BRON EN BULT: HELDEN TT DE (TERUG)VAL VAN NICO POLANE LET OP UW ZAAK Eenling en tegenpool Formule-2 zege voor Peterson MAANDAG 28 JUNI 1971 PAGINA 7 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD RIJNSBURG Zijn eerste optreden in de Asser TT eindig de zaterdag voor Rijnsburgse Nico Polane (27) in het gras naast de baan van het circuit. Polane op dat moment ver rassend tweede achter het Door Paul de Tombe Spaanse 50 cc fenomeen Angel Nieto "knalde" in de zesde ronde uit de snelste bocht, schoot vol gas (betekent: "met een gangetje van zo'n 140 kilo meter") het gras op en sloeg over de kop. Polane herinnert zich die val terug van de "top". "Die machine was niet meer te houden. Als het gras vlak was geweest, zou het misschien nog wel gelukt zijn, maar er zaten knipgaten in. Het enige wat ik op dat moment besefte, was dat ik me zo klein mogelijk moest maken. Ik rolde me zoveel mo gelijk op: dat is mijn geluk ge weest. Ik ben nog wel een beetje stijf, maar meer dan een paar builen en schrammen heb ik er niet aan overgehouden". De Rijnsburgse vaardt die persoonlijke "scha de" bijna achteloos ("dat is nou eenmaal het risico"), wijt zijn val in de eerste plaats aan eigen falen "want ik ben tenslotte zelf vol gas uit die bocht geknald" en in de tweede plaats aan de foute coaching. "Na de start zat ik de eerste halve ronde vlak achter Nieto. Daarna ging De Vries me voor bij en mijn taak (Niete niet te ver te laten weglopen) was af gelopen. Tenminste dat dacht ik. maar toen De Vries viel, reed ik weer in tweede positie en dan wil Je toch proberen er alles uit te halen. Ik ging voor 100 procent rijden, terwijl het beter is om maar 90 te gaan. Dan heb je namelijk tien pro cent over om Je nog te corrige ren. Maar ik dacht: die tweede plaats is natuurlijk leuk, maar het is nog leuker om als twee de te eindigen. Op dat moment echter lieten ze op de borden al leen zien hoeveel ik op Nieto achterlag zo'n veertien se conden niet hoeveel ik voor was was op nummer drie. Als ik toen had geweten dat ik tien seconden voor Schurgers reed, was dit nooit gebeurd. Dan was ik op zeker gaan rijden: niet met vol gas door de bochten ge gaan, waarin Nieto snelheid te rugnam. Want de eerste plaats was toch niet te bereiken met die "fiets" van mij. Die heeft wel een gemoderniseerd motor blok. maar met maar vijf ver snellingen: de anderen reden al lemaal op een zesbak. Maar mijn baas Polane rijdt voor Van Veen/Kreidler) heeft me net zo'n motor beloofd als De Vries en Schurgers. Daarmee rijd ik volgende week dan de Belgische Grand Prix op Francorchamps". Waarmee de Grand Grand Prix koek voor Nico Polane op is: "Omdat het dan financieel niet meer haal baar is. Mijn "fiets" wordt wel betaald, maar dan moet ik mijn reis en verblijfkosten zelf gaan betalen en bovendien zijn al mijn vakantiedagen ai op (Po lane werkt bij Kimman Nautic NV in Zoeterwoude). Ik mocht dit Jaar trouwens niet eens in Grand Prix races starten, want ik ben pas dit seizoen B-inter nationaal geworden en dan mag Je alleen uitkomen in wedstrij den in Nederland. Maar Van Veen heeft dat geregeld, ook de TT En ach, het had natuurlijk wel leuk geweest als ik tweede was geworden, maar dat zou toch ondergeschikt geweest zijn aan de belangen van de fabriek. Die liggen in het wereldkam pioenschap van De Vries. ASSEN Angel Nieto's dubbele zege in de Asser TT werd met een hartelijk ap plaus ontvangen. Giacomo Agostini, met zijn rode drie cilinder MV-Agusta opper machtig in de zware klassen, kreeg even eens de hulde waarop een groot kampioen recht had. De ovaties van de ruim 1 30.000 bezoekers van het motorfestijn op het circuit van Drente waren echter voor de Nederlanders. En terecht. Niet langer teer den de motorsportliefhebbers op de „le gende" van Bertus Hamersveld, die in het grijze verleden in de zware klasse een tweede plaats bevocht achter de BMW- fabrieksrijder Georg Meier. Die fameuze prestatie van 1938 was op slag vergeten. Niet in één race streden de Nederlanders immers zaterdag in de 41e Dutch TT in de voorste linies, doch in vier van de vijf 3oloklassen. Twee 26-jarige coureurs werden de helden van het -publiek, dat staande op de banken getuige was van historische momenten. De Amsterdammer Robby Bron met zijn Suzuki en de Amstel- rijder Theo Bult uit Lonneker zorgden voor de grootste Neder landse triomf ooit in een TT be haald. Op het moment van de glorie, waarin het onmogelijk geachte waar werd gemaakt, dachten de geestdrif tige supporters niet meer aan de dra matische openingsrace van de 50cc- motoren, waarin Jan de Vries door een val de kans miste zijn greep od een wereldtitel in de lichtste klasse te versterken. Zelfs als men nuchter analyserend de feiten beziet zijn de prestaties van beide Nederlandse renners van uit zonderlijk formaat. Natuurlijk, van 'n gevecht tussen Robby Bron en Gia como Agostini bij de halve liters is geen sprake geweest. Evenmin heeft Phil Read de donkere Italiaan kun nen bedreigen. Die "gevechten" be stonden slechts in de ogen van de commentator die de overvolle tri bunes wilde boeien. In vergelijking met vorig jaar is „Ago" namelijk in beide klassen aanmerkelijk minder snel geweest, hoewel de omstandig heden tijdens die wedstrijden beslist niet slecht waren. Normaal Agostini sloeg toe op het maar dat ondervond evenzeer de oud-wereldkampioen Phil Read waarop hij wilde. Dat ondervond Bro Het is een normaal verschijnsel, want de achtvoudige wereldkampioen triomfeerde sedert 1968 in 60 van de 61 wedstrijden die telden voor de wereldtitels in de zwaarste klasse Nog maar enkele maanden zal het duren voordat Agostini zich de suc cesvolste renner aller tijden mag noe men. Zonder twijfel behaalt hij dit seizoen zijn negende en tiende we reldkampioenschap, waardoor hij de kleine Italiaan Carlo Ubbiali en de fameuze Brit Mike Hailwood voorbij zal streven. Voor de achtste maal won de rode MVAgusta in Assen. Slechts Hailwood is met negen eer ste plaatsen (nog) succesvoller. Teke nend voor de klasse van renner en motor is dat een man die Jaren lang als de allergrootste onder de groten werd beschouwd, Geoffrey Duke met zijn Norton en Gilera, slechts vijf maal als winnaar in Assen werd af- gevlagd. In het licht van de uitzonderlijke klasse van Agostini bezien is het dan ook juister bij de beoordeling van Robbie Bron's prestatie ervan uit te gaan wie de Amsterdammer achter zich liet en niet in de eerste instan tie vast te stellen dat hij bijna een volle minuut na het Italiaanse idool werd afgevlagd. Tekenend is. dat de Nederlander in een boeiend gevecht oudwereldkampioen Dave Sim- monds overduidelijk terugwees al lang voordat de zwartwit geblok te vlag van kamprechter Ben Ma joor was gevallen vrijwel zeker wa; ruim voor de Kawasakirijder te eindigen. Even tekenend is dat Bron met 24 punten op een gedeelde twee de plaats staat in de competitie on de wereldtitel. Achter de grote Agos tini uiteraard, die volkomen onbe dreigd is. "Ago" stond genadiglijk toe dat Bron, die tegen zijn gewoonte in be slist niet snel van start ging, het veld drie ronden lang mocht aanvoeren. Slechts de meest verstokte chauvi nisten langs het circuit hebben kun nen denken, dat Bron tegen grootmeester werkelijk kansen had. Belangrijker dan een fictief duel Agostini—Bron was de strijd die de Amsterdammer leverde met Dave Simmonds. Halverwege de race liep hij enkele honderden meters Brit weg. Agostini toonde vrijwel te gelijkertijd over welke reserves hij beschikte, door in twee ronden zijn voorsprong van amper honderd ter uit te bouwen tot 14 seconden, Met opmerkelijke regelmaat ver grootte Bron het verschil met Sim monds. Bron dankte zijn tweede plaats aan eigen kunde. Niet door dat de pech de concurrentie had ge veld. Knap werk Zeer knap werk leverde ook Theo Bult: tweede bij de kwart liters en derde in de 350ccrace. In beide klassen reed ook hij achter een „zekere" winnaar. Dat Phil Read gezien zijn trainingstijd nauwelijks n moeilijkheden kon komen bij de 250 cc—motoren was bijna even zeker als de winst van Agostini in de 350 cc—race. Slechts Read en de Fin Jarno Saarinen bleken sneller, dan de technicus van de Enschede- TH. Toen Saarinen in de elfde ronde uitviel reed de Nederlander op :eer veilige tweede plaats. Daar aan kon zelfs de WestDuitser Die ter Braun, toch wereldkampioen in de 125 cc—klasse, niets af doen. Een prachtig gevecht leverden: Saarinen, Bult en de Engelse Ya maha-renner Paul Smart. Snel al n in de 350 cc—klasse de toppo sities bekend. Agostini en Read zou den zonder twijfel de meeste punten de wereldtitel behalen. Smart, wiens polsblessure nog niet geheel hersteld, kwam in de twaalfde ronde ten val. Dat bracht Theo Bult in vierde positie. Achter Saari- maar vóór Rodney Gould 't verhaal wordt eentonig toch ook wereldkampioen. Ook Saarinen ASSEN Inmiddels is gebleken dat het aantal arrestaties tijdens de rellen in de "nacht van Assen" is gestegen tot 54. Er zijn vijf gewon den geregistreerd, waaronder twee politiemannen. ging te hard en raakte twee ronden voor het einde van de baan. Onbe dreigd, bijna twintig seconden voor Rodney Gould, ging de Nederlander als derde door de finish. Die klasse ring bezorgde hem, evenals Bron. een tweede plaats in een competitie om de wereldtitel. Iets wat elke mo torsportliefhebber luttele weken ge leden als een onmogelijkheid zou heb ben bestempeld. Vergeten De triomfen in de zwaardereklas sen deden de Nederlaag van Jan de Vries, winnaar van de 50 oc-klasse van de Oostenrijkse en WestDuitse Grand Prix, vergeten. Als favoriet ging Jan de Vries van start. De Van VeenKreidler was in de trai ning 0,8 seconden sneller geweest, dan de fabrieks-Derbi van de twee voudige wereldkampioen Angel Nieto. Het is duidelijk geworden, dat de Spanjaard in de koude oorlog die in het bijzonder in de lichtste klasse aan elke Grand Prixrace vooraf gaat, lang niet tot aan de rand van zijn mogelijkheden is gegaan. On danks de hinderlijke regen draaide hij bijvoorbeeld een snelste ronde, die anderhalve seconde lag beneden zijn beste trainingstijd. Die natte baan kon ook niet verhinderen, dat Angel Nieto zes seconden minder no dig had om als winnaar te worden af gevlagd dan vorig jaar, toen de om standigheden aanmerkelijk gunstiger De Vries had met zijn Van Veen/ Kreidler een bijzonder slechte start, maar zag toch kans al in de eerste ronde op korte afstand van de leiden de Spanjaard te komen. Drie ronden lang duurde het gevecht slechts, tij dens de onder lichte regen gehou den race. Toen kwam de Nederlan- ROUEN De Zweedse coureur Ronnie Peterson heeft gisteren in een March in Rouen de Grand Prix formule 2 gewonnen. Deze race telde mee voor het Europees kampioen schap. Tweede werd de Oostenrijker Dieter Quester. eveneens in een March. Dè derde plaats was voor de Engelsman Graham Hill In eer Brabham. Ronnie Peterson reed de 163.510 km. in 55 minuten en 36.3 seconden. De Zweed heeft de leiding in de strijd om de Europese titel met 24 punten. Twee punten meer dan de Fransman Cevert. Doden in Marseille Tijdens de autorallye om de „Cou pe des Alpes" zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag nabij Marseille de Franse gebroeders Yves en Chris tian Ferradori om het leven geko men. Hun wagen, ingeschreven in de categorie .Nationale equipes" stortte tijdens de afdaling van de Col de llzeran 200 meter naar beneden in een ravijn. De gebroeders Ferra dori werden op slag gedood. en Salzburg Op het pas drie jaar geleden open gestelde circuit van Salzburg (Salz- burgring) wordt door de Oostenrijkse pers hevige kritiek uitgeoefend naar aanleiding van een dodelijk ongeluk in de Bavaria-race. Formule V-cou reur Josef Messner (31) uit Stutt- j gart overleed in een ziekenhuis aan zijn verwondingen, toen zijn wagen op de vangrail botste en vlam vatte is.' De veiligheidscommissie van de Internationale Federatie van Auto- I rensportverenigingen (FIA) heeft het circuit niet gesloten «zoals de Oostenrijkse kranten meldden) maar I wel opdracht gegeven om verbete- ringen aan te brengen. der in het zuidelijke deel van het cir cuit ten val en was uitgeschakeld. Op dat moment reed Nieto een ge wonnen race. Want het verschil met Nico Polane, die de tweede positie van De Vries had overgenomen, be droeg 14 seconden. Ook Polane kwam echter ten val, toen zijn machine kort voor de kniebocht vastliep. Nieto ging uiteindelijk met 40 seconden voorsprong op de Van Veen/Kreid ler van Jos Schurgers (Ned) over de streep. Reserves "Ik had nog reserves", zei De Vries later, nadat hij in de tweede ronde in Ramshoek door een val was uitgeschakeld. "Met mijn voet kwam ik onder de steun en daardoor viel ik", was het commentaar van de Nederlander die juist door een zege in Assen zijn positie in de compe titie om de titel aanmerkelijk had kunnen versterken, "ik was van plan achter Nieto te blijven rijden, en pas in de laatste ronde toe te slaan. Mijn machine is beslist snel ler dan de Derbi's. ADVERTENTIE Uitslagen 50 cc 1. Angel Nieto (Spanje) Derbl, 8 ron den «61,64 km) in 30 minuten 17.5 se conden (gemiddelde snelheid 122.083 km/u), 2. Jos Schurgers (Ned.) Van Veen/Kreidler 30.55,0, 3. Teun Ra maker (Ned) met Kreidler 31.13,5, 4. Jan Bruins (Ned) Kreidler 31.58,2, 5. Frederico van der Hoeven (Ned) m. Derbi 32.04,2, 10. Ton Kooyman (te Ned) met Hemeyla 34.06,4. Stand in klassement wereldkampioenschap 1 Nieto 37 punten, 2. De Vries (Ned) 30, 3. Kunz (Wdl) en Van der Hoe ven (Ned) 22, 6. Toersen (Ned) 12. 125 cc 1. Angel Nieto (Spa) met Derbi, 14 ronden (107,86 km) in 48 min 12.8 sec (gem 134.231 km/u). 2. Barry Sheene (GB) Suzuki 48.14,5, 3. Boer- je Jansson (Zwe) Maico 48.27,6, 4 Dieter Braun (WD1) Maico 49.07,9. 5. Charles Mortimer (GB) Yamaha 49.24,2 11. Aart Valster (Ned) MZ 13. Toersen (Ned) Suziki. Stand klasse ment wereldkampioenschap: 1. Nie to 30 punten, 2. Mortimer (GB) 25, 3. Parlotti (Ita) 24, 4. Jansson en Sheen 22. 250 cc 1. Phil Read (GB) Yamaha, 17 ron den (130.97 km) in 57 minuten 2,1 se conden (Gem 137.784 km/u), 2. Theo Bult (Ned) Yamsel 57.14,0, 3. Dieter Braun (WD1) Yamaha 57.19,8, 4. To ny Rutter (GB) Yamaha 57.43.9, 5. 57.44.0, 8. Nico van der Zande (Ned) Yamaha 58.42,1, 11. Leo Commu (Ned.) Yamaha 58.46,3. Stand klasse ment wereldkampioenschap: 1 Read 45 pnten, 2. Marsovszky (Hong) 28, 3. Grassetti (Ita) 15, 4. Andersson (Zwe) 14. 350 CC 1. Giacomo Agostini (Ita) MV Agus ta 20 ronden (154,09 km) in 64 minu ten 49.6 seconden (gem. 142.616 km/ u), 2. Phil Read (GB) Yamaha tijd 65.12,6; 3. Theo Bult (Ned) Yamsel 66.18,1; 4. Rodney Gould (GB) Ya maha 66.37,8; 5. Ron Chandler (GB) Yamaha 67.27,3. Stand klassement, wereldkampioenschap: 1. Agostini, 45 punten, 2. Bult 18, 3. Pfierter (Zwi) 17, 4. Jefferies (GB) 15. 500 CC 1. Giacomo Agostini (Ita) op MV Agusta, 20 ronden (154.09 km/u) in 65 min 34.4 sec (gem 140.992 km/u) 2. Rob Bron (Ned) Suzuki 66.33.1; 3. Dave Simmonds (GB) Kawasaki 66.50.1; 4. Keith Turner (Nw Zeel) Suzuki 68.22.2; 5. Jim Curry (GB) Seeley 69.05.3; 10. Noorlander (Ned) Norton/Manx. Stand wereldkam pioenschap 1. Agostini 60 pnt; 2/3 Bron en Turner 24, 4. Williams (GB) 12. ZIJSPAN 1. Owesle/Kramer (WD1) Münch, 14 ronden (107,860 km) in 53 min 31.3 sec (Gem 120.916 km/u) 2. Butscher Huber (Wdl) BMW 53.56.5; 3. Maier/ Matthews (WD1/GB) BMW 54.06.1; 4. Luthringhauser/Neumann (WD1) BMW 54.11.1; 5. Vincent/Jacobson, (GB) BMW 54.21.2; 9. Oosterloo/De Geus «Ned) BMW. Stand wereld kampioenschap 1. Butscher/Huber. 49 pnt.; 2. Auerbaucher/Hahn 39; 3. Wegener—Heinrichs 26. Angel Nieto (nr 1) in fel duel met de grote verliezer van de strijd in de 50 cc-klasse: Jan de Vries. Zwemmen Tijdens limietwed strijden voor de Nederlandse kam pioenschappen in Soest heeft Anke Rijnders het Nederlands record vlin derslag voor meisjes gebracht op 2.37.4. Het oude record stond op naam van Frieke Buys met 2.38.9. ASSEN De Nederlandse le den van het vriendelijke zigeu- lerwereldje dat wordt gevormd door de internationaal uitko mende motorcoureurs en hun aanhang, raakte zaterdag in Assen maar niet uitgepraat over de prestaties van Robbie BroD en Theo Bult. Merkwaardig was dat de be- jubelenden zelf hun prestaties beel wat relativerender kon den bewijzen dan hun aanhang. Vooral de flegmatieke Theo Bult, 26 jaar oud en afkomstig uit Lonneker, liet zich niet ver blinden. ..Neem de 350 cc. daarin heb ik domweg geluk ge had. Mijn start was niet al te >est, maar ik kwam terecht in een goed koppel, dat elkaar op joeg. In de laatste ronden heb ik 'm overigens nog behoorlijk ntten knijpen. Er zat een groot gat in de zijkant van mijn uit laat, dat scheelt Je toch zo zes- of zevenhonderd toeren". Zijn tweede plaats in de klasse der kwartliters bezorgde Theo meer voldoening met een laconiek gebaar wijzend naar het in de pits gebruikte aan wijzingenbord, waarop in grote witte krijtletters het woord „al les": „Daar ligt het antwoord op alle vragen. In het laatste gedeelte van de wedstrijd heb ik me kapot gereden om Dieter Braun voor te blijven". In een opzicht is Theo Bult in het milieu der leren motor- artiesten een eenling. Onder geen beding wil hij van het ra cen zijn beroep maken. „Ik ben productietechnicus aan de Technische Hogeschool van En schede en dat blijf ik. Motor- rennen is een hartstikke leuke hobby, maar moet ook niet neer worden". Wat dat laatste betreft vond rheo Bult zijn volmaakte te genpool in leeftijdgenoot, de Amsterdammer Rob Bron. „Ik doe niets anders dan racen. Met ?en transportbusje reizen Hans" (zijn helper) „en ik naar alle circuits van Europa. Mijn enige doel is een hele grote te wor den. Aangezien dat alleen maar mogelijk is als fabrieksrijder, probeer ik door verrassende prestaties op te vallen". Zo'n knallende uitschieter was zijn tweede plaats in de 500 cc klasse. „Overigens had ik mijn kansen vlak na het begin nog bijna verprutst", meldde prive- rijder Rob Bron. In de tweede onde kreeg ik een speedbobbei tje" (voorsprong van de motor). Aardig link natuurlijk, maar Ja je weet wat Je moet doen in zo'n geval: terugschakelen en het volle vermogen erop. Ik moest daarna echter wel even mijn vinger in mijn keel steken om mijn hart terug te duwen In de vreugde over de successen van Bron en Bult was de ne derlaag van favoriet in de 50cc klasse Jan de Vries snel verge ten. „Het lijkt wel of ik voor el- gen publiek niet mag winnen verzuchtte De Vries, die toch niet al te somber was gestemd over zijn kansen op de wereld titel. Er komen nog zeven Grand Prix en dus is er alle gelegenheid me te revan cheren. Bovendien tellen de zes beste wedstrijden van de tien". Behalve medelijden met de ongelukkige De Vries, was hier en daar ook kritiek te bespeu ren.. Men vond dat Jan en Jos (Schurgers) elkaar in de trai ning al teveel hadden opge jaagd. Met het gevolg dat De Vries door een in de training opgelopen blessure zijn motor zaterdag aan de start niet kon aanlopen. Schrijlings gezeten „hopte" hij zijn machientje aan en maakte een bijzonder slech te start. De Vries: .Met die kritiek ben ik het niet eens. In de training rijden wij voor de bes te startplaatsen en dat kanal leen maar als Je hard gaat. Dan is er inderdaad het risico van een val, maar dat is ingecalcu leerd Overigens was ik na een halve ronde ondanks die slechte start bij Nieto. Dat is toch wel een bewijs voor mijn kansen op de wereldtitel".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7