Hooggerechtshof Amerika heft publikatie verbod op SU VERLOOR VOORSPRONG OP AMERIKA MET SALJOET Scheur in gevel Cosa Nostra Uitzonderlijk Brits eerbetoon voor Luns DONDERDAG 1 JULI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 (Van onze correspondent mr. H. L. Leffelaar) WASHINGTON Met 6 tegen 3 stemmen besliste het Hoog- erechtshof gistermiddag, dat het ministerie van Justitie geen uridische gronden had om de publikatie van de als "geheim" reclassificeerde Vietnam-studie van het Pentagon tegen te louden. De New York Times en de Washington Post, die direct letrokken waren bij deze rechtzaak, begonnen vanochtend met e voortzetting van hun op het rapport gebaseerde serie arti- elen. Het Hooggerechtshof was van mening dat de regering nvoldoende bewijzen had aangevoerd om een. publikatie-stop e rechtvaardigen. Onmiddellijk na de uitspraak werd zetsel, dat bij de New York imes sinds de publikatie-stop op 16 ini was overgebracht naar een ge- elme kamer waar het werd bewaakt, voorsohijn gehaald en klaar ge laakt voor het drukken van de och- nd-editie, die voor deze gelegenheid in 850.000 exemplaren werd opge- ierd tot 975.000. Ook de Boston Globe en de St. ouis Post-Dispatch, wie een publi- itie-verbod was opgelegd, hebben serie artikelen hervat. In totaal aren er tenslotte achttien dagbladen ie gedeelten uit het omvangrijke pport publiceerden. De vraag is nu wat de regering zal idernemen tegen Ellsberg, die foto- jpieën van het origineel ter be- ihikking stelde van de New York imes. De algemene verwachting is hij schuldig zal worden bevonden n het „ontvreemden van geheime jeringsdocumenten". Een strafver- inderde omstandigheid zal onge peld zijn, dat sommige van de httien dagbladen die tenslotte ge- ulk maakten van het rapport, hun emplaren kregen van andere bron- n, zodat de regering bij een ver- rdeling van Ellsberg gedwongen zal zijn om ook deze andere leveranciers van de documenten te vervolgen. Voor Ellsberg pleit verder dat hij vier delen van de 47 boekdelen van de studie achterhield, omdat ze bij pu blikatie nadelig zouden kunnen zijn voor de onderhandelingen in Parijs en voor het vraagstuk van de Ame rikaanse krijgsgevangenen in Noord- Vietnam. Het Hooggerechtshof dat gewoon lijk maanden nodig heeft om tot een uitspraak over grondwetszaken te ko men, deed deze uitspraak na drie da gen van beraadslagingen, nadat za terdag de pleiters voor beide partijen waren gehoord. De tegenstemmers (Burger, Harlan en Blackmun) bekri tiseerden dan ook de koortsachtige haast van het proces, waardoor een „verstandig en weloverwogen" onder zoek niet mogelijk was geweest. De regering, aldus rechter Harlan, had onvoldoende gelegenheid gehad om haar standpunt uiteen te zetten. Een van de voorstemmers meende daarentegen dat de New York Times en de Washington Post „in plaats van veroordelingen voor deze moedige verslagen, lof verdienen voor het die nen van de grondwet. (Van onze redacteur ruimtevaart) Hoewel nog niets bekend is over de oorzaak van de dood van de drie Russische kosmonauten in de Sojoez-11 na hun record vlucht van bijna 24 dagen, kan worden aangenomen dat deze tragedie een aanzienlijke vertraging in de uitvoering van het Russische programma voor de bemande ruimtevaart betekent. Ligt de oorzaak op mechanisch gebied, dan zal de Sojoez, waar mee al eerder ook ernstige moeilijkheden zijn opgetreden, "op de helling" moeten voordat het opnieuw de ruimte in wordt gestuurd. Dan zal ongetwijfeld de toch al bestaande Russische voorkeur voor onbemand ruimte-onderzoek van invloed zijn op de duur van de vertraging- Moet de oorzaak van de ramp wor den gezocht bij menselijke condities en grenzen aan menselijk incasseringsvermogen, dan zal dit ook invloed doen gelden op het Amerikaanse ruimteprogramma. HIATEN (0NDEN (GPD) De aftreden- Nederlandse minister van Bui- ilandse Zaken mr. Luns is afge- in van zijn geweldige ervaring en ote kennis van zaken, vooral we llis zijn Joviale persoonlijkheid er grote zin voor humor, in En- land de populairste buitenlandse plomaat. Men draagt hem vooral warm hart toe als de onver- gde voorvechter van het Britse naatschap van de Europese ge enschappen, zeker nu op het ment dat dit streven met succes lekroond. Britse regering meende dan op ondubbelzinnige wijze van ir waardering voor de heer Luns moeten laten blijken: hij is de buitenlander die de exclusie onderscheiding van „Companion Honour" ten deel is gevallen. Mr. is deelt deze eer met René Mas- de eerste naoorlogse Franse jassadeur in Londen alsmede met iri Spaak en de premier van Sin- lore, de heer Lee Kwan-joe. e orde is beperkt tot een ma- um van 65 gewone leden, bui- tanders zijn ere-leden. kmderdagochtend gingen de heer is en zijn echtgenote naar Edin- gh om daar in Holyrood House, koninklijke residentie in de Schot hoofdstad waar het koninklijk tpaar op het ogenblik op bezoek in een speciale audiëntie uit han- van Koningin Elizabeth de ver- selen van de orde te ontvangen, èt hoogtepunt van het hem be- le „vaarwel", dat tevens in zekere een welkom inhoudt wat be- t zijn nieuwe functie van se- aris-generaal van de NAVO, d gevormd door een lunch in het Btelijke, statige Lancaster House de Mali, welke „Joe Luns" zo- hij hier vertederend wordt ge- imd en diens echtgenote werd igeboden door de Britse minister Buitenlandse Zaken Sir Alec ?las Home. tok dit was een uitzonderlijke eer, ke geen enkele andere buiten- dse scheidende staatsman ooit ten is gevallen. De gastenlijst was ek. Nagenoeg alle Britse staats- len, met wie minister Luns ge rende zijn lange loopbaan te ma- heeft gehad waren aanwezig o.a. oud-premier McMillan en de oud- listers van Buitenlandse Zaken don Walker, Lord George Brown Michael Stewart. Verder waren de Britse onder-ministers van tenlandse Zaken en EEG-onder- idelaar Geoffrey Rippon, diens irganger George Thomsen en het •lid der Britse regering Lord knauIt-Peugeot-Volvo Renault Peugeot zullen met de Zweed- «utofabriek Volvo gaan samen- rken om gezamenlijk in 1980 te oen tot een jaarproduktie van auto's zonder schadelijke laatgassen. Deze zullen gebouwd fden in een fabriek te Douvrin el. Overigens zullen de drie Weken concurrenten van elkaar l'en. Caiversiteit bezet Gehelmde bemannen hebben gisteren onder fling van legerofficieren de uni- öteit van Caracas bezet nadat tonstrerende studenten het kan tvan de rector magnificus had- 1 geplunderd en de auto van diens ««vervanger in brand hadden ge- De politie zal het universi- «errein blijven bewaken totdat de Mdigen zijn gevonden. Thorneycroft. Mede zaten aan deze lunch aan: alle Brits diplomaten, die sinds 1942 als ambassadeur bij het Nederlandse hof hebben gediend. Europese bond De grootste me taalarbeidersbonden van de zes EEG-landen hebben zich in Brussel verenigd tot één Europese bond. De voorzitter van de Westduitse bond van metaalarbeiders, Otto Brenner, is voorzitter van de Europese bond. waartoe 3,1 miljoen arbeiders beho ren. Eereerstel Aan een aantal vooraanstaande oud-leden van de Tsjechoslowaakse communistische partij die uit de partij waren gesto ten wegens het betrokken zijn bij de stalinistische schijnprocessen in de jaren '50 is eerherstel verleend. Begin juni was de vroegere par tijleider Nowotni weer in ere her steld. Morgenochtend begint het slopen van de grote smeedijzeren gebouwen van de Hallen in Pa rijs. Zoals bekend is de eeuwen oude levensmiddelenmarkt van de Franse hoofdstad naar buiten verplaatstwaardoor na sloping van de bestaande gebouwen ruimte ontstaat voor o.m. een ondergrondse markt en een sta tion van de metro. Bij ongevallen in het verleden zijn telkens grote vertragingen en hiaten in de bemande ruimtevaart opgetre den. Tussen de vlucht van de Russi sche Wosjod-2 met Beljajew en Leo- now in maart 1965, die eindigde in een noodlanding in de Oeral, en de volgende Russische vlucht, die van Komarow in de Sojoez-1 in april 1967 i verliepen 765 dagen. Daarmee begon een nieuw hiaat: Komarow kwam om bfj een mislukte landingsmanoeu vre, en het duurde toen 551 dagen tot Beregovoy in oktober 1968 startte met de Sojoez-3. De Amerikanen kenden zo'n on derbreking in het programma dooi de brand in de Apollo-capsule in januari 1967. Er verliepen daardoor 696 dagen tussen de landing van de Gemini-12 met Lovell en Aldrin in november 1966 en de start van de Apollo-7 met Shirra, Eisele en Cun ningham in oktober 1968. Een kortere onderbreking was het gevolg van de befaamde „schipbreuk in de ruimte". Lovell, Swigert en Haise landden met hun kreupele Apollo-13 in april 1970 en het duurde toen 288 dagen voor dat de Apollo-14 met Shepard, Roosa Dood van Joe Colombo brengt misdadigers-hierarchie weer in publiciteit Maandag is het gebeurd". De kogel die hem altijd te wachten stond" trof Joe Colombo in New York. De 48-jarige commandant van de familie van Profaci had zich al lang de toorn van zijn medefami lieleden uit de Cosa Nostra op de hals gehaald. Want er hoeft geen twijfel over te bestaan. De corpu lente Joe Colombo was een be langrijke figuur uit de Amerikaan se onderwereld-organisatie Cosa Nostra. En de door hem opgerich te Amerikaanse-Italiaanse Liga voor de Burgerrechten is niet meer dan een mantelorganisatie voor gangsterdom. Sinds 1963 is er heel wat over de or ganisatie van de Amerikaanse mis daad bekend. Dat kwam doordat toen voor het eerst een lid van de Cosa Nostra doorsloeg. Joseph Va- lachi onthulde in de loop van de volgende Jaren hoe de "families" waren opgebouwd. In de gevange nis waarin hij voor heroïne-handel zat, was hij door zijn "familiele den" met de dood bedreigd. Vito Genovese, op dat moment zijn cel maat, getuige bij Valachi's huwe lijk en, ondanks zijn celstraf opper baas van de Cosa Nostra, had Va- lachi van verraad beticht en hem de „doodskus" gegeven. Dat werd voor Valachi teveel. Hij sloeg door. Nog zijn lang niet al zijn bekentenissen geopenbaard, maar er is nu voldoende bekend over de opbouw van de Ameri kaanse georganiseerde misdaad en haar voornaamste steunpilaren Desondanks is de macht van deze "bazen" zo groot, dat zij nog steeds als zakenlieden door het le ven kunnen gaan. Bendeoorlog Carlos Gambino in maart 1970 toen hij door de FBI iverd gearresteerd op beschuldiging be trokken te zijn geweest bij plan nen voor een overval op een be drag van 6 miljoen dollar. Cosa Nostra kwam eind van de Ja ren twintig van de grond. Het was bedoeld om een eind te maken aan de voortdurende bendeoorlo gen die voornamelijk bedreven werden door gangsters van Itali aanse afkomst. Er zijn zo'n stuk of 18, 19 families, die elk een eigen zone hebben, waarin ze opereren. De regent van een familie staat bekend als de baas. Onder hem een onderbaas. Daaronder weer enige luitenants die opereren met soldaten. Leden van de Cosa.Nos- stra kunnen slechts mensen van Italiaanse afkomst zijn. Maar dat. wil niet zeggen dat de Cosa Nostra zich uitsluitend van eigen leden bedient. Constant wordt gewerkt met Joden, negers en Ieren voor het uitvoeren van vuile karweitjes. New York kent vijf families. De bazen hebben allemaal 'n keurige facade waarachter' zij zich ver schuilen. Neem bijvoorbeeld de voornaam ste man van het ogenblik in New York, Carlos Gambino, 72 Jaar oud. Hij noemt zichzelf „adviseur voor manegement-problemen". Colombo's voorganger was Joseph Profaci, officieel importeur van olijfolie. Hij werd vermoord na een bloedige opstand van een van zijn soldaten Jospeh Gallo, dezelf de man die nu wordt vermoed achter de aanslag op Colombo. De uiterst bruut optreden Gallo staat in Cosa Nostra klingen bekend als "Crazy Joe". December 1961 werd hij tot veertien jaar veroordeeld voor pogingen tot oplichting. Maar begin dit jaar kwam hij vrij. Het is wel duidelijk dat zijn nogal woes te optreden in de Cosa Nostra met het nodige wantrouwen wordt ga degeslagen. Gallo vestigt het zoek licht van de publiciteit op de Cosa Nostra en dat is niet de bedoeling. Want publiciteit trekt de aandacht van politie en publieke aanklagers en dat kan nooit goed zijn voor de zaken. Geen geheim zichzelf bescheiden „handelaar in ontroerend goed", maar zijn in komsten komen uit drugverkoop, uit afpersing, woekerrentes, etce tera. Het vervelende voor Joe Co lombo is wel. dat hij de laatste tijd geen geheim heeft gemaakt van zijn macht in de onderwereld in New York. Daarom is de veron derstelling helemaal niet gewaagd dat met name Carlos Gambino schoon genoeg begon te krijgen van Colombo's luidruchtige pogin gen aandacht op zich te vestigen. En dat Gallo van de oude baas een moordenaar moest huren. In elk geval is aGllo niet in zijn op zet geslaagd. Een openbare bijeen komst is geen gelegenheid om een vooraanstaand familielid te liqui deren. Dat moet gebeuren in een obscure gelegenheid, waarbij de moordenaar anoniem moet blij ven. Dat "hoort" in de kring van Cosa Nostra. Er moeten liever ook maar geen getuigen zijn, en ze moeten zich vooral niets kunnen herinneren. Broeders Die ijzeren familieregels zijn inge voerd in het eind van de Jaren twintig. De eerste „baas der ba len" was Salvatore Maranzano. Hij eiste dat de leden van Cosa Nos tra elkaar als broeders zouden be schouwen, ook al hadden ze el kaar in het verleden bestreden. „Vergeef en vergeet. Als je eigen zuster wordt vermoord, probeer dan geen wraak te nemen. Als je dat toch doet, betaal je met je eigen leven". Maar Maranzano zou niet lang ge nieten van zijn regels. Spoedig viel hijzelf ten offer aan een opstand onder leiding van Carlo „Lucky" Lu ciano, die een jaar of vijf, zes on beperkt zou heersen. Opgemerkt mag nog wel worden dat Al Ca- pone, ondanks alle legenden, wel baas was van de familie in Chicago, maar nooit de belangrijkste man in de Cosa Nostra was. Maar de bestrijding van de misdaad in de Verenigde Staten werd in de loop van de Jaren dertig heftiger. Of ficier van Justitie Tom Dewey, la ter gouverneur van New York, wist Luciano achter de tralies te krij gen. Maar in 1945 werd hij op vrije voeten gesteld en naar Italië over gebracht. waar hij in de jaren zes tig is overleden. Commissie en Mitchell in januari 1,L startte naar de maan. Met deze hiaten als richtsnoer kan men stellen, dat de Russen dit jaar niet meer aan een bemande vlucht zullen toekomen, en dat zelfs een vlucht in de eerste helft van volgend jaar niet waarschijnlijk is. Skylab Joe Colombo centrummet de militante Joodse rabbijn Meir Kahane die 'n per conferentie gaf over de coördinatie van de activi teiten van zijn Joodse Defensie- liga en Colombo's Italiaans-Ame rikaanse Liga voor Burgerrechten. genomen. In de praktijk werd Pi- to Genovese zijn opvolger en dat heeft voortdurend tot aan het eind van de jaren zestig, toen hij in de gevangenis overleed. De functie van baas-der-bazen werd niet meer officieel vervuld. Een commissie van bazen bestuurt de Cosa Nostra, waarbij nu Carlo Gambino als een soort familie-oudste fungeert. De uitbarsting van geweld die nu geleid heeft tot 'n aanslag op Co lombo zou kunnen betekenen dat de bendenoorlogen weer van start gaan. waarbij het vuur nog eens extra wordt aangewakkerd door ras senhaat en revolutionaire verlan gens. JRS. Bron: Peter Maas The Valachi papers, Londen 1969. Daarmee zou de Russische voor sprong op Amerika met betrekking tot de ontwikkeling van een bemand ruimtestation in een baan om de aarde goeddeels verloren gaan. De Amerikanen willen begin 1973 hun „Skylab" lanceren, een veel groter ruimtestation dan de experimentele Saljoet waarmee de Russen thans hun dramatisch geëindigde experi ment hebben ondernomen. Het blijft evenwel mogelijk, dat deze Ameri kaanse plannen in gevaar komen, wanneer mocht blijken dat de oor zaak van de Russische tragedie gele gen is in de onmogelijkheid voor de mens, een langdurige gewichtsloos heid te ondergaan zonder ernstige risico's bij de terugkeer naar de Oorzaak Ei* zijn verschillende veronderstel lingen geopperd met betrekking tot de doodsoorzaak van de kosmonauten Op mechanisch terrein is te denken aan een kleine brand aan boord van de Sojoez waardoor zich giftige stof fen hebben ontwikkeld, voorts aan 'n lek waardoor de zuurstofvoorziening uitviel, en tenslotte aan oververhit ting. Maar het is standaardproce dure, dat ruimtevaarders ruimtepak- ken met eigen zuurstofvoorziening dragen bfj start en landing, en daar mee zouden twee van de drie ge noemde oorzaken vervallen. Overver hitting zou duidelijke sporen moeten nalaten aan en in de capsule, en dit zou in strijd zijn met de Russische mededelingen, dat men voor een raadsel staat en dat het ruimteschip bij de landing intact was. De sterkste vermoedens gaan uit naar de oorzaak, die wij gisteren reeds als mogelijk vermeldden: dat de kosmonauten na een record-pe riode van gewichtsloosheid niet meer opgewassen waren tegen de beproe vingen van de afremming in de at mosfeer. juist in de periode van „radio-stilte" wanneer deze beproe vingen door een schijnbare plotse linge enorme gewichtstoename het grootst zijn. Bijzetting Inmiddels zijn vandaag de stoffe lijke resten van de kosmonauten naar Moskou gebracht, waar zij staan op gebaard in het hoofdgebouw van het Russische leger. Zaterdag zullen zij worden bijgezet in de muur van het Kremlin, waar ook de in 1968 bij een vliegtuigongeluk omgekomen eerste mens in de ruimte Gagarin en de eerste tijdens een ruimtevlucht om gekomen kosmonaut Komarow zijn bijgezet. Uit de gehele wereld, ook namens de Nederlandse regering, zijn bood schappen van rouwbeklag gezonden naar de Russische autoriteiten en de groep kosmonauten. De voorzitter van de Russische Akademie van Wetenschappen Kel- dich is uit Moskou naar de lanceer basis Baikonoer gereisd om het on derzoek te leiden naar de oorzaak van het drama. Nazi-behandeling De 25-jarige Sowjetrussische arbeidster Nadezjda Jemelkina is in Moskou gearresteerd wegens het verspreiden van pamflet ten waarin werd gezegd, dat politie ke gevangen in de Sowjet-Unie on derworpen worden aan nazi-achtige behandelingen. Zij werd opgepakt toen zij op het Poesjkinplein in het cen trum pamfletten uitdeelde. Ze wordt nu verhoord op beschuldiging van het verspreiden van anti-Russische leugens en het schenden van de openbare orde. Beide aanklach ten kunnen drie Jaar werkkamp op leveren Overval in Straatsburg Ge maskerde bandieten, die zich ver scholen hielden in het hoofdpost kantoor te Straatsburg, hebben gis teren een geldtransport gestolen, na dat de politiebewaking naar huis was gegaan. De buit bedroeg naar schat ting 7 miljoen gulden, het groot ste bedrag dat ooit in Frankrijk is gestolen. De gewapende mannen volgens sommige getuigen vier, vol gens andere vijf of zes konden ontsnappen met acht postzakken, die tot de rand toe waren gevuld met Franse francs.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9