Wennen aan wandelen centrum Leiden VOETGANGER KRIJGT VOORRANG OP AUTO Waar beginnen Waar parkeren MOEDIG LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 26 JUNI 1971 LEIDSCH DAGBLAD Wethouder Kret van verkeersza kken Is een moedig man. Met een >r eet hangijzer als instelling van een idei asielgebied neergelegd in een j Vta. die aan duidelijkheid niets te isen overlaat gaat hij een lan- j hete zomer tegemoet. Hoe vallen e discussies uit? Van een predikant linkt het wat vreemd, maar de j ltspraak over zijn verwachting is I el duidelijk: "van halleluja tot chfHe-bed..." Het is niet het enige probleem, it hem bezig houdt. De laatste and wordt gelegd aan de binnen- 'adsnota met de beleidsvisie op het phele gebied. Hij heeft zijn aandeel de discussies rondom de Leidse an, een ook voor Leiden uiterst ^felangrijk onderwerp. Verder zijn kleinere zaken als het min of er verkeersvrij maken van de 'lide wijk tussen Levendaal en antsoen, welke maatregelen van- tag zijn ingaan na een snelle en indige manoexre. Gedeeltelijke ijziging van de bestemming van saneringsplan rondom de faardgracht staat voor de deur. In da*- geheel rkeer en binnenstad neemt de andelnota een plaatsje in. Wel een tart plekje, want het is een be- ngrijk facet in de ontwikkeling van Leidse city. Steeds sterker wordt zuigkracht van elders Leid- phage! op de consument, steeds eigender wordt de situatie voor :iden als koopcentrum van een oot gebied. De binnenstad wordt rstikt door het verkeer, dat er van idsher niet hoort en er niet past. Eruit met het verkeer dus. Het is makkelijker gezegd dan gedaan. :t geldt natuurlijk wel voor het orgaand verkeer. Dat kan worden ïgeleid. Er zijn en komen wegen ndom de stad. Verwijs het verkeer arnaar. Maar het bestemmings- rkeer moet het centrum kunnen reiken. Dat kan via de openblij- nde route. Dan volgt het parkeerprobleem. nog heel wat ruimte en die zal reten worden uitgebuit en goed ngegeven. Dat gaat volgens de no- gebeuren. Jammer blijft, dat het uwen van parkeergarages nog niet een verder stadium is dan de stu- ;periode. Dit probleem ligt in de ;er van investeringen en beleg- ïgen. Wethouder Kret weet, dat belangrijke verdere stap zal Binnenstad onder de loep Door Hans Melkert LEIDEN De bezoekers van de Leidse binnenstad zullen moeten gaan wennen aan het idee, dat 't centrum wandelgebied is en wordt Leiden heeft geen geld en er is dus geen kijk op, dat bijna ander half miljoen kan worden gestoken in het maken van een voetgan gersgebied. Dit bedrag is nodig als alle in de wandelnota aangekon digde maatregelen worden geno men en werken worden uitgevoerd Het gaat gebeuren in een reeks van jaren als de proef slaagt, die nog dit jaar wordt genomen. Als de raad „ja" zegt, wordt 't wan delgebied met ingang van 4 okto ber ingesteld. In veel gevallen zal dat gebeuren moeten gebeuren -met geïmproviseerde voorzie ningen, maar de gewenningsperio de kan beginnen. Begin volgend jaar is de proef ach ter de rug en zal het wandelge bied definitief moeten worden in gesteld. Met de Haarlemmerstraat -promenade is dat eerder 't ge val. Daarmee is de proef al be gonnen en die loopt af als voor de andere straten het wennen be gint. Hoe dat allemaal gaat, staat te lezen in de wandelnota, waaruit wij gisteren de hoofdzaken publi ceerden en waarop we vandaag uitvoerig terugkomen. Burgemeester en wethouders hebben het vertrouwen, dat door samen werking tussen college en raad enerzijds en bevolking anderzijds binnen enige jaren kan worden bereikt, dat in de fraaie binnen stad een gaaf wandelgebied tot stand komt, waardoor het hart van Leiden tot nieuwe bloei zal komen, 't Gemeentebestuur hoopt hiermee een nieuwe impuls te ge ven aan de winkelstraten .De bin nenstad zal anders verstikken door het verkeer. De ontwikkeling van nieuwe winkel centra rondom Leiden vraagt om een aangepast verkeersbeleid voor de binnenstad. Het maken van voetgangersgebieden zal voorts de de woonfunctie veraangenamen. Voorts heeft bij B en W de over weging een rol gespeeld, dat het onaanvaardbaar is, dat de city wegen extra worden belast met doorgaand verkeer nu het voor openbaar vervoer en bestemmings verkeer steeds moeilijker wordt 't hart van de stad te bereiken. Het gemeentebestuur acht het on derwerp zó belangrijk, dat het niet als hoofdstuk van de volgende maand verschijnende binnenstads nota op tafel komt. maar apart aan raad en burgerij wordt aan geboden. Uiteraard zijn de be leidslijnen in beide nota's op elkaar afgestemd. De zomer is bestemd voor de discussie rondom de wandelnota. die op 20 septem ber in de gemeenteraad zal wor den behandeld. Er zullen hoorzit tingen worden gehouden om de burgerij bij dit belangrijke werk stuk te betrekken. Zo staat het gemeentebestuur riseerde verkeer in de richting tten als hij i uitbrengt. Rest dan nog parkeergarage-no- >n nota openbaar overigens in deze ndelnota de nodige aandacht irdt besteed. B. en W. kiezen dui- lijk voor het openbaar vervoer, ?gen dat dit beter moet en dragen eerste steen bij door hun ;1 busbanen in te stellen. Te ijkt daaruit het uitgangspunt, dat particuliere auto niet helemaal is te denken uit de city, maar wel 7i dergeschikt wordt. ,d ïDe auto is geen heilige koe en Je ut er by V en D niet mee naar derde verdieping. Wie met dit Igangspunt voor ogen de wandel- peldta leest, zal begrip kunnen op- lied engen voor het standpunt, dat er- t spreekt. En Juist begrip zal no- zijn in de discussie- en in de ge- inningsperiode. H. M het gebied in de Leidse binnen stad voor ogen, waar de voetgan ger voorrang krijgt op de auto. Komend uit de richting van het station beginnen we in de Steen straat. Deze straat die een belangrijke winkel- en horecafunctie vervult, leent zich er bij uitstek voor om tot semi-promenade te worden verheven. Dat wil zeggen het tot stand bren gen van een belangrijke trottoirver breding (drie meter tot zes en hal ve meter) en het gesloten verklaren van de straat voor alle verkeer, be halve openbaar vervoer, taxi's, fiet sers, bromfietsers en voetgangers, waarbij het bedienend verkeer «la den en lossen) op bepaalde tijden nog zou kunnen worden toegestaan. de Lange Mare. gehele waterzijde van de Boetermark een trottoir dient te worden aange- legd op de wijze, zoals dit is ge- Komende vanuit de Donkersteeg g^ied aan de waterzijde van de Vis- belandt men in het meest natuurlij- markt Qver de ,engte van het gehe_ ke voetgangersgebied van de binnen- le trottoir kunnen dan fietsklemmen stad t.w. de Hoogstraat. Men treft worden geplaatst daar nagenoeg altijd voetgangers op de rijweg aan. Het is zelfs zo, dat in het algemeen als hinderlijk wordt ervaren, dat ter plaatse ook nog auto's mogen rijden. Het ligt in het voornemen de voet- gangersoversteekpaats zodanig te ver leggen, dat deze als het ware een rechtstreekse verbinding gaat vormen tussen de Vischbrug en de Maars- mansteeg. Er ontstaat dan een voet gangersgebied vanaf de Haarlemmer straat tot aan de Breestraat toe. Om dit gebied ook zo veel mogelijk daadwerkelijk wandelgebied te doen I zijn en het voetgangerskarakter zo weinig mogelijk te verstoren, is het Voor het gemotoriseerde verkeer is gewenst de op deze doorgang uitko- een goede vervangende route aan- mende uitgangen van wegen t.w. de wezig namelijk de route 2e Binnen- I Oude Rijn, noord- en zuidzijde, als- vestgracht, Nieuwe Beestenmarkt en mede de Nieuwe Rijn, af te sluiten Nota voetgangersgebied binnenstad. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter open bare kennis, dat de nota vor ming van een voetgangersgebied In de binnenstad, die onlangs aan de Gemeenteraad is aangeboden, vanaf heden tegen betaling van f5,— verkrijgbaar is by de afd. ALGEMENE ZAKEN der ge meente-secretaris, le verdieping, kamer 115. f" Betoging in Djakarta Rond •OOO Indonesiërs hebben Donder - is gavod op spectaculaire wijze biyk eit Seven van hun verzet tegen de .kj< de Indonesiscne regering ge uit) !unde partij „Sekber Golkar' (lieten massaal het stadion :ig. akarta waar deze partij 3 lei ftingsbijeenkomst hield, toen mi- ster van Buitenlandse Zaken lam Malik de menigte toesprak. Wandelen in het centrum van LeidenNu al in de Haarlem merstraat (foto links hoven), Straks ook op de Hoogstraat als verbinding tussen Haarlemmer straat en Breestraat (foto rechts hoven) en in de Steenstraat, waar het verkeer op dit punt (foto hierboven) linksaf de Tweede Binnenvestgracht opgaat Het Leidse wandelgebied zal geleidelijk en niet direct definitief worden ingevoerd. Vaak zal moeten worden geïmproviseerdomdat de geldmiddelen ontbreken. Er wordt naar gestreefd dit jaar een bedrag van f. 150.000 beschikbaar te krijgen voor de eerste aanzet. Deze zou bijv. kunnen bestaan uit het verleggen van de voetgangers oversteekplaats over de Aalmarkt bij de Vischbrug in de richting van de Maarsmansteeg, waardoor tussen Breestraat en Haarlemmer straat een aaneengesloten wandelgebied ontstaat. En verder de aanleg van een busbaan op de Boommarkt en het verbreden van de trottoirs tussen stadhuis en Gangetje, het maken van een nieuwe oversteekplaats op het kruispunt H aarlemmer straat-Turf markt- Prinsessekade. Rioleringsplannen voor Breestraat en Steenstraat zijn in voorbereidingwaarin opgenomen definitieve (sier)bestra- tingswerken. Overigens staat het gemeentebestuur open voor idee- en voor beschildering of versiering van straten. De bouw van parkeergarages is in studie. De gedachten gaan uit naar realisering van een garage aan de Ir. Driessenstraat (tesamen met een bodecentrum en kantoorruimte), zo mogelijk in combinatie met een garage aan de Langebrug, op de plaats van de huidige brandweerkazerne en het pedologisch instituut. Met het oog op een garage aan de Langebrug is in het investeringsplan rekening ge houden met de bouw van een nieuwe brandweerkazerne aan de Waard, die in 1973 zou moeten zijn voltooid. De mogelijkheid blijft voorshands ook aanwezig om een garage te bouwen aan de Garen- markt. Hangende de ontwikeling inzake de parkeergarages zal een aantal terreinen in de binnenstad moeten worden geschikt gemaakt voor kort- en semi-langparkeren tegen betaling van parkeergeld. Hiertoe komen in aanmerking: Het parkeerterrein Garenmarkt (99 plaatsen); Het parkeerterrein Pieterskerfkhof (74 plaatsen); Het parkeerterrein Beestenmarkt (64 plaatsen); Het parkeerterrein Ir. Driesenstraat (135 plaatsen); Het parkeerterrein Agnietenstraat (40 plaatsen); Het parkeerterrein Pelikaanstraat. Beestenmarkt waar veel parkeer gelegenheid is, die dan onmiddellijk opvalt en vervolgens langs het wa ter naar de Blauwpoortsbrug. Om de voetganger de grootst moge lijke veiligheid te garanderen zouden voetgangersoversteekplaatsen worden aangelegd c.q. kunnen worden gereconstrueerd bij de St. Aagtenstraat, de Narmstraat, de Beestenmarkt, ten noorden van de Morsstraat (naar de Blauwpoorts brug), alsmede op het kruispunt HaarlemmerstraatTurfmarkt Prinsessekade. Ter afronding van de klimaatsver betering rond de Steenstraat zou 't noordelijke trottoir van de Beesten markt kunnen worden verbreed waardoor een ideale mogelijkheid ontstaat voor het maken van terras jes. Een dergelijke oplossing zou eveneens kunnen worden getroffen voor het westelijke trottoir van de Nieuwe Beestenmarkt. Tevens zou 't zogenaamde middenvak dat thans als langparkeerruimte in gebruik is, tot plantsoen kunnen worden inge richt. Aansluitend liggen de Prinsesseka de en de Bostelbrug. Dit weggedeel te zal tot in lengte van jaren voor het gemotoriseerde verkeer beschik baar moeten blijven. In de nabije toekomst ontstaat wellicht een mo- gelykheid om t Galgewater te gaan gebruiken als vervangende route van één van de beide rijrichtingen in Noordeinde, aangezien het Zeevaart schoolcomplex inmiddels is aange kocht. In het kader van het voetgangers gebied Haarlemmerstraat zouden de parkeerhavens aan de oostzijde van de Lange Mare, voorzover gelegen tussen de Clarensteeg en de Haar lemmerstraat. moeten worden opge heven. om het trottoir verder te kun nen verbreden en de constante hin der, die het openbaar vervoer on dervindt, op te heffen. Voor wat de overzijde van de Lan ge Mare ter hoogte van de Har- tebrugkerk aangaat, bestaat een aantrekkelijk plan voor het plaatsen van rijwielklemmen, banken en de bloembakken. Een andere voorziening is nog het plaatsen van verkeers(voetgangers) lichten op het kruispunt hoek Haar lemmerstraatMare. Deze is nood zakelijk én met het oog op de grote concentraties van voetgangers op dit kruispunt én in het belang van een goede doorstroming van het gemoto- alle, behalve voor het bedienend verkeer. Dit houdt in, dat de Oude Rijn noordzijde tussen de Donker steeg en de Pelikaanstraat en de zuidzijde van de Oude Rijn, tussen de Hoogstraat en de Hooglandse Kerk gracht, alsmede de Nieuwe Rijn, voorzover gelegen tussen de Visch brug en de Burgsteeg, bij het voet gangersgebied worden betrokken. Een plan is ontworpen voor het bestemmen van een rijstrook aan de Boommarkt voor het openbaar ver voer. In dit plan is de zuidelijke rij strook. beginnend ter hoogte van het voormalige telegraafkantoor, bestemd tot busbaan. Het is de bedoeling de verkeersliohteninstallatie zodanig aan te passen, dat de groene fase voor het openbaar vervoer, dat zich in de richting van de Prinsessekade be weegt, een aantal seconden eerder wordt gegeven dan die voor het ove rige verkeer. Hierdoor krijgt het openbaar vervoer ter plaatse een ab solute voorrang. Op de hoek van de Boommarkt Kort Rapenburg zal voorts ei afverbod worden ingesteld le verkeer, behalve fietsers e fietsers. i links- jor al- l de Voor wat het grootste deel Breestraat betreft, staan voor ogen het creëren van een semi-voetgan- gersgebied, derhalve een dagelijkse afsluiting van de straat vanaf een bepaald tijdstip ('bijvoorbeeld 13.00 uur) van de Papengracht tot 't Gan getje voor alle verkeer behalve open baar vervoer, taxi's, fietsers, brom fietsers en voetgangers. Bij het afsluiten van de Breestraat eenrichtingverkeer moeten Rijn noordzijde bevindt, zijn weg den ingevoerd op de Papengracht, vervolgt via de Oude Rijn zuidzijde. Aangezien de grote vrachtauto's de bocht noordzijdezuidzijde niet kun nen halen, zou uitsluitend dit verkeer kunnen worden toegestaan via de Hoogstraat en de Vischbrug naar de Aalmarkt te rijden. Het van de Nieuwe Rijn komende bedienend verkeer zal zijn weg eveneens via de Vischbrug en de Aalmarkt moeten vervolgen. Er van uitgaande, dat de tijden voor het be dienend verkeer worden beperkt, lijkt het toe, dat door het treffen van de ze maatregelen een veel beter kli maat voor de voetganger wordt ge schapen. In de maatregelen is nog niet opgenomen het totaal afsluiten van de uitmonding van de Nieuwe Rijn op de Hoogstraat. De reden hiervan is, dat er vooralsnog een mogelijkheid moet blijven tot het toelaten van bedienend verkeer, dat ook moet kunnen vertrekken. In dit verband merken wij op, dat het uit een oogpunt van verkeersveiligheid ten enenmale onverantwoord moet worden geacht, dat het vrachtver keer de Nieuwe Rijn achteruit rij dend zou verlaten. Markten Hoewel B. en W zich, mede met het oog op het betrekken van de Breestraat bij het voetgangersge- over de eventuele afsluiting van de Botermarkt en de Vismarkt de vervangende route zou dan moeten zyn: Hooigracht, laatste deel Haar lemmerstraat, Grove Havenbrug Oude Herengracht, Verversbrug, Lan gegracht of singelroute zfjn zy uit eindelijk tot de conclusie gekomen, dat daarmede dient te worden ge wacht totdat de nieuwe Pauwbrug, de dam in de Korte Mare en de tweede Valkbrug gereed zyn. Voor wat de Marktroute betreft, constateren zij, dat het én in het be lang van de voetgangers én in het belang van het openbaar vervoer én met het oog op het goed functione ren van het achterliggende verkeers circulatieplan LevendaalKorevaar- straat, dringend noodzakelijk is de 22 parkeerplaatsen aan de waterzij de van de Botermarkt op te heffen. B en W. zijn van mening, dat over de dat een vlotte doorstroming 1 doelverkeer op de Papengracht in de richting van de Langebrug en 't Ge recht, Pieterskerkhof, Garenmarkt, (richting van de kortparkeerterrei- blijft. Voorts dienen de smalle trot toirs aan beide zijden van de Bree straat vanaf de Papengracht te wor den verbreed en wel op een zodanige wijze, dat een rijbaanbreedte van zes meter overblijft. Het Rapenburg en de Langebrug zullen voor het bestemmingsverkeer voorlopig als aanrijroute worden ge bruikt. Het is van groot belang hier bij op te merken, dat op korte ter mijn een voorlopige vervangende route voor het doorgaande verkeer tot stand zou kunnen komen, t.w. de over het terrein van de voormalige zeevaartschool, Noordeindeplein, ge dempte Trekvliet, Groenho venstra at, Witte Singel. Routes Afgezien van de te realiseren ver vangende route via het KortGalge water kunnen thans de volgende rou tes tijdelijk worden gebruikt, die het binnenstadsverkeer kunnen ontlas ten: Via de Boerhaavelaan of de Oegst- geesterweg naar de Willem de Zwij gerlaan en dan via de Marnixstraat en/of de Kooilaan naar de singelrou te (waar een nieuwe brug wordt ge- Veer) dezelfde route, maar dan via de Engelendaal in Leiderdorp (zoals ook reeds in omgekeerde richting is aan gegeven op de Rijndijk in Zoeterwou- deLeiderdorp Voor de verbinding Rynsbtu'ger- wegkwartier en Bruggravenlaankwar tier kan eveneens gereden worden via de Marnixstraat, de Maresin- gel, de Oude Herengracht, de Haven, de Herengracht, de Ir. Driessen straat, de Hooigracht enzovoorts; Ook kan de route gekozen worden via het Stationsplein, de Morsweg, de Rijnzichtbrug en de Haagweg, (linksaf via de Witte Singel rechtsaf via de Churchillaan). Ook in omgekeerde richting zijn trouwens routes te bedenken, bij voorbeeld Lammenschansweg. De Sitterlaan, Burggravenlaan. Hoge Rijndijk—singelroute of Lammen schansweg. de noord-zuid-verbindlng tot aan de Ir. Driessenstraat of tot de Haarlemmerstraat of tot de Pauw- burgLangegr ach t De Breestraat krijgt meteen een nieuwe verlichting: twee hangarma turen met kwikverlichting (zoals op het Stationsplein). Vóór enkele ge bouwen zullen in totaal 12 stuks zo genaamde Leidse palen met gloei lampverlichting worden aange bracht. Bij het Gemeenlandshuis en de Stadsgehoorzaal zal een gevelver lichting worden geplaatst, terwijl de huidige armaturen van de gevelver lichting van het Stadhuis door nieu we zullen worden vervangen. De ge velverlichting moet mede worden be schouwd als een aanvullende verlich ting van de zogenaamde Leidse pa len. Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 12 juli 1971 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In oper. envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214. Leiden.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3