LEIDSCH DAGBLAD SPORT Belgen bejubelen Eddy Merckx met slechts geringe reserves Wagtmans naar derde plaats èn tien flessen champagne DE PEL: 'IK HEB DURVERS NODIG' zag alleen Leman Lü-treffers van sportweekeinde andere baas zoeken9 Joop Zoetemelk gaat ploegleider Schotte ■k Joop Zoetemelk „diep in de beugel" op weg naar opnieuw de tweede plaats achter Eddy PARIJS Op de piste municipale van Vincennes heeft Parijs, maar vooral een karavaan Begische supporters, Eddy Merckx bejuteld met slechts geringe reser ves. Het ongduk van Luis Ocana heeft de grootheid val Merckx nauwelijks kunnen overschaduven. De ronde heeft in het te ken gestaar van een schitterend gevecht tussen die twee. Hoe onbevredigend de af loop ook is, Merckx blijft een groot win naar. De allure van de drievoudige triomfator wordt niet getekend door zijn afstand ten opzichte van Zoetemelk en van Van Impe, maar door de manier waarop hij de strijd heeft aangebonden met de man, die de slag met de keizer wel aandurfde, en tenslotte door dom ongeluk tot verliezer werd ge maakt. Het is on'edelijk de winst van Merckx uitsüitend te zien al gevolg de val 'an Ocana in de Col De mente. Wart al was Ocana op dat moment eei superieur leider in het algemeen klassement, hij had het -echt n»g niet gewonnen. Merckx, eel mincfcr oppermachtig dan in de ■orige jfren (.vier etappeoverwin- lingen t*gen acht en zes, niet één als eerste boven op een col van (je eerste categorie) trok zich niet te- 1 v rug toei een herhaling van het succes Tan 1969 en 1970 onbereik baar leik. Onmiddellijk na zijn sen- sationee nederlaag in Orcieres-Mer- Trc lette, voorafgegaan door struikelin gen op weg naar de Puy-de-Dome en naar Ore noble, die herstelbaar le ien, werd de tegenaanval ingezet. Merckx wist op die lange hete dag Marseille, lang voor de Zuid franse havenstad was bereikt, niet in één klap het gat te kunnen over bruggen. Hij was benadeeld door djn assistent-ploegleider Albani, die hem door een onvergeeflijke blunder ;n gedeelte van zijn reserve- irachten beroofde. Merckx had in Marseille het hoofd in de schoot kun- leggen. Hij had met het laffe excuus van maagklachten, een lasti ge knieblessure of wat dan ook, zo- i vele verslagen groten voor hem in de tour deden, naar huis toe kunnen gaan. Hij nam het risico ver liezer te worden in een Jaar dat zijn macht minder groot was. Hij 'zou >n verliezer met allure zijn ge weest. Want na Marseille won hij ner seconden terug in de tijdrit van Albi. Op weg naar Luchon heeft hij onophoudelijk aangevallen, zoals hij rich ook was blijven verzetten toen de ongênaakbare Ocana frank en rij naar Orcieres vluchtte. Onweer Ocana pareerde alle aanvallen in e rit, die op zijn route een klein stukje Spanje meepikte. De duivelse Merckx kreeg in het verschrikkelijke onweer, dat slechts een kwartier duurde, een onverwachte bondge noot, de regen, die Ocana zo vrees de in deze hete en voor hem ideale bur met zijn extreem zware berg- PARIJS De stand in het Super Prestige Pernod luidt: 1. Merckx 440 p., 2. Gösta Petterson 140 p., 3. Zoe temelk 100 p., 5. Van Springel 90 p., 5. Ocana 80 p.„ 6. Bracke 75 p., 7. Rossiers 61 p., 8. Thevenet 65 p., 10. Van Impe, Roger de Vlaeminck en Dolman 60 p. Merckx heeft de beslissing in de ronde zelf willen forceren. "Dit is mijn moeilijkste jaar", stelde hij. "Maar ook in dit seizoen heb ik mijn grootste overwinning behaald in een klassieker. LuikBastenakenLuik werd mijn triomf, omdat ik er alles voor moest doen". Pintens maakte in die wedstrijd in zijn eentje een gat van meer dan vier minuten op Merckx goed voor hij in de eindstrijd de overwinning aan zijn tegenstander liet. "Met vergelijkbare moeilijkheden ben ik aan deze tour begonnen. Ik wilde graag voor de derde keer win nen, maar ik heb me niet goed voorbereid. Ik heb teveel gedaan. Ik liet de Giro schieten, omdat ik dacht dat die te zwaar zou zijn, maar de Dauphine Libere en de Midi Libre en nog een aantal kleine wedstrijden met steeds grote verplaatsingen kostten veel meer energie". Is de grote Merckx op de weg te rug? "Nee. Ik ben niet minder dan vroeger, maar ik heb angst gehad voor deze ronde. In de Midi Libre nog had ik last van mijn knie. Daar aan heb ik in deze ronde te veel ge dacht. Op weg naar Orcieres had ik, zoals een ieder wel eens gebeurt, een minder sterke dag. En juist toen was Ocana in supervorm". Zou Ocana zonder val winnaar van deze ronde zijn geworden? Merckx: "Dat kan niemand zeggen. Ik ben de eerste, die het jammer vind dat hij is uitgevallen. Daardoor is 1971 nooit meer dan een halve overwin ning kunnen worden. Ik was na Or cieres nog niet verslagen. Ik ben on- FC Den Haag zette afscheid van Floor van Duyn luister bij: 06 PAGINA 7 Voor Stans Brehm hoeft het niet meer middellijk daarna weer met de strijd begonnen en ik zou het later nog vaker hebben gedaan. Daarom vind ik het zo triest dat er niemand was die zich kon verdedigen tegen mijn aanvallen". Wat doet Merckx na deze ronde? "Ik zal het veel rustiger doen dan vorige jaren. Ik ga een week naar het strand met mijn vrouw. Ik rijd veel minder criteriums. Ik wil me rustig voorbereiden op het wereld kampioenschap in Mendrisio. Na een paar weken recuperatie zal ik mij bezinnen op de aanval op het wereld uurrecord". Start Merckx in de Tour van 1972? "Ik weet het nog niet. Ik doe vol gend jaar zeker de Giro. Voor de tour heb ik nog geen vaste plannen". Zou een ander dan Ocana van zijn concurrenten uit dit jaar dan in 1972 misschien een kans hebben te winnen "Zoetemelk en Van Impe zullen van tactiek moeten veranderen om succes te hebben. Zij zullen werke lijk moed dienen te tonen, durf om aan te vallen. Zij beiden zullen moe ten ophouden te zijn wat zij nu schij nen: achterwielrenners". Te laat Joop Zoetemelk deelt dit stand punt van Merckx niet. "Ik heb misschien te laat begre pen dat deze Merckx te verslaan was. Op de Puy-de-Dome dacht ik nog een man als Merckx kan ook een slechte dag hebben. Naar Orcie res, toen Ocana mij had gelost, heb ik zowel lichamelijk als geestelijk een lichte inzinking gehad, maar ik heb desondanks voor mezelf niet het idee gehad slecht te hebben gereden. Ik ben niet ontevreden. Dat kan ook niet wanneer je tweede bent. In die eerste week heb ik waarschijnlijk wat teveel gedaan, maar theorie achteraf is gemakkelijk. Bovendien had ik het nadeel vrijwel alleen te staan. Op de laatste dag bij de sprints voor de points chauds reden mijn ploeggenoten tegen mij, terwijl ik er met zoveel sprinters in mijn buurt gemakkelijk twee seconden had kunnen winnen en voor Van Im pe in het algemeen klassement ko- Ontevreden Zoetemelk is ontevreden over zijn ploeg, waaruit de tweede man op de 62ste plaats in het algemeen klasse ment kwam. Hij is ook ontevreden over zijn ploegleider Brik Schotte, die in feite alleen Eric Leman heeft gezien en het als een vanzelfspre- kenrheid aannam dat Zoetemelk als tweede in Parijs zou aankomen. Volgens Zoetemelk onthield Schotte hem de nodige steun. Joop Zoetemelk zal waarschijnlijk een andere baas zoeken. In Italië, Salvarani? Zoetemelk: "Ik weet het nog niet, waar ik het meest kan "pakken". Ik zou mij niet groot willen binden aan een kopman zoals Wagtmans bij Merckx heeft gedaan. Na de wereld kampioenschappen zal ik over een nieuw contract spreken. Als het ge beurt wil ik graag rijden bij een ploeg, waar ik niet alleen kopman ben voor een ronde, maar ook als zodanig wordt beschouwd en behan deld". Tour-winnaar Eddy Merckx poseert met Zoetemelk (l) en Van Impe rvoor de fotografen. PARIJS Kees Pellenaars was ontevreden over de ronde. Ik heb 'n meer dan tevreden in Parijs. "Het succes van Krekels", stelde de ploegleider "heeft bewezen dat de ploeg iets kan. Na Bordeaux heeft de goede invloed van Van der Vleu ten zyn uitwerking gehad. Het to tale verloop is gunstig, er is rede lijk verdiend". Van der Vleuten: „Pas in de laat ste week is er enige sprake geweest van samenwerking en ploeggeest. Karstens en ik hebben toen een beetje de richting aangegeven, want als je niet samenwerkt, komt er geen geld binnen. Het had eerder moeten gebeuren, maar ik kon als man die er op het laatste moment was bijgekomen, niet veel vertel len in het begin". Karstens: "Voor mijzelf ben ik niet ontevreden over de ronde. Ik heb 'n goede toer gereden. Eén rit gewon nen, derde in het puntenklassement en een paar dagen de groene trui. De contracten na de toer zitten goed. In de ploeg is te gemakkelijk gedacht over de ronde. Het gaat er om geld te verdienen en niet ieder een begreep dat daarvoor ook hard moest worden gewerkt". Krekels: "Met een betere organisa- i lie in de ploeg zou meer bereikt zijn. Als de anderen meer voor mij en Karstens hadden gereden, zouden we beter hebben verdiend. Je kon niet op je ploeg bouwen, ik heb in feite geprofiteerd van MoltenL Als je met een renner van Merckx weg was, wist je dat in het peloton een aantal mannen zaten, die afstopten i en dat jouw aanval dus een kans had". 1 Zal Pellenaars met deze ploeg door gaan? "Nee, ik heb durvers nodig. De beweging wordt gemaakt door i durvers, door mannen als Tabak en Wagtmans. Wanneer Krekels niet zo lui was. zou hij veel meer kun nen. Ik heb geleerd in deze ronde. Ik ga nieuwe mensen aantrekken en dat houdt automatisch in dat een aantal er uit vliegt, want meer dan zestien kan ik er niet hebben". Is Wagtmans bij degenen die op de lijst van Pellenaars staan? Pel lenaars: "Ik heb met Wagtmans ge sproken. Hij is naar mij toegeko men". Rini Wagtmans lachtte er om: "In Orcieres heb ik Pel een hand gegeven. Hij vroeg me toen, kunnen wij eens praten? Ik ant woordde: altijd. Maar met praten bedoelde ik spreken niet handelen. Als ik teken zal het niet bij Pelle naars zijn", vertelde Wagtmans zondag in Vincennes. PARIJS De afsluiting van de Ron de van Frankrijk is weer een gro te triomf voor Eddy Merckx gewor den. Al voor de helft van het tame lijk zware parcours met veel tegen wind, was afgelegd, was Van Im pe, twee minuten voor hem gestart, ingelopen. Joop Zoetemelk verloor meer dan zijn vier minuten "voor sprong" op de winnaar van de Ron de. Van de 93 renners, die evenals hij de Tour voltooiden, heeft Merckx op de laatste dag geen enkele con currentie ondervonden. Agostinho, twee in de tijdrit, verloor ^lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillillllllllllllllllllllilllllli PARIJS Gerben Karstens heeft naast de laatste premie in de Ronde van Frankrijk gegrepen. De oud-Lei- denaar deed het gistermiddag in de tijdrit expres rustig aan, om in het stadion van Vincennes lucht over te hebben voor de snelste slotronde. Karstens liet 34.6 sec voor zich af drukken. De Brit Hoban pikte hem echter met 33.1 sec de 1000 francs premie voor zijn neus weg op eigen kracht iets meer dan minuut. Alleen Bracke, Van Sprin gel en de veel te snel begonnen Guerra hadden halverwege nog geen minuut verloren aan Merckx. Zoetemelk, die vond geen slechte tijdrit te hebben gereden, was ver rast door Merckx te worden inge haald. "Ik dacht dat ik erg goed Eddy Merckx in volle jacht. ging", vertelde de man, die voor de tweede keer in successie tweede werd achter Merckx, maar na onge veer 25 kilometer bedroeg zijn ver lies al bijna twee volle minuten. Daar stond tegenover dat Zoete melk op dat moment de nadelige marge ten opzichte van Van Impe al meer dan goed had gemaakt. In de eerste helft verzette de kleine Belg zich nog hevig maar, nadat hij was gepasseerd door Merckx, brak zijn verweer. De verrassing van de tijdrit, de der de plaats van Rini Wagtmans, is vrijwel niet in het eindklassement terug te vinden. Wagtmans begon de laatste kilometers van deze tour als achttiende en eindigde als zestiende, twee plaatsen achter de Belgische kampioen Van SpringeL De derde plaats van Wagtmans was vooral het gevolg van een wedden schap met zijn ploegleider Lomrae Driessens en met de andere leden uit zijn ploeg, die niet wilden aan nemen dat Wagtmans de tweede man van Molteni zou worden in de tijdrit. Tien flessen champagne was de inzet van de onderlinge ri valiteit. Het resultaat was, naast de eerste plaats van Merckx, een der de van Wagtmans, een vijfde van Swerts, een zesde van Van Sprin gel en een zevende van Van SchiL Tegen een ploeg met een dergelijke macht en met een kopman als Merckx heeft Joop Zoetemelk het vrijwel in zijn eentje moeten opne men. Het is geen wonder dat hij op nieuw niet heeft gewonnen. Toch nog e&n Nederlands succes in de ToUJreen glunde rende ploegbaas Pellenaars kust zijn gelukkige étappe-winnaar Jan Krekels.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 5