LIBIË IN ISOLEMENT palestijnen Kaar andere ■ebieden ebracht Weinig zeggend rapport over Mafia Zuiveringen in Roemeense partijleiding Impulsief optreden kan Tripolis opbreken Vrouwelijk lid van anarchistische bende in Hamburg gedood Londen nodigt Mintoff uit 1 VRIJDAG 16 JULI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 'O (DPA) De impulsieve sym- Arabische buurlanden in Noord- pathie die het staatshoofd bië, kolonel Moeammar al Gaddafi, aan de samenzwering tegen koning Hassan de tweede van Marokko beeft betuigd zal hem en zijn land waarschijnlijk opbreken. ie weerslag ervan zal zich binnen afzienbare tijd doen gevoelen in de betrekkingen tussen Libië en ver scheidene Arabische landen, met name Egypte, dat zich steeds heeft ingespannen meer eenheid in de Arabische wereld te brengen ten behoeve van de strijd tegen Israël en dat zich nu door Gaddafi in een moeilijk parket gemanoeuvreerd ziet. betrekkingen tussen Libië en Ma rokko, die sinds Gaddafi na de val van Koning Idris op 1 september de macht kwam, toch al ied waren, zijn thans wel op het nulpunt aangeland. §f)eze tegenstelling trad al aan het licht toen kolonel Gaddafi op de in december 1969 in Rabat gehouden Arabische topconferentie stoer uit riep dat Libië bereid was zijn „voltallige militaire macht" in te zetten voor de strijd tegen Israël. Koning Hassan reageerde sarcas tisch met de opmerking dat de Li bische "strijdmacht" niet meer dan zesduizend man telde, "de spoorweg politie meegerekend". Mie politieke waarnemers zijn het er wel over eens, dat Gaddafi de zaak, diplomatiek gezien, zeer onverstan dig heeft aangepakt. Andere poli tieke leiders zouden in zyn plaats eerst het verloop van de staatsgreep hebben afgewacht. Nu is Libië nog verder van zijn drie traditionele Onverstandig beo dit ken' Overval op ziekenhuis Vijf met •bo«h ^chtnegeweren bewapende ebben vandaag een overval uitge- oerd op het Royal Victoria zieken' te Belfast en een man meege- in, die daar onder politiebewa- lag. De man was in het begin de week gearresteerd na een uurgevecht in Belfast. Britse sol de politie zoeken thans oortsachtig naar de overvallers, die egen zonsopgang in actie kwamen. Afrika, Algerije, Tunesië en Ma rokko, afgedreven. Deze drie landen, die op een Ma- ghreb-unie aansturen, hebben nu via Tunesië laten weten dat zij hun plannen voor een economische unie verder zonder Libië zullen ver wezenlijken. In Marokko verluidde donderdag dat Libië de samenzweerders tegen Ko ning Hassan wapens had geleverd. Deze zouden naar Casablanca zijn gesmokkeld, in verband waarmee de marine-prefect van deze Ma rokkaanse haven onmiddellijk naar Rabat is ontboden en de haven onder rechtstreeks militair bevel werd geplaatst. Ook IJsland „in opstand" tegen troepen van de NAVO WASHINGTON (DPA, AFP) Amerika betreurt, dat de nieuwe IJs landse regering (een linkse coalitie) aandringt op het vertrek van de 3.700 man Amerikaanse troepen van de NAVO-vliegbasis in Keflavik, in de komende vier jaar. Een woord voerder van het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Washington ver klaarde gisteren dat de basis „van enig belang" is voor het toezicht op en de verdediging van de Noordat- lantische scheepvaartroutes. Een of- ficeel verzoek om ontruiming van de basis heeft Amerika overigens nog niet bereikt. De woordvoerder ba seerde zijn commentaar op de rege ringsverklaring die het kabinet-Jo- hannesson de dag te voren in Reyk javik had afgelegd. Blijft de IJs landse regering bij haar voornemen, dan zit er voor Amerika niets anders op dan zijn troepen terug te trekken. Het Amerikaans-IJslands verdrag van 1951 voorziet echter in een op zegtermijn van een jaar. Na Malta is nu dus ook IJsland aan het rebelle ren geslagen. [AMAN BEIROET (AP, Reuter) troepen van Koning Hoessein Jordanië hebben in de gcvech- i de afgelopen dagen met de Pa- stijnse guerrillastrijders inderdaad >ver\vinning geboekt. Na drie i vechten zijn, volgens een Jor- ;e regeringscommuniqué de alestljnen uit de omgeving van IBjeras naar andere plaatsen over- lebracht, aangenomen wordt naar 't iherbergzame gebied in de omge- |ving van de stad Salt, ten westen Amman. Het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina dat van alle guerrilla bewegingen de belangrijkste positie had in het vluchtelingenkamp in Ga- in noord-Jordanië heeft toegege ven zich teruggetrokken te hebben na Jordaanse troepen gevoelige verliezen te hebben toegebracht. Het front zou nu tot de guerrillatactiek overgaan. Volgens Jordaanse rege ringswoordvoerders waren de ge vechten gisteravond bijna geheel af gelopen. De nieuwe confrontatie van Hoes sein met de Palestijnen heeft tot een ernstige crisis geleid in de betrekkin gen tussen Amman en Cairo. De Jor daanse ambassadeur is na pas twee weken geleden zijn functie te hebben aanvaard, om "gezondheidsredenen" naar de Jordaanse hoofdstad terug gekeerd. Al eerder werd een bezoek van Hoessein aan Egypte afgelast, omdat de Egyptische autoriteiten 't te druk zouden hebben. Steun Meer dan morele steun hebben de Palestijnen echter niet van Caïro te verwachten. Hetzelfde is het geval met Syrië, dat eerder deze week de Jordaanse autoriteiten waarschuw de voor een optreden tegen de guer rillastrijders maar gisteren toch de commando's verbood vanaf zijn ge bied acties te ondernemen tegen Jor danië. De Palestijnse organisaties wilden in Syrië een breed front vor men om de verdedigers van de stel lingen rond DjerasJ te ontlasten. Fei telijk waren ze daar al mee begon nen toen een verbod van de Syrische regering kwam. Maandag had Damascus al van zijn wens voor goede nabuurbetrekkingen met Jordanië blijk gegeven door elf terug te geven die de guerril lastrijders tijdens de burgeroorlog van september vorig Jaar hadden buitgemaakt. Jassir Arafat, de Palestijnse opper bevelhebber, sprak gisteren met pre sident Assad van Syrië die sinds hij aan de macht is gekomen de Palestij nen nog maar in beperkte mate steun verleent. Waarschijnlijk kreeg Arafat van Assad gedaan dat hij een delegatie waarnemers naar Noord-Jordanië zond om de situatie ter plaatse te beoordelen. Een Syri sche delegatie vertrok in ieder ge val naar het betrokken gebied. Verzet tegen hulp aan Griekenland en Pakistan WASHINGTON (AP) De com missie voor Buitenlandse Zaken van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft gisteren met 17 tegen 12 stemmen een resolutie aan genomen waarin staat, dat alle Ame rikaanse hulp aan Griekenland onder het militair bewind gestaakt dient te worden, tenzij president Nixon uit drukkelijk en schriftelijk verklaard, dat dergelijke hulp „noodzakelijk is voor de nationale veiligheid van de Verenigde Staten". Dezelfde commissie heeft gisteren met 17 tegen 6 stemmen besloten de economische en militaire hulp aan Pakistan op te schorten totdat de toestand in Oost-Pakistan weer nor maal is geworden. De regering heeft het Congres voor het lopende belastingjaar een bedrag van 118 miljoen voor deze hulp KERKNIEUWS NED. HERV. KERK GEREF. KERKEN Aangenomen naar Oldekerk, J. Knol, ziekenhuispredikant te Laren (NH). CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Biezelinge G. W. van de Klis, kandidaat te Apeldoorn. Aangenomen naar Drogeham J. Jonker, kandidaat te Hilversum, die bedankte voor Bcskoop, Eemdijk, Go- rinchem, Murmurwoude, Sliedrecht, Soestdijk en Zaandam. Handelaar in schroot bekent moord op een vrijend paartje MEINERSEN (DPA) De 31-Ja- rige schroothandelaar Karl-Wilhelm, Dettmer uit Grussendorf heeft be kend een overval te hebben ge pleegd op een vrijend paartje, dat zich op een schietterrein in Meiner- sen (Nedersaksen) had afgezonderd. De man, die gehuwd is en twee kinderen heeft, zei dat hij het paar tje, een 23-jarige kermisreiziger en diens 14-Jarige vriendin had beloerd. Op een bepaald ogenblik was hij van achter een boom te voorschijn ge sprongen en had zijn pistool op de op de grond liggende jongeman leeg geschoten. Het meisje werd door hem verkracht. Verscheidene mensen herkenden de schroothandelaar als degene die zich in de omgeving van de plaats van de moord had opgehouden. Hij is al eerder veroordeeld wegens ze dendelicten. Op het erf van Dettmer heeft de politie het moordwapen, een pistool, gevonden. Bij het onderzoek is geble ken dat een dergelijk wapen ook bij zeven vorige overvallen op paartjes is gebruikt. Sinds september 1968 zijn in de omgeving van Celle, Peine, Wol- fenbüttel en Helmstedt overvallen op vrijende paartjes gepleegd. Daar bij werden vier mensen door pistool schoten getroffen. Een vrouw werd levensgevaarlijk gewond. De overval in op het schietterein bij Meinersen vond plaats twee we ken na de gruwelijke moord op twee vrijende paartjes op een schiet terrein in de buurt van Iserlohn, in Noordrijnland-Westfalen. In de Zweedse stad Gothen burg heeft zich op een met che micaliën geladen Deens schip, Poonaeen ontploffing voorge daan, die aan enige opvarenden het leven kostte. Verscheiden per sonen werden gewond. Deze luchtfoto laat zien hoe spectacu lair deze explosie ivas, die men in de gehele stad kon horen. HAMBURG (DPA) Bij een vuur gevecht met de politie is gistermid dag in Hamburg de tot de anarchis tische Baader-Meinhof-bende beho rende 20-jarige leerling-kapster Pe tra Schelm dodelijk getroffen. De po litie hield gisteren in heel Noord- Duitsland een grootscheepse klop jacht op leden van de groep. Op tal rijke plaatsen waren wegversperrin gen opgericht. Met machinepistolen gewapende agenten controleerden meer dan 3.500 auto's. Ook helikop ters waren bij de actie ingeschakeld. Volgens de politie was een in Stutt gart gestolen auto in Hamburg-Bah- renfeld door een wegversperring ge reden. De beide inzittenden, de uit Berlijn afkomstige Petra Schelm en de 22-jarige Werner Hoppe uit Ham burg, zouden direct het vuur hebben geopend op agenten en er te voet vandoor zijn gegaan. De man werd spoedig overmeesterd, de vrouw schoot opnieuw toen zij bijna was ingehaald. De politie vuurde terug, waarbij het meisje door een kogel onder het lin keroog werd getroffen. Ze stierf later in het ziekenhuis. De schietpartij speelde zich af in een drukke straat. Voorbijgangers zochten in paniek dekking. Na een bijeenkomst aan de Tech nische hogeschool van West-Berlljn na de dood van Petra Schelm braken gisteravond in het centrum var stad onlusten uit. Zestig tot tachtig betogers gooiden op het Ernst-Reu- terplein ruiten in van het IBM-ge- bouw. Dat gebeurde ook bij enkele bankgebouwen en een politiebureau. Twee agenten in burger, die zich onder de betogers hadden gemengd, werden door hen herkend en tegen de grond geslagen, zo deelde de po litie mee. Sinds het begin van dit jaar wordt in de hele bondsrepubliek gezocht naar de vermoedelijke circa dertig leden tellende Baader-Meinhof-ben- Teken van culturele revolutie WENEN (DPA, AP) —In de Roe meense partijleiding zijn gisteren in het teken van de "culturele zui vering" enkele belangrijke wijzi gingen aangebracht. De secreta ris van het centrale partijcomité. Ion Iliescoe verzocht volgens het officiële persbureau Agerpres om ontslag en overplaatsing naar een partijpost in de provincie. Tevens werd de leider van de propagan- da-afdeling van het partijcomité, Ilie Radoelescou, van zijn functie ontheven „met het oog op andere taken". üiescou en Radoelescou waren kort geleden door de Roemeense presi dent en partijleider Ceaoesescoe scherp bekritiseerd. Ceaoesescoe heeft een zuivering van het cultu rele leven gelast om "schadelijike Westerse invloeden" tegen te gaan. Van Iliescoe zei hij onlangs dat de ze had toeegelaten dat "intellectua lisme" en "klerkenmentaliteit" waren binnengedrongen in de jeugdbeweging. Radoelescou werd hetzelfde verweten, en ook dat "de geest van de arbeidersklasse slechts poveer bleek uit de activiteiten van zijn departement". de, die voor het eerst van zich deed spreken bij het vrijkomen op 14 mei 1970 in West-Berlijn van de gevan gengezette Andreas Baader, die tot drie jaar veroordeeld was wegens brandstichting in een warenhuis in Frankfort. Sinds de herfst van het vorig jaar zou de groep in heel West- Duitsland zijn gaan opereren en zich schuldig hebben gemaakt aan ten minste zes bankovervallen en verder autodiefstallen, inbraken en gewa pende afpersing. De bende heeft haar acties politiek gemotiveerd. Cultuurpaus De ambitieuze secretaris van het centraal comité Dimitroe Popescoe is benoemd tot voorzitter van de staatscommissie voor Cultuur en Kunst. Zijn voorganger Pompiloe Macovei krijgt een niet nader aan geduide andere functie. Politieke waarnemers zien in Popes coe de "cultuurpaus", die op zal moeten treden tegen cultuurpolitie ke en ideologische afwijkingen, die Ceaoesescoe na zijn reis door Chi na heeft veroordeeld. (Van onze correspondent) LONDEN De Britse regering heeft premier Mintoff van Malta of diens vertegenwoordiger naar Lon den uitgenodigd. Deze uitnodiging volgt op een woensdag door de Mal tese premier veroorzaakt diploma tiek incident. Hij stootte de Britse regering op ergerlijke wijze voor het hoofd door op het laatste nippertje te laten weten dat de Britse minis ter van Defensie Lord Carrington op het eiland niet welkom zou zijn. Car rington zat toen notabene al op de Londense luchthaven in het voor vertrek klaarstaande vliegtuig HU stapte gauw weer uit en keerde naar Londen terug. Mintoff is nu zo langzamerhand berucht om zijn ondiplomatieke ma nier van optreden, die ook in het verleden veel moeilijkheden heeft veroorzaakt. In de eerste week van zijn nieuwe premierschap heeft hU een NAVO-admiraal en de gouver neur-generaal hun congé gegeven, Malta gesloten voor de Amerikaanse Zesde Vloot en de tienjarige finan ciële en defensieovereenkomst met Engeland van 1964 eenzijdig opge zegd. Mintoff schijnt de garantie te willen dat Malta meer geld krijgt. Hei eiland heeft met grote economi sche moeilijkheden te kampen die vooral een gevolg zijn van de slui ting van de Britse marinewerf en andere Britse defensieinkrimpingen. Maar Londen lijkt niet 'bereid een te hoge prijs voor de havenfaciliteiten te betalen. Londen hoopt nu allereerst dat Mintoffs gemoed in de eerstkomende eken zal afkoelen en dat dan rede lijk overleg mogelijk zal zijn. Een urgent probleem voor de Britten is echter de aflossing van 650 man Britse troepen op het eiland, die er hebben geoefend en wier plaats door 600 marine-commando's zou worden ingenomen. Engeland heeft het ver trek daarvan op Mintoffs aandrin gen uitgesteld. Aardbeving in Italië De streek van Bologna tot Milaan is gister ochtend vroeg door een aardbeving getroffen. Daken zakten in, metsel werk scheurde en overal ontstond grote angst. Twee personen kwamen om het leven. Parma, Reggio Emilia en andere plaatsen in de streek van Emilia werden het zwaarst getrof fen. Op tal van plaatsen kwamen kroonlijsten van gevels naar beneden en van enkele oude gebouwen zakten de daken gedeeltelijk in. (Van onze correspondent) ROME Een Italiaanse parle mentscommissie is na een onder zoek van zeven Jaar met een eerste Nationalisering van mijnen en bank in Chili SANTIAGO (Reuter) President Allende heeft gisteren de Chileense mijnen genationaliseerd. Hij onder tekende in het presidentiële paleis de zondag door het Congres goedge keurde grondwetsherziening waarbij de staat het „duurzame en on- vreemdbare recht" krijgt over het beheer van de bodemschatten var het land. De Amerikaanse investe ringen in de Chileense kopermijnen worden gesohat op meer dan 700 mil joen dollar. Voorts heeft de Chileense regering gisteren bekend gemaakt dat de „Bank of London and South Ame rica" per 31 juli haar binnenlandse banktransacties in Chili zal beëindi gen. De bank zal worden overgeno men door de Banco O'Higgins, een Chileense particuliere bank die en kele maanden geleden is genationa liseerd. De Bank of London heeft tien kantoren in Chii. Het kapitaal en de reserve van de bank bedra gen 25,7 miljoen escudo's (ongeveer 6 miljoen gulden)de deposito's byna 400 miljoen escudo's (ongeveer 93 miljoen gulden). rapport voor de dag gekomen met zogenaamde onthullingen over de Mafia. Het is een onvolledig rap port omdat er geen woord in het huidige document te lezen staat over één van de belangwekkendste aspecten van de Mafia, namelijk haar bindingen met de politie. Een verslag over dit facet van de kwes tie is door de commissie in het uit zicht gesteld. In het nu verschenen 300 pagi na's tellende document worden al gemene beschouwingen over de Ma fia gegeven die niet al te veel nieuwe aspecten bieden, maar wel, de criminele levensloop van een zes tiental Mafia-bazen is in het rap port opgenomen. Ook hier nauwe lijks onthullingen: van de dertien genoemde Mafia-heren zit er een hoog en droog in de gevangenis om levenslang te boeten voor een bij uitzondering bewezen dubbele Agnew in Kongo Vice-president Spiro Agnew van de Verenigde Sta ten is gisteren op zijn wereldreis uit Nairobi in de Kongolese hoofdstad Kinsjasa aangekomen. Agnew ver klaarde gaarne met eigen ogen de vooruitgang te willen zien die de af gelopen jaren in Kongo is geboekt Seda naar West-Irian De Indo nesische minister van Transport Frans Seda zal tegen het eind van de maand bezoeken brengen aan de Molukken en West-Irian. In West- Irian zal minister Seda de nieuwe vliegvelden van de kopermijnen en dat bij Langgoer officieel in gebruik stellen. moord. Vijf zijn er uit Sicilië ver bannen en ze leven in door de jus titie aangewezen oorden ver bui ten het eiland van hun dromen. Vier zijn er bij bloedige afrekenin gen korter of langer geleden onder kogelregens om het leven gekomen, één uit de groep van dertien is on vindbaar en ook maar slechts één leeft heel gewoon in Palermo, op Sicilië. In het rapport van de commissie wordt tot de belangrijkste uit spraak gerekend dat „de Mafia een feit is, en bovenal dat ze een pa rasitaire structuur bezit, zodat ze de macht nodig heeft om te opereren". De dertien in het rapport genoem de Mafia-bazen waren of zijn al lemaal gefortuneerd, ze genoten bij na allemaal de image van plaat selijk of stedelijk notabel en ze wa ren niet zelden lid en bestuurder van christen-democratische plaat selijke verbanden. Het rapport van de commissie brengt verder nog aan het licht dat de ware Mafia-broe- der geen duidelijk crimineel ele ment is. die zich met een geruite pet op en een lap voor zijn oog door de havenkroegen slingert. Maar dat wisten we ook al, het gaat Juist om de meest aan de weg timmerende, vaak zich char mant voordoende en uiterlijk rond borstige lieden. Het rapport legt even de vinger op één van de ontelbare oorzaken die ertoe leiden dat de mafiose Si- cilianen bijna nooit voor langere tijd in de cel kunnen worden ge bracht. De parlementscommissie ver telt bij voorbeeld over de rivaliteit Door Rudolph Bakker tussen de verschillende organisaties waarbinnen de bewakers van orde en tucht optreden. Als bij voor beeld de carabinieri hebben vast gesteld. dat een verdacht persoon wel een „gevaarlijk delinquent" moet zijn, dan is de plaatselijke politie er als de kippen bij om te vertellen dat de man een braaf huis vader is die nog nooit iemand heeft kwaad gedaan. Wat de Mafia natuurlijk ook in de hand werkt, zo vertelt het rap port ten overvloede, dat is de uiterst trage manier waarop het Justitië le apparaat te werk gaat. De commissieleden hebben een structuurverandering binnen de Mafia kunnen constateren. Zo ver tellen ze in hun verslag dat kort na de oorlog de Mafia weer ont look met sterke mannen van het, type Lucky Luciano die tot de verbeelding spraken en die zich tot groot vermaak van het publiek steeds weer net niet lieten pakken. Nu is het allemaal anders, aldus het rapport. De sterke bazen van de Mafia ziet men niet meer. Ze verschuilen zich achter familieleden en vrienden en die zo onopvallend mogelijk voor hen het werk doen. Deze methode blijkt bovendien aan zienlijk doelmatiger te zijn, aldus de commissie. Met het rapport is althans een begin gemaakt met openlijk deelne men aan het onderzoek door de volksvertegenwoordigers. De ver schijning van het document was al zo vaak uitgesteld, dat men nau welijks nog op een publikatie hoop te. Tussen deze berichten over uit stel door viel in Sicilië de ene dode na de andere onder het mitrailleur- vuur van de Mafia, die weliswaar verfijnder zijn georganiseerd, maar brutaler optreden dan ooit tevoren. Wat nu werd gepubliceerd, is ech ter niet de essentie. Het gaat om de beschrijving van randverschijn selen en van de avonturenroman van de levens van de leidende heren. De commissie heeft zich pas echt nuttig gemaakt als het de moed zal hebben de verbindingen tussen de partijen en de Mafia uit de doeken te doen d.w.z. de levens aders die de misdadige organisatie met Rome verbinden. Want dit is de grote schande van het huidige Italië met betrek king tot de Mafia, dat niemand bin nen de partijen Sicilië en zijn Ma fiose partij vrienden onder curatele, durft te stellen. Medeverantwoorde lijk voor de ontwikkelingen op Sicilië zijn dan ook alle partijleiders en him tweede garnituur in Rome, die proberen met de misdadigers op Sicilië zoete broodjes te bakken. Eén ding is door het rapport voortaan belachelijker geworden dan ooit, dat is de kreet die men als reiziger op Sicilië steeds weer hoort als men als buitenlander of buitenstaander naar de Mafia vraagt. Deze kreet luidt stereotiep uit de mond van Jong en oud: „De Mafia bestaat niet". De Siciliaanse politie meent deze 27-jarige vrouw Antonietta Bagarella, als een „meesterbrein" van de Mafia te hebben ontmas kerd. Zij is een voormalig gym- nastieklerares van een zuster school en lid van een familie van bekende Mafia-figuren.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9