Palestijnen Israël vluchten naar EEG voor Wilson acht te prijs hoog Bonn zou akkoord gaan met een Sowjetrussisch consulaat West-Berlijn NIXON, KISSINGER EN ROGERS VERVROEGD NAAR WASHINGTO) Felle emoties op massa-congres IRA Terreur in Ulst i\ 1U LEIOSCU DAGBLAD MAANDAG 19 Hoessein verscheurt overeenkomst met guerrillastrijders AMMAN/BEIROET (Reuter, AP, AFP) De regering van Koning Hoessein heeft gisteren de overeenkomsten van Cairo en Amman met de Palestijnse guerrillastrijdkrachten ver scheurd. Een woordvoerder in Amman verklaarde dat er geen nieuwe overeenkomst met de guerrillastrijders gesloten is en dat een dergelijke overeenkomst ook niet gesloten zal worden. „De tijd is voorbij dat de commandostrijders kunnen doen waar zij zin in hebben. De staat", aldus de woordvoerder, „zal de gebieden aanwijzen waar zij moeten blijven en zij zullen de instructies van de overheid moeten opvolgen". Vluchtend voor het geweld Aribisch Legioen gaan de eens zo machtige commando-eenheden, die vorig jaar september met de strijd krachten van de koning vochten om de maoht in Amman, zelfs de rivier de Jordaan over om zich over te geven aan de wachtende Israëlische troepen. Een gevangen genomen Palestijn zei dat de commando's bij honderden in de richting van de rivier vluchten hopen lijken op het veld liggen i l Jordaans offensief het I artillerie en vliegtuigen. Zaterdag morgen. aldus een verklaring, vroe gen de Jordaanse strijdkrachten via luidsprekers de oommandostrijders zich te hergroeperen en over te geven. Zij vroegen dit uit naam van de Syrische militaire delegatie die probeert te bemiddelen tussen beide partijen in Jordanië. Toen de com mandostrijders zich gehergroepeerd hadden, openden de Jordaanse troe pen het vuur op hen. Een groot aan tal werd gedood, aldus een verkla ring. de gewonden werden later met tanks, artillerie en vliegtuigen. doodgeschoten door de Jordaanse i -71 1 litairen. Zonder schot 1 der i einde 72 guerrillastrijders die de Jor- wat dat de Een Jordaanse woordvoerder te Amman zei naar aanleiding van één ander vandaag dat het duidelijk Israël vertrokken guerrillastrijders spionnen voor Israël waren geweest. Israël zou aldus de Jordaanse inlichtingendienst sinds 1969 meer dan 300 spionnen tussen de Palestijnse verzetsstrijders hebben weten te plaatsen. daan waren overgestoken, aan Israë lische militairen overgegeven. Israëlische troepen namen gister ochtend 31 Arabische commando strijders uit Jordanië gevangen nadat deze met wapens en munitie de Jor daan waren overgestoken. De dag tevoren waren al 17 commando- strijders van de Jordaanse oever ge komen en aangehouden. Volgens het js vernomen dat Jordanië de Sy- dagblad „Maariw" gaven de com- 1 rische regering heeft verzocht guer- mandostrijders zich kennelijk liever I rillaleider Jassir Arafat te adviseren zonder strijd over aan Israël dan j zjjn strijdkrachten in Syrië niet sa- Advies Van betrouwbare zijde in Amman zich over te leveren aan de genade van het Jordaanse Arabische Le gioen. Het blad sprak van een inte ressant nieuw verschijnsel. Gebrek Volgens het Palestijnse opperbevel in Beiroet werden de commando's uit gebrek aan munitie, voedsel en water gedwongen naar door Israë lisch bezet gebied te gaan. De guer rillastrijders hebben het in noord- Jordanië op moeten nemen tegen 30.000 man Jordaanse troepen, die gesteund werden door tanks, zware In Engeland bestaat nog I ting van Groot-Brittannië bij de I betoging voor Central Hall ir grote tegenstand tegen aanslui- J EEG, zoals bijv. blijkt uit deze Westminster, waar de Labour- partij vergaderde. BELFAST (Reuter, AFP» Gis teravond hebben zich in en bij de Noordierse hoofdstad Belfast twee ontploffingen voorgedaan, die veel schade aanrichtten, maar geen slachtoffers maakten. De ene was in een bierbrouwerij bij het centrum van de stad en de andere in een te lefooncentrale 5 km buiten de stad. Volgens een woordvoerder van het Britse leger waren er vier tijdbom men geplaatst, maar zijn er twee niet ontploft. Zaterdag hebben Ierse terroristen van het verboden Ierse Republikein se Leger een ontploffing teweegge bracht in de drukkerij te Belfast van de Londense krant Daily Mirror de schade was zeer groot. Ruim tien leden van het IRA, allen gewapend, drongen de drukkerij binnen, die behoort tot de modernste van Euro pa, en vernietigden door middel van springladingen de persen. De Mirror te Londen ha; weken geleden kritiek uita op het IRA en had zaterdaj positieleden van het Noord-li lement gevraagd op hun l rug te komen en het parlem te boycotten. Voorts zijn in de nacht van op zaterdag bij drie wjm twee café's in Belfast bomm ploft. Een man op een 1 voor een stoplicht stond bi de café's werd gewond door j gende glasscherven. Ook deze gen zijn het werk van het li publikeinse Leger, dat met geweld de scheidt de Ierse Republiek en Noord- (Ulster) wil opheffen. trekken voor een aanval op de Jordaanse regeringstroepen, om dat zij dan verpletterd zullen wor den". De Jordaanse regering had dit verzoek gedaan nadat de Jordaanse geheime dienst er achter was geko men dat Arafat van plan zou zijn eenheden in Syrië samen te trekken voor een aanval op de Jordaanse troepen tijdens de jongste gevechten' in noord-Jordanië. In Amman wordt/ LONDEN (GPD) Voor degenen, aangenomen dat er in Syrië drie bri- I die er nog aan mochten twijfelen gades ongeregelde troepen van het heeft oppositieleider Wilson, zaterdag Palestijnse Bevrijdingsleger gestatio- op het speciale Labour-congres in neerd zijn. I Westminster zonneklaar gemaakt, dat BONN (GPD) De Amerikaanse ambassadeur in Bonn Kenneth Rush, heeft zaterdag in Berlijn overleg gepleegd met de Sowjet-Russische ambassadeur in Oost-Berlijn, Abras- simow. Beide diplomaten hadden 'n dag eerder, in het kader van het ge- rek over de toekomst van Berlijn, onfereerd met hun collega's uit jeland en Frankrijk. Komende iderdag zullen de vier opnieuw in •st-Berlijn bijeenkomen. De verrassende ontmoeting van aterdag heeft in Bonn de indruk ver sterkt, dat de ambassadeurs him ge sprekken, die met steeds kortere tus- LUCHTBRUG AMERIKANEN IN INDIA STOPGEZET NIEUW DELHI (Reuter) Op verzoek van de Indiase regering hebben de Amerikanen zondag het vervoer per vliegtuig van Oostpa- kistaanse vluchtelingen stopgezet, zo heeft een woordvoerder van de Ame rikaanse ambassade in Nieuw Delhi meegedeeld. Vier Amerikaanse vliegtuigen van het type C-130 heb ben in de afgelopen vier weken 23.000 Oostpakistaanse vluchte lingen van Tripoera, in het oosten van India, naar Assam gebracht. De woordvoerder zei dat de India se regering de Amerikanen om een luchtbrug voor een periode van vier weken had verzocht en niet om ver lenging heeft gevraagd. De Indiase regering had laten weten dat de vluchten bijzonder moeilijk zouden worden wegens het slechte weer De Indiase minister van Buiten landse Zaken Swaran Singh heeft de vorige week in het parlement het verzoek afgewezen van een afge vaardigde om verdere hulp van de Amerikanen aan de vluchtelingen te weigeren tot de VS een einde heb ben gemaakt aan de wapenleveran- ties aan Pakistan. Waarnemers me nen dat de ontstemming van de In diase regering over de Amerikaanse wapenleveranties aan Pakistan een rol kan hebben gespeeld bij de stop zetting van de luchtbrug. senpozen plaatshebben, nu zo spoedig mogllijk willen beëindigen. Daarop zouden dan onderhandelingen tussen beide Duitse regeringen over het verkeer naar Berlijn kunnen begin nen. Vandaag zou de West-Duitse staatssecretaris Egon Bahr in Oost- Berlijn de besprekingen met zijn Oost-Duitse collega Kohl voortzetten. Bovendien is het waarschijnlijk dat na een geslaagde afloop van de am bassadeurs-ronde tussen de West- berlynse senaat en de Oostberlyn- se regering over toegang voor West- berlijners tot het oostelijke stads deel en tot de DDR zal worden on derhandeld. De regering in Bonn heeft gisteren geweigerd commentaar te leveren in een onthulling in het oppositionele blad "Welt am Sonntag" (Springer). Het blad meldde uit Washington dat Bonn bereid is de Sowjet-Unie een consulaat-generaal in West-Berlijn toe te staan. De Amerikaanse rege ring, die er weinig voor zou voelen de Sowjet-Russische invloed in het westelijke stadsdeel te vergroten, zou op dit punt onder druk zijn gezet door Egon Bahr. Deze, een van de belangrijkste architecten van Brandt's Oostpolitiek, zou in Was hington bovendien hebben verkondigd dat Beriyn geen deelstaat van de Bondsrepubliek is en daarom een bijzondere status nodig heeft. De ont hulling in het Springerblad maakt vooral door haar gedetailleerdheid een betrouwbare indruk. Volgens de publikatie bestaan nog zeer tegenstrijdige opvattingen over het verkeer tussen de Bondsrepu bliek en West-Berlijn. Terwijl het Amerikaanse "draaiboek" voor am bassadeur Rush spreekt van "door- gangsverkeer", houden de het o n- verminderd od "transit"-verkeer dus verkeer over het gebied van een derde staat (de DDR). Terwijl Ame rika voor de controle op dat verkeer een speciale regeling wenst, voelt de Sowjet-Unie volgens "Welt am Sonn tag" het meest voor de gebruikelijke internationale normen (dus controle door de DDR) De Sowjet-Unie wil de WestberliJ- ners voorzien van een eigen pas, terwijl de Amerikaanse regering 'n speciaal stempel in de (Westduitse) pas voldoende acht, aldus het blad. Van het optreden van Westduitse organisaties in West-Berlijn, en voor al van politieke activiteit (ook van president en kanselier) moeten de Russen niets hebben. Problemen die de DDR en de Westberlijnse Senaat het gemeentebestuur, betreffen zou den door beide partijen samen moe ten worden opgelost, waarmee Mos kou er nog eens de nadruk op zou leggen, dat West-Berlijn als een zelfstandige politieke eenheid wordt beschouwd. Dat zou trouwens ook gebeuren door de wens een consulaat- generaal te mogen openen. Daardoor wordt immers beklemtoond dat West- Berlijn volstrekt losstaat van het oostelijke stadsdeel, waar de Sow- Jet-russische ambassade is geves tigd. hy tegen toetreding is omdat hij de dat de EEG-kwestie huidige voorwaarden voor aansluiting geloofsartikel ontoereikend acht. r Labour geen Daardoor schaarde hij zich defini tief aan de zijde van de anti's, die meer hij Labour dan onder de con servatieven zijn te zoeken. Officieel zal Wilson echter pas op 28 juli zijn standpunt bekendmaken na het ko mende vierdaagse Lagerhuis-debat over de EEG, dat woensdag begint en nadat Labours partijbestuur een uit spraak zal hebben gedaan. Maar dat is sleohts een formaliteit, want de federatief door politieke afdelingen de vakbeweging opgebouwde party opinie is. De vraag is echter of Wilson de consequentie daarvan zou aanvaarden en de leden van de La gerhuisfractie, vry zal laten naar eigen inzicht te stemmen. In dat geval zullen waarschijnlijk ongeveer 100 Labour-leden Heath steunen, iets dat waarschijnlijk voor de partij in de huidige omstandig heden onaanvaardbaar is, vooral om dat de conservatieven met hun kleine Lagerhuismeerderheid om indruk op de buitenwereld te maken Labours steun hard nodig hebben. Wilson kan echter niet verwachten is «vooral door de grote bonden die dafc de eigen pro.s> die de met hun miljoenen blok-stemmen de j den wel aanVaarden, tegen toetreding lakens uitdelen) in alle omstandig- 1 zuuen stemmen. Wanneer hy stem lieden tegen. dwang oplegt, zullen zy zich zoals Wilson stelt in zyn haat tegen gebruikelyk, van stemming onthou- Meath, die hem vorig jaar beentje den. Zodat Heath in elk geval lichtte, de party-eenheid bov Europese eenheid. Het is echter wat Europa betreft niet veel meer dan een slag in de lucht. Want Labour kan Engelands aanhechting by het continent niet tegenhouden. Wilson, die nog altyd in beginsel voor aan sluiting zegt te zyn, bouwt thans zyn aanvalspositie tegen de politiek wan- kelstaande Tories op. die sterker zal worden naar mate Engelands moei- lykheden tijdens de vyfjarige over gangsperiode van de EEG. naar al gemeen wordt verwacht, nog zullen toenemen. Wilson is echter nog niet gezwicht voor de druk van links om ook te be loven dat Engeland onder een toe komstige Labour-regering de EEG de rug zal toekeren. Wilson tracht een breuk in de par ty te voorkomen door te verklaren flinke meerderheid is verzekerd. Het blyft echter de vraag of de stroom van chauvinistisch isolatio nisme van de grote arbeidersmassa, dat ook op dit congres zo sterk tot uitdrukking kwam en waarop Wilson zich thans passief laat meedryven, hem niet in het politieke moeras zal laten terechtkomen. De vraag is na- melyk gesteld of Wilson ook anti zou zyn wanneer de party in meerderheid pro was. Hoewel Wilson altyd een handige opportunist is geweest is hy na- tuurlyk als oppositieleider verplicht het al te daverende Tory-optimisme over de E1EG kritisch te onderzoeken. Maar een door felle emoties bewogen massa-congres is helaas een onding om zich intelligent met een ingewik keld probleem zoals de EEG bezig te houden. Politie stuurt Joden terug naar Georgië MOSKOU (Reuter) De onge veer 35 Joden uit Georgië, die de vorige week in het telegraafkantoor in Moskou een hongerstaking hiel den uit protest tegen het uitblijven van een uitreisvergunning voor Is raël, zijn door de politie op de trein naar Tbilisi, Georgië, gezet, aldus Joodse kringen in Moskou. Donderdag werden ze door de po litie aangehouden en ondervraagd. De politie deelde mee dat ze werden gearresteerd wegens overtreding van de pasregeling. Russische burgers dragen een pas of identiteitskaart en moeten zich bij de politie mel den als ze langer dan twee dagen in een andere plaats dan hun woon plaats verblijven. Tien andere Jood se Russen, voornamelijk uit Moskou die zich bij de demonstranten had den gevoegd, zijn vrijgelaten. Onrust op Ibiza: politie arresteert vijftig hippies MADRID (DPA) De Spaan se. politie heeft zaterdag op het eiland Ibiza vijftig hippies gearres teerd wegens verstoring van de openbare orde. Het zijn merendeels buitenlanders. Zij zijn overgebracht naar Palma de Majorca, waar ze terecht zullen staan. De hippies behoorden tot een groep van rond 300 Jonge mensen, die vrij dagavond' het verkeer in Santa Eula- lia op Ibiza verstoorden en een enorm lawaai met voetzoekers en toeters maakten. Ze protesteerden daarmee tegen een politie-overval op een boerderij, waar rond hon derd hippies logeerden. De politie zou door boeren uit de streek zijn ingeschakeld, omdat de hippies het drinkwater verontreinigd, fruit ge stolen en naakt rondgelopen zouden hebben en een boerendochter zou den hebben mishandeld. Nadat de politie met schoten in de lucht een einde maakte aan de betoging, schijnen de meeste hippies het eiland te verlaten, of zich in de ber gen terug te trekken. De kwestie Zuid-Tirol -Een dere stap op de weg naar 'n regeling van de kwestie Zuid-Tirol is zater dag in Rome gezet: de ministers van Buitenlandse Zaken van Italië en Oostenrijk, Moro en Kirsch- laeger, hebben een verdrag onderte kend, waarin wordt overeengekomen het conflict over Zuid-Tirol niet meer aan de VN. de Raad Europa of andere politieke voor te leggen, maar alleen nog 1 het Internationaal Gerechtshof Den Haag uit te vechten. Met de pet rond De bei in een toestel van de K« Jordaanse luchtvaartmaat zaterdag met de pet ronj ty'dens een vlucht van H Amman om de luchth ng in Colombo te kunni waar de autoriteiten j het toestel te laten vertrekfa dat er een rekening van 6S was betaald. De bemannl had 299 dollar bij zich en rest door onder de passagien pet rond te gaan. Agnew in Spanje kaanse vice-president Spire is zaterdagmiddag voor eei van twee dagen in Spanje i men. Hij werd 's avonds dent Franco ontvangen. Ooi een ontmoeting met de tee koning van Spanje, Pril Carlos de Bourbon. Rovers terechtgesteld Nigeria anse steden zijn zat n totaal 12 personen door eec loton terechtgesteld di ren bevonden aan diefstal dreiging. Dit gebeurde in i Ibadan. Akoere en Benin. Tupamarosleider ontsnap! van de leiders van de stad der Tupamaros in Urugu Bidegain, is zaterdag uit i genis van Punte Carretas Bidegain, die vorig jaar samen met zeven andere li de Tupamaros werd gea 11 wordt beschouwd als langrijkste leiders van dez?01 satie. Tassenrovers rijden weer motoriseerde tassendieven laatste dagen weer zeer actii me. Tussen vrijdag middag gristen zij al rijdeig mestassen weg. Eén ervai s. 500 dollar en een vliegbS ei New York. Epidemie Een epld hersenvliesontsteking rikaans-Mexicaanse grei n reeds 9.000 paarden gedot 2.584 mensen ziek zijn gewo Slachtoffers van rei Zeker 35 personen zijn gedt gewond toen zaterdagochte westelijke stadsdeel (Zuid-Korea) huizen als gevolg van een z ineenstortten. Volgens de e richten zijn er 5000 daklozen Mijnongeluk in Japan - lek in een gasbuis is eei by de Japanse stad Sappon thaangas gelopen. Reddii hebben 20 omgekomen kunnen bergen. Er wordei tien vermist. De politie ook zij door het gas zijn gei Vrijgesproken Twee 1 het afgezette Cambodjaaa hoofd Prins Norodom Siha zaterdag door het militair van Phnom Penh vrijgespi waren beschuldigd moord", waarop de doods 5 staan. Ze zijn wegens ge bewijs vrijgesproken. Treinongeluk Joego-Slaf" Veertien schoolkinderen en derwijzer zijn omgekomen speciale kindervakantietreii van Belgrado naar de Ai havenstad Ploce inreed op staande goederentrein. De zaten in het eerste rijtuig, de botsing geheel vernield f (Van onze correspondent mr. H. L. Leffelaar) WASHINGTON (GPD) Pre sident Nixon, zijn adviseur dr. Henry Kissinger en minister van Buitenlandse Zaken William Ro gers zijn gisteren drie dagen eer der dan voorzien was naar Wash ington teruggekeerd om het hoofd te bieden aan de diplomatieke ontwikkelingen en complicaties, die het gevolg zijn van de aan kondiging van Nixons voorgeno men bezoek aan Peking. De presi dent zou vandaag besprekingen voeren met vertegenwoordigers van beide politieke partijen in het Congres, en daarna met het vol tallige kabinet. Minister Rogers had op zyn agen da ontmoetingen met tenminste eec half dozyn gealarmeerde diplomaten van andere landen om lytleg te ge ven over de politieke betekenis van Nixons besluit om de uitnodiging van Peking voor een bezoek te aan vaarden. Een hooggeplaatste zegsman van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken zei gisteren, dat niet alleen de besprekingen en plan nen voor het buitenlandse beleid van de Verenigde Staten zyn veranderd, maar ook die van alle andere landen door de onverwachte aankondiging van Nixons bezoek. Interessant is dat de Sowjet-Unie sinds de verkla ring van president Nixon niets van zich heeft laten horen, en ook geen gesprek met minister Rogers heeft aangevraagd. Aangenomen wordt dat de Sowjetrussische vertegenwoordi gers geen blyk willen geven van hun verrassing over deze ontwikkeling, teneinde niet de indruk te wekken dat Moskou bezorgd zou kunnen zyn over toenadering tussen Washington en Peking. Opvallend is, dat de Amerikaanse president van plan is naar Peking te reizen voordat hy een top-ont- moeting heeft gehad met de Sow jetrussische leiders. Dit soort priori teit is in de buitenlandse betrekkin gen tussen landen niet zonder bete kenis, en het is ook om die reden dat de vroegere vice-president Hu bert Humphrey er nu op aan heeft gedrongen de reis naar Peking te koppelen aan een reis naar Moskou, zodat de Russische leiders minder aanleiding zullen hebben om zic.i „ten achter gesteld te voelen' of het idee te hebben dat Washington achter hun rug om geheime afspra ken heeft gemaakt met de Chinezen. In de tweede plaats is het zeer on gebruikelijk, dat een staatshoofd een officieel bezoek brengt aan een land waarmee nog geen officiële diploma tieke betrekkingen zyn geopend. De Verenigde Staten hebben geen am bassade. zelfs geen consulaat in China, en het is ook niet de ver wachting in Washington dat derge- lyke posten zullen worden geopend voorlicht dat het bezoek van de presi dent plaatsvindt. De gedachten gaan nu steeds meer uit naar de mogelijkheid, dat presi dent Nixon met zijn bezoek aan Pe king doorslaggevende pressie vil uitoefenen op het verloop van de on derhandelingen in Parijs over het beeindigen van de oorlog in Vietnam Uit de reacties van de afgevaardig den van Hanoi en van de Vietcong op Nixons aanstaande bezoek is inmid dels gebleken dat men niet onver deeld enthousiast is over de moge lijkheid dat China een rol wordt toe bedeeld in het afwikkelen van de oorlog, en in het bijzonder blijkt men weinig op te hebben met het door de Chinezen voorgestelde plan om een internationale conferentie te beleggen "in Aziatisch verband" die een soort tweede geneefse conferen tie zou moeten worden over Indo- China. Het denkbeeld van een inter nationale conferentie is destijds ook door president Nixon gelanceerd, en het is dan ook niet onwaarschijnlijk dat dit onderwerp straks in Peking ter sprake zal komen. De tweede grote kwestie (maar minder dringend dan Vietnam) is het vraagstuk van Taiwan (Formo sa) en de vertegenwoordiging van deze staat in de Ver. Naties. Het is vrijwel zeker dat dr. Kissinger en premier Tsjoe En-Lai ook daarover van gedachten hebben gewisseld en dat men overeengekomen is dat geen van beide zijden actief zullen age ren voor of tegen Taiwan. In de kringen van de Verenigde Naties wordt aangenomen dat communis- tisch-China naar alle waarschijn lijkheid een meerderheid van stem men zal halen bij de komende stem ming in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, maar dat het nog wel tot volgend jaar kan duren voordat het probleem- Ta iwan is opgelost. Het zal vermoedelijk zo lopen dat Peking wel wordt „ingestemd", maar dat Taiwan niet wordt „uitge- stemd", omdat er meer landen vóór de toelating van China zijn dan eveneens vóór de uitwijzing wan. De Verenigde Staten 1 v. getwijfeld zo neutraal stellen, omdat het bezoek» dent Nixon aan Peking ten plaatsvinden nadat de 1 IC heeft plaats gevonden, mi hlngton zal zich tegelijkerti de schermen beijveren om eiste aantal stemmen voor ting van Peking bij elkaar gen en niets ondernemen» gen stemmen over Taiwan keren. Voorts zal Nixons bezoek king ook van invloed zijn op i ties met een aantal Aziatk den waaronder vooral Jap» 8' land, India, Pakistan, en ia mate Indonesië. Deze landn n zich tot nog toe beijverd 00 nese communisme onder ik sie van de vooral door J ter Dulles geschapen Atf 1 filosofie over de noo< "oprukkende internationale ra nisme" een halt toe te fl a! loyaal mogelijk in AmeriU W te interpreteren. Deze lani nu vragen hebben over hue stige houding en over AnU®* ding ten aanzien van fc

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 10