WAT MAAKT MERCKX VAN TOUR? Het peloton zal zich weer uitsluitend kunnen bekommeren om de tweede plaats AZC blijft in hoofdklasse Koerstips LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD MULHOUSE In de 58ste Tour de France zal men zich in het peloton weer uit sluitend kunnen bekommeren om de tweede plaats. Niemand verwacht namelijk, dat na 3600 kilometer fietsen, 500 kilometer vliegen, 160 kilometer in de trein en 200 kilometer verplaatsing per autobus, iemand anders dan Eddy Merckx, vorige week (17 juni) 26 jaar geworden, als winnaar zal worden gehuldigd. Een spektakel van twintig koersdagen en twee etmalen rust, met een begroting van 3,4 miljoen gulden, waarvan de sluit post nog moet worden gedekt door te verwachten stijging van ie oplaag van de bladen l'Equipe en "Le Parisien Liberé", eindigt dan in een Parijse randgemeente op een langzaam in verval rakende wielerbaan met tonelen, die zich in twee voor gaande jaren op identieke wijze hebben voltrokken: Eddy Merckx, gehuld in geel, stuurt wilskrachtig het cementen ovaal op, kijkt vanuit zijn gebogen positie even opzij en om- ik loog, licht de rechterhand enkele decimeters van het stuur en 'b pegroet op die manier echtgenote Claudine op de tribune. Zij s de voornaamste getuige van de derde Tourzege van het idool aller Belgen. Voor dèt moment hebben zich i »n 129 automobielen van de orga- lisatie, bijgestaan door 42 motor- ietsen (31 met de zo langzamer hand beroemde Tour-gendarmes) ilus 273 automobielen en 36 moto- behorende tot de uit vertegen- efp 27Jl)NI-1e et22Um Joop Zoetemelk Gösta Petterson DUITSLAND FREIBURG ij 90 km woordigers van vijftien landen sa mengestelde perskaravaan, in het spoor van het peloton geworpen. Zij zullen niet allen Parijs halen: telkenjare noteert men niet alleen fikse blikschade in de karavaan, maar zijn ook niet zelden ernstiger ongevallen aan de orde. Wanneer dat een deelnemer aan het Tourcircus overkomt, wil dat door gaans wel een berichtje in de bladen Door Fred Racké betekenen. Slachtoffers van het Tourgebeuren, die langs de route worden aangereden, dan wel indi rect in een door de passage ver oorzaakte verkeerschaos hard met de ronde in aanraking komen, wor den slechts in de zéér regionale pers vermeld. Veel van zulke incidenten worden overigens ook veroorzaakt door de een uur voor de renners uit rijdende reclamekaravaan: 58 auto's van kranten- en tijdschriften ver ko pers en 214 vehikels van alle soorten en maten, brullend uit luidsprekers en een spoor van waardeloze monsters van velerlei produkten achterlaten. En dat alles dan alleen maar voor de strijd om de tweede plaats? Ge troosten de organisatoren zich de eindeloze en vaak in een nederlaag eindigende worstelingen met vele regionale politie-autoriteiten (de Tour wordt dan ook bijna uitslui tend over B-wegen geleid, tegen woordig). Plus de langer hoe scher pere kritiek van niet meer zó Tour-dolle Franse economen (in de Tour-maand gaat 0,75 procent van het bruto-nationale produkt ter waarde van 58 miljoen dollar verlo ren) voor een wielerwedstrijd, die al bij voorbaat lijkt te zijn beslist en waarbij de naam van een Franse renner niet eens wordt genoemd? Uiteraard niet. Aanvragen LEIDEN AZC heeft gisteravond de laatste punten gepakt lie nodig waren om zeker te zijn van handhaving in de hoofd- :lasse waterpolo. In de eerste klasse deed De Zijl het Goudse itGZC de das om: de 43 overwinning van De Zijl betekende degradatie voor GZC. Economisch gezien snijdt het mes aan de andere kant natuurlijk óók. Nog altijd heeft men in het hoofd kwartier aan de Parijse Rue du Faubourg-Montmartre periodiek de brievenbus vol met aanvragen van allerlei oorden, middelgrote steden, soms uit de krachten gegroeide dor pen, die als étappe-plaats willen fungeren. Dat kost nogal wat, maar de ge meentebesturen hebben het er wel voor over. want de Tour spreekt nog altijd aan, niet alleen in Frankrijk maar juist ook in veel andere Europese landen. Een merk waardig voorbeeld: tijdens de Fran se ronde pleegt de oplaag van het Italiaanse sportblad „Gazetto dello Sport" naar hoger cijfers te reiken dan gedurende de Giro, Italië's bloedeigen ronde. Naamsvermelding in verband met de Tour blijkt een nog lang niet uitgeput aantal „syndicats d'initia- tieve." een zaak van de eerste orde. Dat op zich, plus de directe recla- mewaarde die een aantal „wieier- stallen" onderhoudende fabrieken her en der op het continent, in de Tour ziet, mag voldoende reden zijn om dwars tegen alle toenemende moeilijkheden in „La Grande Bou clé" (De Grote Ring) te blijven or ganiseren. Kunstgrepen In de tweede klasse staat de de- .Iiradatie van LZC vast, na de 6-0 iederlaag tegen HPC. De Gou- re boekte een 10-0 overwinning op Holle IJssel, BZ en PC verloor met 5-4 an DWR. AZC-Nereus 4-3 (2-0, 0-1, 1-1, 1-1) Aftereus Was al veilig in de Koofdklas- lar dat was aan de wedstrijd egen AZC zeker niet te merken. De iaankanters gingen er onder aan- oering van coach Henk Lichtenveld gD li volle hevigheid tegen aan en het ,fas vooral te danken aan het goed van Wim Meyerink in het Al- ihense doel dat de punten bij AZC leven. dbi Voor AZC scoorden De Hey en Verhagen driemaal, de Nereus- 1 loelpunten waren van Ton Stam I) en Hans Stam. GZC-de Zijl 3-4, (1-1, 1-1, 0-1, 1-1 Q Gouda bracht de Zijl GZC de ge- ladeslag toe. De 4-3 winst van de iggliloeg uit Leiden betekende dat de Soudse club het volgend Jaar zal spe- in de eerste klas. GZC nam wel voorsprong, maar via Schouten ootfa Pont (strafworp) kwam de Zijl C. oor. Nog in de tweede periode ging an, eze voorsprong ook weer verloren, scl n de laatste periode, bij de stand 2-3 topte de Leidse doelman Theo Uit- Henhout een strafworp van Bertels. >e Leidse treffers kwamen verder an Jacob en Albert Spijker. 8 LZC-HPC 0-6 (0-1, 0-1, 0-3, 0-1). ht HPC bovenaan in de tweede klas ;n' e B staat was gisteravond aan het del pel tegen LZC zeker niet te merken. Het werd een saaie vertoning, waar- Q de ploeg uit Heemstede alleen in N het derde „partje" wat indruk kon naken. In de andere spelperioden !ras het een armzalig spelletje, waar in nauwelijks slaagde in het cheppen van kansen. 1 Jagen: Hoofdklasse Zian-Nep- tfejunus Amf 4-2, HZC/De Robben-de te| ieeuwen 8-2, Neptunus Arn-DZV dJ-3, Polar Bears-DJK 3-6, AZ en PC en PC 5-7, AZC-Nereus 4-3. Eerste klasse ZCG-Rotterdam, Rot terdam n.o., SVH-Esca 9-1, PSV-BZ RB 9-3. VZC-UZSC 5-4, het IJ- Zwemlust 3-6, GZC-de Zijl 3-4. AMSTERDAM De Duitse tele visie, met name die Sportschau van de ARD, heeft een aantrekkelijk programmaonderdeel gelanceerd, Tor des Monats geheten. Omdat men van alle dingen het goede moet be houden en het slechte verwerpen, stel ik voor dat Studio Sport dit goe de klakkeloos overneemt, om ons kij kers te gerieven. Wat doet die Sport schau? Men laat de kijkers een keus maken uit de vijf mooiste doel punten van de maand, die aan het einde van elke voetbalmaand nog eens voor het publiek worden voor- gedraaid. Die vijf zijn dus al een selectie van de redactie van Die Sportschau. De kijker mogen hun stem uitbrengen op het mooiste van de vijf, meeste stemmen gelden, en onder hen die het doelpunt van de maand aanwezen wordt een prijs verloot. We krijgen dan nog eens te zien, welke doelpunten als 3e, 2e en le uit de bus kwamen. In feite gaat het natuurlijk niet om die prijs vraag, in feite gaat het er om dat Je als kijker nog eens op een ele gante manier enkele fraaie, esthe- tisch-verantwoorde doelpunten te zien krijgt, en dat is tenslotte alles wat we van de televisie verlangen. Johan Cruijff blijft nog zeven jaar bij AJax. Bijbelvaste lezers zul len bij het getal zeven wel even hun wenkbrauwen gefronst hebben. Kwa men na de zeven vette jaren niet de zeven magere? Hebben AJax en Cruijff nu een overeenkomst geslo ten voor zeven vette of voor zeven magere jaren? Ik vrees voor het laatste. Johan speelde als 17-jarige voor het eerst in AJax-1. Hij is nu 24 Jaar. Wat maakte hij in die ze ven Jaren topvoetbal mee? Lands- En zolang de televisie die ven nog honoreert, de grote inleg- sommen betalende firma's bijna au tomatisch eenzelfde of nog hoger bedrag in „gemerkte" beeldbuisflit- sen teruggeeft en bij de organisatie via Eurovisie ook nog een fikse duit in de pot wordt gedaan, zolang zal men nog wel blijven organiseren. Ook al moet dat, zoals dit jaar in extreme mate, met een aantal kunstgrepen gepaard gaan, de Tour eigenlijk onwaardig. Gebonden als men is aan de inter nationale afspraak, dat een ronden niet langer dan twintig dagen mag duren, gehandicapt door een verbod om drukke vakantie-routes te berij den of doorkruisen (Bretagne is een witte vlek op de Tour-kaart, de weg van West-Europa naar Spanje wordt op zaterdag 10 Juli per vlieg tuig „gekruist") is er ditmaal een weg op de kaart getekend, die me nig coureur of wielerfan tot wenk brauwfronsen heeft gebracht. Niet minder dan zeven a-sportieve onderbrekingen zijn ingelast. Diver se malen heeft men, om toch vooral de inkomsten uit de etappeplaatsen niet te missen, een rit in één of meer delen gehakt. Wat op zich toch wel weer zijn invloed kan heb ben op het sportieve verloop. In Mulhouse breekt men zich aan de vooravond van de 58ste ronde in 68 jaar dan ook het hoofd over het feit of dit misschien een middel zou zijn om de verwachte hegemonie van Merckx en zijn Molteni's in het 130 renners tellende peloton te doorbre ken. „Het geheim van Merckx", zo -kan men immers horen verluiden, is zijn bijkans onbegrensde vermogen om De interessantste van alle vragen vóór de Tour is: wat maakt Merckx er voor een Ronde van. Een "berekenende" of een spectaculaire? te recupereren, te herstellen na een zware inspanning. Met veel rust en veel onderbrekingen zouden nu ook andere coureurs de gelegenheid krijgen zodanig uit te blazen, dat Merckx bij een volgende gelegen heid weer fris kan worden aange vallen. „Maar', zegt Lomme Dries- sens, Merckx' zéér doorgewinterde ploegbaas, „dat is natuurlijk onzin. In klassiekers is onze ploeg ook nauwelijks te kloppen en als het nodig is, zullen we er twintig van zulke eendagskoersen van maken". Ook de Tour-directie, voor de nood zaak gesteld in voorpublikaties de Tour alvast aantrekkelijk te maken en vooral te zorgen dat er op de een of andere manier „concurren tie" voor Merckx wordt bedacht, gooit het niet op dat allerminst rustgevende etappeschema. Big-boss kampioenschap in 1966, 1967, 1968 en 1970. Europacupfinale tegen AC Mi lan (die verloren werd) en Europa cupfinale tegen Panathinaikos (die gewonnen werd). Topscorer en voet baller van het jaar. Uitverkiezing in het rest van Europaelftal. Wat kan een voetballer nog meer wen sen, behalve geld? Het is duidelijk dat Johan Cruijff van 1964 tot 1971 zijn zeven vette jaren beleefde. Bij belvaste Ajacieden zullen er nu dus rekening mee moeten houden dat de komende zeven jaren die hij onder contract staat mager zullen zijn. Tenzij men met vet en mager niet de sportieve resultaten, maar de fi nanciële verdiensten op het oog heeft. In dat geval is er nog hoop voor Ajax. want al te vet waren die eerste zeven jaren voor Cruijff ie niet. Er was meer sprake van gelar deerde lever: bruin en mager met hier en daar wat vette spikkels Laten we ons voor de aardigheid even naar het jaar 1978 verplaat sen, als Johan Cruijff moeizaam zijn laatste jaar volmaakt. Met een lichtelijk buikje, zoals Frans Bouw meester dat twee jaar geleden ver toonde, houdt hij zich schuil op het middenveld, van daaruit met zuive re en slimme passjes het spel dirige rend. Af en toe waagt de maestro zich nog aan een passeerbeweging, wat aan het publiek een hartelijk en aanmoedigend applausje ontlokt. Te genstanders die Cruijff („Oom Jo han" voor zijn Jongere elftalgeno ten) onderuit halen als hij op de vierkante meter nog even een truc uitprobeert, worden hartstochtelijk uitgejouwd. Halverwege de tweede helft wordt hij meestal door een jongere kracht, ..aten schrijven „dat er na de ge bruikelijke vervanging van Johan Cruijff meer vaart in het Ajax-spel kwam, waardoor het 2000-koppige publiek dat het intieme veldje in Amstelveen omzoomde weer wat tot leven kwam". Het feit dat Ajax via de degradaties in 1975 naar de eer ste divisie en in 1976 naar de hoofd klasse der amateurs zijn leidende rol heeft verspeeld in het betaalde voetbal, heeft Cruijffs populariteit niet doen verminderen. Als hij za terdagsavonds (de eredivisie speelt dan zaterdag en woensdagsavonds) in het voormalige AJax-stadion de erétribune betreedt om de thuiswed strijd van FeijenoordAmsterdam te bekaken dat tegen Philips-Eind hoven speelt om het bezit van de tweede plaats achter het oppermach tige Feijenoord-Rotterdam, klatert er altijd een dankbaar applausje op van de toeschouwers die zich hem nog herinneren als „Cruyffie", die als een bliksemschicht de verdedi ging doorkliefde. Ach ja. Ik wou dat het vast 1978 was In 1978 is Johan Cruijff 31, Dick van Dijk 32, Arie Haan 30, Barry Hulshoff 32, Piet Keizer 35, Ruud Krol 29, Gerrie Mühren 32, Johan Neeskens 27, Heinz Stuy 33, Wim Suurbier 33, Ruud Suurendonk 35 en SJaak Swart 40. Ik denk dat Sjakie het afscheid van Johan niet meer als aktief speler zal mee maken. Voor Cor Coster, schoonvader van Johan Cruijff, zal dat zevenjarig contract dat hij met Ajax sloot ook een hele opluchting zijn. Want la ten we wel wezen: hij heeft ook zijn zaak in Amsterdam, is afhankelijk Levitan, wiens gevoel voor publici teit het telkenjare meer gaat win nen van de noodzakelijke beroeps ethiek van de sportjournalist, heeft dan ook weer zorggedragen voor een nieuwe „vedette". Schoof hij vorig jaar, toen Merckx' heerschappij immers ook al vast stond, de Franse Spanjaard Luis Ocana als de Grote Vechter naar voren, wat een grandioze misluk king bleek, ditmaal haalde Levitan waarlijk het onderste uit de troebe le kan. Niemand anders dan de morsige Portugees Joagquin Agos- tinho, een 28-Jarige, van koersintel- ligentie volmaakt gespeende recht- toe-recht-aanrijder, ondergebracht in de Hoover De Gribaldy-equipe van de zeer omstreden (want al di verse malen uit de koers verwijder de) nachtclubeiigenaarploegleider Rafael Geminiani, is volgens Levi tan Merckx' concurrent nummer één Meer dan enig hol gelach van voor al Belgische, maar ook Italiaanse en zelfs Franse insiders heeft dat niet teweeg gebracht. Maar pas op: meer dan eens heeft een „voorspel ling" van Levitan gevolgen gehad. Al was het maar in de dagen dat de Franse wielersport een opvolger van Jacques Anquetil brood nodig had en de als zodanig aangekondig de Lucien Aimar op minstens raad selachtige wyze de ronde won. Agostinho, de half-analfabetische ex-mijnwerker uit het Portugese oord Torres Vedra, debuteerde in '67 in de Tour eh trok wél aller aandacht door simpelweg (soms) zeer hard te rijden. In '69 won hij ritten in Mulhouse en Revel, ein digde op de achtste plaats en werd als curiositeit rondgevoerd in het circuit van de na-Tour-criteriums. Waar hij zich toch een vaste plaats in het peloton verwierfwinnaar van de tijdrit om de Trofeo Barac- chi, samen met Herman van Sprin- gel, winnaar van de Ronde van Portugal, maar aldaar gedeklasseerd wegens doping. In de Tour van vorig Jaar reed Agostinho weer onverminderd hard maar ook allerminst slim. Hij ves tigde toen de aandacht op zich, door, nadat hij zich met zijn ploeg maat Mogens Frey een fikse voor sprong had verworven op weg naar Mulhouse, in de eindsprint tegen diezelfde Deen niet alleen via de pedalen maar ook met de vuist te bestrijden. In dit seizoen presteerde Agostinho, in Januari getrouwd, nog niets. Onveranderlijk keerde hij in de etappekoersen al zeer ^spoedig huiswaarts, naar zijn volgens zeg gen al te vurige schone. En toch zou die Agostinho de reve latie van deze Tour moeten worden. Ach, de volgers in het vrijdag pas tot leven komende Mulhouse zullen wel zien. Ten opzichte van alles geldt: verliest de Tour weer wat meer van zijn allure? Coalitie Zullen Rober de Vlaminck en Joop Zoetemelk (of omgekeerd) er nu werkelijk in slagen een coalitie te- van zijn klandizie, en welke Am sterdammer, laat staan Aajacied zal nog iets van hem willen kopen als hy Jopie versjacherd heeft aan die gastarbeiders in Spanje? „Schoonva der. let op uw saeck!", zal meer en meer zyn devies zyn geworden, dus hij allang blij dat hij zich weer met opgeheven hoofd onder zijn stadge noten kan bewegen. Vooral die laat ste truc, waar sprake van was, zou hem verder leven in Amsterdam on mogelijk hebben gemaakt. Volgens de kranten kwam het er op neer dat Crijff voor 1.2 miljoen aan Ware- gem in België zou worden verkocht, waarna Feijenoord voor bijvoorbeeld 2 miljoen Cruijff weer van Ware- gem zou hebben overgenomen om de rransfersom van 3 miljoen voor Ne derlandse clubs te omzeilen. By na dere bestudering blijkt, dat dit hele verhaal door telefonische communi catiestoringen verhaspeld ls. Feye- noord klopt. Die 2 miljoen klopt. Maar Waregem is verkeerd ver staan. dat moest Hanegem zijn. Het zat zo: Ajax zou Hanegem kopen voor 1,2 miljoen, en dan zou Feije noord Cruijff kopen voor 2 miljoen. Zo zat het. U weet hoe slecht die telefoonverbinding met Majorca is. Het voetbalweekblad „10" heeft Leo Hom gevraagd welke tien scheidsrechters hij de beste vond. Horn kwam maar tot acht, de rest achtte hij beneden de maat. (was hij tot negen gekomen, dan had ik moeten schrijven dat hij de rest be neden maat negende, maar dat ls een andere, meer taalkundige kwes tie). Hoe ziet Horns lijstje eruit? 1. Boogaerts, 2. Dorpmans, 3. Van Ravens, 4. Keizer, 5. van Gemert, 6. Van der Kroft, 7. Boosten, 8. Pij per. gen Merckx te smeden? Gaat de oude truc met de „vrijbuiters van Pellenaars" nu werkelijk nog op? Rijdt Motta nu eens echt hard? Heeft Petterson niet teveel gegeven in de Italiaanse ronde? Kan de ronde nu écht zonder concurrentie voor Merckx? Kruipt Joop Zoete melk uit zijn schulp? Vragen waar op een antwoord gegeven wordt in drie tijdritten en op 45 grote en kleine hellingen in hét parcours. Maar één kwestie is eigeniljk nog de interessantste. Deze: wat maakt Merckx er voor een Tour van? Een „berekende" of een spectaculaire? Een ronde zoals Anqeutil die placht te winnen, of een Tour zoals Merckx hem zelf, bij zijn debuut in '69 maakte: elke dag koersend, het peloton dagelijks teisterend, op het vlakke zowel als in de bergen. Gisteren rond drie uur in de mid dag meldde de maestro zich bij de inschrijving. Hij zag er blakend van gezondheid uit. Belgische collega's zeiden glimmend van plezier: „Zo goed heeft Merckx er nog nooit uit gezien" Beantwoording van de vraag welke ronde Merckx zich voor 1971 heeft voorgenomen, bleef even wel uit. Gevraagd naar de concur rentie somde hij het traditionele rijtje op: Petterson, Ocana, Zoete melk'. !8JUNI-2eefc1«km DUINDIGT, 27 JUNI - 1.30 UUR Tatusca d'Avril-prijs: Jackie Spen cer, Josje W, Jacques, Jensen - O Marijkeprijs: John Buitenzorg, Ju nior Volomon. Joke Dartel, Iris.1 Kan - PeterhofprijsGay, Impor tant D, Henriette Signal, Gay Fez - Haagse Ooievaar: Heather Hill, Stal De Bloemert, Forest Star, Astrologer - Grote Prijs der Lage Landen: Une de Mai, Vaisionnes D, Un Coeur B, Henri Buitenzorg - Quicksilver S- prüs: Florissant, Eronica W, Fon- tanes, Rheteur - Torrid Song-prys: Fire Bird W, For Ever, Alchimist. Fluitlijster S - DrafsportprijsCapri Pilot, Phoenix. Doncaster, Blason - Star Rodneyprijs: Ivonne Mac, Har dy Regina, Francisco. De rest bleef dus onder de maat voor Horns top tien. Wie behoren tot die rest? U en ik natuurlijk, Maar ook: Brouwer, Hoppenbrou wer, Klopper, Derks, Corver, Ver voort, Aalbrecht, Klaassens, Beek, Bentvelzen, om enkelen te noemen die in het afgelopen seizoen eredi- visiewedstruden hebben gefloten. Het is aardig Horns top acht te verge lijken met het lijstje dat Voetbal International publiceerde van de scheidsrechters die de meeste (min stens 15) eredivisiewedstrijden heb ben gefloten in het seizoen 1970- 1971. Het zijn er elf, ik vermeld ze in volgorde met het aantal eredi visiewedstrijden erachter: 1. Van Ge mert (26). 2. Brouwer (25), 3. Boo gaerts (24), 4. Van der Kroft (23), 5. Boosten «21), 6. Van Ravens (21), 7. Keizer (20,), 8. Pijper (19), 9. Hop- peribrouwer (16), 10. Klopper (16), 11. Derks (15). U ziet. Horns nummer 2 zit er niet bij: SJef Dorpmans, maar dat is een begrijpelijke zaak, hij is geruime tijd geblesseerd geweest en kwam daar door niet aan 15 wedstrijden toe. Opmerkelijk is dat Brouwer, die met 25 wedstrijden pal achter Van Ge mert op de tweede plaats staat wat gefloten eredivisiewedstrijden be treft, bij Hom niet voorkomt. Voor de rest klopt Horns mening wel met de realiteit, al is de volgorde wat anders. Maar dat zegt niets. Er zijn veel eredivisiewedstrijden die een zacht eitje zijn voor de scheidsrech ter, terwijl een topper in de eerste of tweede divisie krachtige leiding •vereist. Dat verklaart mijns in ziens, waarom Boogaerts. Van Ra vens en Keizer in aantal eredivisle- wedstryden niet bovenaan staan.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11