DIT ZIJN DE NIEUWE MINISTERS Lunch-taartje. Toch Frans- Algerijns olieakkoord Tips over moord op Cora REIZIGERS OP SCHIPHOL GESTRAND Kruisinga CH-fractieleider DONDERDAG 1 JULI 1971 LEID6CH DAGBLAD PAGINA 7 de KVP-fractie hield hij zich tot die tijd met economische en financiële zaken bezit. Dat hij in de nieuwe regering naar Financiën verhuist heeft bij velen be vreemding gewekt, omdat de KVP in de persoon van staatssecretaris Grap- perhaus een sterke financiële deskun dige beschikbaar had. Aangenomen wordt dat Nelissen Financiën vooral heeft gekregen omdat hij bekend staat als iemand die glashard neen kan zeggen tegen collega's. En dat kan de komende tijd nog al eens no dig zijn. Mr. B. W. Biesheuvel (minister president en Algemene Zaken) is al voor de verkiezingen gedoodverfd als een kandidaat voor de hoogste mi nisterspost. Zijn kansen leken kort voor 28 april iets gedaald door de sterk gestegen populariteit van pre mier De Jong. Maar na het grote verlies van de KVP verdween diens kandidatuur. En omdat Veringa er de voorkeur aan gaf fractieleider te worden van de KVP, werd Biesheu vel als kandidaat van de confessione le partijen naar voren geschoven. Vier jaar terug liet Biesheuvel de mogelijkheid om het Catshuis binnen te trekken onbenut. Hij werd toen ook formateur, maar de ministerséquipe die hij toen bij elkaar kon krijgen, vond hij niet sterk genoeg waarna hij zijn opdracht terug gaf. De 51- jarige Biesheuvel geldt als een all round en ervaren politicus. In de An tirevolutionaire fractie van de Twee de Kamer werd hij op handen gedra gen omdat men hem een uitstekend teamleider vindt. Biesheuvel zat al in de kabinetten van Marijnen, Cals en Zijlstra (als minister van Land bouw). meerderheidsregering te kunnen datuur kwam niet als formeren. sing. In de Tweede Kamer heeft hij Drees ambieerde niet de post van zich acht Jaar in de problematiek financiën die velen hem op grond van zijn bezuinigingstheoriën had den toegedacht. Zijn voorkeur ging uit naar Ruimtelijke Ordening, maar de confessionelen staken daar een stok voor. „Wie bezuinigen wil mag niet gaan strijken met de van 'n departement als Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting". Drees wilde Volkshuisvesting een staatssecretaris toespelen, ook dat kreeg hij niet gedaan. Voor hem werd het Verkeer en Water staat. Een departement waar hij volgens de confessionelen dan maar eens in praktijk moet laten zien hoe hy denkt te kunnen bezuinigen. een betrekkelijke verrassing. Maar vier Jaar geleden bij zijn benoeming tot staatssecretaris gold dat ook. Hij verwierf zich vooral een goede naam in de onderhandelingen over de amb tenarensalarissen Mr. W. J. Geertsema (52) zette vorig jaar een punt achter z'n burge meesterschap van Wassenaar zich geheel aan de politiek te kun- wijden. Met succes. Het was van hem bekend dat hij de voetsporen zijn liberale grootvader wilde volgen, en zijn ministerschap op Bin nenlandse Zaken was van af de eer ste dag van de formatie een zeker heid. Het zal de VVDfractie niet eenvoudig vallen om een opvolger te kiezen voor haar voorzitter. Drs. W. K. N. Schmelzer leidde vanaf 1963 de fractie van de KVP in de Tweede Kamer. Bij de huidi ge oppositie is hij nog steeds be rucht omdat hij het kabinet-Cals ten val bracht. De vijftigjarige Schmelzer staat bekend als een ui terst handige en bekwame politicus, wat hem de bijnaam „gladde tekkel" bezorgde. Hij volgt Luns op als mi nister van Buitenlandse Za ken. Geen gemakkelijke opgave want na negentien jaar wist „het" buitenland wat men aan Luns had. Maar Schmelzer heeft al voor heel wat hete vuren gestaan. Drs. B. J. Udink kwam in het ka- binet-De Jong vier jaar geleden als de Jongste minister. Hij is nu 41 en i komt op Ruimtelijke Ordening en j Volkshuisvesting. De afgelopen vier Jaar was hij belast met ontwikke lingshulp, maar als lijsttrekker van j de CHU verlangde hij nu een zwaar dere portefeuille. Voor en na de ver kiezingen heeft hij nogal wat kritiek te verwerken gekregen maar dat sloeg niet op zijn opvattingen over de taken van het departement dat hij nu heeft verworven. Regerings gezinde woningbouwspecialisten in de Tweede Kamer verwachten dat hij de eerste twee jaar de vruchten zal plukken van het beleid van zijn voor ganger minister Schut. "Hij hoeft alleen maar te zorgen voor de twee jaren die daarna komen", meent men. de Koster (46) was staats secretaris van Buitenlandse Zaken. In die functie heeft hij algemene er kenning ondervonden door de wijze waarop hij in het EEG-overleg te werk ging. Hij komt voor de WD op Defensie, hoewel hij zelf het liefst Buitenlandse Zaken had verworven. Ook is hij genoemd voor Economi sche Zaken, maar De Koster had daar niet veel trek in. Dr. C. Biertien (43) maakte deel uit van het Europees Parlement. Voor de AR behandelde hij in de Tweede Kamer Buitenland en Justitie. Met ontwikkelingshulp heeft hij zich in de Kamer niet bezig gehouden, maar onze Europese Kamerleden zijn door gaans geen vreemde op het terrein van de internationale samenwerking. Dr. L. B. J. Stuijt (56) is inter nist. Hij is hoofd van de interne af deling van het ziekenhuis Joannes de Deo in Den Haag. Hij bekleedt tal van functies die met gezondheidszorg te maken hebben. Volksgezondheid en milieuhygiëne heet het nieuwe mi nisterie dat hij op poten moet zet ten. Let welgeen milieubeheer Mr. R. J. Nelissen. De 40-jarige mr. R. J. Nelissen werd ruim een Jaar geleden vrij onverwacht minis ter van Economische Zaken toen mr. De Block het voor gezien hield. In Dr. W. Drees jr. (50) heeft tal van hoge overheidsfuncties bekleed. Hij was hoogleraar, en de hoogste amb tenaar van de schatkist. Totdat hij het bekijken van de politiek vanuit de ambtelijke loge moe was en toe trad tot DS'70. Het verkiezingssuc ces van die partij (acht zetels) was zo groot dat de confessionelen en de VVD hem nodig hadden om weer 'n Ir. P. J. Lardinois (46) is de eni ge minister uit het kabinet-De Jong die op zijn post blijft zitten: Land bouw en Visserij. Voor de keiharde landbouwonderhandelingen in de EEG is routine van groot belang. Jhr. mr. M. L. de Brauw is een diplomatenzoon. Hij gaat (voor de partij van Drees) het hoger onder wijs en het wetenschapsbeleid behar tigen en onderzoeken. Thans werkt hij bij een grote verzekeringsmaat schappij. P. J. Engels (48) volgt mej dr Klompé op als minister van Cultuur Recreatie en Maatschappelijk Werk Engels werd vorig jaar door KVP- voorzitter Van der Stee als „mi- nisteriabel" aangeduid. Zijn kandi- Mr. C. van Veen (48) is de tweede CHU-bewindsman in het kabinet- Biesheuvel Hij was staatssecretaris van Binnenlandse Zaken en in die functie belast met de gewestvorming en de ambtenarenprobUmatiek. Zijn benoeming op Onderwijs komt als (Van onze correspondent). PARIJS Na een langdurige en dramatische crisis, die beide landen aan de rand van een definitieve breuk had gebracht, hebben Fr ank- ryk en Algerije gisteren eindelijk toch nog een akkoord bereikt over de exploitatie en de verkoop van de Algerijnse olie. De Fransen zullen de Algerijnse olie in de toekomst betalen volgens internationale tarieven, die in Parijs gisteren redelijk werden genoemd. Algerije heeft de schadeloosstelling aan de genaaste Franse maatschap pijen met 50 miljoen tot 30 miljard Franse franken verhoogd. Aangezien de Fransen van hun kant volge-is Algerije echter nog een belasting schuld van 17 miljard te vereffenen hadden, hebben de Algerijnen be- loofa het verscml van 13 miljard in zeven jaar al te zullen lossen. Officieel is het akkoord niet door de regeringen, maar door de weder zijdse directies der oliemaatschappij en getekend, doch in de praktijk maakt dat onderscheid natuurlijk weinig uit. Het akkoord is voor tien jaar geldig, maar kan elke vijf jaar worden herzien. Frankrijk heeft Algerije tenslotte ook nog toegezegd alle brieven in te zullen trekken, die enkele maanden geleden naar de grote internationale oliemaatschappijen werden gestuurd om de verkoop van Algerijnse olie te boycotten. In Parijs beschouwde men het uieuwe akkoord gisteravond als een o^es voor de diverse tegenmaatre gelen die Frankrijk jegens Algerije had genomen, toen, half april, de onderhandelingen moesten worden verbroken. Algerije heeft nu aan den lijve ondervonden, zo merkte een direc tielid van één der grote Franse olie maatschappijen gisteren op, dat het Frankrijk voor de verkoop van zijn natuurlijke rijkdommen nog altijd nodig heeft. Die les zullen ze, zo hoopte hij, nu niet zo gauw meer vergeten. AALSMEER Bij de rijkspolitie zijn enkele waardevolle aanwijzin gen binnengekomen over de moord op het vijftienjarige meisje Cora Mantel uit Uithoorn. Vele mensen belden op na de televisieuitzending van dinsdagavond waarin om aan wijzingen werd verzocht. Gisteren zijn enkele inlichtingen nagetrokken die de moeite waard schenen. In het bijzonder een in formatie die wordt gedekt door een tweede. „Deze twee", zegt de rijks politie, „zetten ons op een nieuw Langzamerhand is een duidelijker beeld ontstaan. Bepaalde vingerwijzi gingen hebben een aantal mogelijk- j heden uitgeschakeld. Jim Garrison gearresteerd WASHINGTON (Reuter) De officier van justitie van New Orleans Jim Garrison is woensdag gearres teerd op beschuldiging van omko perij, illegaal gokken en het verhin deren van handhaving van de wet. Garrison kreeg bekendheid door ziin vervolging van de zakenman Clay Shaw, die hij beschuldigde van me deplichtigheid aan de moord op pre sident Kennedy. Het ministerie van Justitie in Washington maakte bekend dat be halve Garrison ook twee politiefunc tionarissen en twee zakenlieden uit New Orleans zijn gearresteerd. Het ministerie zegt te beschikken over bandopnamen, waarop sommige van Garrisons transacties zijn vastgelegd. De opnamen zijn gemaakt door een van Garrisons voormalige medewer kers. Volgens het departement van justitie ontvingen Garrison en de politiefunctionarissen maandelijks be dragen tot 1.500 dollar in ruil voor hun bescherming van illegale gok tenten. De arrestatiebevelen tegen Garrison en de vier anderen zijn uitgevaardigd na een onderzoek, dat een jaar heeft geduurd. Vijf perso nen worden nog gezocht in verband met deze affaire. Drs. J. Boersma (41) is de nieuwe minister van Sociale Zaken en dat kan grote gevolgen voor het loonbe- leid. Hij stemde tegen de loonmaat regel van Roolvink. en intrekking kan dus van hem worden verwacht. In de loontechnische problematiek is hij goed thuis, evenals in de' vakbe weging. Tot op dit moment is hij ad viseur van het CNV. ADVERTENTIE Beschuit met aardbeien. Lekker vlug gemaakt. Als toetje of zomaar tussendoor. Een gezonde traktatie die ook uw figuur ontziet Zo'n brosse beschuit met frisse aardbeien ,is een lekkere zomergewoontel Beschuit met aardbeien lekker met lekker. SCHIPHOL Een groep van on geveer 120 Nederlanders en Duitsers is gistermiddag het slachtoffer ge worden van een verkeerd voorberei de vliegtocht van Schiphol naarNew York. Het toestel, waarmee de groep zou vliegen, kreeg geen toestemming op te stijgen omdat de groep voldeed aan de bepalingen, die de internationale luchtvaartorgar.isatie IA TA aan goedkope vluchten stelt. Eén van deze bepalingen is. dat groepen passagiers voor lage tarieven vervoerd mogen worden als zij min stens een half jaar lid zijn van een vereniging die niet het reizen tot doel heeft. Een controleur van de Rijks Lucht vaart Dienst merkte, dat een man van het Duitse reisbureau „Siid Ost Reisen" uit Bonn, dat de reis had georganiseerd, aan de balie nog lid maatschapskaarten van de „Deut sche Kulturzlrkel" uitschreef en ze dateerde op 1 Januari van dit jaar. De Jeugdige reizigers van de groep konden later toch vertrekken omdat sinds kort een Jeugdtarief voor een retourvlucht is ingesteld. De rest zestig Duitsers en twintig Nederlan ders bleef staan. Burgerlijke Stand van Leiden Wijngaarden >hanna Cornel d. v. A. G. M. Hoogkamer en W. M. J. J. Verdel, Sandra Johanna Cornelia, G. J. F. Pardon en M. Kriek, Arnoud, z. v. J. A. van Breu- kelen en A. J. de Haas, Hubert Jan. z. v. J. C. Harmsen en H. S. Brlnkers. Annelles Fr ancolse, d. v. R. A. Noest L. Baeten, Meriyn v. G. H. J. M. Draisma H. F. B. Schol te. GEHUWD J. W. Honsbeek en H. C. M. Blok. OVERLEDEN Blonk G. J. BeUk (48). (81), der Bijl Vllst, M. C. Bolhuis (81), wed. van Rheenen, T. Gaastra (84), i Prof. mr. drs. H. Langman (40) heeft lang geaarzeld voordat hij voor de VVD in het kabinet zitting wilde nemen. Blesheuvel kent de nieuwe minister van Economische Zaken al vier jaar. Samen waren zij lid van de commissie-scheepsbouw die de re gering adviseerde over de situatie in de scheespbouwindustrie. Hij is hoog leraar aan een inter-faculteit van twee hogescholen, wat een in ons land unieke functie is. (Van onze politieke redactie) DEN HAAG Nu drs. Udink en mr. Van Veen deel uitmaken van het nieuwe kabinet wordt afgetreden staatssecretaris Kruisinga leider van de tweede-kamerfractie van de CHU. Bij de ARP wordt mr. Aantjes nieuwe voorzitter van de fractie, en bij DS '70 waarschijnlijk Berger. Moei lijker ligt het bij de VVD. De heren Geertsema en De Koster waren bij de liberalen fr actie-voorzitter en vice-voorzitter. Verwacht wordt dat een verkiezing van een nieuwe voor zitter zal worden uitgesteld tot na de benoeming van de staatssecretarissen. De fractieleden Wiegel of Vonhoff lijken de beste papieren te hebben om Geertsema als leider van de VVD-fractie op te volgen. Maar zij staan ook hoog genoteerd voor een functie als staatssecretaris. De opengevallen plaatsen in de fracties zullen bi) de KVP worden ingenomen door W. du Chatinier (Den Haag), B. J. Hermsen (Emmeni en W van Amelsfoort (Veldhoven). Bij de WD zUn dat drs. G. M. van Aardenne (Dordrecht) en G. W. Ke- ja (Amsterdam). Drs. D. F, van der Mei en drs. A. M. de Boo komen te rug in de CHU-fractie. De ARP in de Tweede Kamer verwelkomt mr. J. W. Scholten 'Andel), dr. A J. Vermaat (Amsterdam) en A. van Es (Wassenaar) en DS '70 dr. J. Ba- ruch uit Amsterdam. Prof. mr. A. A. M. van Agt (40) ls de nieuwe opperman van Justitie. Van 1963 tot 1968 was deze vriend van Steenkamp op ditzelfde ministe rie werkzaam (stafafdeling wetgeving publiekrecht. Hij werkt nu nog aan de Katholieke universiteit van Nij megen. Hij geldt als zeer vooruitstre vend binnen zijn partij, en werkte ondermeer mee aan de opstelling van het kernprogram-Steenkamp van de KVP. Politie houdt 18 Portugezen in arrest ROTTERDAM Op het hoofdbu reau van politie in Rotterdam wor den achttien Portugezen vastgehou den die, volgens de vreemdelingen politie. geen verblijfs- en werkver gunning hebben. De Portugezen werk ten voor een Rotterdamse koppel- baai. op de werf van Verolme. De minister van Justitie zal beslissen of de Portugezen naar hun land zullen worden teruggestuurd. In vakbondskringen en bij Verol me is men verontwaardigd over de gang van zaken. Een woordvoerder van de metaalbedrijfsbond van het NW zei: "De heer Van der Sande, lid van de ondernemingsraad van Verolme, had het gewestelijk ar beidsbureau bereid gevonden een werkvergunning aan de Portugezen c« geven Zij hadden geen werk meer, omdat de metaalbedrijven hebben besloten geen gebruik meer van kop pelbazen te maken. Van der Sande ging met de achttien Portugezen naar de politie om de formaliteiten te regelen. Een politiefunctionaris zei daar, dat de Portugezen moesten blij ven in afwachting van hun uitwij zing". Het socialistische Kamerlid Wierln- ga heeft over deze kwestie vragen gesteld aan de ministers van Justi tie en Volkshuisvesting.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7