Met spelregels kun je het wrede van de oorlog wegnemen WEER VELEN GESLAAGD IN LEIDEN Mr. dr. F. Kalshovenoorlogsrechtskundige: LEIDSCH DAGBLAD Wandelen in de nacht MAANDAG 28 JUNI 1971 i^IDSCH DAGBLAD LEIDEN Een bijzondere man binnen de Leidse uni versiteit is ongetwijfeld mr. dr. F. Kalshoven. Dat dan niet in de eerste plaats door zijn innemendheid, zijn be scheidenheid en zijn heldere betoogtrant, maar vooral van wege zijn werk. Hij is sinds maart van het vorig jaar lec tor in het volkenrecht. Bovendien is hij Nederlands des kundige op het terrein van het internationaal oorlogsrecht. Voor zijn werk op dit terrein werd hem onlangs de „Ko ninklijke/Shell Prijs 1971" toegekend. In maart van dit Jaar promoveer de mr. Kalshoven cum laude op zijn omvangrijke dissertatie „Bellige rent Reprisals" (oorlogs-represailles), die door het Internationale comité, van het Rode Kruis als eerste deel in de Collection Scientifique van het Instituut Henri Dunant is opgeno men. Internationale erkenning dus voor mr. Kalshoven (47), die in 1946 als oorlogsvrijwilliger in dienst trad bij de marine en Jarenlang officier van administratie en docent aan het Koninklyk Instituut voor de Marine is geweest. Meningsverschillen In zijn vak is mr. Kalshoven een „grote". Hoe belangrijk is nu zijn vak? Daar lopen de meningen over uiteen. Fanatieke pacifisten zullen zeggen, dat oorlogsrecht nonsens is, dat er geen oorlog moet zijn en dan de regels overbodig zullen zijn. Pessi misten vinden dat internationa le rechtsregels in tijd van oorlog niets zullen uithalen, omdat er dan immers een situatie van rech teloosheid is ontstaan. Zelfs een an dere „grote" in Nederland, de Gro ningse polemoloog prof. mr. B. V. A. Röling, heeft zo zijn bedenkingen. Mr. Kalshoven': „Tussen Röling en mij blijven er wat principiële me ningsverschillen. Die liggen gedeelte lijk in het antwoord op de vraag of het zin heeft Je op dit terrein als rechtskundige bezig te houden. Rö ling vindt dat het meer zin heeft Je bezig te houden met de organi satie van de wereld ter voorkoming van oorlog. Een ander punt van ver schil is een insnijdender vraag: wat is de realiteit van de regel, dat de burgerbevolking niet aangevallen mag worden? Röling vindt, dat je guerrilla-strijders niet kunt verbie den ook de burgerbevolking aan te vallen. Verder vindt hij, dat de vre de in de wereld nu gehandhaafd wordt door de wederzijdse nucleaire afschrikking tussen Amerika en Rus land. Die gedachte is gebaseerd op de overtuiging, dat aanval door één van beide direct door de ander be antwoord zal worden met een nu cleaire klap tegen de burgerbevolking van dat land. Het heeft dan volgens Röling geen zin om die regel te stel len en hij noemt het zelfs slecht, omdat je daarmee de vredeshandha ving door de afschrikking onder graaft". Menselijke behoefte En hoe weerlegt de Leidse lector deze kritiek op zijn werk en op dat van zijn collega's? „Gewapen de conflicten moeten voorkomen wor den", vindt hij. „Dat kan door de versterking van het vredesrecht. Daar is opk een internationaal gezag bij nodigf, dat op de naleving kan toe zien en dat zie ik uw en mijn le vensdagen nog niet komen. Met vol ledige erkenning van het belang van de organisatie van de wereld ter voor koming van oorlog doe ik een andere stap. Ik constateer heel simpel, dat er zich nog altijd gewapende conflic ten voordoen. Een vraag die je je dan kunt stellen is: kan ik er het wrede en onmenselijke wat afnemen. Een historische gegeven is dat je dat in derdaad kunt. Oorlogvoerende partij en hebben er altijd behoefte aan ge had bepaalde regels te hebben, die in acht genomen dienen te worden. Dat is een heel menselijke behoefte. Je wil altijd bepaalde regels, zoals bij voorbeeld over het lot van krijgs gevangenen. Een krijgsgevangene maak Je niet dood. Dat is een al eeuwenoude regel. De gelding ervan heeft gewisseld. In godsdienstoorlo gen mocht het juist wel. Een andere primaire regel is, dat je de burger bevolking niet mag doodmaken. Zo lang er over internationale rechtsre gels voor oorlogstijd is gespro ken kwam men steeds weer over de positie van de burgerbevolking, voor al in bezet gebied. Een belangrijke vraag is of die gewapend verzet mag plegen en toch nog recht op be scherming kan doen gelden. De luchtbombardementen hebben er "n vraag aan toegevoegd: Mag Je de be volking voorwerp van bombardemen ten maken? En de guerilla heeft er nog een finesse aan toegevoegd. Het gaat daarbij niet om grootscheepse acties, maar om prik-terreuracties, tegen de bevolking als zodanig. Ik zou het zo willen zeggenlangzamer hand is het besef gegroeid, dat je kunt aanvaarden. Niet alleen door de beoefenaars van het humanitaire recht, maar ook door regeringen en militairen. Dat is de reden, dat zelfs militairen een beetje beperking wil len. Ze hebben behoefte aan ethisch verantwoord gedrag. Het klinkt vreemd, maar ze willen hun taak liefst op behoorlijke wijze doen! Afwegen Op het eerste oog is het van een internationaal oorlogsrecht dan niet zo moeilijk. Je schrijft wat mooie regels uit en legt die aan alle belanghebbenden voor. De werkelijk heid is minder ongeknutseld. Mr. Kalshoven: „Je dient af te wegen tussen wat militair nodig is en wat uit menselijk oogpunt onaanvaard baar is". Dat afwegen is een pijnlijke zaak. Vooral als je ervan uit gaat, dat iedere vorm van oorlog absoluut verwerpelijk is. „Die gedachtegang is terecht", geeft de Leidse lector toe, „maar die is in deze redenering niet aan de orde. Het gaat nu om het geval, dat het geweld er is. Je wil dan proberen zoveel mogelijk menselijk heid te behouden ondanks het geweld. De afweging wordt mo gelijk en voor de regeringen aanvaardbaar, omdat de ervaring leert, dat oorlogsvoering met alle mid delen niet produktief is. Het klinkt misschien vreemd, maar de lucht- bombardemenen uit de Tweede We reldoorlog zijn bij voorbeeld experi menten geweest. Men dacht daarmee de oorlog te versnellen. Latere on derzoekingen van de Engelsen en Amerikanen hebben duidelijk aan getoond dat het geen tuttig effect had. De bombardementen op Noord- Vietnam hebben hetzelfde geleerd". Veel is er op het gebied van recht over de eigenlijke oorlogvoering nog niet in de wereld. De Algemene Ver gadering avn de VN heeft in decem ber 1968 een resolutie aangenomen, waarin drie algemene bepalin gen van oorlogsrecht werden gefor muleerd: De partijen hebben geen onbe paald recht bij de keuze van hun strijdmiddelen en -methoden. („Een heel vage, maar principiële uit spraak") Men mag de burgerbevolking als zodanig niet aanvallen. Bij aanvallen op militaire doelen dient men de burgerbevolking te spa ren. Privé-gezelschap „Deze uitspraak is nog maar zeer beperkt", vindt mr. Kalshoven. „Het is nodig, dat dit soort uitspraken wordt uitgewerkt tot praktische re gels. Een moeilijkheid daarbij blijft, dat ,het hele internationale recht onvol komen is", bij gebrek aan een inter nationaal erkende instantie. Er is echter wel iets dergelijks: ,Jiet Inter nationale Comité van het Rode Kruis in Genève. Onder zijn auspiciën zijn in 1949 in Genève vier conventies afgeslo- Ontploffingen in Polen Bij twee explosies in een olieraffinaderij in het Poolse Dziedziny ten zuiden van Katowice hebben veertien personen het leven verloren, namelijk zeven brandweerlieden en zeven militairen die voor het reddingswerk waren in geschakeld. De oorzaak was volgens de Poolse televisie vermoedelijk blik seminslag. Schapen doodgereden Tweeën veertig schapen zijn zaterdag gedood toen een sneltrein, de Trans-Europa- Express. op een overweg in de buurt avn München op een kudde inreed. De schaapherder was net bezig zij'r dieren op de spoorbaan te leiden toen de trein naderde en de overwegwach ter de bomen sloot. Vele schapen zaten toen tussen de van hekken voorziene slagbomen opgesloten werden door de locomotief verplet terd. ,Het is eigenlijk een privé-gezel schap van Zwitsers", vertelt mr. Kalshoven. „Het is honderd Jaar ge leden opgericht en het houd zich be- met de bevordering van de rechtsontwikkeling op dit terrein, met de toepassing en de controle. Als er ergens een con flict is kloppen ze steeds op de deur te controleren. Dat kun- doen, omdat het verdrag van Genève dit gezelschap daartoe recht heeft verleend. Het is dus een gezelschap Zwitsers met internatio nale status. Men is nu in een fase, waarin men het oorlogsrecht verder gaat uitwer ken. Kort geleden werd daartoe in Genève een conferentie gehou- Mr. Kalshoven maakte deel uit van de Nederlandse delegatie. „We heb ben daar het hele terrein van het oorlogsrecht doorgepraat en we zijn lang niet altijd tot overeenstem ming gekomen. De bedoeling is dat er over een jaar weer zo'n confe rentie wordt gehouden met ongeveer dezelfde groep. Daar zullen dan meer preciese voorstellen ter tafel komen. Daarna zal dan een diplomatie con ferentie gehouden moeten worden. De bedoeling is, dat de verschillende re geringen dan met elkaar overeen stemming zullen bereiken over de verdere codificatie van het oorlogs recht". Hoe staan nu de kansen, dat dit werk vrucht zal afwerpen? „Dat is te rug naar de oorspronkelijke vraag. Dr. mr. F. Kalshoven: Oorlog is verwerpelijk, maar als het ge weld er toch is ivil ik zoveel mo gelijk menselijkheid behouden". (Foto Holvast) In hoeverre zullen de partijen zich aan de regels houden? Ik wil er dit over zeggen: er is een duidelijke behoefte aan. Als bij de opstelling van die regels redelijkheid betracht wordt niet altijd opzij gezet zullen worden. Als de regels geschonden wordendan is het nodig dat er een procedure is om de naleving te bereiken. De er varing leert, dat er met geduld vaak veel te bereiken is. In oorlogstijd moet Je dan soms wel een Jaar of meer geduld hebben, voordat je de partijen zover hebt. dat ze de regels in acht willen nemen". Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Q Ik word abonnee per 13 juli 1971 en ontvang de krant reeds vanaf heden. n Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen In oper envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagolad antwoordnummer 214, Leiden. LEIDEN —De Sleutelstad-nacht wandeltocht over een afstand van km. die de Leidse wandelsport vereniging "Willen is Kunnen" in de nacht van vrijdag op zaterdag voor de negende maal had georganiseerd, is wederom een succes geworden. Ditmaal startten tussen half elf en f uur vanuit de verenigingszaal in de Maria Gijzensteeg (Haarlemmer straat) in totaal 91 deelnemers (w.o 17 in ons land verblijvende Papoea's Engelsman en een Duits echt paar) om via een parcours dwars door het Rijnlandse polderland de •ij zware tocht te ondernemen. Mede omdat deze lange-afstand- tocht voor velen een welkome trai ningsgelegenheid voor de komende Vierdaagse is (waaraan ook de 17 Papoea's in groepsverband zullen deelnemen) kwamen ook nu zo'n 30 deelnemers w.o. 7 dames uit ver schillende delen van het land tenein de de inmiddels nationaal bekend geworden WIK-krachtproef af te leg gen. Weer hotelstaking in Italië De toeristen in Italië zullen als zij in hotels logeren van 1 tot 3 juli zelf hun bed moeten opmaken en buiten de hoteldeur moeten eten, want het personeel van deze instellingen gaat weer in staking. De vakbonden heb ben een nationale staking van 72 uur afgekondigd ter ondersteuning van looneisen.Het is de tweede hotel staking in Italië binnen enkele weken. Bezoek afgelast De Amerikaanse Zesde vloot heeft een bezoek dat zij half juli aan Malta zou brengen af gelast. Als reden daarvoor noemt het Britse dagblad „Sunday Telegraph" de houding van de nieuwe socialisti sche premier van Malta, Dom Min- toff, die vorige week de bevelhebber van de NAVO-vlootstrydkrachten in Zuid-Europa de Italiaanse admiraal Birindelli tot ongewenst persoon ver klaarde. Er waren slechts 5 uitvallers <w. o. 2 dames), zodat ditmaal 86 fina listen de speciaal ontworpen herinneringsstandaard in ontvangst mochten nemen. Na afloop van de tocht zaterdag morgen omstreeks 11 uur brachten de weliswaar zeer vermoeide doch uiterst voldane finalisten het ge heel was weer voortreffeijk gereged een spontane hulde aan de or ganisatoren voor hun bijdrage tot het welslagen van dit nachtelijk wandelsportevenement. Onder degenen, die toezegden ook volgend Jaar weer deel deel te ne men bevonden zich ook de 17 Pa poea's. ADVERTENTIE ATTENTIE Parkeergelegenheid heeft U op een minuut afstand, v. d. Werf- straat, Oude RUn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigracht Ir. Driessenstraat) Oude Vest en Langegracht (Lichtfabrieken). Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste mer ken in te zien. Onze traditie is „altijd voor deliger" geen valse leuze „van zoveel voor zoveel" maar het gehele Jaar „voor zoveel". En toch vak-standlng als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit door echte vakservice te bie den. Doet er uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen, horloges, klokken, cas settes, verzilverde geschenk artikelen, briljant. De beste merken, de ruimste keuze. Juwelier - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. Middelbaar beroepsonderwijs, ana- lytisch-chemische richting Y. de Boer Leiden. H. Bontje Voorburg. an Dijkhorst 's-Gravenhage (m. lof). W. Elshout Nieuw Vennep, K. Kooistra Sassenheim, H. v. Meeren- donk 's-Gravenhage, A. Plug Noord- wijk, A. van Riet Leiden, J. Toren Voorschoten. Middelbaar beroepsonderwijs, kli nisch chemische richting M. Geijer Leiden, A. Kortekaas Sassen heim, M. Los Nieuwe Wetering, G. Schoemaker Voorhout, Y. Slot Oegstgeest, M. Sommeling Oegst- geest. Hoger beroepsonderwijs A, analy- tisch-chemische richting M. Do zy, Alphen aan den Rijn, J. Hees terbeek Haarlem, A. Hopman Hille- gom, J. Onderwater Zoeterwoude, A Timmermans Hazerswoude, H. Ges man Ter Aar, R. Hakkers 's-Gra- venhage, A. Hoogeveen Oud Ade (met lof) K. v. d. Kaaij, Oegst geest, H. Ooms Valkenburg, P. Schouten Leiderdorp, J. Schouten Leiden, J. Slats Noordwijkerhout, J. Kop Voorburg, B. van Leeuwen Lel den. Hoger beroepsonderwijs A, kli nisch chemische richting E. Hen zen Leiden, M. Heyboer Noordwijk, M. Jacobs Leiderdorp, A. Jie Lei den, A. Paaijmans Leiden, L. Staab Leiden, M. v. d. Wijngaard Lisse. Hoger beroepsonderwijs A. micro biologische richting R. Belfroid Leidschendam, G. Bell Leiden, P Kienjet Leiden, E. Lijde Leiden. M. Scheerder Alphen aan den Rijn. Hoger beroepsonderwijs A, patho- logisch-anatomisch-histologische richting L. Janssen Blitterswijk, E. van der Kooy 's-Gravenhage. S Tan Leiden, G. Gelevert Hengelo Th. Bemelmans Rotem. Hoger beroepsonderwijs B, analy tische richting R. Agterof Alk maar, J. Beekman Leiden, B. Glel Leiden, A. Ippel Katwijk aan Zee. J. Lindhout Noordwijk, J. van Nie- rop Hazerswoude, D Olieman Leid schendam, J. Segers Lisse. C. Tho mas Leiden, F. Varkevisser Noord wijk. Dagschool Timmeren L. Jansen, S. P. J. C Dreef, P. H. van Duyvenbode Oegst geest, J. C. Enthoven Sassenheim. S. P. Gerrits Voorschoten, A. van Harskamp Voorhout, F. C. J .Jagers D. Janssen, R. A. J. Koreman, N. J. van der Poel, Sassenheim ,E. J. J. Schipper Lisse, A. A. Veld, N. Vink Noordwijk/B., J. Wans ink, G. A. Dongelmans. Metselen H. van Duijn Noord- wijk/Zee, J. Th. C. M. v. d. Lans Lisse, E. H. Schotmeijer. Meubelmaken W. P. Nauta, M. van Rhijn, Ph. A. de Groot, C. Barn hoorn Katwijk/Zee, J. P. A. Buis Leiderdorp, G. Dubbeldeman, R. Koelewijn Lisse, W. J van der Lans Lisse, E. J. P. M. Lankhuizen Zoe terwoude H.R., W. J. van der Meer HazerswoudeiDorpi, F. Th. H. Pel grim Leiden, W. Plug Noordwijk, W. dj? Roode Leiden, J. Rysdam, Leiden, J. Schlagwein, Leiden, B. Tulp, War mond, J. M. M. v. d. Zon, Hazers woude. Schilderen: A. v. d. Boon, Katwijk aan Zee, J. van Breda, Sassenheim, G. A. B. de Bruin, Lisse, A. G. Fas- seur, Leiden, R. J. A. Gijbeis, Leiden, C. Jonker, Katwijk aan Zee, C. J. v. d. Kaay, Leiden, K. v. d. Mey, Kat wijk aan Zee, M. Monteba, Lei den, P. N. van Noort, Lisse, A. den Os, Leiden, A. Randsdorp, Lisse. MetaalbewerkenA. v. d. Berg. R. Bolte, Hazerswoude R. F. Fisseler, R. J. de Goede Leiderdorp, A. F. van Hecke A. L. van Ingen Schenau Oegstgeest, J. A. Jonker Wassenaar, W. F. Mieloo, L. G. de MooiJ Lei derdorp, W. J v. d. Plas Katwijk. P G. Rodenburg Noordwijk, H. de Roo de Noordwijk, H. Schoonhagen, L. G Schoor Voorschoten. A. C. Serdijn. J. H. Smit, R. van Turnhout Zoeter woude R. L. B Venker, H. R. Ver beek Warmond J. C. Platvoet, R. de Vos Leiderdorp. D. J. Wagner, W. H. Werkhoven Voorhout. J. Zitman, A. H. Zomerhuis. C. H. J. Alkemade Noordwijk. B. A. v. d. Steen Voor schoten, Th. W. de Boer Hazers woude (Dorp), S. Flink. J. D. Nijne- Wassenaar. F. van der Kaay P. H. de Kleer Hazerswoude <R). H. A. Onderwater Oegstgeest, R. N Oyen, A. Prins, R. van der Tuin. P J. Staffeleu, A. L. M. Slinkert Was- ar, D. van Berkel E. Ch. Bos Noordwijk aan Zee, B. A. van Veen Voorschoten, H. Klop Leiden, J. Th. Dijkstra Sassenheim, W. J. van Dijk Katwijk aan Zee. Motorvoertuigentechniek: M. C. J. d. Berg Voorschoten, J. K. v. d. Dool Wassenaar. E. M. Edixhoven Voor schoten, E. Klees Rijnsburg, A. L. J. Kokshoorn Voorschoten. R. Nieuwen burg, W. W. Nieuwenburg, S. G. Re- merij Katwijk, P. H. Simon, J. A. C. Wolvers Sassenheim. Elektrotechniek: G. J. Abrahams, B. R. Boomsma, C. W. M. Boot Noordwijk/B, Th. J. Borreman Th. van Dam, H. W. Eedens De Zil (N'- hout), W. J. van Elk Oegstgeest, A. Engelenburg Katwijk aan Zee. M. Hemelop Oegstgeest, J. Jansen Voor schoten, D. Klinkenberg Noordw. aan Zee, J. van KooiJ H. N. Kruithof Noordw. hout, M. A. Moraal Leiden. A. A. Minjijmer Voorschoten. F. S. Offerman R. F. A. de Penéda Lisse. C. Rietveld, D. J. Steenkamp Oegst geest, H. Vooys Katwijk, G J. de Vos, J. Weeda, K. J. Smits, Lisse, C. Zwanenburg Katwijk aan Zee, W. v Rhijn Katwijk. Fijnmetaalbewerken: N. C. J. Bal Voorschoten, F. M. Giezen Zoeter woude, J. A. Chr. Griffioen J. P v. d. Ing, D. J. van Iperen Zoeter woude. C. G. Kloezen Voorschoten. H Mieremet, Leiden P. A. Noordenneer Wassenaar, F. A. Robbers R. E. Vleuten Voorschoten, D. P. Yper- laan, J. H van der MeiJ Katwijk aan Zee, F. A. Th. Zitman Noord wijk. Grafische techniek: J. C. Barre- veld Voorschoten, J. Beekman M. Elk Alphen a. d. Rijn, E. D. E. Hoo- geboom. Noorden (Gem. Nieuwkoop), A. I. Janssens, J. W. de Jong Zoe terwoude, J. G. G. van Kampen Al phen a. d. Rijn, M. Keyzer, A. van der Tas Alphen a. d. Rijn, J. Ph. Verstraten. M. de Veth Alphen a. d. Rijn. Part-time Autoherstellen (Adsp. Monteur): A. P. Dekker, J. F. Dreef. H. G. C. M. Meijer Noordw. hout, J. H. v.d. Vaart, A. A. J. Verhoosel, A. A. v.d. Wilden Voorhout, M. H. Wolper Lei derdorp, H. J. Vlasveld, Voorhout, B. L. H. J. Akerboom Roelofarends- B. D. v. Beelen, Katwijk/Zee, A. K. C. M. Boeker, Roelof arendsveen, M. Dries, Lisse, P. Dijkhuizen, Kat wijk, A. L. Janson, Stompwijk, H. J. Muller. C. W. v.d. Oever, Katwijk/ Zee. Autoherstellen (B II): I. Baart, O. J. Beekhuls. Rijnsburg, J. A. v. Egmond, Rijnsburg, J. A. Helders, Katwijk, W. P. M. Hogenelst Noord wijk, J. L. M. Hoogeveen, gnoord- wijk, L. d. Jong, L. G. v. Klink, Roe- lofarendsveen, A. Nievaart, P. J. M. v. Schaick. P. A. Sieval. Timmeren: W. Aandewiel, Kat wijk, A. P. Anthonissen, Noordw. hout, W. v.d. Bent Noordwijk/Zee, A. C. M. Berkel. Voorhout, G. W. A. Braxhoven. Noordwijk, A. C. Broer- se, J. H. v. Dongen, Lisse, D. Dorre- stijn, Sassenheim. C. L. M. Emme rik. Voorhout. W. F. Groenendilk. G. C. v. Haastregt, Roelofarendsv., J. J. M. Volwater, Hoogmade. w. F. BeiJ, Ph. v. Hooven. P. J. M. d. Haas Noordwijk/B, W. A. M. d. Haas. Noordwijk, L. C. M. d. Jong, Aar- landerv., J. J. p. Meuldijk, J. v.d. Reijden, W. v. Rhijn, W. C. Ruigrok Voorhout, J. C. Siebert, F. H. J. W Vermeulen. Benthuizen. J. Vons. Leiderdorp, L. Weeda. C. Senne. Leimuiden, J. L. A. v. Amsterdam, Roelofarendsv.. J. Gijsman. Metselen: Th. C. d. Blanken. Zoe terwoude, Th. T. A. M. Kortekaas. De Zilk. Meubelmaken: J. H. M. Ammer- laan, Sassenheim, J. H. Bouwman, Oegstgeest, M. A. M. d. Dubbelden, Rijnsaterwoude, A. J. Duivenvoor den, Noordwijkerhout, G. E. Hille- brand, Rijpwetering. Schilderen: J. Betgen, P Bouw man, A. van Duivenvoorde Katwk aan Zee, C. K Guyt Katwijk. L. Hel- lenberg Katwijk. J. M. L. Kerkvliet Roelof arendsveen, A. P. J. Klink, Oude Wetering, D. v. d. Plas Kat wijk aan Zee, J. C. van der Plaa Katwijk aan Zee, J. A. Schelvis Ja. A. J. Schoo Roelof arendsveen, J. Th. A. Schroder Wassenaar. J. Vooys Katwijk aan Zee, H. J. C Zwetsloot Abbenes. J. D. Wijsman Woubrugge. Stofferen: M. van Driel Hazersw. C. G. M. v. d. Geest Oud Ade. L. M. M. Juffermans Oegstgeest, R. G. Lubbers Lisse, D. D. v. d. Weyden, M. Strik. Elektrotechniek Bil; J. Blansjee, Th. Broekhof Noordw. Hout, J. van Duy venbode Katwijk aan Zee, N. Guyt Katwijk, G. C. Hogewoning Rijns burg. H. W. Smits, A. Goosen, J. D. Roest Warmond. A. Vergunst Koude kerk aan den Rijn. Koper-Lood-Zinkbewerken Bil: E. Chr. de Graaf Lisse, J. F. F. Kui pers, T. van Duyn Katwijk aan Zee, J. G. Klein, G. van de Bent Kat wijk aan den Rijn, A. H. M. Hille- brand M. M. M. Stijn Lisse. Centrale Verwarming hulpmonteur n: A. J. M. Beelen Lisse. J C. van Haeften Katwijk a. d RP. M. Hoogendijk Wassenaar. R. J. M de Jong Roelof arendsveen J. Krijgsman Katwijk, A. A. H. J Marijnen N.- hout, A. Th. M Verdel Roe lofarendsv. G. M. Versteege Noordwijk, J. J. M. Orémus War mond. De penning met oorkonde werd door de Maatschappij voor Nijver heid en Handel uitgereikt aan H W. Smits te Lelden, leerling cursus elek trotechniek. Waar geen plaatsnaam vermeldt U is dit Leiden.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3