fS optimistisch over SALT Culturele zuivering Roemenie en hulp meer n Bonn aan wind Chan Prinses Anne geopereerd Regering-Eisenhower ('54) zag Geneefse akkoorden als ramp LEIDSCH DAGBLAD Na bezoek Ceausescoe aan China Conflict Oeganda- Tanzanie verergerd )ERDAG 8 JULI 1971 LEIDSCH DAGBLAD AGINA 9 oële kans voor overeenstemming beperking wapenwedloop SHINGTON (Reuter) Na 25 jaar van wederzijdse ver- igen en een enorme verkwistende wapenwedloop tussen ie supermachten, geloven de Verenigde Staten nu dat er Iele kans bestaat dit jaar met de Sow jet-Unie tot over turning te komen over de beperking van de kernbewa- >1 :ir IN! komende maanden van het waarvan de vijfde is begonnen, worden ld geacht en in Washington voorzichtig: optimistisch dat rekingen die vandaag in Hel- rorden hervat, hun climax vinden in een historische komst. Mocht er inderdaad cesvol resultaat worden be- n ligt het in de lijn der ver dat president Nixon per- "de Russische leiders zal ont- om de overeenkomst te be- [ens heeft Nixon, aannemen - n Washington en Moskou nu ;ieke wil bestaat een oplos vinden voor het complexe i van de kernbewapening, nog de waarschuwing uitge- dat er nog steeds intensieve ndelingen moeten worden Elke overeenkomst die ireikt, zo zeggen autoriteiten lington, zal een eerste stao nog- maar een betrekkelijk aar een verlichting van de endreiging die nu al bijna lang boven de wereld hangt, shington gelooft men echter of andere concrete overeen- et klimaat voor verdere on- elingen tussen Amerika en drastisch zal verbeteren, en wat betreft beperking in ing maar voor alle aspecten Oost-West-verhoudingen. ekking van een eerste over een even moeilijk onder- gspunt als de vraag of een :omst kan worden bereikt- zeker beperkingen opleggen bouw van defensieve raket- maar op dit moment is nog iverzien hoe ver ze zou gaan eteugelen van offensieve wa- ids Nixons aankondiging van :n geleden dat er een door- i de besprekingen was be er flink gedebatteerd over de ne nu eigenlijk de meeste ;s heeft gedaan om uit de te g?raken. 1 de Sowjet- i standpunt ite overeenkomst alleen de- waptns zou betreffen heeft grocere concessies gedaan, zo menen waarnemers in ton. Veelomvattend erenigde Staten die altijd aaniedrongen op een „veel- ide" overeenkomst hebben ie iigestemd zich dit jaar te erei op een oplossing voor kinf van anti-raket-raket sy- (AIM)Volgens de verkla- Ip- wed uitgegeven na het door 50 is en doorbraak aangekon- 50 digde compromis zullen de twee lan den bij het sluiten van een verdrag over defensieve wapens ook *n over eenkomst aangaan over „bepaalde maatregelen" betreffende offensieve President Nixon staat onder grote druk van het Congres om een over eenkomst met de Sowjet-Unie te be reiken. Trouwens, Nixons politieke positie zou aanzienlijk worden versterkt met een of ander kernwapenverdrag en het zou hem zeker helpen bij zijn poging volgend jaar oor herverkie zing in aanmerking te komen De weigering van Washington tot dus ver alleen een akkoord over defen sieve wapens te aanvaarden komt voort uit het feit dat de Sowjet- Unie op dit terrein een grote voor sprong heeft opgebouwd. De Russen hebben al een kernschild rond Mos kou terwijl het Amerikaanse ABM- systeem op het ogenblik weinig' meer is dan een paar gaten in de grond Om nu een bevriezing in de defen sieve kernbewapening te aanvaarden, zonder tegelijk beperkingen voor be paalde offensieve wapens op te leg gen, zou de onderhandelingspositie van de Verenigde Staten ernstig ver zwakken, zo luidt het-standpunt van Washington. Men zegt er wel bij dal het veel moeilijker onderhandelen is over offensieve wapens wegens hun verscheidenheid Makkie Het voornaamste argument van waarnemers buiten de regering die Nixon een akkoord willen doen ac cepteren aangaande defensieve wa pens, zonder enige beperkingen voor offensieve wapens, is dat het Rus sische defensiesysteem zoals het nif is gemakkelijk kan worden aange pakt met Amerikaanse raketten Men heeft wel gezegd dat de raket ten met meervoudige kernkoppen die een Amerikaanse kernonderzeeboot aan boord heeft voldoende zijn om het gehele arsenaal van de de fensieve wapens rond Moskou te ver nietigen. De Amerikaanse autoriteiten, met name in het Pentagon, maken zich de meeste zorg om de constante bouw van offensieve wapens in Sow- jet-Rusland. Ideaal zou volgens hen zijn als er een beperking van het Amerikaanse ABM-systeem zou kun nen worden verkregen in ruil voor een beteugeling van het aantal Rus sische Intercontinentale aanvalsra ketten. Beide partijen zullen zich echter tot minder dan hun maximum-eisen moeten beperken om de hoop op een overeenkomst niet de bodem in te dek in VS op beleid Nixon (Reuter) West-Duitsland ontwikkelingshulp meer lstan verlenen tot dit land aaide economische en poli- irwaarden voldoet, er van Economische Samen- Erhard Ep Eppler, diè dit >nd in een vraaggesprek met eutsche Rundfunk verklaar- ae volgende opsomming voorwaarden die Bonn aan :iag van Jachja Chan stelt, n: Invoering' van een eco- stabiliseringsprogram voor ile land, monetaire maatre- lesnoods devaluatie en een partijen bevredigende po- deling voor oost-Pakistan. nister zei dat Wést-Duits- ien oordeel wil uitspreken recente gebeurtenissen in kistan maar dat "de tiendui- hun land verlaten daar- h hun reden zullen hebben". Nixon inerikaanse senator Frank lid van de senaatscommis- Buitenlandse betrekkingen, steren gezegd dat voor een van naar schatting 35 mil- llar aan militair materieel klaar ligt om naar Pa- verscheept te worden, on- et op 25 maart afgekondigde op wapenleveranties aan weigert deze ver- 'en te beletten", aldus de se- üj zei dat de regering onver- staat tegenover de gebeur te il Pakistan en de maling gaande van parlement, pers culieren. Amerikaanse ministerie van Zaken heeft al toege it nog vier tot vijf schepen itair materieel naar Pakistan 'ertrekken, maar er daarbij ezen dat de vergunningen strekt voordat het wapenem- hi kracht werd. "De president zou zelfs een zeer vriendelijke persoonlijke brief heb ben gezonden aan de leider van het regime dat er de oorzaak van is dat reeds 6.5 miljoen van zijn burgers zijn gevlucht en dat de kans op een oorlog met India steeds dichterbij brengt", aldus senator Church, eer- bekend tegenstander van de huidige Amerikaanse Vietnam-politiek. LONDEN (AFP, Reuter) Prin ses Anne, de 20-jarige dochter van Koningin Elisabeth, heeft gister avond in een ziekenhuis in Londen een spoedoperatie ondergaan ter ver wijdering van een ontsteking in de eierstok die een bloeding had ver oorzaakt. De operatie werd verricht door de gynaecoloog van de konin gin, Sir John Peel. De toestand van de prinses is bevredigend. Tijdens bezoeken aan de Ver. Sta ten en Canada werd nogal wat kri tiek geleverd op het feit, dat Prin ses Anne zich snel geïrriteerd toonde. In Canada bleef zij tweemaal aan boord van het koninklijke jacht ter wijl haar ouders het officiële pro gramma afwerkten. Artsen, die hiaar toen onderzochten, constateerden de ontsteking, maar de operatie bleek niet noodzakelijk omdftt de pijn minder werd. Cysten in de eiei'stokken ontstaan al op jonge leeftijd en zij groeien langzaam. Het is een tamelijk veel voorkomend gezwel en door ontste kingen kunnen symptomen ont staan die doen denken aan 'n blin dedarmontsteking. „Hoewel zij door gaans niet gevaarlijk zijft, zijn zij wel erg pijnlijk en van tijd tot tijd is 't bloedverlies groot," aldus 'n spe cialist. „De operatie, die de prinses heeft ondergaan, is doorgaans suc cesvol. Meestal treedt na drie weken geen gevolgen voor de vruchtbaar heid". Belgische Kamer verdeeld in taalgroepen BRUSSEL (ANP) Ingevolge 'n onlangs in België aangenomen wet zijn de Belgische volksvertegen woordigers ingedeeld in taalgroepen, d.w.z. dat ieder lid van de Kamer nu definitief heeft moeten kiezen of hij als Nederlandstalig of Franstalig volksvertegenwoordiger beschouwd wenst te worden. De verdeling ziet er als volgt uit: Christelijke Volkspartij (CVP-PSC) 50 Vlamingen en 18 Franstaligen Belgische Socialistische Partij (BS P-PSB): 29 Vlamingen en 30 Frans taligen; de Liberale Partij voor vrij heid en vooruitgang (PVV-PLP) Arabische guerrillastrijders hebben ivoensdag avond de Isra ëlische stad Petach Tikvah, op 10 km van Tel Aviv, met raketten beschoten. Een ziekenhuis kreeg een vol treffer en ook andere gebouwen werden geraakt. Een meisje van vijf en een vrouw kwamen om het leven en meer dan dertig perso nen werden gewondDe meeste gewonden zijn oude mensen, die opgenomen waren in het getrof fen ziekenhuis voor chronische zieken. Minister van Defensie Mosje Dajan, die een uur na de aanval ter plaatse was, zei te geloven dat de raketten zijn afgevuurd door een in Jordanië opgeleide guerril laeenheid die de Jordaan is over gestoken naar het door Israël be zette gebied Toen Dajan gisteren in Tel Aviv uit zijn auto stapte werd hij omringd door Israëlische jonge ren die om wr aakmaatregelen riepen naar aanleiding van de raket-aanval. Op de foto: Dajan (links) tracht de opgewonden jongeren te kalmeren, terwijl een lid van de veiligheidspolitie de demonstranten op een afstand houdt. Generaal handelt in drugs Zuidvietnamese generaal Ngo Dzoe is een van de voornaamste handelaars in verdovende midde len die aan Amerikaanse militairen worden verkocht, zo heeft het Con greslid Robert Steele (Republikein) tegenover een subcommissie van het Huis van Afgevaardigden verklaard. In Laos zou de generaal Ouane Ra- thikoune sterk betrokken zijn in de handel in heroine, aldus Steele. 19 Vlamingen en 24 Franstaligen; de Volksunie: 20 Vlamingen; de combinatie FDF-RW (het Waalse Front des Francophones en 't ras- semblement Wallone) 11 Franstali gen; de communisten één Vlaming en vier Franstaligen. De onafhan kelijke Liberale Partij is met één Franstalige afgevaardigde in de Kamer vertegenwoordigd. In totaal is de verhouding dus 119 Vlamingen en 88 Walen. Washington streefde naar indammen van communisme WASHINGTON (AP) De regering-Eisenhower keurde in augustus 1954, na het sluiten van de Geneefse akkoorden waarbij Vietnam in twee delen werd ver deeld. maatregelen goed, die be doeld waren om de communis tische expansie in te dammen. De Nationale Veiligheidsraad van Amerika op 8 en 12 augustus van de regering, dat de besluiten van Genève als een ramp beschouwd dienden te worden, die een grote voorsprong voor het communisme betekenden en tot het verlies van Zuidoost-Azië konden leiden, al dus het laatste artikel van de New York Times over de geheime Pentagon-stukken. Tot de maatregelen van de rege- rlng-Eisenhouwer om de communis tische expansie tegen te gaan be hoorde: economische en militaire hulp aan Zuid-Vietnam; versterking van Zuid-Vietnam teneinde de Ge neefse akkoorden te ontkrachten; sabotage door Amerikaanse agenten onder leiding van luchtmacht-kolo nel Lansdale door verontreiniging van de olievoorraden van het ge meentelijk vervoerbedrijf in Hanoi. Wat she sabotage betreft mocht wel het openbaar vervoer benadeeld worden, maar mocht niet tegen krachtcentrales, de waterleiding, ha vens en bruggen worden opgetreden. Volgens de publikaties van de New York Times namen de regeringen Truman en Eisenhouwer vitale be slissingen, waardoor het bewind van president Kennedy in 1961 zich ver bonden voelde met de defensie van Zuid-Vietnam. De analyse van het Pentagon (Amerika's ministerie van DefQnsieg) leidde tot de slotsom, dat de Ver. Staten mede-verantwoorde lijk waren voor het mislukken van de uitvoering van de Geneefse be sluiten. In 1945 en '46 schreef de Noordvietnamese leidfer Ho Tshi- minh in totaal acht brieven aan pre sident Truman en het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken met het verzoek de onafhankelijk heid van Vietnam te steunen. Er zijn geen documenten, die aantonen, dat deze brieven beantwoord wer den. Nadat China in handen was ge vallen van de communisten, begon de regering-Truman de Fransen mi litaire hulp te verlenen in de strijd tegen de communistische Viet-minh (van Ho Tsji-minh), waardoor de Ver. Staten rechtstreeks bij de oor log in Vietnam betrokken waren. Twee keer werd Frankrijk ingelicht, dat Amerika bereid was te interve niëren om een Franse nederlaag te voorkomen. In augustus 1954 lan ceerde Amerika's Nationale Veilig heidsraad zijn programma van eco nomische en militaire hulp aan Zuid- Vietnam, waarmee de koers van het Amerikaanse beleid voor de komen de jaren was bepaald. Dit beleid werd voortgezet ondanks waarschu wingen van de CIA, het ministerie van Buitenlandse Zaken en dat van Defensie, dat de Fransen en hun aanhangers zwak waren en impopu lair, maar de communisten sterk. Washington ging uit van de z.g. do mino-theorie: het verlies van één land in Zuid-Oost-Azië zou tenslotte leiden tot het verlies van gehéél dit gebied, daarna van India en Japan en tenslotte de stabiliteit en veilig heid van Europa in gevaar brnegen. Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 23 juli 1971 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Leiden. WENEN (Reuter) De president en partijleider van Roemenië, Nicolae Ceausescoe, heeft gisteren opgeroepen tot een grootscheepse culturele en po litieke zuivering op alle terreinen van de samenleving. Hij deed dat in een negen bladzijden beslaande in structie aan het dagelijks bestuur van het centrale partijcomité in Boe karest. vervat in termen die volgens waarnemers herinneren aan vroege re communistische perioden en de culturele revolutie in China waaraan Ceausescoe onlangs een bezoek bracht. De oproep lijkt de inleiding tot een soortgelijke culturele revolu tie, die o.a, een einde kan maken aan de vertoning van Westerse televisie programma's en films in Roemenië en een schok zal betekenen voor de Roemeense Jeugd die gefascineerd schijnt door de bepaalde aspecten van het Westerse leven, zo zeggen waarnemers. De Roemeense leider, pas terugge keerd van een bezoek van Peking dat hem in staat stelde de resultaten van de culturele revolutie in China te be studeren, sprak zich uit voor „bestrij ding van kosmopolitisme en bourgeois invloeden". Hij riep de bevolking op, harder en plichtsgetrouwer te wer ken. en de rol van de arbeider meer te respecteren. Hij drong voorts aan op krachtiger revolutionaire propa ganda in alle lagen van de maat schappij „speciaal op scholen en in de culturele en amusementswereld". De presidentiële instructie, gepubli ceerd door het officiële persbureau Agerpress bepleitte verder'een ver bod van sterke drank in jeugdetablis- sementen, het toeroepen van een halt aan parasitisme, toewijding aan de Marxistische idealen en vervanging van bourgeois-amusement door Roe meense nationale liederen, opera's, dansen en satire. In dergelijke pro gramma's zouden vaker Roemeense boeren te zien moeten zijn, aldjis de president. Al jaren zendt de Roemeense te levisie Westerse programma's uit zo als de serie van dr. Kildare en de Un touchables. Er zijn ook talrijke films uit het Westen vertoond. In de Roe meense literatuur begon een vrijere stroming op te treden maar daar zal nu volgens waarnemers een einde aan komen. Unaniem Het politburo van de Roemeense communistische partij heeft de voor stellen van Ceausescoe unaniem aan genomen, zo meldt Agerpress. „De partij moet de strijdbaarheid en de politieke waakzaamheid verhogen ei vechten tegen onverschilligheid, op pervlakkigheid, tegen misbruik van oneerlijkheid en wedeiTechtelijke toe- eigeningentegen alle anti-maat schappelijke uitingen", aldus de in structie. Speciale aandacht krijgt de Jeugd, met name de „parasieten" zoals de jongelui worden genoemd die op kos ten van hun ouders leven. De partij moet hen aanmoedigen in de bouw nijverheid en openbare nutsbedrijven te werken. De politieke opvoeding op scholen en universiteiten zal versterkt worden. Bij de samenstelling van het onderwijsprogramma moeten de richtlijnen van het centraal comité worden toegepast. Een derde van de zomerscholing voor onderwijzers zal worden gewijd aan politieke voor lichtingen en ideologische debatten. De jeugd moet de wereld bekijken vanuit de visie van de werkende klasse. „Kosmopolitisme" in het algemeen moet bestreden worden, maar de kunstenaars worden nog eens met name gewaarschuwd tegen „lenen van de kapitalistische wereld". „De duidelijke politieke oriëntatie van ar tistieke publicaties zal worden gega randeerd De kunst moet het volk, het va derland, en de socialistische maat schappij dienen". Radio en Televisie moeten meer aandacht schenken aan hun opvoe dende taak, en films, toneelspe len, opera's en balletten die worden geïnspireerd door de strijd van het Roemeense volk voor het socialis me dienen een grotere plaats in het repertoire te krijgen. Voor voorstel lingen met een slechte smaak, die vanuit ideologisch oogpunt schade lijk of verwarrend zijn, is geen plaats. De bioscopen moeten het ver tonen van thrillers en avonturenfilms beperken en films waarin geweld en vulgariteit wordt verheerlijkt of de bourgeois manier van leven wordt ge ïdealiseerd, worden verboden. In de herfst zal het centraal co mité bijeen worden geroepen om de vorderingen bij de uitvoering van dit programma te bespreken. KAMPALA (AP, Reuter) Oeganda heeft gisteravond in ver band met de veiligheidstoestand zijn grenzen met Tanzanië en Rwanda gesloten. Tegelijkertijd heeft de Oegandese regering bekend gemaakt dat de mi nister van Fiananciën van de Oost- afrikaanse Gemeenschap Kenia, Tanzanië, Oeganda) John Malecela uit Tanzanië, tot persona non grata was verklaard. In een verklaring die door mede werkers van president Idi Amin werd gezegd, dat Malecela niet lan ger in Oeganda zal worden toege laten en dat de regering zich niet langer gebonden acht aan door hem genomen beslissingen. Deze maatregelen kwamen, nadat Tanzanië de minister van de Oost- afrikaanse gemeenschap voor com municatie, onderzoek en sociale diensten, Z. Bigirwenkya uit Oegan da, had verboden nog verder zijn functie uit te oefenen in het hoofd kwartier van de gemeenschap in Aroesja, Tanzanië. Tanzanië wil functionarissen die door president Amin op gemeenschapsposten zijn geplaatst niet erkennen. President Amin had vorige week meegedeeld een voorgenomen be zoek aan Malawi uit te stellen we gens veiligheidskwesties aan de grens met Tanzanië. Sinds januari waren 600 soldaten en 70 officieren gedood bij schermutselingen met in Tanzanië opgeleide guerrillastrij ders, die zijn afgezette voorganger dr. Milton Obote steunden. Met de nieuwe maatregelen is de kloof tussen Oeganda en Tanzanië groter geworden.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9