STOPWOORD VAN MODERNE BOER IS: INVESTEREN Niek Domburg (68) vindt het na een kwart eeuw welletjes agenda Schoolzaken in Alphense raad Q 65 naar Voorhout Zilveren jubileum PAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 21 JULI 1971 Boer van Santen (Voorschoten): „liever harcl werken en buiten zijn" VOORSCHOTEN De boer is de oude niet meer. Ten minste de boer over wie we op school leerden. De moderne, vooruitstrevende agrariër is hard aan het veranderen, en, wat belangrijker is, zijn bedrijf ook. Het boerenbedrijf is, wil het rendabel draaien, een keiharde zaak geworden. Het woord economisch ligt iedere moderne boer op de lippen bestorven. Een goed voorbeeld van zo'n moder ne. economisch werkende boer is de heer J. J. van Santen (37). Zijn boerderij in Voorschoten, vlak naast kasteel Duivenvoorde, is weliswaar een dagje ouder aan het worden: maar wat er gebeurt is uiterst mo dern te noemen. Vroeger, maar ook nu nog wel, vond je op een boerderij veel soor ten dieren. „In en om de boerderij", het boekje dat op lagere scholen van vroeger opgang maakte, is. ge projecteerd op de hoeve van boer Van Santen, sterk verouderd. Boer van Santen: ,NWie een boeren bedrijf economisch wil leiden moet zich beperken tot één soort: koeien, varkens, of kippen. Een mengeling zoals je dat vroeger overal zag, gaat niet meer. Dat is niet rendabel te maken"'. Op het eenmansbedrijf van de heer Van Santen zijn louter en alleen koeien te vinden. In de boomgaard van zijn heerlijk onderkomen lopen twee pony's en wat schapen. Wie denkt dat boer Van Santen hiermee zijn eigen stelling ondergraaft heeft het mis. Ook deze dieren heeft hij uit puur economisch oogmerk geno- „Aan de grond tussen die lage Paardenfeesten in Voorschoten VOORSCHOTEN Voorschoten gaat zich traditiegetrouw volgende week weer extra bezighouden mei- het paard. Maandagmiddag om 2 uur is op de Van Beethovenlaan de kor tebaandraverij. De afstanden va riëren van 300 tot 315 meter. Er zijr 26 dravers ingeschreven. Woensdagmorgen om 10 uur wordt de jaarlijkse paardenmarkt geopend door burgemeester J, v. d. Haar en verwacht worden een vijfhonderd paarden van het type goedkope rij paard en l^lein rijpaard. Rondom deze paardenfestiviteiten draait een kermis, die reeds vrijdag middag officieel geopend wordt dooi de bejaarden van Voorschoten en de kinderen van Huize Nieuw-Voor- dorp. De kermis is geopend vrijdag avond. zaterdagmiddag en -avond maandag de gehele dag. dinsdag vanaf 17 uur en woensdag de geiiele dag. Ten bate van de Stichting Re- creatiebad wordt in het Baljuwhuis op de Voorstraat een oud-Hollandse herberg geëxploiteerd. Pols gebroken handbal LEIDEN Een 13-jarige Leidse Jongen kwam gisteravond omstreeks half zeven bij een partijtje handbal in het Jacques Urlusplantsoen zo ongelukkig te vallen dat hij zijn rechterpols brak. Hij moest door de EHD naar het Diaconessenhuis wor den overgebrach bij fruitbomen heb ik niets. Ik moet het alleen maar bijhouden, daarom heb ik die schapen en de pony's er op gezet. Zij vreten het gras kort en bovendien is het een aardig ge zicht." Wat de boerderij van Van Santen zo modern maakt en waardoor er van verscheidene kanten veel inte resse is onlangs heeft de BBC er opnamen gemaakt is de nieuwe koeienstal. Een groot gevaarte waar het vee 's winters rustig rond kan scharrelen. De vloeren onder het koeienbedrijf zijn van sleuven voor zien waardoor de meest vanzelf (de beesten trappen het er automatisch door) in de mestkelder verdwijnt. Voordeel voor de boer: hij hoeft de mest niet meer eigenhandig op te ruimen. Dat betekent een niet ge ringe tijdwinst. Melkkamer De stal heeft grote deuren waar door de boer met zijn trekker het hooi "s winters tot bijna in de koeiemonden kan brengen. Wat de leek (maar ook de collega's van de boer. die geregeld komen kijken) het meest aanspreekt is de zeer modern toegeruste melkkamer. Een gedeelte van de stal is afgesloten en ingericht als melkgelegenheid volgens het zogenaamde visgraatsy steem. Aan weerszijden van de melkkamer halte, houdbaarheid, reinheid, levert is plaats voor vier koeien. Terwijl een cent per liter minder op. de boer de eerste vier aan de melk- Maar, zegt Van Santen, „Als je een machine zet staat het volgende jaarproduktine hebt van zo'n 4000 kwartet in de andere boxen rustig kilo melk per koe dan gaat dat rap te vreten. De melk gaat in grote in de papieren lopen. Ik heb het gl aezn felssen, zodat de boer de wel eens uitgerekend: als ik een produkt-le nauwlettend in het oog week lang in de tweede zou zitten kan houden.s dan scheelt me dat meteen 140 gul- Op een minder modern bedrijf moet den in de week. de boer de melk vervolgens uit de Een boer moet van[iaag de dag nlet ALPHEN AAN DEN RIJN Uit de bijzondere school voor gewoon lager onderwijs aan de Meerkoet straat in Alphen werden vorige maand diverse voorwerpen gestolen. Het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Schoolonderwijs verzoekt de gemeente medewerking voor het aanschaffen van een radiotoestel, een pick-up met een plaat, een bandre corder, een televisietoestel en een dia-projector. De veiligheid voor de leerlingen van deze school maakt het noodza kelijk dat er een muurtje komt van af het in aanbouw zijnde gymnas tieklokaal naar de Meerkoetstraat, een afrastering met- toegangshek langs de Meerkoetstraat en een af rastering tussen de school en de aangrenzende garage aan de kant van de Willem dj Zwijgerlaan. Bur gemeester en wethouders stellen de gemeenteraad voor de medewerking te verlenen voor deze leermiddelen en afrasteringen in de vergadering van 29 juli. Op de agenda komt verder nog voor: meubilair en leer- en hulpmid delen voor handenarbeid in de bij zondere school voor g.l.o. aan de Anna van Burenlaan, meubilair voor de bijzondere school voor g.l.o. aan de Zaalbergstraat, leermiddelen voor de bijzondere school voor g.l.o. aan de Zaalbergstraat, hulpmiddelen v de bijzondere school voor buitengj woon onderwijs aan de Jongkind Coninckstraat, tuingereedschap de bijzondere school voor gewoo lager onderwijs aan de Polluxlaa en de vergoeding ingevolge art. van de kleuteronderwijswet. De boerderij van de heer Van Santen. Voetganger aangereden LEIDEN Een 17-jarig Leidis meisje reed gisteravond omstreeks kwart over elf met haar bromfiets, tide van het Kort Rapenburg naar het Rapenburg pardoes tegen een instekende voetganger. Het meis je, dat bij deze aanrijding kwam te vallen, kreeg een hersenschudding, voetganger, een 22-jarige Leide- r, liep knieletsel op. Beiden zijn door het EHD naar het Diaconessen- I den overgebracht. BOLLENSTREEK Drie vrijdj avonden (in juli en augustus) zal Ruïne van Teylingen de entoura van een totaal manifestatie zijn. Bj kende en minder bekende popgr« pen zullen naast toneel en express) groepen, dichters, volkszangers, sd musici en schilders hun kunnen ji het publiek tonen. Hiervoor zulli twee podiums in de ruïne word geplaatst. Een Haarlemse firma a voor een geluidsinstallatie gen. De eerste avond vrijdag 30 juli,) orden opgeluisterd door aagse formatie Q 65. In het voo programma speelt de Rotterdam !f groep Corporation. we! f in de hit-parade staat met haar sii gel „Wild time". De twee andere avonden, vrijd 13 en 27 augustus, zijn voornameli geïnspireerd door de slotavond i het Holland-Festival, gehouden verschillende plaatselijke groep zullen o.a. Cobra, Cuby and Blizzards, Focus en een sitargri optreden. kannen van de melkmachine fabrieksbussen doen, via eer Bij Van Santen is een dergelijke handeling niet nodig. Zijn melk gaat via een buizensysteem naar een andere kamer. Dit systeem is zeer hygiënisch, de melk komt ver van de altijd wat vuile koeielicha- men in de bussen door een aantal Is de boer klaar met melken cir ca vijftig koeien in anderhalf uur dan wordt het gehele melkma- chien door een automatische pomp gereinigd en gedesinfecteerd. Spoe len en dergelijk is er niet meer bij. De heer Van Santen vindt dat zijn werk wel rauwer gebeurt dan vroe- Boer Van Santen: „Eén moderne boer die zijn bedrijf rendabel wil maken moet investeren. Je moet al het werk aan kunnen, je moet ger. j steeds meer koeien houden om je „Dat kan ook niet anders, ik doe loon op peil te houden". dit bedrijf alleen, soms met hulp van mijn vrouw. Dan moet je niet d'^ zo precies werken, want dat kost tijd en geld. Om een voorbeeld te geven, als ik maai laat ik de kan ten zitten, omdat ik daar geen tijd voor heb. Vroeger werden de kanten netjes met de zeis bijgewerkt. Maar dat is voor mij niet meer rendabel. Boer Van Santen zit het hele jaar door met zijn melk in de eerste klas. Op een kleine uitzondering na, ongeveer vier maal per jaar komt zijn dagproduktie niet hoger dan de tweede klas. Die tweede klas melk, geen mindere kwaliteit om te drin- BODEGRAVEN/NIEUWERBRUG Over de Oude Rijn bij Nieuwerbrug ligt een tolbrug. Waarschijnlijk de oudste van ons land. Uit de archieven is duidelijk geworden, dat deze „overgang'' er in 1651 al was. Iedereen heeft tot nu toe moeten betalen als hij dit werk en ik zeg altijd: Zolang I deze brug met de auto over of met een schip door wilde. Niek Domburg (68) heeft deze ïik^sta^zowel"e^nste^kijken TiTar tolbrug meer dan 25 jaar bediend. Hij vindt het nu welletjes en gooit er in november die flats, de legbatterijen van Leid- het pachtersbijltje bij neer. Iedere morgen prompt om zes uur was hij op zijn post en hij mensen^die^erin wonen berken °42 kleef dat tot 's avonds elf uur. Zes dagen per week. Nu de zeven kruisjes naderen wil uur per week, daarna zitten ze op Niek het wat rustiger aan gaan doen. Hij gaat het huisje bij de tol verlaten en een nie hun flatje. Laat mij dan maar wat betrekken aan het Weiland. Daar is hij erg gelukkig mee. harder moeten werken, maar laat alleen weten wat de melkprijs zeef. j Hij moet veei zaken verstand heb ben. Van beesten, ziekten en econo misch inzicht. Hij moet ook machi nes kunnen repareren en bedienen. De bedragen die er op het moderne eenmans-bedrijf Va n Van Santen omgaan liegen er niet om. Het ma chinepark kost zo'n kleine 50.000 gulden, de nieuwe stal komt met alles er op en er aan op 150.000 gulden. ,Als ik mijn verdiensten vergelijk i ander dan geloof ik dat ik bete maar een baas kan gaan. Maar toevallig heb ik schik dan ook hier buiten zitten". het ligt aan het vetge- Nieuwerbrug is een leuk pittoresk landelijk dorpje tussen Bodegraven j en Woerden. Beslist de moeite waard Door om eens te bekyken en om de sen- Qees Combee satie te ondergaan, dat Niek brugge- geld int. Een dergelijk verschijnsel j niet veel meer in ons land. ter goed geld te verdienen. De sen zijn altijd aardig voor me. Of ze nu met de auto de brug „nemen" of het met de boot doen. Ik krijg altijd meer dan het tolgeld, dat de brugge- meesters hebben vastgesteld: een kwartje voor een schip, twintig, cent voor een auto. Fietsers, bromfietsers motorrijders hebben vrye door-1Meestal kw Was Domburg wat jonger geweest, steeds is dan zou hij beslist niet gestopt zijn. die zijn aandacht opeist. t De „bruggers" zullen aan deze ver- Zelf zegt hu..Erjjjuer ate P«oh- andBring moeten wennen en Dom- burg ook. Het zal straks heus wel eens zo zijn, dat de brugwachter in zijn nieuwe huisje verlangt naar die brug met haar zeer veel prettige dingen en maar bijzonder weinig nare. Niek: „In al die jaren zijn er maar heel weinig mensen doorgereden. Ze zijn op de vingers van twee handen te later te- staat vast. Er zijn al eens eerder po gingen van verschillende zijden, I der andere door het gemeentebestuur iegraven, gedaan om de brug j te verkopen. In 1958, 1959 en 196 j Zegt de heer Van der Linde: „Daar die „Rijnovergang" zijn we toen niet op ingegaan. Nu kijken we er anders tegenaan. De op brengst moet echter wel liggen tussen de f 35.000,- en f 40.000,- inclusief het huisje, waarin nu nog Domburg woont, de onafhankelijkheidstore de vergeelde archieven". Woensdag Luxortheater Jeugdvakantlebezig den Film "Klopjacht in Holland"^ ^Voorschoterweg Jeugdvakantledoi [reestraat 19 So< kamerbewoners Oegstgeest (Laan van Ou< Informatie-avond Baha'i 8 i Stadhuis Spreekuur soc Oegstgeest (Gebouw Taberna, Jul ilaan 1) Volle evangelieger Rijnland 8 uur nam. Kreatief Sentrum (Breestraat 6 Donderdag Terrein Groenoordhal Circus Alt 3.30 en 8 uur nam. Voorschoterweg Jeugdvakantiedoi 10 uur voorm4 uur nam. Bommarkt 12 Societiit voor capten 7.30 uur nam. Kreatief Sentrum Café-bar voorm.1 uur nam., rommelmarkt,. Terrein Groenoordhal Circus AlthoH Vrijdag Voorschoterweg Jeugdvakantiedon 10 uur voorm.-4 uur nam. Breestraat 19 Sociëteit Twentwel (voo kamerbewoners en alleenstaande 9-12 uur nam. Oude Vest 73, Stichting Scientoloj Open informatie-avond 8 uur i Oegstgeest (Lijtweg 7) Sociaal li disch Adviesbureau (spreekuur bejaarden) 2-4 uur nam. Kreatief Sentrum (Breestraat 66) e w Leic 10 i Zaterdag 19 Sociëteit Twent gang, evenals de „gemotoriseerde" bewoners van de kern van Nieuwer-[^fen; Leük'hé brug, de eerste burgers van Woerden J en Bodegraven en de dijkgraaf en j hoogheemraden van het Groot-Wa-1 I terschap van Woerden". het verschuldigde tolgeld te 320 jaar Bruggemeester P. D. van der Linde 72): „Die brug is al meer dan 320 I jaar eigendom van de Nieuwerbrug- j Niek Domburg is daar bij die 8ers- Tot 1651 werd de la6e stenen Nieuwerbrugse tolbrug een bekende dl'uS vervangen door een ophaalbrug persoonlijkheid. Hij heeft heel veel Goede bekende! Tienden. Ook van buiten de gemeen schap. Dat is mede te danken aan de vriendelijke manier waarop hij al die vijf en twintig jaar zijn taak heeft vervuld. Niek is bij die brug haast I niet weg te denken. Toch gaat het zogenaamd tolhek. Dat ge schiedde met toestemming van de Staten van Holland en West-Fries land. Die gaven de inwoners van Nieuwerbrug daartoe blijkens de his torische geschriften vergunning. Het gevolg was, dat deze nieuwe brug ei- eerd van de Nieuwerbrug- is zij tot vandaag gebleven, daarom voor het door de burgerij gecreërde college van brug- gemeesters zaak om te zorgen, dat de pachtsom voldoende was om de on kosten te dekken. Geschiedde dat niet dan moesten de inwoners de tekorten bijpassen. Dat is gelukkig sinds 1845 niet meer het geval geweest". Niet zo oud De huidige brug dateert uit 1949 gezien het opschrift op het stalen bouwsel. Niet zo oud dus en zeker nog geschikt om even mee te gaan, want zo overstelpend druk is het er ook weer niet met het verkeer. Het kan heel goed zijn, dat de brug als nog verpacht wordt als er geen se rieuze kopers komen opdagen. Als gegadigden voor koop zien de bruggemeesters het gemeentebestuur van Bodegraven, de Provinciale Wa terstaat en het Hoogheemraadschap. Het is ook best mogelijk, dat die geen bod doen. Afwachten is dus de bood schap. Komt er een nieuwe pachter, dan zal deze f 2750,- moeten neertel len en geen cent minder, maar dan zorgt het college voor het onderhoud. Eventuele verhoging van de tolgelden geschiedt ook door de bruggemees ters. komen. Dit jaar nog. Hij wil nog i gendom wel even aanblijven zolang de onder- gers- Dat handelingen over pacht of verkoop gaande zijn. Langer toch niet het moet ook weer niet te lang duren, want hij verlangt naar zijn huisje aan het Weiland. Domburg ontvangt veel vrienden in zijn woninkje bij de brug. Zelf kan hij er nooit tussenuit. Er is altijd die tolbrug, waarvan de hefbomen moe- Wat er nu met die Nieuwerbrugse ten worden geopend voor het gemo- brug gaat gebeuren nu Niek Domburg toriseerde verkeer en de klap omhoog het brugwachterschap neerlegt is nog moet worden gehaald voor de scheep- niet helemaal duidelijk. De brugge- I vaart, die hier behoorlijk intensief is. j meestere denken aan verkopen en als Burgemeester J. A. Detmers Daarom komen de Nieuwerbruggers dat niet lukt dan aan opnieuw ver-I/oetprwollriP. 99 09 urn naar Niek toe om een gezellig praat-1 pachten. Er moet een oeververbinding I je te maken of een kaartje te leggen. J blijven voor de ruim 1700 inwoners augustus verhinderd zijn spreek Ongestoord kan dat ook niet, want I van deze landelijke gemeente. Datte houden. In Nieuwerbrug wacht men nu maar af wat er gaat gebeuren. Tot half augustus. Dan zal tijdens een openbare zitting de brug opnieuw voor zes jaar worden verpacht. Of er zou zich voor die tijd een koper moe ten aandienen. Niek Domburg inte resseert het niet zo erg wat er gaat gebeuren. Hij verlangt naar de rust in zijn huisje aan het Weiland. (voor kamerbew den) 9-12 uur n Oegstgeest (Het Witte Huls) Schal sociëteit Palamedes 2-5.30 uur nam, Doopsgezinde kerk Adventkerk, bijbelstudie 10 uur voorm., prediki E Kreatief Sentrum (Breestraat 6 Disco-avond met film en lichts!» n Terrein Groenoordhal Circus Altl Releast Hulpdienst Release: Witte Singel tel 24566 Dag van 2—en 7—11 Apotheekdienst Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest Kok. Rapenburg 9, tel. 24807. WOUBRUGGE In hotel *s M lenaarsbrug werd gisteravond heer G. W. van der Laan gehuld! 7 wegens het feit dat hij 25 jaar g leden als knecht in dienst trad de landbouwer J. van Rijn, Het rot balteam van het Leidsch Daft)»; behaalde gisteravond in Watering een klinkende 63 overwinning1 een elftal van Westerpers NV, 1 dat de rust nog met een 3—1 aoht stand was ingegaan voor de Lei( naars. Zij houden zich aanbevol voor het spelen tegen ploegen de omgeving, maar beschikken 1) laas niet zelf over een eigen veld.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 2