Geel 'past' Merckx niet. I Zoetemelk is over top heen" ente er top Suurbier onder het mes PAGINA 17 IDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD opnieuw amloze José Manuel Fuente vermoeidheid heen. De anjaard, die dit seizoen zwakke ploeg van KAS an Spanje reed, vervol - Iro d'Italia het bergklas- kwam als een bijna uit- aan de start voor de mee. Fuente, vorig jaar kelijke met het recht zo- mateurs als bij de profs heeft zich volledig van g hersteld en voor de ereenvolgende dag een ning in de Tour behaald, van Luchon naar Su- was hem als het war |geschreven. Bijna 1200 over een afstand van D|j) meter. ift niets overhaast ge- min als maandag. Hij de helft van de afstand rustig naar die van de en demarreerde acht de finish plotseling van de kopgroep, die it verder bestond uit Impe, Thevenet, Zoe- (y, Delisle en Agostinho. pe haalde de Span- Fuente aanvaardde gezag van de Belg. kort. Een paar kilome- irong Fuente opnieuw Te kort fckx, die van Fuente ivaar heeft te duchten. onmiddellijk achter aan. De macht van de lechter te kort. Fuente aan van de stromen- het onweer was gevolgd twee uur voor de start ion had gevuld. Zonder ihtbare inspanningen frêle Spanjaard weg, iditie van Federico Ba- Julio Jimenez voortzet- ft 1 tempo in oornse ïaagse PRN (ANP) Op de eer- f de achttiende vierdaagse tderlandse Wandelsport het wandellegioen in fechts zes uitvallers. Kort meldden zich nog 22 fonder wie 19 buitenlan- leidde door Beekbergen toet voor de "50-ers" een Eerbeek. Men wandelde -ker voor Apeldoorn bij- tempo. Conclusie na mini-rit: Belgische favoriet gaat op de Aubisque moeilijke kilometers tegemoet LUCHON De etappe, die eigenlijk niet had gehoeven (het ritje omhoog naar het imposante skihotel boven Lu chon) gaf toch nog wel een paar eigenaardige en waarde volle bijzonderheden prijs. Ten eerste maakte Lucien van Impe in de stromende regen bekend dat hij des anderen daags wel eens wilde gaan aanvallen, in schrille tegenstel ling tot wat hij al die andere dagen in deze Tour had ge daan. Vervolgens hief Eddie Merckx de verwachte klaagzang aan (nog on der de indruk van Ocana's val, eigenlijk niet willen starten, enzo voort enzovoort) en tenslotte kwam Joop Zoetemelk vertellen, dat er geen sprake van was geweest, dat Merckx Van Impe zou hebben kun nen tegenhouden in diens opmars naar de top van de Super-Bagnières Conclusie: als Van Impe eerder zou hebben aangevallen, was het ver schil groter en voor Merckx opeens erg gevaarlijk geweest. En een vol gende, maar toch weer wat gevaar lijker slotsom Eddie Merckx rijdt zóveel slechter dan in vorige jaren VANDAAG Radio: Hilversum I. nabeschou wing van 19.10 tot 19.15 uur. Televisie: Nederland II, samen vatting van 18.25 tot 18.45 uur (in kleur); Nederland I. filmreportage in klem- in Studio Sport tussen 22.30 en 22.55 uur. MORGEN Radio: Hilversum III, reportages tussen 13.00 en 18.00 uur; Hilversum II, nabeschouwing van 19.25 tot 19.30 uur. Televisie: Nederland II, samen vatting van 18.25 tot 18.45 uur (in kleur). schat dan wel niet heeft durven be nutten. Iets dergelijks werd al vermoed na de rit naar Merlette, waar Ocana zich op zo'n imposante manier in het geel stak. Toen al bleef Van Impe (de rest) ook nog ver voor. En ook toen al verweet men het Door Fred Racké ór de finish in Super- i 't eind van 'n col, die onderscheidde van de ^ières, die de renners In nemen, stond de win- II aar achter Fuente ont- gevecht om de tweede leek ook beslissend voor ats in het klassement 1c. Joop Zoetemelk werd oor Lucien van Impe. evenet en Lucien van 1 zich in de klom in een a^eegevecht, zonder zich F" ligszins te sparen. Van |n zadel nat regenen, ef zitten, steeds aan het a egelmatig voortstampen- ekx, Zoetemelk (hij was demarrages van Fuente tijdelijk uit het elost), Genty, Delisle en isten na Fuente ook 't npe - Thevenet laten Naamloze streed het tweetal win- steeds kleiner worden- an Eddy Merckx, terug- Iop Fuente, die zich wei man wat achter hem ge in volmaakte cadans tiaar de hoogste punt. ceede keer had de slan- ird gétriomfeerd in de étappe van vandaag tol, die in Marseille door pardon van de directie ij werd gered, ook uiter st met de cols de Peyre- 'in, du Tourmalet en de weg naar de hoge aan- lurette. Maar Fuente is n de voltooiing van zijn iPyreneëen vóór hij, als algemeen klassement, in tten weer zal ondergaan bergop, dat het niet aan te nemen valt, dat hij Luis Ocana ook in deze vijftiende etappe wat verder had ingelopen. Over een eventuele Tour-zege voor de man, die op ei gen verzoek in het wit startte, zul len we op deze verder onbelangrijke dan nog maar even zwijgen. Knieblessure Nu valt voor Merckx als veront schuldiging wel aan te voeren, dat hij sukkelde met een knieblessure, opgelopen bij een valpartij, de dag tevoren. Maar niettemin werd toch wel duidelijk dat Van Impe, zijn mogelijkheden zwaar heeft onder- Sport stuurt Biesheuvel telegram DEN HAAG (ANP) De georga niseerde sport van Nederland heeft gistermiddag een telegram gestuurd aan de minister-president, de heer B. Biesheuvel, waarin zij aandringt op het aanstellen van een beleidsverant woordelijke man (of vrouw) voor sportzaken in het ministerie van Cul tuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk. De georganiseerde sport van Neder land is de naam waaronder de Ne derlandse Sportfederatie, de Neder landse Katholieke Sport Bond, de Ne derlandse Culturele Sportbond en de Nederlandse Christelijke Sportunie samenwerken. De tekst van het tele gram aan premier Biesheuvel luidde als volgt: "Sportwereld bijzonder ongerust door uitblijven benoeming staatsse cretaris sport, recreatie en jeugdza ken. Dringt met klem aan gezien grote belang sport in samenleving een daarvoor beleidsverantwoordelijke in I ministerie CRM op te nemen". J Belgische klimmertje, dat hij verde digend had gereden, wachten op wat Merckx zou doen en toen die niets deed (of kon) dan maar voor zichtig had achtervolgd. Steeds weer Joop Zoetemelk, zelf overigens ook niet zo'n aanvaller, herhaalde op de Super-Bagnières het verwijt van Merlette: „Van Impe had eerder kunnen en moeten toeslaan, maar hij durfde weer niet. Dat is al Van onze sportredactie Amsterdam Ajax start de compe titie op 15 augustus zonder rechts back Wim Suurbier, die een menis cusoperatie moet ondergaan. Don derdag wordt hij in de Amsterdam se Deijsselh of-kliniek opgenomen. Vrijdag komt hij onder het mes bij de chirurg Tetzner. Volgens dokter Rolink zal hij pas op zijn vroegst na zes weken aan de training mo gen deelnemen. Suurbier beschadigde de binnen- meniscus in de laatste wedstrijd te gen Go Ahead. Na een mislukte strafschop liepen hij en „midvoor" Stuy gretig toe. Daarbij raakte Stuy zijn medespeler in plaats van de bal. steeds zo". Nog daargelaten of het i met Zoetemelk ook niet „steeds zo" is, moet worden vastgesteld, dat de man van Mars gelijk had. Van Impe heeft dat nu dan zelf ook be grepen: „Morgen ga ik aanvallen. Ik kan me wel voor mijn hoofd slaan, dat ik vandaag niet eerder ben begonnen". Aan Ocana Hetgeen inhoudt, dat Merckx op de Aubisque moeilijke kiometers tege moet gaat. Hij zal die wellicht kun nen doorstaan, met hulp ook van zijn ploeg, waarin Jos Huysmans onverwacht een krachtige rol is gaan vervullen. Als het lukt, ont vangt Merckx in Parijs zijn derde „definitieve" gele trui. Het zou mij niet verwonderen als hij die aan Luis Ocana ging overhandigen, op de tribune van de wielerbaan van Vincennes. Want Luis Ocana zal daar zijn, zo verzekerde Maurice D&p fa/iet-Z«/de*t 15JULI-17eet188 km De twee coureurs, die duide lijk over-hun-top heen zijn: Eddy Merckx met in zijn spoor Joop Zoetemelk finishen met een ach terstand van één minuut op de Spaanse klimmer Fuente. Demuer, zijn ploegleider, me gister morgen, toen Ocana al zonder ernstig letsel in de ambulance werd geschoven voor de thuisreis naar Mont de Marsan. Wereldtitel doel van Luis Ocana LUCHON "Natuurlijk ben ik doodongelukkig, maar ik heb de moed nog niet verloren", zo verklaarde de maandag door een val onttroonde leider in de Ron de van Frankrijk, Luis Ocana. nadat hij binnen 24 uur het zie kenhuis in Saint Gaudens had mogen verlaten. "Mijn doel is nu de wereldtitel", zo vervolgde de Spanjaard. Om die wereldtitel wordt op 5 september gereden op een vrij zwaar parcours bij het Zwitserse Mendrisio, gelegen aan de zuid punt van het meer van Lugano. Ocana zal ook zoveel mogelijk contracten op korte termijn af werken. "Als het even mogelijk is dan rijd ik al op achttien juli in Cometry". Voorts heeft de Spanjaard aangekondigd te zul len starten in Parijs-Tours en de Ronde van Lombardije. VAN IMPE HEEFT BERGPRIJS VOOR HET OPRAPEN LUCHON Lucien van Impe heeft, na zijn tweede plaats in de rit naar Super-Bagnières, zijn ploegleider Jean Stablinski beloofd in Gourette, aan het eind van de laatste bergétappe, te zullen winnen. „Morgen", vertelde de kleine druipnatte Belg uit Meré aan de eindstreep, „zal ik in de aanval gaan. De Ronde zal er geen ander gezicht door krijgen. Maar ik heb Stablinski beloofd de rit te winnen. Ik kan Eddy Merckx niet meer van de eerste plaats ver dringen. Als ik daarvoor een kans zou willen hebben, moet ik woensdag tenminste vijf mi nuten weglopen. Ik zal wat proberen, maar ik zal niet voor de beklimming van de laatste col alleen in het offensief gaan. Ik hou namelijk niet van van solorijden. Daarvoor mis ik het zelf vertrouwen. Het zou geloof ik ook weinig helpen, ik heb te lang gewacht in deze ronde, ik heb mijn eigen krachten te laat ontdekt". Van Impe heeft zijn aanval giste ren ook voorzichtig en weloverwo gen ingezet. „Ik heb een keer of drie, vier gedemarreerd om de benen van de anderen af te snijden. Die keren voelde ik wat ik kon en ik zag dat Merckx niet in de grote vorm was. Dat bleek vooral toen Fuente plot seling demarreerde. Merckx ging er achter aan en ik dacht, hij komt wel weer met Fuente terug, maar Merckx haalde het niet. Van dat moment voelde ik dat iedereen zich op mij zou richten, maar ik had weinig plannen alles meteen te geven en de snelheid van de groep te bepalen. Ik heb dus nog even gewacht en voor mijn gevoel ook een beetje gefaald. Ik zal woensdag proberen die fout goed te maken en mijn eerste plaats in de bergprijs binnen te halen. Zoetemelk, die in het begin en ook in de Midi Libre gemakkelijker klom dan ik, is over zijn top heen". Teveel gegeven Joop Zoetemelk ontkent het niet. „In de beklimming van de Noyer, op weg naar Orcieres, heb ik waar schijnlijk te veel gegeven. Op de Puy de Dóme kon ik iedereen nog weg rijden. Merckx. Van Impe. allemaal. Nu gaat het niet meer, terwijl Merckx ook lang niet op zijn sterkst is. Zou Ocana er nog bij zijn ge weest, dan had hij zonder twijfel veel op ons gewonnen. Van Impe rijdt op dit moment, de laatste drie bergritten eigenlijk al duidelijk be ter dan ik. Ik heb naar Super-Bag nières maar net kunnen volgen. De paar demarrages, waardoor ik tijde lijk werd losgereden, waren niet zo erg. Ik wilde in mijn eigen tempo omhoog en mij niet door anderen uit mijn ritme laten brengen". Joop Zoetemelk heeft berust in zijn verlies van het bergklassement. „Ik had het graag gewonnen, maar als het niet kan, kan het niet. Ik heb een dag de gele trui gehad. Ik heb mijn best gedaan. Van Impe is nu gewoon sterker dan ik. In de Midi Libre en in de perste dagen van de Tour kon ik met hem doen wat ik wilde. Als hij sprintte, haalde ik hem terug. Als hij van mijn wiel wilde komen, bleef ik voor. Hij is erg sterk nu. net als Fuente. van wie ik mij in het begin wel eens heb afge vraagd, hoe is het mogelijk dat die man het bergklassement in de Giro heeft gewonnen. Het zal nog moeil genoeg kosten om als tweede in Pa rijs te komen en daarmee zou ik niet ontevreden zijn. Ik heb nu echte, het nadeel, dat Merckx niet mee- direct achter mij zal starten. Dat i; namelijk winst, want aan een mai als Merckx trek je je op. Het is geer schande door hem te worden inge haald en als het eenmaal zo ver is probeer je je nog meer te geven". Tweede plaats De tweede plaats, die Zoetemelk begeert, is ook het richtpunt van Bernard Thevenet. „Naar Super- Bagnières heb ik het vrij moeilijk gehad door mijn val in de afdaling van de Col de Mente. Ik had niet voldoende lucht en daardoor kon ik Van Impe net niet aan. Ik hoop echter, dat ik woensdag weer zover hersteld ben, dat ik werkelijk kan aanvallen. De strijd om de tweede plaats is nog lang niet beslist". Ver achter het drietal, dat vecht om de tweede plaats achter Merckx, die woensdag wèl weer in de gele trui zal rijden, is Jos van der Vleu ten de beste man van Goudsmit/ Hoff. Die positie heeft de blonde Brabander verrast, „Ik heb erg tegen Vijftiende étappe LUCHON Uitslag vijftiende etappe over 19.6 k.m. van Lu chon naar Superbagnières 1. Fuente (Spa-Langarica) 47.42, 2. Van Impe (Bel-Stablinski) 48.08, 3. Thevenet Fra-Plaud 48.10. 4. Merckx (Bel-Driessens) 48.42, 5. Zoetemelk (Ned-Schotte) z.t.. 6. Galdos Spa-Langarica) 48.44. 7 Van Schil (Bel-Driessens) 48.46, 8. Agostinho (Port-Geminiani) 48.48, 9, Guimard (Fra-Caput) 48.51, 10. De lisle (Fra-Plaud) z.t., 11. Genty (Fra-Demuer) 48.56, 12. Huysmans (Bel-Driessens) 49.03. 13. Uribezubia (Spa/Langarica) 49.10, 14. Morten- sen (Den-De Muer) 49.34, 15. Letort (Fra/Demuer) 49.37. 16. Manzaneque (Spa-Langarica) 49.40, 17. Danguil- laume (Fra-Plaud) 50.19, 18. Van Springel (Bel-Driessens) z.t... 19. Grelin (Fra-Cput) z.t., 20. Lopez Carril (Spa-langaricat 50.24. 22. T. Petterson (Zwe-Martini i 50.25, 24. Bracke (Bel-Plaud) 50.36, 25. Prin sen (Ned-Pellenaars) 50.39, 57. Van der Vleuten (Ned-Pellenaars) op 4.50, 50. Karstens (Ned-Pellenaars) op 4.52, 69. Wagtmans (Ned-Dries- sens) op 5.53, 76. Krekels (Ned-Pel lenaars) op 6.26. 77. Harings (Ned- Pellenaars) op 6.32, 80. Van Katwijk (Ned-Pellenaars) op 6.46, 83. M. Ben jamins (Ned-Pellenaars) op 6.59. 90. De Koning (Ned-Pellenaars) op Algemeen klassement Algemeen klassement: l. Merckx (Bel-Driessens) 71 uur 37 min 52 sec, 2. Van Impe i.Bel-Stablinski) op 2.17, 3. Zoetemelk (Ned-Schotte op 2.21, 4. Thevenet (Fra-Plaud) op 4.14, 5. Mortensen (Den-De Muer) op 12.16, 6. Agostinho (Port-Gemi niani) op 15.07, 7. Guimard (Fra- Caput) op 15.3, 8. Thomas Petterson (Zwe-Martini) op 16.42, 9. Aimar (Fra-Stablinski) op 21.50, 10. La- bourdette (Fra-Demuer) op 22.28, 11. Lopez Carril (Spa-Langarcia) op 23.52, 12. Galdos Spa-Langarcia) op 27.32, 13. Mori (Ita-Adorni) op 33.07, 14. Paolini Ita-Giganti; op 34.08, 15. Martos (Spa-Momene) op 35.48, 16. Tamames (Spa-Momene op 36.17, 17. Simonetti Ita-Martini op 40.34. 18. Van Springel (Bel- Driessens) op 40.1, 19M Letort (Fra- Demuer) op 44.55, 20. Wagtmans (Ned-Driessens) op 45.31, 34. Van der Vleuten (Ned-Pellenaars) op 1.05.54, 51. Prinsen (Ned-Pellenaars) op 1.15.39. 52 Krekels (Ned-Pelle naars) op 1.17.08, 67. De Koning (Ned-Pellenaarsop 1.28.37, 69. Karstens (Ned-Pellenaars) op 1.30.28, 81. Benjamins (Ned-Pelle naars) op 1.39.09, 86. Harings (Ned-Pellenaars) op 1.47.51, 93. Van Katwijk (Ned-Pellenaars) op 2.06.53. Ploegenklassement vijftiende etqp- pe: 1. Langarica 2 uur 25 min 45 sec, 2. Driessens op 46 sec, 3. Plaud op 1.35, 4. Demuer op 2.22, 5. Sta blinski op 4.05, 11. Pellenaars op 10.00. Alg. ploegenklassement Algemeen ploegenklassement: 1. De muer 216 uur 19 min. 34 sec., 2. Plaud op 25.50, 3. Martini op 30.49, 4. Driessens op 34.07, 5. Stablinski op 55.03, 13. Pellenaars op 2 uur 54 min. 25 sec. Puntenklassement Algemeen puntenklassement: 1. Merckx 137 pnt., 2. Guimard 133, 3. Karstens 98, 4. Leman 72, 5. Zoete melk 71, 6. Wagtmans 69. Combinatie Combinatieklassement: 1. Merckx 5 pnt., 2. Zoetemelk 10. 3. Van Impe 12. 4. Guimard 14, 5 Thevenet 18, 6. Agostinho 26, 7. Wagtmans 39. Bergklassement Bergklassement: 1. Van Impe 164 pnt., 2. Zoetemelk 152. 3. Merckx 93, 4. Fuente 73, 5. Guimard 68, 6. Agostinho 58. deze Tour opgezien, omdat ik veel te weinig kilometers had gereden. Zou ik bijvoorbeeld de Ronde van Zwitserland hebben gedaan, dan had ik mij in de eerste week meer kunnen laten zien. Nu heb ik die periode no dig gehad om te wennen. Het was voor mij bovendien veel moeilijker dan in vorige jaren omdat er soms zo amateuristisch wordt gekoerst. Vaak wordt er maar raak gereden". Halverwege de klim naar Su per-Bagnières was het „peloton netje" nog hijeen: voorop in zijn witte trui Eddy Merckx, met aan 2'n wiel Lucien van Impe (rechts) en de Fransman Thevenet. Links loert José Manuel Fuente op zijn kans om te demarreren

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 17