Katwijk en Noordwijk verbolgen over studie Eigen karakter garantie voor de toekomst „Hotel wezen langs de kust ligt op zijn achterste PAGINA 6 LEIDSCB DAGBLAD ZATERDAG 10 JULI 19: gulden en zou zeggen, alleen die steunpunten die aantoonbaar kunnen maken, dat ze efficiënt in een bepaald verband samen werken, krijgen subsidie, zal de situatie snel veranderen. Collectieve propaganda noemt Wim Sliepen gewoon erg be langrijk. Belangrijk is. zegt hij. ook dat er wordt nagegaan of de propaganda wel absoluut no dig is. In onderzoeken zien wij voortdurend dat. laten wij zeg gen. een 80 tot 90 procent van de toeristen in de traditionele ge bieden via mond-tot-mond-re- clame daar komt. Dan kun je er bijvoorbeeld een miljoen aan reclame tegenaan gooien, doch dat is gewoon voor die 80 tot 90 procent van de mensen een ver spilling. V Nuchter stelt de N.R.I.T.- I directeur tenslotte: „Als men de f algemene factoren die van in vloed zijn op de ontwikkeling van het toerisme bekijkt, moet men erkennen dat in toenemen- li de mate verwacht mag worden, dat de Nederlandse bevolking t naar buitenlandse reisgebieden 1 toegaat en dat het inkomende j toerisme van een aantal landen, dat altijd erg belangrijk is ge weest als herkomstgebied voor Nederland, een zekere stagnatie »N te zien zal geven. Ik denk met -e name aan Duitsland. Door de toenemende welvaart heeft men ook daar mogelijkheden om ver- der afgelegen vakantiegebieden E te bezoeken. De toenemende bi welvaart kan dus ergens ave- a rechts werken voor Nederland in dit opzicht. Nederland zal het daardoor steeds meer moeten n hebben van verder afgelegen ge- g bieden. - Daarmee verandert dus de t structuur van het inkomend d: toerisme. Een Amerikaan komt ni niet zoals een Duitser voor twee ld of drie weken naar Nederland. jj1 Die komt voor een paar dagen. Nederland is voor hem interes- sant binnen het pakket van een heleboel andere landen. Dat e geldt ook voor de Japanner. Wel >r zie ik voor de markten die in ;e de buurt liggen, zoals Engeland, g Frankrijk en Duitsland, het r weekeinde-toerisme als een mo- gelijkheid. Men zal daarbij dui- s' delijk arrangementen in elkaar moeten zetten, die voor de bui- tenlander interessant zfjn. Men- 1 sen. die maar een korte tijd ter beschikking hebben, moet men een maximum aantal dingen ro kunnen aanbieden en laten zien. j ineen Men mag dan aan de kust visie van drs. W. L. G Sli pen van het Nederlands Refj search Instituut voor Toerisme er Recreatie in Breda niet al te sei rieus nemen, toch is het voor dp hotellerie en het V.V.V.-wezen wtfr zaak attent te zijn. De „toeristen) wervers" uit landen als Spanje, Joel go-Slavië en Roemenië overvoerej de markt met aantrekkelijk geprijs de arrangementen. Voor ongeveej hetzelfde bedrag, waarvoor mejl een week aan de Nederlandse kutr verblijft, kan men daar veertiei dagen genieten aan de bijna altiji zonnige stranden inclusief de vlieg reis heen en terug. Ze doen hun aanbiedingen niep alleen hier. maar ook in Duitsland I België. Frankrijk en Engeland En ze hebben succes, want velt duizenden zoeken wekelijks de zoit op, die nu hier aan de kust ge' lukkig ook weldadig schijnt. De 1 kantiegangers zijn niet meer hokvast als voor de oorlog toen he1 bijvoorbeeld een vanzelfsprekend heid was Jaarlijks naar Katwijk Noordwijk te gaan. Ze willen mee 1 van de wereld zien. Katwijk V.V.V -directeur Chris Verplancke heef, eens gesteld, dat van de honden h gasten er slechts twintig de gende zomer terugkomen. Dit houd in dat men weer tachtig nieuwi j gasten moet werven om „gelijk" t spelen. Nederland kan de concurrentie i door net iets meer te bieden dai de toeristendorpen in de zuidelijke a of oostelijker gelegen landen, het toerisme in opkomst is en waai men over het algemeen met vrl goedkoop personeel kan werken i Daarvoor te zorgen is de taak 1 de hotellerie. Zij moet voorzienin gen treffen mogelijk door menwerking waardoor het ver blijf hier zo aangenaam mogelijl wordt. Ook als het slecht we De gemeentebesturen dienen eens bij te springen. Om een dinf te noemen. Wat biedt Katwijk dt kinderen als de weersomstandighe r den verblijf op het strand onmo' gelijk maken? Niets. Er is zelfs ii het gehele centrumgebied geen a speelgelegenheid tussen de huizen a De V.V.V.-directeuren zullen eropj uit moeten blijven trekken om nog onaangeboorde gebieden bekend t« maken met onze kust. het prachtigt e brede strand en de unieke duinen Zij zullen de hotels moeten „verko pen". moeten wijzen op de gemeu bileerde verhuur van gedeelten van x woningen en aandacht moeten tigen op de gelegenheid tot logiest met ontbijt. Geen eenvoudige zaak e Steun zullen zij daarbij moeten on dervinden vooral financiële van de toeristisch sector en ieder een, die ervan profiteert in de plaats. Maar ook van regeringswe- ge, want het toerisme is nog altijd een zeer belangrijke inkomstenbron a Dat vergeet men blijkbaar in Haag wel eens. Renteloze voor schotten voor modernisering V£ hotels zouden, indien de financiën daartoe niet aanwezig zijn, verstrekt moeten worden. Alleen als alle handen ineen worden geslagen Nederland zijn plaats op de toeris tische markt behouden en v maken. VVV'er Verplancke: Onderzoek had niets om lijf KATWIJK NOORDWIJK Sliepens ontboezeming over de toekomst van de hotellerie en het V.V.V.-wezen aan de Neder landse kust is hard aangeko men. In Katwijk en Noordwijk is men zeer verbolgen over wat deze directeur van een door de overheid gesubsidieerde instel ling als 't Nederlands Research Instituut voor Toerisme, en Re creatie in "Horeca", het vakblad van deze bedrijfstak, heeft ge poneerd. Drs. W. Sliepen BREDA Drs. Wim L. G. Sliepen '32. zoon van de direc teur van de Streek- V.V.V. „West-Brabant". Gerard Slie pen en directeur van het Ne derlands Research Instituut voor Toerisme en Recreatie in Breda) meent, dat de hotellerie langs bijna de gehele Neder landse kust ten dode is opge schreven. omdat de vakantie ganger steeds minder belang stelling toont in een hotel te overnachten. Hij constateert in een artikel in het jongste nummer van Ho reca: ..De laatste jaren is er langs de kust op het gebied van de hotelbouw niets gebeurd. Er zijn alleen appartementen en motels gebouwd Wat de hotel- bedrijven en alles wat daarbij hoort betreft, geloof ik. dat het in de toekomst niet veel wordt. De cijfers over de geringe over nachting in hotels kan men ook halen uit de algemene cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De groei in appar tementen en dergelijke moderne logiesvormen is veel groter, dan in de hotelsector. Sliepen betoogt, dat de men sen vandaag de dag graag vrij willen zijn en daarom een soort wooneenheid prefereren boven een hotelkamer. Een wooneen heid namelijk met een zit-, eet- en slaapgedeelte, een keuken en natuurlijk een douche of bad. Het appartementen-motel heeft daarom voor de toekomst heel goede kansen. Bij zo'n ac commodatie past natuurlijk heel goed een restaurant. Ten aanzien van het V.V.V.- wezen meent N.R.I.T.-directeur Sliepen: „Er is wel een aantal V.V.V.-mensen, dat heel dui delijk ziet. dat deze sector als los zand in elkaar zit en te versnip perd is. De moeilijkheid is ech ter. dat de lokale V.V.V.'s ta melijk autonoom zijn, doordat zij een eigen inkomen hebben. Zolang er geen financiële zeg genschap is. krijg je nooit cen tralisatie van de activiteiten. Als op een gegeven moment de A.N. V.V. 'Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelin genverkeer» zou kunnen be schikken over zo'n 10 miljoen Chris Verplancke. Katwijks VVV directeur, heeft voor het onder zoek van de N.R.I.T.-deskundigen geen goed woord over. Hij zegt met verheffing van stem: "Ze zijn hier ook geweest, 'k Heb aan het onderzoek meegewerkt omdat ik dacht het toerisme en daarmee ook onze badplaats te kunnen dienen. Sliepen was er zelf bij. Dat onder zoek had eigenlijk niets om het lijf. Ze hebben van mij wat ge gevens gekregen en stukken inge zien. Als ze dat wetenschappelijk noemen, dan weet ik het niet meer .We zitten hier aan de kust wel in een hoek waar de slagen val len. Is het niet het één. dan is het het ander. Allemaal negatief ge schrijf. Door Cees Combee Foto's Van Duyn en Holvast Katwijk heeft zijn eigen karakter als badplaats. Dat is met geen en kele plaats aan de kust te verge lijken. We hebben goede hotels, waarin de gasten alle mogelijke vrijheid krijgen. Misschien komt er straks in het badcentrum nog een appartementen-hotel, 'k Heb voor gesteld om het van september tot mei te gebruiken als huisvesting voor studenten van de Leidse Uni versiteit en in de vakantiemaan den. dus van mei tot en met sep tember. voor het onderbrengen van gasten. In de bestaande ho tels zou. voor zover dat nog niet is gebeurd, een modernisering van de kamers kunnen worden gereali seerd, zoals op iedere kamer een toilet met douche". Katwijk is echter niet zo dicht be zet met hotels. Daarom geldt voor deze plaats het door Sliepen ge suggereerde niet zo als voor an dere badplaatsen, die inplaats van 450 over enige duizenden bedden beschikken. Toch is men over het algemeen in Katwijkse horecakrin- gen ook niet zo te spreken over het financiële verloop van de seizoens in de afgelopen Jaren. Niet rendabel Lou naasnoot, eigenaar van ho tel "Atlanta" aan de Badstraat en toerismespecialist van de c.h. fractie in de gemeenteraad: "Door het grote aanbod logies met ont bijt accommodatie en gemeubi leerde huizen of gedeelten daar van, alsmede door het karakter van Katwijk, is hotelbouw niet of nauwelijks rendabel te maken. De gemeubileerde verhuur in de voor oorlogse jaren heeft Katwijk de erenaam van familiebadplaats be zorgd. Na de oorlog is het systeem slapers met ontbijt in zwang ge komen. 'k Geloof, dat dat niet voordeliger is voor de verhuur ders. Wel staat volgens mij vast, dat de gemeubileerde verhuur meer privacy biedt aan de gasten. Over het algemeen ontbreekt het de "slapersmetontbijt" aan alle comfort. Deze categorie zal merk baar teruglopen, omdat men het in de vakantie minstens even goed wil hebben als thuis. Wil men in Katwijk op dat gebied met de tijd meegaan, dan zullen de bakens tij dig moeten worden verzet door over te gaan op gemeubileerde verhuur met gebruik van keuken". Haasnoot merkt op, dat de ho tels in Katwijk het over het alge meen zeer zwaar hebben door het korte seizoen. Een hotel ln het nieuwe badcentrum is naar zijn mening niet rendabel te exploie- ren. Alleen de grond staat al voor f 400.000.- op de begroting. Elke gulden die je in het horecabedrijf steeks is momenteel moeilijk terug te verdienen. Ongenuanceerd N oord wij ks VW-directeur Wim Rovers, heeft door de drukte het artikel van Sliepen nauwelijks kunnen lezen. Hij betreurt het, dat het op een dergelijke ongenu anceerde manier is verschenen op een voor toerisme ongelegen mo ment. Waarom deze kwestie niet na het seizoen aan de orde ge steld? Dan hadden we ons er eens rustig over kunnen buigen en was het horecabedrijfsleven er mee gediend geweest. We weten reeds lang, dat er diverse hotels en pen- sionbedrijven zijn. die voor een rendabele exploitatie helaas nog afhankelijk zijn van enkele korte periodes van het jaar. Er zijn hier gelukkig al vele bedrijven, die de laatste Jaren vernieuwingen heb ben aangebracht om zo de gasten te dienen en meer privacy te ge ven. Wel is er een lichte overgang waar te nemen van het bewonen van hotelkamers naar de particu liere verhuursector. Met drs. A Merk van het Bedrijfschap Hore ca ben ik het eens, dat de hotelbe- drijven langs de kust zich wat ex clusiever moeten opstellen, zoals door de aanleg van zwembaden, sauna en solaria. Dat hebben* eni ge bedrijven hier trouwens al ge daan. Bovendien zijn er nu op de Koningin Astrid Boulevard twee appartementenhotels in aanbouw Residence Astrid en Seehorst met resp. 35 en 24 appartementen. De ze zullen voor het merendeel zo mers door de kopers worden ver huurd". Aangepast Jo Droogh van hotel "Zeerust" is een van de hotelliers in Noord wijk aan Zee, die al vroegtijdig on derkend heeft, dat er iets moest worden gedaan om de gasten op te vangen. Hij liet een zwembad bouwen, er kwam een solarium, de kinderen kregen een speelruim te en ook werd een sauna aan de accommodatie toegevoegd. Stelt deze enthousiaste Jeugdige hotellier: 'k Weet dat deze in vesteringen voor een bedrijf als het onze veel te hoog zijn. Gelukkig ben ik er nog altijd uitgesprongen. De gasten hebben vrije toegang tot deze "attracties". Ze hebben hun nut bewezen als slechtweer— recreatiemogelijkheden. Eigen lijk moest Je dergelijke dingen realiseren samen met een paar hotels. Dat blijkt helaas in Noord wijk nog niet mogelijk te zijn. Voor een deel ben ik het met Sliepen eens. Daar waar het gaat over de samenwerking. Appar tementenhotels echter worden in de regel niet bezet door gasten, maar door mensen van bedrijven. Die kunnen de bedragen toch af schrijven. Voor het eerst hebben we dit Jaar als Noordwijkse hotel liers samengewerkt tijdens een grote actie in een populair Duits blad. Dat zal zijn vruchten zeker afwerpen. We dienen wel snel on ze bedrijven aan te passen aan de eisen van deze tijd. Drs. A. Merk van het Bedrijfs- schap Horeca Sliepen becommen tariërend: 'k Ben het niet met hem eens al geef ik wel toe, dat de rentabiliteitspositie van vele ho tels aan de kust niet zo best is. Dat is trouwens al vele Jaren het geval. Het Economisch Instituut in Rotterdam onderzoekt nu hoe het precies is gesteld. Appartemen tenhotels kunnen zeker nuttig zijn en er zouden ook meer week eindearrangementen en derge lijke moeten komen. Het is moei- De Koningin Wïlhélmina Boulevard in Noordwijk aan Zee met haar vele hotels, waarvan er enkelen wel voor modernise ring in aanmerking komen. (Fo to onder). Badhotel "Zeerust" in Noord wijk aan Zee, dat zijn gasten een zwembad, een solarium, een sauna en een speelgelegenheid voor kinderen biedt. Daar is men zeker met de tijd meege gaan. Over het gehele jaar ge nomen heeft dit hotel een be zetting van minstens 75 procent. lijk concurreren tegen landen als Spanje en JoegoSlavië. Als ho telvakgenoten zullen we wel moe ten komen tot meer samenwerking. Dat is nodig. Er wordt nu nog te veel langs elkaar heen geleefd".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 6