OSLO: LOZING AFVAL GAAT NIET DOOR Geen vrouw in kabinet? Groei kind: barometer gezondheid Stijging aantal verkeersdoden bleef beperkt AKZO-directie verschuift beslissing 24 uur Na angstig begin Truc met gulden Antillen Nijmeegse antropoloog ontwikkelde „groeimeter PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 20 JULI 19711 DEN HAAG/OSLO (AP. Reuter, ANP) Het Noorse mi nisterie van Buitenlandse Zaken weet te melden dat niet zal worden overgegaan tot lozing van de 600 ton chemische afval door het Nederlandse schip „Stella Maris" in een gebied halver wege Noorwegen en IJsland. Dit had het ministerie vanuit Nederland vernomen. Het beschikte nog niet over nadere ge gevens en wist ook niet of de Stella Maris een andere bestem ming had opgekregen. Hoewel vanochtend nog geen be vestiging viel te krijgen over dit be richt uit Oslo is het in ieder geval zeker dat de lozing op de voorgeno men plaats een etmaal is uitgesteld. Tot dit besluit kwam de directie van AKZO Zoutchemie na het Noorse protest van het afgelopen weekeinde. In de tussentijd zal. zo liet AKZO Zoutchemie weten, overleg worden gepleegd met de Nederlandse over heid over verdere maatregelen. De ..Stella Maris" heeft via de rederij opdracht gekregen zich in het be trokken gebied te blijven ophouden. Gesprek Het uitstel van de lozing was het gevolg van een gesprek tussen de directeur van het Rijksinstituut voor Zuivering van Afvalwater (RIVA), ir. Zijlstra en de AKZO. Volgens de RIZA kan het betrokken vuil ook worden geloosd in een gebied ten westen van Ierland in de daar vier kilometer diepe Atlantische Oceaan. De eigenaar van de Stella Maris de rederij Tanker Transport Services heeft toegegeven de keus te hebben gehad uit dit gebied en dat ten westen van Noorwegen. Inmiddels is er tussen de acht Noordzee-landen een gesprek op gang gekomen over de lozing van andere stoffen dan olie (in het kader van het continentale plat). Denemarken heeft zich achter Noorwegen geschaard in zijn actie tegen het storten van afval door de ..Stella Maris". Het Duitse persbu- reau DPA meldt uit Kopenhagen dat „de Deense ambassadeur in Den j Haag opdracht heeft gekregen de Noorse eis aan de Nederlandse rege ring, dat zij de rederij van „Stella Maris" verplicht de plaats van stor ting te noemen. De Deense visserij- deskundigen vrezen aanzienlijke schade voor de rijke visgronden ten westen van Noorwegen. Het tweede-kamerlid mr. C. Berk houwer (WD) heeft de minister van Buitenlandse Zaken schriftelijk ge vraagd of de „Stella Maris" op haar tocht naar het noorden tot aan de grens" van het Nederlandse deel van het continentale plat op de Noordzee begeleid werd door de jager „Fries land" Zwaar verlies in export van tomaten DEN HAAG Een plotselinge te ruggang van de export van tomaten heeft in de laatste weken de tuin bouw een zware slag toegebracht. Bij de gezamenlijke Westlandse veilingen is een achterstand in de omzet ont staan. die op twintig miljoen gulden wordt geraamd. Zo er een herstel mocht intreden dan lijkt het wel heel onwaarschijnlijk dat deze tegenvaller nog kan worden goed gemaakt. Het zag er twee maanden gele den nog rooskleurig uit. Toen had den alle veilingen nog een voorsprong in omzet vergeleken bij vorig jaar over dezelfde periode. De tomatenprijzen zijn ineens gekelderd door het koele weer van de afgelo pen weken en door de scherpe con currentie, die onder meer Roemenië biedt. Door deze daling is de voorsprong in een grote achterstand verkeerd. De Westlandse veilingen hadden vo rig Jaar alleen aan tomaten al een omzet van driehonderd miljoen gul den. ADVERTENTIE Ook voor U gemakkelijker en prettiger eten met Uw kunstgebit,dank zij een grotere kauwkra<|»t. Als U lost hebt met Uw kunstgebit, zal Uw tandarts U het speciale Dentofix- kleefpoeder kunnen aanbevelen. Uw gebit komt daardoor vaster te zitten en zal bij het spreken niet gaan vlees wordt door Dentofix beschermd, zodat U steviger kunt bijten en ge makkelijker kauwen. Dankzij Dentofix kunt U zonder bezwaar weer lachen, hoesten, zelfs niezen en U spreekt duidelijker. Dentofix voorkomt ook slecht riekende adem (gebitsgeur). Schaft U nog heden Dentofix aan. Verkrijgbaar bij Apothekers en Dro gisten in neutrale, plastic strooifla- cons ff. 2,67 Veel diefstallen onder de hippies in Vondelpark AMSTERDAM In de afgelopen twee maanden zijn bij de Amster damse politie meer dan 400 aangiften binnengekomen van meestal buiten landse jeugdigen, die tijdens over nachting in het Vondelpark in Am- stterdam zijn bestolen. De honderden buitenlanders, va riërend in leeftijd van 15 tot 30 jaar, die tijdens de zomermaanden de nachten in het Vondelpark door brengen, hebben doorgaans niet veel bezittingen bij zich. Tot de gestolen waar behoren echter om. paspoorten, cheques, Nederlandse en buitenlandse valuta, radio's, bandrecorders en mu ziekinstrumenten. De daders kunnen grotendeels niet worden achterhaald, maar de kleine groep, die kon wor den aangehouden, bestond meestal uit Zuideuropeanen en Noordafrika- De Amsterdamse politie zei gister middag. dat er vooral de laatste twee maanden soms tien aangiften van bestolen hippies per dag binnenko- Hij had sterk de indruk dat het toe nemen van diefstallen van melkpro- dukten van melkhandelaren in de buurt van het Vondelpark, het kra ken van automaten in deze omge ving en het toenemend aantal dief stallen uit auto's, te wijten is aan de activiteiten van de Vondelparkse hippies. Behalve de normale surveil lance patrouilleren sinds een week tien politiemannen in het burger 's nachts in het Vondelpark. Protest tegen besnoeiing op aankoop van natuurreservaten AMSTERDAM «ANP) De Con tact-commissie voor Natuur- en Landschapsbescherming en de Ver eniging tot Behoud van Natuurmo numenten in Nederland menen dat de overwogen drastische besnoeiing van de begrotingspost voor de aan koop van staatsnatuurreservaten ge heel in strijd zou komen met het tijdens het natuurbeschermingsjaar 1970, ook in Europees verband, inge nomen standpunt. In een telegram aan minister En gels van CRM wijzen de organisaties er op, dat de huidige post van f 10 miljoen op de begroting van CRM voor 1971 dermate onvoldoende is ge bleken dat zij reeds thans volledig is uitgeput. Verhoging van deze post is daarom, aldus het telegram reeds meermalen bepleit, mede omdat het tempo der aankopen in belangrijke mate bepaald wordt door werken die door andere departementen worden ondernomen. Gemeend wordt, dat de overwogen besnoeiing niet te verenigen zou zijn met de door het kabinet voorgeno men milieupolitiek, waarvoor immers de natuurgebieden de infrastructuur vormen. Temporisering van de aan koop van wat bedreigd wordt bete kent in feite veelal de ondergang daarvan. Aankoop van natuurgebie den ligt bovendien in de beleggings sfeer en heeft derhalve geen infla toire werking. NIJMEGEN De 55ste vierdaagse van Nijmegen is gisteravond officieel geopend tijdens de traditionele vlag- genparade in het Goffert- stadion. 28.000 toeschouwers waren getuige van een wer velende show, die dit jaar op verschillende punten toch anders in elkaar zat dan voorgaande jaren. Opnieuw kregen de Nijmeegse gym nastiek- en judo-verenigin gen alle kans hun kunnen te tonenevenals de vendel- zwaaiverenigingen. Het mu zikale gedeelte werd verzorgd door de luchtmachtkapel alsmede door een aantal buitenlandse muziekgezel schappen, waarvan 't Duitse H eer es-Musik-Korps het grootste applaus oogstte. De vlaggenparade. die dit jaar in feite vervangen was door vendelzw aaien, werd geopend door het droppen van drie parachutisten, die op de Goffert-grasmat neer daalden. Het waren drie le den van de parachutisten vereniging Teuge. Voor het eerst in de ge schiedenis van de vlaggen parade werden gisteravond niet de volksliederen van de 26 deelnemende landen ge speeld. De organisatie was van mening dat dit onder deel teveel tijd in beslag nam. Men verwacht na de inschrij ving van gisteren dat ruim 14.000 wandelaars vandaag op pad zouden gaan voor de eerste marsdag. die door de Betuwe zal voeren met als trekpleister plaats Eist. Op de foto: de drukte bij de inschrijving. Benoeming staatssecretarissen nog niet helemaal rond DEN HAAG De benoeming van staatssecretarissen op de nog open staande posten schijnt premier mr.1 B. W. Biesheuvel meer hoofdbrekens te kosten dan was voorzien. Want totnogtoe zijn pas vijf van de dertien te benoemen onderministers uit de bus gekomen. Ten aanzien van een aantal benoe mingen bestaat in politiek Den Haag geen onduidelijkheid. Zo wordt alge meen aangenomen, dat de liberaal H. Vonhoff op CRM één van de twee staatssecretarissen gaat worden. De heer Vonlioff gistermiddag: „Ik was juist van plan om het komende seizoen weer te gaan scheidsrechteren voor de KNVB. Daar kan nu niets van komen". Ook het staatssecretariaat van het liberale tweede-kamerlid mr. J. G. Rietkerk schijnt een uitgemaakte zaak. terwijl over de aanstelling van drs. Th. Westerterp «KVP» op Bui- tenlandse Zaken, speciaal belast met de Europese problematiek, nauwelijks I onzekerheid bestaat. DEN HAAG Het verkeer heeft in 1970 bijna honderd mensenlevens meer geëist dan het jaar daarvoor. In het afgelopen jaar vielen er 3173 doden tegen 3075 in 1969. Dit is een stijging met 3.2 procent. In 1969 liep het aantal verkeersdoden met 5.8 procent op in vergelijking tot 1968. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek had op een veel grotere stij ging gerekend. Dat kwam omdat in het eerste halfjaar van 1970 de ver gelijkende grafiek de ontstellende Excuus van Hongaren voor schoten op Hollander WENEN (Reuter. AP) Hongarije heeft Oostenrijk verontschuldigingen aangeboden voor de wijze waarop door grenswachters is geschoten op de 23-jarige M. D. Reinders uit Nij megen. die van Oostenrijk uit een meter of veertig op Hongaars gebied is geweest. Hij kreeg van de Hongaren bevel te blijven staan ,maar liep terug in de richting van Oostenrijk. De Hongaar se grenswachters vuurden verschei dene waarschuwingsschoten af, maar toen Reinders nog niet bleef staan, schoten zij op zijn benen, aldus een communiqué van de Oostenrijks-Hon gaarse grenscommissie. Reinders werd in de rug, de linker arm en beide benen getroffen en moet ongeveer twee weken in het zie kenhuis van Kittsee blijven. De Hon garen in de gemengde grenscommis sie zeggen het te betreuren dat enke le Hongaarse kogels op Oostenrijks gebied zijn ingeslagen. Reinders zelf had tegenover de po litie verklaard dat hij bij het bekij- man op CRM. Voor Onderwijs viel de j ken van de grens in de omgeving van naam te beluisteren van de KVP-se- j Nickelsdorf een spoorlijn had gevolgd nator mr. C. E. Schelfhout. j en ongemerkt in Hongarije was aan- gekomen. In de stijging van twaalf procent te zien gaf. Het tweede halfjaar was echter veel veiliger: de vergelijkende cij fers liepen zelfs met drie procent te- rug, zodat de stijging over het gehe le jaar op 3.2 procent neerkwam. Bebouwde kom Binnen de bebouwde kom werden 1311 mensen doodgereden, op de bui tenwegen 1862. Daarbij eisten maanden oktober en november de meeste slachtoffers binnen de be bouwde kom (beide maanden 134) en de maanden juli en augustus ren de treurige recorddragers voor buiten «181 en 190 doden). Het CBS heeft in deze cijfers niet alleen de slachtoffers geteld, die ter plaatse na een ongeluk het leven lie ten (1522), maar ook hen, die binnen een maand na een verkeersongeval aan hun kwetsuren stierven. GEEN RIKS De dochter van Lucille Ball, Lucie Desiree Arnaz is in het hu welijk getreden met Phil Vander- vort Menegaux. Op de foto v.l.n.r. Lucille Ball, het bruidspaar en I geen grensovergang is. Desi Arnaz. aanleiding van het incident besloten om op de plaats waar de spoorlijn de grens vormt een waarschuwingsbord te plaatsen, met de mededeling dat het AMSTERDAM In Amsterdam zijn Antiliaanse guldens in omloop met een plakkertje, waarop staat "Dit is een rijksdaalder". Het is trucje, waar de argeloze ontvanger gemakkelijk intrapt. De gulden de Nederlandse Antillen is iets gro ter dan de Nederlandse, al haalt hij de maat van de rijksdaalder niet. Men wordt gemakkelijk het slacht offer als een Nederlandse gulden zo'n overgeplakte Antilliaanse munt samen als f 3.50 wisselgeld wordt te ruggegeven. De plakkertjes zijn destijds in al le onschuld uitgegeven door eer bliciteitsbureau. waar men veel last had van de kinderziekte, die het v nen aan de nieuwe rijksdaalders1 aankleefde. De Antilliaanse gulden is ongeveer twee Hollandse guldens waard, maar geen f 2.50. KONUN MET 2 STAARTEN HAREN (ANP) Op een konij nenfokkerij in Haren (Gr) is een konijntje geboren met twee staarten. Het konijn, een witte wemer, is springlevend en kerngezond. De staarten staan ongeveer vijf centime ter van elkaar. Het dier heeft ook twee anusopeningen. Konijnenfokker S. Broekema, die zeer veel verstand van konijnen heeft: „Dit is wel een unicum in de konijnenwereld". Vrouw Volkshuisvesting levert echter nog problemen op. Sprak mr. Biesheuvel vrijdag j.l. nog over zijn taxatie dat er in totaal één vrouw in zijn kabinet zou komen, gistermiddag was dat lang niet zeker meer. Want mevrouw Phia van Veenendaal-Van Meggelen DS'70) die lange tijd gold als vaste keus op Volkshuisvesting, bleek toen afgevallen. „De heer Udink wil een bouwtechnicus als staatssecretaris. Ik zoek het meer aan de praktische kant", zo deelde zij mee. „Vandaar dat ik rustig in de fractie blijf zitten". De top van DS'70 speurt nu naarstig naar een andere kandidaat. Bleven voor de politieke speurders van het Binnenhof nog in te vullen de namen van de staatssecretarissen voor Onderwijs, Verkeer en Water staat, Volkshuisvesting en de tweede NIJMEGEN Een „groeiappa- raat". waarmee veel nauwkeuriger en sneller dan voorheen het groei proces van kinderen en eventueel daarin voorkomende afwijkingen kunnen worden gevolgd heeft de ogen van de medische wereld ge richt op de Katholieke Universiteit van Nijmegen. Het apparaat is een vinding van drs. I. M. Valk, an tropoloog, een specialist die zich toelegt op de ontwikkelingen van het mensenras. Op een internatio naal congres in Kopenhagen stonc^ het apparaat onlangs in het mid delpunt van de belangstelling bij Amerikaanse, Engelse en Duitse en- docrinologen, artsen die zich spe ciaal bezig houden met de behan deling van die klieren in het men selijk lichaam, die hormonen af scheiden. „De groei van kinderen is de ba- hun gezondheid". Met deze uitspraak wil drs. Valk aanto nen hoe belangrijk het onderzoek is, waarop hjj zich op het ogen blik met zjjn apparaat toelegt. „Een kind dat veel te klein blijft is ziek. Maar een kind dat te snel groeit kan ook iets mankeren". Het onderzoek op zichzelf is niet nieuw. Wel de methode van de Nijmeegse specialist. Hij kan met zijn toestel tien maal zo nauw keurig de groei van een kind vast stellen als tot dusver. En ook tien keer zo snel. Voordelen Dat laatste geeft het onschat bare voordeel, dat men de behan deling van kinderen in klinieken veel nauwkeuriger kan begeleiden: in afzienbare tijd kan worden ge controleerd of een bepaald medi cament de uitwerking heeft, die ervan wordt vernacht. De heer Valk heeft met zijn ap paraat de margefouten, die normaal bij een groeionderzoek voorkomen weten terug te brengen van twee millimeter tot één-tiende milli meter. „Vroeger had je een half jaar nodig voor je zeker kon zeggen of een ,,mini" of „maxi" verder zou groeien of dat de groei stilstond. Nu weten we dat binnen zes we ken", vertelt de vindingrijke an- thropoloog. HU heeft bij zijn onderzoek de medewerking van 140 scholieren die om de zes weken driemaal wor den gemeten. Daarbij kan nauw gezet worden nagegaan wanneer een kind in de puberteitsgroei zit en wanneer de zogenaamde groei- spurt" inzet. Dat zijn gegevens. waar de huisarts vaak mee kan worden geholpen. Zoals gezegd heeft men in de wereld van de endocrinologie grote belangstelling. Maar ook bij voor - veeld tandartsen kunnen met de vinding van drs. Valk hun voor deel doen. .Eet gebit van een kind kan het best worden gereguleerd wanneer de groei het sterkst is. Dat moment is nu vrij eenvoudig te bepalen". De heer Valk ziet als een van de belangrijkste winstpunten het feit, dat er nu gegevens bekend zijn over de groei, die berusten op indivi dueel onderzoek. Tot nu toe steun de de wetenschap in dit vlak al leen op uitspraken met betrekking tot groepsonderzoek. Het apparaat van drs. Valk be spaart een kapitaal aan röntgen foto's. Hij verricht zijn metingen op de onderarm van het kind: de ellepijp van de onderarm geeft het beste totaalbeeld van de groei. Een paar interessante uitspra ken: een kind groeit in de lengte het sterkst in het voorjaar, het zwakst in de herfst. Voeding en milieu zijn belanrijke factoren bij de groei. En een heel mooie: kin deren, die thuis figuurlijk klein worden gehouden lopen flinke kans ook letterlijk klein te blijven". De vele ziekenhuizen, die zo'n groeimeter van drs. Valk tot hun instrumentarium zouden willen re kenen moeten nog even wachten: het is nog niet in produktie. Tot zolang kan iedereen met specifie ke moeilijkheden op dit gebied in Nijmegen terecht. .Als we kunnen helpen doen we dat graag", zegt de heer Valk.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 6