LEIDSCH DAGBLAD SPORT is voor al nieï meer te realiseren Eén record Merckx SUCCESVOL PROTEST SUCCESVOLLE START VAN SPRINTER KARSTENS EN KLIMMER ZOETEMELK LD-treffers van sportweekeinde JOOP OP JACHT Kus en trui voor .Karst MULHOUSE Eddy Merckx, de man van de records. Vaak loochent hij zijn gedrevenheid als het gaat om cijfers, om een plaats in de annalen. Maar insiders we ten, dat Merckx in zijn hart toch ,,de eer ste" of ,,de enige" wil zijn, die het één of ander heeft verricht. Bijvoorbeeld: de gele trui te dragen in de Tour van de eerste tot de laatste meter. Toen ik hem gistermiddag in Mul house vroeg, of het eigenlijk niet uitermate vervelend voor hem was geweest, dat uitgerekend ploegmaat Rini Wagtmans door een stom toe val dat waardevolle gewaad gedu rende negentig lastige en voor een gele trui-drager allerminst glorieuze kilometers door Duitsland had ge voerd, glimlachte Merckx. En haal de de schouders op. Maar zo'n Merckx-glimlach verhult als immer erg veel. Ook de spijt over een record, dat nu al niet meer tot stand kan komen Plus de spijt over de gemiste, aan het gele gewaad onverbrekelijk verbonden aantal seconden televisiepubliciteit, seconden die in het Nóord-Italiaan- se Arcore, op het kantoor van de Molteni-vleeswarenfabriek, met gro ve gretigheid worden geteld Merckx heeft wellicht op de eerste Toui'zondag méér onaangenaams er varen. Het feit bij voorbeeld, dat de concurrentie sterker blijkt dan was Door Fred Racké vermoed. Zeker, de meester beëin digde dat dolle op- en afstappen, dat een étappe moest heten, wel degelijk als eerste in het algemeen klassement. Maar hij zal zich gis teravond toch nog even hebben ge concentreerd op de herinnering aan die momenten vlak onder de top van de „Col de Notschrei." een berg met een zó brede en gemakkelijke baan naar boven, dat de kwalifica tie „tweede categorie" volmaakt on verdiend was. Niettemin werd daar, vlak onder de top, toch Merckx aan banden ge legd. Door het driemanschap, dat hij vrijdag ietwat achteloos als de voornaamste concurrentie had beti teld: Gosta Petterson. Luis Ocana en Joop Zoetemelk. Als altijd streed Merckx daar op die berg in het allereerste gelid. Als altijd had hij een aantal van zijn manschappen de koers doen contro leren. resp. het tempo laten aange ven. En als altijd had hij het com mando op het door hem bepaalde en dan ook vrijwel altijd juiste mo ment overgenomen. Toen sprong van achter zijn rug vandaan Costa Petterson, de Zweed die de Giro won zonder één etappe op zijn naam te schrijven, de ruimte in. Merckx haalde hem terug. MAANDAG 28 JUNI Een (super)record is voor Eddy Merckx al niet realiseren op DEZE PAGINA Rini Wagtmans: in twee uur trui in. trui uit PAGINA 6 De TT van Assen werd voor Bron en Bult succes, voor Polane bijna PAGINA 7 Laatste slag besliste over Hollandbeker PAGINA 8 Marty Riessen ging ten onder aan de overspannen instelling van tennisprofsPAGINA 9 Une de Mai verdiende f 24.000,- per minuut PAGINA 10 Maar prompt demarreerde, sprin tend naar de andere kant van de weg. Luis Ocana. de Franse Span jaard. die nu eens niet klaagt, maar wel degelijk hard rijdt. Merck:: haalde ook hem furieus terug. Dat was het ogenblik waarop Joop Zoetemelk had gewacht. Toen de tengere jongen van het vlakke land de laatste hellende meters naar de top besprong, toen reageerde Merckx niet meer. Toen kón Eddy Merckx wellicht niet meer reageren. Of.zoemden ook in Merckx' oren toen al die nu tot in den treurc herhaalde Zoetemelk-plannen met betrekking tot het bergklassement? Ieder het zijne... In ieder geval: op de top van de „Notschrei' kwam hij in vierde positie door. Na de plotseling naar voren gestormde Cy- rille Guimard, na Gosta Petterson De vraag is nu: reden de drie grote tegenstrevers eensgezind en uit volle macht naar boven en wilde Merck: zich (nog) niet forceren? Of gaven ook de drie niet alles en warer Juist hun opeenvolgende attacks Merckx teveel? Het antwoord kan worden gesplitst. Er werd wel degelijk hard naar bo ven gereden, want achteraan moest sen ris coureurs met óók „gele" Wagtmans daarbij afhaken. Dat is een eerste gegeven. Maar er staat tegenover, dat in het begin dit deel van de étappe wellicht vare Merckx, niet die van de strijd tussen één man en een trio, zijn gezicht had laten zien. Dat ge beurde. toen er bovenop een nijdig, niet-geklassificeerd heilinkje vijf se conden tijdwinst lagen te wachten. Het zogenaamde „warme punt" in de étappe vroeger de gelegenheid voor een sprintersfeestje met wat francs als inzet, nu een heel wat serieuzer aangelegenheid vanwege die extra-seconden. Eddy Merckx rende naar dat „war me punt" toe. Om ten minste, ge zien de minimale verschillen, straks zeker te zijn van het geel dat nu nog door Wagtmans werd gedragen. Merckx pakte die vijf seconden met gebruikmaking van de grootste ver snelling, die er op zijn tot in de fijnste puntjes uitgebalanceerde su per-rijwiel te vinden is. Voor de insiders: met 54x13 reed Eddy Merckx op een fikse helling een heel peloton met Gianni Motta op kop, uit de wielen. Dat kon hij op deze Tourzondag óók. De ware Merckx? Ook om dat antwoord te verhullen was er in Mulhouse die specifieke glimlach. (aan banden gelegd door driemanschap Ocana, Petterson en 'bergprijs-rijder' Zoetemelk De triomf van Gerben Kar stens. Op de "assepiste" in Frei burg heeft de oud-Leidenaar het spel slim gespeeld: als eerste de sintelbaan opkomen en dan "rus tig" aan de leiding blijven Walter Godefroot (links) en Roger de Vlaeminck (rechts) ko men niet verder dan het achter wiel van Karstens. Joop Zoete melk opende gisteren reeds zijn jacht op de Grote Bergprijs in de Tour de France. De R\jp- weteringer kwam zowel op de Hap- pach als de Not schrei als eerste boven en nam daardoor onbe dreigd de leiding in het bergklas sement. Op de laatste helling, de Not schrei, reed de man-uit-het- lage-land moeiteloos voor het peloton uit.» Gerben Karstens kon gistere vrolijk lachen. De "Karst" be haalde in Freiburg een uitge kookte zege en kon zich daarna laten huldigen door een miss Over de sprint zei Karstens la ter: "Dit soort aankomsten i' mijn specialiteit. Ik wist hoe die sintelbaan was. we hadden er voor de rit langdurig over ge praat. Het was vooral een kwestie van als eerste de baan opkomen. Ik slaagde er daar na zelfs in De Vlaeminck los te rijden, maar toen deed ik het wat rustiger aan. Als ik het noeilijk had gekregen in de bochten, zou hij, als sprinter en als crosser, daarmee zijn voor deel hebben kunnen doen. Nu hield ik hem aan het wiel. waar door hij mij niet kon verrassen door plotseling binnen door te schieten MULHOUSE (ANP) De echte start van de 58ste Ronde van Frankrijk is gistermorgen in Mul house stroef geweest. De 130 ren ners zijn ontevreden over het prij zenschema en besloten daarom tot een vlammend protest. Aangezien woorden het zelden zo goed doen als daden, begon de Ronde met een erg-langzaam-aan-actie. Onmidel- lijk nadat burgemeester Muilen van Mulhouse en Jacques Goddet het startsein hadden gegeven, werd „stop" geroepen. De enke ling, die al had aangezet, kneep ook in de remmen. Herman van Springel, een van de aanstichters van de actie vindt dat in deze Ron de voor amateurprijzen moet wor den gereden, dat met een dergelijke betaling het Olympische ideaal van sport zonder beloning aardig wordt benaderd. De totale prijzenpot voor de Tour bedraagt 470 duizend francs, tegen vorig jaar bijna 600 duizend. Voor al de individuele prijzen in de etappes zijn aanzienlijk beknot en teruggebracht tot 750 francs voor de winnaar, waar er vorig jaar nog 2000 francs klaarlagen. Wanneer het totale bedrag van de prijzen moet worden gedeeld tussen 130 renners, betekent het dat de ge middelde verdiensten op ongeveer 3600 francs, 2300 gulden, komen te liggen. Ieder echter weet dat het merendeel daarvan naar Eddy- Merckx gaat en voelde daarom veel voor een protest. Dreiging Merckx echter trad min of taeer als stakingsbreker naar voren door nu met tempoverhogingen de pe riode van bijna - stilstand te doen eindigen. Onder de dreiging van een nog duidelijker protest heeft de Tourdirectie echter besloten het prijzenschema nog eens te bestu deren. Men heeft een voorzichtige bereidheid kenbaar gemaakt, de prijzen per etappe te verdubbelen, wanneer de renners goede strijd le veren. De daarvoor benodigde 114 duizend francs, ruim 70 duizend gulden, bleken dus wel aanwezig te zijn. Het stakingsdreigement van de renners heeft resultaat gehad. Gisteravond besloot de Tourdirec tie over te gaan tot verhoging van het prijzenschema. De directeu ren Jacques Goddet en Felix Levi- tan besloten, na gesprekken met de ploegleiders Lomme Driessens, Gas ton Plaud en een aantal van hun collega's en met renners onder wie Eddy Merckx de dagpremies te verhogen. Er werd echter nog niet gesteld met welk bedrag. Beloningen De tourdirectie heeft niets willen veranderen aan de prijzen voor het algemeen klassement. Men zei dat de dagprijzen weliswaar aan de top zijn verminderd, maar dat te- ÜJkertiJd de kleinere beloningen aantrekkelijker werden ge maakt. „De Ronde van dit Jaar", zegt de Tourdirectie, „is op last van de internationale wielerfedera tie twee tot drie etappes korter dan de laatste Jaren en het is logisch dat de vermindering van het aan tal ritten ook een vermindering van het totale prijzenbedrag inhoudt". De Nederlanders van Goudsmit- hof f, hebben de beperking van de prijzen in de toch al niet zo waar devaste Franse franc op de eerste dag niet gevoeld. Karstens. Krekels en Van Katwijk zorgden ervoor dat er een redelijk bedrag binnenkwam en Pellenaars had zijn renners, die met het prijzenschema geheel niet gelukkig zijn, voor de Ronde al beloofd de dagoverwinning ook in een halve etappe, met duizend gulden extra te honoreren. Doordat Karstens aan het eind van de dag echter het op een na belang rijkste erehemd mocht aantrekken, besloot Pellenaars in plaats van duizend gulden een bedrag van vijfentwintighonderd gulden toe te voegen aan de winst.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 5