"Als er iemand is, die Merckx ian kloppen, is dat Zoetemelk" Wagtmans: simpele zege PAGINA 11 'WOENSDAG 30 JUNI 1971 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD Roger de Vlaeminck groene trui) vol lof over de klimkoning van beneden Amsterdams Peil NANCY Tweemaal sprintte Joop jetemelk tegen een berg (je) van de rde categorie op alsof geen helling in I weg te bespeuren was. Hetgeen een |nieuw op de sintelbaan geklopte Roger Vlaeminck uiterst vreugdevol stemde. man uit Eeklo ontving een nieuwe oene trui, wuifde alle bedenkingen te gen het feit dat er alweer iemand was ge weest, die meer risico's durfde te nemen dan hij, vlot weg en zei tot uiteraard vreugdevolle verbazing van vooral Neder landse Tourvolgers: „Als er iemand is, die Eddy Merckx nu kan kloppen in de Tour, dan is dat Joop Zoetemelk". De manier waar op h(j tarintte op die hellingen was nidabel. Als hij dat in het hoog- ergte ook kan, wel dan zie ik die (ckx nog niet winnen. Als ie- id demarreerde op de helling, haalde Joop hem met het itste gemak terug. En als hij wegsprong, dan was er niemand kon volgen. Jawel, let op Joop". Strijdbaar tsse taal, ook al komt zij dan uit mond van een coureur, die er - wat van kan weten, strijdbaar hij in de afgelopen Jaren was, Roger de Vlaeminck, juist als er om ging Merckx te dwars >en. Kan dat voortreffelijk ge- techrift over Zoetemelks rijden 1 als té zeer „gekleurd" worden jhouwd, omdat het werd ver let door een renner, die niets er ziet dan dat Merckx wordt Uagen? licht. Een ploegmaat van de al- i van een De Vlaeminck is rap de verdediging van de publici- e belangen van zijn groepering [ran zijn maats. Een spectaculai- baas, deze Roger, en dat weet l in de wielerkaravaan, die Jaar- I over de Westeuropese wegen "it, ai lang. »r toch... Het is niet gering als knd zomaar komt aandragen i een makker, die Merckx kan jlaan en als die vermelding turt óp heel wat vaster gronden (en) deskundige waarneming) waarop bijvoorbeeld de scriben- van „l'Equipe" een favoriet te- tschijn toveren. Naam b Zoetemelk, wiens naam de [sen, die het algemeen klasse- jt vervaardigen, nog altijd da tste hoofdbrekens oplevert (gis- was het Zoeteelmek en in het gste geval komt er Zoetemlek papieren), die Joop dan :t uiteraard niet van een zege. Het stereotype „we zullen zien, eerst komt het bergklasse- ligt vóór in zijn mond. uitbundige, spectaculaire pra- Joop Zoetemelk. Maar wel een tere jongen in de voorste ran- van het peloton. Onmogelijk hij, zoals De Vlaeminck dat vooruitlopen op wat straks al- al in Alpen en Pyreneeën gaat ren. Maar na drie dagen Tour hij er zo langzamerhand wél beginnen te dénken, vonds bijvoorbeeld, als het bed- Beêaie -uit.. JU-5e etappe 208km MORGEN tijd is in het rennershotel. Dan, in stille momenten, als oud-renner Noël Foré, de doorgewinterde in dit vak, die Briek Schotte als ploeglei der bijstaat, nog even voor het sla pengaan een paar woorden wisselt met Joop Zoetemelk, die tengere jongen uit het laagveen bij Leiden, Ja, dan komt het eruit. Een beetje peinzend nog: „Zou Merckx me ei genlijk nog wel kunnen lossen, berg op?". Volwassen Boven drijft dan de herinnering aan de Midi Libre van dit jaar. Merckx sprintte tegen een fikse col van het peloton weg. Nam 200 me ter. Joop Zoetemelk reed naar hem toe. „En", bekende hij Foré, „toen ik bij hem kwam, had ik nog reser ves, was ik lang niet uitgeput". Wat dan weer overeenkomt met wat docteur Luc Vandecaveye zegt, de arts, die de Mars-Flandria ploeg begeleidt: „Joop wordt en werd maar langzaam lichamelijk volwas sen. Jaar op jaar wordt hij ster ker". En Zoetemelk zelf: „Vorig jaar in de Tour kon ik met mijn laatste krachten bij Merckx blijven aanklampen. Dit Jaar is dat heel anders, heel wat beter". Ach, laten we ons nog niet serieus met Zoetemelks kansen op een Tourzege gaan bemoeien. De Tour is nog maar pas vertrokken, al zit er dan al een zeer duidelijke „breuk" in het algemeen klasse ment. Joop Zoetemelk zal nog heel wat dagen fris moeten blijven om óók op de beslissende momenten in de buurt van Merckx te kunnen eijn. Sterker nog, om van hem weg te kunnen rijden, want Eddy Merkcx heeft nog altijd „zijn" tijd ritten achter de hand. Te gek? Maar mocht het zover komen, dat Merckx en Zoetemelk een tweestrijd om de Tourzege aangaan, dan weet u, dat in Nancy, na drie dagen Tour, Joop Zoetemelk zich al naar die uitgangspositie had gemanoeu vreerd. Te gek, eigenlijk, maar ple zierig om dat te kunnen melden na een etappe, die nu al verzonken is in de vergetelheid: een vermoedelij ke klimkoning van beneden Amster- dams Peil. De s-print om de Bergprijs- punten op de Col de Donon: Joop Zoetemelk (in zijn witte trui) is te sterk en te snel voor Van Impe (2e aan zijn wielen de tevergeefs op zijn pedalen stam pende Spanjaard Fuente. Brabander maakte van eindsprint in Nancy geen spannende zaak. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ILVERSUM II adio: Hilversum III, reportages 13.00 en 18.00 uur. Hilversum nabeschouwing tussen 19.20 en öuur. elevisie: Nederland I, samenvat- l tussen 18.25 en 18.45 uur. Zege Nak in wieleravond- zesdaagse ROZENBURG Roy Schuiten rook reeds de geur van de bloemen tuil. Bij het ingaan van de laatste toer in de ronde van Rozenburg tipte microfonist George van' der Enden de Zandvoortse liefhebber als de grootste kanshebber van de drie man sterke kopgroep. Lierenaar An ton Solleveld moest zich er gewillig bij neer leggen. Rotterdammer Her man Nak wenste in de finale van' de tweede (inter)-schuif van de inter nationale wieleravond zesdaagse ech ter niet te wijken voor de kampioen van Noord-Holland. Voluit spurtend fitste de Delbana-coureur zich tus sen de stoeprand en Schuiten door naar een zege met wiellengte. Een prijsnotering die hem evenals de an dere twee vluchters nog enkele boni- ficatiepunten opleverde, waardoor Nak de rode leiderstrui van Ben Jurriaans overnam. ag: 1. Herman Nak (Delbana), 2. Roy Schuiten (Felix Bonzo/Mag- leet), 3. Anton Solleveld (Westland Vil Vooruit), 4. Hans Koot (Wy- lert/Van Deursen), 5. Pierre Laan Amstelland), 6. Jan Breur (Schie- <am), 7. Janus van Tol (Westland) Vil Vooruit) 8. Henk Jacobs (WV Anstelland), 9. Peter Remijn (AS (orbeil-Essonne-G SH Opel Mer cer) 10. Peter Legierse (Sparta), 11. Jm Hordijk (Larooy), 12. Michas Brtou (De Spartaan), 13. Gerard loop (Westland Wil Vooruit), 14. Fans van den Enden (Westland Vil Vooruit), 15. Siem Berkhout ('elix Bonzo/Magneet), 16. Wim Jnsen (Amstelland), 17. Bert Ponk (De Kampioen), 18. Edward Iroon (De Spartaan), 19. Rinus Bul (Sparta) en 20. Jan Janssen Büx Bongo/Magneet). NANCY (ANP) Slechts drie keer is de rust in de derde étappe van de Ronde van Frankrijk verstoord. De Cols de Donon en de la Chapelotte doorbraken korstondig de stilzwij gend overeengekomen wapenstilstand na de slag van maandag. Maar iedereen haastte zich zijn haast weer in te perken nadat de "hoogten" achter de wielen lagen. Dertig kilometer voor het einde van de rit kregen de 160 kilometer tussen Straatsburg en Nancy tenminste nog enig gestalte door een flinke aanval van tien weinig betekenende renners. Van dit tiental was Rini Wagtmans veruit de sterkste in Nancy. Niemand, behalve een van de ploeggenoten van Eddy Merckx (Spruyt) reageerde op een vroe ge aanval van Letort, die overigens niet meer dan twintig seconden winst opleverde. Pas bij de beklimming van de Col du Donon, die met 736 meter bepaald niet naar de wolken priemt, kwam er enig eactie. Rentmeester was met eerste slachtoffer, Benjamins volgde hem spoedig na een aanval Fuente. De Spanjaard werd te ruggehaald door Joop Zoetemelk, die op de helling van de Donon niemand enige ruimte gaf. Zoetemelk kwam met voldoende verschil, om zich niet bedreigd te weten, als eerste boven vóór Van Impe, Fuente. Bruyere, Fa- risato en de kop van 't peloton, aan gevoerd door Ocana, Costa Pettersson en Merckx. Afdaling In de afdaling, die leidde tot een volledige hergroepering, probeerden Wagtmans en Karstens iets. Maar bij de beklimming van de Chapelotte (op 75 km) met zijn indeling in de derde categorie duidelijk overgewaar deerd, waren de 128 renners weer bij elkaar. Die tweede col was meer een voor iedereen dan uitslui tend voor de klimmers. Doordat Joop Zoetemelk met iedereen de strijd aan kan, kwam hij weer als eerste boven, onmiddellijk gevolgd door de rest van het eens zo verschrikkelijk uitgerek te peloton: Bruyere, Van Impe, Gui- mard, Fuente en Paolini. Joop Zoetemelk later: „Op de Do non en de Chapelotte werd in de laatste kilometers steeds gedemar reerd. Ik heb al die mannen zelf te- VANDAAG ruggehaald. Als ik zelf ging in de laatste bergen was vrijwel niemand in staat mij te houden. Op de twee de col was het moeilijker. Het was bijna een vlakke sprint en toen heb ik echt alles moeten geven om Bru- yère tien centimeter voor te blijven. Ik rijd dit Jaar echt goed, ik voel mij sterk, ik heb het idee bijna alles te kunnen. Vorig jaar heb ik tegen de Tour opgezien. Die angst ben ik nu helemaal kwijt. Ik voel mij goed ge noeg om aan te vallen op het gebied waar ik een kans heb". Andere Joop Zoetemelk van deze Tour is een andere coureur die vorig Jaar als tweede de ronde beëindigde. Noël Foré. de assistent ploegleider van Mars-Flandria ziet het zo: "Vo rig jaar kwam Joop als beginnende prof voor veel geld bij ons. Ge weet, Joop is een fijne jongen en hij werd geremd door de vrees dat niet te kunnen waarmaken. Er zijn in de Tour van 1970 dagen geweest dat Merckx aanviel en Zoetemelk hem liet gaan. Niet omdat hij niet mee kon. maar omdat hij niet meer durf de. In de geest van: stel Je voor dat ik boven mijn macht grijp, volko men ineenstort en een goede positie waarvoor ik veel geld krijg, ver speel. Die angst is Joop dit Jaar he lemaal kwijt. Hij rijdt in alles veel gedurfder. Hij heeft ontdekt, dat hij, na een zeer sterke amateur te zijn geweest, óók bij de proffessionals mee kan. En meer dan dat. Hij weet nu dat hij ook in die kring een grote is. Hij heeft voor zichzelf de zeker heid dat ook Merckx niet meer bij hem vandaan rijdt en dat zelfver trouwen biedt hem de kans tot vol ledige ontplooiing te komen". Over dat "brutale" zelfvertrou wen beschikte gisteren ook (weer) Rini Wagtmans. Op dertig kilometer vóór de eindstreep reageerde de Brabander attent toen de vakantie snelheid even werd opgejaagd door Wilfried David, Jiminez, Genet en even later ook Van Neste, Gennty, Simonetti, Hoban, Guerra en Van Schil. Wagtmans deed, gedachtig aan de woorden van zijn baas Merckx: Je moet aanvallen als de kans zich voordoet", zijn uiterste best. Mede omdat door de aanwezigheid van ploeggenoot Van Schil winst in het ploegenklassement voor het grijpen Wagtmans heeft van die eind sprint op de sintelbaan van Nancy De triomf van Rini Wagt mans: onbedreigd wint de Bra bantse knecht van Eddy Merckx de eindsprint in Nancy. geen spannende zaak gemaakt. Hij kwam als eerste de baan op, won op de rechte stukken decimeters en als een acrobatische evenwichtskunste naar in de bochten meters om onbe dreigd te winnen vóór Hoban, Jimi nez, Van Neste en de anderen uit de kopgroep. Tweeëneenhalve minuut later incasseerde Karstens de vetste van de troostprijzen. ZEILEN De Nederlander Rolf Vrolijk is gisteren in de eerste race voor het wereldkampioenschap OK- jollen in Kiel als zesde geëindigd. Winnaar werd de Westduitser Jung- blut, vóór de Denen Kjolhede en Lindhartsen. DERDE ETAPPE De uitslag van de derde etappe» 1 Wagtmans (Ned-Driessens) 4.14.21 (met tijdvergoeding 4.14.01), 2 Ho ban (GB-Stablinski) z.t. (met tijd vergoeding 4.14.11), 3 Jimenez (Spa-Langarica) z.t. (met tijdver goeding 4.14.16), 4 Genet (Fra-Ca- put) z.t., 5 Vanneste (Bel-Schotte) z.t., 6 Guerra (Ita-Adorni) z.t., 7 Van Schil (Bel-Driessens) z.t., 8. David (Bel-Plaud) z.t., 9 Simonetti Jta-Martinl) z.t., 10. Genty (Fra- De Muer) z.t. (strijdlustigste ren ner), 11 Karstens (Ned-Pellenaars) op 2.29, 12 Roger de Vlaeminck (Bel-Schotte) z.t., 13 Guimard (Fra-Caput) z.t., 14 Reybroeck (Bel-Adomi) z.t., 15 Godefroot (Bel-Plaud) z.t. 16. Wolfshohl (WDts-Caput) zt., 17 Krekels (Ned-Pellenaars) z.t., 18 Fritz (WDts-Geminlani) z.t., 19 Van Kat wijk (Ned-Pellenaars) z.t. 20. Lopez Rodriguez (Sp-Momene) z.t., 21 Ha- rings (Ned-Pellenaars) z.t., 25. Steevens Ned.-Pellenaars) z.t., 30 Motta (Ita-Adorni) z.t., 37 Tabak (Ned-8chotte) z.t., 43 De Koning (Ned-Pellenaars) z.t., 45 Vianen (Ned) Caput) z.t., 48 Benjamins (Ned-Pellenaars). 57 Ocana (Sp-De Muer) z.t., 58 Mortensen (Den-De Muer) z.t., 61 Thomas Pettersson (Zwe-Martini) z.t., 63 Zoetemelk (Ned-Schotte) z.t., 64 Merckx (Belg-Driessens) z.t., 89 Gosta Pettersson (Zwe-Martini) z.t., 106 Van der Vleuten (Ned-Pellenaars) z.t., 113 Rentmeester (Ned-Pelle naars) z.t., 119 Prinsen (Ned-Pelle naars) z.t. De Fransman Delepine kwam na de sluiting van de tijdcontrole binnen. Hij werd uit de strijd genomen. Algemeen klassement 1 Merckx (Bel-Driessens) 12 uur 58 min 6 sec., 2 Van Springel (Bel- Driessens) op 21 sec.. 3 Roger de Vlaeminck (Bel-Schotte) op 32 sec„ 4 Gosta Pettersson (Zwe-Martini) op 37 sec.. 5 ex aeguo op 42 sec., Ta bak Nederl.-Schotte Zoetemelk (Ned- Schotte), Paolini (Ita-Gigan- ti). 8 Motta (Ita-Adorni) op 44 sec., 9 ex aequo op 47 sec., Thomas Pet tersson (Zwe-Martini), Van Impe (Bel-Stablinski)Delisle (Fra- Plaud), Raymond (Fra-Plaud», Thevenent (Fra- Plaud), Mortensen Den- De Muer), Ocana (Sp- Muer). 16 Van Schil (Bel-Driessens) op 7.30. 17 Hoban (GB-Stablinski) op 7.34, 18 Jimenez (Sp-Langarica) op 7.47, 20 ex aequo op 7.50 Van Neste (Bel-Schotte). Genet (Fra-Caput), David (Bel-Plaud). 23 Wagtmans (Ned-Driessens) op 8.06, 31ste ex aequo op 10.14 onder meer: Karstens (Ned-Pellenaars), Krekels (Ned.-Pellenaars), 40 Van der Vleuten (Ned-Pellenaars) op 10.18, 41ste ex aequo op 10.9 onder meer De Koning (Ned-Pellenaars), Prin sen (Ned-Pellenaars), 95 Van Kat wijk (Ned-Pellenaars) op 13.04, 106 aequo op 15.09 PLOEGENKLASSEMENT Rentmeester (Ned-Pellenaars), Via- nan (Ned-Caput), 115 ex aequo op 17.37 onder meer Harings (Ned-Pellenaars Benja mins (Ned-Pellenaars126 Steevena (Ned-Pellenaars) op 24.03. Het ploegenklassement van de derde etappe is: 1 Drlessens 12 uur 45 min 32 sec. 2 Caput op 2.29, 3 Adorni z.t., 4 Schotte z.t., 5 Stablinski z.t., 10 Pel- lenaars op 4.58- Alg. ploegenklassement 1 Schotte 40 uur 1 min 40 sec., 2 Plaud op 48 sec.. 3 Driessens op 4-42. 4 De Muer op 8.14, 5 Martini op 8.59, 11 Pellenaars op 32.51. De doorkomsten op de cols in de derde etappe: Col en Donon (derde categorie) 1 Zoetemelk 10 pnt., 2 Van Impe 8 pnt, 3 Fuente 6 pnt.n 4 op 5 sec Bruyere 4 pnt., 5 Farisato 3 pnt, 6 op 10 sec Ocana 2 pnt., Col de la Chapelotte (derde categorie): 1 Zoetemelk 10 pnt., 2 Bruyere 8 pnt., 3 Van Impe 6 pnt, 4 Guimard 4 pnt. 5 Fuente 3 pnt, 6 Paolini 2 pnt. NEDERLAAG AMATEURS TEHERAN (ANP) Het Neder lands amateur-voetbalelftal heeft gisteren in Teheran tijdens het in ternationale toernooi met 21 ver loren van Turkije. Bij de rust ston den de Turken al met 1—0 voor. In een tweede wedstrijd versloeg Iran eveneens met 2—1 Tsjecho- Slowakije. Bergklassement 1 Zoetemelk 54 pnt., 2 Van Impe 30 pnt., 3 Fuente 19 pnt., 4 Guimard 14 pnt., 5 Bruyere 12 pnt., 10 Tabak 7 pnt. Puntenklassement 1 Roger de Vlaeminck 51 pnt., 2 Karstens 37 pnt.. 3 Merckx en Wagtmans 30 pnt 5 Guimard 29 pnt, 15 Zoetemelk 14 pnt. Het klassement van de combinatie: 1 Merckx 11 pnt., 2 Zoetemelk 23*4 pnt., 3/4 Motta en Tabak elk 33 pnt. HONKBAL De Amerikaanse luchtmachtploeg USAFE heeft giste ren in Haarlem zijn eerste zege be haald op de California Stags: 4—3.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11