Frustraties? Daar heb ik nooit vee! last van gehad njyVarafaaor... C/Hl Wögmmma] Albert Mol (op zijn praatstoel): Koninklijk bezoek aan Indonesië kost NOS zes ton TV morgén] DINSDAG 20 JULI 1971 LEIDSCH DAGBLAD LAREN Als we binnenkomen eelt Waldos de Los Rios. De mu- ek past wonderwel bij de sfeer, onder de hoge kap van de deel ingt. In het uitzicht, dat de ingeslagen halfronde staldeu- n bieden, moet Albert Mol con- irreren met veel groen, waarin n door de rupsen aangevreten astanje en grazende koeien do- Ineren. Hij ligt op een tuinstoel ét voetensteun, de pijpen van ji gestreepte Levys-broek zijn gerold. Alsof hij gaat pootje - aaien. Verse broden en veel eurige vruchten op een blanke fel maken van dit deel van n Larense boerderij bijna een jaanse mercado. Alleen de zon itbreekt op die dag. Albert Mol. een van Neerlands er- jide lachprikkels, is na drukke landen en emoties nu weer naar itig water gegleden. „De Jantjes" jn Klein Uur U" van Koos Pos- na en zijn aandeel in de „Wat ji ik?" film kunnen in het plak- ;k, dat Albert Mol al lang niet er bijhoudt. ïa een wandeling door de ver- ikken en de tuin (met vele uit [rika meegebrachte kruiden) en verrukkelijk hapje (Albert is roemrucht cuisinier) gaat de Iddag op aan praten. De Jantjes? Ja, dat was leuk. ik heb natuur - wel het een en ander moeten orslikken. Ik moest een oud man- tje spelen, wat ik wel kan hoor. zingen. Ik zing niet. ik niet eens zingen, ik heb een als een asketel. Dan zei ik te- Beppie (Nooy)Dat doe ik Drgen wel. Morgen komt niks. zei Morgen komt niks. dat doen we indaag. Al doen we het honderd- lizend keer over. Kreeg ik od m'n demieter van d'r. Ik moest met ip zingen: „Je bent niet mooi. je geen knappe vrouw". Ver- oor TOM OLINK brikkelijk moeilijk, 's Maandags lest ik op en 's woensdag moest dat liedje voor het eerst op de petitie zingen. Toen zag ik Bep it d'r hand voor d'r gezicht een tranen wegpinken. Ik dacht, ik lijn het reuze goed te doen. Ze ize ontroerd. Maar dat heeft gewoon gedaan om me te helpen, daan alsof ze moest huilen want •dacht, als hij het nog een keer :t overdoen haalt hij het nooit r. Zo kan je ook regisseren, ging elke avond mee. Het was vrije produktie met haar eigen nten. Van schmieren was geen ;ake. Het gekke was. dat je gelijk van een schoolkind en de nge meester kreeg. Je voelde r aanwezigheid in de zaal. Een :m potent wijf hoor. Ik wou mee op toernee. nadat ik één ld in de bus had gezeten. Toen ze: Nou zit je niet lekker in de dan. Ik vond de Jantjes erg goed. om- .wat goed was, was goed en it slecht was was ook slecht. Een eldige belevenis. Het was na- urlijk het einde om met een oude ippie Nooy te spelen. Ze is zo ed naast Je op het toneel. Mijn ootmoeder, mijn moeder en mijn lesje, alles bij elkaar. Al m'n mplexen kon ik op haar uitleven. Geraldine Chaplin verblijft ruime tijd in Israël voor op men van haar nieuwe film zou allemaal niet gebeurd als hij zijn vader niet had )iood". Tussen de filmopnamen maakte de dochter van de Voemde vader op een kameel n tochtje over de Olijfberg in Tuzalem. achtenzeventig. Ongelooflijk. De opnamen voor „Blonde Greet"? Ik ben er één keer bij geweest. Ik heb een klein rolletje als huwelijks kandidaat. Maar het heeft weinig zin erbij te blijven. Ik weet de bal len niet af van camera's en toch wil je je er mee bemoeien. Dat kan niet. Ik kan over het resultaat geen zinnig woord zeggen. Eind oktober valt de klap. Nou dan gaat de wereld nog niet om, als hij slecht is. Ja. het duurt een week en dan ben je er over heen. Is ie goed. dan blijf ik een week in Amsterdam. Dan ga ik op het Rembrandtplein zitten of in Americain. alle uren van de dag. De lauweren in ont vangst nemen. Als ze vragen, wat zijn uw volgende plannen, dan zal ik antwoorden: Ik denk. dat nu mijn derde boek wel verfilmd zal worden. Wat zal dat vervelend zijn voor Hermans. de schrijver dan, hè. Een nieuw boek? Dat zit al drie jaar in de pen. Over homofilie. Niet het masochisti sche, niet de strakke billen of noem maar op. Eigen ervaringen. Je be grijpt natuurlijk wel dat als je in het ballet zit, zeker in mijn jeugd, dat het niet allemaal boksers waren en dat het een en al gegier, gelach en gegil was. Zo van de vrolijke kant, zonder dat je elke dag op stoep van dokter Trimbos of dokter Cohen lag. Het was leuk om anders te zyn en te gillen. Je aan te stel len. Wat nu helemaal uit de tijd is. Gelukkig maar. Ik las laatst een stuk in de Haagse Post van iemand, die in Tanger was geweest. Die schreef ook in één regel, dat je daar zo veel ouderwetse nichten ziet lopen met opgemaakte gezichten Het was net of ik een regel i 1900 las. Hoewel het natuurlijk wel prettig is, als je zeventig bent en dat je dan denkt dat je Sneeuwitje bent. of Roodkapje. Dat is heel wat prettiger dan een nare dok ter. OPGELADEN Ik heb twaalf ambachten gehad en dertien ongelukken, maar dat wil niet zeggen, dat ik ongediscipli neerd leef. Als ik ben opgeladen, kan ik in anderhalve maand doen wat een ander in een jaar tot stand brengt. Ik had twee andere boeken willen schrijven. Een over mijn moeder, maar hoe langer die dood was hoe meer ik begon te merken, dat de afstand toch nog te klein was. Als je dan een boek gaat schrijven ga je zo vreselijk zaniken over je jeugd. Schrijvers, die altijd met hun jeugd overhoop liggen vind ik vervelend. Zoals Wolkers? Nou ik hou wel van Wolkers. Ik hou niet van de bloemkool van Wolkers, of hoe heet dat. Terug naar Oegstgeest ja. Maar ik vind veel van hem het einde. Ik vind Van 't Reve ook het einde. Prachti ge dingen, maar ik hou niet van het eeuwige gezeur over. de pro testante omgeving. en van eh. m'n moeder was zo'n flinke vrouw en m'n vader dronk en mijn moe der sprong elke vijf minuten van het dak om één van de tien kinde ren uit de sloot te halen. Dat had ik met mijn moeder ook kunnen doen. Toneel spelen? Als ik word gevraagd en het be valt me. Ik heb „Oh boys in the Band" geweigerd. Dat vond ik te duidelijk. Ik dacht, laat dat maar door een acteur doen, die van zijn santé niet af weet. Wensen? Je wilt natuurlijk altijd iets wat je niet kunt. Hamlet spelen. To be or not to be. Zijn of niet zijn, dat is de vraag, nee, het is mijn vraag, het zai hem een rotzorg zijn. Zoiets weet je. Ik zou morgen een schildersezel willen kopen en opeens met een chef d'oeuvre tevoorschijn willen komen. Dat ik kon zeggen: kijk nou eens. Of: nou heeft hij toevallig wat klei gekregen en heeft ie zóóóó iets moois gemaakt, dat gaat naar Sons- beek. Dat je als vijfentwintigjarige op straat loopt en dat er een man in eens doodstil blijft staan: „Hé nou zijn we een half jaar bezig die film voor te bereiden en daar loopt En dat je in Time en Life staat, een gouden medaille en een Oscar krijgt. Zulke dingen denk je toch wej eens? Als ik zit. zoals nu en het zou gaan regenen, dan kon ik in een soort wensdromenland gaan zitten. Met m'n ogendicht door het Dor chester in Londen of Grillon in Parijs lopen. Ik loop er wat rond, gebruik wat en een wagen komt voor rijden. alles. Ouder worden? Het heeft weinig er over door te breien als je toch ouder wordt. Het is moeilijk voor oudere mensen, die deze tijd eindeloos vinden. Ik hou van de Beatles, van de kleren, die ze nu verkopen. Ik kan me voorstellen, dat ik drie dagen onder een boom of in de re gen op een popfestival zit. Ik had laatst een stel buitenlandse vrien den van me hier. Feest. Nou dan heb ik een lekkere clareyn on dan zet ik Hair op en kan ik in bitter geween uitbarsten. Toen ston den ze allemaal om me heen: „Dar ling. you're not so old, weet je wel. Maar dan ben ik het wel. Zelfme delijden, op dat moment, hoewel ik ouder worden niet erg vind. Vindt Mol het niet erg om op fees ten te worden gevraagd? Je wordt gevraagd, omdat je ar tiest bent, of omdat je lolbroek bent, of omdat je bij het toneel bent. Een enkele keer vragen ze je en zeggen. bekijk hem maar eens goed, ik hoop dat jij nooit zo zult worden. of zoiets. Dat valt natuurlijk niet in de af deling goede vrienden. Ze vragen me soms met een be paald doel, zo van: we zullen er eens een artiest bij nemen. Dan krijgen ze, wat ze hebben willen. Dan kan ik zeer ordinaire vulgaire taal gebruiken en me zeer slecht Heeft de publieke opinie hem geen frustaties opgeleverd? ALBERT MOL niet meer met Truus gedragen. Ja, dat kan. Ik heb eigenlijk nooit frustraties gehad. Ja wel eens, toen ik zeven tien was en al m'n tanden werden getrokken. Toen heb ik het moeilijk gehad. Twee jaar lang met mijn handen voor de mond gepraat en gelachen. Ik dorst niet zoenen. Al leen zo met de tong naar buiten, weet je wel. Dat heeft me wel. ja, daar heb ik narigheid om ge had. En in het begin van mijn Jeugd heb ik wel tijd verdaan, omdat ik dacht dat ik zo lelijk was en dat ik te mager was. Ik werd ook vaak niet aangenomen, omdat ik te ma ger was. Dan zeiden ze: nou me neer u heeft een goede techniek, maar als we Grieks ballet doen. dan hebt u te magere benen en als u in een zwart tricot moet, zien we u niet. Ja, god en dan natuurlijk de leef tijd dat ik ontdekte, dat ik niet meer graag met Truusje naar de zolder wilde. M'n moeder praatte er niet over en ik had ook geen oom in de familie, die ook zó was, dus ik moest het alleen klaren. daar heb ik natuurlijk ook wel frustra ties door gekregen. Maar eh. paten we daar nou alweer over. HILVERSUM (ANP) Een 26 man sterke gecombineerde radio/ televisieploeg zal tussen 25 augus tus en 5 september voor de repor tages en begeleidende documen taires zorgen over het staatsbe zoek van koningin Juliana en Prins Bernhard aan Indonesië. Een acht man sterke televisie ploeg, die een aantal documen taires zal gaan samenstellen, is inmiddel al naar Indonesië ver trokken. De kosten van de gehele operatie bedragen zo'n zes ton. Dit bedrag wordt naast de reiskosten voor namelijk bepaald door de talrijke technische voorzieningen, die de NOS zowel ten aanzien van de radio als de televisie in Indonesië moet tref fen. De Indonesische televisie be schikt slechts over één kleurencame- ra. De NOS zal daarom zelf een tweede camera moeten meenemen. De camera wordt geïnstalleerd op een vrachtwagen, waarop tevens een scha kelcentrum en een aantal geluid- en verbindingsapparaten worden geïn stalleerd. Ook de NOS-radio zal in geen enkel opzicht van de Indonesi sche faciliteiten kunnen gebruik ma ken. Men heeft daarom in Djakarta een tijdelijke studio moeten inrichten in hotel Indonesia. De NOS-televisie zal twee recht streekse reportages uitzenden, van de aankomst van de koningin en de prins op het vliegveld Kemajoran by Dja karta op donderdag 26 augustus en van de intocht in Bandoeng op zon dag 29 augustus, resp. om 7.00 en 10.00 uur Nederlandse tyd. Deze re portages worden in kleur uitgezon den. Het NOS-journaal verzorgt op Java en Bali een aantal extra reportages van tien minuten. De uitzendingen van het journaal zullen dan ook steeds tien minuten langer duren dan normaal. De ontwikkeling en montage van de journaal-reportages zal geschieden in het door Westduitse technici ge leide opleidingscentrum van de Indo nesische televisie. De NOS-radio zal van de aankomst op Kemajoran en de intocht in Ban doeng, maar ook van het bezoek aan verschillende plaatsen op Java en Bali zoveel mogeiyk rechtstreekse re portages verzorgen. De NOS acht het aanstaande staatsbezoek aan Indonesië voor beide landen van historische betekenis, 'on geacht de verscheidenheid, welke in de beoordeling van die betekenis kan bestaan', aldus chef d'équipe Carel Enkelaar. NEDERLAND I 6.45 (Kleur) Pip en Zip (NOS) 6.55 (Kleur) Journaal (NOS) 7.05 (Kleur) Daktari (KRO) 8.00 (Kleur) Journaal (NOS) 8.21 (Kleur) Andy Williams Show (KRO) 9.11 (Kleur) Moeilijke tijden (Hard times). Documen taire over de arme wijken van Londen, Liverpool en Birmingham (KRO) 9.51 (Kleur) De rode kamer. TV-feuilleton naar ge lijknamige roman van Strindberg (KRO) 10.35 (Kleur) Journaal (NOS) NEDERLAND O 6.45 (Kleur) Pip en Zip (NOS) 6.55 (Kleur) Journaal (NOS) 7.05 (Kleur) Première: programma over filmkfóken en filmmaken (NOS) 7.30 (Kleur) Operatie minus 5 (Barrier Reef). TV- serie (AVRO) 8.00 (Kleur) Journaal (NOS) 8.21 Berechting in Neurenberg (Judgement at Nurem berg) Speelfilm (AVRO) 10.50 (Kleur) Journaal (NOS) De documentaire over meester spion Kim Philby, die zondag avond werd uitgezonden was volledig documentair gehouden, zonder acteurs. De film die we gisteravond zagen over de ex- generaal Pjotr Grigorenko, was helemaal een reconstructie (met acteurs) aan de hand van Grigorenko's eigen dag boek, zijn gepubliceerde rede b ij de dood van zijn vriend Kosterin en andere feiten die van hem bekend zijn. Alles klopte uitstekend. Zelfs de re constructie bij de scène bij het gerechtshof waar Grigorenko het letterlijk aan de stok kreeg met een KGB-agent, klopte heel aardig, vertelde prof. J van 't Reve me, want die was daarbij. Grigorenko stond toen inderdaad vervaarlijk met zijn stok te zwaaien en heeft toen werkelijk die KGB-agent naar het politiebureau meegevoerd om proces-verbaal tegen hem te laten opmaken. Ook de studeerkamer van Gri gorenko, waar huiszoeking werd verricht, was precies een Rus sische kamer, zei Van 't Reve. Een ding klopte eigenlijk niet: de acteur die Grigorenko speelde, leek wel wat op de op standige generaal, maar miste toch diens vrolijkheid. Toege geven, de omstandigheden wa ren er niet naar, maar Van 't Reve die hem twee keer ont moette, heeft hem toch leren kennen als een vrolijke, opge wekte man, van wie overigens wel een geweldige autoriteit uitging. Die lezers die Studio, de KRO-gids lezen, kunnen daarin deze week een drietal foto's van Grigorenko vinden die Van 't Reve maakte vlak voor een demonstratie by de Tsjechische ambassade in Moskou, ter on dersteuning van de politiek van Dubcek. Bepaald geen ge vaarloze onderneming dus, maar Grigorenko komt van rechts vrolijk aanlopen en staat op een kleinere foto (in burgerpak met al zijn onder scheidingen erop gespeld) la chend te praten met Jachimo- vitsj, een anders bekende naam van de Russische oppositie. Nog even voor de Studiolezers: op die grote foto ziet u links met bril op en in een gestreept truitje, de vorig jaar tot drie jaar werkkamp veroordeeld' schryver Almarik zitten en de man die rechts bukt is Dreml- Joega, die inmiddels verbannen is naar Siberië. De vastbera denheid van deze mensen wier ondergronds verzet bovengronds is en wier protesten onherroe- Delijk tot gevangenschap verkkamp of de z.g. „psychia trische inrichting" leiden, is srg indrukwekkend en kwam in deze Engelse documentaire goed naar voren, vond ik. Jammer dat je uit 5o'n toch betrekkelijk korte film slechts een deel van Gri- ?orenkos' opvattingen te weten komt. Het „vastberaden" deel, zal ik maar zeggen, ter wijl uit z'n dagboek en voora ook uit zijn rede bij de dood van Kosterin („De mens is een denkend wezen, geschapen om met trots geheven hoofd op aarde te wandelen"), toch ook sen man tevoorschijn komt die sen zeer zuivere en scherpzin nige kijk op het leven heeft: een heel „menselijke man" in feite. Van geheel andere aard was „De kneep", een vrij recente film uit 1965. Ik herinner me nog goed dat we dat in die ;ijd een ondeugende film von den (het toneelstuk is overi gens van 1961, al tien jaar ge leden dus) en nog altijd hac de film de charme van het spontane, maar „ondeugend" is hij al lang niet meer. na wat we sindsdien op toneel en op film hebben mogen zien. We mogen overigens niet kla gen deze week over de „speel films". Zaterdag „Het lot var een spion" van anderhalf uur gisteren „The knack" die i- Cannes de Gouden Palm won vanavond ,3erechting in Neu renberg" van Stanley Kramer woensdag een film uit 1937 met Lilian Harvey, donderdag „Mis sion impossible" van anderhall uur, vrijdag „De gebroeders Karamazow" van anderhall Nee, we mogen waarlijk niet klagen, als we tenminste van lange speelfilms houden. En wie doet dat niet? Nico Scheepmaker OENSDAG 21 JULI Hllv. I. 402 m en FM-kanalen. .00 NCRV. 8.00 TROS. 12.00 KRO 4.10 NCRV. 19.00 N.O.S. .00 Nws. 7.11 Het levende woord. '.16 (S) moderne en klass. muz. gr.) (7.25 Horen en zien. 7.30 9.10 Gymn. v. d hulsvr) 9.30 Voor de kleuters 9.45 (S) Opnamen van w""' **n mod. muz. 10.15 Voor de 11.00 Nws. 11.03 Aktua-Maga- nws., nieuwtjes, reportages, kommentaren en muz. 11.55 Meded. S) Gevar. progr. (12.26 Meded. land- en tuinbouw: 12.30 Nws.; 12.41 Act. 13.00-13.05 Raden maar 14.10 (S) Klass. planoconc. (gr.). 15.00 In 't zilver: progr. v. d. oudere luisteraars. 16.00 Nws. 16.03 (S) Meis- pianobegel. 16.15 Radio- jeskoor strip voor de" kinderen. 16.30 Gevar. Jeugdprogr. 17.30 Act. progr. met mu zikale illustratie. (Tussen 17.40-17.50 IBM-Schaaktoernooi in Amsterdam: 17.50-18.00 Overheidsvoorlichting: Sa menwerking met ontwikkelingslanden. 18.30-18.41 Nws.). 19.00 Openbaar 20.00 (S) Avondconcert (opname Hol land Festival): A (20.00-21.10): Cla- vecimbel en Viola da Gamba: Spaan- Barok-componlsten; B (21.10- 21.45) Hedendaagse muz.; C (21.45- Royal Palace, opera Mensen, ontmoetingen, meningen. 23.55 Nws. Hilv. II. 298 m. en FM-kanalen. VARA. 7.54 VPRO. 8.00 VARA. 17.02 NOS. 18.11 VARA. Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 Muzikale ochtendpost (gr.). (7.33-7.38 Van de voorpagina). 7.54 Deze dag. 10.15 Koning Klant; band Magazine. 13.00 Nws. 13.11 Act. 13.25 Speelruimte, Alicevoordracht van nu: profiel in muziek; om 16.00 )Jws.; om 16.03 Speelrulmti vragenvuuhr; om 16.25 Muziek door de Jeugd. 17.02 Onder de linde: oude liedjes. 17.20 solisten. 20.05 (S) het top-i Orkest rr 21.45 (S) Orkest met zangsol.: Stereo-Pop. 23.55 Nws. FM-kanalen. 9.00 Nws. 9.02 Licht platenprogr. 10.00 Nws. 10.03 Radlojourn. NL. 14.03 Gimmick. 15.00 Nws. 15.03 Muziek Boetiek. 16.00 Nws 16.03-18.00 Lichte gram. muz. (17.00 Nws.; Nederland I VARA: 17 0017.65 (K) kinderpro gramma. NOS: 18.45 (K) Pip en Zip. NOS: 18.55 (K) Journ. NOS: 19.05 (K) De Dubbeldekkertjes, TV-serie voor de Jeugd. IKOR/CVK/RKK: 19.30 Kenmerk: de wekelijkse informatieru briek over kerk en samenleving. NOS: 20.00 (K) Journ. 20.20 Uitzend. Stich ting Socutera.NOS20.25 Fanny Els- sier, speelfilm (Rijkskeuring 14 Jaar) 23.05—23.10 (K) Journ. Nederland n NOS: 18.45 (K) Pip en Zip. NOS: 18.55 (K) Journ. VARA: 19.05 (K) The Whoopee Band: Jazzmuziek. 19.25 (K) Netsllik Eskimo's, dokumentalre film. 21.15 (K) Twee op 2, showprogramma de Franse televisie (Gouden

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 5