Storting nu in Oceaan Strip-roman- kleuren Romeinse in mode WIEGEL MAAKT WEER GESCHIEDENIS Na uitstel komt AKZO tegemoet aan Noors verzoek VLIEGSCHOLEN VERLIEZEN KORT GEDING Kuilvissers vangen 141 pond paling op het IJsselmeer Middenstand heeft bezwaren tegen staatssecretaris Kamerlid vraagt: help krant snel PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 21 JULI 1971 DEN HAAG AKZO Chemie gaat de zeshonderd ton di- chlooretaan, die aan boord van het schip „Stella Maris" zijn, op drieduizend meter diepte lozen in zee, duizend kilometer ten westen van Ierland en even ver verwijderd van IJsland. Hiermee is tegemoet gekomen aan een dringend verzoek van de Noorse regering. Deze was bang voor grote schade aan de visstand wanneer het giftig afval van de Noorse kust de zee in zou gaan, zoals oorspronkelijk het plan was. In deze kwestie werden de weder zijdse ministeries van buitenlandse zaken en de ambassades ingescha keld, hoewel de Nederlandse autori teiten geen zeggenschap hebben in de afvallozing. AKZO blijft volhouden, dat er met de visstand niets zou kunnen gebeu ren, maar heeft nu toch een andere stortplaats gekozen. De Noorse regering, die vrijdag de Nederlandse ambassadeur op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Oslo ontbood en haar ambassa deur in Den Haag opdracht gaf zich tot het plein te wenden, was zich be wust dat de Nederlandse autoritieten niet de bevoegdheid hadden het lozen te verbieden. Zij had Nederland gevraagd in vloed uit te oefenen opdat hetzij het dumpen zou worden uitgesteld, op 'n andere plaats zou gebeuren of dat 'n andere oplossing zou worden gevon den om het afval kwijt te raken. Het verzoek werd door het ministe rie van Buitenlandse Zaken aan de AKZO doorgegeven. Kennelijk was men zich op het departement bewust var. de redelijkheid van dit verzoek, mede gezien het feit dat de Noord- zeestaten binnenkort een conferentie zullen houden om verdere vervuiling van de noordzee te voorkomen. Aanvaardbaar AKZO meent dat tot het tijdstip, waarop een definitieve oplossing van het probleem tot stand is gekomen dit zal ongeveer twee jaar duren het lozen op de bodem van de oceaan alleszins aanvaardbaar is. Het tijdelijke karakter van de lo zing wordt onderstreept door het feit dat AKZO reeds het vorige jaar een begin heeft gemaakt met een pro ject waarbij de afvalstoffen worden verbrand en het hierbij vrijkomende zoutzuur wordt teruggewonnen. ROTTERDAM (ANP) De natio nale. luchtvaarschool, General Avia tion vliegschool en de stichting vlieg- materieel Rotterdam hebben het kort geding, dat zij op 22 juni aan spanden tegen de gemeente Rotter dam verloren. Zij eisten opheffing van het verbod om te vliegen op zondagen en op werkdagen na zes uur 's avonds in de maanden april tot oktober. Drie dagen na de laatste schik kingspoging van de president van de rechtbank, mr. J. G. L. Reuder, heeft de gemeente Rotterdam ech ter een wijziging in het verbod aan gebracht. De vliegscholen mogen nu op zondagen oefenen van 10.00 tot 14.00 uur, mits zij gebruik maken van de verharde start- en landings baan, de toestellen mogen niet zwaarder zijn dan 1500 kg. Ook de eis van de gemeente Rot terdam een verbod aan de vliegscho len om het maken van oefen- en proefvluchten te stoppen, wees mr. Reuder af. De vliegscholen kunnen voorlopig weer vliegen, maar moe ten rekening houden met de moge lijkheid dat op verzoek van de ge meente Rotterdam de aanwijzings beschikking van de rijksluchtvaart dienst wordt gewijzigd, zodat alle les- en proefvluchten worden verbo den. RijksinstituutVangst magertjes' IJSSELMEER De strijd tussen de kuilvissers op het IJsselmeer en het Rijksinstituut voor de Visserij over de vraag of de paling al dan niet uit het IJsselmeer dreigt te ver dwijnen is de afgelopen nacht op een ..gelijk spel" uitgelopen. De Urker kotter die vijf trekken deed met de „kuil" ving in vier uur totaal 141 pond bovenmaatse aal. terwijl het onderzoekingsvaartuig „Zuiderzee" van het Rijksinstituut in totaal 124 pond bovenmaatse pa ling ving. De Urker vissers menen daarmee te hebben bewezen dat er wel de gelijk voldoende paling in 't IJssel meer zit maar dat het kuilverbod dreigt de IJsselmeervisserij om zeep te helpen. De vangst van de paling vindt men een overtuigend bewijs dat het kuilverbod zo snel mogelijk moet worden ingetrokken. Deskundige van het rijksinstituut daarentegen menen dat gezien de rust die de paling na twee seizoenen kuilverbod heeft gehad de vangst maar magertjes is. „Aal-specialist" dr. Deelder vindt dat met de gunstige omstandigheden waaronder gisteravond werd gevist grotere vangsten geboekt hadden moeten worden. De op de schepen aanwezige ver tegenwoordigers van de sportvisserij zien in de vele ondermaatse paling en schubvis die op deze tocht is meegevangen het bewijs voor hun stelling dat de kuilvisserij een groot gevaar is voor het jonge broed. „Wat niet direct dood gaat wordt wel zo beschadigd, dat het - als het nog ontsnapt later wel dood gaat zo menen zij. De proefvisserij van de Urker vis sers werd de afgelopen nacht uitge voerd nadat zij hadden beweerd dat het onderzoekingsvaartuig bij de vo rige proefvisserij en niet de juist kuil- methode had toegepast. Conclusie van een van de onderzoekers: „Het NED. HERV. KERK Beroepen te Willige-Langerak. Poe- derooyen en Stavenisse. H. A. Sam son, kandidaat te Breukelen; teHar- lingen, J. Jol te Nijkerk. Aangenomen de benoeming door de Wereldraad van Kerken te Ge- nève voor het werk van Interchurch Aid met standplaats Beiroet, F. de Jonge j Creil-Espel. GEREF. KERKEN Bedankt voor Lutten-Slagharen, J. F. ter Hart te Vlaardingen. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Hillegom en Wormer- veer, G. L. Born jr., kandidaat te Apeldoorn. fabeltje dat wij niet kunnen kuilen is na de vangst van de afgelopen nacht wel uit de wereld". Het Koninklijk Verbond van On dernemers, de belangrijkste organi satie van middenstanders, gaat een hardere lijn volgen. Evenals de vak beweging wil het KVO gaan streven naar machtsvorming om de verlan gens van de middenstanders inge willigd te krijgen. Het verbond staat gereserveerd te genover de nieuwe staatssecretaris van Economische Zaken, drs. J. J. M. Oostenbrink, die speciaal de problematiek van de middenstand te behandelen krijgt. KVO-voorzit ter P. G. van der Weele meent dat met de benoeming van drs. Oosten brink, secretaris van de raad voor het grootwinkelbedrijf, wéér niet echt rekening is gehouden met de wensen van de middenstand. De heer Van der Weele had per soonlijk liever de heer Th. M. Ha- zekamp, hoofd van de afdeling eco nomische zaken van de gemeente Den Haag, op deze post gezien. „De nieuwe staatssecretaris moet zich eerst maar eens waar maken". Tijdens het vanmiddag gehouden ge sprek met een kabinetsdelegatie on der aanvoering van premier Bies heuvel heeft het KVO onder meer dit punt ter sprake gebracht. Al eerder had de heer Van der Weele gezegd dat het kabinet-Biesheuvel zijn beloften aan de middenstand zal moeten nakomen. „Wordt er weer niets gedaan voor het midden- en kleinbedrijf, dan kan dit kabinet het beste snel verdwijnen" zo zei hij In kringen van de middenstand is wrevel ontstaan over de aangekoh- Burgemeester De Beaufort van Ruurlo verlaat de gemeente raad aan de vooravond van de openluchtspelen van Winnetou en de zoon van de berenjager. Deze gebeurtenis vindt vanavond plaats in deze gemeente. Twee honderd gemeentenaren nemen er aan deel. Om vast in de stem ming te komen, deed de raad het gisteravond op zijn indiaans. digde sterke tariefsstijgingen bij overheidsbedrijven, zoals de PTT „Nu de overheid dit voorbeeld heeft gegeven begrijpt de middenstander niet meer waarom zo argwanend wordt gekeken naar prijsverhogin gen in het midden- en kleinbedrijf, waarbij het per slot van rekening ook om dienstverlening gaat". De belangrijkste punten waarop het KVO het nieuwe kabinet zal beoor delen, zijn het verlenen van fiscale faciliteiten aan zelfstandigen, de totstandkoming van een arbeidson geschiktheidsverzekering voor zelf standigen en uitbreiding van de be drijf economische voorlichting. „De middenstanders hebben in de afge lopen jaren al honderden miljoenen guldens teveel belasting betaald in vergelijking met de werknemers. Daar. moet een eind aankamen" al- dusde heer Van der Weele. tOME De Italiaanse modeont werpers staan voor niets. Nog een week na de Romeinse modemara thon kunnen de Amerikaan se Apollo-15 astronauten op de maan een creatie van mar kies Pucci dragen. De Flo rentijnse markies, die het vignet van de Apollo-reizigers. drie bo ven een krater vliegende boeme rangs. ontwierp kwam een paar jaar geleden, na een wintersport vakantie in Sankt Anton, bij toe val in de modewereld terecht. Hij vond het toen zo jammer dat on ze koningin zo weinig modieus ge kleed ging dat hij besloot om mo de adviseur van vorstelijke personen te worden. In zijn Florentijnse pa leis heeft hij een boetiek geopend waar hij behalve parfums ook zijn zo langzamerhand wereldbeken de blauw, groen en turquoise ge dessineerde Jurken verkoopt. Door Jos Hagers De hele Romeinse high society was er toen prinses Irene Galitzine gis teravond haar nieuwe wintercollec tie showde. Voor het modehuis aan de Via Veneto reden de Rolls Royc af en aan en waarschijnlijk heb ben er nog nooit zoveel prinsessen en Amerikaanse miljonaires op haar klapstoeltjes van doorzichtbaar plastic gezeten. In haar met don kerbruin moquette en glanzend metaal gestoffeerde salon trad echtgenoot en manager prins Silvio de Medici zwierig als gastheer op Prinses Galitzine, die dit voorjaar al haar winterkonfektie show de, hield ook wat de haute couture betreft vast aan haar korte op of iets boven de knie vallende rokken. En zo verwonderlijk was dat eigen lijk niet want de in Rusland ge boren prinses is al jarenlang erg goed met de Londense mini-konin gin Mary Quant bevriend. Prinses Galitzine stemde haar collec tie vooral op de werkende vrouw af en vandaar dus dat haar met capes gecomibneerde mantelpakjes zo bij zonder praktisch waren. Ove rigens lijkt de nieuwe Ita liaanse wintermode wel op een Amerikaanse striproman, want rood gifgroen, zwart en zonnebloem- geel zijn nog steeds de faboriete winterkleuren. Hoe bonter hoe beter schijnt het de- ADVERTENTIE Geertsema's opvolger in VVD-fractie is dertig jaar Tweede Kamer. Den Haag Om vijf minuten voor drie gistermiddag bezorgt een ober van het restaurant van de Tweede Kamer drie flessen sherry in de fractiekamer van de VVD. De liberale volksvertegenwoor digers izjn op dat moment een klein uur in conclaaf. Een goed kwartier later komt fractie-secreta ris Joekes bij gebrek aan witte rook de gang op. Hij zegt tot de schare wachtenden: „Héren ik heb een mededeling voor u. Met algemene stemmen is de heer Wiegel gekozen tot voorzitter van onze fractie en de heer Tuynman tot vice-voorzit ter". Geertsema heeft een opvolger die vrijdag pas dertig jaar werd. Hans Wiegel uit Amsterdam, vier jaar ge leden het jongste Kamerlid uit onze parlementarie historie, maakt op nieuw geschiedenis: hij is de jong ste politieke leider, die ons land heeft gekend. „Ik zie er als een berg tegenop", verklaart hij een uur later. „Bij de algemene beschouwingen over het regeringsbeleid zult u me sidderend van de zenuwen op het spreekge stoelte zien staan". Nadat hij een «pervuur van vragen van de parlementaire pers heeft doorstaan trekt hij zich terug in de rustige beschutting van de voorzit terskamer. Daar mijmert hij: gewoon Kamerlid heb je de eerste verantwoordelijkheid voor een be paalde winkel, een afgeronde taak Gaat het mis, dan kun Je terugval len op je fractievoorzitter. Maar moet Je samen met de fractie het hoofdbestuur het vertrouwen waar maken dat honderdduizenden kiezers aan Je partij hebben ge schonken. Dat is het allermoeilijk ste". Snurf in de fractie zijn een stuk ouder dan ik. Hebben een grote maatschappelijke ervaring". Maar hij voegt er aan toe: „Ik had het nooit aangedurfd als ik niet het vertrouwen van de fractie had. Ik heb het erg gewaardeerd dat ze het hebben aangedurfd om mij op mijn leeftijd in die functie te kiezen, dat zie je in andere par tijen niet. Dat de WD dit als één van de oude partijen aandurft, is toch niet niks. Voor de partij is het een geweldig risico. Als ik op mijn snurf val gaat dit ten koste van de WD. En per soonlijk loop ik het risico dat ik na een gesjeesd student dan ook een gesjeesd Kamerlid wordt". De Amsterdammer Hans Wiegel brak ruim vier Jaar geleden zijn studie af in de politieke weten schappen. Hij had de helft er op zitten en het kandidatenexamen achter de rug, toen hij op het nip pertje in de Tweede Kamer kwam. Witteveen werd toen minister van financiën, de opengevallen plaats was voor Wiegel. In die begintijd hield hij zich op de achtergrond, wat tegen zijn natuur inging omdat hij als voorzitter van de liberale jongeren van tijd tot tijd in de schijnwerper placht te staan. Die schijnwerper ging weer feller branden toen hij zich in de volks vertegenwoordiging ontpopte als eei gewiekst woordvoerder van de WD in zaken van volkshuisvesting. Zijn debatten met oppositiespreker Van den Doel haalden de voorpagina's. Vriend en vijand is het er over een dat het veel verguisde beleid vai woningbouwminister Schut in d< komende twee jaar vruchten zal af werpen. Door Frans de Lugt Rap De rappe debater Wiegel, die de wijzer van een intelligentietest tot ver boven het gemiddelde zou heb ben laten doorslaan, werkte zich op tot één van de beste Kamerleden. Vooraanstaande WD-ers typeren hem als slagvaardig, hardwerkend en eerlijk. Na het vertrek van Geertsema naar binnenlandse zaken en De Koster naar defensie leken zijn kansen op het fractievoorzitterschap toch zo verschrikkelijk groot. Totdat in het schaakspel van de verdeling van de posten van staatssecretaris ook Rietkerk (Sociale Zaken) en Vonhoff (CRM) de fractie zouden verlaten, Wiegel en Tuynman ble ven als de twee serieuze gegadigden over voor de opvolging van Geertse ma, en de toekomst won daarbij van de ervaring. Hoe denkt hij dat zijn verkiezing in de achterban van de partij zal wor den ontvangen? Wiegel: „Ik weet het niet. Maar ik heb de afgelopen jaren geweldig rondgereisd. Honderden spreekbeur ten. Of ik nu voor driehonderd man sprak of voor vijftien kon me niet schelen. Wat me opviel was dat de mensen overal waar je heen ging zo geweldig blij waren dat je kwam. Dat overbrengen van het beleid, daar hou ik van. Ik heb daarbij een beetje de indruk gekregen dat er een heleboel mensen in de partij zijn bij wie ik het wel zal rooien, die me een kans willen geven". De ruim achtduizend voorkeirstemmen bij de jongste verkiezingen, gespreid over het hele land, vormen daarbij een aardige steun in de rug. Hans Wiegel heeft eens gezegd: „Als je zo vroeg begint te branden ben je ook vroeg opgebrand". Daar aan herinnerd zegt nu: „Dat risico zit er in, en dat is ook de overwe- r een aantal leden van de fractie geweest om zich af te vra gen of dat nu wel allemaal kon met mij. Ik wacht verder maar af, maar ik moet zeggen: ik ben er na tuurlijk wel zelf bij. De fractie is onder Geertsema (en Toxopeus) een geweldig team geworden. Als ik er ook maar enigszins aan had getwij feld of men achter mijn rug zou gaan werken, had ik het nooit ge daan". •'Wiegel wordt wel eens ar rogant genoemd. „Dat moet krachtig worden bestre den", meent hij. „Ik moet toegeven dat ik een voorliefde heb voor sar castische grappen. Misschien is dat onbewust een houding om een stuk verlegenheid te compenseren". Rok en mantel van dezelfde stof in beige en bruin, was een van de creaties die het huis Zend- man toonde. vies van de Romeinse ontwerpers te zijn. Prinses Galitzine combineer de gifgroene tot op de knie vallen de rokken met fel rode blouses en zwarte blazers. Wat de stoffen be treft gaf ze de meeste kans flannel, fluweel en satijn. Van Flannel maakte ze een hele mantelpakjes bestaande uit plooi rokken en v-hals blazers. Voor i dubbele knoopsluiting gebruikte ze vierkante knopen. Kortom de mode is nog nooit zo eenvoudig geweest want de blazers zijn bij Prinses Galitzine soms goed genoeg als, i jasjes op een sjieke avondjurk. Klassieke tuniekbroekpakken nam( bij haar de belangrijkste plaats i maar net als bij de mantelpakjes kwam het op de combinatie zwart met alle mogelijke fel le kleuren aan. Prinses Galitzine besloot haar collectie met coctail- broekpakken van goudbrocaat lange v-hals avondjurken van b zondere art-deco stoffen. En mocht u soms nog een fijne mi di-jas hebben, die u nog niet weg wilt doen, knip hem dan tot c de knie af en maak van de strook die u over houdt een pellerine, ge dragen over de jas en over de kraag de allernieuwste mode. Voor 's avonds voelt Laug het meest voor taftzijden maxi avondjurken in een exotische madrasruit. weet wel van de romantische boot- halsjaponnen die Grace Kelly al tijd droeg toen ze nog filmster was, Soortgelijke creaties stonden ook bij Heinz Riva hoog geno teerd, maar hij maakte ze met lan ge ballonmouwen. Dezelfde mou wen zette hij in zijn fel gekleur de Candese houthakkersjassen capuchon en dat vond ik nu zo'n succes. In Riva's avondjurken kunt u het overigens niet koud krijgen want hij had al zijn rug panden gewatteerd. En tenslot te waren er bij Barocco ook al blazermantelpakjes in felle kleuren te zien. De mannequins droegen ze met 9/10 Jassen. U ziet al de Italiaanse couturiers zijn het nog nooit zo roerend met elkaar eens geweest. DEN HAAG Het radikale Twee de-Kamerlid drs. J. M. Aarden heeft minister Engels van CRM schriftelijk gevraagd of deze uiterlijk eind sep tember noodmaatregelen zal kunnen treffen, die voldoende waarborgen bevatten voor de bedreigde verschei denheid van de Nederlandse kranten. Hij herinnert er daarbij aan, dat de vorige minister-president, de heer De Jong, juni j.l. heeft meegedeeld dat de regering had besloten uit de reclame (STER) pot vijf miljoen gulden extra aan de dagbladen te geven bij wijze van "noodverband". Het nieuwe kabinet zou daardoor de tijd krijgen de premier dacht aan twee k drie maanden om zich in de persproblemen te verdiepen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 6