LEIDSCH DAGBLAD )ubbele feestvreugde n de Rijnstreek b CHIPS 69 SAIGON BEREID TOT CEHEIME BESPREKING ^^3 Leids meisje gedood Illegale Portugezen uitgewezen L© vandaag smaak f penseel Klem in klimrek Leidse chauffeur reed op politieman in teuws Jpgericht I maart 1860 DONDERDAG 8 JULI 1971 No. 33445 jecteur: G. Koopman jofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 20.65 per kwartaal (postabonnementen f 23.05), f 6,95 per maand (by vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0,36 Witte Singel I. Leiden - Tel.: 25041, Redactie: 21507 Na Bezorging tot 20 uur. tel. 30500 (zat. 18 uur) Zoetemelk in t geel Alphen weer nr. 1 iRIJS SAIGON (AP> Zuid- heeft vanochtend op de nam-conferentie in Parijs ver- ird dat er „geen wijzigingen van ikenis" zijn in de fundamentele die in het zeven punten tel le nieuwe vredesplan van de Viet- ir voren worden gebracht, Het is altijd goed iets betere smaak hebben rote kollektie assekleding met internationale lure HERENKLEDING M M ERSTRA AT 175-177 LEIDEN Verkoeling door zeewind Bilt verwacht van vanavond Morgenavond: droog en vrij zon- weer met weinig wind. Min. tem- aturen ongeveer 15 graden, ma- ia morgen van 23 graden in het wdwesten tot rond 29 graden in 1 zuidoosten van het land, maar vooral in het westen en noor verkoeling bij en matige wind see. (opgemaakt om 12.40 uur) 8 JULI op 04.29 uur, onder 2100 uur. *an op 21.28 uur, onder 03.55 uur ®6water te Katwijk 4.31 en 2.46 laagwater 22.44 en 11.04 uur. maar dat Zuid-Vietnam niettemin bereid is „niet openbare en geheime besprekingen" te beginnen met het doel een politieke oplossing in Viet nam te bewerkstelligen. Pham Dang-lam, hoofd van de delegatie van Saigon op de confe rentie, vuurde een reeks vragen op de communistische delegaties af met betrekking tot het door hen inge diende vredesplan, dat volgens hem mank gaat tengevolge van de „dub belzinnigheid ten aanzien van wat u bereid bent te doen". LEIDEN Een 19-jarige Leidse fabrieksarbeider haalde gisteravond om streeks elf uur op een speel terrein aan de Vijf Meilaan zulke vreemde capriolen uit dat hij beklemd raakte in 'n klimrek. In welke bochten de jongen zijn lichaam ook wrong, hij zag geen kans meer om van het rek af te komen. De brandweer ten slotte heeft deze overspeelse Leidenaar uit zijn netelige positie moeten bevrijden door het klimrek open te snijden. deze week bij familiezak, paprika of potato 99 Hij vroeg: „Beoogt de oplossing die u voorstelt niet dat de geallieerde strijdkrachten binnen zes maanden zich volledig hebben ontbonden, ter wijl gij in het geheel niet spreekt van de terugtrekking van Noordviet- namese strijdkrachten uit Zuid-Viet nam, Laos of Cambodja?" Een vloot van veertig Amerikaanse helikopters heeft 1500 Zuidvietname- se soldaten naar het Papegaaienbek- gebied van Cambodja overgebracht voor een nieuwe korte actie tegen Noordvietnamese strijdkrachten en bases. De Zuidvietnamese troepen werden afgezet in een gebied dat 10 tot 15 km van de grens is gelegen. In het begin van de actie stuitten zij niet op verzet. Een tweede strijd macht van 1500 man. die wordt voor afgegaan door een kolonne gevechts wagens trekt in zuidelijke richting van Kom pong Trach. een poging om een Noordvietna- mees pioniersbataljon van 400 goed geoefende soldaten in een val te laten lopen; de opsporing 3 de vertraging van de Noordviet namese infiltratie in de zuidelijke helft van Zuid-Vietnam. RIJPWETERING ALPHEN AAN DEN RIJN Voor de Rijnstreek was het gisteren dubbel feest: Joop Zoetemelk in de gele trui en Alphen winnaar van het "Spel zonder grenzen". In Rijpwetering dromden de inwoners in groepjes bij elkaar om te praten over de kansen van hun dorpsgenootdie dan toch maar even Eddie Merckx uit de gele trui heeft gereden. Óf hij het iveet te houden tot Parijs was het twistpunt in vele dis cussies, waarin men nogal eens tot de conclusie kraam dat zijn ploeg te zwak is om steun te ver lenen. Beheerder Bert van der Meer van het Dorpshuis houdt al rekening dat hij eventueel van vakantie uit Spanje terug moet komen. ,,Als Joop wint ben ik er bij, dan maken we een feest dat het hele dorp op zijn kop staat". In Alphen aan den Rijn is de zeskamp-ploeg het onderwerp van vele gesprekken. In de Rot terdamse AHOY-hal wonnen de Alphenaren het "Spel zonder grenzen" erg duidelijk en er wordt al druk gespeculeerd over een plaatsje in de finale in Essen. Want dat een andere Nederlandse ploeg het resultaat van Alphen nog zou kunnen evenaren wordt nauwelijks verwacht Op de foto (Holvast) een stra lende familie Zoetemelk tijdens het aanbieden van een muzikale huldeop de andere foto (Wim Dijkman) het trio Ria Rietveld van Velzen, Dinie de Hey en Riet Heemskerk-Akerboom, dat dank zij de joker 12 punten voor Al phen veroverde. Twee doden bij Etten Leur LEIDEN—ETTEN LEUR Het 10—jarige meisje Renee van Riems dijk uit Leiden en de 21—jarige Gro ningse student A. J. Buining zijn gisterochtend bij een verkeersonge val op rijksweg 65 onder Etten Leur om het leven gekomen. Het 9jari ge broertje van het meisje en de 28— Jarige mevrouw MookRixt, even eens afkomstig uit Leiden, werden bij dit autoongeluk zwaar gewond. Het ongeluk geschiedde doordat de bestuurder van een uit de richting Breda komende personenauto bij de overgang van een driebaans- naar een tweebaansweg vaart verminder de, waardoor een achterop komende vrachtauto eveneens moest remmen. De remmen van deze wagen raakten echter geblokkeerd, met als gevolg, dat de vrachtwagen dwars over de weg kwam te staan. De auto, waarin zich de Leidse familie en de Groning se student bevonden, schoot onder de vrachtwagen en werd totaal vernield. DEN HAAG (ANP) De achttien illegaal in ons landj werkende Portugezen, die vorige week in Rotterdam wer den aangehouden, zijn gisteren uitgewezen. Maar zij mo gen terugkomen, wanneer zij in Portugal een voorlopige machtiging tot verblijf in ons land hebben gekregen. Het is een van de eerste beleidsdaden vdn de nieuwe ministers van Justitie en Sociale Zaken, mr. A. A. M. van Agt en drs. J. Boersma. 24 PAGINA'S Zeventien leden van de groep hebben gisteren de trein naar hun land genomen, de achttiende zal za terdag Nederland verlaten. De mi nisters hebben inmiddels maatrege len genomen om te bevorderen dat de Portugezen na terugkeer in hun land als zij dat willen en daar voor in aanmerking komen bij voorrang langs de officiële weg in Nederland kunnen worden tewerk gesteld. Koppelbaas De Portugezen werden eind vorige maand door de Rotterdamse politie aangehouden, toen zij op 't bureau kwamen om over een verblijfsver gunning te praten. Zij waren ille gaal in ons land en werkten via een koppelbaas bij Verolme. Toen dit bedrijf half juni besloot alle koppel bazen te gaan weren, kwamen de Portugezen zonder werk te zitten. Verolme was tevreden over hun werk, en probeerde de Portugezen LEIDEN De Leidse politie heeft na intensief speurwerk een 29-jari- ge chauffeur uit deze stad aange houden. die op de Langebrug met zijn auto tot drie maal toe probeer de in te rijden op een daar fietsen de politiefunctionaris in burger. De wildeman gaf zijn pogingen op toen de wagen waarmee hij ook 't trottoir opreed tegen een boom tot stilstand kwam. Het was voor hem echter geen beletsel om er na deze botsing snel vandoor te gaan. De chauffeur zocht vervolgens z'n toevlucht bij z'n eveneens in Leiden wonende broer na eerst nog 'n luid ruchtig bezoek te hebben gebracht aan de dienst van Sociale Zaken. De arrestatie bleek geen gemak kelijke zaak, omdat de man zich op het dak van zijn broers woning had verschanst en vandaar met klinkers gooide. Eén van de politiemannen werd daarbij aan zijn arm getrof fen. De chauffeur verklaarde na zijn aanhouding zich tijdens de dolle- mansrit op de Langebrug in de per soon van de fietsende politiefunctio naris te hebben vergist. Wraak zou het motief van zijn daad zijn ge weest. Bankoverval in Rotterdam ROTTERDAM (ANP) Vanoch tend omstreeks elf uur hebben twee gewapende mannen een overval ge pleegd op een bankgebouw van de Hollandse Bank Unie aan de Middel landstraat in Rotterdam. De overvallers namen een bedrag van ongeveer f 50.000 mee. Het was al het geld, dat op dat ogenblik in het agentschap aanwezig was. Beide mannen, die gewapend wa ren met een pistool, dwongen de chef van het bijkantoor op de grond te gaan liggen. Itnussen leegden ze de dozen met geld. Een assistente van de chef werd onder schot gehouden. Verder waren er geen personeelsle den aanwezig. Er waren evenmin klanten. De chef. de heer Van der Harst sloeg gelijk alarm. De politie zette de achtervolging in. Tegen twaalf uur had men nog geen spoor van de daders ontdekt. Volgens de heer Van der Harst spraken de overvallers Duits. alsnog aan 'n verblijfs- en werk vergunning te helpen. De achttien waren bereid de verplichte medische keuring te ondergaan, en het Ge westelijk arbeidsbureau was be reid een arbeidsvergunning te ver strekken. Op 29 juni kwamen de buitenlanders samen met 'n lid van de ondernemingsraad van Verolme naar 't politiebureau. Tot hun ver rassing werden de Portugezen daar ingesloten. De vraag of het verblijf en het werk van buitenlanders zonder ver gunning alsnog onder bepaalde voorwaarden moet worden gelega liseerd, kan niet los worden gezien van de situatie op de internationale arbeidsmarkt, menen de ministers Van Agt en Boersma. 1 mei van dit jaar kwam uit de Raad van O- verleg voor de metaalindustrie het verzoek aan de toenmalige minister Roolvink, de illegale buitenlandse arbeiders, die door het verbod van de koppelbazen niet meer konden werken, onder voorwaarden een al gemene kwijtschelding te verlenen. Minister Roolvink zag daar geen uitkomst in. Hij beloofde wel na te gaan of van geval tot geval een op lossing kon worden gevonden. Ook de ministers Van Agt en Boersma j willen geen algemene legalisering. Ook de HOGEWOERD heeft donderdags KOOPAVOND Ook 50 inbraken Ontsnapten bekennen verkrachting BAARN De twee op 20 juni in de bossen tussen Baarn en Hilversum een 23jarig meisje onder bedreiging met een jachtge weer hebben verkracht, zijn in Utrecht gearresteerd. De mannen de 25—Jarige Mar tin van E. uit Baarn en de 24Jarige Jos F. G. S. uit Nijmegen waren op 7 juni ontsnapt uit de dr. Mesdagh Stichting in Groningen. Eerstge noemde zat daar voor enkele bank overvallen. Het meisje werd bij Huizen gedwon gen in de auto te stappen. Na de aan randing wisten een paar toevallig langskomende Jagers het twee*-<l *t Jachtgeweer af te nemen, maar de mannen zelf wisten met het meis je—te ontkomen. Later werd zij uit de auto gezet Daarna heeft het tweetal nog onge veer vijftig Inbraken in de omge ving van Nijmegen gepleegd. Met dit snikhete weer ligt een groot deel van de vakantievieren de jeugd in het zwembad. Een kleiner aantal zoekt verpozing in het Jeugddorp aan de Voorscho- terweg, dat gedurende vijf weken vakantie-vertier biedt. Een uit voerige fotoreportage van dit „buitengebeuren" vindt u op de STADSPAGINA Het NVV wil haar structuur ver anderen om toetreding van cate gorale vakverenigingen te verge makkelijken. Een vandaag gepu bliceerd rapport gaat uitvoerig in op deze zaak PAGINA 7 Joop Zoetemelk uit Rypwetering hulde zich gisteren in het gele tricot na de tiende etappe van de Tour de France. Ook staat hy nog steeds eerste in het bergklasse- ment PAGINA 17 De heer A. V. Jurdzin uit Was senaar heeft zich de afgelopen ja ren ontpopt als een echte ..meer val-specialist" PAGINA 11 Vandaag is de vijfde ronde begon nen van SALT. Kansen voor het akkoord over de wapenwedloop worden hoog aangeslagen PAGINA 9 Zakenleven wil behoud van de Veronica-formule ook als de pi ratenzenders verdwijnen PAGINA 5 kamsteeg/OO occasion MM centrum NLJ/ Rijksstraatweg 141, Haaiiem, Telefoon 023-260969 (§uc/ §%re Uit het Leidsch Dagblad van 8 Juli 1871 Moercapelle. De pokken blijven in deze gemeente he vig woeden. Van de 600 in woners zijn meer dan 100 daardoor aangetast of nog lijdende. Velen blijven wegens godsdienstige begrip pen weigeren zich te laten vaccineren. Door de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij is tusschen het traject Amster dam-Rotterdam een met gas- verlichte wagon ingevoegd. Een groote verbetering in deze.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1