OORGANGERS VAN BIESHEUVEL Terugblik in de geschiedenis van de kabinetsformatie Spaanse politie: 'Ronselaar Van Schubert fantast" Standaardwerk over Verzie bij Kluwer Overste verbant pater Krekelberg naar Nijmegen SDAG 29 JUNI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PP Drees De Quay Marijr Cals Zijlstra De Jong Ju Nederland op het punt staat een nieuwe regering te gen, is er aanleiding voor een kleine terugblik in de chiedenis van de na-oorlogse kabinetsformaties en een gelijking van het werk van de heren Steenkamp en sheuvel met hun voorgangers ,,in het vak", beginnen met de conclusies: ils formateur Biesheuvel inderdaad slaagt in zijn poging zestien isters bij elkaar te krijgen en hij schiet met zijn formatie een je op, dan blijkt hij zich redelijk gehouden te hebben aan de iddelde tijdsduur die er voor een normale formatie staat, te we- ongeveer 63 dagen. Voor het eerst sedert 1939 krijgt Nederland een kabinet dat betaat uit vijf partijen; nede door de wijze van werken van prof. Steenkamp lijkt er een rzaam en duidelijk onderscheid te groeien tussen de taken van formateur en die van een informateur. Na twintig jaar experi- iteren met de figuur van de informateur wordt het daarvoor tijd; ie KVP is de ijzeren traditie trouw gebleven om regeringspartij jn en is daarmee veruit de oudste regeringspartij in Nederland; iet kabinet-De Jong is het eerste na-oorlogse kabinet dat de oale zittingsperiode van vier jaar zonder formele crisis heeft d gehouden. zeiden in de eerste conclusie, fractie en haar minister Van Aart- Steenkamp en Biesheuvel zich aan het gemiddelde houden, de formatie van 1946 bedroeg jdsduur gemiddeld 63 dagen. De te formatie vond plaats in 1948 de heren Beel en Van Schaik er •n maar dertig dagen voor nodig en en bovendien een kabinet eerden dat algemeen als het t bekwame van na de oorlog t beschouwd (met uitzondering de Indonesië-politiek). Th. v. d. Berg langste formatie was de be te van 1956 die maar liefst 121 n duurde, zodat de Troorede in jaar moest worden voorbereid een demissionair kabinet. Aan formatie kwamen maar liefst (in) formateurs te pas, ook al recordaantal. Gemiddeld be- gt het aantal kabinetsvoorberei- drie. Gunstiger j men alle tussentijdse kabinets- s meetelt, dan is het beeld van ijdsduur wat gunstiger: het ge lelde aantal dagen bedraagt dan De kortste tussentijdse formatie zes dagen en vormde het Itaat van een verzoeningspoging de anti-revolutionaire prof. De F Fortman. Hij bracht de AR- sen. die met elkaar overhoop lagen over de woningbouw weer bij elkaar. Het kabinet-De Quay kon haar ont slagaanvrage weer intrekken. In to taal zijn bij de na-oorlogse kabinets formaties 21 mensen betrokken ge weest. Van hen is dr. J. M. Beel de absolute recordhouder. Hij im mers werd elf maal belast met een (in) formatie- opdracht in acht for matie-perioden, drie keer meer-dan- eens binnen een periode. Meestal ging het er dan om Beel de puinho pen van zijn voorgangers te laten opruimen, waarin hij al spoedig grote bekwaamheid toonde. De oude heer Drees kreeg vijf maal een opdracht, Romme viermaal en De Quay drie maal. Daarvan' was er een te veel, omdat Dc Quay er in 1959 zo'n bende van maakte (hij zag b.v. kans om onge veer 35 mensen binnen een week te polsen voor het ministerschap!), dat de heer Beel moest bemiddelen. Daarna mocht De Quay het nog eens over doen, toen met meer succes. Zijlstra snel Als we alleen maar op dit soort cijfers afgaan, dan wordt gemakke lijk vergeten dat in feite de heer Zylstra een der snelsten is geweest van alle formateurs. In 1967 immers voltooide hij in zeventien dagen' tijds zyn formatie-opdracht, die uitsluit sel gaf over zowel het toekomstig regeringsprogramma als over de ver deelsleutel der zetels. Dat het in dat jaar toch nog een formatie van 49 dagen werd, kwam doordat Zijlstra het premierschap weigerde en Bies heuvel kans zag om in de laatste fase, het aanzoeken van personen, te falen'. Niet zonder goede argumenten overigens. Steenkamp heeft dus heel wat langer tijd nodig gehad dan de hui dige president van de Nederlandsche Bank, maar tot zyn excuus moet aangevoerd worden dat hy voor het eerst in de Nederlandse parlemen taire geschiedenis althans onder normale omstandigheden en met een allesbehalve vrye keuze een ka binet van vyf party en moest samen stellen. De enige regering die ook uit vyf partyen bestond, was die van De Geer in 1939, maar die werd dan ook gevormd onder directe oorlogs dreiging. Fenomeen Tweede conclusie: de duideiykheid van onderscheid tussen formateur en informateur. De namen Zylstra en Steenkamp staan namelyk voor een informatie-werkwyze, die aan dat fe nomeen' eindeiyk wat duideiykheid gaat geven. Onder de naam informa teur zyn in het verleden al de meest vreemde activiteiten gepleegd. Het kader van dit artikel is te beperkt om daar uitvoerig op in te gaan. Globaal kan men echter wel zeggen dat de "informateur" is geïntrodu ceerd. omdat er sinds 1946 (met na me onder druk van PvdA en KVP) een snel toenemende behoefte is ont staan aan uitvoerig overleg vooraf over regeringsprogramma en zetel verdeling. De Kamerfracties wilden een steeds groter greep krygen op het toekom stige kabinetsbeleid. Dat alles leidde ertoe, dat men met elkaar eerst de kat uit de boom wilde kyken onder leiding van een politiek niet al te uitgesproken figuur, voordat men de eigenlyke samenstelling van het ka binet overliet aan de formateur, te vens toekomstig premier. Nu moet gezegd worden', dat die inhoud aan de functie van informateur pas is gegeven toen ze al een tyd lang be stond. De eerste informatie-opdracht is in volstrekte duisternis geboren in 1951. Er waren toen eigenlyk geen goede formele argumenten voor het benoemen van een formateur. Minis ter Stikker redde de koningin toen uit de impasse door zichzelf te laten benoemen tot informateur, naar Frans idee. De moeilykheid was dat LEVENSDUUR D£R NA OORLOUSE RCoL RINifif NI HltHsrEBÊ - B£§L 4> kt MtNHtreniK-onees i if'S-'*8 tot tf-A-ïrf) r-ii«i»ra«f£ -MtB J Miwisreme - nweg& ar Ct-g-'ft <»t - pnees at tot VL-n.-'s® MiwsnsRte - Best. tot tq-y-'ap) woiiörsrae -JBOOAY Oq-tr.«5g fet HlHi STBqts -HARIJPigW iVt-y-tjl trt M<*ISTO*E -CaiS ixt It-H-WiJ MIMlSTïRlfc - ZUl-STRA - pg Jona Cf-A-V toio.) twt If oj> kabinetscrisis. KVP ver voor Met die 25 na-oorlogse jaren ligt de KVP ver voor op alle andere par tyen. De CHU was by elkaar 20% 4 JAAR ^aar regeringsparty, de ARP 19 jaar, de WD 14% jaar en de PvdA 14 jaar. Alleen de ARP heeft haar 19 jaar ononderbroken meegeregeerd. De vierde conclusie betreft de ze telvastheid van De Jongs kabinet. In nevenstaand schema is duideiyk te zien, dat het kabinet-De Jong het eerste en enige is geweest dat na de oorlog zyn vier-jarige zittingsperiode ononderbroken uitgediend heeft. Om precies te zyn: een ononderbroken zittingsduur was sinds 1933 niet meer voorgekomen. Weliswaar hielden de kabinetten van Drees (het derde) en De Quay het ook de volle vier jaar uit. maar ze moesten wel ieder door een crisis heen. Het kabinet-Drees had in 1955 een conflikt met de fractie van de PvdA over de hoogte van de huren. De Quay dreigde al na anderhalf jaar te stranden op het meergenoemde con flikt tussen de AR-fractle en eigen- woningbouwminister Van Aartsen. De overige kabinetten haalden geen van alle de eindstreep. Daar moet dan eeriykheidshalve wel by gezegd worden, dat het kabinet-Beel van '46 geen andere bedoeling had dan een twee-jarig bestaan in verband met alle grondwetsherzieningen die toen Kamerontbinding vereisten. Verder waren de kabinetten-Beel ('58/'59) en -Zyistra f'66/'67) alleen bedoeld om vervroegde Kamerverkiezingen voor te bereiden: vandaar hun wel heel korte bestaan. Niettemin kostte de formatie van het kabinet-Zyistra nog meer dan een maand, maar de gemoederen waren na de Nacht van Schmelzer dan ook wel erg verhit. Vier jaren De vraag is, of het kabinet-De Jong het onder normale omstandigheden, zoals in de jaren '50 nog heersten, ook de volle vier jaar zou hebben uitgehouden. Een speculatieve vraag natuuriyk, maar zeker is dat het be paald niet zonder moeiiykheden is gegaan. We behoeven maar te herin neren aan de moeiiykheden rond de btw, en in het algemeen het beleid van mr. L. de Block: de ellende rond de Loonwet van minister Roolvink die de premier erby moest halen om het ontwerp erdoor te krygen; Bies heuvels bezwaren tegen de begroting van minister Witteveen voor 1970 en de motie-Goudzwaard inzake de nieuwe wet op de ondernemingsra den. Dat zyn dan nog maar een paar voorbeelden om aan te tonen hoe vaak De Jongs regering langs de af grond zweefde. Men zou haast ge neigd zyn te zeggen, dat D'66, dat zich altyd zo woedend heeft gemaakt over de voortdurende kabinetswisse lingen, door zyn eenvoudige aanwe zigheid in de Kamer heeft by gedra gen tot meer stabiliteit. Hoe dan ook: De Jongs kabinet heeft de gemid delde levensduur van Nederlandse kabinetten, die twee en kwart jaar bedraagt, ruimschoots overleefd. ADVERTENTIE de VVD tegen zyn eigen' minister Stikker had geopponeerd, maar voor die bezwaren geen meerderheid had kunnen krijgen. Stikker vond dat hy toch moest aftreden en Drees ging er met zyn hele kabinet achteraan. „Wie breekt, moet helen" luidt een stelregel over formaties, maar nie mand had gebroken. Ook Oud, de VVD-leider niet, die immers geen kamermeerderheid had gevonden voor zyn aanval op Stikker. Vandaar Stikkers ""'trouvaille". Hy gedroeg zich overigens volledig als een for mateur. Vier functies Sindsdien zyn er, zoals gezegd, de vreemdste dingen gedaan door de informateur. In een artikel daarover in Acta Politica van dr. Ringnalda worden vier functies onderscheiden: de informateur handelt volledig als formateur; ofwel hy handelt als cor rector van andermans fouten; ofwel hy fungeert uitsluitend als bemidde laar; ofwel hy treedt op als wegbe reider van de formateur. Sinds Zyl stra en Steenkamp is die laatste functie de belangrykste geworden en is er ook duidelykheid gekomen over de vraag hoever een informateur met voorbereiden behoort te gaan. De derde conclusie betrof de zetel- vaste KVP. Zoals uit bygaand sche ma al blykt.is de KVP de enige par ty die sinds 1946 niet meer uit de regering is geweest. Als men de KVP beschouwd als de directe erfgenaam van de vooroorlogse RK Staatsparty, dan kan men zelfs vaststellen, dat de r. katholieken niet meer in de oppositie zyn geweest sinds 1918, drie en vyftig jaar lang dus, en na de oorlog de volle vyf en twintig jaar. De enige formele onderbreking vormt het vyf de kabinet-Colyn. maar dat was al demissionair voor het, goed en wel was samengesteld. Als zodanig heeft het hooguit drie weken bestaan. Niets wyst er op, dat aan deze yzeren traditie op korte termyn een einde komt. ALICANTE De Spaanse politie gelooft er niet veel van dat de Ne derlander Gerard van Schubert, die eind vorige week in enkele buiten landse dagbladen werd getekend als DEVENTER (ANP) Een per- sooniyke vertegenwoordiger van de sjah van Perzië, Abbas Aram, heeft Zo'n boodschappenlijstje is tegenwoordig niets bijzonders. En waarom ook? Condooms kopen is een normale zaak. Dat vinden steeds meer mensen, zowel mannen als vrouwen. Een gelukkige ontwikkeling, want gezinsplan ning is in ons drukke landje geen overbodige luxe. Het Durex condoom is een van de betrouwbaarste en makkelijkste voorbehoedmiddelen. Overal te koop, in winkels en automaten, waar en wanneer u maar wilt. Durex is niet storend in het gebruik en volkomen veilig, ook op langere termijn. Daarom adviseren veel huisartsen het gebruik van condooms. Zeven van de tien verkochte condooms zijn Durex-condooms. Dat zegt genoeg. THE BEST THERE IS... DELFT Pater E. D. Kre kelberg leraar wiskunde aan het Delftse Stanislascollege, is door de overste van zijn orde, pater J. Deenen, bevolen zich in Nijmegen in afzondering te ves tigen. Pater Krekelberg wierp enke le maanden geleden een steen door de ruit van een Maastricht se sexwinkel uit protest tegen "zedenverwildering De spanning tussen pater Kre kelberg en de overste van de orde der Jezuïten werd ver groot toen pater Krekelberg eni ge tijd terug zijn wiskundeles sen tijdelijk staakte omdat in het schoolblad "Brats" een ge dicht was gepubliceerd, dat vol gens hem godslasterlijk was. Pater Krekelberg mag nog wel af en toe les in Delft geven, maar voor het overige mag hij van de overste Nijmegen niet meer uit. Een aantal Delftse parochia nen heeft een comité gevormd, dat zal proberen pater Krekel berg in Delft te houden. Vorig jaar al verbande de overste de pater uit het bij het Stanislas college behorende patershuis. Sindsdien woont de pater in Delft op kamers. Overste J. van Deenen: "Pa ter Krekelberg is naar Nijmegen overgeplaatst na veelvuldig overleg. In deze wat rustiger omgeving is hij gemakkelijker in de gelegenheid om enige af stand te nemen van allerlei ker kelijke en kerkpolitieke span ningen. Hij zal les geven aan 't Canisiuscollege in Nijmegen, en eventueel aan het Stanislascolle ge in Delft". gisteren in Deventer een bezoek ge bracht aan drukkery De Lange/Van Leer, een werkmaatschappy van de Kluwergroep. Mr. Aram, die de per- soonlyke titel van ambassadeur heeft, kwam zich op de hoogte stel len van de voortgang van de werk zaamheden by dit Deventer bedryf, dat in opdracht van de shah het boek „Persia the Immortal King dom", drukt. Dit boek wordt een standaardwerk over Perzië. zyn geschiedenis, zyn volk en heersers door de eeuwen heen. Het verschynt in oktober ter gelegenheid van de viering van het 2500-jarige bestaan van het konink- ryk Perzië, dat werd gesticht door Cyrus de Grote. Acht talen Het werk komt in acht talen op de markt, namelyk Engels, Frans, Duits, Italiaans, Spaans, Russisch, Japans en Perzisch in een eerste druk van byna vyftig duizend exemplaren. Het bevat ongeveer tweehonderd kleuren foto's en een evengroot aantal zwart- wit-illustraties. De teksten zyn geschreven door drie auteurs, die bekend staan als Perzië-kenners, namelijk Roman Ghirsman, Wladimir Minorski en Ram es Sangvhi. Meer dan eenentwintig uitgevers over de gehele wereld hebben gedon gen naar deze opdracht, die uitein- deiyk ging naar het Jonge Londense uitgevershuis van Mitchell en Beaz- ley. Deze uitgevery is bekend om ver schillende in Nederland gedrukte uitgaven, waaronder de Moon Flight Atlas, the Atlas of the Uni verse en the World Atlas of Wine. De drukopdracht ging naar De Lan ge/Van Leer in Deventer. "geheimzinnige ronselaar voor commando's in Vietnam", ooit wer kelijk zulke krijgshaftige plannen heeft gehad of in staat zou zijn ze uit te voeren. De Spaanse politie is tot deze conclusie gekomen na een langdurig gesprek met Van Sohu- bert. De politie meent, dat Van Schu bert voor Spanje onschadelijk is. Men volstond er mee hem er op te wijzen, dat hij in Spanje niemand kan aanwerven omdat de contracte ring van buitenlandse arbeidskrach ten via de officiële instanties moet lopen. Van Schubert self heeft al gezegd, dat hij zijn plannen heeft laten va- In zijn vakantieverblijf in de "Panoramaappartementen" in Ali cante zei hij: "De sensationele pers berichten over mijn plannen hebben mij veel schade berokkend. De mees te mensen met wie ik al in contact was gekomen zagen er van af na die berichten te hebben gelezen. Ik denk er ernstig over om de kranten die deze valse beschuldigingen hebben gepubliceerd aan te klagen en een miljoen dollar schadevergoeding te vragen". Vrouw zat ruim negen uur in lift opgesloten DEN HAAG (ANP) Met behulp van de brandweer is in de afgelopen nacht omstreeks half twee in een schoolgebouw aan de Hoefkade te Den Haag een vrouw uit een lift be vrijd. Zij had vanaf 4 uur gistermid dag opgesloten gezeten. De lift was vijf centimeter boven de begane grond stil blijven staan door een de fect. De vrouw, die in het schoolgebouw woont, was wegens de vakantietyd alleen in het gebouw. Dat de vrouw ontdekt werd was te danken aan het feit. dat iemand, die in de school werkzaam is en over een sleutel be schikt, bij het passeren van het ge bouw een naam zag openstaan en op onderzoek uitging. Hij bemerkte dat de vrouw in de lift opgesloten zat en en sloeg alarm.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7