lEIDSCH DAGBLAD ÏUEER RUSTIG IN MAROKKO TIEN BOMAANSLAGEN IN BELFAST (ULSTER) 50NNIG vandaag Zoning Hassan ontsnapte aan de dood bij staatsgreep ittegolf Japan: (5 doden TMEESTER 1UPPELAAR VERLEDEN IU: )ngeluk iBeilen: doden Éél CAFERUZIE KOST LEVEN WOONWAGEN BEWONER „Kraken" ging bijna niet door x; „Saljoet" vanavond te zien DYNAMIET VAN JOODSE DEFENSIELIGA GEVONDEN (§«d leutDS .gericht 1 maart 1860 MAANDAG 12 JULI 1971 No. 33448 tteur: G. Koopman dredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 20.65 per kwartaal (postabonnementen f 23.05), f 6,95 per maand (bij vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0,36 Witte Singel l. Leiden - Tel.: 25041, Redactie: 21507 Na bezorging tot 20 uur, tel. 30500 (zat. 18 uur). O (AP) In Japan zijn het ipen weekeinde 65 personen rerdrinking om het leven geko- het massale streven te ont- ^an de hittegolf die het land 16-0| getroffen. De temperaturen 30 graden celsius opgelopen. M JSE (ANP) Ritmeester bd. ruppelaar, die ons land in 1948 ingruiter vertegenwoordigde bij ïTnpische Spelen in Londen, is htend op 59-jarige leeftijd den in zijn Franse woonplaats De heer Gruppelaar was teruggekeerd van een bezoek Nederland, waar hij een arte teerde, toen hij onwel werd. verleed in het ziekenhuis van de paarden Peacock, Peter Pan tidom Hai-vest en Romanichel Ie heer Gruppelaar jarenlang 02iste verschijning op de natio- en internationale concoursen ue. luvmtse jongen onder zand gestikt UfDVOORT (ANP) De acht- Duitse jongen Stephen tz uit Gümmersbach is gister- g op het Zandvoortse strand verstikking om het leven geko- Hij was met een vriendje twee aan het graven met een ver- gsgang. vriendje zag op een gegeven ut alleen de benen van de jon- it het zand steken. Deze bleek t uitgraven te zijn overleden. wagen bij ing betrokken ILEN (ANP) Bij een bot- tussen twee personenauto's op kruispunt Spier in de provin- reg Assen-Hoogeveen zijn van- öd twee personen om het leven sn. Twee anderen raakten en enkele anderen licht ge- Zy werden overgebracht naar siekenhuis in Hoogeveen. botsing ontstond toen een per- lauto met twee echtparen uit den en Capelle aan de IJssel dncialeweg overstak. De beide van de echtparen waren op slag dood. De echtgenotes zwaar gewond. tweede auto zaten leden van tineastenploeg uit Leiden. Zy sn allen licht gewond. ■Bilt verwacht van vanavond tot Inavond: pig en vrijwel overal droog. Jge, maar morgenmiddag aan Bdelijk vrij krachtige noordoos- wind. Min. temp. omstreeks na van 21 tot 26 graden. (Opgemaakt om 12.40 uur) 13 JULI 11 op: 04.35 uur; onder: 20.57 u. op: 22.44 uur; onder 09.41 u. ogwater te Katwijk te 06.25 en uur; laagwater te 01.41 en 14.04 RABAT (Reuter, AFP, AP) Na een mislukte staatsgreep van zaterdag is de rust in Marokko terugge keerd. De nieuwe sterke man, minister van Binnenlandse Zaken Oufkir, ruimde inmiddels de laatste verzetshaarden op. De leiders van de onverwachte aanslag op de macht van Koning Hassan de Tweede, een tiental legerofficieren, zouden vandaag worden geëxecuteerd. In totaal kwamen bijna tweehon derd personen om het leven. Bijna dertig vooraanstaande politici, mili taire en buitenlandse gasten, onder wie de Belgische ambassadeur Mar cel Dupret, sneuvelden tijdens het drie uur durende bloedbad in het koninklijk zomerpaleis op ongeveer zestien kilometer buiten Rabat. De Marokkaanse koning vierde za terdag zijn 42ste verjaardag. Aan 'n diner ter gelegenheid daarvan zaten enkele honderden vooraanstaande Marokkanen en vele buitenlandse gasten aan. Omstreeks twee uur in de middag verschenen een dertigtal legertrucks met kadetten van de eerste twee jaargangen van de mili taire academie Ahermoumou (210 kilometer van Rabat). Ze overmees terden de wacht en drongen het pa leis binnen. De hoogwaardigheidsbe- bij de dood van de Marokkaanse op positieleider Ben Barka. Na de staatsgreep lijkt een ver scherpte tegenstelling tussen conser vatievere Arabische regimes als Sa- oedi-Arabië, Jordanië, Tunesië en Marokko en anderzijds de revolutio naire regeringen van Irak, Syrië, Libië waartussen Egypte als bind middel fungeerde, niet meer te ver mijden. Het is vrijwel zeker dat de Libi sche regering, die door een soortge lijke staatsgreep tegen Koning Idris aan de macht kwam, de hand in het gebeurde heeft gehad. Koning Has san sprak tijdens een persconferen tie gisteren uiterst laatdunkend over de regering in Tripolis, die in specia le radiouitzendingen opriep tot steun aan de opstandige militairen. Egypte De koning zinspeelde ook op een mogelijke Egyptische medeplichtig heid toen hij zei dat er een verband moest bestaan tussen de massale aanvrage voor visa van in balling schap in Caïro levende politici en de Egyptische betrokkenheid by de staatsgreep. Uit vergelding S£' Libische inmenging heeft de koning het Libische ambassade personeel onder huisarrest laten plaatsen. Naast vele sympathiebetuigen van Arabische leiders (Koning Hoessein van Jordanië kwam vandaag speci aal naar Marokko) zouden ook in Marokko zelf aanhankelijkheidsbe tuigingen voor Hassan op gang zijn gekomen. Vanmorgen werden in een legerkamp in Rabat de slachtoffers van de gevechten van zaterdag be graven. Generaal Oufkir, Marokko's minister van Binnenlandse Za ken, die door Koning Hassan werd belast met het bevel over het leger, waarna de poging tot staatsgreep werd neergeslagen. kleders die wilden vluchten werden zonder pardon neergeschoten. Westerse ambassadeurs vertelden later van de verwarring die zich meester maakte van de aanwezigen, die aanvankelijk dachten dat het schieten te maken had met een vuurwerk ter gelegenheid van de verjaardag van de vorst. wist Prins Abdoellah, een broer van Koning Hassan, door zich dood te houden te midden van een groep geëxecuteerden het leven te bewaren. Gebreken De organisatie van de staatsgreep vertoonde tal van gebreken. De ka detten die het zomerpaleis binnen drongen waren niet op de hoogte van de strekking van hun actie. Volgens Westerse ambassadeurs keerden zij zich, nadat ze ontdekt hadden dat deze tegen de koning was gericht, tegen hun leiders, van wie enigen onder wie de leider generaal Med- bouh, werden neergeschoten. Koning Hassan vertelde later op een persconferentie hoe hij plotse ling herkend werd door één van de kadetten die hem uit een groep haal de en hem zijn trouw betuigde. Des ondanks heeft het leven van de vorst aan een zijden draadje gehangen. Een handgranaat die naar hem ge gooid zou zijn, werd, aldus de Tu nesische ambassadeur in Marokko, door de zoon van president Bourgui- ba van Tunesië opgeraapt en wegge smeten. Beter ingelicht waren de soldaten die de belangrijkste radio-stations bezetten. Zij zonden een verklaring uit waarin ze de vorming van een .revolutionaire republiek" bekend maakten en verklaarden dat de ko ning was gedood. Pas na langdurige tegenstand konden ze tenslotte in de loop van gisteren worden overmees terd. Direct nadat de kansen in zyn voor deel waren gekeerd belastte de ko ning generaal Oufkir, de omstreden minister van Binnenlandse Zaken, met alle militaire en burgerlijke be voegdheden. Oufkir is de man die destijds persoonlijk betrokken was STEENBERGEN (ANP) Een ruzie in een café in Steenbergen heetf zaterdag het leven gekost aan de 35-jarige P. J. Dietvorst, afkom stig uit een woonwagenkamp in Eindhoven. De 31-jarige metselaar J. C. P- uit Steenbergen heeft bekend dat hij de man een bierglas in het gezicht heeft gedrukt waardoor een halsslagader werd doorgesneden. De woonwagenbewoner was met vele anderen naar Steenbergen ge komen in verband met de kermis. De beide mannen kregen ruzie in een café nadat de metselaar had ge protesteerd tegen de wijze van op treden van de los-werkman tegen over een meisje. Voordat de los- werkman kon toeslaan drukte de metselaar hem het fatale bierglas in het gezicht. KONING HASSAN Pseudo-badman belde HARDINXVELD-GIESSEND AM (ANP) Het traditioneel geworden wekelijkse kraken van het op zondag gesloten zwembad „De Duikelaar" te Hardinxveld-Giessenda m Is gisteren bijna niet doorgegaan. Zaterdagmiddag werd de politie namelijk opgebeld door iemand die zich de badmeester noemde, ffij deel de mee dat hy chemicaliën in het water had gedaan die het zwemmen gedurende veertig uur onmogelijk zouden maken. Deze stoffen zouden maag- en darmstoornissen veroor zaken. Zaterdagavond belde de politie de voorzitter van het actiecomité en deelde mee wat er gebeurd was. Zon dagmorgen nam het actiecomité en kele monsters uit het bad die het in zwembaden in naburige gemeenten liet onderzoeken. Na analyse bleken de monsters slechts de gebruikelijke ontsmettingsmiddelen te bevatten, zodat er rustig in het water ge zwommen kon worden. Er is dan ook wel gekraakt. Er kwamen zo'n tweehonderd zwemmers. De politie arriveerde rond drie urn-, schreef de namen van en kele personen op en ging daarna rus tig op een bank zitten tot vier uur, toen het bad weer door het actieco mité ontruimd werd. BELFAST (AP, Reuter) Nog voordat vandaag de Noordierse pro testanten de straat opgingen om te herdenken dat de Nederlands-Engel se Koning-Stadhouder Willem III op dezelfde dag in 1690 de rk vorst Jacobus versloeg, is het al tot uit barstingen gekomen in Ulster. Langs de route die de massale herdenkings tochten zouden nemen kwam het tot tien bomaanslagen waarachter men de hand van protesterende r.-katho lieken vermoedt. Ook op andere ma nieren was de spanning naar buiten getreden. Om de gewelddadigheden te ontvluchten die voor vandaag in heel Noord-Ierland verwacht wer den staken de afgelopen dagen en kele honderden gezinnen, merendeels vrouwen en kinderen, in het week einde de grens over met de republiek Ierland, waar ze in speciaal inge richte kampen werden onderge bracht. In Londonderry waar vorige week r.-katholieken door Britse militairen werden doodgeschoten lostten onbe kenden een salvo machinegeweer vuur op een Britse militairen post Zonder iemand te raken. Het kwam Buurtbewoners op de vuist met Turken ROTTERDAM (ANP) Vannacht ontstond in de Oleanderstraat in Rotterdam-Zuid een gevecht tussen 21 Turken en grote groep buurtbewo ners. Aanleiding was het gedrag van de buitenlandse arbeiders, die vanuit hun pension etensresten op straat gooiden. Dit namen de omwonenden niet. t'x De bekende schrijver God-1 plaat, waar hij bij wijze van ex- i hem zal Jan Wolkers een week op fried Bomans, in alle eenzaam- periment, een week verblijft. Na I het eilandje kamperen, heid op het eilandje Rottumer-1 opnieuw tot botsingen in de rk wijk Bogside. Jongeren bestookten daar soldaten met benzinebommen. Hoewel de afgelopen week geken merkt werd door een groot aantal incidenten besloot de Britse regering niet in te gaan op een verzoek van de regering in Dublin de marsen van de protestaten te verbieden. Men verwachtte in Londen ernstige ge welddadigheden van protestantse zij de indien daartoe werd besloten. In plaats van een verbod versterkte de regering Heath het Britse garnizoen tot meer dan elfduizend man. Op 'n geheim gehouden basis stonden spe ciale eenheden voor bestrijding van rellen paraat, die begeleid konden, worden door hefschroefvliegtuigen. De dreigende acties van de katholie ken konden de protestanten niet weerhouden om al vroegtijdig hun feestelijkheden te beginnen. In Bel fast bleven de meeste winkels van protestanten de afgelopen nacht open voor de verkoop van feestarti kelen en bloemen. Op de mu ren kalkten de feestvierders leuzen als „Gedenk 1690". De autoriteiten zijn er overigens in geslaagd de pro testanten te bewegen enkele van de kritiekste plaatsen langs de r.k. wij ken te vermyden. HOEVEN Vanavond is het on bemande Russische ruimtevaar tuig „Saljoet" weer boven Nederland met het blote oog tc zien. Dat zal zijn om ongeveer kwart over tien. Het ruimteschip verplaatst zich van west naar zuidoost. Zijn helderheid is volgens de volkssterrenwacht „Si mon Stevin" in Hoeven bijzonder groot, even groot als die van de hel derste ster aan de hemel. De sterrenwacht heeft aan de hand van de door haar regelmatig ver richte waarnemingen berekend, dat het ruimtevaartuig, als er geen koerscorrecties meer volgen, tussen 5 en 25 augustus in de dampkring zal verbranden. 14 PAGINA'S Dirk van 't Riet tilde zaterdag middag juichend de halter met 152'A kg boven zyn hoofd. De Leidse gewichtheffer was daarmee de eerste Nederlandse midden- zwaargewicht, die de 400 kg-bar- rière doorbrak. Tevens tilde hy daardoor LKV-De Spartaan naar het Nederlands clubkampioen- schap PAGINA 5 Natuurlijk was er dit weekeinde nog veel meer sport: Tour de France, atletiek-interlands, de Kaagweek en de Derby op Duin- digt. Genoeg voor zes pagina's PAGINA 6, 7, 8, 9 en 10 Drees jr., opende Aviodome PAGINA 4 Adviseur van Nixon, Kissinger is in Parijs aangekomen voor be sprekingen PAGINA 11 ALPINE (Reuter) De Ameri kaanse politie heeft een bergplaats met 197 staven dynamiet van de mi litante Joodse Defensieliga gevonden. De bergplaats bevond zich in een na tuurreservaat ten noorden van New York. Men verwacht dat er binnen kort nog meer zullen worden gevon den. De liga zou een overeenkomst met de autoriteiten hebben gesloten, op grond waarvan beschuldigingen tegen verscheidene leden worden in getrokken in ruil voor overhandiging van dynamietvoorraden. De leider van de liga, rabbijn Ka- hane, en twee medewerkers bekenden vrijdag voor een federale rechtbank in Brooklyn dat ze zich schuldig hadden gemaakt aan de vervaardi ging van explosieven. Een beschuldi ging inzake vervoer van wapens tus sen staten werd door de justitie inge trokken. Dat gebeurde ook met be schuldigingen tegen tien andere ver dachten. Hedennacht te ongpveer 2 uren is een 74-jarige grijs aard, bekend onder den naam van Willem de wekker, door de duisternis misleid, verdron ken. Van de Langébrug ko mende is hij rechtuit in het Rapenburg geloopen. Aan het stationsgebouw van de Holl. Spoorwegmaat schappij te Amsterdam werd aanbesteed het maken van een veelading ei draaischijf Minste inschrijver was de heer J. Van der Kamp te Leiden, voor de som van f 10.589.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1