„Iemand die kanker stop je niet in een heeft hok" Malta wil herziening van militaire akkoord met Engelse regering „Loonmaatregel moet verdwijnen" President over Delftse wurger "Aanslag op Nixon verijdeld ft in vogelvlucht in vogelvlucht PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 26 JUNI 1971 ADVERTENTIE DEN HAAG Aan het slot van de zitting huilde Hans K. harsverscheurend. Mr. X., de wurger van Delft, riep gistermiddag schokkend van emotie: ,,lk wil mijn excuses aanbieden voor het leed dat ik in Delft heb veroorzaakt. Ik vind het fijn dat ik nou eindelijk begeleiding krijg. Daar heb ik al zo lang naar uitgezien. Het is erg dat het zo ver heeft moeten komen. Ik heb zo vaak gezegd: dokter, wil je me alstublieft niet laten opnemen". Sinds zijn achttiende jaar is K. onder behandeling van psy chiaters. Inderdaad heeft hij vaak gevraagd te worden opge nomen. Nu krijgt hij eindelijk zijn zin. Officier van Justitie mr. J. Wessel eiste ontslag van rechts vervolging, ter beschikkingstel ling van de regering en opneming in een psychopatenasiel. Hans K. krijgt zijn zin ten koste van een pas getrouwde 21-Jarige vrouw. Zij eindigde haar Jonge le ven ln de wurggreep van een gees telijk gestoorde, wiens ziekte on danks diens noodkreten nooit on derkend was. Door Sybe Stamm Door hersenafwijkingen is Hans K. behept met latente epilepsie en schi zofrenie. een vorm van krankzinnig heid die met de Jaren is gegroeid en die in november 1970 tot uitbar sting is gekomen. Het is een wonder dat dit niet reeds veel eerder is ge beurd. zegt prof dr. J. Kloek. "Nederlands meest eminente ge rechtpsychiater is van oordeel dat de marge van toerekeningsvatbaar heid by Hans K. zo minimaal is. dat de Jongeman niet voor bestraf fing in aanmerking komt. Wegens zijn gevaarlijkheid moet hij t.b.r. gesteld worden, maar men kan hem geen schuld verwijten waarvoor hij boete moet doen en een verder ver blijf in een strafinrichting is onge wenst, aldus de psychiater. het publiek in begrijpelijke termen. „Iemand die doodziek is, sluit je niet op in de gevangenis waar niks aan hem wordt gedaan. Iemand die kan ker heeft, stop je niet in een hok en iemand die geestelijke kanker heeft óók niet. Maai- de gemiddelde mens kan moeilijk aanvaarden dat iemand een ernstig misdrijf be gaat, alleen maar doordat hij ziek is. Het publiek aanvaardt dat moei lijk, maar het is uiterst belangrijk dat men het toch begrijpt". Prof. dr. Kloek: „In de t.b.r. zal men totaal geen risico's nemen. Een schijnbare verbetering, zelfs over een periode van jaren, mag niet lei den tot een verkeerde beslissing. Hij heeft immers al eerder lange jaren geleefd, alsof er geen vuiltje aan de lucht was. Maar er bestaan voor mensen als hij speciale inrichtingen, waar alle veiligheidsgaranties aan wezig zijn. Het publiek hoeft zich niet ongerust te maken „President: „Ik ben blij dat u dat nog eens duidelijk gezegd hebt". Vonnis 9 juli de> die- Moeilijk aanvaarden Geschil tussen Amerika en Malagasië WASHINGTON (Reuter» Ame rika heeft zfjn ambassadeur in Mala gasië (Madagascar) teruggeroepen als protest tegen het verwijt dat de Amerikaanse ambassade zich met de binnenlandse zaken van het eiland bemoeide. Het gerucht ging. dat de ambassadeur en andere leden van de ambassade betrokken waren bij een samenzwering tegen het bewind in Tananarive, waarop Malagasië Ame rika verzocht om behalve de ambas sadeur nog vijf leden van het arr bassadepersoneel terug te roepen Washington deelde mede. dat Mala gasië geen bewijzen voor de beschul diging heeft kunnen overleggen. CHICAGO (AFP) Een incident in Chicago, waar gisteren een man is doodgeschoten die van plan ge weest zou zijn een aanslag op presi dent Nixon te plegen, heeft zien volgens de politie als volgt toege dragen. Drie uur voordat president Nixon in Chicago arriveerde kreeg de poli tie een waarschuwing van een vrouw, die gezien had dat een man die cp een bank bij een bushalte zat schielijk een pistool oppakte dat hem uit de jaszak was gevallen Een lid van een politiepatrouille die een onderzoek kwam instellen gelastte de man. de 47-jarige James Beavers, het vuurwapen af te geven en mee te gaan voor ondervraging De man overhandigde het pistool maar trok meteen eer. ander vuur wapen en schoot. Een van de poli tiemannen werd door een kogel licht gewond. Zijn collega's vuurden te rug waarbij Beavers door 29 kogels werd getroffen. Hij overleed ter LONDEN (AFP. AP) De nieu we regering van de socialist Mintoff op het eiland Malta in de Middellandse Zee heeft het aan de stok gekregen met Brit ten en Italianen. Premier Mlnt- toff heeft de regering in Londen gevraagd om herziening van de akkoorden waarin de militaire en financiële zaken Valetta en Engeland zijn geregeld en die in 1974 aflopen. En voorts heeft hij aan admiraal Birindelli. be velhebber van de NAVO-strijd- krachten in de Middellandse Zee. "verzocht" het land onmiddellijk te verlaten. Birindelli is intussen reeds in Italië aangekomen. Het geschil tussen Mintoff en Bi rindelli zou niet van politieke aard zijn en dus niet tegen de NAVO ge richt, maar van zuiver persoonlijk ka rakter. De Italiaanse admiraal, in ei gen land een oorlogsheld die als kik vorsman tal van waaghalzerijen in de Middellandse Zee heeft uitgehaald, heeft in het verleden herhaaldelijk veler woede opgewekt door in het openbaar de Maltezer regering aan te vallen, die volgens hem niet genoeg geld aan de marine besteedde. Hoewel Malta geen lid van de NAVO is. kon het Westerse bondgenootschap dank zij zijn banden met Engeland een ad ministratief hoofdkwartier op het eiland in stand houden Admiraal Bi rindelli heeft in het voorjaar van 1970 een felle rede gehouden tegen de neutralisering van Malta, die hij „zeer gevaarlijk" achtte voor het machtsevenwicht in het Middelland- se-Zeegebied. Volgens Israëlische in lichtingen heeft Birindelli zich ook tegenstander verklaard van de her opening van het Suezkanaal, omdat de Sowjet-Unie daar het meeste pro fijt van zou trekken. Bovendien be twijfelde hij of internationale garan ties in de Arabisch-Israëlische situa tie doelmatig zouden zijn. Daar staat dan tegenover, dat Mintoff nooit een geheim heeft gemaakt van zijn pro- Arabische gezindheid. Staking bij Belgische Bell Een spontane staking die woensdag uit brak in de vestiging va Bell Tele- phoe te Geel in België is overgesla gen naar alle vestigingen van het bedrijf m Antwerpen. Hoboken. Gent en Wasmes. Bij elkaar hebben nu tienduizend arbeiders het werk Rabbi Kahane aangehouden Rabbi.Meir Kahane en veertien le den van zijn militante Joodse De fensieliga zijn gisteren aangehouden toen zij een protestdemonstratie hielden voor de Russische ambassa de in Washington Zij behoorden tot een groep van veertig die protes teerden nemens de Joden in de Sowjet-Unie. Vrijdagavond, heeft Prins Bernhard de Erasmusprijs over handigd aan de Franse compo nist Olivier Messiaen. Het ge beurde tijdens een plechtigheid in het Amsterdamse Concertge bouwdie onder andere werd bij gewoond door Koningin Juliana, Prinses Margriet en de heer Van Vollenhoven IK HOU PBRSO0SIWK HEER VAÜ HeT HALF- ZWARE. WERK. VAN DR1/H, VEERTIG IN EEN PAKJE, WMJWW! DrUni héle beste halve zwara© SER zal nieuw kabinet adviseren: LORD BOYDORR OVERLEDEN LONDEN iDPA> Lord Boyd Orr drager van de Nobelprijs voor de vrede en voormalig directeur-gene raal van de FAO. de voedsel- en landbouworganisatie van de VN, is gisteren op 90-jarige leeftijd in zijn woning in het Schotse graafschap Angus overleden. Lord Boyd Orr. die zijn loopbaan als arts begon, heeft het grootste deel van zijn leven gewijd aan het onderzoek om de voedselproduktie op de wereld te vergroten en te verbe teren Van 1945 tot 1948 was hij di recteur-generaal van de FAO. In 1949 kreeg hij de Nobelprijs voor de vrede en werd hij in de adelstand verheven. In vele toespraken en artikelen heeft Lord Boyd Orr vroegtijdig ge wezen op de gevaren van de bevol kingsexplosie. die gepaard gaat met inkrimping van de voedselreserves. Hij sprak meermalen de vrees uit voor een totale chaos op aarde in de komende vijftig jaar. DEN HAAG De Sociaal-Econo mische Raad zal de nieuwe regering adviseren de loonmaatregel op te heffen. Werkgevers en vakbeweging menen echter ook dat in het belang van de nationale economie de ni veau-stijging van de lonen voor het komende jaar 'moet worden inge damd. De manier waarop dat moet gebeuren zal de SER echter niet aan geven, hoewel daarvoor in een aan tal bedrijfstakken de mogelijkheid is benut van 'n eenmalige uitkering naast een gematigde loonstijging. Het staat vrijwel vast dat dit één van de kernpunten zal vormen van het halfjaarlijks economisch rap port van de SER, dat op 9 juli zal worden uitgebracht. De commissie van de SER heeft gistermiddag de laatste hand gelegd aan dit rapport Het verdwijnen van de loonmaat regel zal volgens de werkgevers ook moeten leiden tot een soepeler priis- beleid. Ook de vakbeweging zou daar mee kunnen instemmen. Zowel ten aanzien van de lonen als van de prijzen lijkt na de vergadering van gisteren een unaniem advies van werkgevers, vakbeweging en Kroon- leden van de SER waarschijnlijk Het halfjaarlijks economisch rap port zal evenwel niet volledig una niem zijn. Werkgevers en vakbewe ging zijn het niet eens op het punt van de overheidsuitgaven. De on dernemers menen dat de overheids uitgaven in 1972 met ruim driehon derd miljoen gulden minder moe ten stijgen dan nu het geval is bij een gelijke belastingdruk. De vak beweging wil echter een verhoging van de belastingdruk met een half procent. Via een verhoging van loon- en inkomstenbelasting, de vermogens belasting en de successierechten zou dan het structureel begrotingstekort van zo'n 180 miljoen gulden kunnen worden gedekt, terwijl daarnaast geld overblijft voor collectieve voor zieningen. Admiraal Birindelli Kioskhouders verduisterden ruim 70 mille naaise. Er zijn overigens geen bewijzen voor de veronderstelling dat Beavers van plan was geweest een aanslag op president Nixon te plegen Een zuster van Beavers verklaarde tegenover het blad 'Chicago Sun Ti mes'. dat haar broer in 1963. na de moord op president Kennedy had gezegd dat niet Lee Harvey Oswald maar hij deze moord had gepleegd. AMSTERDAM (ANP) De poli tie in Amsterdam heeft gisteren de 45-jarige R. D. J. en diens echtgeno te. de 39-jarige E. J. van der E. uit Amsterdam aangehouden op verden king van verduistering in dienstbe trekking van ruim 70.000 gulden. Het echtpaar beheerde reeds jaren een kranten- en tijdschriftenkiosk van de uitgeversmaatschappij N.V. Bruna op het Amstelstation. Gedurende het laatste jaar zou het echtpaar uit de kiosk-kas het huishouden op ruime wijze hebben gespekt. De echtelieden hadden onder meer een auto gekocht en veel antiek. Volgens de politie aten en dronken zij er goed van. Het echt paar haalde iedere maand een bedrag uit de kas. dat aanzienlijk hoge was dan het salaris, aldus de politie. Naar aanleiding van 't Luxemburg se akkoord over Engelands toetreding tot de Europese Economische Ge meenschap zal mogelijk iemand vra gen waarom die uitbreiding van het ledental wenselijk en zelfs noodzake lijk mocht worden geacht. Grotere eenheden zijn immers niet altijd een waarborg voor een vlottere gang van zaken, of. zoals de Franse president Pompidou het donderdagavond in 'n gesprek voor de Franse televisie uit drukte: "Een Europa van negen of tien verbonden staten zal zeker moei lijker te besturen zijn dan het hui dige Europa van de Zes". Even la ter zinspeelde hij op "de Britse tra dities, gewoonten op bestuurlijk ge bied. denkwijzen en bijzondere ver plichtingen, speciaal op het gebied van de defensie". Welnu, als die uit breiding van de EEG tot Engeland, Ierland en de Scandinavische landen Denemarken en Noorwegen dan zal stuiten op bepaalde eigenschappen die tot nu toe niet in de Westeurope- erking waren opgenomen, dan toch zo nodig 'n vergro- i ting van het ledental met alle kop- i zorg, die daarvan het gevolg zal zijn? Het antwoord luidt, dat alle soesa van "schaalvergroting" in het i niet verzinkt bij het voordeel, "dat wij" (om nogmaals president Pompi dou te citeren) "samen met het En geland van Heath Europa zijn plaats in de wereld kunnen hergeven en iets groots kunnen scheppen". Europa mag dan geografisch een aanhang sel van het geweldige Euraziatische continent zijn. als reservoir van de menselijke geestkracht op allerlei ge bied vindt het nauwelijks zijns gelij ke Hoe sterker de beschikbare krachten samengebundeld zijn, des te doelmatiger kunnen zij worden toegepast, tot nut van de gehele mensheid. En beziet men de vraag van al of geen toetreding uit de En gelse gezichtshoek, dan is er niet de minste twijfel aan de noodzaak om "ja" te zeggen. Terecht merkte de (Londenset "Times" gisteren op, dat "in de moderne wereld van ver gevorderde en peperdure technologi sche ontwikkeling kostbaar zowel in financiële zin als wat de opleiding van prima geschoolde krachten be treft - een bevolking van vijftig mil joen (Britten) ontoereikend is". In derdaad: deze tijd van steeds voort schrijdende ontwikkeling en voortdu rend hogere eisen aan knappe kop pen en ingewikkelde machines kan het niet stellen zonder grotere een heden. Door hun oppervlakte en be volkingscijfers zijn Amerika en de Sowjet-Unie van nature enige stap- pe op Europa vooruit. Vrijwillig sa mengaan van de Westeuropese lan den voegt als het ware een dimen sie toe aan de menselijke ontwikke ling. Vooral Nederlanders zal het niet veel moeite kosten in te zien. dat Engeland daarbij rechtstreeks betrokken behoort te zijn. Als klei ne mogendheid ligt ons land temid den van grotere eenheden als Duit sers. Fransen, Engelsen en Scandi- naviërs. wier invloeden wij, met be houd van ons eigen volkskarakter, op allerlei manieren en terreinen ple gen te verwerken. Terecht heeft mi nister Luns dan ook begrepen, en voortdurend bepleit, dat West-Euro pa pas volledig is als het hierboven genoemde kwartet in zijn gehéél daar in aanwezig is. Westeuropese samen werking behoorde dan ook niet be perkt te blijven tot een "een half kwartet", in de gestalte van alléén Frankrijk en West—Duitsland. Is het enerzijds te betreuren, dat de Westeuropese samenwerking zich niet in een vroeger stadium heeft kunnen manifesteren, anderzijds is het verheugend, dat de toetreding van Engeland en vervolgens die van Ierland, Noorwegen en Denemarken tot stand komt op een tijdstip, waar op men nog niet van "te laat" kan spreken. Beide partijen weten nu al wat zij aan elkaar hebben. Vooral de Britten, die nogal eens last plegen te hebben van "xenofobie" (vreem delingenangst). hebben duidelijk kun nen zien hoe de samenwerking tus sen de anderen zich voltrokken heeft. Wat zou 't bovendien rampzalig zijn geweest, als een aanvankelijk grote re eenheid (dus incl. Britten. Ieren en Scandinaviërs) tengevolge van or ganisatorische kinderziekten en aan passingsmoeilijkheden tussen een zo groot aantal verschillende staten en volken, toch nog uiteengevallen zou zijn. Beter uitbreiding van de Zes dan verval van de Tien! Een aantrek kelijk facet van de aanstaande nieu we eenheid is zeker, dat zij intern veel meer gevarieerd is dan Amerika en de Sowjet-Unie. Samengaan be hoeft immers allerminst gepaard te gaan met verlies van eigen identiteit. Dat eigen karakter van de samen werkende landen zal in de toekomst natuurlijk wel bepaalde moeilijk heden kunnen opleveren. Dat zag de Franse president Pompidou in zijn t.v.-gesprek duidelijk in. toen hij zei, dat „West-Europa zijn samenwer king met het oosten van ons wereld deel zorgvuldig dient te ontwikkelen, een ontwikkeling die door de Britse toetreding kan veranderen, maar die I toch noodzakelijk is". Waarmee Pom pidou bedoelde, dat er, naast het "hoe meer zielen, hoe meer vreugd" toch ook rekening gehouden moet worden met de omstandigheid, dat uitbreiding van het ledental in het algemeen kan leiden tot versterking van de middelpuntvliedende kracht. De EEG in haar nieuwe gestalte zal het bij het vinden van een gemeen schappelijke opvatting over de niet- economische zaken moeilijker heb ben dan voorheen. Tien worden het uiteraard niet zo gemakkelijk eens als zes. omdat het vinden van een gemeenschappelijke noemer voor de inzichten en nationale belangen van een groter aantal nu eenmaal meer problemen opwerpt dan voor een kleiner aantal. Dit ervaringsfeit uit huis-, tuin- en keukenverenigin gen geldt natuurlijk ook voor de sa menwerking van landen en volken. De vergaderingen zullen dus waar schijnlijk langer en moeilijker wor den. wat niet behoeft te betekenen, dat eensgezindheid bij voorbaat uit gesloten moet worden geacht. Die eensgezindheid zal immers kunnen groeien door elkaar voortdurend te raadplegen en evenzeer door veran dering van de bestaande omstandig heden. Niemand weet hoe die zich verder zullen ontwikkelen. Maar het is niet ondenkbaar, dat de Tien even tuele interne wrijvingen zonder meer terzijde moeten schuiven om een nieuwe situatie het hoofd te bieden. Laten wij dus hopen op de gemeen schappelijke wil tot samenwerking. Tot nu toe zijn er al zoveel "horden" genomen, dat het verder lopen van de race geen onoverkomelijke moei lijkheden behoort op te leveren R1 TWEE JAAR VOOR JODIN IN ODESSA MOSKOU (Reuter) Een 35-Ja- rige Joodse vrouw. Reiza Palatnik. is gisteren in Odessa tot twee jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens het verspreiden van „anti-Sowjet-litera- tuur". Volgens doorgaans betrouwbare kringen in Moskou werd mevrouw Palatnik. een bibliothecaresse, gear resteerd nadat de politie in oktober j.l. in haar woning in Odessa mate riaal in beslag had genomen over schrijvers en gebeurtenissen in Is raël en Tsjecho-Slowakye. Na haar arestatie had mevrouw Palatnik verklaard dat haar belang stelling voor Israël begrijpelijk was „omdat ik van plan ben me daar te vestigen en omdat ik niet tevreden ben met de sowjetrussische verkla ring van de situatie in het Midden- Oosten. Intussen zijn in Israël uit de Sow jet-Unie di-. Michail Zand en zijn ge zin aangekomen. Volgens dr Zand. een autoriteit op het gebied van de Perzische en de Arabische letterkun de, worden de processen tegen de jo den in de Sowjet-Unie in de eerste plaats gevoerd om kandidaat-emi granten die naar Israël willen bang te maken zodat zij hun pogingen tot vertrek opgeven. Zeeuwse staten voor afsluiting Oosterschelde MIDDELBURG (ANP) De sta ten van Zeeland hebben zich giste ren in een motie unaniem uitge sproken voor afsluiting van de Oos terschelde. Zij eisten echter wel, dat naast de diverse onderzoekingen die er al over de afsluiting van deze zeearm gaande zijn. met spoed wordt bezien in hoeverre een betere coör dinatie. concentratie en verdieping van deze onderzoekingen noodzake lijk is Hierbij wordt o.a. gedacht aan de studies met betrekking tot de com partimentering. perforatie en eutro fiëring (eutrofie - voedselrijkdom). De staten spreken wel het vertrou wen uit. dat de resultaten van deze onderzoekingen in de werkzaamhe den zullen worden ingepast. Zfj heb ben tevens aan G S. het verzoek in gediend .om de inhoud van de motie ter kennis te brengen aan de minis teries van Verkeer en Waterstaat. Sociale Zaken en Volksgezondheid en de leden der Staten-Generaal alsmede aan de Landbouw, Visserij, Culturele, Recreatie en Maatschap- pelijk-werk-instanties.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 6