SER verdeeld over rapport KLM WIL RUIM ACHT MILJOEN TERUG VAN VS Voorzitter PZEM A. Kaland blijft Zwitser kocht belang van De Ruiter h J. Zijlstra: Een schimmig geheel9 haam met 'heen om nek herkend xemburg onder indruk ;.ïan koningin juliana Rente op kapitaal blijft onzeker Overheid raadt het mosselen eten af paard was oorzaak ongeval Gematigde personeels stop bij het rijk ■ERDAG 10 JULI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 N HAAG (ANP) De Sociaal-Economische Raad heeft •en een verdeeld halfjaarlijks economisch rapport vast- Id, De meerderheid van de raad (tweeëntwintig leden, gevers en de meerderheid der kroonleden) sprak zich uit beperking van de overheidsuitgaven in 1972 binnen de budgetnorm. De minderheid van de raad (dertien leden akbeweging en twee kroonleden) is van oordeel dat in de van de overheidsuitgaven weinig reële mogelijkheden i voor een bijdrage aan het evenwichts-herstel. Zijlstra heeft tijdens de discus- n medeleden onder het oog ge- dat het halfjaarlijkse rapport !at deze dag er uit ziet „een ig geheel" is. Hij vestigde er idacht op dat uit berichten in inten andere en recentere cy- jjn gemeld dan die waarvan in pport sprake is. Het leek hem er en de raad volgde hem tenslotte ook nu in 't rap- vermelden dat de raad in zijn srapport nader zal ingaan op ©nlyker problemen, aat n.l. naar de mening van Zijlstra niet om het verschil tweehonderdmiljoen gulden sen de zienswijzen van de twee linten in de raad gaapt. Hoe dat bedrag ook moge schijnen, een fractie als men b.v. eëndertigmiljard aan belasting n de overheid er naast roorzitter van de raad, drs. J. Pous, stemde de heer Zijlstra t ook hem uit de krant andere bekend zijn geworden. De raad ichter z.i. uitgaan van de cfj- larover hy op dit ogenblik offi- Bschikt. Evenwicht ;aat, volgens dr. Zylstra, in de omstandigheden, voor 1972 ;n deel van 1973 niet om (•eiken van 'n evenwichtsherstel verhoging van de b.t.w., of )erhoging van de btw en wel nogens-, loon- en inkomsten- ar om en verhoging verhoging van de ver- loon- en inkomstenbelas- keuze tussen de mogelijkhe- of kan z.i. nu niet worden lfct. Men zal moeten kunnen be- de miljoenennota en begroting voor het volgende liegl (RMOND (ANP) De Roer- p politie heeft vrijdag het in (anaal bij Roermond gevon- niejoffelijk overschot geïdentifi- andjHet was de 18-jarige Thuis andj uit Tegelen. Zijn vader her- vel(hem aan zyn kleren. De poli- zoidt er nog steeds rekening mee, gei sprake is van een misdrijf, •a zy gebruikt de voorzichtige gering dat „de mogelijkheid liepn nog steeds niet geheel uit kan worden geacht", jongeman werd het laatst ge- i de nacht van zondag op j y ag j.l., toen hij de Romea-bar iver had verlaten en stond te j Hij was de bar omstreeks mid- ellht binnengekomen en had vol- e barhoudster nog tot na enen d wat zitten praten voordat hij ongeveer half twee had de es van de bar hem nog buiten lift zien wachten. Sindsdien aIj spoorloos totdat zijn lichaam dai'dag uit het kanaal van Wes- jke aar Nederweert werd opge- Hij had toen een steen van aan zijn nek, en zijn handen achter zijn rug vastgebonden, stoffelijke resten zijn vrijdag aiien. Het onderzoek wordt voort- Het is, naar de mening van dr. Zylstra, geenszins uitgesloten dat de raad, met de cijfers uit de miljoenen nota en uit de rijksbegroting 1972 voor ogen, tot de conclusie komt dat het zowel de ene (nu door de werkgevers en de meerderheid der kroonleden) als de andere (nu door de werkne-1 mers en twee kroonleden) mogelijk heid moet aanbevelen om de proble men met kans op succes te kunnen aanpakken. Ook kroonlid prof. dr. C. Goedhart zei dat men zich pas in het komende najaar een duidelijk beeld van het geheel zal kunnen vormen. Overigens merkte hy op dat wat men onder collectieve voorzieningen pleegt te verstaan voor het overgrote deel als puur individualistische groepsvoorne- mens kan uitleggen. HANDGRANAAT ONTPLOFTE: EEN DODE DEN HAAG (ANP) Gisteren is op de Rucphenseheide, nabij Roo sendaal, tijdens een oefening in handgranaatwerpen een scherp ge stelde handgranaat geëxplodeerd, waarbij de 31-jarige kapitein J. van het korps commandotroepen J. W. Petter is gedood. De heer Pet ter was gehuwd en woonachtig in Overlangbroek. De 21-jarige dienstplichtige soldaat D. D. W. van der Sman, ingedeeld bij het korps commandotroepen en woonachtig in Berkel <ZH> werd door rondvliegende scherven gewond. Hij is opgenomen in het St. Fran- ciscusziekenhuis in Roosendaal. Zijn toestand is niet ernstig. Een vaan drig liep eveneens scherfwonden op maar dermate licht, dat hij na be handeling in het ziekenhuis weer naar zijn onderdeel kon terugkeren. Een officiële lezing van het on geluk was, in verband met het on derzoek. nog niet van de legervoor- lichtingsdienst te krijgen, maar ver moed wordt, dat kapitein Petter een gevallen, scherp gestelde handgranaat! ®en' dankan de kapitaalmarkt uit de werpkuil heeft willen ve wijderen, waarop deze explodeerde. Nixon stelt Senaat voor deelnemers aan S.S.T. project schadeloos te stellen Financieel weekoverzicht Even vol spanning als de menigte de capriolen gadesloeg van de jon geman op het slappe koord tussen de torens van de Notre Dame in Parijs, wordt in financiële kringen de ontwikkeling van de rentevoet op de kapitaalmarkt gevolgd. Euro- markt of geen Euromarkt ,het blijft een verwarde boel. vooral omdat niemand met redelijkheid kan voor spellen hoe het met de kapitaalbe hoeften van de Staat zal gaan, nu het nieuwe kabinet de bezem der bezuiniging hoog in de mast heeft gehesen. Behoeft de Staat het vol gend jaar weinig te lenen om het gat tussen belastingopbrengsten en de begrotingsuitgaven te overbrug- Autobussen bij verlaten halte in stad voorrang DEN HAAG (ANP) De minister raad heeft zich gisteren akkoord ver klaard met een wijziging van het Re glement Verkeersregels, waarin wordt bepaald dat overig verkeer binnen de bebouwde kom, omdat dit voorschrift autobussen de gelegenheid moet ge ven, om de halte te verlaten ën zich weer in het verkeer te voegen. De gedragsregel is beperkt tot de bebouwde kom .omdat dit voorschrift buiten de bebouwde kom tot gevaar lijke situaties aanleiding zou kunnen geven. Buiten de bebouwde kom wordt in het algemeen met aanzienlijk ho gere snelheden gereden. Deze wijzi ging van het reglement kwam tot stand in het kader van de Europese overeenkomst van Genève, februari 1971. »:emburg (AP) Koningin a is gisteren na een staatsbe- zen' an twee dagen aan Luxemburg ekeerd naar Nederland. De :he hitte der afgelopen dagen 'P de koningin niet belet een dub- n°ïiar programma af te werken. d s Bernhard, die wegens ver- itige eid de koningin niet kon ver- '"in|n, had voor een deel van het een eigen programma. De ko- ieu" heeft ook deze onderdelen vanjhet programma waargenomen ..bezocht zij gisteren de staal- ken van Arbed in Esch-sur- aak. e een bezoek aan een tehuis voor der-hQ van arbeiders in de staal de werd Koningin Julia- 'troerd door een klein meisje [tijd n fabel van La Fontaine in het ron. kQc*s voordroeg. In Ech- Den ;b werd de koningin toe- oor. ht door honderden toeristen 1 jg eft daar de grote abdij bezocht ^dagavond heeft Koningin Ju- aan de groothertig en groot- fa en de regering een diner boden Luxemburg is men onder iruk gekomen van de eenvoud iendelijkheid waarmee de ko- iedereen op haar weg tege- is getreden, van hoge Luxem- regeringsfunctionarissen tot landse toeristen. Het galadiner dat de koningin aan bood werd gehouden in de residen tie van de Nederlandse ambassadeur even buiten de stad Luxemburg. Na elke gang wisselden de koningin en de groothertog van tafel zodat zij met een groot aantal gasten van gedach ten konden wisselen. der toevloed van buitenland kapi taal een rustig aanzien krijgen. Lukt dat niet, dan is er ondanks de afnemende investeringslast bij de grote ondernemingen een groeiende spanning op de kapitaalmarkt te verwachten. Doordat de Nederlandsche Bank na het zwevend maken van de gul den de emissiekraan nagenoeg heeft dichtgedraaid, is het moeilijk een juiste maatstaf aan te nemen voor de huidige rentestand. De enige le ning, welke door de zeef werd gela ten is die van de Boerenleenbank. Of een rentestijging alléén het vraagstuk van de kapitaalvoorzie ning kan oplossen valt nog te be zien. Een toevloed van buitenlands kapitaal zal er niet door ontstaan, want de monetaire autoriteiten zijnterie van Volksgezondheid vast van plan er een stokje voor te lieuhygiëne in samenwerking plaatst tegen veel gunstiger condi ties. Philips heeft intussen 75 min opgenomen; BP f 15 min, Bols f 25 min, Ogem f 10 min. Pakhoed 15 min en maandag kon geld worden aangeboden aan Wessanen tegen een rente van 8% zoals de meeste der voorafgaande leningen ook als rente droegen. steken, Dat is wel gebleken uit de langs de neus weg geplaatste opmerkingen van diverse autoriteiten over de voorgenomen controle op de kapi taalbewegingen op de Euromarkt. Daarbij moet natuurlijk wel in aanmerking komen dat het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Als de rente een trekpleister wordt om dat er hier meer met het kapitaal valt te verdienen dan ergens an ders. dan kunnen controlemaatrege len niet baten om de stroom te stuiten. Voorlopig is het zover nog lang niet. Buitenlands kapitaal komt er niet, al trekt de rente wat op. De Nederlandsche Bank heeft daar om besloten de teugels op de emis- siemarkt te laten vieren. Op de onderhandse markt is de laatste tijd heel wat omgegaan. Niet alleen heeft de chemische tak van de Koninklijke/Shell Groep 200 min opgenomen tegen een rente van 8%, maar nadien zijn er nog heel wat andere leningen ge- DEN HAAG (ANP) De rijks overheid heeft het eten van mosse len, rauw of toebereid, thans offi cieel afgeraden. Een communiqué, gistermiddag door het minis- Ml- met ministerie van Landbouw en Visserij uitgegeven, zegt er het volgende over „Naar aanleiding van de gecon stateerde vergiftigingsverschijnse len na het consumeren van rauwe, gekookt eng ebakken mosselen, die zich uitten in ernstige maag-darm stoornissen, zijn tijdelijk maat regelen genomen om te voorkomen, dat mosselen in de handel worden ge bracht. Ook het consumeren van zelf ver zamelde schelp-dieren in het bijzonder van mosselen moet ten sterkste worden afgeraden. Het Rijksinstituut voor Visserij-on derzoek schrijft de oorzaak van de vergiftigingsverschijnselen toe aan het voorkomen van bepaalde plank tonsoorten in onze kustwateren, die door de heersende weersomstandig heden in hun groei worden begun stigd. Van de vliegbasis Soesterberg is gistermidag een Fokker Friend ship van de Koninklijke Lucht macht, geladen met 2700 kg peni- ciline en vitaminepreparaten naar Karatsji vertrokken. De goe deren die ter beschikking zijn ge steld door „Terre des Hommes" zijn bestemd voor de vluchtelin gen uit Oost-Pakistan. ALPHEN AAN DEN RIJN Don derdagavond reed de 16-jarige K. W. wonende te Alphen aan den Rijn te paard over de Hooftstraat. Nabij de Van Eeghenstraat schrok de viervoe ter van een geparkeerde caravan en week uit naar het linker weggedeelte. Op hetzelfde moment naderde van achteren de 20-jarige motorrijder W. Muts. eveneens inwoner van Alphen aan den Rijn. Deze trachtte het pard en zijn bij rijder te ontwijken, maakte scherp een manoeuvre naar links, schoot daarbij het trottoir op en botste met hevige kracht tegen een licht mast van de openbare straatverlich ting. Dit pakte allemaal voor de jongeman slecht uit, want hij brak een onderbeen en moest in het zie kenhuis „Rijnoord" worden opgeno- SAN CLEMENTE, DEN HAAG President Nixon heeft het congres 58,5 miljoen dollar gevraagd om de luchtvaartmaatschappijen schade loos te stellen die geld in het SST- project, het Amerikaanse supersoni sche passagiersvliegtuig, hebben gestoken. Boeing heeft de ontwikke ling van het vliegtuig, dat een con current van de Brits-Franse „Con corde" en de Russische Toepolew 144 had moeten worden, stopgezet nadat het congres had geweigerd meer geld beschikbaar te stellen. Het Witte Huis heeft gisteren mee gedeeld dat het geld waarom nu is gevraagd deel uitmaaakt van de 600 miljoen dollar die de beëindiging van het project naar schatting gaat kosten De KLM wil een bedrag van 8.1 mil joen gulden, aan Boeing betaald als bijdrage in de ontwikkelingskosten van het supersone verkeerstoestel te rug ontvangen van de Amerikaanse DEN HAAG (ANP) Het kabi net-Biesheuvel heeft gisteren beslo ten tot een „gematigde personeels stop". Deze geldt niet voor onderwij zers, de politie en de defensie. Het is de bedoeling van de regering om met deze stop een besparing van f 30,- miljoen in dit lopende jaar te bereiken. Het kabinet zal alle instituten van wetenschappelijk onderwijs en alle andere gesubsidieerde instellingen dringend verzoeken „een overeen komstig beleid" te voeren. De stop draagt een voorlopig ka rakter. Het al dan niet handhaven van de maatregel hangt af van de resultaten van de besprekingen die de minister van Fianciën met elk van de ministers in de komende tijd zal Er zullen ook uitzonderingen moge lijk zijn. „In overleg kan aan rede lijke wensen worden voldaan", zo is vrijdag na afloop van de ministerraad in Den Haag meegedeeld. „Het is niet de bedoeling om de zaak in de war te laten lopen". Aandeelhouders beslissen MIDDELBURG (ANP» De voor zitter van de Provinciale Zeeuwse Energiemaatschappij (PZEM), A. J. Kaland, mag blijven. Dat hebben de aandeelhouders van de PZEM giste ren beslist, door een ingediende motie te verwerpen. In de verworpen motie, afkomstig van de burgemeester van Reimers- waal, S. Peijl Hogerweg, werd het ontslag gevraagd van het dagelijks bestuur. Voor de motie werden 1366 stemmen uitgebracht, en tegen de motie 1548 stemmen. Er waren vyf blanco stemmen. Een andere motie waarin het af treden van de raad van bestuur werd geëist, is eveneens verworpen, met 1664 tegen en 1255 stemmen. Het dagelijks bestuur van de PZEM kwam in opspraak, toen het op 8 juni j.l. verklaarde geen disciplinaire maatregelen te zullen nemen tegen de directeur van de PZEM, ir. Th. Bo- gerd. Deze had, zoals bleek uit een rapport van de rekenkamer, voor veertigduizend gulden verschrijvingen gepleegd. De directuer heeft inmid dels zelf ontslag aangevraagd. Op de aandeelhoudersvergadering, die gisteren in een gespannen sfeer in Middelburg werd gehouden, leek het er aanvankelijk op, dat het da gelijks bestuur heen zou moeten gaan. Veel sprekers vonden dat de situatie onhoudbaar was geworden. De heer Kaland verweerde zich, en zei, dat het dagelijks bestuur sinds de moeilijkheden in oktober vorig jaar volkomen te goeder trouw heeft ge handeld. Het bestuur was werkelijk niet op de hoogte van de verschrij vingen en van de spanningen in het bedrijf, aldus de heer Kaland. reegring. Nu de Amerikaanse rege ring dit project heeft beëindigd, rust naar mening van de KLM op haar de morele plicht ervoor te zor gen dit geld, dat het Boeing-concern heeft gebruikt voor het projeot en derhalve niet meer voor terugbeta ling beschikbaar heeft, weer in de kas van de KLM terugvloeit. De staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, zo wordt in een nota aan de Tweede Kamer medegedeeld, heeft bij de Amerikaanse regering stappen dienaangaande onderno- Nederlandse schoenindustrie heeft kansen DEN HAAG (ANP) De positie van de Nederlandse schoenindustrie is moeilijk, maar biedt mogelijkhe den voor de toekomst, indien tijdig de nodige maatregelen worden geno men. Dit wordt geconcludeerd in een interim-rapport, dat minister Lang- man van Economische Zaken is aan geboden, nadat thans de eerste fase van het structuuronderzoek in de schoenindustrie werd afgesloten. Het interim rapport werd opgesteld door Krekel, Van der Woerd, Wou terse Ass. Het structuuronderzoek vindt plaats onder leiding van een beleids commissie van de Federatie van Ne derlandse Schoenfabrikanten. Dr. G. M. J. Veldkamp is voorzitter van deze commissie. De Nederlandse schoenenmarkt, aldus het interim-rapport, wordt door collega's in de andere EEG-landen steeds meer als hun thuismarkt be schouwd. Van het Nederlandse schoenverbruik werd in 1969 50 pro cent in Nederland vervaardigd en 35 procent in de andere EEG-lan den. De voorkeur voor buitenlands schoeisel vooral in de lagere prijsklassen bleek gebaseerd op: interessante marge, relatief goede kwaliteit, exclusiviteit en geavan ceerde vormgeving. De import berust minder op prijsoverwegingen dan ten tijde van het vooronderzoek in 1968 is In 1971 geen loonbelasting over aow- en aww-uitkering DEN HAAG (ANP) Het kabinet heeft gisteren zyn goedkeuring ge hecht aan een nog door de vorige re gering voorbereide tijdelijke maatre gel waardoor in 1971 over aow- en aww-uitkeringen geen loonbelasting zal behoeven te worden ingehouden, ook al zouden deze uitkeringen in de loop van het jaar door indexverho gingen uitstijgen boven de zoge naamde "belastingvrije voet". Voor gehuwde bejaarden zonder kinderen is thans, rekening houdend met bejaarden- en kostenaftrek een maandinkomen tot f 452,50 van loon belasting vrijgesteld, terwijl AOW- uitkeringen voor gehuwden f 451,- be- draagt (bejaarden die naast de aow nog belangrijke andere inkomsten ge nieten, betalen w e 1 belasting) Weduwen met bijvoorbeeld 1 kind zijn tot f 600,- per maand vrijgesteld terwijl aww-uitkeringen plus kin derbijslag voor deze groep f 574,80 per maand bedraagt. De voorgestelde maatregel houdt in dat in 1971 inhouding van loon belasting bij de sociale verzekerings instellingen achterwege blijft als geen andere uitkeringen worden verstrekt dan: 1. aow- aww-pensioen, en/, of 2. kinderbijslag, en/of 3. uitkerin gen invaliditeitswet en de zgn. vov-a uitkeringen ingevolge de ouderdoms wet 1919, (in het algemeen de uit keringen ouderdomswet van niet meer dan f 25,- per maand). Fusiecommissie SER vraagt opheldering over recente mutaties bij GBS-beheer DEN HAAG De fusiecommissie van de Sociaal Economische Raad heeft de heer C. de Ruiter schriftelijk opheldering gevraagd over de muta ties bij GBS-beheer, de maatschappij die het beheer voert over de mode magazijnen Schroder en Gerzon. De her De Ruiter blijkt zyn belangen in GBS-beheer te hebben verkocht aan de heer Schuhmacher, een Neder landse Zwitser die in Genève onder de naam Diefora A.G. zaken doet. Volgens welingelichte bron is de heer Schuhmacher handelaar in onroe rend goed. De heer De Ruiter heeft onlangs de overdracht bekend gemaakt en mee gedeeld daarbij geen commentaar te willen geven. Bij Gerzon, een van de bedrijven van GBS-beheer, is men niet blij met de nieuwe publiciteit rond deze zaaka. Gesteund door een bankrelatie wordt door directie, commissarissen en personeel van Gerzon hard ge werkt om het bedrijf in goede banen te leiden en alle betrokkenen, met inbegrip van de financierende bank menwerkend in de Decom. bijzonder sie van de SER zou moeten verant- zich volgens de heer Franssen „netjes (Nederlandse Kredietbank) zijn plan het bedrijf staande te houden. Publiciteit, waarbij de namen van handelaren in onroerend goed wor den genoemd, kan alleen maar scha delijk zijn voor de ondernemingen, zo deelt men mede. Ongerustheid De heer H. L. Franssen van de NW-bond „Mercurius" heeft ver klaard, dat de betrokken bonden, sa- ongerust zyn over de recente ontwik keling rond GBS-beheer (Gerzon) en met name over het feit dat de fusie- commissie van de SER thans aanlei ding ziet een onderzoek in te stellen. De Decom zal contact opnemen met Gerzon en „het is niet onmogelijk dat we dan zullen moeten overwegen een klacht by de fusiecommissie van de SER in te dienen", aldus de heer Franssen. Het zou dan de tweede keer zijn dat GBS-beheer (v/h Cen- trumbank) zich voor de fusiecommis- woorden. „Maar" zei de heer Frans sen, „eerst gaan we eens grondig de zaak onderzoeken". De heer Franssen deelde overigens verder mee dat de vakbonden tot nu toe „geen slechte ervaringen" met de huidige raad van bestuur hebben op gedaan. Zoals bekend werd destijds in Gerzon vrij fors het mes gezet waarbij flink wat personeel moest worden ontslagen. Er werd toen een redelijke afvloeiingsregeling getrof fen waaraan de raad van bestuur loyaal" heeft gehouden. Ook arbeidsgeschillen konden in redelijkheid worden opgelost. In eco nomisch opzicht, is de indruk van de vakbonden, gaat het Gerzon momen teel niet slecht. Als voorbeeld noemt de heer Franssen het filiaal in Eind hoven. dat aanvankelijk zou worden gesloten, en toch is gehandhaafd. Ook van de zijde van het bed rij fs- kader zijn optimistische geluiden te vernemen, aldus de heer Franssen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7