LEIDSCH DAGBLAD SPORT Tour draait na week weer helemaal op de 'oude toer' ACTIE LEMAN BEZORGT KARSTENS GROENE TRUI Ondanks afnemende allure van Ronde LD-treffers sportweekeinde NEVERS In Saint Firmin sur Loire, waar op een terras de vijf geselecteerde leden van de plaatselijke harmonie de in vloeden van zeer lang wachten en vooral wijn drinken absoluut niet meer uit hun muziek" konden banen, daar in Saint Firmin vonden wij de Tour nog terug. Bij na twee etmalen uit de Tour-caravaan, ver oorzaakt door een rustdag en de daaraan verbonden première van een vliegend pe- Een vruchteloze bezigheid, want zulke zaken komen nooit anders dan via veronderstellingen aan het daglicht. Of hebt u Merckx soms al eens horen verklaren, dat hij beslo ten heeft Zoetemelk het bergklasse- ment te gunnen en Roger de Vla- minck de groene trui, in ruil voor de eendrachtige samenwerking tus sen Molteni en Mars/Flandria? Nie mand zegt zoiets, en bovendien blijkt in de praktijk vrijwel altijd, dat je al die theorieen ook meteen kunt omdraaien of er andere voor in de plaats zetten en die gaan dan óók op. Weinig waar Maar we hadden het over het te rugvinden van de Tour. Die was in bijna 48 uur al aardig ver wegge zakt in de herinnering en dat is niet te best. Anders gezegd: het pleit niet voor de coureurs, dat in de eerste Tour-week maar één etappe voor opschudding heeft ge zorgd en dat die renners zich daar na zeer onbekommerde werknemers hebben betoond, die weinig echte waar voor veel geld hebben gele verd. Maar maandag, zo klonk het uit al ler mond in Nevers, dan wordt dat allemaal anders. Dan is er die Puy de Dome en daar is het te doen. daar moet Merckx dan aangevallen worden óf Merckx valt zélf aan, natuurlijk. Kijk, dat laatste is net zo logisch als het eerste. En daarbij rijst dan de vraag, of het niet mo gelijk was geweest om de man. die zich krachtensparend naar het hooggebergte begeeft, in de afgelo pen week eens wat harder te atta queren dan nu is gebeurd. Of ei genlijk helemaal niet is gebeurd. Valt daaruit onmiddellijk af te lei den. dat van een al zo vaak gepro pageerd „verbond tegen Merckx" ook nu weer geen sprake is, een andere conclusie zou kunnen zijn, dat de ploeg van Merckx veel te loton (,par caravelle et un vieskoent de air inter", zei Levitan drie keer nadrukke lijk in de Tour-radio), die onderbrekingen maakten het niet gemakkelijk zich weer in de volgerscaravaan te schikken. En de dis cussies over het strijdverloop te hervatten met het nog altijd aanzienlijke legertje Tour-mannen, dat maar niet wil ophouden met het doorkruisen van de deelnemers lijst op zoek naar combines en afspraken. afwzchten of er niet iets ongerijmds gebeurt, dat afwachten, dat nu al drie jaar de pelotons waarin Merckx voorop rijdt, teistert. Maar goed, vandaag op de Puy de Dome zullen we het dan zien. Of Merckx' krachten waarlijk afgenomen zijn. of dat de concurrentie is gegroeid. Dun bevolkt Nog even terug naar de zaterdag, de dag waarop de Tour uit het ge zicht verdween. We voerden voor de radio een discussie over de lang zaam wegzakkende allure van het tour-gebeuren. Het spektakel is eraf, de reclame-caravaan is stuk ken kleiner, de startplaatsen liggen buitenaf en de aankomstplaatsen zijn zeer dun bevolkt, omdat de laatste kilometers van de Tour-tele visie-kilometers zijn geworden. Veel Fransen staan er nog altijd onderweg, maar ze steken aanmerk- lük minder borden en spandoeken omhoog en ze roepen af en toe ook vertwijfeld naar de Journalisten-au to's met de vraag of de reclamewa gens nu werkelijk allemaal al voor bij zijn. Gisteren was dat heel anders. En daarom vonden ze de Tour in dub- sterk is om er Iets tegen te onder nemen. En dat roepen Zoetemelk. Petterson en Ocana dan ook in koor. Zoetemelk: „Zelf kan ik het natuurlijk niet doen. want dan ver lies ik teveel krachten vóór de ber gen er zijn. En als wij onze knech ten op pad sturen (wat overigens maar heel zelden gebeurt) dan wor den ze meteen lamgelegd door de Moltenl-ploeg". Het laatste mag waar zijn (maar ook aan de inspanningen van Van Springel o.a. komt eens een eind en dan moet toch ook Merckx het zelf doen) uit het eerste spreekt nog al tijd iets van die al bij voorbaat toegevende houding, van dat MAANDAG 5 JULI Het was vallen en op staan in de Tour OP DEZE PAGIN/ Terwijl acht voetbalclubs werden AFgevoerd werd in Rijp- wetering gesproken hoe de huldiging van Zoetemelk moe worden OPgevoerd PAGINA i Laatste titel op Wimbledon voor Hunt-vedette? PAGINA Hans Parrel houdt waterpolo-team boven water VANDAAG Radio: Hilversum II, nabeschou wing van 19.25 tot 19.30 uur. Televisie: Nederland I. samenvat ting van 18.25 tot 18.45 uur. MORGEN Radio: Hilversum III, reportages tussen 13.00 en 18.00 uur. Hilversum I, nabeschouwing van 19.00 tot 19.05 bel opzicht terug. Stampvol langs de route, hier en daar feestelijke ont vangsten voor de zonnende volgers, mensen die ineens toch weer de moeite hadden genomen om de naam van Bernard Guyot of La- bourdette op de weg te kalken. Ja, gisteren was het weer helemaal Tour. Maar daarvoor was het dan ook zondag. Tenslotte nog dit, over de afnemen de allure van de Ronde van Frank rijk. Betaalde Nevers nu werkelijk zoveel om aankomstplaats te mogen zijn, dat daarvoor het risico moest worden genomen van een eindsprint op een weg, waarin op minder dan vijfhonderd meter voor de streep nog vluchtheuvels en verkeersgelei ders lagen?. Maar laat ik de zaken niet te nega tief beëindigen. De Puy de Dome wacht en daarmee wellicht de van ouds bekende heldenstrijd tussen de dwangarbeiders van de weg, die deze benaming echt waar kunnen maken als het tegen de flanken buiten Clermont Ferrand op- Pellenaars jubelde niet om groene trui NEVERS (ANP» Kees Pel lenaars. die succes en sleehte prestaties intensiever pleegt te beleven dan welke Nederlander in de ronde van Frankrijk ook, heeft niet gejubeld nadat Ger- ben Karstens gisteren in Nevers de groene trui had heroverd. „Het is", zei Pellenaars, „dat De Vlaeminck zijn trui door 'n domme val heeft moeten kwijt raken. Ik weet dat zoiets met 't wielrennen altijd mogelijk is en dat 't ook Karstens had kunnen gebeuren, maar het geeft geen voldoening". De valpartij aan het eind van •rit had ook Gerben Karstens aa gegrepen. De schrik zat hem zo in het lijf dat hij na aankomst slechts een paar woorden kon stamelen: "Door die val heb ik mijn kansen op winst verspeeld. Verder niet praten". Daarna met nog eens een groene trui over zijn normale uitmonstering ge voelde hij de inspanningen en de warmte van de dag zodanig, dat hij bij de afmars van het te levisiepodium een werkelijke in zinking nabij was en ondersteu ning behoefde om naar de auto ~"n zijn ploeg te kunnen lopen. Ploegbaas Driessen maant i tot nu toe nog van een leien I slaan. Of het in het hooggebergte hier Tour-favoriet Eddy Merckx dakje gegaan, echte aanvallen ook allemaal zo gemakkelijk zal tot kalmte. Het is voor de Belg I heeft hij nog niet af hoeven I gaan NEVERS (ANP) - Eric Leman heeft gisteren zijn ploeggenoot Roger de Vlaminck figuurlijk de groene trui van het lijf getrokken. Tijdens de eerste dag in de Tour waarop het asfalt smolt, verhuisde de leiders trui van het puntenklassement naar Gerben Karstens, die in een tumulteuze eindsprint in Nevers achter Eric Leman de tweede plaats in het klassement bezette Die warme dag. dat verschrikkelijke gevecht op de laatste meters met een valpartij waarvan onder an dere Roger de Vlaeminck. Henk Benjamins en Gerard Vianen het slachtoffer werden, had Karstens kapot gemaakt. Na enkele woor den voor de tv-camera had hij de steun van Kees Pellenaars nodig om naar de wagen van de ploeg leider te kunnen strompelen. Zel den was de aftocht van een leider in een klassement minder triom fantelijk. De eindsprint had een ..onmogelijke" inleiding. Op 400 meter voor de finish stonden piketten om de weg voor de renners aan te geven Die piketten echter maakten de door gang uitzonderlijk moeilijk. Wed strijdcommissaris Lohmuller, die de karavaan voor het gevaar pro beerde te waarschuwen, werd door de Spanjaard Galdeano aangere den en moest per ziekenauto wor den afgevoerd. De aanvoerders van de strijdende meute namen de bar rière echter zonder moeilijkheden. Voor hen begon de chaos op goed 200 meter voor de eindstreep, waar een slalom om een paar verkeers borden moest worden gemaakt Gerard Vianen. aan het wiel van Karstens goed in positie voor dt laatste meters, werd door Eric Leman op zij geduwd en kwam ten val. Over Vianen smakten Benja mins, Roger de Vlaeminck, Conti en Vercelli tegen het asfalt De Vlaeminck was ter plekke door de actie van zijn ploeggenoot Leman de groene trui kwijt. Eric Leman ontkende na afloop Ge rard Vianen geduwd of getrokken te hebben. „Dat doe ik nooit. Dat heb ik zelfs nooit gedaan. Wel heb ik met mijn ellebogen gewerkt. In feite is men tegen mij aangeval len". Motta bevestigde de lezing van Le man. Terwijl Leman zijn woorden uitsprak, liet Gerard Vianen zijn wonden verzorgen en werd Roger Gerard Vianen „Wat Le man deed heb ik nog nooit mee gemaakt" gaat lopend over de finish in Nevers- de Vlaeminck per ambulance naar het ziekenhuis van Nevers ver voerd.. Gerard Vianen had een groot aantal schaafwonden, net als De Vlaeminck, die daarbij een ver stuikte pols had opgelopen. Vianen noemde het een schande wat Leman had uitgehaald. .Zoiets heb ik nog nooit meegemaakt. Ik zat aan het wiel van Karstens goed. Ik lag, schat ik. in vijfde positie om in de sprint wat te kunnen ..manieren" voor Guimard, onze beste man in het puntenklasse ment. Plotseling zwiepte Leman mij op zij en toen was er geen houden meer aan" Vianen protes teerde later omdat hij de eind sprint onregelmentair vond. De Jury en de wedstrijdcommissaris sen hebben het protest in behan deling genomen, maar deden gis teravond nog geen uitspraak. Zij schortten him oordeel over een mogelijke deklassering van win naar Leman op tot maandag, op dat zij nog eens gelegenheid zou den hebben alle gegevens aan een nadere bestudering te onderwer pen. Roger de Vlaeminck vertelde, lig gende op een brancard: „Ik heb overal schaafwonden, maar wat ik aan mijn elleboog heb, is niet zo erg. Mijn pols en mijn bekken doen me meer pijn. Die hele val partij voltrok zich zo verschrikke lijk snel dat er geen remmen meei aan was. Ontwijken of er over heen springen was helemaal on mogelijk". Het communiqué uit het ziekenhuis gaf voor de ernstigste slachtoffers van de valpartijen aan het einde van de rit het volgende ziekenrap port: Constantino Conti: kneuzingen aan de borst en oppervlakkige wonden aan de rug. Niets gebroken. Celestino Vercelli: ernstige wond aan zijn linkerelleboog, oppervlak kige blessures aan zijn rug Zijn behandeling vergde meeste tijd Twijfelachtig of hij nog aan de wedstrijd kan deelnemen. Roger de Vlaeminck: linkerpols (niet ernstig» verstuikt. Schaafwonden aan linkerelleboog en schouder Lichte bloeduitstortingen aan de rug. Jacques Lohmuller (wedstrjjdleider- oommissaris)twee gebroken rib ben. Zal de Tour verder in eer» auto kunnen volgen Niet meer op een motorfiets. Door de sensationele valpartij, waar voor al voor en tijdens de etappe was gewaarschuwd wegens de moeilijke aankomst, heeft de lange en vlakke rit op de hete zondag toch een onverwacht slot gekregen Ook de eerste kilometers waren waren vlammend geweest. Vlak na de start ging Guimard in de aan val en kreeg spoedig gezelschap van Letort. Armani. Agostinho, Sanquer, Lopez Ridriquez, Marte- lozzo en Huysmans. Juist op dat moment raakte Merckx het contact met de groep kwijt doordat hij zich bi) het testen van zijn fiets even tot de ploegleiders wagen had gewend. Merckx werd met een opgewacht door een aan tal ploegmakkers maar moest des ondanks een aantal kilometers ja gen om zijn plaats in de groep te heroveren. Daarmee is een man als Merckx niet tevreden. Hij schoof onmiddellijk door naar de kop van het veld en leidde een aantal kilometers persoonlijk de jacht op de vluchters, die zich toen snel gewonnen gaven. Vanaf dat moment heeft de hele groep zich geschikt naar de wen sen man Merckx en zijn Molteni's Incidenteel verzet van voorname lijk Motta, David en Wolfshohl werd onmiddellijk in de klem ge smoord en in gesloten formatie vloog de groep in de razende slot- kilometers op de gevaarlijke eind sprint af. Daar pas vielen de wer kelijke gaten in de groep. De gevolgen bleken achteraf geluk kig niet al te ernstig. Roger de Vlaeminck, die waarschijnlijk het hardst terecht was gekomen wist nog 25 man achter zich in de uit slag doordat hij op de fiets van zijn broer Erik onmiddellijk door ging. De hardheid van een wiel renner is ongelooflijk. Erik de Vlaeminck kwam als laatste man binnen van de groep, die geen achterblijvers telde, omdat hU moest wachten tot een fiets van zijn ploeg leiders wagen was gehaald. //f 5JULI-8eet221km HET PROFIEL VAN DE TOUR

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 5