LEIDSCH DAGBLAD RAADSELACHTIGE DOOD IN SOJOEZ- CABINE LP Naar groot-Leiden ^angdurige gewichtsloosheid fataal vandaag VONNIS PIRATEN LIGT KLAAR Tragedie op valreep Leids raadslid: samenvoeging met Leiderdorp en Oegstgeest Zetelverdeling is geen probleem meer Geen eigen vliegtarief voor jeugd (§uc/ Qfite pgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 30 JUNI 1971 No. 33438 recteur: G. Koopman ofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 20.65 per kwartaal (postabonnementen f 23.05), f 6,95 per maand (b\j vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0,30 Witte Singel 1, Leiden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Nabezurglng tot 20 uur. tel. 30500 (zat. 18 uur). HAAG Het doodvonnis over piratenzenders is opgesteld. Van Idag zouden wetsvoorstellen wor- ingediend bij de Tweede Ka- Het kabinet De Jong heeft de indiening voor zijn rekening imen. De voorstellen komen bekrachtiging van het Straatsburg en een de Telegraaf- en Te- drag van liging van lonwet. Verdrag van Straatsburg ver- t ons land op te treden tegen Sers buiten de nationale grenzen in de lucht). De wijzi- de Telegraaf- en Tele- ïwet stelt medewerking aan der- jke zenders strafbaar. De maxi- le straf wordt een half jaar ge- genis of een boete van vijfdui- d gulden. het wetsontwerp worden de ver- illende vormen van medewerking wkeurig omschreven. Het ter be- ikking stellen van apparatuur is ifbaar. evenals het leveren van jramma's of onderdelen daarvan, zelfde geldt voor onderhoud of het schip of vliegtuig, oorrading, vervoer van personen goederen naar de zendplaats, de opdrachtgevers zijn straf- deze maatregelen worden recla- loodschappen onmogelijk ikt. Daarmee vallen Inkomsten weg waarop onderne- Radio-Vernonica dsee hun bedrijf hebben opge- wd. De afhandeling de Kamer aangeboden 5ontwerpen zal een taak worden kabinet. iet regeringsakkoord waarop ka- tsformateur Biesheuvel een- regeringsploeg bouwt, is af- iroken dat in de komende perio- jeen principiële wijzigingen van omroepbestel zullen worden gesteld. De WD is hiermee ilicht van de Veronica- en iseeaffaire geen kabinetskwestie laken. je hebt jezelf nodig j DU WERKEN BIJ CONTENT EN ES UIT 89 KANTOORBANEN doorbetaling bij ziekte opname In een ziekenfonds -f vergoeding van avondstudie 4* belasting adviezen wekelijkse uitbetaling J Overwegend zonnig Bilt verwacht van vanavond morgenavond: flinke zonnige pe- ffl met hier en daar een bui Üce tot matige wind uit noor- ke richtingen Minimum tempe ren ongeveer 10 graden, maxi morgen rond 18 graden. (Opgemaakt om 12.40 uur) 1 JULI m op: 04.24 uur; onder: 21.03 uur *an op: 14.02 uur; onder: uur bgwater te Katwijk te 08.55 en uur; laagwater te 04.26 en 16.50 (Van onze redacteur ruimtevaart) In de allerlaatste fase van hun recordvlucht van bijna 24 etmalen zijn de Russische kosmonauten Dobrowolski, Volkow en Patsajew vannacht om het leven gekomen. De remraket van de Sojoez-1 1 werd om 02.35 uur Ned. tijd in werking gesteld. Bij de terugkeer in de atmosfeer ging zoals gebruikelijk het radiocontact met de bemanning, die toen nog in leven was, verloren. De zachte landing verliep goed, aldus Tass. maar toen de bergings- I ploeg, die met een helikopter onmiddellijk ter plaatse was, het luik i van de intacte Sojoez opende, trof men de kosmonauten levenloos i in hun stoelen aan. Tass bericht, dat er nog geen aanwijzingen ge vonden zijn, die hun raadselachtige dood kunnen verklaren. 20 PAGINA'S De drie omgekomen kosmo nauten zoals zij kort voor hun lancering werden gefotografeerd in de Sojoez-cabine. Van links naar rechts Georgi T. Dobrowolk- ski, Viktor I. Patsajew en Wladis- laio N. Volkow De kosmonauten, die tijdens hun vlucht vrijwel alle duurrecords had den gebroken, kregen gisteravond opdracht van het ruimtestation Sal- joet in de Sojoez-11 over te stappen, te ontkoppelen dit geschiedde om 20.28 uur Ned. tijd) en naar de aarde terug te keren. Zij meldden dat de ontkoppeling zonder moeilijkheden was verlopen, en ook de voorberei ding van de landing leverde geen problemen op. Niets wees er op dat Meisjes achter in onderwijs DEN HAAG Bijna de helft 42 procent van de Nederlandse meisjes van veertien tot achttien jaar geniet geen enkele vorm van onderwijs of vorming. Daarmee lig gen de meisjes ver achter op de jongens van dezelfde leeftijd, voor wie het percentage twintig is. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. LEIDEN Het lijkt het Leidse D'66-raadslid Kuyper onont koombaar, dat Leiden een sa menvoegingsprocedure begint met Oegstgeest en Leiderdorp. Om deze procedure te "verzachten" vond», hij 't het beste zelf met DEN HAAG De fractievoorzitters van de drie confessio nele partijen, VVD en DS'70 hebben in de afgelopen nacht in vergaande mate overeenstemming bereikt over de politieke zetelverdeling van het te vormen kabinet. Maar toen formateur Biesheuvel en de fractievoorzitters om drie uur vannacht uit eengingen, was de vorming van het kabinet toch nog niet helemaal rond. Er lag zelfs nog een aantal moei lijkheden op tafel, waarvoor in de komende dagen oplossingen zullen moeten worden gevonden, wil mr. Biesheuvel binnen zijn nog altijd aangehouden „veertien dagen" sla gen. De bespreking van gisteravond, aanvankelijk bedoeld om het rapport- Franke over de verhouding tussen de ministeries van Buitenlandse Za ken en Eeconomische Zaken te be spreken, kreeg plotseling een heel ander karakter, toen de WD-fractie- leider Geertsema de aangekondigde kandidaat voor Economische Zaken niet kon produceren. De aangezochte drs. H. Langman uit Vlissingen, voormalig directiesecretaris van de Kon. Mij De Schelde en lid van de Centrale Plancommissie liet namelijk weten niet beschikbaar te zijn. Het feit, dat mr. Geertsema met lege handen naar de vergadering moest, zette een heleboel bijna-zeker- heden, vooral ook in de sociaal-eco nomische driehoek, op losse schroe- Na lang praten ging men van nacht echter uiteen met de toezeg ging van de VVD, dat er vanavond elk geval een kandidaat voor Eco nomische Zaken uit liberale kring zal worden genoemd. Op het Binnenhof zijn intussen de namen opgedoken mr. J. G. Rietkerk, lid van de tweede-kamerfractie van de VVD en van drs. S. C. Bakkenist, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen. voorstellen bij regering en/of parlement te komen. Hoe tot zulke voorstellen te ko men lijkt Kuyper een onderwerp van beraadslaging in de agglomera tiecommissie. Daarin heeft hij zijn ideeën nu gebracht, die hij eerst aan B en W had willen voorleggen, waarvan hij in overleg met de PAK -fractie totnogtoe heeft afgezien. Kuyper vindt het wetsontwerp Beernink voor gewestvorming te- De 88-jarige "opa" Jan Broer, een oud-Leidenaar die nu in Al phen woonthoudt de familie band wel op een zeer speciale manier in-tact. Ieder jaar komen uit de wijde omgeving alle fami lieleden bij elkaar voor een vis wedstrijd in de Kromme Aar, met als inzet de Jan Broer wisselbe ker. Gisteren was het weer zo ver. Van de 37 deelnemers was een vrouw iedereen te sterk: met acht bovenmaatse vissen werd mevr. A. Broer-Dworak winnares. In de kantine van de vv Alphen reikte opa de prijs uit natuur lijk met. een klinkende zoen. leurstellend. Het lijkt hem verder onwaarschijnlijk, dat over tweeën half jaar na de „proefperiode" een effectief gewest Leiden zal ont staan. Het Leidse raadslid is tot z'n voor stel gekomen, omdat: de grond voor woningbouw wel dra op is: de sociale en economische struc tuur van de bevolking ongunstig af wijkt van het landelijk gemiddelde; intellectuelen en politiek geïn teresseerden naar de randgemeen ten verhuizen: randgemeenten parasiteren op de Leidse centrale voorzieningen; de financiële positie van de stad slecht is. Kuyper is een voorstander van maatregelen op korte termijn. Hij denkt daarbij aan vorming van een dynamisch stadsbestuur, zoals van Breda na de annexatie van Ginne- ken en Princenhage tien Jaar ele- den. Nu wordt daar alweer 'n pro cedure aangespannen tot schaalver groting. de glorieuze vlucht in een tragedie zou eindigen. Al eerder is een Russische kosmo naut in de laatste fase van een vlucht om het leven gekomen. Dat was Wladimir Komarow, tijdens de vlucht van de eerste Sojoez op 24 april 1967. Dat ongeluk was te wij ten aan duidelijke technische storin gen, namelijk het niet goed functio neren van de parachutes tijdens de afdaling door de atmosfeer. De schaarse Russische berichten over de tragedie van vannacht wijzen ditmaal echter niet in de richting van een mechanische storing. Hoe wel het vooralsnog bij een speculatie moet blijven, lijkt het er thans meer op dat de dood van het Saljoet-trio het gevolg is geweest van hun lang durige toestand van gewichtsloosheid. Aanpassing Vrijwel alle Russische ruimtevaar ders hebben meer dan de Ameri kanen na een vlucht te kampen gehad met lichamelijke moeilijkhe den. voornamelijk met betrekking tot bloedsomloop en evenwichtsorganen Deze moeilijkheden deden zich in verhoogde mate voor naarmate de vlucht langer had geduurd. De kos monauten van de Sojoez-9, die een jaar geleden bijna achttien dagen in de ruimte vertoefden (hetgeen toen een duurrecord was) hadden na hun landing tien dagen nodig om weer aan de aardse condities en vooral hun normale gewicht te Het is zeer wel mogelijk, dat de lichaamsfuncties van de drie Sal- joetkosmonauten door hun gewichts loosheid van 24 dagen zodanig ont regeld waren, dat hun harten de be proeving van een snelle afremming in de atmosfeer, waarbij het schijn bare lichaamsgewicht een veelvoud van het normale bedraagt, niet heb ben kunen verdragen. Daarop wijst ook dat volgens Tass is geconstateerd dat de dood vrijwel onmiddellijk moet zyn ingetreden. Consequentie Wanneer de doodsoorzaak inder daad in deze richting gezocht moet worden, is het extra zorgwekkend dat alle drie de kosmonauten de dood vonden en niet slechts één of twee. Dat zou er op kunnen wijzen, dat er een betrekkelijk scherp afgebakende grens bestaat aan het menselijk uit- houdings-, incasserings- en aanpas singsvermogen, onafhankelijk dus van individuele geaardheid en condi tie. De Amerikanen zyn nog niet aan die eventuele grens toe geweest. Hun langste ruimtevlucht duurde bijna veertien dagen. De Amerikanen zijn van plan. in 1973 het ruimtestation Skylab te lanceren en dit gedurende acht weken achtereen door één ploeg van astronauten te laten bemannen. Dat is ruim tweemaal zo lang als de vlucht van de thans omgekomen kosmonauten. Blijkt Inderdaad een algemeen geldende incasseringsgrens te be staan, dan heeft dit ernstige gevol- voor de verdere ontwikkeling de bemande ruimtevaart. De huidige door Amerikanen en Russen gebruikte technieken voor de terug keer vereisen nu eenmaal een kort stondige enorme toename van het schijnbare lichaamsgewicht na een periode van schijnbare gewichtsloos heid. Het ontwikkelen van andere terugkeer-technieken vergt jaren ex perimenten ten kosten van miljarden guldens. in het Rotterdamse AHOY-sport- paleis stort Alpben aan den Rün zich volgende week voor de laat ste maal in het Spel zonder grenzen. Diny de Hey en haar ploeggenoten zullen het zwaar krijgen tegen de internationale concurrentie PAGINA 5 0 Leiden heeft ruim duizend mo numenten. Op enkele daarvan richt Stad en Landschap de schijnwerper STADSPAGINA De prikacties bij radio en tv du ren ook vandaag nog voort PAGINA 7 0 De Joden van oriëntaalse af komst voelen zich in Israël ge discrimineerd. De oplossing van het probleem hangt samen met de vrede in het Midden-Oosten... PAGINA 9 0 Rini Wagtmans won gisteren de derde etappe in de Tour de France. Joop Zoetemelk blijft lei der in het bergklassement PAGINA 11 VS en Consumentenbond: WASHINGTON/ DEN HAAG De Amerikaanse regering is gekant tegen financiële bevoordeling van studenten en Jongeren op de Noord- atlantische vliegroutes. Het Amerikaanse ministerie van Vervoer zal de Raad voor de Bur gerluchtvaart (CAB) verzoeken druk uit te oefenen op de Amerlk .".nse en buitenlandse luchtvaartmaat schappijen om ofwel een einde te maken aan deze pas ingevoerde ta rieven, of deze voor alle andere pas sagiers ter beschikking te stellen. Ook de Consumentenbond vindt 't niet juist, dat een aantal IATA- luchtvaartmaatschappijen, o.a. de KLM, een Jeugdtarief heeft inge voerd voor vluchten naar de Vere nigde Staten. Stephan Kovacs Ajax-trainer AMSTERDAM (ANP) Stephan Kovacs heeft vanmorgen een twee- Jarig contract getekend als oefen- meester van AJax. De 50-Jarige Kovacs komt op 14 Juli naar Nederland om zijn taak aan te vangen. teuws e Op de Koninklijke Grof smederij is gedurende 10 da gen te bezichtigen, het keurig bewerkte model van den kunstlichttoren, welke toren op gemelde fabriek is aan gemaakt om geplaatst te wor den op Boompjes Eiland (Ja- va-Zee). Sedert de vorige opgave zijn alhier door pokken aan getast 3 personen, als herstel opgegeven 7, overleden 2, zoo dat in behandeling blijven 11

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1