Dertig beeldhouwers straat op in centrum Voorschoten ''Grote dagvan Blauw Zwart Mr. J. Klaasesz hoorde alles over recreatieplan van gemeente Rijnsburg Objecten bij eeuwenoude toren Dodelijk ongeluk in Wassenaar Duivensport FEEST, SPORT EN ONDERSCHEIDINGEN AGIN A 2 LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 28 JUNI 19 VOORSCHOTEN Zaterdag is in het oude dorpscentrum door burgemeester J. van der Haar de tentoonstelling geopend In Voorschoten gebeurt het, dertig beeldhouwers de straat op". Voorstraat, Kerkplein, Bakkersteeg en Ambachtshuis zijn de plaatsen waar beeldhouwers onder de veertig jaar, nog niet zo algemeen bekend, een informatie geven aan de bewoners van wat er leeft onder de jonge beeldhouwers van Nederland. Bij het samenstellen van de collec- prachtige paarden oogst bewonde- tle door Ton Berends, is beeldhouw- ring van iedereen. Dat is kunst, werk als uitgangspunt genomen. Na- waarbij duidelijk het meerdere van *t dat de collectie definitief was samen- gewone te zien is. Moeilijker wordt 't gesteld bleek er een verschuiving te de kunst van de straatsituatie van hebben plaats gevonden. Aan een David van der Kop te beoordelen kant naar de objecten, die geen j Drie kubieke meter wit zand op verbeelding zijn van een idee (Rolt 'straat gestort met aan een kant be schermd door een 3 meter lange ijze ren plaat. Het is een speelobject, het zijn alleen de kleinste burgers, die In het zand spelen. Abel), objecten die toch beeld zijn (.Truus Wilmink, Felix v. d. Beek), en die bij Coen Wilderom uitlopen tot bij de architectuur. Ook objec ten die door hun vervreemding van de werkelijkheid beeldend zijn (Je roen Henneman). Burgemeester Van der Haar acht- De objecten voor de achtste eeuwse te zich noch bevoegd noch bekwaam 4 dorpstoren hebben het heel moeilijk tot het uitspreken van een waarde- Voorschoten heeft een bijzondere ringsoordeel over deze nieuwe rich- tentoonstelling. Men moet er wel ting in de sculptuur. Elk waarde- langs en men praat over kunst, oordeel, van wie ook afkomstig. Kunst zo gevarieerd als het dagelijk- draagt een sterk subjectief karakter leven i De burgemeester sprak finitie uit die geschreven werd over poëzie maar ook op sculptuur van toepassing kan zijn: "Zij is een al lerindividueelste expressie van een allerindividueelste emotie". De burgemeester toonde zich blij, dat het mogelijk is gebleken in Voor schoten deze beelden tentoonstelling te organiseren, in de open lucht in de oude dorpskern, dat beschermd j dorpsgezicht is ingevolge de Monu- mentenwet. Omdat de Jonge kunstenaars beel- dend laten zien wat er leeft onder de hedendaagse kunstenaar, vindt iede re belangstellende zeker wel beelden of objecten, die hem of haar spreken J.P Nederlands Indische Vereniging ZOETERWOUDE - De Nederlands Fluid de Wit met zijn Indische Vereniging vierde in „Ons Huis" haar éénjarig bestaan. Bii het begin van de avond waren slechts weinig leden aanwezig, doch hoe la ter het werd het feest zou duren tot de vroege morgen werd de zaal tot aan de nok toe gevuld Het geheel was sfeervol en tactvol. Jon gelui die zich niet hielden aan de gewenste klederdracht werd zonder pardon de deur gewezen Hierdoor werd de sfeer verhoogd en kon mei' op het niveau die deze vereniging in alle opzichten hooghoudt een top- Levendaal 1 Öl Soc. voor gehandicap- I punt bereiken, en 2 uur nam. Boommarkt 12 Soc. voor gehan Maandag Steenschuur 5 Spreeku gehandicap- j De Suara Moluku band, onder lei- stichting - i ding van de heer Nanuru deed nie1' Hulsvesting Werkende jongeren 88.30 onder voor een beroepsband Dp uur nam. clubband The Bamdoo's bracht even eens diverse mooie en klankvollp muziek uit het land van herkomst naar voren. Zo ook waren de dansen van de kinderen en ouderen in tro pische stijl te waarderen Deze jeugd- dansgroep genaamd de Sweet Soul Dancers kregen een verdiend ap- Dinsdag Breestraat 19 Soc. Diamantplein 27 Gespreksav< ha'i gemeenschap 8.15 v Release Doktersdiensten LEIDEN Tot zaterdagmorgen tien uur raadplege men de eigen huisarts, daarna tot zondagnacht twaalf uur uitsluitend voor spoedge vallen de dokterstelefoon 22222. Apotheekdienst Leiden —LeiderdorpOegstgeest— Voorschoten: Geopend voor spoed eisende gevallen: Doeza Apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313 Apotheek R. van Breest Smallen- burg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 42947. De Oegstgeestse Apotheek, Wilhelmi- napark 8, Oegstgeest, tel. 53274. De dienst van Apotheek Voorscho ten wordt op zondag 27 juni van 8 tot 22 uur waargenomen door de Doeza Apotheek. De modeshow onder leiding van mej Amy Jatamaturuson werd een succes. De kleding werd beschikbaai gesteld door boetiek "La Rose" uil Leiden. WASSENAAR Zaterdag is op de rijksstraatweg een personenauto door nog onbekende oorzaak gaan slinge ren en tegen een boom gereden. Eén van de drie inzittenden, de 49-jarige j mevrouw De Haas-Kaag uit Den I Haag, was op slag dood. De twee an- deren, eveneens uit Den Haag. wer- den ernstig gewond en vervoerd naar I een ziekenhuis. VALKENBURG Wethouder J. van der Meij (C.H.U.) heeft van morgen tijdens de bijzondere open bare raadsvergadering de commis saris der Koningin, mr. J. Klaasesz, geconfronteerd met het recreatie plan, dat Rijnsburg in samenwer king met Valkenburg wil gaan rea liseren op de noordelijke oever van de Oude Rijn, waar vroeger het Wa- terbos is geweest. Dit plan, dat in totaal ongeveer f 5 miljoen zal gaan kosten, zal in fasen worden uitge voerd. De eerste het L.D. schreef reeds uitvoerig over dit plan zal bestaan uit een overdekt instructie- bad met bassins van 10x25 en 8x9 meter en één sauna met een restau rantje én de kosten zijn, exclusief de grond en bijkomende kosten, begroot op f 1.645.000,-. De liggihg van het geheel, zei dé' héér Van der Meij, zal zeer gun stig zijn voor Valkenburg, want het gebied is zeer makkelijk met het veerpont je te bereiken. Dit zijn ech ter aantrekkelijke bijzonderheden, die echter niet de doorslag geven voor Valkenburg om de door Rijnsburg uitgestoken (zwemmers) hand stevig vast te pakken. De financiering en het te verwachten exploitatietekort, zullen de doorslag moeten geven bij j een eventuele beslissing door de raad. De heer Van der Meij hoopte, dat de provincie met de financiële proble- j men van Valkenburg rekening zal j houden en dat door een ruimere fi- nanciële armslag Valkenburg in de toekomst een intergemeentelijk ob ject als dit recreatiepark mede tot stand zal kunnen brengen. De raad, zo besloot hij, staat sympathiek te genover alle mogelijke vormen van •erking met zijn buurgemeen- en heeft dit in het verleden al malen getoond. De heer J. de Wolf (V.V.D.) had als eerste spreker de zorgelijke ont wikkeling op het gebied van de ruim telijke ordening geschetst. Hij wees erop. dat het op 24 juni 1968 vastge stelde bestemmingsplan ..'t Boonrak" op 16 maart 1969 werd afgekeurd op grond van een aantal ingediende be zwaren en omdat het in strijd was niet het streekplan. Valkenburg heeft nu geen bouwgrond meer want. nu de bouw van 33 woningen in 't Joght bijna gereed is, heeft dit plan volledig gestalte gekregen. Wij kunnen geen kant meer uit, zei de liberale woordvoerder, die daar om een dringend beroep deed op mr. Klaasesz te bewerkstelligen, dat spoedig een beslissing wordt geno men over het op 4 februari van dit jaar aan de Provinciale Planologi sche Dienst toegezonden ontwerp— bestemmingsplan ,,'t Boonrak". Daarin is aan een aantal bezwaren, die tegen het afgekeurde plan waren ingebracht, tegemoetgekomen. Er zijn nu al weer vijf maanden over heen gegaan en wij hebben nog niets de P.P.C. „Valkenburg in gewestelijk ver band" was de korte inhoud van de toespraak van de heer A. Bult (de C.H.U.). Hij wees op de goede sa menwerking in het Gewest Leiden, doch het onderwijs blijft een voor werp van voortdurende zorg. De on geveer 500 Valkenburgertjes van 4 12 jaar die de scholen bevolken, kunnen niet in een passende gym nastiek- of sportzaal het zo noodza kelijke bewegingsonderwijs krijgen en alle kinderen, die voortgezet on derwijs willen volgen zijn aangewe zen op naburige gemeenten. In het Gewest Leiden functioneert helaas de commissie van advies en bijstand voor het onderwijs niet en tot een integrale aanpak van de onderwijs voorzieningen schijnt het voorlopig niet te komen, waarschijnlijk ook tot schade van de afzonderlijke ge meenten. C.H.U.-er Bult vestigde de aan dacht van mr. Klaasesz op de finan ciële moeilijkheden van de kleinere gemeenten, die tot ongeveer f 70 per inwoner minder uit het gemeente fonds ontvangen dan de grote ge meenten. De kleinere hebben daar door een te korte polsstok om bij voortgaande regionalisatie en integra tie van diensten, voorzieningen etc., van harte te kunnen meedoen, aan gezien dan de vaste lasten tehoog zul len oplopen. Nodig is, dat het ver schil in uitkeringen uit het gemeen tefonds gaandeweg wordt genivel leerd. De heer D. Doldersum (C.H.U.) wees allereerst op de rijke historie van Valkenburg en beklemtoonde dat Valkenburg het op een na hoogste percentage van inwoners, van 0 tot 14 jaar van het Gewest Leiden heeft, hetgeen problemen op levert op het gebied van recreatie, speelgelegenheid etc., vooral op fi nancieel terrein. In de leeftijd van 25 tot 34 jaar heeft Valkenburg het hoogste percentage inwoners van 't gewest. Dat schept huisvestigspro- blemen, omdat velen dolgraag wil len trouwen en elders geen huis kun nen bemachtigen. Ten aanzien van de leeftijdsgroep van 65 jaar en ouder behoort de gemeente tot de laatsten van het gewest. Een groot deel van de bevolking kan in eigen gemeente bestaansmogelijkheden vinden. Val kenburg beschikt over bloeiende in dustrieën. een hardwerkende midden stand en gezonde tuindersbedrijven. De gemeenschapszin is zeer groot en het verenigingsleven bloeit, zei hij. Dat blijkt wel uit de ongeveer vijftig verenigingen. Er ontbreken LEIDEN De Leidse Postduiven vereniging „De Snelvlieger" hield zaterdag met 109 duiven een wed vlucht vanuit Survilliers (375 km waarvan de uitslag als volgt luidt: B. Delsasso 1. 9: P. v. Egmond 2; M. de Lange en Zn. 3. 4. 10; A. Com- pier 5; J. v. Duyvenbode 6; F Heemskerk 7; C. Kop 8. De P.V. Warmond, aan deze vlucht deelnam, boekte de volgende resultaten: J. de Dunne 1, 4, 10; J. v. Seggelen 2; A. v. Noort 3.5; C. J. Siecker 6; A. Oostdam 7, 8; G. Beugelsdijk 9 Ook „Het Oosten" (117 duiven) loste zijn duiven in Survilliers. Voor deze vereniging luidt de uitslag als volgt: 1. P. Juffermans. 2. G. Gre- bel, 3, 6, 10 C. Vesseur. 4. H. van Schaik, 5. G. Schoeman, 7. C. Gijs man, 8. F. Bouwman, 9. F. Bouwman Voor jonge duiven waf een wedvlucht vanuit Roosendaal (75 km.). Voor deze vlucht warende uitslagen „De Snelvlieger" (370 dui ven) J. Roest 1, J. Degen en Zn. 2, MJ. de Lange en Zn. 3, 4, 7; F Heemskerk 5, 10: B. Geenjaar 6; Gebr. Bink 8; Staffcleu 9. P.V. „Warmond": H. de Koekkoek 1, 6: Diemei en v. Dijk 2; A. v. d. Drift 3; G. Beugelsdijk 4: B. Land man 5; J. v. Seggelen 7; A. Oostdam 8; C. J. Siecker 9; J. Smeets 10. P.V. „Het Oosten" (351 duiven) W Kijsman 1. C. Vesseur 2 en 6, F. Bouwman 3 en 4, I. de Wolf 5, H. van Schaik 7, C. Gijsman 8, C. de Mooy 9 en H. Scheurwater 10. Duitse jeugd op bezoek in Hazersivoude HAZERSWOUDE Deze week her bergt de gemeente Hazerswoude scho lieren uit Waldkappel, het Westduitse stadje waarmee Hazerswoude vriend schapsbanden onderhoudt in het ka der van beider lidmaatschap van de Vereniging voor Europese Gemeen ten. De jongelui uit Waldkappel wor den ondergebracht bij collegaatjes uit Hazerswoude. die óf verleden jaar in het Westduitse stadje te gast wa ren óf er op maandag 5 juli op be zoek gaan. De Westduitse scholieren zullen met het echtpaar Hinkel en de leraar lichamelijke opvoeding H. Petri be zienswaardigheden in Hazerswoude en (verre) omgeving „aandoen". De zwembaden ter plaatse, het Rietveld, Avifauna, de Braassemermeer. het strand en Amsterdam staan onder meer op het programma. Ook staan er sportwedstrijden op het St. Ber- nardus-terrein te wachten. Indien de regen spelbreker zou worden, staan er alternatieve programma's gepland. echter goede voorzieningen. Ook ten aanzien van de woningbouw worden moeilijkheden verwacht. Tot nu toe konden vraag en aanbod heel aar dig gelijke tred houden, doch het ziet er naar uit, dat er daarin nu 't Joght" bijna is voltooid verandering zal komen. Ook bejaardenwoningen zijn dringend nodig. Het uitzicht van het gemeentebestuur zou verhelderd kunnen worden als spoedig wat werd vernomen over de in Den Haag in goedkeuring en bespreking zijnde be stemmingsplannen. Wethouder G. Vis <CH> bracht met klem het nijpende verkeersprobleem ter sprake. De tertiaire weg Katwijk Leiden, die nu op Valkenburgs grondgebied gedeeltelijk wordt gere construeerd, kan het drukke verkeer niet meer aan. Daarom is gehele re constructie van het drie kilometer lange gedeelte in Valkenburg nood- bekend is gewor- /e secundaire weg Leiden voorlopig, door financiële problemen bij de pro vincie, niet kan worden aangelegd. De reconstructie van de huidige ter tiaire weg kan Valkenburg financieel niet dragen, hoewel het valt in de 90', regeling van de provincie. De wethouder stelde daarom voor om door een gesprek met de provincie tot een bevredigende oplossing te komen. zakelijk, vooral den, dat de ni Katwijk WASSENAAR De Jubileumfees ten ter gelegenheid van het vijftigja rig bestaan van de sportvereniging Blauw Zwart hebben zaterdag en zondag een hoogtepunt bereikt. Zaterdagmiddag hield het bestuur receptie in het Raadhuis "De Paauw" Deze receptie werd aangeboden door het gemeentebestuur. Mevrouw A. J. Ie Coultre—Foest. wethouder van sportzaken, sprak het bestuur na mens burgemeester en wethouders toe en prees de geest van zelfwerk zaamheid, die in de vereniging heerst Het is aan deze zelfwerkzaamheid te danken, dat nu op het sportvelden complex aan de Dr Mansveltkade 'n tribune is verrezen. Veel waardering had mevrouw Le Coultre ook voor de wijze, waarop in Blauw ZVart de opvang en begeleiding van zo'n 400 leden van de jeugdafdeling geregeld zijn. Tijdens de receptie, die door vele Op Kasteel Oud-Wassenaar den aan de Franse ambassadeur. j honderden werd bezocht, werden do directeur van de Roto- Op de foto Holvastlinks Roto- het bestuur vele geschenken aa; Leiden zaterdag een directeur Jansen van Rosendaal. i boden, waaronder een dertigtal voet- heeft de directeur gravure boek over Jeroen Bosch aangebo aange- I ballen door de eigen jeugdafdeling. De vereniging ontving ook de Jubi leumwimpels van de KNVB en van de afdeling Den Haag van de bond. Zondag was volgens het program maboekje "de grote dag". Dat is het ook inderdaad geworden. Er was op het Blauw Zwartterrein muziek van Excelsior en van de drumband van de sportvereniging Irene, er werd een kort wedstrijdje gespeeld tussen twee welpenteams van Blauw Zwart en intussen vulde de nieu we tribune zich met vele gasten, die van hun belangstelling voor het feest blijk kwamen geven. Daaronder wa ren S. G. M. Rozendal, gevolmachtigd minister van de Nederlandse Antil len, burgemeester mr. K. Staab en de wethouders mr N. W. A. Brink en mevrouw A. J. le CoultreFoest. de oud—burgemeester mr. W. J. Geert- sema en voorzitter Vermeulen. Tegen half drie verscheen er een vliegtuigje boven het hoofdveld, waar uit achtereenvolgens werden afge worpen een sleutel, een scheldsrech- tersfluit en een voetbal. De sleutel was bestemd voor het openen van de nieuwe tribune. Dat gebeurde, nadat de voorzitter van de bouwcommissie, kapelaan G. Th. Alkemade het ge bouw had overgedragen aan voorzit ter mr. L. A. L. Weeber. Daarbij werd hulde gebracht aan al die leden, die door het bijeenbrengen van on voorstelbare hoeveelheden kranten of door zelf aan de bouw deel te ne men dit gebouw hebben helpen ver wezenlijken. De eigenlijke opening het doorknippen van een lint ge beurde door een van de oprichters, en oudvoorzitter de heer Vogels. Antilliaans Daarna was het tijd voor de ere- wedstrijd tegen de Antilliaanse club ARC, die ter gelegenheid van dit gouden Jubileum van Blauw Zwart was overgekomen, tezamen met de steelband "The Moonlighters". De steelband speelde het Antilliaanse volkslied. Excelsior bracht het Wil helmus ten gehore. Minister Rozen dal verrichte de aftrap. De wedstrijd werd door Blauw Zwart met 61 gewonnen. Na afloop van de wedstrijd, terwijl de steelband optrad in een grote feesttent, die bij het clubgebouw was ogpericht, werd in het clubgebouw zelf een receptie voor genodigden ge houden. die nog enkele verrassingen opleverde. Burgemeester Staab kwam meedelen, dat aan de heer Th. Donath, die nu 25 Jaren bestuurs lid van Blauw Zwart is. de zilveren eremedaille, verbonden aan de Or de van Oranje Nassau is toegekend. De burgemeester speldde de totaal verrastte heer Donath het ereteken op. Mr Weeber. de voorzitter, deed vervolgens de mededeling, dat beslo ten is oud—burgemeester Geertsema tot ere—lid te benoemen. Kapelaan Alkemade werd benoemd tot lid van verdienste en tenslotte kwam ook voor voorzitter Weeber een verras sing uit de bus: ook hij werd tot ere lid benoemd. Namens het Wassenaars Sportcon- tact bood de heer C. L. Kerdel de Jubilerende vereniging een envelop pe met inhoud aan. als bijdrage voor een besproeiingsinstallatie. I MINI-nieuivs uit i MAXI-Leide Aan een voor Leiden toch historisch pand het dateert 1583 aan de Oude Rijn 90, w eens het bier werd gebrouwen waarin diverse wijnkopers hun Fran se, Griekse en Spaanse produktei bottelden, is zyn oorspronkelijke be stemming teruggeven. De nazatei van Louis Knegtel, de huidige eige naar. de heer L. M. Knegtel en dien schoonzoon, de heer Th. vai mond (bedrijfsleider) zullen er toekomst weer hun geïmpoi teerde wijnen bottelen en de fabri catie van alcoholvrije en zwak-alco holische dranken ter hand nem Het bedrijf in 1908 opgericht dat zijn verkoopruimten heeft aan Haarlemmerstraat, was tot voor k gevestigd in de Korte Bouwelouwe steeg. De nieuwe bedrijfsruimten, di rechtsstreeks aansluiten op het pan in de Haarlemmerstraat, zijn zater dagmiddag onder grote belangstellin ingebruikgenomen. Het bedrijf deze middag in vol bedrijf, waarbi er voor een ieder gelegenheid be stond om even aan het glaasje nippen. Prosit! 9 Het slot van verhaal geldt ook voor café-restau rant-dancing „De Vink". De z na een verbouwing zaterdag her opend. Velen bezochten de receptie Burgemeester Van der Haar Voorschoten heeft de woning Jaco van Heemskercklaan 87 in Noord Hofland betrokken. U kunt hem bel len op 5455. 9 De personeelsvi ging „Padox-Panagro" uit Warmon heeft naar uitgaansdag gehad. Me vier bussen ging men naar Zeist. In Arnhem werd luncht. In Austerlitz werd in de bos sen gewandeld en in Alphen gedineerd. Padox-direfteur J. vai Drie voerde aan tafel het woord. De krant „barst" in deze weken vai de geslaagden. Ook in deze rubriel nog enkele namen 9 Aan de rijk middelbare tuinbouwschool voor bloe menteelt in Aalsmeer slaagden de 3-jarige A-cursus W.G.B.M. Ridder, Oegstgeest en mej. M. Verhoog. Voorschoten, voor I (Bloementeelt) D. Wolthaus, Oegst geest. 9 Aan de hogere technisch school in Haarlem slaagden vo eindexamen elektrotechniek denaar H M. van Putten en War monder L. F. A. S. Slingerland. Over examens gesproken: Willen Blaas is geslaagd voor zijn semi-art examen en Karei Mulkens voo opticiensexamen. Vandaar het moer vrijdagnacht in de flat v Blaasjes aan de Leiderdorpse Laai van Ouderzorg. De feestvreugde w des te groter omdat Maria Kerk als enige uit haar klas is overge gaan naar de tweede klas van de Rot terdamse dansacademie. En haai vriend Jan, die ook van de partij w heeft de vijfde klas van het Rem- brandt-Lyceum gehaald. Polly Reu pers, danspedagoge bij Marjoleii Briër en een nichtje van Karei koi het allemaal nog net mee maken. Sa men met Marjolein gaat ze di week naar de zomerdansacademie Keulen. Overigens komt Haagse Pot ly in september in Leiden Hoera! 9 Volksmuziek. Vanavoni kunt u erover praten in het ge- sprekscentrum in het Kreatief Sen trum Wouter Swets leidt de zaak ii muzikale banen. 9 Klein kind aar de voet van molen De Valk. Dat laai de foto (Holvast) zien. Het gaat niet in de eerste plaats om het kind. maar om het enorm opgeschoten pijpe- kruid. En daarmee is ons kruit voor vandaag verschoten. Morgen

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 2