Russische volgt schrijversbond trouw de partijlijn BONN WIJST AANBOD VAN OE THANT AF Integratie hangt af van oorlog Opstand in gevangenis in Sicilië ZWARTE PANTERS IN ISRAEL (R EN SLOT) Congres geopend met aanval op dissidente schrijvers Politie in Caracas grijpt in GEEN TURKSE OPIUM MEER WOENSDAG 30 JUNI 1971 LEIDSCH DAGBLAD MOSKOU (AP, Reuter) Bij de opening gisteren van het vijfde congres van de Russische schrijversbond is het duidelijk geworden dat deze organisatie waarvan elke Russische auteur die in zijn land wil publiceren lid moet zijn, zich geheel stelt achter de lijn die ten aanzien van de cultuur door de communistische partij werd uitgestippeld. In een rede die getuigde van de har de lijn die de bond in de toekomst zal gaan volgen keerde de secre taris van de bond Georgi Markow zich tegen dissidente schrijvers als Nobelprijswinnaar Solzjenitsin. en Amalrik, Sinjawski, Daniel, Boe- kowskiek. Volgens Markow moeten critici buiten de Sowjet—Unie niet denken dat de acties voor deze in ongenade gevallen schrijvers effect sorteren. "Wanneer, om een voor beeld te noemen, rechterlijke in stantie in de Sow jet-Unie enkele doortrapte nietsnutten wegens hun paratisme voor het gerecht dagen, staat er direct iemand in het bui tenland klaar die nietsnutten domkoppen tot schrijvers uitroepen en him fraaie karakteristieken meegeven als talentvol, uitstekend of zelfs groot", aldus Markow. „De Russische schrijvers hebben altijd zelf bepaald en zullen altijd bepa len die lid moet zijn van de schrij versbond en wie niet". Niet talent Wat volgens Markow bepalend is voor het lidmaatschap van de bond is niet hoe belangrijk 't talent van de schrijver is maar of hij zich vol ledig wil Inspannen voor de strijd om de grote sociale hervormingen, die 't Sow jet-Russische volk nu le vert". Hij had met deze opmer king kennelijk Alexander Solzjenit sin op het oog, die in 1969 uit de schrijversbond werd gezet na de publifcatie van twee van zijn boe ken buiten de Sow jet-Unie. Markow, die sprak ten overstaan van meer dan 500 deelnemers on der wie zich partijleider Brezjnew, president Podgomi en premier Ka- sigin bevonden beschuldigde ideo logische vijanden ervan het „gren zeloze geloof van de schrijver in de communistische partij te willen ondermijnen". ROME (DPA, AP) Opstan- iige gevangenen hebben gisteren in de gevangenis van de Siciliaanse stad .'atania grote schade aangericht. Terwijl meer dan honderd bewo- jners van de strafinrichting de ci piers overmeesterden, op dat dak van bet gebouw klommen en van daar uit in spreekkoren protesteerden tegen jhet feit dat er teveel personen in cel worden ondergebracht, dat voedsel slecht is, dat zij te wei nig gelucht worden en dat voorar rest te lang duurt, drongen andere de bureaus en kantoren binnen en richtten grote vernielingen aan. Stro- sakken en inboedel werden aangesto- Het was het tweede oproer in de gevangenis van Catania binnen twee naanden. Bij het vorige oproer is de ie vangen is half verwoest. De politie omsingelde gevangenis loste verscheidene waarschu wingsschoten toen enige gevangenen jrobeerden, zich aan touwen langs de buiten muren te laten zakken. Pas na verscheidene uren lukte het ie brandweer de diverse branden te )lussen. Spoedig daarop drongen iterke politie-eenheden de gevangenis annen en herstelden de orde. Tien gevangenen hebben verwon- lingen opgelopen. Minister afgetreden De Zweed- minister van Buitenlandse Zaken lorsten Nilsson is vandaag op eigen verzoek afgetreden. Hij wordt opge volgd door de huidige minister van Industrie Krister Wickman. Nieuwe ninister van Industrie wordt het so- aaldemocratische parlementslid une B. Johansson. Ontslag De secretaris-generaal m het Internationaal Verbond van vrije vakverenigingen, de Nederlan der Harm Buiter. heeft gisteren zijn ontslag ingediend. Hij zal in sen tem- )er een functie in Nederland aan vaarden. In Geneve zei hij intussen r helemaal hersteld te zijn van ernstige overspanning. Spoorbrug gestolen Onbekenden ebben de vijf ton wegende stalen ipoorbrug nabij Dobbiaco in de Do- omieten uiteen genomen en gestolen De brug, die over een bergstroom gebouwd, maakte deel uit van niet meer gebruikte spoorweg Cortina naar Dobbiaco. Giste- kwam een schaapherder de po- itie vertellen dat de brug in het af- [elegen berggebied was verdwpnen De politie zei dat de dieven de brug badden gestolen om het metaal als ichroot te kunnen verhandelen. Reusachtige boom Op Taiwan (Formosa) is een reusachtige boom Intdekt die naar schatting meer lan vierduizend jaar oud is. Volgens let persbureau van Taiwan is de boom zo hoog als een gebouw van printig verdiepingen. Hij groeit nog iteeds. Twaalf volwassenen kunnen het gestrekte armen de stam maar nauwelijks omvatten. CARACAS (DPA, Reuter) Ge wapende politiemannen hebben gis teravond in de Venezolaanse hoofd stad Caracas van traangas gebruik moeten maken om demonstrerende studenten uiteen te Jagen. De univer siteit, die door 35.000 studenten wordt bezocht, werd door de politie bezet, nadat de deken van de technische faculteit uit handen van de opstan dige studenten was bevrijd. Zeker 15 studenten werden gewond toen de po litie door het lossen van waarschu wingsschoten de studenten van het terrein van de universiteit verjoeg. De studenten protesteerden tegen de verwijdering door de regering van 21 studenten, die vorige maand betrok ken waren bij een incident, waarbij de rector van de universiteit, Os- waldo de Sola, mishandeld werd. Spionage Van alle spionnen die in 1970 in WestDuitsland werden ontdekt (dat waren er 768) meldde 57,2 procent zich vrijwillig, men deed dit door Keulen 4713 te bellen, het telefoonnummer van de Staatsveilig heidsdienst. Van de 768 spionnen n er niet minder dan 608 gere- cruteerd door het Oostduitse minis terie voor de staatsveiligheid, 71 door TsjechoSlowakije, 29 door de Sow jet—Unie en de rest door Polen, Bul- garijë, Roemenië en JoegoSlavië. Versterking De Engelse rege ring zal 900 militairen naar Noord- Ierland zenden ter versterking van de daar reeds ten getale van meer dan 10.000 aanwezige Engelse mili tairen. Men verwacht dat het rond 12 juli als de protestante Orangis ten herdenken dat de RK James II in de slag bij de Boyne werd versla gen weer tot ongeregeldheden zal komen tijdens de grote optochten die de Orangisten dan plegen te organi- Niet alleen te voetmaar ook met bootjes zijn de Pakistaanse vluchtelingen India binnenge komen, in totaal naar schatting 140-000. Op de foto een beeld van een aantal rivierprauwen in Ban- doeria, zeventig kilometer noord oost van Calcutta. Voor bemiddeling met DDR (Van onze correspondent) BONN Een aanbod van secre taris-generaal Thant van de Ver enigde Naties om met de West- Duitse minister van Buitenlandse Zaken Scheel en zijn Oost duitse collega Win zei in Genève gelijktijdig, zij het strikt van el kaar gescheiden te gaan praten, is door Bonn energiek van de hand gewezen. Scheel liet de inmiddels ziek ge worden secretaris-generaal weten, dat hij hoopte hem in de herfst tij dens de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York aan te treffen. Winzel had tevoren Thants invitatie wel geacccepteerd. Hij heeft hiermee een duide lijke puntenoverwinning behaald, onder omstandigheden, waarin geen der beide Duitslanden nog lid is van de volkerenorganisatie en waarin, tot nu toe de bondsrepubliek er zich steeds op voor liet staan weer te willen samenwerken met de VN. Bonn's ergernis over Thants be moeienissen met de Duitse kwestie dateert trouwens van vorige maand, toen de VN het deelnemen van haar functionarissen aan bij eenkomsten in Berlijn verbood om zoals Thant het motiveerde, niet de indruk te wekken partij te kiezen. Ook dit zowel voor Oost-Berlijn als West-Berlljn afgekondigde embargo, Juichte de DDR destijds tactisch toe. ofschoon het de Oostduitse re geringshoofdstad feitelijk gevoeliger trof. Ook hier liet Bonn zich toen echter verleiden tot de reactie, dat wie niet voor ons is, geacht wordt tegen ons te zijn. geen vierde niveau in het geeon- fereer over Duitsland. Bonn wenst, niet te worden ingedeeld bij de pro bleemgebieden, waar de Verenigde, Naties een bemiddelaarsrol zouden kunnen vervullen. In de tweede plaats is de afscher ming tegen alles wat communistisch i Bonn nog geenszins geweken. Men is hooguit bereid het schim menspel daar even te laten schia- ten, waar het voor het aanpassen de realiteiten beslist noodza kelijk is. In dit licht moet ook de versterk te activiteit worden gezien van kan selier Brandts sociaal-democratische partij tegen leden, die actie voeren samen met communisten, on verschillig of het acties zijn tegen de oorlog in Vietnam dan wel tegen het verhogen van tarieven bij het plaatselijk openbaar vervoer. Er lo pen op het ogenblik vijftig procedu- m SPD-kaderleden uit afdelin gen te wippen. De meesten eindigen inderdaad met het buitensluiten der betrokenen. Duidelijk Het maakt twee beginselen duide lijk. In de eerste plaats wenst Bonn, zoals trouwens Brandt ook tegen over buitenlandse correspondenten de laatste tijd nog eens duide lijk maakte, naast het „viermogend- hedenoverleg" over Berlijn, naast de intern-stedelijke besprekingen tus sen de gemeentebesturen van Oost- en West-Berlijn en naast de gezamenlijk-Duitse besprekingen tussen West- en Oost Duitsland ANKARA (AP) De Turkse re gering heeft besloten alle produktie opium in het land met ingang 1972 te verbieden. Opium, ver kregen uit papaverbollen, is grond stof voor het gevaarlijke verdoven de middel heroïne. Naar men zegt wordt 80 procent van de heroïne via Frankrijk naar de V.S. gesmokkeld, Amerika is dus zeer gebaat bij de plannen der Turkse regering, en zal Ankara een belangrijk bedrag beta len in de vorm van economische hulp. Deze komt dan de Turkse ver bouwers van papavers ten goede. Reeds had Ankara bepaald dat er nog maar in vier provincies, gelegen het westen van Turkije, papavers mochten worden verbouwd voor de opiumproduktie. Na de oogst van de volgende maand zal het absoluut verboden zijn binnen de grenzen Turkije papavers te kweken. (Van onze correspondent) JERUZALEM De regering heeft in de jaren '50 zeer wel be seft, dat het opnemen van een groot aantal oriëntaalse immigran ten grote sociale moeilijkheden met zich mee zou brengen, in een tot dan toe homogene samenleving. Op grond van de zionistische ideo logie, tot uitdrukking gebracht in de wet op de terugkeer, heeft iede re Jood het recht naar Israël te emigreren. Het sprak vanzelf, dat deze wet niet alleen op kapitaal krachtigen en hoog ontwikkelden van toepassing zou zijn. Het gevolg was, dat de Israëlische bevolking een bijzonder heterogeen karakter kreeg. Zou het mogelijk zijn om de verschillende bevolkingsgroepen binnen korte tijd te integreren? Het succes van de Zwarte (nu: Blauw-witte) Panters heeft bewe zen, dat die integratie niet naar wens is verlopen. Van de 9.028 o- riëntaalse personen die in 1968 in het huwelijk traden, trouwden er 7.431 met een oriëntaalse partner, dat wil zeggen: 82 pet. De overheid probeerde gemengde woonwijken en scholen te scheppen, maar dat mislukte. In wijken waar de (oos terse) Sefardiem de meerderheid vormen trekken de Asjkenaziem weg. Asjkenaziem sturen hun kin deren niet naar een school waar veel oriëntaalse kinderen op school gaan. De reden is eenvoudig. Een kind uit een Westers milieu heeft al veel van zijn' ouders geleerd als het naar school gaat. Het kan al een beetje rekenen en schrijven. Het vraagt veel en zijn ouders pra ten veel met hem. Een Sefardisch kind weet niets. Ouders praten niet met de kinderen, ze kunnen vaak zelf niet lezen of schrijven, kortom, het kind heeft voor en tijdens zijn schooltijd geen steun aan thuis. Daar komt bij dat Juist in Asj- kenaziem-gezinnen aan studeren, leren en algemene ontwikkeling bijzonder hoge waarde wordt ge hecht. Iedere moeder ziet, om zo te zeggen, in haar kind een mogelijke hoogleraar. Verdeeld Dan de vraag: hebben de Pan ters de steun van de oriëntaalse be volking zelf? Het antwoord is, dat de meningen verdeeld zijn. De meesten voelen wel de achteruit zetting, maar de typische actie pressie-methode is hun vreemd. Daarvoor zijn ze niet voldoende ge schoold. Velen sympathiseren met de Panters, anderen keren zich van hen af. Tekenend is de rol, die de Marokkaanse immigrantenvereni ging heeft gespeeld bij de laatste onlusten. Na de straatgevechten van 18 mei en de arrestatie van 70 Panters, heeft de voorzitter van de Marokkaanse immigrantenvereni ging bemiddeld tussen de Panters en de Regering. Het resultaat was. dat de Panters werden vrijgelaten, op voorwaarde dat zij in de toe komst zouden handelen in samen werking met en in het kader van de Marokkaanse immigrantenvereni ging. Daarover is zowel binnen Panter- als Marokkaanse kringen verdeeldheid ontstaan, en deze zaak is nog niet opgelost. Hoe gegrond zijn de argumen ten van de Panters? De Panters zelf zeggen: wij zijn gebrandmerkt. Omdat we in een Jeugdgevangenis gezeten hebben mogen we niet in militaire dienst. Omdat we niet in militaire dienst zijn geweest krij gen we geen baan. De Israëlische Arabieren hebben het in feite be ter dan wy, want zij krijgen wel een baan, ondanks het feit dat zij niet in militaire dienst zijn ge weest. Waar we komen worden we met een kluitje in het riet gestuurd. We wonen met meer dan tien men sen op twee kamers. Wij willen be tere behuizing. We worden onder betaald. De argumenten van de Panters zijn, zoals altijd met pres siegroepen, voor een groot deel on volledig. Het probleem wordt niet opgelost door de mensen eenvoudig een groot en nieuw huis te geven en door een Panter tot gouverneur van de Israëlische Bank te benoe- De Panters zien het over het hoofd, dat de regering oriëntaalse immigranten, die eerst Jaren in ba rakken hebben gewoond, tegen zeer gunstige voorwaarden nieuwe flats heeft gegeven, volgens velen qua bouwstijl het toppunt van smake loosheid, maar dat is een andere zaak. Grotere behuizing zonder meer lost evenwel niets op, want binnen korte tijd zullen ook de gro- tere huizen krotten zijn geworden'. Stempel De Panters zien verder over het hoofd, dat op een aantal gebieden de oriëntaalse Joden wel degelijk een stempel op de samenleving hebben gedrukt: amusement, beat en popgroepen, zangers en andere sterren zijn grotendeels afkomstig uit oriëntaalse kring. Economisch hebben velen het zeer goed. Zo zijn in de huizenbouw de meeste aanne mers van oriëntaalse afkomst. Een andere gunstige ontwikkeling is, dat de oriëntaalse gemeenschap zelf haar cultuur tot uitdrukking gaat brengen: zo viert de Marokkaanse immigrantenvereniging het Mimou- na-feest, met folkloristische zang en dans, zoals ze dat in Marokko placht te vieren. In hoeverre realiseren de Se fardiem het bestaan van het socia le conflict zelf? De Panters doen of die kloof eigenlijk helemaal niet bestaat en brengen het conflict te rug tot economische achteruitzet ting. De Hebreeuwse universiteit heeft een onderzoek verricht naar de vraag, wat voor toekomstigver- wachtingen er in oriëntaalse kring heersen ten aanzien van onderwijs. Wat voor beroepen ze hun kinderen willen laten leren. Op de vraag: wat moet uw kind worden, kwamen naast irreële antwoorden als dok ter, advocaat, ook hele reële ant woorden, als buschauffeur en mon teur. Op de vraag „tot welke leef tijd moet uw kind naar school?" varieerde het antwoord tussen 14 en 18 jaar. Maar op de vraag „op welke leeftijd moet uw kind gaan werken om het gezin te helpen on derhouden?" kwam het antwoord niet boven de 14 Jaar, ook van diegenen die eerder gezegd hadden, dat de kinder tot hun 18-de moe ten leren en advocaat en dokter moeten worden. Conclusie: het va ge besef, dat de kinderen moeten leren bestaat ouders die zelf niet hebben geleerd stellen zich als ideaal dat hun kinderen wèl moe ten leren maar hoe ze dat aan moeten pakken, daar hebben ze geen idee van. Daar komt bij, dat er een be langrijk mentaliteitsverschil is tus sen Sefardiem en Asjkenaziem. De Sefardiem (oosterse Joden) heb- heb het idee: ik heb het land een dienst bewezen, ik ben aan het Suezkanaal geweest, ik heb in de oorlog gevochten en nu moet de staat maar eens over de brug ko men. Deze mentaliteit van voor wat-hoort-wat. de staat heeft een schuld aan ons, ontbreekt veelal bij de (westerse) Asjkenaziem. Militai re dienst geldt daar als vanzelfspre kend, zonder dat de staat er iets tegenover behoeft te stellen. Het probleem is terug te brengen tot het volgende: de Westerse Joden zijn in het algemeen uit idealisme gekomen, de oriëntaalse immigran ten zijn uit noodzaak gekomen, zonder zionistische aspiraties, met een ingeboren wantrouwen tegen alles wat „autoriteit", „regering" of „hoge omes" is. Men trekke geen verkeerde con clusies: de Sefardiem zijn geen be tere of slechtere soldaten. Zij zien hun soldaat-zijn alleen in een an der perspectief. Ook is het niet zo, dat Sefardiem minder chauvinis tisch zouden zijn, integendeel. Als iemand de Arabieren haat, dan zijn het wel zij, die zelf weten wat het betekent als Jood in een Arabisch land te wonen. De conclusie is, dat de problematiek veel ingewikkelder is dan de Panters haar voorstellen. Erg belangrijk is dat niet. Voorop staat, dat de Panters als katallsator dienst doen. Toekomst Tenslotte de vraag: wat zal de toekomst brengen? Wordt Israël een Zuid-Afrika met een overheer sende Asjkenazische elite-minder heid en een oriëntaals proletariaat, of biedt integratie een moge lijkheid. Het succes zal afhangen van de volgende vragen: de inte grerende functie van het leger, het onderwijs en de economische poli tiek. Als ergens in de wereld een volksleger bestaat, dan is dat wel in Israël. Het leger is geïntegreerd in de samenleving, en daarom fungeert het als smeltkroes. Het le ger brengt mensen in groepsver band samen, die daarvóór geschei den leefden. Het onderwijsbudget is na defensie het grootste budget. De generatie die nu naar school gaat zal niet tot integratie kunnen komen; voor de volgende generatie is er meer per spectief. Zij, die nu opgroeien, in het leger gaan en een vak leren, zullen hun kinderen meer mee kun nen geven, en, mits voldoende in het onderwijs wordt geïnvesteerd, is er een kans dat de kloof binnen een paar generaties overbrugd zal zijn. Dan de economische politiek. De regering heeft in de Jaren-'50 en '60 een politiek van bevolkings spreiding gevoerd, dat wil zeggen het ontwikkelen van dorpen en ne derzettingen buiten de grote steden Kiriat Gat, ten noorden van Ber- sjeba, Dimona, in de Negeb en Kiriat Sjmone in het noorden en Beth Sjean in de Jordaan-vallei. Immigranten die in de jaren '50 aankwamen z\jn, zonder dat ze dat zelf precies beseften, naar deze ont wikkelingsstreken gestuurd. Er is in Israël, evenals in Europa, een neiging naar de grote steden te trekken. Bijna eenvierde van de ge hele bevolking woont in Tel Aviv en omstreken. In de steden is ech ter hoofdzakelijk werkgelegenheid voor geschoolde arbeiders. Gevolg: geschoolde arbeiders trekken naar Tel Aviv en omstreken en de onge schoolden blijven in ontwikkelings plaatsen. Het gevolg is, dat deze ontwikkelingssteden in de loop van de Jaren zijn verpauperd, vooral als er helemaal geen industrie was gevestigd. Zo is Dimona wel eni germate succesvol, evenals Asjdod (Israëls tweede havenstad), maar Sjderot, ten westen van Bersjeba en Beth Sjean in de Jordaan-val lei, zijn een mislukking. Subsidies De regering tracht in deze ont wikkellngsstreken de vestiging vai industrieën aan te moedigen door grote subsidies te geven. Maar doordat het moeilijk is geschoolde arbeiderskrachten aan te trekken is het succes hier gering. Al deze mislukte ontwikkelingsplaatsen blijven zitten met een „zwarte" bevolking, potentiële Zwarte Pan ters, en de regering zal voor dit probleem een oplossing moeten vin den als zij een verslechtering van deze toestand wil voorkomen. Er is dus een aantal factoren die integratie mogelijk maken, zoals leger en onderwijs, en er is t aantal dat er tegen pleit, vooral trek naar de grote steden. Hoe si cesvol de integratie zal zijn hangt, behalve van de toekomst aa grenzen want een nieuwe log zou de bestaande toestand bevriezen af van de vraag, hoe succesvol de regeringspolitiek op dit gebied zal zijn. Een punt dat daarop van invloed kan zijn is de vraag, in hoeverre immigratie uit het Westen en Rusland integra tie in de toekomst zal bemoeiUJ- ken. De komst van academici uit Westerse landen en Oost-Europa heeft de concurrentie op de Israë lische academische markt vergroot. Het gevolg is, dat de in Israël ge schoolden, die tot dan toe een nopoliepositie hadden en zich uit die monopoliepositie konden veroorloven'meer open te staan voor Sefardische culturele invloeden daardoor de kloof konden verklei nen, nu moeten concurreren met nieuwe immigranten uit het Wes ten, en zelf daarom automatisch ook verwestersen. Dat is een factor die tegen integratie lijkt te werken, maar het is nu moeilijk te beoor delen hoe groot die invloed zal zijn VS nu ook voorzichtig voor gesprek van de kern machten GENEVE (AP, Reuter) De VS hebben gisteren verklaard het te zullen toejuichen dat Rood-Chl- n Frankrijk deel zullen nemen besprekingen met de an dere kernmogendheden over ontwa pening. In een voorzichtig gestelde rede heeft de Amerikaanse gede legeerde James F. Leonard bij de hervatting van de ontwapenings conferentie in Genève verklaard dat het recente voorstel van de Sowjet- Unie voor een conferentie van alle kernmogendheden één der mogelijke benaderingswijzen van de ont wapening was. Volgens Amerikaanse gedelegeer den mag de verklaring van Leonard worden gezien als een voorwaarde lijke positieve reactie op het voor stel van de Sowjet-Unie, bij mond* partijleider Leonid Brezjnew ge daan op het Moskouse partijcongres in april. j een persconferentie ver klaarde Leonard later dat de Ver enigde Staten hun standpunt ten ;ien van het Russische voorstel nog niet hebben bepaald. Leonard wilde op de persconferen tie niet uitweiden over zijn ver klaring. Volgens een Amerikaanse zegsman was de verklaring Juist ln ruime termen gesteld teneinde velerlei interpretatie mogelijk te maken. De Russische gedelegeerde Rosjtsjl zei dat hij de rede van Leonard niet beschouwde als een bewijs dat de Verenigde Staten het voorstel van Breznjew hadden aanvaard. Zowel Leonard als de Rus hebben gezegd te hopen dat de ontwape ningsconferentie deze zomer een ontwerpverdrag voor het verbod van bacteriologische wapenen zal ople veren. Op de agenda staan een voorstel daartoe van Engeland uit 1968, en van de Sowjet-Unie, dat begin dit Jaar werd ingediend. Moskou had tot dan toe vastgehouden aan een verdrag waarin zowel bacteriologische als chemische wapenen zouden worden verboden. De Amerikaanse gedelegeerde herinnerde eraan dat Washington wilde meewerken aan een conventie ten aanzien van biologische wapenen, waarin de bepaling la opgeno men dat men zal streven naar een soortgelijk verdrag met betrek king tot chemische wapenen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9