Roeiende beelden uit Zuid-Amerika Rijke kunstcollectie in oud Dordts huis Moeilijk, maar de moeite waard liennale voor de beeldhouwkunst n Park Middelheim - Antwerpen LITERAIRE KRONIEK VAN CLARA EGGINK Bepalin* ouderdom houten kunst werken iRDAG 26 JUNI 1971 LLAL~H DAGBLAD JTWERPEN Latijns Amerika steelt de show. Totl conclusie moet men wel komen bij een bezoek aan de lale voor de beeldhouwkunst, die voor de elfde maal gehouden in het kostelijke park Middelheim in Ant- J»n. De nog geen twintig man sterke ploeg die Argen- Brazilië en Mexico vertegenwoordigt biedt meer ver- igen dan de Verenigde Staten en Canada (40 kunste- en Nederland met zijn uit bijna zestig personen be de equipe'' bij elkaar te bieden hebben. Dat ons land o n sterke representatie aanwezig is en bovendien een jgy» plaats heeft gekregen nabij en in het nieuwe pavil- ndt zijn oorzaak in het zilveren jubileum van het ich-Nederlands Cultureel Akkoord. inM één ding dat op deze biën- [erk op de voorgrond treedt, het feit, dat de beeldhouw er buiten de grenzen is ge- van het terrein waarop zij voor enkele decennia heeft 1, en geworden is tot wat »t best als ruimtekunst zou aanduiden. Een ander facet Br voren springt is het ge- van technische middelen :iteit, kunstlicht, film. band- r enz.» om bepaalde en leel verrassende effecten te Deze ontwikkeling, zo men wil om schakeling. in de beeldhouwkunstis mondiaal. Ze manifesteert zich in Nederland zeker niet het minst sterk; integendeel. Maar terwijl de Verenigde Staten en Canada volko men met deze evolutie zijn meege gaan en daardoor hun stemmen doen klinken in het internationale koor. heeft zich in de Latijns Ame rikaanse landen een beeldhouw kunst ontwikkeld, die een eigen ge zicht heeft. De mogelijkheden, die de nieuwe materialen en de tech niek bieden, worden er met overleg en veelal ook met raffinement toe gepast. De Terreintransformatie van de in Brazilië wonende Japanse kunstenaar Tomoshige Kusuno is een voorbeeld van ruimtekunst, dat fascineert door de idee die eraan1 ten grondslag ligt. En sprankelend van originaliteit is de Melkweg van de in Polen geboren Mexicaanse beeldhouwer Mathias Goeritz. Zijn schepping bestaat uit vijftig sterren van wit geverfd ijzer, elk met een Jan H. Oosterloo doorsnede van meer dan een meter, die langs de boorden van een vijver zijn uitgestrooid. Ook in het experimenteren met kunststoffen en licht zijn er mees ters in de Latijns Amerikaanse lan den. Neem nu Gyula Kosice. Tussen j twee bomen hangt van hem een waterdruppel, die hij maakte uit plexiglas en water. Eigenlijk heel simpel en toch.een vondstDie vondsten zijn het. die de inzending van Latijns Amerika zo boeiend maken. Een zeldzaam leuk optisch effect geven Putten I en II van de Braziliaanse Amélia Toledo. En de in Sao Paulo wonende Japanner Yutaho Toyota confronteert in Oneindig milieu de beschouwer met zijn eigen beeld in een bewegende en onbegrensde ruimte. De Nederlandse deelneming is opge steld in een speciaal door Eugène Ter windt uit Dieren ontworpen cir kelstructuur. die in relatie staat met het paviljoen. Het totale beeld, dat de inzending van ons land biedt, is door drs. R. W. D Oxe- naar in de catalogus omschreven als zijnde ..met een duidelijk accent op „koele" industriële verwerking en een behoefte aan eenvoudige struc turen, seriële ritmen, een vrij of juist mathematisch gebonden geo metrie". In de „buiten-plastieken" is vooral opmerkelijk het streven naar het scheppen van contact met de ruimte. Hierin is Piet A. M. Siegers op voortreffelijke wijze geslaagd met zijn Zonneproject, een compo- 1 sitie van omhoogstrevende stalen balken, waarvan de slagschaduwen als paden deel van de constructie uitmaken. Niet overweldigend Met behulp van kunststoffen en elektriciteit is in vele gevallen ge- streefd naar het bereiken van opti sche en kinetische effecen. Vooral in het paviljoen vindt men hiervan de resultaten, maar in het algemeen zijn ze niet overweldigend. Een uit zondering moet echter worden ge maakt voor Kinetisch object met roterende bol van Johan van Zut- phen, een gaaf en boeiend werk. Origineel is Slapend stuk van Mat- thieu Picheroux, maar hiermee is het toch wel gezegd. Het lijkt erop, dat het bij sommige kunstenaars uitsluitend de bedoeling is geweest met iets bizars voor de dag te ko men of te shockeren. Voorbeelden, een ronde plastic doos met aarde en tuinkers, Rottingsobject ge naamd, van SJoerd Buisman, een spiraalmatras met daarop een plas tic geval 'Het bed) van Ger van Dijk en een ruw houten stellage met straatnaambordj een wijk 25 iSlaghekstraat) van Wim Gijzen. Aanvaardbaar Maar daarnaast is er gelukkig nog veel heel aanvaardbaar werk. zoals een abstracte bronzen plastiek van Lucien A. M. den Arend, een streng vertikaal oprijzend Teken van Wil lem Hussem en twee composities in alluminium van Eugène van Las- weerde. Wat de Verenigde Staten en Cana da hier tonen - waarom heeft men eigenlijk Canada tussen de Latijns Amerikaanse landen geplaatst? heeft weinig indruk op mij kunnen maken. Datgene waarmee zij zich hebben laten vertegenwoordigen is in doorsnee de ruimtekunst, zoals die zich internationaal manifesteert Er zijn uit de Verenigde Staten enorme constructiesX Delta van Mark di Suvero, 7 1970 van David von Schlegeïl en Zonder titel van Robert Morris. Het laatste, uitge voerd in alluminium en van impo sante afmetingen, lijkt veel op het geraamte van een dak van een gro te hal. Bij de Canadese inzending sluit hierbij aan Henry Saxe's in rood en grijs geschilderde ijzeren constructie Sno-Grid. die wat doet denken aan een fietsenrek. Maar Canada brengt daarnaast enige frappante vondsten, onder andere met Topolog. een soort camera obs- cura met lichteffecten, van Peter Gnass. Getrouw aan de traditie heeft ook deze biënnale haar kleine retro- 1 spective. Zij is gewijd aan het oeuvre van de Belgische beeldhouwer Oscar Jespers <1887-1970». Park Middelheim. Antwerpen Biënnale voor de beeldhouwkunst Tot 3 oktober. Openingsuren in Juni en Juli van 10-21 uur. in augustus van 10-20 uur. in september van 10-19 uur en in oktober van 10-18 Een deel van de inzending van de Verenigde Staten. Op de voorgrond een bronzen plastiek van Julius Schmidt. Als een plezierjacht in de Nieuwe Haven te Dordrecht de Lange IJzeren brug door moet, dan komen er twee man aan te pas om die voetgangersbrug open te draaien. En soms is er, als men van de brug af kijkt naar het fraaie huis van mr. Si mon van Gijn, wel twintig tellen lang niet één auto in het beeld- Maar in het huis is helemaal een ruimere, stillere tijd vastgehouden. Sinds 1925 is het museum. Toch voelt men zich er in een woning. Zelfs de oude keuken is intact. In een van de zaken is een schouw uit de 16de eeuw. Uit dezelfde tijd of van nog veel vroeger zijn de Euro pese schilderijen, beelden en andere kunstvoorwerpen die het museum nu in langdurig bruikleen heeft ontvangen uit de verzameling-Klei weg de Zwaan-Vellema. Oud Europees Prof. dr. J. P Kleiweg de Zwaan verrichtte in Indonesië prehistorisch onderzoek en vergaarde er ook een collectie van kunstvoorwerpen. Te rug in Nederland, kocht hij van tijd tot tijd oude Europese kunst, wanneer de gelegenheid zich voor deed. Ook de vroegste stukken die hij zich verwierf Franse beeld houwkunst uit de twaalfde eeütv zijn zeer recent vergeleken mét de oertijd die hij bestudeerde. Tot die stukken behoort een arm- loos kruisbeeld-corpus van notehout. Het is 116 cm. hoog. maar doet wat de détaillering betreft onmiddellijk denken aan kleine émaillewerken uit Limoges, van welke kunstindu strie ook enkele voorbeelden in de collectie zijn. Een ander topstuk uit de verzame ling is een „Genezing van de blinde te Jericho", door de schilder die naar een paneel in het museum van Douai de „Meester van de in zameling van het Manna" wordt genoemd. In het Museum Boy mans-van Beuningen is van dezelf de kunstenaar een „Offerande der Joden", waarvan het prachtige rood altijd weer verbaast. E. Haverkamp Begemann acht het waarschijnlijk, dat de schilder in Haarlem heeft gewerkt. Er is verwantschap met de school van Bouts. Kenmerkend voor de Manna-meester zijn onder meer de bezorgde, gepreoccupeerde gezichten op zijn schilderijen. De genezing van de blinde wordt ons op het éne paneel in enkele op eenvolgende fasen verteld. Het landschap met een fantasie-archi tectuur heeft al atmosfeer, in te genstelling tot dat bij de Florentijn Mariotto di Nardo. Deze werd gebo ren toen Giotto al was overleden. Florence putte, naar Berenson vast stelt, nog een eeuw uit Giotto's er-' fenis. Ook Mariotto di Nardo, die de architectuur er onbeholpen maar trouwhartig in zette en in zijn fi- j guren warmhartig-naief is. zodat men de twee paneeltjes in deze col lectie 'delen van een altaarstuk waarvan ook de zes andere paneel tjes nog bekend zijn) allicht voor provinciaal werk zou aanzien. In bijzonder frisse staat zijn twee luiken van Isenbrandt, van wie het bruikleen ook een lyrische Madonna omvat. Aantrekkelijk zijn kleine portretten van Karei V (een Noord-Nederlands werkje) en Elisa beth van Valois (school-Clouet). Een Kruisafneming en een Bewe ning zijn voorbeelden van Rogier van der Weydens invloed. Onder de houten beelden is een lin dehouten vrouwefiguur die oor spronkelijk een kroon droeg. De ca talogus, bewerkt door drs. J. M. de Groot, oppert Catharina. De stellig voortreffelijke beeldhouwer heeft in dit werk een weergave van dwaze ijdelheid bereikt, die de eisen van de kunststijl toch wel te buiten gaat, zodat men er graag een van de dwaze maagden in zou zien. Maar dat verklaart de kroon weer niet. Albast Behalve Limoges is ook Nottingham vertegenwoordigd, waar albasten re liëfs werden vervaardigd. Fraai zijn fragmenten van benen decoraties voor kistjes, waaronder een sleutel- plaat met in reliëf een knielende fi guur. De collectionneur heeft met smaak gekozen uit het aanbod van de kunsthandel. Het verrast ons nu, dat hij sommige zo belangrijke voorwerpen nog betrekkelijk kort geleden kon kopen: een gevolg van de budgetproblemen van de musea, die zich deze dingen anders zeker niet zouden hebben laten ontgaan. Wel, Dordrecht is er nu rijk mee. Tot eind oktober blijft heel het bruikleen geëxposeerd. 78 ■tert.. >P| XI i, ROBERT S. DE ROPP Het meesterspel (vertaling). Uitg. Bert Bakker' Daamen; )en Haag. Sedert de middelen tot psy- hedelische ervaringen, in de olksmond drugs geheten, hoe anger hoe meer bekendheid rijgen, is er tevens een hele iter a tuur over verschenen aarvan een gedeelte van oude zelfs van veel oudere datum Wie wil zien hoe uitgebreid iet terrein wel is. moet de bi- liografie van dit boek maar oor nemen. De moderne onder •ze werken zijn bestemd om Je hedendaagse mens de weg *2» wijzen uit de benauwde da- elijksheid naar een beter en ner bewustzijn. Dat is zeker en loffelijk streven. De moei- ijkheid met deze moderne psy- ho-filosofie is m.i. dat zij niet IJ de bodem begint. Het me- endeel van de mensheid toch, lthans in Europa, heeft er een notie van wat woorden zo- 'ruimer bewustzijn" eigen- io ijk betekenen. De meeste men den kennen alleen een realiteit, un realiteit, die voornamelijk «staat uit al het tastbare, dat rat je kan hebben, aanpakken, 'ervolgens uit dingen die je ien kan en hier wordt het pro bleem al weer groter, want de 'olwassen mens is het zien ïerleerd. Dat Je iets. een land- Khap, een dier, een raffinade rij. anders zou kunnen zien dan de wijze van de aloude prentbriefkaart, wil er bij het merendeel niet in. De schilder- lunst weet er van mee te spre ien. Bij het volgende zintuig, het gehoor, wordt het nog moei lijker Hoe weinig mensen toch verstaan wat zij horen; bij ziek bijvoorbeeld. Inderdaad is het daarbij moeilijker, omdat zoiets als muziek, iets hoor baars dus. "weg" is als het ge hoord is. De verwarring op dit terrein is mogelijk wel het grootste. Door de uitputting van het oor. weten we niet meer wat we horen. Laat de gemid delde mens kiezen tussen "Met de muziek mee", dat toppunt van banaliteit, en de simpelste uitvoering van moderne muziek b.v.; hij kiest het eerste en denkt dat hij muziek hoort. Het ergste van alles is dat de mens er niet meer aan wil, dat er gedaan het dat ook te laten zijn. Hij is helder. Zijn standpunt is. kort gezegd, dat de mens zijn spel (niet een spelletje) moet kiezen om het leven de moeite waard te maken. De te kiezen spelen verdeelt hij in inferieure en superieure spelen of wel in objectspelen en metaspelen. Bo venaan staat het meesterspel dat de bewustwording tot doel heeft. Vervolgens zijn er het re- ligiespel dat de verlossing tot doel heeft, het wetenschaps- spel dat de weg naar de kennis is. het kunstspel naar de schoon heid, het huisvaderspel met het gezin als doel, het zwijn-aan-de nog iets anders bestaat. Zij wij zen af zonder ook maar een po ging tot begrijpen. Gezien deze toestand, zit ik mij bij het lezen van deze po pulaire werken over bewust zijnsverruiming dikwijls af te vragen hoe de gemiddelde mens die niet eens weet, wat het woord betekent en het in het ergste geval ook niet weten wil. daar nu mee aan moet De auteur Robert S. de Ropp gaat van de idee uit dat zijn le zer nog een vaag vermoeden heeft dat er nog iets anders mogelijk moet zijn dan het le ven via onze afgestompte zin tuigen en voor dezen kan een boek als „Het Meesterspel" zijn nut hebben. De schrijver noemt het „een handboek voor bewust zijnsverruiming" en het moet gezegd, dat hij zijn best heeft trogspel dat de Jacht naar rijk dom is, het haantje-de-voorste- spel dat de roem tot doel heeft en het Molochspel of oorlogs spel. Daartussenin zit het merk waardige "geen spel" en dus ook geen doel. "Doelloos zit ik, Gods doel is doelloosheid. Maar voor geen mens is het wegge legd dit bij voortduring te be seffen", heeft onze grote schrij ver Nescio gezegd, maar dat kan Robert S. de Ropp die een Amerikaan is hij spreekt er gens van 'de collectieve zin van het hpidige Amerika" na tuurlijk niet weten. Deze indeling is aardig, maar brengt op zichzelf niet iets nieuws. Dat er in het Moloch en het haantje-de-voorstespel een misdadig element zit om dat deze "onder alle omstan digheden schade aanrichten, zo wel aan de speler als aan de gemeenschap" is even duide lijk als bekend. Het kunstspel. het wetenschapsspel en het re- ligiespel behoren tot de supe rieure spelen en het laatste is al een eind op weg naar het meesterspel. Merkwaardig is dat deze schrijver zegt, dat de benadering van het meesterspel via drugervaring hoewel popu lair. toch niet anders dan een doodlopende weg is. Doch niet blind zijnde voor het „onder zoekt alle dingen en behoudt het goede", is het zijn mening dat de zoekende mens de vrij heid gelaten moet worden de ze weg te bewandelen als hem dat zint. Aan deze methode wordt dan ook aandacht be steed, zowel aan de werking van de ware communicatie met van als aan de ervaring met drugs. De weg naar de ware communicatie met het ware zelf loopt via de stil te. zegt De Ropp. Begeef Je zo veel mogelijk in de stilte en blijf er zo lang mogelijk: hij had voor vandaag geen betere raad kunnen geven en iedere eenzame visser aan de water kant zal het beamen. Dit is de aanvang van de wegwijzer door het menselijk bestaan zoals De Ropp die zich gevormd heeft. Langs de vele voorschriften hoe zich zo niet een gelukkig dan toch een inte ressant en bevredigend bestaan te veroveren, komt de auteur o.a. tot de conclusie: degene die voor het Meestespel geko zen heeft, begint geestdriftig en met plezier aan zijn laatste le vensfase. Dit is toch maar iets dat we allemaal bij voorkeur bereiken willen. t bi Leonard Cohen „Songs of Love and Hate" CBS S 64090 f 21. Met meneer Cohen zit ik een beetje in m'n maag: als je zegt dat hij niet kan zingen en eigenlijk gewoon een oude zeur is, krijg je te horen dat hij toch een dichter is. Ja. en dan kan Je niet meer aankomen met het argument dat Je gedichten moet le zen. want een dichter mag zijn werk toch voordragen? Ik geloof het allemaal wel, maar van deze baas moet ik niet veel heb ben. Zijn dreunerige voordracht be lemmert me de teksten te volgen, het is een rijstebrij van eentonigheid. Gelukkig hoor je hem dan hier al leen nog maar, want als voordrachts kunstenaar is-ie ook niet veel waard wanneer hij met een verveeld strak kijkend gezicht zijn werkjes ritmisch declameert. Maar er zijn natuurlijk wel weer mensen die dat allemaal prachtig vinden, en dat is hun goed recht, nietwaar? Lauro Nyro staat bekend als de zangeres waarvan alle nummers door anderen tot hit gemaakt worden. Dat is best te begrijpen: ze schrijft bril jante muziek, maar haar eigen uit voeringen zijn moeilijk toegankelijk. Ze hakkelt op de piano en krijst het daarbij uit als een hysterische keu kenmeid. zoals sommigen zeggen Voor mij is het spekkie naar m'n bekkie. want ik hoor haar graag haar keel rauw schreeuwen. Een kwestie van smaak, de één houdt van Leo nard, de ander van Laura en daar valt niet meer over te discussiëren, het lot heeft zo bepaald. Luister er in elk geval eens naar. wie weet vind Je het ook wel mooi. De teksten staan allemaal op de hoes. en op één nummer na heeft ze alles zelf geschreven. Het grappige is. dat Juist dat éne nummer wat niet van haar is, Up On the Roof van the Drifters, Juist heel lief en ontroe rend door haar gezongen wordt. De rest is alleen voor de uitverkorenen. „The Best of Buffy Sainte-Marie" Vanguard VSD 3/4 f 30, „Marvin Gaye Greatest Hits" Tamla-Motown STML 11065 f 21. Het enige wat deze platen gemeen hebben, is het feit dat ze verzamel platen van de betreffende artiesten zijn en een mooi voorbeeld geven van hun carrières. Buffy Sainte-Marie is een Indiaanse die met een stem die aan Melanie doet denken folk songs brengt. Hits heeft ze nooit ge had. maar haar albums voor heet éli- te-muziek label Vanguard hebben het altijd uitstekend bij het folk-min- nend publiek gedaan. Terecht, want het is fijne luistermuziek. Haar twee grote nummers. Univer sal Soldier en Until It's Time For You To Go. ontbreken niet en bewij zen dat ze niet alleen mooi zingt, maar ook nog mooi componeert. Het talent kan gewoon niet op, lijkt het. Marvin Gaye is altijd een van mijn favorieten geweest, één van de wei nigen. die bij de Motown hit-fabriek een eigen persoonlijkheid wist te blij ven. Deze plaat beslaat zijn meest produktieve Jaren van '62 tot '66, zo dat we kunnen luisteren naar Can I Get A Witness?, Wonderful One, Pride and Joy, I'll Be Doggone, Ain 't That Peculiar en How Sweet It Is. Totaal staan er maar liefst zestien nummers op deze schijf, waar verder niet zo veel over te vertellen is. De muziek is niet revolutionair, brengt geen boodschap, maar is gewoon het betere discotheek-werk Lekker om te dansen of herinneringen bij op te halen. ROBERT BRIEL. HAMBURG DaD» Grote Ne derlandse schilders uit de 17de eeuw vervaardigden hun meesterwer ken niet op linnen, maar dikwijls op eikenhout. Deze schildertechniek biedt de wetenschap thans door de z.g. Jaarring-analyse (dendrochrono logie) ongekende mogelijkheden de leeftijd en de echtheid van houten kunstvoorwerpen te bepalen. De me thode van de dendrochronologie is gebaseerd op de telling en correlatie van de Jaarringen van bomen en wel tot nu toe voornamelijk van eiken Eikenhout is buitengewoon duurzaam Bovendien krijgt een eik er elk jaar een groeiring bij en deze bestendig heid levert betrouwbare meetwaarden op. In het Instituut voor Houtbiolo- gie in Hamburg Reinbek wordt mo menteel een moderne en rationele Jaarring-methode ontwikkeld en be proefd, die het ook mogelijk zal ma ken de leeftijd van bomen, die onre gelmatig Jaarringen vormen, te be palen. De telling en diktemeting van de ringen geschiedt met een bijzon der meetapparaat. De resultaten wor den op ponskaarten overgezet. Een computer tekent aan de hand van de ze waarden Jaarringkurven op, die met standaardkurven vergeleken wor den. Op deze manier kan men pre cies vaststellen hoe oud het voor ob jecten uit de kunst- en cultuurge schiedenis gebruikte hout is.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 17