ïngelse bevolking aarzelt >p de drempel naar de EEG Uw Leidsch Dagblad Frankrijk diep geschokt door miljoenenschandaal Vooral financiële anti-argumenten wegen zwaar i mee op vakantie rierende Duitse boeren honen minister weg in vogelvlucht n vogelvlucht lATERDAG 10 JULI 1971 LEIDSCH DAGBLAD ged slpto de anti-Europeanen hier hun -htiop een Frans veto hebben Ln en opgeven, verdubbelen zij pogingen het eigen volk tot :e een veto te bewegen. De ver- gemoedstoestand waarin zij 11 iren, kan misschien nog het n geïllustreerd worden aan de van een ervaring die ik reeds maanden geleden opdeed. De ederen waren toen nog lang op de huidige temperatuur ge- iar in. Maar dat belette #en zeer 3r aanstaand anti geenszins mij, jet ons gesprek een zekere leven- le ,iid had bereikt, het volgende ste :gument toe te werpen: „U tidl niet van ons verwachten dat zit net moreel inferieure volken in um »an". En wanneer een zeer in- heb ent ex-minister want dat Jio hij zich toen reeds zo bloot w< kan men zich voorstellen wat tan in de boezem van het volk 1 at. liswaar kunnen zijnsgelijken 'n- volk natuurlijk niet met dit Iien van heel primitieve argumen- 1 «werken. Vooral niet wanneer oals mijn zegsman, socialisten die immers geacht worden het lationalisme te zyn toegedaan. w(voor kort motiveerden zij hun j dan ook in de eerste plaats ,éh( bezorgdheid om het lot van »n ï-Zeeland en een aantal ex- od( iale suikerproducenten, die En- ingjd niet in de steek mocht laten. f dat gaat moeilijk meer nu eetj beschermelingen zelf de in Leiéel getroffen regelingen aan- jlbaar hebben verklaard. jwil zeggen, het morele gras is ^pitl's voor de voeten wegge- dt b. Want ook het argument dat recfeuropa van de Zes voor een betfenlijk, progressief Engelsman dete reactionair is, valt niet ge- tweelijk meer te hanteren nu land een sociaal-democratische eeiing heeft en meer dan één lid de club Engeland in sociale doeningen een aardig eind voor- Zo blijft de socialistische an- geljlet veel meer over dan een be- op de beurs van him landge- intrede in de EEG betekent prijzen, het gaat U geld Van huis uit internationa- kunnen zij namelijk niet goed lonservatisme en nationalisme ;hal|le Britten voor de anti-Europese proberen te spannen. Maar oeft ook nauwelijks, want daar j)J a hun concurrenten naar de »unst, de anti-Europeanen in 's kamp, wel voor. Demagogie formidabele van een man als Powell zijn geconcentreerd het volk ten te roepen tegen de mannen a sfcngelands nationale souvereini- :n onafhankelijkheid te grabbel gooien, zoals hij het voor- En dat gaat er des te beter omdat laatstgenoemden het aandurven tot een contra- aef over te gaan, en de souve- eit en onafhankelijkheid, waar zo bekommerd om is, als are illusies aan de kaak te Hun strategie blijft zuiver sief. Zo verklaarde Heath on- nog dat de vrees voor verlies ouvereiniteit en onafhankejijk- volkomen ongemotiveerd was" loudt zich blijkbaar aan het van de bekende federalist ,d de Jouvenel, die eens ge- heeft dat „mensen die aan de nale souvereiniteit verknocht als patiënten moeten worden ndeld; zij lijden aan een zieke- vrees een magische macht te >zen die niet bestaat; het is belangrijker hun neurose niet te wakkeren dan hen met ar- inten te bestrijden". Maar in- ii stelt Heath zich in zijn rol isychiater natuurlijk wel bloot beschuldiging dat hij zijn de tuin tracht te leiden, lij Engeland Europa probeert in te smokkelen. Als hij werke- ielooft wat hij zegt, zo schreef de fel anti-Europese Spec- dan is hij een „dwaas" en als wel beter weet dat is hij een ou i urk". 'er »e woorden, nog weer eens een Hol |s dat men hier aardig op tem- tuur begint te komen. En dat ook het artikel in dit blad van ktH die zich alleen identificeer- 151 'Is „een vooraanstaand conser- 1": hij vroeg om een „konings- fdenaar" die Heatht ten val zou gen en schroomde niet daar- een beroep te doen op Sir Alec aklas Home of Lord Avon (de Sere Sir Anthony Eden», h is er echter allerminst de naar om zich door dit alles zijn stuk te laten brengen. En is, sinds men in Brussel einde- deur voor zijn land heeft jo" gezet, in één opzicht belangrijk 'f; ter komen te staan. Als Pompi- die deur had dichtgegooid zou Eland, zoals Heath zelf altijd betoogd, het nog wel hebben Iben redden. Het zou dan zeker n. sympathie van de vijf andere Kef-landen en het respect van d< 'ld hebben genoten Mogelij- Hjs zouden de vijf zelfs slaan de ruzie met Frankrijk hebben ge kregen en zou Engeland dus niet tegenover een gesloten blok zyn ko men te staan. Maar als Engeland, na tot drie keer toe aan die deur te hebben geklopt, thans zelf zou wei geren er door te gaan nu zij open staat, zou het zich duidelijk in een volstrekt andere en weinig benij denswaardige im niet te zeggen belachelijke positie bevinden. En daar zou dit zo praktisch geaarde volk toch wel oog voor moeten heb ben. Het mag nog zo'n romantische visie op zichzelf hebben als, in Dik Troms woorden, „een heel bijzonde re jongen", die zich nog steeds bo ven het vasteland verheven acht en zich aan zijn groots verleden blijft vastklampen. Maar het heeft in dat verleden vaak genoeg ook zijn uit gesproken praktische zin getoond, die het in staat heeft gesteld zich aan veranderde omstandigheden aan te passen. Laatste woord Overigens ziet het er niet naar uit dat het volk het laatste woord in deze brandende kwestie zal krijgen. Weliswaar kunen de anti's, die om een referendum vragen, daar heel wat argumenten voor te berde brengen. Heath zelf heeft gezegd dat „geen Britse regering Enge land lid van de EEG kan maken tegen de wens van het Britse volk". En daar de opiniepeilingen ruwweg slechts 20 procent voorstanders en 60 procent tegenstanders aanwijzen, kan hij nauwelijks volhouden dat hij het volk aan zijn kant heetf. De anti's wijzen er voorts op dat de drie andere kandidaat-leden, Dene= marken, Noorwegen en Ierland, de kwestie van toetreding alle drie bij referendum aan het volk zullen voorleggen. En zij zeggen tenslotte dat het onzin is dat Engelands on geschreven grondwet geen referen dum zou toelaten; als het almachti ge parlement tot een referendum besluit dan is het daarmee grond wettelijk. Daar valt weinig tegen in te bren genbehalve dat het huidige par lement dat wil zeggen Heath's meerderheid, er niet aan denkt een referendum te houden, Dus hij trekt zich van de volkswil niets aan? En is dat niet shcandelijk on democratisch? Nee, zegt Heath, want onder ons bestel wordt de volkswil niet door opiniepeilingen maar alleen door verkiezingen tot uiting gebracht. Goed, zeggen de anti's, schrijf dan verkiezingen uit. Doe ik niet, zegt Heath, in de eer ste plaats omdat ik dat voor 1975 niet hoef te doen en in de tweede plaats omdat die niet beperkt kun nen worden tot de strijdvraag om Europa. Dus, zeggen de anti's, U wilt ons volk dan toch tegen zijn wil Europa binnensleuren? Nee. zegt Heath, want ik verwacht dat voor het zover komt en er is zeker nog een jaar nodig om de betref fende wetgeving in alle details te doen aannemen de meerderheid voor Europa te hebben gewonnen. En als U daar niet in slaagt? Ja. dan. Maar het antwoord op die vraag laat hij liever aan scribenten of po litici in minder kwetsbare posities over. Want dat antwoord is een be kentenis tot een soort van elitisme dat in onze dagen niet overal even populair is. Te weten, dat er ogen blikken zijn waarop de volksverte genwoordigers, vertrouwend op hun grotere inzicht, in het nationaal be lang de volkswil moeten durven trotseren. Onmodieus als die stelling mag zijn is er zeker heel wat voor te zeggen. Want hadden Baldwin en de zijnen zich haar in de Jaren dertig eigen gemaakt en tijdig be wapend inplaats van zich naar de inzichten van het toen zo pacifisti sche volk te richten, dan zou niet alleen dat volk maar heel de wereld misschien onnoemelijk veel leed be spaard zijn gebleven. Hotelconflict in Italië bijgelegd ROME (DPA, AFP) Na lange onderhandelingen tussen de Italiaan se hoteleigenaars en de ongeveer 180.000 personeelsleden is gisteren overeenstemming bereikt waarvan de bijzonderheden nog niet bekend zyn, maar waarvan de drie grote vakcen trales een verhoging van 25 procent van de kosten voor de hoteleigenaars verwachten. De bonden hebben een voor volgende week aangekondigde staking afgelast. Het conflict in het Italiaanse hotelwezen heeft bijna vijf maanden geduurd en bracht door herhaalde stakingen van het hotel personeel het toerisme in het land in gevaar, zodat de minister van Arbeid Donat-Cattin zich tenslotte zelf met de kwestie ging bemoeien. Helikopter in zee Een hef- schroefvliegtuig van het Israëlische leger is in de Middellandse Zee ge stort ter hoogte van El Araisj, in het noorden van de Sinai-woestijn. Het toestel had tien inzittenden. -ip Een aardig fotografisch grap- I Rome opgesteld achter het ont-van de vele in Italië, die door je, maar tegelijk een grof schan- I hoofde standbeeld in de tuin van geldzuchtige cultuurbarbaren zijn daal: een toeriste heeft zich in\Vüla Borghese. Dit beeld is een I vernield. Directeur beleggingsmaatschappij gepakt (Van onze correspondent) PARIJS (GPD) De president directeur van een der grootste Franse beleggingsmaatschappij en, de Garantie Foncière, en zijn echtgenote blijken donderdag j.l. wegns oplichting achter de tralies te zijn gezet, maar geen der vijf tienduizend aandeelhouders zal enig financieel nadeel ondervin ten slotte had de Gaullissische politi- ben aangebonden, Pleven voor Justi tie en Giscard d'Estaing voor Fi nanciën. lf niet tot de gaullistische partij behoren. Goede relaties Dat bij de in- en verkoop van hui zen en vooral van bouwgronden in Frankrijk nog altijd miljoenen zijn te verdienen, is wel algemeen bekend. En doordat een bouwvergunning de den, aldus heeft het ministerie j waarde van een stuk grond met vijf tig of zelfs honderd kan vermenig vuldigen was het evenmin onbegrij pelijk. dat goede relaties en speciaal met de ministers van Industrie en van de Huizenbouw in deze sector wel op de allerhoogste prijs werden gesteld. Voor de Gaullisten die zo graag de politieke moraal prediken, is dit schandaal natuurlijk niet zo leuk. Opvallend is dan ook dat de beide ministers die de kat de bel heb Het betreft hier Robert Frenkel, e een paar jaar geleden als arme emigrantenzoon een importhan- del van Japanse artikelen begon. Hij wist zich sedertdien in korte tijd op te werken tot een der bekendste en rijkste zakenlieden en financiers van Frankrijk. Ook zijn elegante en jonge vrouw scheen zich onder zijn leiding in zaken goed te weren en op haar rustte de volle verantwoor delijkheid voor een dochter maatschappij. De Garantie Foncière had onder haar duizenden aandeelhouders mil joenen franken verzameld onder de garantie minstens 10 pet rente per jaar te zullen uitbetalen. Tot dusver werd die belofte ook wel waar gemaakt, maar door haar dubieuze transacties van aan- en verkoop van huizen en grond, prijsopdrijvingen en woekerhuren had de maatschap pij al maanden geleden de aandacht van de fiscale recherche op zich ge vestigd. Dat de justitie niet veel eer der heeft ingegrepen, wordt vooral toegeschreven aan de protectie die de Garantie Fontière in de hoogste kringen van de regering en de Gaul listische partij genoot. De maat schappij was trouwens door een be kend Gaullistisch kamerlid Rie- ves Henry opgericht en tot in janua ri van dit jaar berustte bij hem ook de dagelijkse leiding. Hij ontruim de zijn zetel ten gunste van de fi nancier Frenkel, toen het onderzoek van de justitie juist tot de eerste fatale conclusie was gekomen. Rie- Henry, die ook herhaaldelijk als kabinetschef van premier Chaban Delmas is opgetreden met wie hij goed bevriend moet zijn weigerde gisteren enige verklaring af te leg gen. Ik heb na mijn aftreden nu niets meer met de Garantie Foncière te maken, zo beantwoordde hij de vele Journalisten die gisteren de he le dag bij hem aan de telefoon hingen. of de Justitie dat inzicht delen zal is natuurlijk minder zeker. Want McCJoskey kandidaat Het Ame rikaanse Congreslid Paul McCloskey zal zich kandidaat stellen voor de in 1972 beginnende verkiezing van een kandidaat van de Republikeinse partij voor de presidentsverkiezingen. McCloskey. fel tegenstander van de huidige regeringspolitiek, is de eerste Republikein die officieel bekend maakt dat hij president Nixon op de komende conventie zal bestrijden. De profiteursmentaliteit van on gegeneerde zelfverrijking heeft Gaullistische kringen sedert het af treden en de dood van president De Gaulle onmiskenbaar steeds meer veld gewonnen. President De Gaulle had indertijd in de grondwet van de Vijfde Republiek een artikel op genomen. dat de combinatie kamerzetel en een ministersfunctie verbood. Vele Fransen betreuren het nu, dat hij de cumulatie van func ties in het parlement èn in het za- AUVERTENTTK Uw Leidsch Dagblad wil gaarne mee met vakantie ada wilt helpen, dooi 9 gebruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantie form uil er. dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons hl te zenden, ons niet op te bellen voor opzending of inho'idlng van de krant. Tele fonische opdrachten kunnen wjj niet aannemen. Ais brief verzenden frankeren met 36 ct. Ons HUISADRES hr Wij hebben een Maand doorhalen wat nfet van toepassing fcj Postabonnement Ons VAKANTIE-ADRES tm plaatsnaam: S.vp. in btoklettem. (Bij tijdelijke inhouding, bovenstaand vakantie-adres niet hmrilen. roaer wel datum le en laatste dag van inhouding). OPZENDEN/INHOUDENdoorhalen wat niet wertangd wordt. le dag Duidelijke opdrachten voorkomen teteursteffing. Li.uoien van opzending/Inhouding. Voor Nederland, België en Luxemburg f 1,25 per vakantieperiode. De Europese landen uitsluitend per luchtpost. Kosten f 0,00 per dag. Voor tijdelijk tn te houden kranten wordt bg restitutie van het te veel betaalde abonnementsgeld f 9.50 to mindering gebracht voor administratie kosten. BONN (GPD) Als een gebroken man is Westduits lands minister van Landbouw gisteren naar zyn boerderij in Beieren teruggekeerd. Josef Erti werd in Sleeswijk-Holstein, op een vergadering van de grootste boeren bond in de EEG, schandelijk wegge hoond. In de Kieler Ostsee-Halle maakten duizenden agrariërs hem het spreken onmogelijk. Het waren de zelfde radicale groeperingen die een half jaar geleden Mansholt eens naav Brussel terugschreeuwden vóór hü zijn speech had kunnen beëindigen. Voor „Sepp" Erti, de man die kon zeggen „boer met de boeren" te zijn, kwam de klap nog harder aan; in het kabinet-Brandt werd hij eind 1969 opgenomen als vertegenwoordiger van de rechtervleugel van Scheel's libe rale partij en als concessie Juist aan het „groene front". In slagvaardigheid tijdens de parle mentaire debatten in de bondsdag overtrof Erti al zijn collega's. Ook Brussel wist hem te respecteren, al kreeg Mansholt ook wel slaande ru zie met de impulsieve Beiër. De laat ste tijd was het wat stil geworden rond Erti, want hij hield een hartin farct over aan het leven in de Bon ner maatschappij. Juist nu hij weer kenleven niet gelijktijdig heeft ver- was begonnen zijn werkzaamheden boden, want dan zou hij misschien 1 langzamerhand te hervatten, over hebben voorkomen dat al te veel kwam hem ver van Bonn op het plat- profiteurs te vaak een smet op het teland een laaghartige aanval. En dat gaullisme konden werpen. terwijl Erti de boeren juist had wil- Grieks blad wil referendum over terugkeer van koning Constantijn ATHENE (Reuter) Een invloed rijke regeringsgezinde krant in Athe ne „Estia", heeft gisteren een volks stemming bepleit over de vraag of men Koning Constantijn weer op de troon moet laten plaatsnemen. Het uiterst-rechtse blad deed dat in een commentaar op de ontmoeting, donderdag in Rome, tussen de daar in ballingschap levende vorst en de Amerikaanse ambassadeur in Grie kenland Henry Tasca. Laatstgenoem de zou Constantijn uitgehoord heb ben over diens voorwaarden voor een spoedige terugkeer naar Griekenland, De speculaties zijn mede in de hand gewerkt door het feit dat pre mier Papadopoelos de afgelopen we ken ongeveer twintig politici en an deren die bekend staan om hun nau we relaties met politieke partijen in de tijd van vóór de staatsgreep, heeft geraadpleegd, mogelijk als inleiding tot een liberaler regime. Kaning Constantijn ontvluchtte het land in december 1967 na de mislukking van zijn tegencoup om het kolonelsbe wind ten val te brengen. len uitleggen hoe de Bondsregering ondanks de Europese restricties zich inspant voor hogere agrarische prij zen en als het moet voor belasting toelage of subsidies Terwijl Perzië (Iran) zich gereed maakt om in oktober a.s. het 2500 jarig bestaan van zijn monarchie te vieren nabij de ruïnes van de oude hoofdstad Persepolis, is het met buurman Irak verwikkeld in een van de vele kleine conflicten, waaraan de wereld zo "rijk" is. Het gaat om drie kleine eilandjes in de Straat van Ormoes, die de verbinding vormt tussen de Perzische Golf en de Ara bische Zee. Die eilandjes, Aboe Moe- sa en Toemb nummer 1 en 2, tellen in totaal nog geen driehonderd zielen, maar ze zijn strategisch van bijzonder belang, omdat ze de in gang tot de Perzische Golf beheersen, die op haar beurt voor Perzië van grote betekenis is. Deze eilandjes, in handen van een vijandige mogend heid, zouden Perzië's kust aan de Golf voor een groot deel van haar betekenis beroven. Eind van dit jaar is Groot-Brittannië voornemens om zich uit dit gebied terug te trekken en de mogelijke "erfgenamen" zijn dus al bij voorbaat bezig de buit te verdelen. Londen meent, dat het trio toebehoort aan de vorstendom men op het Arabische schiereiland, die thans nog Britse protectoraten zijn. De Perzische regering is be reid het probleem de volgende maand in Teheran te bespreken met af gevaardigden uit Saoedi-Arabië en Koeweit. Irak tenslotte wil de drie eilandjes laten bezetten door militai ren uit alle Arabische landen en be schouwt een eventuele Perzische be zetting van het drietal "als een aan val op de Arabische wereld". In Irak verstaat men namelijk wél de kunst om van een mug een olifant te ma ken. Maar het luidruchtig sabelge- kletter uit Irak dat indruk pro beert te maken door "militaire oefe ningen" bij de grens met Koeweit en z(jn dramatisch beroep op de „Ara bische solidariteit", heeft weinig weerklank gevonden. Een land als het olierijke Koeweit is al bijzonder huiverig voor de aanspraken van de regering in Bagdad, die Koeweit eigenlijk als "een Iraakse provincie beschouwt. Evenals Saoedi-Arabië dat het net als Egypte en Syrië niet al te best met Bagdad kan vinden, zal Koeweit dan ook liever met de Perzen gaan praten, al be horen die dan niet tot de Arabische gemeenschap. Er zijn trouwens nog andere factoren, die een rol spelen. In Koeweit en SaoediArabië be seft men terdege, dat West—Europa en vooral Japan resp. voor 50 en 90% afhankelijk zijn van de olie, die de Straat van Ormoes passeert. Dat be tekent voor de leveranciers aan de Perzische Golf een sterk wapen, maar anderzijds toch ook een aan- aanzienlijke mate van afhankelijk heid voor de verdere groei van hun rij dom. Hoe rustiger de olie transpor ten verlopen, hoe beter voor alle par tijen. Het tweede punt is, dat Per zië beschikt over zestig procent van de zeestrijdkrachten in de Perzische Golf. Zodat gemene zaak maken met Irak militair wel eens onaangename gevolgen zou kunnen hebben. Een derde punt is. dat Saoedi-Arabië noch Koeweit noch Perzië gediend zijn van de door Irak gesteunde acties van "het Bevrijdingsfront van de Perzi sche Golf", dat zich de val van de in dat gebied heersende sjeiks, emirs en sultans ten doel stelt. Het ziet er dus op het ogenblik naar uit, dat Iraks plannen op sterke tegenstand zullen stuiten. zojuist een vierdaags beeoek aan Is raël besloten. HIJ stond, als de eerste functionaris van B.Z. in Bonn, die een dergelijke reis ondernam, daar mee voor een zware taak, die we! niemand hem zal hebben benijd. Om twee redenen. Want weliswaar zijn de betrekkingen tussen West-Duitsland en Israël sinds een zestal jaren aan zienlijk verbeterd, maar Scheels komst werd toch bezwaard door pijn lijke herinneringen aan een afschu welijk verleden. Dat een dergelijke reis niettemin mogelijk was, bewijst ech ter. dat van beide zijden gepoogd is dat verleden naar vermogen uit te bannen. Maar Scheel had niet al leen de taak monsterachtige herin neringen te overbruggen, doch tevens met de Israëlische regeringsauto riteiten besprekingen te voeren over de huidige koers van Bonn inzake het conflict in het Midden-Oosten. In het voorjaar hebben de minis ters van Buitenlandse Zaken van de zes EEG-landen namelijk een geheim document opgesteld, dat aanwijzin gen bevatte voor een gemeenschappe lijke houding op dit voor Israël zo belangrijke punt. Het was de bedoe ling dit stuk geheim te houden voor intern gebruik, maar Israël slaagde erin, vermoedelijk via Frankrijk, de tekst in handen te krijgen. De rege ring van de Joodse staat toonde zich over de inhoud bijzonder geprikkeld, omdat die voor haar ongunstig uit viel en zou neerkomen op afstand doen van bezette gebieden zonder vol doende garanties voor haar veilig heid. Nu betekende het EEG-stuk in feite niet anders dan een tegenvoor stel voor het plan-Rogers, terwijl het later bovendien het grootste dc:-' vn> zijn waarde verloor door de regerings wisseling in Cairo. In Israël heeft men dit wel beseft, maar het wan trouwen was toch niet geheel wegge nomen. En zeker niet ten aanzien van West-Duitsland, waarvan Israël verwacht, dat het, gezien de nazi misdaden, meer begrip zou tonen voor de hachelijke positie van Israël in het Midden-Oosten. Deze en der gelijke punten zullen zonder twijfel een aanzienlijk deel van de gesprek ken gevuld hebben, die minister Scheel in de afgelopen dagen gevoerd heeft met premier mevrouw Meir en met zijn Israëlische collega Abba Eban. De politieke verhoudingen tus sen beide staten zijn, Juist op grond van het verleden, van delicate aard. Voor Israël een reden van de rege ring-Brandt een welwillender houding te verwachten dan van welke an dere staat ook. Scheel stond derhalve voor de niet gemakkelijke opgave op dit punt de opvattingen van Bonn duidelijk te maken, dat, zoals reeds ln het kort gemeld, de mening ls toe gedaan, dat voor een oplossing van het conflict ln het Midden-Oosten, niet van Israël verwacht kan wor den. dat het zonder meer de ln de Zesdaagse oorlog veroverde gebieden aan de tegenstanders zal afstaan. Van teruggave kan alleen sprake zijn in rechtstreekse onderhandelingen tussen de betrokken partijen, dus Is raël en de Arabische staten. In hoe verre Israël en minister Scheel op Al le punten tot overeenstemming zijn gekomen, kan pas blijken uit het communiqué over deze reis, die van de stuurmanskunst van Scheel veel heeft gevergd. RL

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9