«Leiden n Lapland met elkaar vergeleken [dubbel goud in leiden- noord Overdag stilop koopavond druk Binnenstad onder de loep Door Hans Melkert Foto'» Holvast en Dirk Ketting LEIDEN Een halve eeuw gele den moet het ln het Leidse stadhuis druk zijn geweest met huwelijksvol trekkingen. Dat blijkt uit de vele gouden huwelijksfeesten, die in deze tijd worden gevierd. Dinsdag 13 Juli is het vijftig Jaar geleden, dat vier mensen twee echtparen werden, die altijd in dezelfde buurt hebben ge woond. Dubbel gouden feest in Lel denNoord dus. Boekkooi De heer en mevrouw Boekkooi heb ben hun woning in de Julianastraat gedeeltelijk uitgeruimd voor het van daag te vieren feest, "We blijven hier wonen, al is het huis voor ons samen te groot", zegt mevr. J. Boek kooiBavelaar. de kwieke 68Jari ge bruid. "Al onze kinderen zijn hier opgegroeid en uit getrouwd". De evenoude bruidegom I. Boekkooi be aamt: "Ja, twaalf huwelijken". Ze maakten met vijf zoons en ze ven dochters het dozijn vol. "En alle maal zijn ze best terecht gekomen", vertelt de bruid trots. "Het is voor al in de crisisjaren weieens tobben geweest om rond te komen". De heer Boekkooi heeft altijd zwaar werk gehad, "in de cement, de tegel per - serij (in Hillegom) en de beton, bijna 20 Jaar bij Wernink". De bruidegom is er een voorbeeld van. dat Je van hard werken Jong kunt blijven. Ook mevr. Boekkooi weet wat wer ken is. Ze helpt nog elke dag haar dochter, die een tweeling heeft gekre gen. "Kinderen, daar sterf ik voor" zegt ze lachend. Ze heeft er heel wat, die oma tegen haar zeggen: 32 kleinkinderen en twee achterklein kinderen. "En het is één groot ge zin, allemaal goed met elkaar. Voor ons staan ze allemaal klaar. Ze heb ben enkele Jaren geleden allemaal ge spaard voor onze reis naar Afrika, naar een dochter, die inmiddels te rug is in Nederland. Dat was een mooie ervaring, die reis". Gijsman In de Lusthoflaan is de woning van de heer en mevr. Gijsman versierd. Bruid en bruidegom hebben het hier best naar hun zin. Alleen tegen de warmte kunnen ze niet goed. "Dat heb Je als Je een dagje ouder wordt", zegt de 76—Jarige heer W. Gijsman, die na een bijna 40Jarige loopbaan bij de Hollandse Constructie Werk plaats op 59Jarige leeftijd om ge zondheidsredenen met vervroegd pen sioen ging. Mevr. C. Gijsmanvan Heiningen is pas 68. "Ik ben zijn tweede vrouw vertelt ze. "Uit het eerste huwelijk zijn er twee zoons, elf kleinkinderen en vijf achterkleinkinderen. En uit 't onze vier kinderen, acht kleinkinde ren en vier achterkleinkinderen". Het echtpaar woont al veertig Jaar in dit huis en nog langer in de Lust hoflaan. "We willen hier niet weg. Ik heb zelf zoveel aan het huis ge daan. Wat moeten we in de nieuw bouw?" zegt de bruidegom, die een enthousiaste wandelaar is. Hij liep altijd naar zijn werk. Beroepingswerk Aangenomen naar Hattem drs. D. Broeren. kandidaat te Rotterdam. Bedankt voor Putten H. A. van Slooten te Nijkerk, voor Hoogeveen H. F. Venema te St. Johannesga. Benoemd door de Wereldraad van Kerken te Genève voor het werk van Interchurch Aid met standolaats Beiroet F. de Jonge te Kreilespel. ZATERDAG 10 JULI 1971 LF.IPSCH DAGBLAD 3I| - LEIDEN Met de warmte trekt men de stad uit. Dat is in de binnenstad duidelijk te merken. Vooral 's morgens is het er uitermate stil. Natuurlijk is het niet de hele ochtend zo stil als op de vroegefoto links, die op dit uur gemaakt is om het strijklicht over de prachtige gerestaureerde gevel van het Ge- meenlandshuis te laten uitkomen. Toch zijn er vaak zo weinig auto's in deze dagen, dat je bij wijze van spreken een kijkje vooruit krijgt op de promenade, die op de dag na heidens Ontzet zal worden verwezenlijkt. In de middaguren is er nu nog heel wat ver- 9 LEIDEN De Leidse fotograaf eDirk Ketting is op reis in het hoge noorden. Op zijn autotocht «treft hem zo nu en dan iets, dat aan Leiden doet denken. Onlangs publiceerde ik in deze rubriek een foto van een Noorse jromenade. die hij een voorbeeld irjvoor de Leidse Haarlemmerstraat wond. Nu heeft hij in Lapland fo- X)'s gemaakt van kerkhuisjes, die lem deden denken aan Leidse sliofjes en de huisjes rondom de looglandse Kerk (op de foto- ':ombinatie ter vergelijking). Dirk Ketting vertelt bij de foto's 'an de kerkhuisjes vóór en na res- auratie <resp. onder en boven) en an een interieur een verhaaltje, dat n grote lijnen als volgt luidt: Naar de kerk gaan is bij ons in Ne- Ierland een eenvoudige zaak Je oopt bij wijze van spreken de straat lit en je bent er. Voor Lappen-fami- le's in Scandinavië is dat anders. wonen verspreid over een enorm jebied en in de lange winter is rei en naar de kerk een onmogelijkheid J)aarom komen ze eens per Jaar een aantal weken bij elkaar om er dan gelijk alles te vieren. Er wordt ge trouwd, gedoopt enz. Ook wordt er markt gehouden, worden Jongen ren dieren gebrandmerkt. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Leidse fotograaf in hoge noorden llllllllllllllllllllllillHIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillHlllllllllilllllllllllllll Voor deze evenementen bouwden de Lappen kerkhuisjes, stevige hou ten huisjes vlakbij de kerk. In veel plaatsen in het hoge noorden staan ze nog. Hoe zuidelijker, hoe minder ze voor hun oorspronkelijk doel wor den gebruikt. Zo'n dorp of stad zit met die huis jes. Het is cultuurbezit en het moet dus blijven. In Vilhelmina in zuid- Lapland heeft men er iets op gevon den. Met hulp van de Zweedse over heid worden de huisjes gerestau reerd, voor een bedrag van f 4 mil joen. De 27 huisjes, die behoorlijk ver vallen waren, zijn bijna helemaal in hun oorspronkelijke staat terugge bracht. Ze worden gebruikt om er in de zomer toeristen te huisvesten. In de overige maanden wonen er stu denten en bezoekers van conferen ties e.d. De huisjes zien er van binnen prachtig uit: elektrisch verwarmde kamers met open haard voor de gezelligheid. Kitchenettes met alles erop en eraan, zelfs een oventje. Verder in de huisjes douches, wc's en mooie houten stapelbedden. Alles is klein, maar goed. Vilhelmina heeft de beschikking over zo'n 150 bedden. En voor al dat comfort behoeft men slechts zeven gulden per nacht per persoon te be ls er in Leiden te denken aan res tauratie van dergelijke huisjes, die in de zomer toeristen kunnen herber gen en 's winters bijv. studenten? vraagt de Leidse fotograaf zich af, die in de Sleutelstad een tekort aan huisvesting van gasten heeft ge constateerd. keer en zijn er kopers in de winkels. Velen blijken in deze hete zomer echter blij met de koopavond. Het was donderdagavond bijzon der druk in de Leidse city. Ook zonder maatregelen van hogerhand blijkt de promenade-gedachte ingang te vin den. De Haarlemmerstraat is officieel voet gangersgebied geworden. Het eerste deel van de Janvossensteeg, dat aan de Haarlemmer straat grenst, doet mee. De winkeliers zetten hun koopwaar en bloembakken buiten en dat geeft een gezellige aanblik. De Janvossen steeg doet een beetje buitenlands aan, wat op de foto onder te zien is. Beroepen te Krimpen aan de IJs- sel A. Vergunst te Rotterdam. BAPT. GEMEENTEN Benoemd tot godsdienstleraar aan de Chr. MTS te Almelo, J. v. d. Geer te V eend am. Nieuws van de universiteit LEIDEN Aan de Leidse univer siteit zijn geslaagd: doet. ex. geschiedenis C. J. G. van Gagendonk (Maasland), doet. ex. Franse taal- en letterkunde mevr. A. A. Neering- van Dongen (Leider dorp), doet. ex. not. studler H. J. Ver schoor (Delft», doet. ex. Franse taai en letterkunde A. Nicolai (Ens.) H. S. Bennink (Winterswijk) R. L. Eg- germont (Leiden», doet. ex. Zuid- Afrikaans Recht H. Prins (Leiden), doet. ex. vrUe studier. mej. I. R. Rei- chenau (Leiden», doet. ex.Ned.Recht W. H. v. Maasdijk (Leiden H. J. Brug gink (Zutphen). H. G. Everdlngen Heem vliet) M. Mees (Rotterdam) P. i. ten Hoopen (Voorburg). E. G. Koopmans (Assen) J. J. M. Lipp- mann (Den Haag) F. J. v. d. Ploeg (Naarden», A. A. Schuering (Voor burg) C. J. H. de Vrieze (Den Bosch) F. B. Blaisse «Den Haag), A. S. Brederode (Den Haag), H. D. Duk- ker (Leiden), R. J. H. Grove (Den Haag), I. Hoogland (Vlaardingen), v. d. Spree (Den Haag», G. B. Spruit (Utrecht), E. P. R. Sutorius Amsterdam). F. G. Wijnstra (Den Haag), H. A. van Brummen (Rot terdam), J. P. A. M. Geurts (Den Haag), R. J. E. de Jonge (Rotter dam», W. A. de Vries (Hazerswoude), H. M. v. d. Gaag (Voorburg), M. D. Rosenberg Polak (Leiden), M. J. Larmonie (Leiden). A. J. Smit (Lei den), A. P. Stolk (Den Haag) de da mes H. J. L. M. Komen (Opmeer), A. G. H. Smits (Eindhoven). E. H T. Stein (Den Haag», K. H. Vervoort Venlo), N. P. Visser (Eibergen), mevr. W. H. A. Rambaldo- van Zan ten (Voorschoten), H. Duindam- den Hartog (Wellerloo).

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3