Bouwen aan de achtergrond van vreemdelingenverkeer PRINS BERNHARD VIERT DINSDAG ZIJN ZESTIGSTE VERJAARDAG Gulden en D-mark zijn beslist geen Siamese tweeling Sportnatuur en het leger Mr. R. H. Woltjer weg bij provinciale VVV ZATERDAG 26 JUNI 1971 LEÏDSCH DAGBLAD PAGINA 7 Dinsdag 29 Juni viert Prins Bern- hard zijn zestigste verjaardag. Wel of niet koningsgezinde Nederlanders moeten erkennen: hij ziet er niet naar uit. Geen wonder zeggen die zelfde Nederlanders, want hij is nu eenmaal in de gelegenheid onder perfecte medische controle vele sporten intensief te beoefenen. In feite bedoelen zij te zeggen dat prins gemaal zijn een positie is, waar iedere mannelijke Nederlander voor wil tekenen. De plaatjes in de krant en de quasie niet geposeerde beelden voor de televisie worden daarbij als bewijs aangevoerd. Prins Bernhard op de lange latten in Lech, prins Bernhard te paard, in een vliegtuig, op jacht, leunend op een golfstick of wegsnorrend in een Prins Bernhard met het gas op de plank, zonnend op Porto Ercole of grollend in het zwembad. Prins Bernhard, altijd getooid met de on bezorgde glimlach van de charmeur, en voortreffelijk in het pak. Prins Bernhard losjes een Campari soda genietend of Joviaal met de arm om de schouder van iemand die hij sympathiek vindt. Dat tegenover dit zonnige bestaan een keiharde dagprogramma staat vertellen de plaatjes niet. Ter gelegenheid van zijn zestigste verjaardag is over prins Bernhard een door de RVD samengestelde brochure verschenen, waarin behal ve zijn personalia ook zijn functies en activiteiten staan vermeld. Een indrukwekkende lijst van bezighe den, die de vraag wettigen wanneer prins Bernhard de gelegenheid vindt het forse veld van liefhebbe rijen te betreden. De brochure zegt niets over prins Bernhard als mens. Het zou ten overvloede zijn. want meermalen zijn zijn levenshouding en ideeën over actuele problemen „in het nieuws" geweest. In die protretten kwam hij steeds tevoorschijn als een scherpzinnig man met een fa belachtig geheugen, die bovendien niet schroomde felle kritiek te spuien op mensen en toestanden hij dat nodig achtte. De kritische zin van prins Bernhard vindt niet altijd geestdriftige bijval. Zij uitspraken over de „worstjes etende militairen" bijvoorbeeld heb ben hier en daar zelfs grote wrevel gewekt. Hoe men ook over hem denke moge, niemand kan ontkennen dat prins Bernhard een grote persoon lijkheid is, dat hij in de Nederland se samenleving een belangrijke plaats inneemt en dat ook interna tionaal in meer dan een opzicht zijn betekenis wordt erkend. Prins Bernhard, begiftigd met zes ere doctoraten en een indrukwekkend aantal oorlogsonderscheidingen werd per 1 januari 1970 benoemd tol „Inspecteur-generaal der Krijgs macht'. Leger, marine en lucht macht hebben altijd zijn bijzondere belangstelling gehad. De paraatheid van deze onderdelen ging hem zo ter harte, dat hij vooral in de vijf tiger jaren voor dag en dauw een kazerneplein kon opstuiven om zich van die paraatheid te overtuigen. In een bliksemsnel tempo controleerde hij dan het organisatiepatroon van die dag, stelde tientallen vragen en spaarde niemand wanneer er fouten waren gemaakt. Het noemen van al zijn functies en activiteiten is in dit kader ondoen lijk. Prins Bernhard werd in Jena geboren, kreeg een gymnasiumoplei ding en studeerde verder rechten en Berlijn. In 1935 beëindigde hij zijn studie als Referendaris-Juris. Direct daarna aanvaardde hij een functie als directie-secretaris van de Duitse firma I. G. Farben te Parijs. In 1936 verloofde hij zich met prinses Juliana en op 7 Januari 1937 trad hij met haar in het huwelijk. Nadat de koninklijke familie op 10 mei 1940 naar Engeland was ge vlucht, haalde prins Bernhard zijn militair vliegbrevet en nam actief deel aan de voorbereidingen tot te rugkeer naar Nederland. In 1944 be noemde de Koningin hem tot op perbevelhebber der Nederlandse Strijdkrachten. In later Jaren be woog hij zich vooral op het vlak van economie, wetenschap en cul tuur. Hij richtte het Prins Bernhard Fonds op, dat in 1950 de Zilveren Anjer instelde voor diegenen die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor de Nederlandse cultuur. De laatste Jaren heeft prins Bernhard zich in het bijzonder ingezet voor het natuurbehoud en daarvoor ook in het buitenland aandacht ge vraagd. Sinds 1954 is de Prins voor zitter van de Bilderberggroep, die eenmaal in het Jaar tachtig voor aanstaanden uit Europa, Amerika en Canada tesamenbrengt in een bijeenkomst, waarop wordt gespro ken over actuele buitenlandse poli tieke, economische en maatschappe lijke problemen. Tenslotte bekleed prins Bernhard ook een aantal functies in de sport wereld. Sport vult een belangrijk deel van zijn bestaan. Sport houdt hem vitaal. Daarom ziet men hem zijn zestig jaar niet aan. Een dub bele gelukwens dus. In de oorlogsjaren schreef hij bij een Russisch kacheltje een studie over de wederopbouw van Scheveningen. Een paar sug gesties: een overdekt verwarmd zeewatergolfzwembad, een verkeers- en parkeersysteem onder de badplaats, meer prome nades en slecht-weer accommodatie. In 1936 hij was toen directeur van de VVV Amsterdam adviseerde hij Philips om bij experimentele tv-uitzendingen in binnen- en buiten land beelden van Amsterdam te gebruiken. We stellen u voor aan mr. R. H. Woltjer, de directeur van de provin ciale VW Zuid-Holland die aan het Historisch Wat is een historisch moment? Je )U kunnen zeggen dat daarin gra daties bestaan. Ajax wint de Euro pacup. Een historisch moment? Ja, •n ze in Amsterdam. Nou nee, vinden ze in Rotterdam en ze wij- fijntjes naar het voetbalgebeu- van vorig Jaar. Kortom 't voet bal is aan momenten te rijk om zo- aar van historie te spreken. Nee. wat dat betreft hadden de kranten deze week meer het gelijk hun kant toen ze over de intre- an Groot-Brittannië in de Euro- markt spraken als van historische betekenis. Engeland gaat tot 't con tinent behoren. Er is maar een mo ment geweest in de wereldgeschie denis dat dat ook het geval was. En geland was zo'n 1900 jaar geleden onderdeel van het Romeinse rijk. Maar de communicatie was toen wel heel wat minder dan nu en het zwaartepunt van 't Romeinse rijk lag geheel rond de Middellandse Zee. In de Middeleeuwen heeft Engeland natuurlijk wel bemoeienis gehad met 't continent. Vooral met Frank rijk heeft het vele eeuwen in een haat-liefde verhouding geleefd. Dat resulteerde in de Middeleeuwse hon derdjarige oorlogen, waarin de Fran se en Engelse vorsten, vaak familie leden, elkaar te vuur en te zwaard bestreden. Maar het lukte de En gelse koningen niet om vaste voet in Frankrijk te krijgen. In de zestiende eeuw ging een deel van de Europese hegemonie over naar Spanje. Vanuit dit land werd in 1588 een invasie in Engeland be raamd. Maar de onderneming mis lukte, voor een deel door het optre den van Hollandse schepen die met de Engelsen samenwerkten. Het was Immers ook de tijd van onze vrij heidsstrijd tegen de Spanjaarden. In de volgende eeuwen heeft En geland zich actief bezig gehouden met de Europese politiek. Maar daarbij stond steeds als principe voorop dat geen enkel land zo machtig zou mogen worden dat het zijn wil aan het gehele continent zou kunnen opleggen. En vervolgens pogen Engeland te overweldigen. Vandaar dat Engeland zich actief mengde in oorlogen tussen Frank rijk en Oostenrijk en het opkomen de Pruisen. Vandaar dat het de rol op zich nam van de heerser op de wereldzeeën. Vandaar dat Napoleon in Engeland zijn meest hardnekkige tegenspeler heeft gevonden. Het re cente verleden heeft laten zien dat Engeland zich heeft opgeworpen te gen Duitsland. Dat gebeurde in twee wereldoorlogen. Na 1945 heeft Europa nieuwe samenwerkingsvor men gevonden. Economische inte gratie werd het wachtwoord. Een wachtwoord dat nu ook voor Enge land gaat gelden. JRS einde van deze maand na een bijna veertigjarige carrière in het vreem delingenwezen zijn functie neerlegt. Een futuroloog, die het toerisme al analyseerde toen niemand in Neder land nog aan Holland Promotion dacht, een systematicus, maar voor al een bescheiden, vriendelijk helaas een tikeltje miskende In april 1932 werd hij na rech tenstudie en advocatenpraktijk be noemd tot waarnemend directeur van de vereniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer 't Kofl schip in Amsterdam: enkele maan den later werd hij directeur-. Het was een moeilijke tijd. Nederland leed nog onder de gevolgen van grote eco nomische moeilijkheden. Het vreem delingenverkeer werd ineens be schouwd als een middel om 's lands kassen te spekken. Jong en onervaren zag Woltjer toen al dat het nodig zou zijn het be drijfsleven te interesseren. Hij zette zich aan het schrijven over het pro- dukt, hij analyseerde het. Wat hij toen op papier zette over propagan da gaat ook u nog op. Hoewel de theorie zijn grote kacht was, ontwierp hij bijvoorbeeld een folder over Amsterdam, die zó weer zou kunnen worden uitgegeven. Vooral heel veel informate. Juist toen hij wilde ophouden met het VW werk het politieke spel, nodig bijv. voor subsidie, lag hem niet zo kwam er een deputatie uit Den Haag hem vragen daar direc teur te worden. Dat was in 1938. Hij is het tot juni 1962 geweest. Van het begin aflegde hij al de accen ten op die unieke twee-eenheid Sche veningen en Den Haag. Ook betrok hij bij zijn werving het hele rand- stadgebeuren. De folders zijn er het bewijs van. Uit zijn pen vloeiden: richtlij nen voor de bevordering van het vreemdelingenverkeer in Den Haag en omstreken (1938), het vreemdelin- genverker en de bevordering daar van (1938), richtlijnen voor het VVV-propagandadrukwerk (1940) en het vreemdelingenverkeer in nieuwe banen (1940). Uit die tijd dateren ook de zoge naamde stempeltochten en kwart- jestochten, de laatste samen met de Nederlandse Spoorwegen. Het waren arrangementen voor vreemdeling en Hagenaar met allerlei kortingen en reducties. „Kijk", zegt hij, „ik heb het altijd boeiend gevonden te bouwen aan de achtergrond van het vreemdelingen- werk. Waarbij ik ben uitgegaan van de mens. Daar gaat het om. Ken je mensen, ken je produkt en probeer die twee bij elkaar te brengen". Woltjer nam talrijke initiatieven, waarvan er vele wel maar ook vele niet zijn uitgevoerd. Dat van een we reldtentoonstelling in 1948, dat tot oprichting van een Haags Jubileum comité (viering regeringsjubileum en 700-jarig bestaan van Den Haag als residentie) ook in 1948, dat van een grote vredesmanifestatie bij het zo- veeljarig bestaan van het Vredespa leis en dat van de Keukenhof. Van vóór de stichting af nam hij met vol le inzet deel aan het van de grond krijgen van Madurodam. In 1962 verliet Woltjes de stoel van directeur van de plaatselijke VW en wijdde zich van dat jaar af ge heel aan het leiden van de provin ciale VVV (deed hij er al bij vanaf 1941). Meer publikaties zagen het licht; hij had een belangrijk deel in het ANW werk. Met twee opvallende prestaties zo sluit hij zijn carrière af. Zijn fabel achtige kemiis van de provincie leg de hij neer in een indrukwekkend brok voorlichting aan de eigen be volking, een vademecum, waarvan het eerste gedeelte vorig jaar klaar kwam en dat nationaal en interna tionaal verdiende lof kreeg. Is het een wonder dat hem het direct daaropvolgende besluit van Gedeputeerde Staten om alle subsidie aan de prov. VW in te trekken als een mokerslag trof. Hij had altijd al moeten leven met een gebrek aan geld voor zijn werk. Een Jaar voor zijn vertrek dreigde liquidatie. Woltjer liet het niet bij. Hij werk te zich er kapot voor leden van Prov. Staten te overtuigen van de noodzaak van het voortbestaan van de prov. VVV. Hij schreef er weer een ver handeling over. En boekte een hele kleine zege: als de subsidieaanvraag heel laag zou worden gehouden zou het provinciaal bestuur er misschien niet afwijzend over beschikken. Woltjers afscheidscadeau aan de provincie is een hele nieuwe her structurering van het VVV -wezen in Zuid-Holland, waarover de leden hebben beslist. Hij zegt: „Je moet Je zaken be hoorlijk achterlaten. Ik hoop nu maar dat de rayons in grote eenheid gaan samenwerken". Op de valreep donderdag 1 ju li is er van 17 uur tot 18.30 een af scheidsreceptie in het paviljoen West broekpark formuleert hij nog een wens. Hij hoopt dat in Scheveningen de overheid en het bedrijfsleven el kaar nu eens eindelijk zullen vinden om van die badplaats iets te maken Advocaat vrijgelaten Terroris ten hebben gisteren in Uruguay de 47-jarige advocaat Alfred Campon Porto, die zij donderdag hadden ont voerd, vrijgelaten. Een guerrilla groepering, die zich de „revolutio naire volksorganisatie 33" noemt heeft de verantwoordelijkheid voor deze ontvoering opgeëist. Snelheidsbeperking Afgezien speciale autosnelwegen en wegen met vier of meer banen wordt op 1 juli de snelheid op alle wegen in B beperkt tot 90 kilometer per uur. Het kabinet hoopt hiermee een bijdrage te leveren aan vermindering van aantal verkeersslachtoffers. Marinebasis in Port Soedan In Israëlische kringen is verklaard dat de Russen bezig zijn in Port Soedan, aan de Rode Zee, een marinebasis en lanceerplaatsen voor ballistische raketten van het type SAG-2 aan te leggen. De Russen hebben al Ba ses in Aden en zouden met deze combinatie de scheepvaart op de Rode Zee kunnen beheersen. Als de Duitse Mark revalueert dan zal de gulden noodgedwongen moeten gaan, zo is de vaak ge hoorde mening, welke echter be paald niet gedeeld wordt door de monetaire deskundigen. Er is geen enkele reden om de gulden op een hoger voetstuk ten opzichte van de dollar te plaatsen, zolang de ver houding tussen invoer en uitvoer danig verstoord blijft. Wij besteden eenmaal meer dan we verdienen. Alleen de dwaze vloed van de dol larspeculanten om in de gulden een toevlucht te zien voor hun opera ties. maakte dat onze fouten niet openlijk aan het daglicht treden. De gulden en de Duitse mark vor men bepaald geen Siamese tweeling, zoals voorheen als curiosum op de kermis werd vertoond. Integendeel zij zijn als het derde teken van de Dierenriem, het sterrenbeeld Castor en Pollux, volkomen gescheiden munteenheden, alle fantasie over de Europese verbondenheid ten spijt. Het blijkt ook wel uit het ver schil in het monetaire beleid van de Nederlandsche Bank en dat van de door de financieel-economosche minister-dictator opgelegde beleid de Bundesbank, de Duitse cen trale bank. Het kost wat het kost, de Duitsers willen van de dollars af, terwijl de Nederlandsche Bank Dracht de consequenties van de dol larvloed te neutraliseren door de binnenlandse geldhoeveelheid rustig af te romen. Natuurlijk zijn er punten van overeenstemming maar fundamenteel zijn er levensgrote erschillen te constateren. Nog altijd houden de Nederlandse ïonetaire autoriteiten zich vast de gemaakte afspraak dat uiteinde lijk de oorspronkelijke wisselkoers ten opzichte van de dollar gehand haafd moet blijven. Een opwaarde ring, zoals de Duitsers willen, heeft ons geen enkele zin, zolang dt gulden de speelbal is van de loonei die van alle kanten worden ge steld en waarvoor de prijs moet worden betaald in de vorm van een vermindering van de koopkracht. Dat komt omdat de lonen harder groeien dan de produktiviteit. Hierdoor wordt er meer verteerd dan we verdienen en het gevolg zijn geweest een aanzienlijk tekort op de betalingsbalans, indien de toevloed van de dollars het tekort niet had weggemoffeld. De dollar vloed is echter niet de enige oor zaak, waarom de ontwrichting niet duidelijk aan de dag is getreden Door de vermeerdering van hel consumptieve inkomen is er auto matisch een tegenwicht gevonden de vermindering van de inkomsten der ondernemingen. Elk, zich rechtgeaard noemend Nederlander meent tegenwoordig te moeten zeggen, dat het wel goed is de ondernemerswinsten zoveel mo gelijk te doen verminderen. Kapi taal wil echter beloond worden net als de deugd. Blijft de beloning uit dan heeft het geen zin oir deugd te betrachten. Zo gaat het ook met het kapitaal, als er geen of onveldoende beloning is, dan neemt het de benen. In de eerste drie maanden van dit Jaar is er voor ƒ548 min aan Nederlands kapitaal in buitenlandse aandelen gestoken hetgeen bijna het dubbele was het bedrag dat in het vierde kwar taal van 1970 over de grens trok. Dat de kapitaalafvloeiing niet grotere weerslag vond op de effec tenbeurs, moet worden toegeschre ven aan de omstandigheid, dat er tegelijkertijd voor 164 min aan buitenlands kapitaal in Nederlandse aandelen werd gestoken naast ƒ551 min aan obligaties. In feite overtrof de kapitaalinvoer via de effectens feer de uitvoer met 132 min. Niemand kan zeggen wat er gaat gebeuren als de buitenlandse beleg gers er genoeg van krijgen dat de rentabiliteit der Nederlandse onder nemingen steeds verder achteruit gaat. Dan bestaat er kans dat de door buitenlanders gekochte aande- sn obliagties op de markt ko en dan vallen de remmen weg bij de koersvorming. Voorlopig is het gelukkig niet zo- ;r en te hopen is dat er door het euwe kabinet een zodanig beleid wordt gevoerd dat de buitenlandse kapitaalbeleggers voldoende vertrou- krijgen om te zorgen dat zij hun kapitaal niet abrupt wegtrek- om elders een veiliger toevlucht te zoeken. Intussen dreigen er steeds meer gevaren voor het Nederlandse be drijfsleven zelf. De Nederlandse Participatie Maatschappij, die veel bemoeienis heeft met de financie ring van middelgrote bedrijven, heeft er dezer dagen op gewezen dat vele bedrijven al jaren worste len met het probleem van de stij gende kosten, welke zij niet in hun prijzen kunnen of mogen doorbere kenen. Het streven om de kosten stijging te compenseren door omzet- vergroting heeft veelal tot resultaat dat de krimpende winstmarges bij vergrote omzetten de winstontwik keling en dus ook de mogelijkheden tot versterking van het eigen vermo gen door winstinhouding doorkrui- Er komt kapitaal tekort om de gestegen omzetten te financieren, want hoe meer omzet des te meer geld er onder de klanten gaat uit staan en des te meer geld moet er worden vastgelegd in de voorraden, welke nodig zijn om regelmatige le ver ancies mogelijk te maken. Omzetvergroting is daarom niet de remedie, welke de kwalen van het bedrijfsleven uit de wereld kan ruimen. Het is geen Haarlemmerolie dat als het medicamentum gratia probatum kan dienen voor alle eco nomische kwalen. De financiële structuur van de ondernemingen wordt verzwakt en dat betekent bij het naderbij komen van het gevaar van een vastlopen van de bedrijven in het financiële drijfzand. Elke on derneming moet voldoende geld achter de hand hebben om hiaten tussen ontvangsten en uitgaven te overbruggen. De liquiditeit noemt men dat. Geen enkel bedrijf kan drijvende worden gehouden als de liquiditeit zodanig afneemt dat men op het droge komt te staan. Liquiditeits problemen kunnen zich plotseling openbaren. Vandaar dat zelfs de grootste internationale concerns er als de kippen bij zijn om links en rechts geld te lenen als de moge lijkheid daartoe zich aandient. In de afgelopen weken heeft do Koninklijke/Shell Groep, die door dat de Nederlandsche Bank de deur van de emisslemarkt gesloten houdt geen openbare emissie kon plegen, zich genoodzaakt gezien om door onderhandse plaatsing bij institutio nele beleggers, door een van de werkmaatschappijen 200 min te laten lenen. Philips probeert intus sen ook al om, buiten hetgeen er in het buitenland kan worden verkre gen, op de binnenlandse markt geld los te peuteren van institutionele beleggers. Op de beurs verluidt dat er al voor 75 min door Philips bij een werd gebracht.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7