puitbuskleding - tijdperk iet ver eer weg De raad: „alle cosmetica van iv een puur merk is commercie olystyreen meubels veroveren de markt ;e PALET Wo@Mls ID AG 26 JUNI 1971 leidsch dagblad PAGINA 19 couturiers hebben volgens dr. Dichter hun langste ehad omdat de cosmetica-concerns, die verreweg de te modehuizen bezitten op den duur zelf willen bepa- at de nieuwe mode wordt. De doorkijkblouses zijn er rste voorbeeld van. Ze werden populair gemaakt door aar make-up fabrikanten die fixeerspray ter vervan- ran bh's wilden verkopen. metica-concerns hebben, al- Amerikaanse psycho-analiti- al zoveel macht dat de n maxi-mode geen sukses rden. De rokken zullen vol- lem tot in eeuwigheid kort omdat de knie voor de fa- in een erotisch symbool is door de verkoop van huid- «nde en ontharingscrèmes te verdienen, hter, die als psycho-analiti- toekomstadviezen aan de lanse regring geeft, gelooft )ver een paar jaar als voort van de gedeoriseerde „sani- overhemden uiterst geraffi- zacht geurende kleding zal Niet alleen voor vrouwen, ok voor mannen Men zal alleen uit modellen en maar ook uit geuren kun- Geuren die ons in een „v., strikt zakelijke of zeer J «he stemming kunnen jaar 2000 zullen de vrouwen. Dichter, over zulke uitge- ►arfums beschikken dat geen man daar weerstand aan Jen. De vrouw die nu nog in voorgeschoteld wordt tegenover haar man moreel n haar uiterlijk te dan tot de ontdek- men dat het gebruik van a absoluut noodzakelijk is ze tenmniste haar levens- niet wil verliezen, iw maar ook de man zal de toekomst steeds meer ►eten geven, want dr. Dich- de geraffineerd geurende slechts als een overstapje spuitbuskleding die volgens het jaar 2000 de grote mode )e taboes zullen tegen die dwenen zijn en in plaats jurkje of eenpak zullen de dan spuitbussen met vloei- tiel in alle mogelijk kleuren en kunnen kopen. Iedereen zelf zijn eigen mode-ont- ,Jn en men kan dan zo in- Bijn eigen fantasie uitleven horizonverwi j dend middel niet meer interessant zijn, maar dat men met cosmetica „high" kan worden. Dr. Dichter is overigens niet de enige spuitbuskledingprofeet. Mini- koningin Mary Quant is zelfs zo van dit idee bezeten dat ze vorig jaar al haar boetieks in Londen sloot om er zich naast het ontwerpen van confectiecollecties helemaal aan te kunnen wijden. In de laboratoria van Yardley, Max Factor, Revlon. Charles of the Ritz en Estee Lauder wordt koortsachtig aan de ontwikkeling van spuitbus kleding gewerkt. Voldaan moet wor den aan de eis dat de warmte iso lerende maar tegelijkertijd toch luchtige textiel die fluweelachtig opdroogt, 's avonds in een oogwenk af te trekken moet zijn zonder dat dat pijn doet of zelfs maar de huid irriteert. Het zal nog wel even duren voordat de ideale oplossing wordt gevonden daarna zullen conservatieve res taurant-portiers het er nog moeilijk genoeg mee krijgen. „Natuurlijk weten vrou wen best dat ze eigenlijk veel te veel voor cosmetica moeten betalen, maar met een potje crème kopen ze illusie en dat is ook wat waard". Amerikaanse psycho-analiticus Ernst Dichter vindt trouwens wij de schoonheidsmiddelenin dustrie dankbaar moeten zijn, want zonder de veelbelovende smeersels en de magische make-up zouden de zenuwartsen het veel drukker heb ben. Een gedeprimeerde vrouw, die naa- de kapper gaat. heeft in een uur haar zelfvertrouwen terug en wanneer ze dan ook nog een parfu meriezaak binnenstapt, kan ze met een verjongingscrème een flinke do sis optimisme kopen. Cosmetica is erg belangrijk voor het moreel van een vrouw, dat bleek vooral in de oorlogsjaren. Vrouwen die er in slaagden om een paar lip- penstifts naar de gevangenis of een concentratiekamp mee te nemen konden er psyohisch beter tegen, omdat ze door hun bescheiden ui terlijke verzorging toch het gevoel hadden dat ze in hun barbaarse, omgeving een„dame" bleven. De Ja panse krijgsgevangenen, die zich bij de bouw van de Birmaspoorweg zo goed en zo kwaad als het ging ble ven scheren, deden een soortgelijke ervaring op. In een ziekenhuis in Parijs wordt cosmetica sindskort als een psycho logisch hulpmiddel gebruikt. Iedere vrouwelijke patiënt krijgt een fraaie doos met verzorgingscrème, reini gingstonic, make-up en eau de toi lette aangeboden. Een schoonheids specialiste is de hele dag aanwezig om de patiënten te helpen en het nodige advies te geven. De mannelijke patiënten worden niet vergeten, want de schoonheids specialiste komt ook bij hen langs met vrijwel alle soorten after shave waaruit men het favoriete merk mag kiezen. De produkten worden evenals de schoonheidsspecialiste gratis beschikbaar gesteld door een aantal cosmetische concerns en de doktoren zijn enthousiast over het experiment, omdat nu al blijkt dat patiënten door deze extra morele erzorging sneller genezen. Dr. Dichter is er van overtuigd dat de cosmetische concerns de meest geraffineerde make-up uit de oud heid opnieuw in praktijk zullen brengen. Volgens hem zal de fabri kanten niets te veel zijn om van de schoonheidsverzorging een nieuw soort vrijetijdsbesteding en zelfs een genotmiddel te maken. P Nederland is binnen de EEG. zo lezen wij in Foodpress nog het enige- ge land dat vergunning2n heeft ver leend tot het in de handel brengen van bestraalde voedingsmiddelen. Hiertoe behoren nu garnalen, aard- j appelen, champignons. asperges, aardbeien en kruiden. Dit heeft de j Europese commissie geantwoord op vragen van het Nederlandse lid van het Europese Parlement ir. Vredeling i De commissie heeft ook meegedeeld, j dat zij voorbereidingen treft voor het uitwerken van een communautaire regeling over het feit in de handel brengen van bestraalde voedingsmid delen. Door Cifan Sotta Frans spe cialist op het gebied van gebreide stoffen is een nieuwe kwaliteit o" de markt gebracht, speciaal ontwik keld voor vrijetijdskleding. De s.o heet Velvear. Velwear wordt ver vaardigd uit Arnel triactetaat en po lyamide. Deze stof heeft een flu weelachtig uiterlijk en een natuurlij ke toucher. Bovendien is de nieuwe stof gemakkelijk te wassen en kreuk- herstellend. Velwear wordt in drie verschillende gewichten gebracht j (150.200.250 gram per vierkante me- ter.» Elk beschikbaar in een gamma van 16 tinten (Textiliaï o „Pruik gebruik" is een klein handig boekje, geschreven door Rie Jurgens en uit gegeven bij C.A.J, van Dishoeck in Bussum. Het is een handwijzer voor draagsters en dragers, die groep mag vooral niet worden vergeten, van pruiken en ook een leuk werkje voor pruikliefhebbers in spé. Rie Jurgens geeft in het boekje, dat verrijkt is met heel duidelijke tekeningen een antwoord op de vragen die bij het kopen en gebruiken van een pruik kunnen -opduiken. Ze behandelt o. a heel helder alle haarsoorten waarvan een pruik gemaakt kan zijn. Ook het model pruik, wat past bij mijn ge zicht? komt in een hoofdstuk aan de orde. De behandeling van het ei gen haar, om er nog maar eens een hoofdstuk uit te pikken, bij het dra- 1 gen van een pruik, wat altijd een moeilijke zaak blijft, beschrijft Rie i Jurgens heel duidelijk in haar I „pruikwijzer". Vier hoofstukken j wijdt de schrijfster aan heren-haar stukjes. toupets en pruiken, snorren knevels en baarden. Het pruikge- bruik is een boekje dat vooral voor aspirant pruikkoopster en kopers zeer nuttig is, want niemand wil een schep geld uitgeven voor een pruik en dan tot de ontdekking komen dat het eigenlijk toch niet helemaal is. Pruik gebruik probeert deze teleur stelling te voorkomen al blijft het pruikdragen 'n heel persoonlijke zaak. NIJMEGEN Volgens de Nijmeeg se dermatoloog, prof. dr. J. W. H. Mali, kan iedere vrouw gerust ver schillende merken cosmetica door elkaar gebruiken want er bestaat naar zijn mening geen enkel we zenlijk verschil tussen de diverse soorten crèmes en lotions. Wèl is het van belang dat men steeds pro dukten voor hetzelfde droge, vette, normale of gevoelige huidtype kiest. Prof. dr. Mali, die directeur van de universiteitskliniek voor huid ziekten in Nijmegen is. gaf daar mee antwoord op een vraag die tij dens het internationale cosmetica congres in Zürlch onbeantwoord bleef. Commercieel „Wanneer een verkoopster een klant aanraadt om alle schoon heidsmiddelen van hetzelfde merk te nemen dan is dat", aldus prof. dr. Mali, „een zuiver commerciële zaak" Het probleem is dat de cosmetica- fabrikanten de consument desnoods alles wijs kunnen maken omdat er vrijwel geen medische voorlichting is. De middelbare scholieren zouden daarom, zo vindt de Nijmeegse hoogleraar, niet alleen seksuele maar ook praktische medische voorlichting moeten krijgen. Vroeger was er altijd wel een oma bij de hand die voor alles een huis middeltje had. maar men vergeet vaak. dat ook nu nog. een heleboel onschuldige aandoeningen betrek kelijk makkelijk op te lossen zijn. Prof. dr. Mali, die zelf met een heel team huidspecialisten, Jarenlang naar een manier zocht om een dro ge huid weer in een normale condi tie te brengen kwam zelf tot die conclusie. Hij ontdekte dat niet vet of een kostbare olie maar doodge woon lauw of warm water met een zoutoplossing de verdroogde huid t nieuw leven brengt. Het zoute vocht ADVERTENTIE DAMESMODE «exclusieve stijl.. BREESTRAAT K38°-II2 LEIDEN dringt n.l. tot diep in de huid door waar de mineralen voor een geheel nieuwe celopbouw zorgen De cosmetica-industrie vond het een prachtig idee en nog voor prof. Mali goed en wel kans kreeg om zijn nieuwe theorie uit te dragen, verschenen de eerste z.g. vochtin- brengende crèmes op de markt. Het zijn vrijwel allemaal emulsies die weinig uithalen want volgens de Nij meegse hoogleraar beïnvloeden ze alleen de hoornlaag van de huid en laten ze de veel dieper gelegen cellen die Juist aan vernieuwing toe zijn ongemoeid. Vrouwen maar ook mannen die, door een langdurig verblijf in een neutraal verwarmde omgeving een te droge huid hebben, moeten zich aldus prof. Mali bij voorkeur niet douchen maar in plaats daarvan een lauw of warm bad nemen waarin men eerst een paar eetlepels keu kenzout heeft gedaan. De beste crè me voor vrouwen met een zeer dro ge huid is aldus de Nijmeegse hoogleraar een mengsel van vaseli ne en ongeparfumeerde lanoline. Men kan het eventueel door de apotheek klaar laten maken. De professor is het overigens wel eens met de uitslag van de cosmeti ca-test die het Duitse consumenten blad DM onlangs liet uitvoeren. Daarin werd ondermeer Nivea als de beste dag- en als de beste nacht crème voor de normale tot iets ge voelige huid aanbevolen. „Als medi cus noem je liever geen namen, maar wanneer een patiënt aan mij vraagt welke huidverzorgingscrème de beste is dan zeg ik altijdde minst geparfumeerde en dat is ge woon Nivea. Er zijn echter vrouwen die voor eucerit. een belangrijk bestanddeel van Nivea, overgevoelig kunnen worden, maar die allergie is dan nog veel groter bij sterk geparfu meerde crèmes. Vijf Jaar geleden kwam cosmetica-eczeem vrijwel niet voor maar de laatste tijd krijgen de huidartsen ook in Nederland steeds meer patiënten". Verstandig „Daarom is het", aldus prof. Ma li „erg belangrijk dat cosmetica ver standig wordt gebruikt, de gebruiks aanwijzing eerst goed wordt gelezen en men nooit meer dan de aange geven dosering neemt. Volgt men alle adviezen op, dan kan er wei nig gebeuren want de fabrikanten stellen alles in het werk om met een veilig produkt op de markt te komen". jaar na de vestiging, waar zij als n de eersten in Europa begonnen is it gieten van onderdelen voor meu- zeer slagvaste kunststoffen, is een :he onderneming er in geslaagd om ivige buitenlandse orderportefeuille ►ouwen. Op het ogenblik exporteert ierneming reeds een groot aantal irpen, variërend van onderdelen afels, stoelen en fauteuils tot kast- naar haar klanten, die overal in i zijn verspreid. hoon het gebruik van slagvast poly styreen voor het spuitgieten van meubel- onderdelen in de Verenigde Staten een ge accepteerde zaak is, ligt in Europa dez' markt nog grotendeels braak. De Belgisch onderneming Synfina SA, een docht.erbe drijf van de Petrofinagroep, zag dat zich in Europa een geheel nieuwe markt voo meubilair aan het ontwikkelen is, terwij' de huidige traditionele meubelindustrie die uitermate intensief is en zeer dure pro dukten levert, nooit of te nimmer aan d*1 vraag van deze markt zou kunnen voldoen Synfina trok hieruit haar conclusies. ic meubelonderdelen dragen geringe mate toe bij dat belindustrie zich meer en n gaan industrialiseren ten- an de potentieel groeiende egemoet te komen," zo was ng van vele deelnemers onlangs te Londen gehou- Ubelcongres, waaronder de Weekers, directeur van Syn- tot optimale resulta- omen, werkt Synfina op het samen met een pionier op neubel gebied: Plastics In- Inc. te Tenessee in de Ver- Btaten. Met behulp van de van Plastic Industries ligt Synfina op 't ogenblik soorten onderdelen, varië- n poten, bedpanelen, stoelen iteuils volgens traditionele en tot ultra moderne slag- Jlystyreen meubelen in Ita- Rjl Valp 14 meter hoge dak van de Synfina fabriek naar beneden gegooid zon der te breken, terwijl men even eens laadtests heeft uitgevoerd, waarbij het zwakste punt van de arm aan een druk van een ton bloot werd gesteld zonder noemenswaar dige gevolgen Behalve uiterst moderne meube len, zullen de meeste meubelonder delen die door Synfina gegoten zul len worden er voornamelijk uitzien als gelakt, venerfd hout. Deze onder delen worden gegoten met schroe ven en haken er in en daarna met een speciale beschermende laag be dekt. Dit houdt in dat de meubelfa brikant de onderdelen alleen maar hoeft te assembleren, wat belangrij ke tijd- en onkostenbesparing geeft vergeleken met houten constructies. Doordat polystyreen bovendien gegoten kan worden, betekent dit dat een plastic onderdeel gelijk is aan verscheidene houten segmen ten die gewoonlijk vrij gecompli ceerd aan elkaar zitten. roeven iwicht van de gegoten on- I i variëert van 'n paar gram Kilogram voor de 800 mm. iauteuilarmen. Om in de te beproeven hoe sterk de- ten plastic voorwerpen zijn, de fauteuilonderdelen van 't Hitte en stoten Polystyreen is een plasticsoort die bij uitstek geschikt is voor meubelen. Het is een produkt dat in grote hoeveelheden gebruikt wordt voor de vervaardiging van een gro te verscheidenheid van gebruiks voorwerpen. en daardoor een goedko pe grondstof is. Zeer slagvast poly styreen wordt gewoonlijk in de fa- brikatie van meubelonderdelen ge bruikt omdat het goed bestand is te gen hitte en stoten. Doordat poly styreen gegoten kan worden, is men ervan verzekerd dat ieder gewens. ontwerp met een houtnerf-effekt precies gereproduceerd kan worden, het is dimensioneel stabiel en de omringende temperatuur heeft er geen invloed op. In gestolde vorm is de soort polystyreen die 't meest gebruikt wordt zwaarder dan hout en is rotvast. Verder is het alleen brandbaar wanneer het direct met open vlammen in aanraking komt. CHEMPRESS De armleuningen en het on derstel van deze driedelige set zijn alle gegoten uit hoogwaardig slagvast polystyreen. Hetzelfde geldt voor de poten van de lage koffietafel middenen de wiel tjes van de cocktailtafel. Maar ze vallen beslist niet uit de toon bij het antiek in dit 15e eeuwse kasteel in Belgie.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 19