LEIDSCH DAGBLAD SPORT erckx prikt in zelfvertrouwen Ocana h\ Toen Karstens nog met Koomen praatte was Wagtmans al weg Zaterdag is Merckx de vriendelijkheid in eigen persoon; zondag maakt hij ruzie fel IG Lü-treffers van sportweekeinde BOETE VOOR JOOP ZOETEMELK Terwijl Eddie Merckx (links) zijn medevluchters in een razende rit naar Marseille leidt, krijgt het verslagen peloton (rechts) als troostprijs" een opkikkertje met de tuinslang ALBI Het zijn juist die dingen om het fietsen heen, die je een aanwijzing kunnen verschaffen over de bedoelingen van een man als Merckx. Nét is de karavaan bezig te verkondigen, dat Merckx strijdt als een leeuw, dat hij een waardige kampioen is omdat hij zijn verlies schitterend verwerkt, dat hij een perfecte vakman is, omdat hij door te blij ven aanvallen de Ronde van Frankrijk redt van een Ocana-overheersing, die minstens net al zo vervelend zou kunnen zijn als twee achtereenvolgende jaren „Merckxisme", net praat daar iedereen over, of Merckx maakt ruzie. Precies op een moment dat ieder een dacht, dat hij nu niemand meer van zich af zou slaan aan de finish, geen enkele fotograaf meer iets zou weigeren, nooit meer zou doorlopen ondanks de hem voorgehou den microfoon en nooit meer zou zeggen, dat het niet aan hém had gelegen dat hij ver loor. Luis Ocana knappe tijdrit kjULI-16e eteppe 217km Ja. Eddie Merckx was anders ge worden en hij had zijn inhoud ge toond: die van de ware kampioen, groot in winst maar ook in verlies. En toen Merckx zaterdag 250 kilo- meter lang oorholde, de organisatie in opperste verlegenheid bracht door met een paar maats bijna anderhalf uur eerder te finishen dan was ver wacht en dat allemaal om iets meer dan zestig seconden winst op Ocana; Ja, toen reikte men Merckx zelfs ook de dagprijs aan van de "aima- bilité", de prijs voor de vriendelijk heid voor „zijn fair play" stond er in het communiqué. Kunt u na gaan, welk een merkwaardige Tour dit is: Merckx en de prijs voor de vriendelijkheid. Maar wacht even. Vierentwintig uur later stond Eddie Merckx in de brandende zon ruzie te maken. Over het feit, dat de rijdende camera van de Franse televisie Luis Ocana gerui me tijd uit de wind zou hebben ge zet. En over het feit, dat de organisa toren zo lief waren geweest om de ploeg van KAS, die bijna in zijn ge heel te laat in Marseille kwam, za terdag, nog in de koers te houden. En tóch had Eddie Merckx die tijdrit gewonnen, in Albi. Toch had hij de man in het geel verslagen en dat terwijl men toch pleegt te zeggen, dat het geel vleugels geeft. Een boze. maar ook ouderwetse ti rade was het. van een Merckx. die 'n dag eerder nog vertwijfeld had vast gesteld, dat er tegen Ocana niets te llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllilllillllllllllllllll VANDAAG Radio: Hilversum II, nabe schouwing van 19.25 tot 19.30 uur. Telvisie: Nederland I, samenvat ting van 18.25 tot 18.45 uur. (in kleur). MORGEN Radio: Hilversum III, reporta ges tussen 13.00 en 18.00 uur; Hilver sum I, nabeschouwing van 19.00 tot 19.05 uur. Televisie: Nederland II, samen vatting van 18.25 tot 18.45 uur (in kleur) Illlllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ondernemen was, zeker van Merckx zijde niet, want „ik ben nog lang niet honderd procent, al zeggen an deren van wel. Ik kan dat zelf toch het beste voelen? Nee, ik ben niet de Merckx-van-vroeger in deze Ronde". MAANDAG 12 JULI Wagtmans: Pedro Rodriguez laat leven in racewagen PAGINA 6 LKV-De Spartaan vertilde zich niet PAGINA 7 Friese dag op de Kaag PAGINA 8 Miep van Beek schaarde zich op de vijf kamp onder de leden van de exclusieve „5000-puntenclub" PAGINA 9 Zijl-jeugd baas in eigen water PAGINA 10 Door Fred Racké Via een plan om zaterdag in het vertrek op de top van de Merlette al weg te vliegen, testte hij Ocana. Met maar één doel: de Spanjaard zó lang een hoog tempo in de achter volging op te leggen, dat hij wel door de knieën móest. Het gebeurde niet. Ocana in het bezit overigens van voortreffelijke helpers "brak" niet. 't Zou hebben kunnen gebeuren. Wan neer het peloton even zou zijn "stil gevallen", enkele kilometers naar adem zou hebben gezocht, dan zou 't Merckxgroepje wél op weg zijn gegaan naar de vier, vijf minuten voorsprong, of misschien nog meer. Tachtig kilometer voor de finish moet Merckx hebben geweten, dat die opzet nooit meer zou kunnen sla gen. Toch bleef hij strijden om die minuut voorsprong. Tot op de streep. Ook hij moet hebben geweten, of tenminste aangevoeld, dat Mauri ce Demuer zijn Ocana al had toege roepen: laat hem "nu maar zitten, daar voorop, laat hem maar inspan ningen doen. Hou hem alleen maar gewoon binnen bereik. Merckx is ver standig genoeg om dflit|te begrijpen. Hij zal dan ook op weg naar Mar seille in de finale niets meer hebben geforceerd. Kijk, als je zulke feiten op een rijtje zet en je ziet dan Merckx ruzie ma ken, dan kun je constateren, dat die Merckx—van—vroeger toch al weer aardig dichtbij begint te komen. Dat hij de Ronde nog lang niet als verlo ren wil beschouwen. Dat hij is op geveerd bij de honderden brieven en telegrammen, die hij op de rustdag in Merlette kreeg: allemaal reacties, die spraken van moedhouden, niet opgeven, en juist ook van medele ven. Zoals de spandoeken langs de route, omhoog gehouden door vakan tie vierende Belgen, dat ook zeggen: "Eddie, we staan achter je" en "Ed die, Je bent tóch de sterkste". Ja, dat alles moet Merckx toch wel iets hebben gedaan. Hij, de man die al tijd zó ver boven zijn supporters stond, dat hij nauwelijks kon weten, dat hij er zeer toegewijden onder zou kunnen vinden. Tijdwinst Maar waarom dan toch voorop ge bleven voor die luttele tijdwinst? Omdat Merckx nog maar twee din gen toe doen staan: Ocana's moreel ondermijnen door hem nederlagen moeten laten passeren. Daarbij kan toe te brengen én andere ploegen in men overigens ook de organisatoren de slag nemen, tegen Ocana. Merckx' beschuldigen: wie op een tijdstip als in de tijdrit van Albi, waarvoor dit een mini-tijdrit vaststelt, gunt hij dan toch speciale fiets uit België had laten overkomen, was weer een volgende prik in Ocana's zelfverzekerdheid. Het feit, dat hij zich het "aanblijven' dan driekwart van het pe loton een rustdag en geeft verder niemand de kans op iets anders dan een handvol seconden winst of opwond I lies. Hoe zou het met Ocana zijn gen, hoe klein ze ook maar waren? de KAS- I gegaan, als Merckx op deze zondag j Is dat moreel sterk genoeg Boze Eddie Merckx (rechts) vertelt Tourdirecteur Felix Levi- tan krachtig wat er allemaal Jout zit Daarbij telt alleen het moreel van Ocana. Is dat sterk genoeg om twee opeenvolgende nederlagen te verdra- ploeg was een andere aanwijzing en in een „normale" wéér had kunnen belasting van publiciteit, kleine ru- Lomme Driessens vertolkte de ge- attaqueren? zietjes, speldeprikken en vijandige dachten daarbij: "Die mannen blij ven in koers en kunnen zich aan ik weet niet wie verkopen om tegen Merckx te gaan rijden". Nog altijd heeft dus Merckx de hoop op de Tour-zege niet opgege ven. Hij heeft de kans daarop wel 11 verbintenissen in het peloton (Van Moreel, (jer vieutens arbeid voor Merckx, Die aanval kwam overigens tóch. j zaterdag) te kunnen dragen? In de vorm van een ruzie om een Merckx, de man die 58 gele truien motorrijder. Merckx heeft zijn zin- verzamelde, weet beter dan wie ook, nen nog altijd op de Tour-zege ge- wat dat allemaal betekent En hij zet. Daarbij tellen geen seconden, i valt dan ook over die flank aan Spandoek Nu zijn een stapel brieven en een gemiddelde van één spandoek per ki lometer natuurlijk niet voldoende om dan toch maar te besluiten alles op haren en snaren te zetten en om te proberen hoe dan ook de Ronde van Frankrijk toch nog te winnen. Merckx moet mogelijkheden hebben gezien. En hij onderzocht ze ook. Ve fozauut 13 JULI-15e etappe 19,6 km ALBI Een speelse opmer king van Rini Wagtmans, zater dag kort voor de start in Or- cieres Merlette, heeft Jos van der Vleuten de „beste man van Goudsmit Hof in het algemeen klassement gemaakt. "Doe je parachute maar om", zei Wagt mans kort voor de start, "Ik begin aan de afdaling". Van der Vleuten en Ger Harings hoorden het, waren attent en gingen mee omlaag in het spoor van de duivelse Brabander. Van der Vleuten bleef er bij, Ha rings werd gelost, maar kreeg en behield een plaats in de tweede groep <van Luis Ocana) die minder dan twee minuten verspeelde. Van der Vleuten "Zo'n dag heb ik nog nooit meegemaakt. In de eerste drie uur reden wij gemiddeld vijf tig". Harings: "Die afdaling ging best. Ik kwam als vijfde naar beneden, maar na 25 kilo meter was er een gemene col met een stijging van zeker ze ven procent en daarop ben ik gelost. Ik was blij in het peloton te kunnen blijven, want zo hard als het in deze rit is gegaan, heb ik nog nooit meegemaakt". Minder gelukkig dan Van der Vleuten en Harings waren Kar stens en Prinsen. Zij misten de slag in de afdaling. Karstens had "rustig" een plaatsje ach ter in het veld gezocht en stond vlak voor de start nog met ra dioverslaggever Theo Koomen te praten. Toen de eersten al weggingen sprak Karstens zijn laatste woorden, afgesloten met een „tot ziens in Marseille" van Koomen. Dat tot ziens gold ook, wat Karstens betrof, voor het snelle veld. Zijn verlies in de etappe bedroeg een minuut of twintig. Prinsen: "Ik dacht ik blijf bij de Karst in de af daling, dan zit ik niet slecht. Toen Karstens nog praatte, heb ik mijn schoentjes even extra vastgemaakt". Zijn verlies be droeg ook een minuut of twin tig. In Marseille had Karstens een flinke vloek voor in de mond liggen en hij zei verder: "Zoiets is mij nog nooit ge beurd. Het was een in alle op zichten verrassende dag, dit zul Je in de Tour nooit meer mee maken". Rini Wagtmans onderstreepte in Marseille nog eens dat de Ronde niet voorbij is. „Eddie komt terug. WIJ hadden voor deze rit een plan gemaakt, dat niet helemaal is uitgeko men, omdat in het peloton te weinig mensen overbleven om te stoppen. Het was dwaasheid van Albani vier man naar ach teren te sturen om Bruyere na zijn lekke band te helpen. Maar wacht maar tot de zestiende rit, over de Aspin, Pyresourde, Tourmalet en Aubisque, dan zal Merckx waarschijnlijk nog eens wat laten zien". Eddie Merckx was met zijn totale winst van twee minuten en 24 seconden in het weekein de niet oprecht tevreden. "Za terdag hadden wij op meer ge mikt. Na een kilometer of hon derd merkten we dat er weinig winst meer uit te halen was. maar wij wilden ons niet laten Inlopen door Ocana. Gelijk spe len zou verliezen zijn geweest". Maurice de Muer, de ploeglei der van Ocana, heeft Merckx, toen de voorsprong was geslon ken tot een dikke vijftig secon den, zijn vrijheid gelaten. Tij dens de ravitaillering riep hij Ocana toe: ..Laat hij zich maar dood rijden. Een mi nuut of iets meer telt niet. Zorg dat het verschil niet groter wordt". Merckx echter heeft zich niet dood gereden. Integendeel. Na dat zijn vluchtmakkers Huys- mans en Wagtmans er zondag een heel rustige tijdrit van had den gemaakt, zoals de meeste Molteni's, reed hij zondag een magnifieke tijdrit in tegenstel ling tot Joop Zoetemelk. "Ik kon er niets aan doen" verontschuldigde Zoetemelk zich. "Na zes kilometer kreeg ik een lekke band en al verloor ik niet teveel tijd, ik zat vlug op de andere fiets, de cadans was eruit. Pas nadat Merckx mij iets over de helft had ingehaald kwam ik weer in mijn ritme". In feite heeft Zoetemelk, die dertiende werd in de tijdrit, ge profiteerd van de macht en de aantrekkingskracht van Merckx. Halfweg namelijk, toen Merckx hem nog net niet had ingehaald, deelde hij de dertig ste plaats met Lopez Carril, twaalf seconden achter Kar stens, zeven achter Van der Vleuten onder andere. De wed strijd commissarissen beboet ten Zotemelk met vijf en twin tig francs en tien straf secon den omdat hij lang achter Merckx was blijven rijden, in weerwil van herhaalde aanmer kingen van de hen begeleidende wedstrij d commissarissen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 5