1ERSTE SLAG IN DE TOUR Merckx wilde 'koningssprint' winnen Spelregels de Tour n TOUR IN CUFERS I.EIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD i op Zoetemelk sprong weg om punten te pakken >or de Bergprijs en dat leidde slag in ROGER DE VLAEMINCK VERSLAAN OP "EIGEN TERREIN' Vlaeminck *ntwam laat 5DAG 29 JUNI 1971 PAGINA 13 1AATSBURG (ANP) In de Europese samenwerking is Straatsburg een be- )ók op de tweede dag in de Ronde van Frankrijk, bij de aankomst in Straats- eeft eenheid macht gemaakt. Een front van oppermachtigen zette de aanval door, Joop Zoetemelk en Christian Raymond was begonnen. En die tenslotte étappe-winst bracht. [LHOUSE (ANP» Het ïent voor de Ronde van rijk, een boekje van acht- iladzijden, laat weinig on lede n voor renners en or- itie. Alles is geregeld, van ete van vijf frank (3.25 1) voor het zich afzetten, een auto of een andere r, tot de prijs van 20.000 13.500 gulden) voor de aar in het persoonlijke iassement. angrijke punten uit het re mt zijn: n principe is het de deel aars toegestaan tijdens de. rijd rennerskruikjes met aan te nemen. Die imming wordt gegeven voor raj eet dat ligt tussen de 50 leter na de start tot ten dertig kilometer voor nish van de étappe. Voor pnvullen van de drankvoor- moet de renner zich laten ken tot de wagen van zijn leider, die achter de groep et is een renner, op straf- n onmiddellijke uitsluiting, den tijdens de duur van de de France, artikelen onder te doen publiceren. Dit zowel voor echt door de »r geschreven dingen als stukken, die duidelijk door pijn geïnspireerd, tijdscontrole sluit. In de ^ae ritten, nadat, na aan- van de winnaar acht pro- is verstreken van de tijd. winnaar heeft gemaakt, etreft de 4e, 5e. 6e, 7e, 12e le helft van de 16e, 17e, 18e ie etappe. Het percentage tot tien procent verhoogd middelzware bergritten (3e 1 etappe), en tot twaalf nt in de grote bergritten 11e 14e 15e en eerste 16e etappe). De limiet kan. ivies van de wedstrijdcom- rissen. worden vergroot, leer meer dan tien procent le deelnemers er het slacht- F van zou zijn en in princi- wdt de „guillotine" ook niet iteerd, wanneer één van eerste tien van het klas- it er het slachtoffer van worden. De wedstrijd- nlssarissen behouden het bijzondere gevallen ers te pardonneren. In de individuele tijdritten is de limiet gesteld op 33 eenderde orocent. in de vlakke ritten zijn ma ximaal 30 punten te veroveren voor het puntenklassement (groene trui), in de berg- en tijdritten ten hoogste vijf tien punten. Voor de halve étap pes worden de punten volgens 'n gereduceerde schaal toegekend. tijdsvergoeding wordt gege ven aan de hoogstgeplaatste drie uit de vlakke ritten, respec. 20, 10 en 5 sec. Dit geldt voor de 3e. 4e, 5e, 7e, 9e. 12e, 17e. 18e. en 19de etappe. In de halve etap pes bedraagt de bonificatie 15, 8 en 6 sec. (beide gedeelten zes de etappe en tweede helft 16e rit). 9 in de berg- en tijdritten wordt geen bonificatie gegeven. De wedstrijdleiding kan beslissen geen prijzen uit te keren, wan neer in de vlakke etappes het gemiddelde van 33 km per uur. niet wordt gehaald. in totaal is 470.600 frank be schikbaar voor prijzen. Dit be drag is als volgt verdeeld: indi viduele rangschikking 191.550 pt klassement 24.500, combinatie- klassement (op basis van plaats in algemeen klassement, punten en bergklassement) 50.000 ploe- genklassement 104.000. bergklas sement 62.100, „rente gele trui" 40 800 vooruitgang (renner dit dagelijks de grootste sprong in 't klassement maakt» 9500, herin neringspremie Henri Desgrange 3000. snelste ronde op de baan van Vincennes in Parijs 1000. premiesprints onderweg 20.900. strijdlust 13.500, elegantste ren ner 5750. In principe is er in de ge wone dagritten 6000 frank voor d individuele prestaties beschik baar, 750 frank voor de winnaar. 35 frank voor nummer 30, num mer één uit het eindklassement krijgt 20.000 franken, nummer 35 honderd. De drager van de groene trui krijgt dagelijks 500 frank en de winnaar van het puntenklassement 10.000. In de gewone ritten is de eerste prijs in het ploegenklassement 1000 franken groot. De winnende ploeg krijgt in Parijs 20.000 fr. op zijn rekening bijgeschreven MORGEN VANDAAG Radio: Hilversum I. nabescouwing tussen 19.00 en 19-10 uur. Televisie: Nederland I, samenvat ting van 18.25 tot 18.45 uur. MORGEN Radio: Hilversum III, reportages tussen 13.00 en 18.00 uur. Hilversum II, nabeschouwing tussen 19.10 en 19.20 uur. Televisie: Nederland I, samenvat ting van 18.25 tot 18.45 uur (kleur). Zoetemelk was met een lichte voor sprong weer als eerste op het hoogst e punt van de etappe, de Col der First- plan, gekomen. Maar Raymond, die kort daarna passeerde, zorgde er in de afdaling met bijna onverantwoor delijke topsnelheid voor dat de af- I scheiding waarmee Zoetemelk was l begonnen, werd voltooid. Uit de actie I van Zoetemelk en Raymond ontstond i een kopgroep van uiteindelijk zestien reners: Eddv Merckx en Van Sprin- gel, Zoetemelk en Tabak, Gösta en Thomas Pettersson. Ocana en Motta, en nog acht anderen. Het was een groep waar de kwaliteit van afdroop. Zestien renners, twee Nederlanders, maar niemand om de ploeg van Goudsmit-Hoff te vertegenwoordigen. Het tiental van Kees Pellenaars. zo succesvol tijdens de drie ritten van de eerste dag, heeft de eerste test op i j zijn kwaliteit niet kunnen door- j staan. Bij de beklimming van de Col I j de Firstplan iets meer dan 700 me- 1 ter hoog. maar slopend op een dag dat regenvlagen het veld teisterden. zakten de „behangers" geleidelijk I j verder naar achteren. Karstens Gerben Karstens, maandag leider geworden in het puntenklassement, en die zich weer had ingesteld op een prominente plaats in de „eindspurt" op de sintelbaan, heeft z'n sprinters kwaliteiten niet behoeven aan te wenden. Ruim negen minuten na eappewinnaar Merckx streden Wagt- mans en Karstens om de eerste plaats uit het peloton, de zeventien de. Wagtmans deed het het best. Karstens later, óók over het feit dat hy zich niet tot het uiterste in de beklimming van de enige col had gegeven. „Wat heb ik daar aan. Mis schien zou ik de groene trui wel een dag langer hebben kunnen houden, maar dan kan ik misschien drie da gen later naar huis fietsen. Ik klim in m'n eigen tempo, ik ga niet als een idioot bergop. Bovendien gebeurt het vrijwel nooit dat na een zo'n bergje een hele sterke groep wegblijft. Gewoonlijk komt alles weer bij el kaar in de afdaling en daar had ik dit keer ook op gerekend". Verloren seconden of minuten her overen op de sterke groep, die de tweede etappe en waarschijnlijk de hele Tour heeft beslist, was natuur lijk een nauwelijks haadbare kaart. Werkelijk verzet echter zou tenmin ste de illusie heben gegeven dat de ploeg van Goudsmit-Hoff niet wacht op een incidenteel succes, maar ook bereid is z'n gezicht te laten zien wanneer er strijd moet worden gele verd met de sterkeren. Tabak Op dat punt heeft Tino Tabak een voorbeeld gegeven. Tabak rydt niet in een team met gelijkwaardige ren ners. Hij werkt in de eerste plaats als knecht voor Joop Zoetemelk, maar die taak vervult hij met een overgave en een inzet die hem na twee dagen al faam hebben ge bracht in de Ronde. Gisteren zette Tabak door in de stijgende meters naar het hoogste punt van de First plan omdat hy dat als zijn plicht be schouwde ten opzichte van Joop Zoe- j temelk. Dó ar ontdekte dehoogblon- de Egmonder dat hij met mensen als Ocana, Merckx, Gösta Pettersson en Delisle was boven gekomen. Op dat moment voelde hij z'n inspanningen niet meer en gaf de prille prof de gedachte ook in de kopgroep zijn portie van het werk te doen. Als be loning staat Tino Tabak na twee dagen op de vijfde plaats in het al gemeen klassement, samen met Zoe temelk en de Italiaan Paolini. De slag die voor Goudsmit-Hoff zo vernietigend was. werd ontketend door Christian Raymond. Die zette vrij kort voor de top van de First plan de aanval in. maar werd voor bijgestreefd door Zoetemelk die met tien seconden winst op Fuente boven kwam en vijftien seconden op Van Impe en Raymond en twintig op het eerste gedeelte van het peloton. Vrij spel Van die zeventien rijders (namen snel veertig seconden en de marge groeide even vlug tot boven de mi nuut) kreeg Min tj ens een lekke band. Ploegleider Lomme Driessens vroeg zijn mannen voorin, Merckx en Van Springel, geen kop te doen, in de hoop dat Mintjens weer zou kunnen terugkomen. Een tweede lekke band wierp Mintjes definitief terug en toen kregen Van Springel en Merckx van hun ploegleider vrij spel. Die zestien (een ideale groep: be halve kwaliteit was er óók bereidheid tot samenwerking) sloegen met de harde wind in de rug hun slag. Niet zelden werd een snelheid van boven de vijftig kilometer bereikt. En tegen die krachtexplosie heeft de rest van de renners zich nauwelijks meer ver zet. Lof Zoetemelk Joop Zoetemelk over die slotfase, ook vol lof over zijn „knecht" Tino Tabak: .Tino rijdt verschrikkelijk goed. Hij heeft in de kopgroep net zoveel werk gedaan als iedereen. Niet meer, dat kon trouwens ook niet met dat hoge tempo, maar zeker ook niet minder. We hebben in die groep al lemaal gewerkt voor het succes. Ook Merckx, al deed Van Springel wel iets meer. Wat Merckx in die eind sprint deed was voor mij onbegrijpe lijk. Ik zou zo'n risico nooit hebben durven nemen. Merckx en De Vlae minck reden werkelijk schouder aan schouder. Ik dacht: die gaan allebei rechtdoor het hek in". „Op de berg had ik helemaal niet gedacht dat de ontsnapping stand zou houden. Raymond demarreerde en stopte weer. Ik ging door om te proberen wat punten voor het berg- Applaus voor de "berggeit-uit- ie-lage-landen"Joop Zoetemelk passeert als eerste de top van de Firstplan (721 m). klassement te pakken. In de afdaling vonden wij elkaar. We zaten al gauw op de minuut en omdat er, ook al ben je met een groep van zestien toch een aantal renners ontbreekt dat ieder graag kwijt is, was er vol doende animo om door te gaan. Je denkt, misschien wordt de winst wel een minuut of drie, vier. Niemand mand verwacht dat het verschil zo groot zou worden. Het is net als vo rig jaar in Divonne-Les-Bains. Wie er nu niet by was, kan een topplaats in de Tour wel vergeten". Tweede étappe 1. MERCKX (Molteni) 144 km in 3 u. 5 min. 27 sec. (met bon. 3.05.07» 2 Roger de Vlaeminck (Mars-Plan - dria» z.t. (met bon. 3.05.17): 3. Van Springel (Molteni) z.t. «met bon. 3.0522»; in dezelfde tijd; 4. Zoetemelk (Mars-Flandria); 5. Motta Salvara - ni); 6. Tabak (Mars-Flandria); 7. Paolini (Scic); 8. Raymond (Peugeot» Pettersson (Ferretti); 10. Oca- Bic»; 11. Mortensen (Bic); 12. Th. Pettersson (Ferretti); 13. Theve- net (Peugeot); 14. Van Impe (Sono- lor-Lejeune)15. Delisle (Peugeot»! op 8.05; 16. Grosskost (Bis); op 9.27: 17 Wagtmans (Molteni); 18. Kars tens (Goudsmit-Hoff); 19. Teirlinck (Sonolor-Le jeune)20. Wolfshohl Fagor-Mercier)22. Van Katwijk Goudsm-Hoff26. Steevens (Goud smit-Hoff); 27. Krekels (Goudsmit- Hoff) op 9.32; 34 De Koning (Goud smit-Hoff); 74. Prinsen (Goudsmit- Hoff); Van der Vleuten (Goudsmit- Hoff) op 11.32; 110. Harings <G-H.' Benjamins Goudsmit-Hoff 113! V'lanen (Fagor-Mercier); 114. Rentmeester (Goudsmit-Hoff) op 24 58; 130 en laatste Botherel <Hoo- ver-De Gribaldy). Algemeen klassement 1. MERCKX (Molteni) 8 uur 41 min. 16 sec; op 21 sec.: 2, Van Sprin gel Molteni 1; op 32 sec.; 3. Roger de Vlaeminck Mars-Flandria op 37 sec. 4. G. Pettersson (Ferretti) op 42 sec. 5. Paolini (Scic); 6. Tabak (Mars-Flandria). 7 Zoetemelk Mars-Flandria op 44 sec. 8. Motta (SalvaranD: op 47 sec. 9. Th. Pettersson (Ferret ti); 10. Van Impe (Sonolor-Lejeune); 11. Delisle (Peugeot) 12. Raymond (Peugeot»; 13. Thevenet (Peugeot); 14. Mortensen «Bic); 15. Ocana (Bic); op 8.52. 16. Grosskost «Bic» op 9.59; 17. Van Vierberghe Ferretti) 18. Huysmans (Molteni); 19. Van Schil (Molteni); op 10.06 20. Erik de Vlaeminck Mars-Flandria); op 10.14 24 Karstens (Goudsmit- Hoff); 36. De Koning (Goudsmit-Hoff); 51. De Koning (Goudsmit-Hoff); 52. Prinsen (Goudsmit-Hoff); 53. Van der Vleuten (Goudsmit-Hoff 1 op 10.59 85. Wagtmans (Molteni'; op 13.14 96. Van Katwijk (Goud smit-Hoff) op 15.09 105. Vianen (Fagar-Mercier) 106. Rentmeester (Goudsmit-Hoff); op 17.37 117. Harings (Goudsmlt- Hoff 119. Benjamins 'Goudsmit-Hoff»; op 24.03 127. Steevens (Goudsmit- Hoff); op 27.39 128 en laatste Anni (Fer retti). Alg. ploegenklassement 1. MARS - FLANDRIA 27 uur 13 min. 39 sec; 2. Peugeot op 48 sec.; 3. Molteni op 7.13 9; Goudsmit-Hoff op 29.22. Puntenklassement 1. ROGER DE VLAEMINCK (Mars- Flandria) 47 pnt; 2. Karstens «Goud smit-Hoff) 32; 3. Merckx (Molteni» 30; 4. Paolini «Scici 27; 5. Godefroot (Peugeot' 26; 6. Guimard Fagor- Mercier 26; 10. Van Springel (Mol teni) 17; 12. Zoetemelk (Mars-Flan dria) 14. Bergklassement 1. ZOETEMELK (Mars-Flandria» 34 p; 2. Van Impe (Sonolor-Lejeune) 16: 3 t m 6 Motta (Salvarani), Gui mard (Fagor-Mercier), Merckx (Mol teni) en INiente (Km) 10: 9. Tabak (Mars-Flandria) 7. Combinatieklassement 1 MERCKX 9 p., 2. Zoetemelk 20 p., 3. Motta 24 p.. 4. Gösta Pettere- son 28 p., 5. Tabak 28 p. De „koningssprint" op de ge vaarlijke assepiste in Straats burg: Eddy Merckx (links) ver slaat met banddikte zijn grote rivaal Roger de Vlaeminck. •Ki ixkjATSBURG 'ANP» Ro- Vlaeminck. gisteren twee- ■ini iter Merckx in de tweede tappe. J? langs de rand ïaigrond gegaan. De Belg f zich niet tydig bjj de [•controle en riskeerde >UJl»r een maand schorsing, tering en tijdstraf van 10 rjj De wedstrjjdcommissa- Ij accepteerden echter zijn dat hy eerst naar het s gereden om droge kle in te trekken. En daardoor de sluiting van de con gas komen aanfietsen i STRAATSBURG - Twee coureurs zo vreesde men rond de kletsnatte sin telbaan van Straatsburg, stormden hun ongeluk tegemoet. De één was al eens wereldkampioen in het veld rijden. de ander boekte vijfenzestig overwinningen in étappes van welke ronden dan ook. De „cycle-crosser" reed op kop. de zo vaak gelauwerde coureur er achter. Kon hij. nee. mócht hij, de man in het geel. op de modderige baan in de kletteren de regen ólles wagen om toch maar vooral die 66ste en in wezen zo on belangrijke ritzege te kunnen bij schrijven? Hoe gevaarlijk immers is een aankomst op zo'n „assepisten" zoals de sintelbaan in de wielertaal der Belgen heet. Hoe gemakkelijk slaat een coureur bij teveel snel heid. bij een al te felle aanzet op het rulle oppervlak onderuit. En hoeveel gemakkelijker gebeurt dat, wanneer de „baan" alleen maar een modderig pad is? Nee, Eddy Merckx mocht tevreden zijn. Hij, met om zich heen alle vedetten van deze Tour. die zich verwonderlijk een drachtig. definitief, voor waar schijnlijk een hele ronde lang, had den ontdaan van de ballast, die het peloton voor zulke lieden soms ls. Eddy Merckx hóefde deze deze étappe niet te winnen. Maar hij wilde het toch. Ten koste van alles. Door Fred Racké En dat was veel. Heel veel, voor wie Merckx bent. Als de voorzichtige in de afdelingen, waarin hij alléén naar beneden pleegt te gaan. omdat renners om hem heen het risico van vallen zouden vergroten. Merckx, die op zijn aan eindeloze controles, vernieuwingen, verbeterin gen onderworpen fietsen (hij heeft er nu negen bij zich) rondrijdt, één met zijn machine en niets maar dan ook niets mag die stroomlijn verstoren. Zou Merckx. die de zon op de parcoursen mint en zich bij uitzondering op een brede, vlakke baan eens aan een massale etappe sprint waagt, in de kletterende re gen de wapens willen opnemen te gen de ruwe, frivole kwant, die zich aan wegdek noch weer stoort: Ro ger de Vlaeminck? Merckx deed het. Op het rechte einde tegenover de aankomstlijn zette hij zich met drie. vier pedaalslagen-als-explosies naast De Vlaeminck. Aan de bui tenkant. de minist-voordelige positie op een sintelbaan. Met afgrijzen moet Lomme Driessens de manoeu vre van zijn troetelkind hebben ga degeslagen. En er waren er meer. Met bijna onverantwoordelijke snel heid stuurde Merckx naast De Vlaeminck de laatste bocht in, zeil de nog altijd naast zijn opponent rakelings langs de balustrade de rechte lijn naar de finish op. De Meester, toen hij de verworven me ter voorsprong met succes had ver dedigd: „Ja. het ging hard. Ik voel de dat ik onderuit ging. Op zo'n mo ment staat Je maar één ding te doen. Dat is doortrappen, zo hard mogelijk. Dan kun Je Je overeind houden. Dat lukte". Maar dan nog: waarom al die risico's? Een simpel antwoord: „Ach, ik zag dat De Vlaeminck even niet oplette. Waarin verborgen ligt het onuitge sproken: ik wilde hem een afstraf fing geven. Lomme Driessens: „ik dacht verdomme, dat-ie rechtdoor de bocht zou uitvliegen". Antwoord daarop: de bekende Merckx-glim- lach. En een schouderophalen als hem rechtstreeks wordt gevraagd: „Was het Juist omdat Roger de Vlaeminck daar pal voor Je reed, dat je wilde winnen?". Maar dat was het wél. Aartsvijand Roger de Vlaeminck kloppen dat ene doel deed Eddy Merckx op de baan van Straatsburg al het verworvene in een etappe, die by regen en stormwind het pe loton vermorzelde, vergeten De brandende heerzucht leeft nog in Eddy Merckx. Al is het maar ten opzichte van „die Vlaming", die zich nooit bij zijn heerschappij heeft willen neerleggen, en die nu, ontluisterd op „eigen terrein", be kende: ..Toen hij naast me kwam, heb ik niet meer in de overwinning geloofd. Hij nam alle risico's. Ik durfde nauwelijks verder aan te zetten. Ik had geen overtuiging meer om me te verdedigen". Een „koningssprint" in Straatsburg. In de perszaal, waar de volgers sa mendrommen na de etappe, is Juist die sprint het onderwerp van ge sprek. Het matte, verslagen peloton; Bracke en Agostinho. die de slag misten; het wonderlijke feit dat vijftien vooraanstaanden zonder uitzondering hun werk deden in de „trein" die zegevierend naar de Eu ropese stad reed men spreekt er nauwelijks over. Tussen de ratelen de schrijfmachines vormt zich een groepje nabeschouwers. Het zijn de minsten niet: Jacques Anquetll, Rudy Altig, Fred Debruyne. Noél Foré, Edgar Sorgeloos. Zij spreken over de sprint. Poneren stellingen Dóar was De Vlaeminck fout. dóar stuurde Merckx verkeerd. De piste was week en daarom ging Merckx niet onderuit. Hij deed het als een motorcrosser: slippen en Juist dan voluit aanzetten, zodat Je Je weer recht trekt. Maar bij dat alles één conclusie: .Merckx had het niet hoeven doen". Hij deed het toch. Omdat Roger de Vlaeminck vóór hem reed.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13