iEIDSCH VS-antwoorcI aan Vietcong in voor- jereiding DAGBLAD Toeristen in Italië moeten zich behelpen vandaag Giftig plankton maakt mosselen eten gevaarlijk [LÖ=D President Nixon naar San Clemente vei trokken )verleg van Kissinger Waterstaat vraagt nspraak tevolking Tragische vlucht uit DDR êud Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 6 JULI 1971 No. 33443 Directeur: G. Koopman [oofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst WASHINGTON, SAIGON, BANGKOK (AFP, Reuter, AP) - 'resident Nixon is vandaag naar zijn zomerverblijf in San 'lemente (Californië) vertrokken om het Amerikaanse ant- noord op de jongste vredesvoorstellen van de Vietcong op te stellen. Voordien zal hij een uitvoerig gesprek hebben met ïenry Kissinger, zijn adviseur voor nationale veiligheid, die Vtv "Saigon met Zuidvietnamese politici over het Vietcong-plan DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 20.65 per kwartaal (postabonnementen f 23.05), f 6,95 per maand (bij vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0,36 Witte StngeJ l. Leiden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Nabezurglng tot 20 uur. tel. 30500 (zat. 18 uur) Rivo waarschuwt: "niet zelf plukken" DEN HAAG (ANP) Ver scheidene bewoners van cam pings op Noord-Beveland en Schouwen, die met ernstige maagdarmklachten zitten, heb ben dat waarschijnlijk te dan ken aan het eten van zelfge- plukte mosselen, die een ver giftige planktonsoort bevatten. Medewerkers van het Rijks instituut voor Visserijonderzoek (RIVO) te IJmuiden zoeken ;n rond de Zeeuwse en Zuidhollandse stromen uit of die veronderstelling klopt. Voor wie in zuidwest-Nederland nabij de kust woont of met vakantie verblijft heeft de directeur van het instituut, prof. dr. P. Kor- ringa, alvast de raad, geen zelf van stranden, dammen of palen geplukte mosselen e.d. te eten. Zou giftig plankton in mos selen inderdaad de oorzaak blij ken te zijn, dan overweegt prof. Korringa ook, een stopzetting van de mosselverzending te be vorderen opdat Nederlands naam als mosselexporteur niet in dis- Krediet gebracht wordt. Zon maatregel zal echter niet meer nodig zijn als verandering in het weer een eind zou maken aan de planktonexplosie. Ziektegevallen De eerste meldingen over ziek tegevallen kwamen gisteren bij 't RIVO binnen en volgens prof. Koringa wees er op dat men hier met een verschijnsel te doen had dat zich ook tien jaar ge leden al heeft voorgedaan: een explosie van het giftige plank ton prorocentrum micans. Toen werden er ook mensen ziek door het eten van mosselen. Destijds ontstond de plank tonwolk bij Oostende, waarna hy zich, door de zeestromingen geholpen, verplaatste naar Wes ter- en Oosterschelde en ten slotte ook naar de Waddenzee. De mosselverzending werd toen stopgezet, maar na twee weken deed ander weer het giftige plankton verdwijnen. Prof. Korringa verwacht, dat het plankton ook nu weer tot aan de westelijke Waddenzee zal kunnen oprukken. Er is langs onze kusten meer vloed dan eb, en dat stelt het plankton in staat, iedere dag wat naar het noord enop te schuiven. Donderdag wordt de uitslag van het onderzoek verwacht. DEN HAAG (ANP) Voor et eerst gaat rijkswaterstaat de in- praak van de bevolking vragen bij iet totstandkomen van nieuwe wa- irstaatkundige werken. Van 12 juli ot en met 11 augustus zal op de ecretarie van de gemeenten Honte- üsse, Hulst en Reimerswaal Zeeuws-Vlaanderen) een nota an Rijkswaterstaat en de Rijks 'fonologische Dienst met tekenin- het toekomstige tracé van lhoekkanaal en de bochtaf- inijding bij Bath ter inzage liggen. Bovendien zal er op 12 augustus Hulst eer. voorlichtingsdag wor- i gehouden over de beide plan- i, voor zowel particulieren als ertegenwoordigers van bestuurlijke rganen en het bedrijfsleven. Men heeft daarna tot 27 augustus J tijd om zijn wensen en bezwaren enbaar te maken. Tenslotte zal op augustus, eveneens in Hulst, de ad van de Waterstaat een hoor- itting houden. De Raad van de Wa- erstaat, die inmiddels de nota over Ie plannen heeft ontvangen, zal bij iet samenstellen van haar advies rnstig rekening houden met de op merkingen die zij ontvangt, aldus leelt het ministerie van Verkeer en Vaterstaat mee. Aanhoudend warm De Bilt verwacht van vanavond tot morgenavond: droog, vry warm en önnig weer, maa^ in de kustgebie- len mogelijk nu en dan mist of laag- fengende bewolking. Overwegend matige wind uit noord tot noord- oost. Min. temperaturen ongeveer 15 Pmden, maxima morgen rond 26 gra- ar aan zee by oplandige wind mmstreeks 20 graden. (Opgemaakt om 12.40 uur) 6 JULI Zon op: 04.27 uur; onder: 21.01 uur. Maan op: 20.01 uur; onder: 01.49 uur Hoogwater te Katwyk te 01.15 en uur- laagwater te 09.22 en 21.57 Uur. Kissinger sprak gisteren o.a. met president Thieu; vandaag zou hy in Bangkok (Thailand) besprekingen voeren met premier Kittikachorn over de politieke en militaire ont wikkeling in Vietnam en de betrek kingen met Peking; donderdag pleegt hy in Parys overleg met David Bru ce, de leider van de Amerikaanse delegatie naar de vredesconferentie aldaar. Uit Parys vliegt dr. Kissinger naar San Clemente, waar president Nixon intussen ook rapporten zal hebben ontvangen van vice-president Agnew die op een reis langs tien landen o.m. Zuid-Korea en Singa pore heeft aangedaan en van minister van Defensie Laird, die thans in Japan vertoeft en even eens Zuid-Korea zal bezoeken. Vice-president Agnew heeft reeds zondag, op weg van Seoel (Zuid-Ko rea) naar Singapore, aan journalis ten te kennen gegeven, dat Was hington het plan van de Vietcong ernstig bestudeert en dat president Nixon de terugtrekking van de troe pen uit Zuid-Vietnam wil versnel len zolang dit de veiligheid van het land niet in gevaar brengt. Er is geen verandering gekomen, aldus Ag new, in het standpunt van de rege ring, dat een vredesregeling moet voorzien in vrye verkiezingen onder internationaal toezicht in Zuid-Viet nam. Het Vietcong-plan wil de vor ming van een regering van „natio nale zorg", bestaande uit drie seg menten, vermoedeiyk de Vietcong, enkele leden van de huidige rege ring en een neutralistisch blok. Intussen heeft Peking „krachtige steun" uitgesproken voor het Viet cong-plan. „Als eenmaal alle Ame rikaanse troepen uit Zuid-Vietnam zyn teruggetrokken zal het niet moeiiyk zyn de andere problemen te regelen zoals de vrylating van ge vangen militairen en burgers". Waarnemers zeggen, dat Peking zich nog nooit zo openiyk voor een vreedzame oplossing van de kwestie heeft uitgesproken. Autohandelaaar mishandelt jonge klant DELFT (ANP) De Deftenaar V. V. heeft bij de politie aangifte gedaan van mishandeling van zijn 18-jarige zoon door een Schiedam- se autohandelaar. De Jongen had veertien dagen geleden voor f 40.- een auto gekocht, maar zijn vader ge lastte hem het wrak terug te bren gen. De woede van de autohandelaar werd opgewekt toen de jongen de koop ongedaan wilde maken De handelaar gaf hem een pak slaag en reed hem zelfs na. toen deze in zijn auto was gestapt en naar huis wilde rijden. Na een achtervolging haalde de hande laar hem in bij Overschie en duwde de auto van de weg af. De Jonge Deftenaar moest met een hersen schudding in een ziekenhuis worden opgenomen. Meer zendtijd voor Avroradio HILVERSUM (ANP) De Avro krijgt met ingang van 1 oktober a.s. zeven uur en drie minuten radio zendtijd meer dan zij thans reeds heeft. Het wekelijkse aantal zend uren voor de Avro komt daarmee op 55 uur en 48 minuten. Deze uitbrei ding is een gevolg van de erkenning de Avro als „super-omroep" op grond van haar relatief grote aantal leden. De aanvraag van de Avro om meer televisiezendtijd is door de minister niet gehonoreerd. President Nixon heeft gisteren, alvorens naar San Clemente in Californië te vertrekken voor het opstellen van een antwoord op de Vietcong-voorstellen, in Was hington het 26-ste amendement op de Amerikaanse grondwet be krachtigd, ingevolge waarvan voortaan achttienjarigen als kie zers naar de stembus kunnen gaan. Voorlopig geen hoger beroep tegen Waver DEN HAAG (ANP) De mon delinge behandeling van het hoger beroep in kort geding van de staat tegen de Amerikaanse deserteur Ralph Waver zal waarschijnlijk niet voor oktober voor het Haagse ge rechtshof dienen. Dat heeft de landsadvocaat mr. E. Droogleever Fortuyn meegedeeld. Voor die tijd moet eerst de schriftelyke procedu re worden afgewerkt. De president van de Haagse rechtbank had op 14 juni in een kort geding de staat ver boden binnen een half jaar tot over levering van Ralph Waver aan de Amerikaanse Militaire autoritei- teiten over te gaan. WLNEN (DPA) Via Tsjecho-Slo- wakije en Hongarije tot aan de Oostenrijkse grens was de vlucht uit Oost-Duitsland van de 27-jari- ge vrachtryder Hartmuth Wilbach en zijn 26-jarige vriendin Heicu Wilhelm vlekkeloos verlopen. ucroorgen in de laadruimte van een vracntcombinatie bereikte net paar met hun zoontje van drie jaar za terdag de Hongaars- Oostennjtc- se grens. Toen de vraentwagen daar voor de Hongaarse grensoe- waKing moest stoppen begon het Kindje te huilen. De moeder gaf net een slaaptablet doch het jonge tje bleef huilen. Terwyl de Hon gaarse grenspolitie om de wagen liep drukte de vader, verstyfd van angst, zijn hand op de mond van het kind. De politie merkte niets en liet de auto doorrijden. Eenmaal de grens gepasseerd bemerkten de vluchte lingen tot hun grote schrik dat hun kind was gestikt. Medische hulp baatte niet meer. Het paar heeft in Oostenrijk om een verblijfsvergunning gevraagd. KRAMERS Schoenreparatie sinds 1929 ivLAAR TERWIJL U WACH1 DAMESHAKKEN 2,50 p.p. HERENHAKKEN 2,95 p.p. KOREVAARSTRAAT 17 HOTELPERSONEEL IN STAKING ROME (Reuter) Toeristen die in Rome overnachten zullen 't de ko mende dagen moeilijk blijven hou den. Anders dan hun collega's in' Milaan, Napels, Florence en Venetië besloot het personeel van de hotels in de Italiaanse hoofdstad de ko mende twee dagen te blijven sta ken. De vakbonden voor personeel in de horeca-bedrijven hebben echter nu al meegedeeld dat de hervatting van de werkzaamheden daar ech ter maar tijdelijk is. Vanaf maan dag wordt opnieuw drie dagen ge staakt. De stakingen van de hotelbedienden maakt onderdeel uit van een alge mene golf die dezer dagen Italië overspoelt. Werknemers van het ministerie van Defensie gingen gis teren de straat op, waar het tot ge vechten kwam met de politie. De verkeerspolitie die vorige week al 48 uur staakt veroorzaakte gisteren opnieuw een verkeerschaos. De ambtenaren van de Kamer van Koophandel zorgden er voor dat de honderden zakenlieden hun ver gunningen voor im- en export niet De achtergrond van de stakingen ligt in de regeringsdecreten die bedoeld zijn de produktie op te vijzelen. Koningin juliana heeft van ochtend op Huis ten Bosch de mi nisters van het kabinet-Biesheu vel beëdigd. Voordat de beëdiging piaaisvond omving de vorstin minister-president mr. B. W Biesheuveldie de koningin eind verslag uitbracht van zijn forma tiewerkzaamheden. Na de beëdi ging poseerden de koningin en de zestien ministers op de trappen van het paleis voor de traditio nele groepsfoto. 16 PAGINA'S Bondskanselier Willy Brandt en de Franse president Pompidou zUn op het ogenblik in Bonn erg lief voor elkaar. Tegen de Verenigde Staten, jarenlang vanzelfsprekend superbondgenoot, zetten ze zich af. Het heet nu: „De band met de VS is niet voor alle eeuwigheid". PAGINA 8 Joop Zoetemelk slaagde er giste- den in Tour-vedette Eddie Merckx los te rijden op de Puy-de-Dóme. De Spanjaard Ocana was hem echter net even te stel af PAGINA 11 CNV is bang dat de bezuinigings maatregelen ten koste gaan van de democratisering in het onder- wys PAGINA 7 Schouwburg-theaterdirecteur Hans van Dam: „Russisch theaterleven gebaseerd op techniek" PAGINA 5 Nog maar een eeuw geleden gold het Napels zien en dan sterven. Een bezoek aan de verpauperde stad waar dagelyks kinderen ster ven is onthutsend PAGINA 6 Verdachte van moordaanslag ingesloten BREDA (ANP) In het politiebureau van Breda is op last van de officier van Justitie in Bre da de 24-jarige Marokkaanse arbei der H. H. ingesloten. Hij wordt er van verdacht een moordaanslag te hebben gepleegd op een negentien- Jarig Joegoslavisch meisje in Etten- Leur. Sindsdien was hij voortvluch tig. De man werd deze week aange houden door de Koninklijke Mare chaussee in Venlo toen hij probeer de illegaal de grens naar Duitsland over te komen. De man heeft de aanslag gepleegd, nadat de Joegoslavische de verke ring met hem had uitgemaakt en de voorkeur had gegeven aan een andere Marokkaan. Hij drong daar op 's nachts binnen in de slaapba- rak van een aantal Joegoslavische meisjes, die werken bij de NV Zwa nenburg in Etten-Leur. Op het moment dat hij met een mes zijn ex-verloofde in het hart wilde raken, draaide deze zich in haar slaap om. De messteek kwam daardoor in haar linkerarm terecht. De man, die door enkele meisjes in de barak was herkend, slaagde er tij dens de paniek na zijn mislukte aanslag in te ontsnappen. ADVERTENTIE BUITENBOORDMOTOREN BLOEM Hogewoerd 104 lemvs In de vergadering van de vereeniging .Musis Sacrum" is besloten dat kinderen bij de muziekuitvoeringen niet mogen rondlopen dan onder geleide hunner ouders. ,£)e leden des bestuurs beoorde len wie kinderen zijn". Muziekuitvoeringen. Mu sis Sacrum Op Donderdag 6 Juli, des avonds half acht door het korps muzikanten van de Leidsche Schutterij onder directie van den kapel meester J. K H. Miiller.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1