Leidse rondvaartboot inzet van kort geding Nieuwe aanpak bij BZPC een succei FEDERATIE VAN GOLFSTATEN Huwelijk prinses Marii in Dorpskerk herdach Gekruid orgelconcert in St. Agatha (Lisse) Cultureel zelfbestuur voor Vlamingen/Walen PAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 19 JULI 19; NOTARIAAT LEIDERDORP LEIDERDORP. In de plaats van de eervol ontslagen notaris, de heer J. A. Dil. is bij K.B. benoemd tot notaris binnen het arrondisse ment Den Haag. met als standplaats Leiderdorp mr. J. M. M. Koe ken. kandidaat-notaris in Leider dorp. Geen eis Ter zitting kwam men echter niet aan de eis toe, omdat de president eiseres en gedaagde ervan wist te overtuigen dat een schikking ze- AUTO OVER DE KOP HAZERSWOUDE BENTHUIZEN Zondagmorgen is op de Bleiswijkse Weg nabij Benthuizen een personen wagen. waarschijnlijk wegens een de fect aan het rechterachterwiel, uit de bocht gevlogen, over de kop ge slagen en tegen een boom tot stil stand gekomen. De bestuurder, een inwoner van Zoetermeer. moet daar door de macht over het stuur zijn kwijtgeraakt. Zi1n mede-in7,itt«^Hp*i. zijn schoonouders, kwamen met de schrik vrij. De chauffeur zelf en zijn driejarig dochtertje liepen dusdanige verwondingen op. dat zij zich onder doktersbehandeling in een ziekenhuis moesten stellen. Zwemmen Truus Zantvoort van De Devel heeft gisteren in het Zui- derparkbad (Den Haag» een nieuw Nederlands record voor adspiranten gevestigd op de 200 meter vlinder slag. Zij zwom de afstand in 2.34.1. Het oude record stond sinds augus tus 1969 op naam van Frieke Buys iVZC). DEN HAAG Een Leidse rondvaartboot vormde dei inzet van een kort geding dat zich vanmorgen voor de pre" sident van de Haagse rechtbank afspeelde. De boot ,,De Sleutelstad", alsmede het gelijknamige Leidse rondvaartbe- drijf werd in 1 968 door eigenaar Harland verkocht aan zijn dochter en schoondochter, die samen één seizoen lang het bedrijf runden. De volgende zomer ging dochter Harland een dominerende rol in het bedrijf spelen, omdat haar man, sleepbootkapitein, de toerboot be stuurde en onderhield en de schoon dochter niet meer aktief meewerkte. Het echtpaar betrok een nieuw kantoortje aan de Beestenmarkt en verplaatste daar de administratie naar toe. Ook de naam van het be drijf werd veranderd, in „Jac. M. Slingeland", naar de echtgenoot van dochter Harland. Een naam. die ook op de viertalige reclamefolder werd gehanteerd. Ondanks haar weinig werkzame aandeel in het bedrijf werd dit de schoondochter te gortig: nadat ze eerst vergeefs had geprobeerd de zaak in der minne te schikken, spande ze een kort geding tegen haar zuster en zwager aan. Stopzet ting van het bedrijf onder de naam „Jac. M- Slingeland" of een andere naam dan „De Sleutelstad" en stopzetting van de verspreiding van de folder met de gewraakte naam onder een dwangsom van f 500 per dag, zo luidde het petitum. ;t familie-aange legenheden betreft een veel ele gantere oplossing is dan een gerech- terlijke uitspraak. Namens dochter Harland bood haar echtgenoot aan het bedrijf in z'n geheel over te nemen. De tegen partij ging hiermee niet akkoord, omdat de heer Slingeland "s zomers zijn bestaan moet vinden in het rondvaartbedryf. Op het aanbod het bedrijf te laten taxeren en dochter Harland tegen een redelijk bedrag uit te kopen, ging hij wel in. In afwachting van de taxatie wordt de zaak voor onbepaalde tijd aangehouden. WASSENAAR Ter gelegenheid fhuwelijk in het Huis De Paa; van het feit. dat het 100 jaar geleden waarna de kerkelijke inzegening was. dat Prinses Marie, dochter van de Dorpskerk plaats had door de k Prins Frederik. in het huwelijk trad prediker Ds. Ruitenberg, terwijl met Prins Wilhelm, vorst zu Wied, plaatselijke predikant, ds. Van Rh had de Wassenaarse Oranjevereni ging "Koningin Wilhelmina" gisteren in de Dorpskerk een herdenkingssa menkomst tot haar huwelijk belegd, waarin de heer L. G. Oosterling een inleiding hield over deze prinses, die in Wassenaar werd geboren en tot haar huwelijk op het Paleis "De Pauw" woonde. De bijeenkomst werd geopend door burgemeester Mr. K. Staab. ere voorzitter van de Oranjevereniging. Hij" sprak waarderende woorden voor het initiatief van de vereniging en dankte de Kerkvoogdij van de Ned. Herv. Gemeente voor het beschik baar stellen van het kerkgebouw. De heer Oosterling vertelde een aantal interessante bijzonderheden over het prinselyk gezin op „De Paauw". Prins Frederik en Prinses Louise hadden drie kinderen, maar hun zoon Frederik stierf in 1846 op 9-Jari- ge leeftijd. Prinses Marie werd ziek en hield daaraan de handicap van hardhorendheid over/ Toen Prinses Marie 9 Jaar was trouwde haar oude re zuster Prinses Louise. Op Jeugdige leeftijd reeds toonde prinses Marie veel belangstelling voor het wel en wee van de bewo ners van het dorpje Wassenaar. Zij werd later de patrones van een christelijke Naai- en Breischool. Haar vader stelde het grondkapi- taal beschikbaar voor het stichten van een spijskokerij. waar de armen van het dorp een warme maaltijd mochten komen halen. Prinses Marie is eens kandidate geweest voor een huwelijk met de Engelse kroonprins Edward. Er kwam een "beoordelingscommissie" naar Huize De Paauw, maar deze de predikatie hield. De heer Oost ling vertelde een aantal interesa te bijzonderheden over de huwellji plechtigheid. Zijn inleiding werd omlijst do samenzang en door orgelspel Cees Moejes. Names het bestuur van de Oran) ereniging sprak de heer H. Hilj nan een slotwoord. Hij bood de h» Oosterling een boekwerk loop van de herdenkingssamenkoi bood de Oranjevereniging het Dorpscentrum. Zo burgemeester Mr. Staab in zijn leidend woord meedeelde, wordt op het ogenblik een comité gevora dat tegen het einde van het Jaar tentoonstelling zal voorbereiden, Huize De Paauw en vorstelijke bewoners. DOEBAI (Reuter; Zes emira ten aan de Perzische Golf zijn het eens geworden over een grondwet voor de federatie, waarin zij vóór de Britse militaire terugtrekking uit 't gebied aan het eind van dit Jaar zullen samengaan. Het zijn de sta ten Aboe Dhabl, Doebai, SJarjah. Foejayrah, AJman en Oemm Al Qaiwtrin. Een zevende emiraat, dat ook aan de langdurige onderhande lingen deelnam, Ras al Khaiman. heeft de grondwet nog niet' willen ondertekenen. De leiders van de golfstaten maakten zondag bekend, dat zij delegaties zullen uitsturen om politieke steun van de Arabische wereld te krijgen voor de nieuwe fe deratie. In Doha, de hoofdstad van Qater, is inmiddels bekendgemaakt dat Ko ning Hoessein van Jordanië naar de golfstaten en Perzië zal gaan waar hij wil bemiddelen in het geschil over het bezit van drie strategische eilanden in de Golf van Perzië. Hoessein vertrekt op 25 Juli. De Per zische regering stelt dat deze eilan den die 80 jaar geleden door de Brit- en werden bezet, aan Perzië te ruggegeven moeten worden nu de Britten zich uit de Golf van Perzië terugtrekken. De golfstaten Sarjah en Ras-el Chaima beweren echter dat de drie eilanden Arabische ge bieden zijn. De kans bestaat dat Perzië de fe deratie van de zes emiraten aan de Perzische Golf die vóór de terug trekking van de Britse strijdkrach ten uit dit gebied gevormd zal wor den, niet zal erkennen als de drie eilanden niet in Perzisch bezit ko- LISSE In de uitstekend bezette St. Agatha-kerk in Lisse begon Charles de Wolff zijn orgelspeling met de eerste van Mozart's twee Fantasieën in F. Deze fantasieën zün door Mozart ontworpen voor een me chanisch muziekinstrument „für eine Orgelwerk in einer Uhr". Een draaiorgelstukken deze bestelwagen. De door een Katwijker bestuurde auto reed op de Hoge Rijndijk ter hoogte van de Leiderdorpse brug, toen plotse ling als gevolg van kortsluiting brand onder de motorkap ont stond. De wagen brandde voor een groot gedeelte uit. Persoon lijke ongelukken hebben zich ech ter niet voorgedaan. Het vuur is door de brandweer geblust. Een Nu hebben we toevallig verleden mn 0nze abonnees, die toevallig maand in Oostenrijk zo n antiek mei fototoestel passeerde toen de speelapparaat in familiebezit kunnen j auf0 in brand stojid. legde een en inspecteren en uit elkaar nemen, ander op' de gevoelige plaat vast. LEIDEN Enorme rookwol ken stegen zaterdagmiddag uit jachtte de prinses niet aantrekkelijk genoeg voor de Engelse kroonprins Op een reis ontmoette zij prins Wilhelm, vorst zu Wied. met wie zij zich in december 1869 verloofde. Het huwelijk moest echter nog enige tijd op zich laten wachten. Prins Wil helm streed namelijk mee in de Frans-Duitse oorlog. In 1870 en 1871 stierven achtereenvolgens de der en de oudere zuster van c Daar is geen sprake van ruimte voor Men sprak destijds algemeen over ook maar enigszins zwaardere pijpen, „ein Flötenwerk". Licht dus, hoog en yi. Zoals byv. Albert de Klerk het dracht uit armoede aanvaard, opvat. Men kan natuurlyk ook rede- Draaien deed een cilinder (Walze), neren: benaderen en registreren. Dat die volgens bestek geplaatste pennen is dan eerder De Wolff's opvatting, in beweging bracht, welke de ventie- 1 Charles de Wolff is een geweldig len van kleine orgelpüperi openden, vaardige technicus. Er is dan ook een Van deze fantasieën zijn de originele geen aanleiding om gedetailleerd auto Diefstal uit auto s handschriften verloren gegaan Over zyn transcripties of .wie weet, bewer kingen. En misschien bewerking van bewerking. Zo'n indruk vestigde De Wolff door een diepgerijpt orgelwerk aan te bieden met een straffe bour don als fundament. Inbreker betrapt zyn technische verrrichtingen uit te wijden. Waar het kan, toont hy zich voorstander van een gekruide klank en de bassen in deze kerk worden dan goed zwaar. Franck's 3de Choral werd dienovereenkomstig stoer aangepakt. Dit stoort niet in een kapitale ruimte. Maar De Wolff diende zich wel aan als een anti- romantisch musicus, die er voor waakt, iets lieflijker of idyllischer te I 1 laten klinken dan strikt nodig is. Merkwaardig daarnaast om diezelfde De Wolff in Messiaèn's vier medita ties „L'Ascension" een zystroom van de romantiek te zien afvaren. Ja, deze gezochte, ongrijpbare muziek is modern en De Wolff voelt modern. Deze ..Transports de Joie d'une gloire du Christ qui titel van deel III LEIDEN Uit de kofferruimte van de Bachstraat geparkeerde in het afgelopen weekeinde kano «oranje-blauw van kleur» verdwenen. De diefstal moet in de nacht van zaterdag op zondag zyn gepleegd. Uit de op de Rijn- en Schiekade ge parkeerde auto van een Leidse jour nalist is in dezelfde nacht een foto camera ter waarde van f 750,- ont vreemd. De wagen was niet afgeslo ten. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN Coenraad Levien, zn. v. N. L. KrtJ 1 M. I. van Zweeden; Maur4" - M. J. der Llpp» J. Rekkei Jurgen, Hilgo. van Nobelen Hoeve; Mlchaël Paul, den; Alexandra Johan van de Luitgaarden Ruiter; Laura Yolanda, dr. Jong Ruurd, zn. v. J. Buurman. Caverlé; Krli der Laan OVERLEDEN J. Versneij (87) Auto's vernield LEIDEN Van enkele bij de len De Valk geparkeerde auto' in de nacht van vrijdag op zatei de ruiten stuk gegooid. Eén van loofde prinses. In verband daarmede I autobezitters trof in zyn verni droeg het huwelijk van de prinses op wagen een melkfles aan. Van 18 Juli 1871 een sober karakter Bur- baldadigheid is aangifte by de po gemeester Van Calcar voltrok het 1 gedaan. BRUSSEL (ANP» De Belgische Kamer van volksvertegenwoordigers heeft 'n wetsontwerp op de bevoegd heden van de zogeheten Belgische cultuurraden goedgekeurd. Deze wet geeft de beide cultuurgemeenschap pen in het land. de Franstalige en de Nederlandstalige, een zeker zelfbe stuur. De op te richten cultuurraden zullen wetgevende bevoegdheid krijgen, byv. op het stuk van onderwys en cultu rele aangelegenheden. De cultuurra den zullen voor deze onderwerpen decreten kunnen uitvaardigen die tot een geheel eigen regionale wetgeving kunnen leiden. Over dit wetsontwerp .dat vrydag- avond laat werd aangenomen, is de gehele week veel politiek tumult ge weest in België. Even scheen het zelfs of de regering-Eyskens niet op de been zou blyven, maar toen de Bel gische premier aan het eind van de week de liberalen aan zyn kant wist te krygen (hun stemmen had hy nodig omdat voor d$ goedkeuring van dit ontwerp een byzondere meer derheid nodig was) dreef de bui over. Maandag Breestraat 66 Kreatief Sentrum Ned. les gastarbeiders. 8 uur nam. Voorschoterweg Jeugdvakantledorp, 10-4 uur. Release Apotheekdienst De Belgische minister voor Ge meenschapsbetrekkingen. Tindemans. noemde deze wet die voortvloeit i gistermiddag^ toen hij uit de Belgische grondwetswijziging die vorig jaar tot stand gebracht werd de belangrykste sinds 1831, toen België een grondwet kreeg. Het betekent het einde van een regime, waarin slechts door de koning, de Senaat en de Kamer van volksver tegenwoordigers samen, wetten kon den worden gemaakt, zo zei hy. LEIDEN Een 21-jarige Leidse straatmaker werd op heterdaad be trapt toen hy in de afgelopen nacht bezig was in te breken in de Caeci- liastraatschool. Een passerende poli tiepatrouille werd gealarmeerd door &me devant het lawaai, dat de inbreker maakte, est la sienne Hy werd in het schoolgebouw in de alleen mystisch te verklar kraag gepakt. 1 ben enige puur romantische trekken: het geheimzinnige ongewone, het toeven in vreemde, dromen, het horen van celestestemmen en zo al niet englenvleuglen. Is dat weer niet opnieuw allerindividueelste expressie van allerindividueelste emoties in een heel bijzondere, hypergeraffi- neerde harmonie? Een minstens even groot intellect, met supervorminstinct, bezat Jongen uit het water gered vriendjes Bacll Er ook droom en hemel en het spelen was, vanaf de Wit- hoger mens zyn in diens naar we- tepoortsbrug in het singelwater. De reldse 4de Triosonate in E <een leer- OUDE SINCEL VISWEDSTRIJD LEIDEN De onderhand traditio nele Grote Oude Singel Viswedstrijd is net als vorig jaar in de bovenste regionen een duel* geworden tussen Bram Bos en Joep Luyckx. Laatstge- neb- noemde moest de wisseltrofee afdra gen aan Bram Bos. die vier vissen voorbleef op zyn naaste belagers. De uitslag: 1. Bram Bos 12 stu.; 2. Theo Frumau en Joep Luyckx, 8 st; 3. Bram van Leeuwen, 7 st; 4. Gerard van Ginkel, Frits van Leeu wen, Jacques Idzes, 6 st; 5. Bas v. d. Klomp. 3 st: 6. Willem van Ryn, Paulus Frumau en'Ruud Paauw al len 2 st. Ruud Paauw bovendien gr. v. en gr. bl. Juist passerende politieman H Starrenburg uit Rijswijk, die het hulpgeroep hoorde, heeft de Jeugdi ge drenkeling op het droge kunnen brengen. Het ventje kwam er daar door met de schrik en een nat pak nog goed vanaf. Burgerlijke Stand etude voor zyn zoon Friedemann en in de majestueuse d moll Toccata en Fuga, een kolf naar de hand van De Wolff, die beide werken volledig gaaf en welsprekend geregistreerd in de ruimte bracht. KEES VERHOEF. C. Vervark 1 Zierikzee; J. M G. P. LZC-er Ben Elsenaar legt zwaartepunt voor jeugd op wedstrijdzwemmen Ben Elsenaar 1 BZPC-jeugd. Hij heeft het 2.. tepunt gelegd op wedstrijdzwt *rs men. 116 (Pot» Holva act Club heeft onverwacht snel succes opgeleverd Vorig Jaar besloot het ac tieve bestuur van BZPC eenstemmig tot een nieuwe opzet van de vereni ging met voor de jeugd het zwaarte punt op wedstrydzwemmen. Ben El senaar werd aangetrokken van het Leidse LZC als zwemtrainer en zie hier het resultaat van één Jaar kei hard trainen. By de nationale Jeugd kampioenschappen. die op 25 juli in Den Haag worden gehouden is de Bodegraafse club vertegenwoordigd door elf leden, die uitkomen op 18 afstanden. Van de elf zyn er maar liefst tien onder de 10 jaar, hetgeen duidelijk illustreert, dat BZPC de zaken reso luut van de grond af opbouwt. Maar wat eigenlyk wel zo belangryk is samen met AZC en ln mindere mate geuite compliment. „We zyn vorig 1 Den Haag, maar volgens zyn zeg- jaar reeds voor de openstelling vangen pas op het CIOS goed heeft le- het overdekte zwembad De Kuil om- j ren zwemmen by de eerste tien geschakeld. Er zyn drie zwemgroe-1 van Nederland op de vlinderslag pen gevormd onafhankeiyk van debezit de gave om zyn enthousiasme Zelfverzekerde, maar wat de pres- leeftyd en uitsluitend op grond van I over te brengen op zyn pupillen. Het taties van zyn pupillen betreft bp- prestaties. Er is een groep meiis een van de redenen, waarom zy scheiden Elsenaar wyst alle lof nieuwkomers en beginners een groepdagelyks blijven terugkomen voor de keiharde training. Want er wordt in Bodegraven on- gelooflyk hard getraind. Afgelopen winter in De Kuil vyf maal per week en nu ln het buitenbad zes avonden per week. wordt er door de maande- lyks gewyzigde selectiegroep ge traind. „Zo lang de sfeer maar ge zellig is. dan blyven de kinderen wel komen. Bovendien heb ik gemerkt, dat de jeugd in een kleine gemeen schap als Bodegraven veel beter een doel voor ogen kan houden dan in de grote stad". Aldus vertelt rozig besnorde El- begin en er kan nog zoveel gebeu ren. Dat van de hoge toren blazen heb ik wel afgeleerd by LZC. Daar hadden we ook zoveel talenten, maar door het teruglopen van het aantal zwemuren kwam er plotseling de klad in. Bovendien is het hier in- Bodegraven niet moeilijk om tot prestaties te komen. Met zo'n gewel dig bestuur achter je en met zo'n accommodatie komen de zwemmers vanzelf". aar BZPC-presidente mevr. Lok ver-1 die taalt het door Ben in haar richtingmei en pas daarna kunnen de kinderen ook polotraining krygen. Er is toen tegelyk een zwemcommissie ge vormd onder leiding van eerste team- (polo)speler Teun Edelman. Die commissieleden hebben er op hun beurt voor gezorgd, dat er by iedere groep een aantal begeleiders is". Met die stevige basis toog Else naar vorig jaar april enthousiast aan de slag. De 28-jarige Leidenaar, •oeger zelf actief heeft gezwom- by DES en Watervrienden in senaar, die toch ook zes avonden in de week vrouw en drie kinderen in de steek moet laten voor de gang naar het Bodegraafse bad. „Dat is inderdaad uitsluitend op te brengen als je vrouw volledig meewerkt. Voor de verdiensten alleen hoef je het niet te doen. Een zwemtrainer kan niet vergeleken worden met een voetbaltrainer. Een zwemtrainer moet ook idealist zyn. anders bereikt hy nooit wat", zo zegt Elsenaar, in het dagelykse leven expediteur by een groot 122.2 Die kosten drukken ook enigs ^PI op Elsenaar. „Ik voel wel aan, moet waai- maken. Maar S 'JCCf dat kos.t hier nauwe! moeite. En bovendien is het een J™1'1 selwerking. De betere prestaties l de vereniging een beter aanfl^e,' dat heeft automatisch e ging van het ledental tot gevolg" .We hebben nauwelyks verg» f* kingsmateriaal van andere kritl e de jeugdkampioenschappen' 25 juli en dus ook geen verwaebt gen. Er zyn onder de 12 jaar fl finales, er wordt direct op tijd I }ul° We wachten maar rus 820. Door het grote aantal trainings uren is de Leidenaar voor BZPC af". Zo beslist Elsenaar die liefst) toch een uitermate dure klant. „Wij ook geen namen wil de prestaties by d<- kringkampW voeren een strikt zakeltfk en zuinig beleid, waarbij byna maandelyks de liquiditeit in de gaten wordt gehou den en er nooit meer geld wordt uit gegeven dan door de 330 leden wordt ingebracht", reageert mevr. Kok. schappen maar liefst 25 ereplf sen voor BZPC doen in ieder val wel het nodige verwachten Linda van Zwol by de meisje» Pieter de Jong by de jongens.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 2