DAGBLAD 'ALESTIJNS BASTION netjes Q=® Z.-Vietnam RADIO PLEIN 16 )NDER UUR op president Aanval Ky SIEBEL vandaag WIJ STAAN OP STRAAT! in het "elle gevechten in noord-Jordanie Haar- koelies 'Koude' douche in Warmond gericht 1 maart 1860 WOENSDAG 14 JULI 1971 No. 33450 cteur: G. Koopman dredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t 20.65 per kwartaal (postabonnementen f 23.05)f f 6,95 per maand (bfl vooruitbetaling)giro 57056, losse nummers f 0,36 Witte Singel 1. Lelden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Nabezorglng tot 20 uur. teL 30500 (zat. 18 uur) 22 PAGINA'S Wolkenvelden Bilt verwacht van vanavond tot Bavond tvelden met voornamelijk in 'oorden van het land enige of motregen. In het zuiden ook zonnige perioden. Matige tochtige noordwestelijke wind. &um temperaturen omstreeks 13 Maxima in het zuiden en 'sten 20 tot 24, elders rond 19 (Opgemaakt om 12.40 uur) 15 JULI "P: 04.37 uur; onder: 20.54 uur. 'op: 23.29 uur; onder: 13.59 u. "Bwater te Katwijk te 08.05 en «tor; laagwater te 03.51 en 16.12 De Apeldoornse vierdaagse is vanavond voor de helft verlopen. Grote aantallen wandelaars zul len als alles meeloopt vrij dagavond de wandelschoenen voorlopig weer uit kunnen trek ken. Tot nu toe loopt alles lekker. Het weer helpt daarbij een hand je: geen regen, en ook niet te warm. De vierdaagse van Nijmegen zal volgende week van start gaan. ropese edelsmeden van hoog reau verzorgen de collectie uden broches van Siebel. nklassiek tot hypermodern, is vindt u in een keuze, [énig is in Nederland, 'bel heeft enorm veel nches onder f 100.- en enorm el broches boven f 100,-. JUWELIERS en Haag-Lange Poten 9-11 sterdam - Kalverstr. 121 -123 terdam-Stadhuisplein 24-26 Coolsingel 50 aarlem-Grote Houtstraat 63 SAIGON. VIENTIANE. WASHING TON (AP. Reuter) De Zuidviet- namese vice-president Ky heeft gis teren een scherpe aanval gedaan op president Thieu en hem o.m. be schuldigd van „dictatoriale praktij ken", omdat hy zich niet zou storen aan de adviezen van zijn ministers. „U beloofde te komen tot beëindi ging van de oorlog, maar wij zitten nu meer dan ooit vast in een oorlogs situatie, waarvan het einde niet in zicht is. U beloofde sociale hei-vor mingen, maar onze maatschappij zit vol onrechtvaardigheid en corruptie zonder weerga, terwijl de ambtenaren en de onbevoorrechte burgers ver oordeeld zijn tot een leven van ge brek. U beloofde een democratisch stelsel te ontwikkelen, maar de grondrechten an de burgers worden ernstig bereigd. Onder die omstan digheden eist mijn geweten, dat ik u niet langer blindelings volg op het pad van fouten, dat ons vaderland in gevaar heeft gebracht". Ky, die reeds aangekondigd heeft, dat hij als kandidaat van de opposi tie aan de presidentsverkiezingen in Veertien jaar voor moord op magazijnbediende oktober zal deelnemen, zei, dat hfj dit zou doen ondanks de regerings pogingen om de oppositie het zwij gen op te leggen en de pers te muil korven. De regeringsgezinde strijdkrachten in Laos zijn weer heer en meester van de Vlakte der Kruiken in het noorden van het land. Zij ontmoet ten geen vijandelijk verzet van enige betekenis, aldus Amerikanen, die in de hoofdstad Vientiane zijn terugge keerd. Wel ontdekten zij grote on dergrondse opslagplaatsen met le vensmiddelen, maar munitie werd vrijwel niet aangetroffen. Senator Hubert Humphrey heeft gisteren voorgesteld dat er een (blij vende» commissie voor de nationale veiligheid moet komen, bestaande uit 25 Congresleden. Het eerste wat deze commissie moet doen is het beleid en de besluiten nagaan, die hadden ge voerd tot de Amerikaanse inmenging in de Vietnamese oorlog. De commissie zou o.m. ook kunnen bijdragen tot „herstel van het even wicht tussen het Congres en de rege ring" en tot het beëindigen van de verdeeldheid in het land die het ge volg is van geheimhouding. steun van 70% DJAKARTA Reuter) Bij de Indo nesische verkiezingen van 3 Juli heeft de Sekbar Golkar-groepe- ring, die door de regering gesteund werd, 224 van de 360 parlements zetels gewonnen, aldus het officië le orgaan van deze organisatie. „Soeara Karia". De officiële uitsla gen zullen op 7 augustus worden gepubliceerd. Volgens genoemd blad zou. de (Islamitische) Nah datoel Oelama zestig zetels heb ben behaald, de (Islamitische) Parmoesi-partiJ 23 zetels, de na tionalistische partij PNI 20 zetels, de (Islamitische) PSII 11 zetels, de (christenpartij) Parkindo acht zetels, de katholieke partij drie ze tels en de (Islamitische Plerti twee zetels. President Soeharto mag voorts 100 parlementsleden, merendeels uit de strijdkrachten, benoemen in de 460 zetels tellende volksvertegen woordiging. Telt men de zetels van de Sekbar Golkar en de honderd door Soeharto te benoemen leden samen, dan kan de regering op 324 (224 plus 100) aanhangers re kenen. Op een totaal van 460 is dat 70%. Michels, ex-Ajax-trainer tekende zyn nieuwe contract PAGINA 19 New York Times prijst mr. Luns NEW YORK (AP) "Het verras sende aspect van het nieuwe kabinet in Nederland is niet het debuut van Barend Biesheuvel als premier, maar voor het eerst in negentien Jaar de afwezigheid van Joseph Marie Antoine Hubert Luns, de minis ter van Buitenlandse Zaken, die van alle landen ter wereld het langst in functie is geweest", aldus schrijft de "New York Times" vandaag in een artikel over Nederland. "Hij behoor de zonder twijfel tot die opmerkelij ke groep van na-oorlogse staatslie den Pearson van Canada, Spaak van België, Lange van Noorwegen die dankzij hun vooruitziende blik, intelligentie, en noeste arbeid in staat waren een invloed te oefenen, die de omvang en kracht van hun landen verre overtrof. Het zou on denkbaar zijn, dat mr. Luns zich op 59-jarige leeftijd uit het openba re leven terugtrok. Hij verlaat de Nederlandse regering om nu een veel groter doel te gaan dienen: het Noordatlantisch bondgenootschap. Dit blad (New York Times) is het meermalen niet met mr. Luns eens geweest en zal ook in de toekomst met hem van mening verschillen. Maar het is duidelijk, dat de NAVO moeilijk een meer toegewijde secre taris-generaal had kunnen vinden", aldus de New York Times. AMSTERDAM (ANP) De recht bank in Amsterdam heeft vandaag wegens het medeplegen van moord op de magazijnbediende Jos Meeu- wis (56) uit de hoofdstad, de 19-ja- j rige John B. van der M. en de 25-ja- j rige Elias "Jim" J. T. veroordeeld tot veertien jaar gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest. Tegen beiden was 18 jaar met aftrek geëist. Twee dagen nadat de Jongemannen, die ter beschikking van de regering waren gesteld en verpleegd werden in de dr. Van der Hoevekliniek in Utrecht, daaruit voor de tweede keer waren ontsnapt, vermoordden zij Meeuwis in diens woning in de Wa tergraafsmeer. Met een Engelse sleu tel sloegen zij hun slachtoffer neer, en wurgden hem. Het was de eerste van de tien gedurende het afgelopen half Jaar in Amsterdam gepleegde moorden, waarvan de daders kon den worden opgespoord. met onze voorraden Zoveel zo goedkoop. Wij puilen uit, en we willen er snel vanaf. De zaak waar geen catalogus prijs veilig is. 5 Meiplein 1 en 16. Tel. 25100-43631, Leiden Teylingerlaan 9, Tel. 02522-10398, Sassenheim (§ud teitivs Hedenmorgen te ongeveer 9 uren, is een kind in de Oude Rijn gevallen, en spoe dig daarop er uitgehaald door eene vrouw, die het ongeluk had, door haar sprong in eene aldaar liggende boot te vallen en haar arm brak. Door den Raad der Ge meente Schoonhoven is tot geneesheer aldaar benoemd de arts J. A. Gallandat Huet te Leiden. MMAN/BEIROET (Reuter, AP, AFP, DPA) De verwachte aanval van Jordaanse troepen op de laat- 'alestijnse bastions bij Djerasj in het noorden van het is uitgevoerd: gisterochtend werden de Palestijnse ngen in de heuvels bij de stad blootgesteld aan artille- Soeharto kan rekenen op de Het Belgische klimmertje Van Impe rukte op naar de tweede plaats in het algemeen klasse ment van de Tour de France, ten koste van Zoetemelk. De Span jaard Fuente boekte voor de tweede achtereenvolgende dag een etappe-zegePAGINA 17 Dictatoriale praktijken Den Haag De fouriers zullen voorlopig aan langharige militairen van land- en luchtmacht twee helmnetjes verstrekken in plaats van één. Als de functie van de mi litair meebrengt dat z'n haardracht gevaar oplevert zal hij één van de twee camouflagenetjes als haarnetje moeten gebruiken. Het tweede netje is gratis. Voor matrozen ligt de zaak anders: lang haar zal moeten worden opgeborgen onder een rub beren .vliegdekkap" die de man on geveer een tientje gaat kosten. De defensieleiding heeft deze tij delijke regels opgesteld in samen werking met de dienst arbeidsin spectie van het ministerie van Volksgezondheid. De bedoeling is dat er een uniforme haarkap" wordt ontworpen, maar hoe die er gaat uitzien weet men nog niet. Het „vliegdekkapje" wordt door landingsgeleiders aan boord van vliegdekschepen gedragen en lijkt wat op een badmuts. Het reglement „haardracht" is als volgt gewijzigd: de militair is vrij in de keuze van z'n haardracht. Noch de persoonlijke, noch de be drijfsveiligheid wordt bedreigd bij dragen van bakkebaarden, baard of snor, of bij een kapsel dat zich aansluit aan het hoofd en niet valt over oren, ogen boord of kraag. Is het kapsel langer, dan zal er een haarnetje of vliegdekkapje moeten worden gedragen. Premier Bicsheuvel heeft gisterelï met enkele ministers in het Cats- huis besprekingen gevoerd met de voorzitters van de werknemers en werkgeversorganisaties. Onder werpen die ter sprake werden ge bracht waren onder meer het loon- en prijsbeleid. De ambtswo ning van de minister-president zal in de toekomst vaker als „ge- sprekscentrum" worden gebruikt PAGINA 7 De Nederlandse ploeg heeft in Knokke de finale niet gehaald. Ploegleider van Klingeren is erg verbolgen over de waardering van de jury PAGINA 5 Hagedissen, kameleons en slangen, kortom alle reptielen, zyn de ko mende dagen te zien op de expo sitie „Terra Hortus" in Leiden STADSPAGINA een wanhoopsboodschap ie Arabische staatshoofden de Palestijnse Nationale op het ogenblik in Cairo een eind te maken aan de om de Palestijnen te red- Oefening rel in Amman geen officieel tntaar gegeven is op de mede- I n uit Palestijnse bron maar J sproken wordt van militaire ïgen op grote schaal, hoorden se correspondenten die er agden Djerasj ondanks Jor- afzettingen te bereiken de stad' duidelijk de inslagen mortiergranaten in de heu- erkwaardigerwijs vertelde de lijke bevolking niets van de ;emerkt te hebben. Volgens de jnen zijn bij de beschietingen, n van Jordaanse zijde wordt I omen door de tweede divisie i nd door twee gepantserde bri twee bataljons stoottroepen, aderden personen gedood en In de vluchtelingen- zouden op verscheidene plaatsen branden zijn uitgebro ken. Na de beschietingen raakten de commando's en Jordaanse militai ren in gevechten van man tegen man gewikkeld. De situatie is blijk baar zo ernstig dat het Syrische mi litaire opperbevel gisteren overwoog in te grijpen. In een boodschap aan de Jordaanse generale staf zegt, de Syrische opperbevelhebber gene raal majoor Moestaf a Tlas te hopen dat er spoedig een eind komt aan de strijd. Dit verzoek kwam tegelijkertij met de terugkeer van Koning Hoes sein uit Marokko, waarheen deze was gegaan na de mislukte staatsgreep. Honger Of de gevechten vanmiddag nog aanhielden was niet bekend. Volgens de laatste berichten uit Jor danië duurden ze in ieder geval tot diep in de nacht voort. De Palestij nen zouden er daarbij in geslaagd zijn versterkingen door de Jordaniërs aangevoerd te weerstaan. In de Pa lestijnse kampen zou honger heersen ten gevolge van een omsingeling die al een week zou duren. Door het bombardement was het helemaal on mogelijk geworden voedsel en ook medicamenten te sturen. De Liba nese pers meldde vanochtend dat de weg van Libanon naar Djerasj, was afgesloten. Personenwagens die van Amman naar het noorden wilden werden eveneens door militai ren tegen gehouden. Een koude douche is in deze zomerse dagen niet erg. Deson danks blijft het de kunst van tobbetje-steken een stortbad te voorkomen. Het lukte gisteren op de laatste dag van de Kaagweek in Warmond niet iedereen, zoals op de foto blijkt. En dat leverde plezier op voor het zeer talrijke publiek.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1