king. De Prawda, Komsomols- kaja Prawda en Krasnaj Zwezda namen een door het persbureau Tass verspreid commentaar over van de „Daily World", het orgaan van de Amerikaanse communistische partij waarin „de woorden en daden" van president Nixon worden gehekeld. „Op hetzelfde moment dat presi dent Nixon de Amerikaanse be volking meedeelde dat hij naar de Chinese volksrepubliek zou gaan, bleven B-52 bommenwerpers dood en verderf zaaien in Indo-China. Gaat Nixon naar China voor de vrede? De weg naar vrede in Zuidoost- Azië loopt langs beëindiging van de imperialistische De radio van de „Voorlopige revo lutionaire regering van Zuid Vietnam" (Vietcong) heeft gisteren j Verenigde Staten", aldus het in haar eerste commentaar op de mentaar van de „Daily World", aangekondigde reis van Nixon naar Maandag al had het regeringsblad China verklaard, dat het „buitenge- Izwestia. zonder in te gaan op de woon dom en dwaas is de illusie te komende reis van Nixon, in ver- koesteren, zoals Nixon schijnt doen, dat de macht van grote lan den kan worden gebruikt om beslui ten op te leggen aan de kleine". Noord-Vietnam liet zich de dag te voren in gelijke zin uit. De radio vervolgde: „Even dom scheidene uitvoerige artikelen de „agressieve politiek" van Amerika in Indo-China, Korea en La- tijns-Amerika veroordeeld. Nixon-Formosa Het Witte Huis heeft gisteren mee gedeeld, dat president Nixon aan het staatshoofd van Nationalistisch-Chi- na, generalissimo Tsjang Kai-Sjek, een persoonlijke boodschap heeft ge zonden waarin de verzekering wordt gegeven dat de VS zich aan hun mi litaire verplichtingen jegens Taiwan zullen houden. De boodschap van Nixon zou zijn verzonden na de aan kondiging van de president over zijn komend bezoek aan Peking. Over de inhoud ervan is verder niets bekend- Hoover bezorgd „De regering van de Chinese volks republiek beschouwt de Verenig de Staten als haar voornaamste vij and". Dit heeft het hoofd van de Amerikaanse fed erale recherche, Edgar Hoover, nog geen maand ge leden verklaard op een besloten bij eenkomst van een senaatscommissie. De tekst van deze verklaring werd maandag gepubliceerd. Volgens Hoover profiteert Peking, van de hulp van buitenlandse agen ten en van de sympathie van be paalde Amerikanen van Chinese af komst. „Het grote aantal Chinezen, dat als immigrant Amerika binnen komt geeft Rood-China de ge legenheid geheime agenten naar de VS te sturen, aldus het hoofd van de FBI. Hij voorziet dat de FBI in de toekomst haar activiteit ten aan zien van de Chinese volksrepubliek aanzienlijk zal moeten uitbreiden. Stakingen in Italië In de pro vincie en in de stad Rome is gisteren op verschillende tijdstippen van de dag een algemene staking van twee uur gehouden. Het openbaar vervoer lag stil en ook de industrie, de hotels en restaurants, de winkels, waren huizen en supermarkten en andere sectoren werd gestaakt om te pro testeren tegen de werkloosheid in het gebied en tegen de vertraging bü het uitvoeren van sociale hervormingen. (Van onze correspondent) ROME Als de minister van Financiën Luigi Preti kans ziet een wetsontwerp tot herziening van het Italiaanse belastingsysteem er vóór het zomerreces van de Senaat door te jagen, zal Italië vanaf ja nuari Italië niet meer zijn. Het wetsontwerp voorziet erin dat alle geldverdienende Italianen gewoon hun belastingbiljet naar waarheid invullen, en dat ze worden gegre pen als ze dat niet doen. Wanneer minister Preti succes heeft in Ita lië is het afgelopen Jaar onherken baar uit de strijd gekomen. Want '71 is ook het Jaar waarin de Ita lianen kunnen gaan scheiden als ze willen en waarin ze voortaan open lijk anti-conceptiemiddelen kunnen kopen in de apotheken. Het wetsontwerp op de belasting hervorming is al negen Jaar oud, en 't kwam nooit aan een eind om dat het steeds weer met opzet door de geachte afgevaardigden in het Door Rudolph Bakker struweel van de parlementaire reg lementen werd gemanoeuvreerd. Tenslotte houdt de wet in dat zelfs parlementariërs gewoon belasting moeten betalen, wat ze tot op he den niet behoefden. Elk Jaar maakt de belastingin spectie een lijst bekend van de rijksten onder de Italianen on der wie Sophia Loren en haar echt genoot Carlo Ponti die een be lachelijk schijntje belasting beta len terwijl men weet dat ze mul- ti-miljonair zijn en men ze toch met de Italiaanse wet in de hand niet kan grijpen. Minister Pretj werd echter in zijn kruistocht voor een doeltreffender en democratisch belastingstelsel enorm geholpen, door het schandaal dat afgelopen september in de Romeinse Socie ty afspeelde. De markies Camillio Casati Stam pa schoot zijn beeldschone vrouw en haar minnaar benevens zichzelf dood. En toen bleek de nalaten schap van de markies verscheide ne honderden miljoenen dollars waard te zijn. Voor de belasting had de markies altijd de arme sloeber gespeeld. De laatste jaren voor zijn dood had hij zijn inko men opgegeven in de orde van 10.000 gulden. Niemand had tegen deze schertsvertoning iets kunnen of durven ondernemen. Minister Preti wil beginnen met de 42 verschillende soorten belas ting op lokaal en landelijk niveau terug te brengen tot zes. Boven dien wil Preti het systeem van de belasting op de toegevoegde waarde (BTW) invoeren wat ook in ons land bestaat. Het garandeert ook een bijna waterdichte controle. Doorgaans weten de Italianen ieta minder dan eenvierde van de mogelijke belastingopbrengst ste vig in hun eigen zakken te houden Het afgelopen jaar vulden maar an derhalf miljoen Italiaanse gezinnen de belastingformulieren in, terwijl er zeven tot acht miljoen belastba re personen in Italië rondlopen. Van de 152.000 Italianen met een academische opleiding in Italië, zo als dokters, advocaten en inge nieurs gaven er niet meer dan 198 een paar jaar geleden nog op dat ze rond de 30.000 gulden per Jaar hadden verdiend. De rest zweeg m alle talen De belastinginspectie ging toen zelf uit van een inkomen in deze groep van ongeveer 65.000 gulden per Jaar. Degenen, die tegen deze schatting protest aantekenden heb ben tot nu toe gewonnen, want be talen deden ze nog steeds niet. Eén van de maatregelen die Ita lië kan helpen een middeleeuwt Imago te verliezen is het opheffen van de belasting op het zout, zoals door minister Preti in zijn wetsont werp is voorzien. Het zout is het staatsmonopolie en het wordt door gaans door de huisvrouwen niet ge kocht bij de kruidenier, maar bij de neringdoenden die een speciale staatslicentie hebben voor de ver koop ervan. Meestal zijn dit dege nen die tegelijkertijd een tabaksli centie eveneens een staatsmono polie bezitten. De diepgaande wijzigingen in het overjarige belastingsysteem zou den kunnen bijdragen tot het ver helpen van de arbeidsonrust in het land. Bij de werkende bevolking bestaat er grote ontevredenheid over het feit, dat ze hun belastin gen voor de volle 100 pet moeten betalen omdat die automatisch van him loon worden afgetrokken, ter wijl de beter gesitueerden de in specteur vrijuit voor de gek kunnen houden. De eis tot belastinghervor ming komt dan ook steevast voor op de spandoeken als er weer eens een staking in de fabrieken is uitgebroken. vlucht. De vluchtelingen, vier gezin nen met vijf kinderen, hebben poli tiek asiel in West-Duitsland ge vraagd. Volgens de verklaringen die de Tsjechoslowaken na aankomst op Fehmarn aflegden hadden zij hun vluchtplan al enige tijd geleden op gesteld in de fabriek waar zij samen werkten. De ongeveer acht meter lange boten werden per trein naar de Oostduitse Oostzeekust gebracht. Ze kregen daarvoor toestemming omdat ze zeiden hun vakantie aan de Oostzee te willen doorbrengen. Op het eiland Rügen werden de boten begin juli te water gelaten. Wegens het slechte weer zetten de vluchte lingen eerst koers naar Scandinavië. Ze meerden hun boten af in resp. Trelleborg (Zweden) en Gedser(De nemarken) voordat ze begin deze week toen het weer beter was ge worden koers zetten naar Fehmarn. Twee Grieken verliezen hun staatsburgerschap ATHENE (Reuter) De Griekse uitgeefster mevrouw Vlachos, die als fel tegenstandster van het kolonels bewind naar het buitenland is uitge weken, is haar Griekse staatsburger schap kwijt wegens haar activiteiten tegen de Griekse regering. De 59-jarige eigenaresse van twee kranten ontvluchtte in december 1967 aan het haar opgelegde huis arrest en week uit naar Engeland. Enkele maanden eerder had ze uit protest tegen de censuur de verschij ning van haar kranten gestaakt. Ze kreeg in oktober van hetzelfde jaar huisarrest in verband met aanvallen die ze in een vraaggesprek met een Italiaanse krant op het kolonelsbe wind had gedaan. Waarnemers toonden zich ver baasd over de maatregel tegen mevr. Vlachos, aangezien verwacht werd dat ze naar Griekenland zou terug keren om de uitgifte van haar kran ten te hervatten nadat de censuur eind 1969 was opgeheven, bij een am nestie waren de beschuldigingen tegen haar ingetrokken. Een tweede Griek aan wie giste ren het staatsburgerschap is ontno men is kolonel buiten dienst Dimi- trios Oproproelos. Hij steunde Ko ning Constanten toen deze in de cember 1967 een vergeefse poging deed het militaire bewind opzij te zetten. De kolonel werd toen naar een eilandje verbannen. Hij liep bij onderwaterzwemen een verwonding op en mocht naar Londen gaan voor een medische behandeling. De kolo nel keerde evenwel niet naar Grie kenland terug. Bru- tfluier als bestaansmiddel. RABAUL (DPA, Reuter. De 39-jarige Frans-Canadese missionaris Loiselle en zes Fi- lippino's van wie vijf kinderen, hebben 37 dagen met motorpech in de Stille Oceaan gedreven, voordat zij door een Japanse vrachtboot werden opgepikt. Het gezelschap had een bruids sluier gebruikt om de vis te van gen die hen in leven heeft ge houden. Men vertrok op 11 Juni met een boot van 4.2 meter, voorzien van een motor van 40 pk, uit Davao in het zuiden van de Filippijnen om "n bruiloft bU te wonen op het eiland Saranga twee uur varen. Twee kilometer van de bestem ming viel de motor uit en de boot dreef af. Zevenendertig dagen lang leefden de pater en de Filippino's van vissen die zij met de sluier vingen. Toen zij eindelijk werden opgepikt, wa ren zij 1200 km van hun eiland verwijderd. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7