lonkerende jd Anke ijnders MACHTSVERTOON VAN INGRID DUSSELDORP Ontgoochelde Kees Douze moet laten zege aan Hans van Eist Hongarije Nederland droogt af: 8-21 Bittere prestigeslag Mieke Jaapies grote troef voor Munchen FISHER BLIJFT WINNEN AG 19 JULI 1971 (D LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD endarisch record van Erica Terpstra is nu verleden tijd - /--r' ren De 2.30.0 van Robin op dit nummer bij de 14 komt daarbij ver- gunstig liohit te staan agen waren: schoolslag meisjes on- Tineke Sleking (De Mors» v ls de Jong (Kon. AZ/HDZ) Maretha v. d. Bos (Ne- ij: vlinderslag jongens onder iie de Wit (Zian) 1.09.8, 2. I «tering (Zeemacht) 1.10.5 Eligh (Baronie) 1.10.5. vrije slag meisjes onder 18: lijnders (AZ en PC) 1.01.2 I id, record), 2. Hansje Bun- j Waarden) 1.02,8, 3. Astrid BV) 1.04.1, 4. Linda de irden) 1.04.4. t'sselslag jongens onder 19: van Kruijsddjk (PSV) lob Weyhenke (HZ en PC) Hans Elzerman (Zian) vlinderslag meisjes onder oeke Wolthuis 1.14.9. 2. hojoven (GZ en PC) 1.15.5, 3. (PSV) 1.15.7. T|'isselslag jongens onder 14: Woutering (Zeemacht) Eddie de Wit (Zian) 2.30.5, van Haaien (Zian) 2.35.9. vrije slag meisjes onder pl® w ^ILOO Anke Rijnders en Hansje Bunschoten bs ii zaterdag in Heiloo voor de grote uitschieters. Bei- isjes verbeterden een record en klommen daarmede w een trapje hoger op de internationale lijst. Anke :rs bewees dat het haar ernst is de snelste sprintster land te worden. ter enkele malen was zij dicht 1 iiurt gekomen van het endarische 100 meter record van Erica Terpstra aa' lelfs had zij het kortgeleden id. In Heiloo slaagde Anke eindelijk in haar opzet met terende 1.01.2. Flonkerend - es or de soepele wijze waarop schier moeiteloos tot stand 23,l|insje Bunschoten joeg haar dster wel op, maar het (nke allerminst. Zij bleef ontspannen zwemmen met terend record als resultaat. Bunschoten eindigde als 1.02.8 en Astrid Verver achter met 1.04,1. 400 meter waren de rollen jedraaid. Een gimmige j lunschoten zocht en vond Cii ning. Niet alleen vesloeg hi rote rivale Vnke, maar met ontrukte zij haar tevens twee weken oude record. toJeen bijzonder boeiend ge ve, sen deze twee getalenteer- ,re ters,' want Anke bleef sec. achter en kwam tevens ver onder haar tijd Linda de Boer, tot onze beste vertegenwoor- deze afstand, moest met buigen, evenals Astrid ie slechts tot 4.43.6 kwam. geleden verdedigden deze j jes de vaderlandse kleuren l0, ccesvol tijdens de Europese ihappen in Barcelona 2 en de onbetwiste toppers TOS-wedstrijden, die ver- g; hoogtepunten kenden, tijd van 1.13.4 voor Hans op de 100 meter schoolslag van Tineke Sleking bij de uit nummer, een 1.09.8 de Wit op de 100 meter om eens een greep te en nauwelijks of helemaal ak. Hetgeen ook niet ge- e worden van de 2.23.5 van sdfik op de 200 meter wis- Roeikampioenschappen AMSTERDAM Ingrid Dusseldorp heeft zaterdag op de Amsterdamse Bosbaan haar nationale skiftitel met groot machtsvertoon verdedigd. De sterke Groningse skiffeuse vormde nu ook een klasse apart. Ondanks weinig tegenstand kwam zij tot 3 min. 44,95 sec, waardoor zij haar nationale record tot op 2,5 seconde benaderde. Verwarring veroorzaakte de officiële recordlijst die de Koninklijke Nederlandse Roeibond onlangs publiceerde en die ook in het program stond vermeld. Volgens die gegevens zou Ingrid Dusseldorp voor een recordverbe tering hebben gezorgd, omdat zij onder de 3.45.17 van Meike de Vlas was gebleven. De sa menstellers van het overzicht was het kennelijk ontgaan dat de Nederlandse favoriete voor eremetaal op de Europese kampioenschappen van Kopenhagen vorig jaar bij het behalen van haar eerste nationale titel al voor een aanmerkelijk scherpere nieuwe recordtijd had gezorgd. Anke Rijnderssnelste sprint ster in Nederland met 1.01,2 sec GOUDA LEIDEN Het Hon gaarse waterpolo-team heeft dit weekeinde het Nederlandse ze vental flink "afgedroogd". De op oorlogssterkte naar Neder land gekomen selectie van Be- la Rajki trof in Veenendaal (.vrijdagavond) Uden (zaterdag) en Gouda (zondag) een danig verzwakt oranjeteam en druk te dat speels in de score uit: resp. 2—7, 3—7 en 3—7. Het Nederlands waterpolo- team miste zijn basisspelers en zelfs zijn coach. Hans Wouda. Hans Hoogveld, Jan Evert Veer, Harm Drenth en wissel doelman Wim van der Schilden zijn met vakantie. Piet Reedijk en coach Harry Vriend verblij ven met de jeugdploeg in Bulga rije. "Zowel Harry Vriend als ikzelf hebben voorgesteld deze wedstrijd niet door te laten gaan", aldus invaller-coach Jan Bultman. "De jongens moeten toch ook een paar dagen voor zichzelf hebben". Bela Rajki was bet daar in het geheel niet mee eens. „Ongedisciplineerd gedrag", vond de Hongaarse coach en hij stelde door zijn eigen voorbereiding tegen over: 'n anderhalve maand du rende centrale training, waarin per dag vijf uur werd geoefend. Geen wonder dat deze hechte van deels a-spelers (Evert Kroon, Wim Hermsen, Mart Bras en Gerrit Wormgoor en Hens Parrel reserve) (Gerrit Jansen en opgetrommelde oud- internationals (André Hermsen en Feike de Vries) volslagen onder de voet Hep. Daarbij kwam nog dat Wim Hermsen kampte .net een opkomende angina en Evert Kroon gebles seerd was. De oranjedoelman heeft eerder deze week blijkens foto's een scheurtje in zijn pols opgelopen. Zijn arm moet maandag in het gips. Wat Bultman het meest mis te, was gewicht in de achterhoe de. Lichtgewicht Gerrit Worm- goor werd door de twee meter lange Szivos als een kind in de rondte gedraaid. Wisselspeler Tommy Schmidt kreeg zijn ar men geen vijf centimeter van zijn lichaam, als hij door de veelbelovende 18-Jarige Balasz Ball a in de houdgreep werd ge nomen. Zelfs Mart Bras, toch de meest potige onder de Neder landers, raakte geimponeerd door de kracht van de Hongaren en was van weinig nut. Alleen Wim Hermsen kon zich op voet van gelijkheid meten. Hij zwom zich herhaaldelijk los, "versier de" vrije worpen en schoot zelf of bood zijn mede-spelers kan- Hij was het ook die de gelijk maker scoorde (11). Daarna straften de Hongaren de onzui vere balbehandeling van Neder land op het middenveld af met vijf treffers, alvorens zij hun beste mensen aan de kant riepen om hun tegenstanders een al te smadelijke afstraffing te bespa- waren: Farago 01, Wim Hermsen 11. Sarosi 12, Fa rago 13, Wiesner 14, Szivos 15. Kasas 16, (bij numerieke meerderheid) Hommy Schmidt 3—7. Nederland verloor zondag de tweede officiële interland tegen de Hongaren met dezelfde cij fers. maar met beter spel. Het was dat de boomlange Szivos in het 1.80 meter diep ebassins van het Goudse torenbad kon staan en zo bij zijn acties grond on der de voeten had, anders zou de marge geringer zijn geweest dan de 73, waarvan Szivos zelf vier doelpunten voor zijn rekening nam. Wormgoor, zijn directe tegenstander, durfde initiatieven te nemen. Mart Bras zwom zich beter vrij en zelfs Tommy Schmidt glipte verschillende malen uit de houdgreep, waarin hij door Fa rago werd ehouden. Het was natuurlijk niet voldoende om daarmee de technische superio riteit van de Hongaren geheel te compenseren. Maar de drei ging, die er van de Nederlandse aanval uitging, was wel zo reeël dat de Hongaren het zich niet konden veroorloven er een demonstratiepartij van te ma ken, zoals in Uden gebeurde. De tussenstanden waren 0—2. 2—3, 0—1 en 1—1. Doel puntenmakers: Farago 01, Farago 0—2, Kondrad 2 03, Parrel 13, Szivos 14, Bras 24, Szivos 25, Szivos 26, Bras 3—6, Szivos 37. De pas geformeerde De Vliet (Opo- poi/Viking/Hades-acht, waarin on der meer de skiffeuses Trudy Vis ser en Ans Gravesteyn waren opge nomen, debuteerde sterk. Na zonder veel tegenstand de voorwedstrijd te hebben gewonnen, ontmoette de combinatie in een eindstrijd waarin de onderlinge verschillen slechts in taflenten konden worden uitgedrukt Boord-aan-boord passeerde de drie achten de tribune. Een krachtige eindsprint bracht de combinatie- acht juist vóór De Vliet toen de fi nishlijn werd gepasseerd. Indruk wekkend was de tijd van 3 min. 21 31 seconden zeker niet. De technische advies commissie dames heeft bij de aanbeveling de ploeg uit te zenden naar de Europese kampioenschap pen in Kopenhagen zich echter niet zo zeer laten leiden door die tijd, als door het feit dat een combina tie die zo kort bij elkaar zit nog aan merkelijk winst moet kunnen boe ken. De kampioenschappen voor de lich te roeiers vormden een groots suc ces voor Proteus-Eretes. De Delfte naren behaalden vier van de zeveai titels. Ganzeman, Voorendt, Marrenga en De Bruyn hadden een groot aan deel in het succes van de Delftse vereniging Zij maakten deel uit van de bel de winnende vieren en de acht. Uitslagen: Dames Skif (1000 mi: 1 en kam pioene van Nederland: Ingrid Dus seldorp (Gyas) 3.44.95. 2. Ans Gra vesteyn (Viking) 3.50.53. 3 Trudv Visser (Hades) 4.01.38. Acht: 1 en kampioen van Neder land De Vliet/Opopor Viking Hades Comb. 3.21.01, 2 De Vliet 3.21.56 3. Nereus/RIC 3.22.05 Lichte twee zonder stuurvrouw: 1. en kampioen van Nederland Phocas 7.26.45, 2. Proteus/Eretes 7.33.17, 3. Hades 7.51.41. Lichte dubbel twee: 1. en kam pioen van Nederland RIC 7.05.77, 2. De Laak/Nereus 7.09.58, 3. Nautilus 7.34.36. Heren lichte acht (2000 m.>: 1 en kampioen van Nederland: Proteus/ I Eretes, 2. Skadi 6.13.66, 3. Phocas 6.18.30. I Lichte twee met stuurman: 1. en j kampioen van Nederland Proteus/ Eretes 7.59.62, 2. Hades 8.03.27, 3. De j Laak 8.08.85. Naar de Europese roeikampioen- i schappen voor dames die van 13 tot j en met 15 augustus op het Bag- vaertsmeer bij Kopenhagen zullen worden gehouden, zal Neder - I land vier ploegen afvaardigen. De Nederlandse inschrijving is: Vier met stuurvrouwNereus j DubbelvierRIC Skiff: Ingrid Dusseldorp (Gyas). j Acht: De Vliet/Opopoi/Viking/Ha- descombinatie (Visser, Voetelink, Gijsbers, v. d. Garden, Gravesteijn, j De Vlas, Boordewijn, Van Oosten, Den Ouden stuurvrouw). NIEUW LOOSDRECHT Finncrack Kees Douze schoot duidelijk aan lichamelijke conditie te kort toen hij na een felle strijd samen met sportleraar Hans van Eist op de finish in NIEUWKOOP Het klassement bij de strijd om het open kampioen- de Bunschoten (Naardem de 30ste Nieuw Loosdrechtweek afstoof. Van Eist kon een jollen op" c^edNieTwkoopL°pyi™ssen" iieuw Ned. ree.), 2. Anke harde windvlaag voor de eindstreeo nog ^emakkeliik on van- I wnrrft. aantrpiwrn Hnnr van Tvm«ro. 435.9. 3. Linda de Boer 1 4.39.9, 4. Astrid Verver I yjF uc (Jiaaaeii, harde windvlaag voor de eindstreep nog gemakkelijk opvan- wordt aangevoerd door Van Tonge gen, maar Douze was totaal uitgeblust en verloor de be- ren. De Nederlander behaalde twee heersing over zijn „Ilpz". Douze ging van zeilen naar zwemmen schoolslag jongens onder I over. Ruim acht concurrenten stoven langs zijn schip eer hij ^,Elzerma^'Zian) 113.4, zijn Finn overeind had en ontgoocheld als tiende finishte. Van tan^rüsdijk 'PSV) 1.15.3 Elst haalde ziJn eerste winst met lof binnen. Howel de verwaarloosde lichame- René Pijnen heeft i lijke conditie van de wedstrijdzei- zijn woonplaats Woens- j Iers het laatste Jaar door de inten sieve training van Verbondscoach Jack Van Hellemond aanzienlijk is verbeterd, blijven er hiaten bestaan. Douze, die direct na de start van de eerste race van de Nieuw Loosdrecht week (voor het eerst is het deelne- ...a, ui mersaantal gestabiliseerd op ruim Zoom moest worden ge- 400) de leldin8 nam' moest zlch on" Beta Teho Verschueren derweS met hand m tand verdedigen tegen Van Eist. De door dreigen de buien soms verraderlijke wino, eiste veel van de condities. In het laatste laveerrak kreeg van Elst Douze pas te pakken. Boudewijn Binkhorst volgde op een derde plaats, maar werd door het kente ren van Douze tweede. Bart Jan Wil ton, die reeds als debutant in de Kie- t Ier Woche de aandacht op zich ves- Jf' k'. Jan Lenferink (4e) en I tigde, finishte fraai als derde voor '8c) in een individuele rit I NIel Oskamp en Jan in der Mauer. i, j De Finnjollen vormer overigens de belangrijkste klasse in deze week, 'uk en verdriet gekend Eerst een internationale tijdrit Ülometer fraai in 3 minu- seconden. Later kwam hij eerste manche achter töanig ten val, dat hij voor naar het ziekenhuis in P Zoom moest worden ge- Teho Verschueren 'edstrijd achter de kleine - De wielerploeg van ftdam heeft zaterdagmid- fe 'Limburgse Elsloo/Geulle 't isjs kampioenschap mer- veroverd. De overwin- Ketting kwam tot stand en van Hennie Door Renier Lolkes de Beer eerste en twee tweede plaatsen. Het klassement ziet er als volgt uit: 1. Van Tongeren: 2. Klein (West-Dld 3. Van Wamel. Finnzeilers is over deze kwestie nog niet gesproken. Dat de Flying Dutchman ontbreekt is te wijten aan het feit dat voor - hen over enkele dagen het Europe- Jse kampioenschap in Frankrijk aan- omdat alle Vaderlandse Olympische breekt. Ook in de hierna volgende kandidaten meezeilen. Alleen Beck J zeilweek, de Hollandweek I, waarin ontbrak in de race omdat hij telaat altijd een sterke FD vertegenwoordi- arriveerde. Onder de topzeilers (Binkhorst, Beek, Kruijer, Douze en Van Elst) heerst overigens een ge spannen sfeer nu uit diverse berich ten blijkt dat Boudewijn Binkhorst min of meer tot Olympische kandi daat is verheven. Binkhorst zal na melijk worden uitgezonden naar de Europese kampioenschap bij Athe ne, het open Duitse kampioenschap bij Kiel en als enige naar de Gold Cup te Canada. Juist nu de verschil len in de top (resultaten Kieler Woc he) zo gering zijn, heeft de Zeil wedstrijdcommissie veel aan de inzet van de andere Finncracks ontnomen. Het laatste woord van de zijde der ging op het water verscheen zal de elite ontbreken. In de nationale Valkenklasse was de strijd matig door het ontbreken van de kopstukken Van Buren (al vele malen winnaar van de wissel beker) en Egon Rolf v. d. Baumen (zeilde bemanning in een Pampus). Jan de Wilde had weinig moeite met de gebroeders Prins (2), Chris van Swol en Berkhout. Moeilijkheden en vertwijfeling onder de zeilders ont stond toen een zeiler op de wal met de mast van zijn boot, die op een trailer werd vervoerd, de bovengrond se elektriciteitsleldingen vernielde, en de startprocedure zonder licht en hoornsignalen, met alleen vlaggen werd voortgezet. Wederom bleek dat velen hun programma weer eens niet goed hadden gelezen. De eerste klas se waarmee de moeilijkheden begon nen was de Sternklasse. Gude was een van de weinigen die de situatie doorzag en op tijd de startlijn pas seerde. Hij had daarna vrij spel. Eberhardt bezette een tweede plaats en Paul Knoop, die veel te laat startte, kon met zeer veel moeite nog een derde plaats bereiken. Met enorm machtsvertoon won de Kaagweek winnaar Dirk Coster bij de Solo's. Alleen Hans Timmermans kon de "Bam" bijhouden. De rest van het veld lag vrij snel een start lengte achter dit tweetal. Vanaf maandag moet Coster weer aan het werk, zodat dan Timmermans of de roodharige Brit Danny Butler (4)- een van de weinige buitenlanders de meeste kansen op de hoofdprils hebben. De overige uitslagen waren: Span ker 1. Klöckner, 2 Hiemstra; 470- klasse: 1. G impel, 2. Meijer; 16 M2 klasse: 1. Ooms, 2. Willemsen, Flying Junior: l. Gijzen, 2. Walter; Vrijheidsklasse: 1. Ossendorp, 2. Aarts; Pampusklasse1. Donker, 2. Scholtz; Schakelklasse: 1. Woerde man, 2. Hoogeveen; Vaurien: 1 De Voogt, 2. Burghard: O.K. Jollen: 1. Ie Fèvre, 2. v. d. Schram; Mothklas- se: 1. Meyboom, 2. Rozendaal. Duisburg Mieke Jaapies heeft gistermiddag tijdens een landen- wedstrijd op de Wedaubaan in Duisburg een bittere prestigeslag geleverd tegen de Westduitse Irene Pepinghege. Het was meer dan een sportieve krachtmeting tussen twee meisjes die momenteel als Europa's sterkste kanovaarsters kunnen wor den beschouwd. Woelige sentimenten stuwden Mieke Jaapies en Irene Pepinghege naar voren, inspireerden tot een magi strale race, die uiteindelijk eindigde in een overwinning van Mieke Jaapies. Tot uitzinnige vreugde van de bestuurders van de kanobond, want een overwinning van de Duit se zou veel pijn hebben gedaan, zou oude wonden zeer voelbaar maken. Want die gevreesde Irene Pepinghe ge heette tien Jaar geleden Rozema. was Nederlands kampioene en werd door de kanobond geroyeerd omdat ze in de K2 met niemand anders dan haar tweelingzusje wilde varen. Irene Rozema week na vele fors oplaaiende twisten naar Duits land uit, waar ze mèt tweelingzusje plannen smeedde om met Olym pisch goud aan te tonen dat Neder land aan haar een groot sportvrouw had verloren. Het was echter moeilijk om door te stoten naar de West duitse top. Zusje Ingrid viel af, maar Irene inmiddels genatura liseerd en met een Duitser gehuwd hield vastbesloten vol. Vorig Jaar kreeg ze steun van een oude ken nis: kanocoach Karei Muys werd door de Westduitsers aangetrokken als bondstreainer. Onder zijn leiding brak Irene door naar de top, werd het Koogse meisje de belangrijkste Duitse kandidate voor een Olympi sche titel. Ze was gisteren teleurgesteld dat ze het prestigegevecht tegen Mieke Jaapies verloor. Maar het was nu eigenlijk ook nog een simpel kracht aftasten. De wedstrijd waar Irene Pepinghege al tien Jaar naar uit kijkt, waarvoor ze tien jaar geleden Nederland verliet, is volgend laar, in München. De verrichtingen van de kanoploeg waren overigens zeer matig. Alleen Arend Bloem en Jan Verhaard kon den op de K2 1000 meter nog een beetje meekomen in het sterke in ternationale gezelschap. Het duo eindigde als vijfde, ruim tien secon den na de Zweedse winnaars An- dersson en Petersen. Bondsvoorzitter Verwilllgen: „We weten nu dat we bij de wereldkam- Mieke Jaapies pioenschappen in Belgrado over vijf weken en waarschijnlijk ook wel bij de Olympische Spelen alleen maar kans hebben met Mieke Jaa pies". Nederland, dat niet eens op alle onderdelen uitkwam, eindigde in de landenrangschikking op de met Zweden gedeelde zesde plaats. DENVER (ANP) De Amerikaan se schaakgrootmeester Bobby Fischer heeft gisteravond in Denver voor de vijfde achtereenvolgende maal de Deen Bent Larsen verslagen. In de tweekamp voor de halve finales van het kandidatentoernooi voor het we reldkampioenschap heeft Fischer nu met 50 de leiding en nog slechts een half punt nodig om zich te plaatsen voor de finale tegen de winnaar van de ontmoeting Kortsnoi-Petrosjan. Larsen gaf na 46 zetten op, toen beide spelers nog slechts een koning en drie pionnen bezaten. Twee doden en elf gewonden bij autorace MESSINA (ANP) De Italiaas Giuseppe Calarese is gisteren tp- dens een autowedstrijd op openbaie wegen in de omgeving van Messier met zijn wagen op het publiek in gereden. Twaalf toeschouwers en da coureur werden gewond De wagej van Calarese ramde de afzetting van strobalen, de vangrail en een he* en reed vervolgens het meer in dat vlak naast het circuit lag. Een van de toeschouwers werd door de wagen in het water geslingerd. Het hoofd van de plaatselijke po litie gaf direct na het ongeluk op dracht de wedstrijd te staken. Calarese kon na behandeld te zijn het ziekenhuis weer verlaten. Een van de toescnouwers, Vincen- zo Matonti. overleed op weg naar het ziekenhuis. Later overleeo ook de 20-jarige Pietro Marotte, nadat chirurgen vergeefs hadden getracht zijn leven te redden.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9