Lis Nixon óók naar Moskou aat, heeft China voorrang i Leidsch Dagklad Sombere toekomst Palestijnen remlin reageerde alleen met bericht in Prawda erraad in Hongarije Acheson kritiseert wijlen Kennedy en Charles de Gaulle Twaalfhonderd jaar gevangenis geeist in Spaans massa-proces mee op vakantie CARRINGTON OP MALTA GRIEKENLAND DREIGT MET UITSLUITING ZESDE VLOOT «71 tfSDAG 20 JULI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 1 Omzichtigheid (Van onze correspondent mr. H. L. Leffelaar) kSHINGTON (GPD) De reacties van de Sowjet-Unie tt nieuws van de Amerikaanse doorbraak naar Peking zijn toe beperkt gebleven tot een kort bericht in de Voor zover bekend zijn er ook geen verdere con- n geweest in Washington met de Sowjetrussische ambas- ur Dobrinin, nadat hij door minister van Buitenlandse n William Rogers telefonisch vanuit Californië op de e werd gesteld van Nixons Chinese reisplannen, enkele ten voordat de president op de televisie verscheen met aankondiging. Cranston (Californië) en Daniel Inouye «Hawaii). Het doel zou een studiereis zijn. maar details daarover waren vaag. De aanvragen zouden lelijk is in Washington het(.ot nog toe onbeantwoord zijn geble- m van Sowjetrussische reac- ven en men kan achteraf alleen uitgelegd als een kwestie die i maar raden hoe het nieuws van het <s te omzichtigheid verlangt, en 5ezoek van deze 5 Dem0cratische se- kunnen zijn dat de geruch- natoren aan Peking, voordat de pre- er een reis van Nixon aan Sjdent zij-n ejgen rejS had aangekon- erop gericht zijn om de ge- digdi in het witte Huis en de van de Sowjet-Unie tot be- verenigde Staten ontvangen zou i brengen. Daarbij zal onge- zijn Het is niet onverantwoordelijk overwogen worden of een te veronderstellen dat het Witte Ie reis voor of na de reis Huis op de hoogte is geweest van de- iking zou moeten plaats vin- i 2e visum-aanvragen, de meest weloverwogen gis- lat Peking de bevoorrechte President Nixon heeft er inmiddels al blijven behouden als de biJ het Congres op aangedrongen e de Amerika anse president I ,met vooruit te lopen op de mogelij - (angen ke resultaten die er met het bezoek aan Peking bereikt kunnen worden, iiericht over de visa-aanvra- een aanmaning die blijkbaar vooral a de vijf senatoren werd gis- bestemd is voor de leider van de Re- lleen bekend gemaakt door 'n 1 publikeinse minderheid in de Senaat jever van het NBC-tele- Senator Hugh Scott, die nog eergis- jfcwerk, die zei deze inlichtin- teren hardop speculeerde dat het be- betrouwbare bronnen verno- zoek aan Peking alleen maar kon be- hebben. Behalve Kennedy tekenen dat tegen die tijd ook alle bright zouden ook aanvragen j Amerikaanse troepen uit Vietnam gediend door de senatoren j zouden zijn teruggetrokken. Senator Stevenson (Illinois), Alanine Mansfield zei vandaag na de ontmoeting met Nixon, dat de pre sident in deze diplomatieke ontwik kelingen ..op eieren" liep, en dat er voor gewaakt moest worden dat er [CAANSTAD (Reuter) Zes en «vijf r.k. geestelijken en dente) zijn in Hongarijë tot enisstraffen van tien maanden jaar veroordeeld op beschul- van ideologisch verraad, aldus Vaticaanstad ontvangen brief. Iden o.m. vlugschriften ver ver de vervolging van rooms- iken. De beklaagden kregen geldboeten van 2.000 tot 5.000 600 tot 1500 gulden). enland-Spanje De Spaanse van Buitenlandse Zaken Lo- ivo is gisteren begonnen aan edaags bezoek aan Grieken- lij had een onderhoud met Papadopoelos. die tevens de 'iille van Buitenlandse Zaken De besprekingen gaan voor- ik over de toestand' in het landse-Zeegebied. REBELLEN IN DACCA PLEGEN BOMAANSLAGEN DACCA (AP) De elektriciteits voorziening in een groot gedeelte van de Oostpakistaanse hoofdstad Dacca is gisteravond gedurende on geveer twintig minuten uitgevallen, I nadat zich twee ontploffingen in de I stad hadden voorgedaan. Een ont ploffing in de buurt van het Ra- jabagh politie-hoofdkwartier richtte schade aan in de secondaire elektri citeitscentrale van Chamelibagh en bij een andere centrale in de buurt van het Sjabagh-hotel ontstond een vuurgevecht. De ontploffingen waren onderdeel van een voortdurende campagne van bomaanslagen door de rebellen van de beweging die ijvert voor een onafhankelijke Oostpakistaanse na tie „Bangla Desj". geen redenen zouden ontstaan waar door Peking verkeerde conclusies zou trekken. Stilte van het graf Het Witte Huis heeft verder ken baar gemaakt, dat er deze maand een officiële positie-bepaling te verwach ten is ten aanzien van de netelige kwestie van de toelating van com- munistisch-China tot de Verenigde Naties. De Amerikaanse regering zal daarmee duidelijk maken in hoever re de geheime besprekingen tussen dr. Henry Kissinger en pre mier Tsjoe-en-Lai van invloed zijn geweest op dit probleem. Want over deze gesprekken heerst in Washing ton nog steeds de stilte van het graf. Ook over de manier waarop het bezoek van Kissinger aan Pe king werd voorbereid is zo goed als niets bekend. De twee meest gangba re theorieën zijn, dat de eerste con tacten werden gemaakt via de Chi- nese ambassade in Ottawa. De voor- standers van deze redenering wijzen i erop dat Kissinger in Peking bij zijn I aankomst onder meer werd ontvan- gen door de Chinese ambassadeur in j Canada. De andere theorie is dat de be langrijkste vordering werd gemaakt, j door de goede diensten van de Roe- imeense partijleider Ceaoesescoe, die I onlangs een officieel bezoek bracht aan Peking en die destijds Nixons [gastheer was bij diens bliksembezoek aan Roemenië. Dr. Kissinger heeft alleen losgelaten dat hij vergezeld werd door o.a. twee agenten van de geheime dienst die vooral belast wa ren met de veiligheid van de gehei me documenten die hij bij zich had. Ook de agenten zouden niet hebben geweten dat zij onderweg naar Chi- ADVERT ENTTE ïidsch Dagblad wil gaarne mee met vakantie ais O wilt helpen, door bruik te maken van net hieronder afgedrukte vakantieformuller. i tenminste 8 dagen voor üw vakantie aan ons ln te zenden, s niet op te bellen voor opzending of inhouding van de krant Tele- nlsche opdrachten kunnen wü niet aannemen iel verzenden frankeren met 2b ct. IUISADRES is: Naam: - MADRID (DPA) In het Mate- sa-proces voor het Spaanse staatsge- rechtshof zijn tegen de 18 beklaagden in het twee jaar geleden ontdekte exportkredietschandaal astronomi sche vrijheidsstraffen en geldboeten geëist. De directeur van de fabriek van textielmachines Matesa, Juan Vila Reyes, is 417 maal bedrog ten laste gelegd. Daarvoor is 1200 jaar gevangenisstraf geëist. Matesa zou de Spaanse staat door middel van exportkredieten voor on geveer 600 miljoen gulden hebben be nadeeld, Onder de achttien beklaag den zijn drie gewezen ministers en 'n ex-staatssecretaris. De gewezen ministers zijn die van handel, Faustino Garcia Monco; van Financiën. Juan Jose Espinosa en de voormalige gouverneur van de Bank van Spanje, Mariano Navarro Rubio. Deze was als minister van financiën van 1957 tot 1965 de grond legger van het economische libera lisatieprogram. Naar verwacht wordt zal het proces niet voor de helft van volgend jaar plaatsvinden. De verdedigers denken namelijk een jaar nodig te hebben, om hun pleidooien op te stellen. President Nixon is. na de aankondiging van zijn reis naar Rood-Chinavoortdurend bezig met besprekingen. Ook tijdens zijn vliegreis van Californië naar Washington voerde hij besprekin gen met zijn adviseurs: minister van Buitenlandse Zaken Rogers (links) en dr. Herüry Kissinger (rechts). na, totdat er onderweg geland werd om een Chinese navigator aen boord te nemen. De vlucht zou zijn gemaakt met 'n gewone commercviële lijn van Pakis tan naar Peking, waarbij dr. Kissin ger onder 'n schuilnaam werd geboekt en op een Duits paspoort reisde. Zo als bekend werd Kissinger in Duits and geboren. NEW YORK (AP) Wijlen pre- I sident John Kennedy was een man die geen besluiten kon nemen, al dus de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, in een interview met Life Magazine. Acheson, die minister was onder president Harry Truman en adviseur van Kennedy tijdens de Cubaanse raketcrisis van 1962 zegt dat hij na verschillende ervaringen met Kenne dy te hebben opgedaan tot de con clusie was gekomen dat Kennedy besluitloos was en iemand die eigen lijk als president niet op zijn plaats was. „Ik weet dat men mij verkeerd gaat opvatten", aldus Acheson „maar zijn (Kennedy's) reputatie is gegroeid door de tragedie van zijn dood en groter geworden dan als hij twee ambtsperioden had overleefd". „Kennedy was een bijzonder inne mende man, iemand met echte char me," maar hij leek me niet, in welk opzicht ook, een groot man te zijn. Ik geloofde niet dat hij veel afwist van de dingen waarvan het wense lijk is, dat een staatshoofd of de pre sident van de Ver. Staten alles moet afweten. Hij was besluiteloos". „Tjidens de raketcrisis", aldus Acheson, „had Kennedy hem ge vraagd te komen en toen praatten we een tijdje over de crisis. Het kwam me voor dat hij een aantal van de clichés van zijn broer Robert her haalde dingen waartegen ik me als raadsman al eerder nogal hevig had verzet". „Een ervan was dat, als we de Rus sische raketinstallaties bombardeer den, zoals Bob (senator Robert) Kennedy het eens zei, dit een Pearl Harbor in omgekeerde vorm" zou zijn. Ik zei toen en ook later toen ik privé met de president sprak, dat dit een dwaze manier was om een probleem te ontleden. Pearl Harbor was een onuitgelokte Japanse aanval, op onze vloot die passief was en niets deed. Waar we nu mee te ma ken hadden was het invoeren van kernwapens op Cuba en het probleem was wat wij eraan moesten gaan doen. Om iets te zeggen over een „Pearl Harbor in omgekeerde vorm" kwam mij voor als de gedachte van 'n schooljongen, iets onwaardig voor LONDEN (AP) De Britse mi nister van Defensie Lord Carrington is gisteren op Malta aangekomen voor besprekingen met premier Dom Mintoff over een nieuwe regeling voor de Britse militaire installaties op het Middellandse Zee-eiland. Vo rige week woensdag zou Lord Car rington ook reeds Malta bezocht hebben, maar tien minuten voor zijn vertrek werd deze reis afgelast als gevolg van een misverstand tus sen Londen en Valetta over de om vang van de onderhandelingen. De socialistische premier, die het defen- siepakt met Groot-Brittannie heeft opgezegd, dacht dat Carrington ge machtigd zou zijn over een nieuwe overeenkomst te onderhandelen. Londen maakte echter duidelijk, dat hij eerst rapport zou moeten uit brengen aan de Britse regering. Car rington zal nu alleen over de voor waarden van de nieuwe overeen komst praten. Russische Jood gearresteerd na afluisteren telefoongesprek MOSKOU (AP) Een Russische Jood is gisteren gearresteerd toen hij een ontmoeting had met een Ame rikaanse journalist op het Poesjkin- plein in Moskou. De man had de Journalist opgebeld en gezegd, dat hij deze wilde spreken. Ze kwamen de tijd en de plaats overeen om el kaar te ontmoeten. Vlak nadat de beide mannen el kaar ontmoetten, kwam een politie agent in burger naar de Joodse Rus toe en zei tegen hem „Kom met mij mee". Hij toonde een rode kaart en zei tegen de journalist dat deze weg moest gaan, omdat de zaak hem niet aanging. De journalist volgde daar op de beide mannen naar het ge bouw van het 108-ste departement van de Militia (veiligheidsdienst). De Sowjetrussische regering laat de telefoongesprekken van buiten landse journalisten afluisteren en weet daarom zeer vaak van te vo ren over ontmoetingen tussen Rus sen en buitenlandse journalisten. mensen die belast waren met de lei ding van een groot land. En toen zei ik: ,.U moest dat soort dingen niet zeggen. Het is u onwaardig, zoiets te zeggen". „En toen. herinner ik me, ging de president naar de ra men toe vanwaar men uitkijkt over de rozentuin van het Witte Huis, keek een lange tijd naar buiten en toen draaide hij zich om en zei tot me: „Ik denk dat ik beter deze week mijn salaris eens kan verdienen". „Wel mijn hart ging naar hem uit. Ik had die uitlating niet verwacht van ie mand, behorend tot het leiderschap van mijn land op een ogenblik als dit". Acheson zei nog dat hij De Gaul le als mens zeer hoog schatte maar als staatsman erg laag. „Zelfs de ge dachte dat hij veel voor Frankrijk heeft gedaan leek mij niet het ge val te zijn. Ik vond dat hetzelfde voor Frankrijk had kunnen worden gedaan door iemand die tege lijk minder schade aan Europa be rokkende dan De Gaulle. Maar als mens was hij enorm. Een grote fi guur. Hij scheen op de een of an dere manier evenwel buiten de wer kelijke wereld te staan". ATHENE (AP) De Griekse radio en televisie hebben gisteren grote aandacht geschonken aan een arti kel in het massadagblad „Akropolis" waarin werd gesuggereerd dat de regering een eventueel besluit van 't Amerikaanse Congres om de militai re hulp aan Griekenland te staken, kan vergelden met het sluiten van de Griekse havens voor de Ameri kaanse Zesde Vloot. Het artikel, van de hand van de Byron Stamatopoelos, was een reac tie op het amendement, dat vorige week door de commissie van Buiten landse Zaken van het Amerikaanse huis van Afgevaardigden was aange nomen en waarin geopperd werd de hulp aan Griekenland te staken, als het regime in Athene geen ernst maakt met de democratisering. Premier Papadopoelos heeft hierop gereageerd met de verklaring dat alleen zijn regering uitmaakt wan neer verkiezingen worden gehouden, of dat nu „morgen, over 20 maanden of over 20 Jaar is". Straat: Woonplaats: Kwartaal ebben een Maand doorhalen wat niet van toepassing is. Postabonnement 'AKANTIE-ADRES is: pa straat oo. plaatsnaam S.v.p. ln olokletters. lijdelijke Inhouding, bovenstaand vakantie-adres niet Invullen maar btum le en laatste dag van inhouding). ENDEN/INHOUDENdoorhalen wat niet verlangd wordt. le dag Duidelijke opdrachten voorkomen teleurstelling -■ «au upzencung/ïunoudiny Nederland. Belgie en Luxemburg 11,25 per vakantieperiode. De overige °ese landen uitsluitend per luchtpost KosteD f 0,60 per dag tüdeiuk ln te houden kranten wordt bij restitutie van net te veel ^'de abonnementsgeld f 0.50 ln mindering gebracht voor administratie- De ontwikkelingen elders in de wereld hebben de aandacht afgeleid van het vraagstuk der Palestijnen en daar draait in het Midden-Oos ten eigenlijk alles om sinds 1947/'48. Nu het Jordaanse leger voor de vierde maal dit jaar een offensief heeft ingezet tegen concentraties van Arabische guerrillastrijders op Jordaans grondgebied, komt men weer tot het pijnlijke besef dat de Palestijnen bij al het gepraat over deeloplossingen van het conflict in het Midden-Oosten, zoals de ope ning van het Suezkanaal e.d., weer vergeten worden. Vooropgesteld dient te worden dat zij zelf weinig bijdragen leveren die tot een oplossing van hun proble men zouden kunnen leiden. Op de bijeenkomst van de Palestijnse Na tionale Raad, die de vorige week in Cairo plaatsvond, heeft men weer eens nadrukkelijk vastgesteld dat iedere politieke regeling verwor pen dient te worden. Met name worden de Amerikaanse bemidde lingsvoorstellen en vredesplannen en de resolutie van de Veiligheidsraad van november 1967 van de hand ge wezen. Niettemin zouden de gema tigde stromingen op de bijeenkomst de overhand hebben gehad. Er wordt in het slotcommuniqué niet meer gesproken over de vestiging van een nationale regering in Jor danië en' men erkent het gezag van Koning Hoessein. De Raad dringt aan op uitvoering van de akkoorden van Cairo en Am man, die in september vorig jaar tussen de Palestijnse leider Arafat i en Koning Hoessein tot stand kwa men om een einde te maken aan de strijd tussen Jordaanse regeringstroe pen en Arabische guerrilastrijders. Tot nu toe had de Palestijnse Na tionale Raad deze akkoorden gene geerd. Eén lijn Maar welke waarde men moet hechten aan deze gezamenlijke uit spraken van de Palestijnen is zeer de vraag. Het drieste optreden van Hoessein tegen guerrillastrijders in Djerasj en Aljoen deze week, zal er zeker niet toe bijdragen dat de Pa lestijnen één lijn volgen in deze. Een woordvoerder van het Pales tijnse Bevrijdingsfront zei deze da gen voor de in Cairo gevestigde ra- dio-Assifa dat het gezag van Hoes sein niet langer erkend kan worden. Het is echter de vraag wat de Pa lestijnen kunnen uitrichten. Meer dan verbale steun van de Arabische buurlanden kunnen ze niet ver wachten en Hoessein voelt zich waarschijnlijk gesterkt door het succes dat zijn „broeder" Hassan II van Marokko heeft geboekt bij het neerslaan van de opstand tegen zijn bewind. Daarbij komt dat de Palestijnen er nog steeds niet in geslaagd zijn een zekere eenheid te vormen. Al maanden is er sprake van een fusie van alle betrokken organisaties die weliswaar verenigd zijn in de Pales tijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO), maar in werkelijkheid als los zand aan elkaar hangen of elkaar be strijden. Al Fatah en zijn leider Arafat, die ook de leider is van de PLO, moeten niets hebben van ex tremistische acties zoals vliegtuigka pingen van het Democratische Volksfront voor de bevrijding van Palestina van Hawathmech en het Volksfront van dr. Habasj. Toch hebben deze organisaties weer zit ting gekregen in het nieuw benoem de centrale comité, het hoogste po litieke orgaan van de Palestijnse verzetsbeweging. waarvan Arafat ook nu weer voorzitter is. Habasj heeft concessies aan Hoes sein, zoals zij in de akkoorden van Cairo en Amman zijn vastgelegd afgewezen, en heeft opgeroepen tot een gezamenlijke Jordaans-Pales tijnse actie om het bewind van Ko ning Hoessein omver te werpen. Hawathmech is een groot tegen stander van iedere „afscheidingsbe weging" die de stichting van een Palestijnse staat b.v. op de thans door Israël bezette rechter Jordaan- oever tot doel heeft, iets waar Al Fatah misschien nog wel voor te vinden zou zijn. Hij roept op tot verzet tegen het Jordaans-Israëli- sche akkoord dat naar zijn mening al lang in het geheim tot stand is gekomen ten koste van de Palestij nen. In deze omstandigheden is het niet verwonderlijk, schrijft Le Mon de deze week, dat Arafat heeft ge constateerd dat een fusie tussen de commandobewegingen op het ogen blik uitgesloten is. Ook van de zo noodzakelijke eenheid in de strijd zal wel niet veel terecht komen Verburgerlijkt Arafat schijnt trouwens veel van zijn aureool als leider van het Ara bische verzet verloren te hebben. Hij wordt niet meer gezien als de romantische, charismatische vech tersbaas, maar als een gewone Ara bische politicus, die zich alleen van de anderen onderscheidt doordat hij zich slecht scheert en voortdurend in gevechtstenue rondloopt. De tweede man van Al Fatah, Aboe Ajad, constateerde: „Wij zijn ver burgerlijkt. Elk van ons stelt prijs op zijn auto, op zijn drie of vier lijfwachten... Dat moet allemaal op houden." De andere verzetsorganisa ties klagen bovendien over de dicta toriale houding van Al Fatah. De strijd tegen Israël vormt ui teraard nog steeds het hoofdthema, maar raakt in de praktijk nog al eens op het tweede plan. Ook waar de guerrillastrijders in het door Is raël bezette gebied opereren, richten zij zich vaker tegen de Arabieren die voor de Israëliërs werken dan tegen de Israëliërs zelf. In de Ga- zastrook zijn in de afgelopen maan den tientallen bewoners van de vluchtelingenkampen vermoord om dat zij ln Israël werkten. De harde maatregelen die de Israëliërs daar tegenover stellen hebben al tot de beschuldiging geleid dat er door hen terreur op de bewoners van het gebied wordt uitgeoefend en dat er concentratiekampen zijn ingericht voor de familie van mensen die van guerrilla-activiteiten worden ver dacht. De Gazastrook wordt door een hekwerk van Israël en de Si- naïwoestijn afgesloten, een teken dat de Israëliërs er niet in geslaagd zijn dit gebied tot een deel van de Joodse staat te maken. Als dat een succes is van de Arabische guerril la's, dan hebben zij daarbij sinds 1967 wel tenminste 1500 slachtoffers onder de eigen mensen gemaakt. De Israëliërs zouden vier doden en 84 gewonden te betreuren hebben. De terugkeer van de Palestijnen J naar hun geboortegrond in het vroegere Palestina komt zo echter zeker niet tot stand. En het leidt weinig twijfel dat geen staat ter wereld in dit opzicht voor de Pales tijnen een hand zal uitsteken. Zelf zijn ze niet tot grote militaire ope raties in staat en de kans dat zij Israël nog eens gewapenderhand zullen kunnen veroveren is nihil. Vrije keus De ministers van Buitenlandse Za ken van de zes EEG-landen hebben zich blijkens een deze week door Die Welt gepubliceerd geheim stuk verenigd op het standpunt dat de Palestijnen die in 1948 hun land ontvlucht zijn, de vrije keuze moe ten hebben daarheen terug te keren of compensatie voor de geleden ma teriële verliezen te verkrijgen. Een standpunt dat al in 1948 in de Verenigde naties werd gehuldigd. Het zou nog steeds een billijke op lossing zijn, maar Israël zal zich blijven verzetten tegen terugkeer van de vluchtelingen in wie het een gevaar voor het voortbestaan van de Joodse staat ziet. Een Joods-Ara bische federatie, zoals Noam Chomsky onlangs in Vrij Ne derland bepleitte, is al even Ideaal als onverwezenlijkbaar. De inrich ting van een Palestijnse staat op Jordaans grondgebied, al dan niet met Hoessein aan het hoofd, zou de enig haalbare oplossing kunnen zijn. Die kans lijkt echter na Hoesseins acties van de afgelopen week nu ook voorgoed verkeken.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7