Uitgebluste Stans Brehm begraaft in Crystal Palace 'Helsinki-illusie' AKII-BUA OP 400 m HORD NAAR 49 SEG HERENATLETIEKPLOEG IN MUNSTER WEGGEVAAGD ROTTERDAMSE ATLETE OP 400 METER 0.4 SEC. BOVEN LIMIET AL ZESTIEN ZEKER VAN HELSINKI Westduitse B-ploeg veel te sterk: 130-81 ZEILKLEDING ZWEMVESTEN Hordenrecorf en trofee voor Nusse PAGINA 8 MAANDAG 19 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAt LONDEN Vanavond verga dert de KNAU over de uitzen ding naar Helsinki. In totaal hebben 23 atlete (s)n aan de norm beantwoord. Toch zal een klein gedeelte niet in de defini tieve selectie worden geaccep teerd. Volgens de KNAU gaan er zes tien in één ruk onder de hamer door. Dat zijn de dames Wilma van den Berg. Trudy Ruth, Ma rian Burggraaf, Joke van der Stelt, Anneke de Lange, Els Gommers, Miep van Beek, Mie- ke Sterk en Els van Noorduyn; en de heren SJef Hensgens. Bram Wassenaar, Jos Hermens Egbert Nijstad, Geerd Jansen. Ed de Noorlander en Frank Nusse. Gediscussieerd wordt er over Stans Brehm, Annemieke Bou- ma, Hans Smeman en de 4x400 meter-dames. Tienkamper Sme man raakte de laatste tijd in versukkeling met blessures. Een voldoende in een klein herexa men sluit hem alsnog aan. Twij felen aan de 15-Jarige hoog springster Annemieke Bouma is ronduit waanzin. Helsinki kan haar alleen maar harden. De 4x400 meter-dames heeft de limiet nimmer volbracht. Toch staat de ploeg garant voor een finale-plaats, wat bij menig zekere nog maar de vraag is. In Europa woedt op dit num mer nu eenmaal niet zo'n hef tige concurrentie. Maar de 4x 400 meter heeft slechts bestaans recht, als Trudy Ruth intreedt. Het verhaal gaat, dat zij in Hil versum 52,9 afdraaide. Een verificatie in de vorm van een proefneming (zaterag in Bonn?) is allicht wel geboden. Mary van de Raadt en de 4x 100 meter-heren krijgen (vrij wel zeker) direct al géén toe gang tot de afvaardiging. Wat Mary van de Raadt betreft, re deneert de KNAU dat zij 't met de 4762 punten (twaalf boven het minimum) op de vijfkamp eigenlijk niet verdient. Deel neemsters onder de 4800 punten houden de zaak in Helsinki slechts op. De 4x100 meter-he ren zal in de bespreking achte loos worden afgewimpeld. LONDEN Aan Els Gommers is het uitstapje besteed geweest. De 29-jarige Limburgse, al enige jaren woonach tig in Rotterdam, realiseerde in Crystal Palace 4.20.0 op de 1 500 meter. Dat loodste haar in de equipe voor Helsinki. Stans Brehm echter begroef een illusie in Londen. In de finale op de 400 meter werd haar 54,4 toegewezen, wat 0,4 seconde teveel was. KNAU-voorzitter Jutte attendeer" de naderhand op de herinnering, dat ze vorig jaar augustus in Oost-Berlijn 53,9 had gepresteerd. Dat heeft reglemen tair waarde, omdat de IAAF de limieten-jacht in augustus '70 openstelde. Marcel Pennings vijfde in ronde van Haarlem HAARLEM - De Ronde van Haar lem leverde gistermiddag bij de ama teurs een overwinning op voor Jan Bakker uit Zaandam. Marcel Pen nings uit Nieuw-Vennep werd vijfde, de Hillegommer Van Trigt zevende en zijn plaatsgenoot John v. d. Dus- sen veroverde bij de nieuwelingen een achtste plaats. In de wedstrijd voor aspiranten werden de Swiftrenners Peter Post, Frans Zoetemelk en Van Duuren resp. 2, 4 en 5. Bollenstreek-renner André Mulder veroverde hier een derde plaats In de ronde van Waarland greep Marcel Pennings zondag de tweede prijs. LEIDEN Martien van de Hoorn de talentvolle Junior-atleet van het Leidse AV Holland, is gekozen in de jeugdlandenploeg die op woensdag 28 juli op de sintelbaan Ookmeer in Amsterdam zal uitkomen tegen het Israëlische jeugdteam. Van de Hoorn zal Nederland vertegenwoordigen op de 1500 meter. Stans Brehm zelf ageert tegen die handige oplossing. „Zo hoeft het niet. Ik verdien het gewoon niet". In Londen immers diende zij de 53,-9 van Papendal (7 juli '71) te „verdedigen". In dat streven liep zij falikant vast, zodat de KNAU haar normaal moest laten vallen. Zelfs na goede nota te hebben genomen van de minder gunstige omstandig heden in Crystal Palace. Zaterdag woei er bij vlagen een straffe bries over het tartan. Ten tijde van de 400 meter wakker de die aan tot vijf meter per secon de. (Weinig later luwde die weer aanzienlijk.) Op die muur veronge lukte met name Stans Brehm die er op de eerste 200 meter tegen de wind in onbedaarlijk hard aan trok. Zestig meter voor de streep was zij uitgeblust. Ze gleed terug van de eerste naar de vierde plaats. Dat zij de afgelopen veertien dagen in acht „vierhonderdjes" tot het uiterste was gegaan, wreekte zich ongetwij feld in die kritieke fase. Op de bonnefooi Marian Burggraaf, de tweede Ne derlandse op de 400 meter, finishte nog later dan Stans Brehm: zesde in 54,9. De Enschedese nieuwelinge hield bij de bocht licht in, uit schrik voor de windkracht. Prompt was ze afgeschreven. Een coach had haar vooraf tegen die naieve reactie kunnen wapenen. Maar de KNAU had er géén meegezonden. In het I geval van Marian Burggraaf, die j maar wat op de bonnefooi rond- I gaat, een te betreuren „misser". De 400 meter werd overigens een j prooi voor de Engelse Janet Roscoe (in 54,0). Wanneer Marilyn Neufvil- I le zich ermee had bemoeid, zou de winnende tijd behoorlijk lager zijn j uitgevallen. Maar de Jamaicaanse I vertrok even voor het Britse dames- I toernooi naar haar geboorteland. om straks in München gerechtigd te zijn voor Jamaica een medaille op te halen. Daardoor kan Engeland niets meer uitrichten op de 400 meter. In Athene '69 nog tooiden Janet Simp son, Rosemary Stirling, Pat Lowe en Lillian Board zich op de 4 x 400 meter-estafette met goud. Die for matie is vergaan. Engeland kan zo nodig Rosemary Stirling en Pat Lowe van de 800 meter „lenen" maar dan nog ligt prolongatie van de Europese titel boven de macht van de ploeg. En ook voor Frank rijk, met GB wereldrecordhouder, verpieterde de hoop op roem. Daar om maakte Nederland zich heus niet belachelijk als het een 4 x 400 m-dames aanmeldt. Na Oost- en West-Duitsland ontlopen de krach ten elkaar weinig. Geen DDR De Westduitse Ellen Tittel, natio naal kampioene op de 1500 meter (4.16,7), was naar Crystal Palace getogen, in de overtuiging om er met enkele Oostduitse sterren te schermutselen Maar de DDR was niet vertegenwoordigd. De kleine Ellen Tittel (hoogblond, pinnig bril letje) stelde zich daarop maar in dienst van de Engelse Rita Ridley, die zinspeelde op een Brits record. Als een bezetene sprintte de West duitse onmiddellijk weg. Dertig me ter na het vertreksein buitelde Joke van der Stelt in het traditionele ge drang tegen de vloer. Spijtig, omdat de race zich geheel conform haar kunnen ontwikkelde. Want Ellen Oittel snelde naar 62,7 op de 400 meter en naar 2.11 op de 800 meter ongeloofwaardige tussentijden op een 1500 meter. Op 1100 meter stapte zij opzij ln Door Lex Muller het gras, met een lelijk gezicht de milt betastend. De opgejutte Rita Ridley kon toen haar gang gaan: 4.14,3 een Brits record. Joan Al lison :4.16.4) en Sheila Carey (4.16,9) miniseerden eveneens hun „personal best". Wat ook Els Gom mers gelukte: vijfde in 4.20.0. Tien dagen terug op Papendal liet de zuster van Maria Gommers zich al naar 4.21,7 zakken. Lilian Board De 1500 meter was het enige hoog tepunt op de matte kampioenschap pen. Het evenement ontblootte het feit dat GB bij de dames weinig voorstelt. De geringe hoop concen treert zich op de 1500 meter, bij uitstek geschikt voor de spijkerhar de Engelse mentaliteit. Op de 800 meter is het nauwelijks aan te ne men dat de overleden Lillian Board (goud in Athene) op passende wijze wordt herdacht. Rosemary Stirling bereikte, achter de Canadese winna res Abby Hoffman, 2.04.3; Pat Lowe sleepte er als derde 2.05,2 uit. Anneke de Lange bleek in dit mati ge gezelschap niet mee te kunnen: zesde in 2.07,2. Ook zij heeft zich de laatste weken in een overdosis aan wedstrijden afgebeuld. Bonn. waar zaterdag de equipe voor Hel- sink verzameld, wil zij dan ook ne geren. Na een verfrissende rust kan alsnog worden afgewogen of zij de 800, de 1500 meter dan wel beide moet aanpakken. Zaterdag onder mijnde zij in ieder geval haar voor keur voor de 800 meter. Stans Brehm kwam in Crys tal Palace op de 400 m niet onder de Helsinki-limiet. Zestig meter voor de streep was zij uitgeblust. Rest Annemieke Bouma, de 15-jarl- ge hoogspringster die stellig vol deed. De Haarlemse scheerde over 1.65 meter (eerste poging) 1.68 (eer ste), 1.71 (tweede) en 1.73 (eerste;. De 1.76 meter haalde haar uit de strijd. Twee Canadese meisjes, de 18-jarige Debbie Brill (1.83) en de 17-jarige Diana van Kiekebelt (1.80) de laatste heeft een Nederlandse vader, en de Noorse Karry Karksen (1.80) verzeilden in hogere sferen. Daarbij viel op, dat dit drietal zich aanmerkelijk langer concentreerden dan Annemieke Bouma. De Neder landse is in vele opzichten nog een spring in het veld. DURHAM (ANP) De atletiekwedstrijd tussen enigde Staten en Afrika, die in Durham is gehouden, voor de Afrikaanse atleten een verpletterende nederla- geleverd: 11178. Na de eerste dag hadden de Amerikaj een 5430 voorsprong. Op de tweede dag verbeterde een rikaanse damesestafetteploeg op de 4x440 yards het record met een tijd van 3.38,7. Het oude record stor 10 juli van dit jaar op naam van een clubploeg van Brooklyn met een tijd van 3.38,8. De Amerikaanse plo stond uit Esther Stroy, Mavis Lang, Gwendoline Norn Sheryl Toussaint. Na de eenzame overwinning van de 800 meterloper Robert Ouko op de eerste dag voor Afrika (1.46.7 voegden de Afrikanen er op de twee de dag nog eens vier aan toe. Maar ondanks deze explosie, waarbij en kele uitstekende verrichtingen, is de zege van de Amerikaanse ploeg geen moment in gevaar geweest. Integen deel zelfs, de voorsprong die na de de eerste dag voor Afrika 1.46.7) op de tweede dag uitgebouwd tot 33 punten. Het met veel spanning tegemoetge- ziene duel tussen de Amerikaan Marty Liquori en Olympisch kam pioen Keino ging niet door. omdat de Amerikaan had meegedeeld niet te zullen uitkomen. Keino won nu gemakkelijk in 3.37.5 met Jipcho in 3.43.9 als tweede. Deze Jicho bracht wel de 3000 meter hindernis op zijn naam. in 8.45.3. Voor een derde over winning voor 52.000 toeschouwers op beide dagen de organisatie had op slechts 40.000 gerekend zorgde Ifter op de 10.000 meter in 28.53.2 voor de Amerikaan Shorter in 28.53.8. Schitterend Maar al deze. prestaties werden in de schaduw gesteld door de schitte rende race van de 21-jarige politie agent uit Kampal, Joho Akii-Bua. die de 400 meter horden aflegde in 49 seconden, de beste seizoenpresta tie. De 1.88 meter lange en 77 kilo wegende Afrikaan stelde daarmee de Amerikaanse springer Pat Matzdorf in de schaduw, die bij het hoogspin- gen tot 2.24 meter, vijf centimeter HAARLEMMERSTRAAT 182 184. TEL. 017 ADVERTENTIE MONSTER Het interlandcontact tussen de herenatletiek- ploegen van West-Duitsland en Nederland, dat gisteren in Münster na ruim tien jaar weer werd hersteld, heeft aange toond dat dergelijke wedstrijden voor Nederland eigenlijk wei nig zin hebben. De Nederlandse herenatletiek, die dit jaar na een lange depressieperiode de opgaande lijn weer enigszins te pakken heeft, werd in het Preussen-stadion door de West duitse B-ploeg, waarin speerwerper Hermann Slechter als enige Helsinki-ganger was opgenomen, met 130-81 punten weg- maar wel door taktische knappe dub bele overwinningen op de 1500 en 5000 meter. Om in een taktisch ge lopen race te winnen is het noodza kelijk dat een loper beschikt over een sterke finish. Bram Wassenaar, na zijn Nederlands record van 3.39.1 in Aarhuis, eigenlijk al zeker van Hel sinki, toonde dat zeer duidelijk aan. De Amsterdammer moest voorzich tig te werk gaan omdat hij bij het inlopen op een zeer ongelijk bijveld een lichte spieraandoening had op gelopen. Met Haico Scharn, die woensdagavond in Leuven de limiet (3.42.0) op eentiende seconde miste, liet Wassenaar de Duitsers Maasch en Schmitz tot het ingaan van de laatste ronde het kopwerk doen. Op de driehonderdmeter lijn sloeg het Nederlands duo toen hard toe. Scharn spurtte weg en trok Wassenaar mee. Het tweetal betwistte elkaar daarna de overwinning in een fel duel. Was senaar won in 3.49.6. Scharn finishte viertiende seconde later. De tijd was ondergeschikt, belangrijker was dat de laatste driehonderd meter in 38 seconden rond ging. Hetzelfde spelletje speelden Eg- bert Nijstad en Jos Hermens op de vijf kilometer. De Duitser Falcke of ferde zich bereidwillig op om de eer ste 3000 meter te trekken in 8 m. 23 sec. Die tijd gaf geen uitzichten meer op een nieuw Nederlands re cord. Nijstad hield het tempo daar na redelijk hoog waardoor Falcke moest afhaken en later ook de tweede Duitser, Breuer, achterbleef. Op de laatste 400 meter sprintte de bijzon der gemakkelijk lopende Hermens (zijn laatste ronde ging in 56 sec. rond) weg maar Nijstad volgde on middellijk. Evenals tien dagen gele den op Papendal, toen Nijstad het nationale record op 13.49.0 bracht, bleek de Arnhemse politieman ster ker. Het kleine verschil dat er op de streep was, kon niet in tijd worden uitgedrukt. Beiden noteerden 14.06.0. Onverwachte overwinningen be- Die nederlaag was verwacht, maar tegenvaller vormde het feit dat geen van de Nederlandse kandi daten voor de Europese titelstrijd, die over drie weken in Helsinki be gint, er in slaagde de eis voor uit zending naar de Finse hoofdstad te halen. Nu moet onmiddellijk gezegd wor den dat de rode sintelbaan, die bij zonder goed oogde, weinig snel bleek. Dat was vooral een pech voor hordenloper Hans van Enkhuizen. De AAC-er, die enkele weken geleden op Papendal met 13.9 seconden het Ne derlands record tweetiende seconde scherper stelde en voor de eerste maal de limiet haalde en daarna met een flinke rugwind nog eens veertien J seconden rond liep, behaalde welis- waar een knappe overwinning op de Duitse specialist Werner Trzmiel, maar zijn 14.3 sec geeft toch geen reden voor uitzending naar de Euro pese kampioenschappen. Van Enk huizen, die gewoontegetrouw weer schreeuwend over de finish ging en na afloop heilig overtuigd bleek zijn ticket verdiend te hebben, dient zich echter wel te realiseren dat Trzmiel momenteel niet in zijn beste vorm steekt. Taktisch De vooruitgang, die de middenaf stand dit jaar heeft gemaakt, mani festeerde zich ook weer in Münster. Weliswaar niet in scherpe tijden (1.49.9) toch voor laten gaan. Hens gens kreeg 1.50.2 toegewezen. Ondanks de dubbele nederlaag op de tien kilometer zorgde Piet Vonck toch voor een lichtpuntje. De kleine Zeeuw ging aanvankelijk goed mee met de Duitsers Gloede en Mielke maar werd na 3500 meter op "rusti ger" rondetijden van 72 a 73 secon den gezet. Dat bleek juist gezien, want Vonck kon in dat tempo goed doorgaan en kwam uit op 29.52.8 waarmee hij als achtste Nederlander in de geschiedenis onder de dertig minutengrens kwam. De Zeeuw ver beterde zijn persoonlijk record, dat sedert vorig jaar op 30.05.0 stond, ruim. Marathonloper Geert Jansen liep van het begin zijn eigen race en kwam als vierde binnen in 30 minu ten en 12 onder zijn pas twee weken reldrecord, kwam. De tijd van Akii-Bua te n een nieuw Afrikaans record, de 13.7 van de Nigeriaan S' Cole op de eerste dag over w meter horden. Craft kwam hinkstapspringen tot een van 16.50 meter, Cary wierp de speer 83.79 meter John Smith explodeerde op fr meter met zijn 20.7. Van de 18 nummers woi Amerikanen er 13, waa \p dubbele overwinningen. Bij de dameswedstrijden wereldrecordverbetering op overigens onbelangrijke e nummer 4 x 440 yards punt. Maar ook de 23 Ln Australische Raele Boyle en ds van de Afrikaanse Alice Am ln ren van voortreffelijk gehalte Valerie Borzow heeft op sische atletiekkampioer een nieuw Europees record tigd op de 200 meter met 1K) van 20.2 sec. Het oude reca ag met 20.3 sinds 4 juli van de Zwitser Philippe Cl» n tor Sanejew bereikte bij hi rc stapspringen een afstand meter, de beste seizoenpresta Bij de dames stootte Antoi nowa de kogel naar een vo lijke 19.39 m. Enige andere ties: 100 m: Borzow 10.1; steeple: Csyopew 8.30.6; Liachow 62.14 m. Helde Rosendahl, cordhoudster verspringen, j teren in Burg Gretesch kampioene van West-Duit de vijfkamp, maar bleef i ie 5158 punten (100 meter hoi x kogelstoten 13.30 m, i 1.65 m, verspringen 6.46 i 24.0) toch onder de hooggi verwachtingen. Ook de twee en drie, Karen Mack got Eppinger, stelden met ri en 4809 punten, teleur; de gro val op de 5000 metergrens bl terwege. Hilda Kok heeft Gyon als omlijsting tiekinterland tussen Spanje land een 400 meter wonnen, in de tijd i Hofstede eindigde in de. Ook op de 100 meter Nederlandse zege te notere Hofman was de snelste met het speerwerpen eindigde Lid als tweede met een worp meter. zate Gemakkelijk haalde Nederland verder nog op de 200 en 400 meter. Teun de Boer, dit seizoen met 21.1 seconden Neder lands snelste man op de 200 meter, finishte zeer sterk en won in 21.7 se conden. voor Krüger en Honnef, die dit jaar toch reeds respectievelijk 20.9 en 21.0 seconden liepen. Het ver schil tussen de drie lopers achter De Boer was zo gering dat voor Krüger, Honnef en de Nederlandse kampioen Ad van Boekei in deze volgorde 21.9 seconden werd afgedrukt. Rijn van den Heuvel, die in Münster waar schijnlijk in een interlandwedstrijd zijn laatste 400 meter liep omdat hij over wil schakelen naar de 800 me ter, waarop hij reeds tot 1.48.7 kwam, won in 47.8 seconden met voor Reich dezelfde tijd. Sjef Hensgens, Nederlands kam pioen en recordhouder (1.46.4) op de 800 meter, probeerde op zijn specia liteit de Duitse kampioen Franz Josef Kemper te verrassen door 200 meter voor de finish toe te slaan. De Lim burger kwam inderdaad even los, maar Kemper, die ln verband met zijn doctoraal examen niet naar Hel sinki gaat, trok dat gat gemakkelijk dicht en ging daarna meteen door. Hij nam zijn landgenoot Jens Bodo Fried gelijk mee, waardoor Hensgens in derde positie kwam te liggen. De Limburger vocht nog wel terug maar moest Kemper (1.49.3 na een eerste 400 meter in 55.5 seconden) en Fried Op de technische nummers had Nederland een dubbele nederlaag, gen. Alleen op het polsstokhoogsprin gen en het hinkstapspringen ontliep Nederland een dubbele Nederlaag. Bert Krijnen probeerde, nadat hij ge makkelijk over 4 metër 70 was ge gaan, de lat tien centimeter hoger wat een verbetering van zijn natio nale record met negen centimeter zou hebben betekend te passeren. De Hüversummer faalde echter. Ru dy Dellensen werd met 4 meter 40 geen laatste omdat de Duitser Frank Kornatz zijn aanvangshoogte (4.40 meter) driemaal miste. Hinkstapper Cees de Kort verdrong in zijn laat ste poging de Duitser Stappen van de tweede plaats. De Brabander kwam in die poging tot 15 meter 6, negen centimeter onder zijn beste persoonlijke prestatie. De 4 x 100 meter estafetteploeg, die op Papendal de voor Helsinki ge vraagde veertig seconden eenmaal liep, kon zich ook dit keer niet waar maken. Het viertal Teun de Boer, Ad van Boekei, Chris van der Meu- len en Bert de Jager finishte redelijk wisselend in 40.6 seconden als twee de. Wellicht had het met Eddy Mon- sels die geblesseerd aan de kant bleef, nadat hij op de 100 m. in 10.6 sec. als vierde was gefinishd, iets sneller gegaan, maar het Is toch op nieuw duidelijk geworden dat de KNAU er verstandig aan doet de "estafettetrein" ondanks het ha len van de limiet thuis te laten. BREDA De grootste ui tijdens de atletiekwedstrijd de Turfschiptrofee, zondag da, was de Amsterdamse I. Frank Nusse. Nusse w horden in de nieuwe national v! recordtijd van 14,3 se( de eveneens op 't polsstokhoi oi gen met een resultaat v Hij verwierf daarmee de T trofee. Enige andere goede ties: Kogelstoten heren: 1. C W Wees (AAC) 15,64; Verspril r ren: 1. Van Wijk (Sprint) 6. cuswerpen dames: 1. Jet van ningen (Typhoon) 46.28. Ook van het Leidse AV kwam een aantal atleten in in actie. Voor de beste ver zorgde Harry Frauenfelder hinkstapspringen. Tweemaal schreed hij de 13 meter met"' te sprong 13.19 m. Alfred kwam op de 100 m tot 11.0 wijl Dré de Wit op de 800 boven de 2 minuten bleef: 2.G jj] ne van de Water noteerde 110 m horden 16.5 sec. en lie verspringbak 6.54 opmeten. Paauw liep de 110 m horden sec. en liet op de 400 m hor; sec. voor zich afdrukken. 0o Brusche (Bataven) kwam o? p meter horden tot 59.0 sec. i nog een goede 200 m bij de A in 23.1 sec. Jac Smits (AV Holland) gisteren in Gorkum aan heel over zijn blessures van i ste tijd heen te zijn. Smits' op een nationale 10 EngeÖ wedstrijd de eerste plaats M] teranen in 56 min. 19 sec. Holtus, eveneens Holland, juist binnen het uur als vijf1 de streep.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 8