ippon maakt indruk op de ïngelse „EEG-twijfelaars" „TOP-GEHEIME" DOCUMENTEN ACHTELOOS GEDISTRIBUEERD iderhandelaar uur lang in Lagerhuis ondervraagd Lichtend voorbeeld i» Israël keert OAE rug toe JMQMi MMMHIEWi-r Lissabon bezorgd over Chinese infiltratie LEIDSCH DAGBLAD Nasser was slecht op de hoogte van belangrijke zaken VS-ministerie van Justitie contra de „Post" DIENSTPLICHT IN AMERIKA MET TWEE JAAR VERLENGD foAG 25 JUNI 1971 LEIDSCH DAGBLAD ti betoogde dat Nieuw-Zee- ^cter aan zijn trekken is ge- jjfi dan het zelf had verwacht, ■kt wordt dat de gegarandeerde V jmprijzen aanzienlijk hoger iggen dan het gemiddelde over ïlopen jaren, al is Nieuw-Zee- at dit betreft niet helemaal n. Van groot belang is ook dat grote gemeenschap haar zui- U' lus niet elders zal afzetten t dit een nadeel voor Nieuw- opleveren. Lagerhuis was echter ongerust situatie na afloop van de Üf jarige garantieperiode. Maar s vol vertrouwen dat de re- wezen zal worden geconti- Als alles goed gaat zou Zeeland er alleen maar beter den, noemde tegenover de brie- .(jknti's die steeds weer door van de pro's worden overstemd r waarop Nieuw-Zeeland emburg is behandeld als een d voorbeeld van de welwillen- ding van de zes wier belang- jpjjoncessies opwegen tegen de Van onze correspondent) ÜDEN (GPD) Na het succes van de onderhandelingen xemburg tussen de Zes en Groot-Brittannië over toetre- ran Londen, ziet het er naar uit, dat de twijfelaars onder inservatieve Lagerhuisleden definitief tot voorstanders en te zijn bekeerd. de gunstige regeling voor de Nieuwzeelandse zuivel heeft tstekende indruk gemaakt. Gisteravond kreeg minister Rippon eine ovatie van de „pro-marketeers" onder de conservatieven lij verslag uitbracht over de beslissende ronde in Luxemburg, werd een uur lang grondig door het Lagerhuis ondervraagd. kregen van de Nieuwzeelandse pre mier Holyoake door diens verklaring, dat geen ander land ter wereld te genover de Europese Gemeenschap zulk een bevoorrechte positie zal in nemen als Nieuw-Zeeland. Rippon trachtte ook de bezorgdheid weg te nemen die er over Engelands bijdrage aan het landbouwfonds be staat. Groot-Brittannië is het land dat ten opzichte van de rest van de gemeenschap het meeste voedsel moet invoeren en daarom het meest zal moeten betalen. Omdat de boterberg is weggesmolten en de landbouwprij zen in de gemeenschap de laatste vier jaar zeer weinig zijn gestegen, bij oplopende wereldprijzen, zijn de kos ten van de landbouwsteun vermin derd. Geschat wordt daarom dat het EEG-budget voor 1977 700 min dollar lager zal zijn dan de Britse regering in december vorig jaar had gedacht. De Britse netto-bijdrage zal in 1973 ongeveer 100 min pond (850 min gul den) bedragen welk bedrag in 1977 misschien tot 1,7 miljard gulden zal stijgen. Wat dit betreft heeft Enge land een veer moeten laten, omdat het op wat gunstiger cijfers gehoopt had. Hierover schreeuwen de anti's moord en brand. Zij weeklagen, dat zij, terwijl de Britten miljoenen moe ten opbrengen om de Franse land bouw te steunen, zelf niet meer goed koop terecht kunnen bij hun beste 'eigen melkboer'. Rippon verweet hun, dat zij, wanneer zij zo bezorgd zijn over Nieuw-Zeeland, zeker bereid moeten zijn dit land een hogere prijs te betalen. Er is nog veel werk te doen. Want Engeland moet ook nog overeenstem ming met de gemeenschap bereiken over kapitaalbeweging, de Europese investeringsbank, de waarborg van werkgelegenheid voor Noord-Ierland en de positie van de Kanaaleilanden, alsmede over het eiland Man waar voor een associatieverdrag met de EEG wellicht de beste oplossing zal zijn. Goede Europeanen Het belangrijkst, aldus Rippon is, dat de Britten zoals van hen werd verwacht, getoond hebben goede Eu ropeanen te zijn en dat de gemeen schap heeft bewezen de politieke wil te bezitten om met Engeland samen te gaan. Wat de politieke toekomst van Europa zal brengen, is niet te zeggen, zei de heer Rippon. De kwes tie van federatie of confederatie is nog lang niet aan de orde. We zullen langzamerhand onze economie en an dere dingen harmoniseren en moeten dan maar afwachten wat er gebeurt. Inmiddels moet de Labourpartij haar eigen EEG-crisis oplossen waar mee in feite de toekomst van de par tij op het spel staat, wanneer deze er namelijk niet in zou slagen haar ge loofwaardigheid te bewijzen. Want de Labourregering wilde aansluiting bij de EEG. Oppositieleider Wilson hield zich, gezien de interne partijmoeilijk heden ook donderdag nog op de vlak te. Tegen zijn wil besloot het partij bestuur om een speciale EEG-confe- rentie te houden welke voor 17 juli is vastgesteld. Wilson beseft dat er veel meer tijd voor nodig is om La bour op het goede EEG-spoor te brengen. Te verwachten is dat de linkse boemannen van de vakbewe ging het juli-congres tot een uit spraak zullen dwingen in welk geval het vrijwel zeker is dat het congres een 'neen' zal laten horen. In dat geval is het aanzien van de Labour partij alleen nog maar te redden wanneer de Lagerhuisfractieleden in oktober individueel vrijgelaten zullen worden' bij de eindstemming over de EEG, zodat de ongeveer 100 pro's voor een overtuigende Lagerhuisbe slissing ten gunste van toetreding kunnen zorgen. ÏJDE BRITSE ÏUJGER IN JRKSHIRE GEGRAVEN J i RIFFIELD (AP) Bij Gar- in de buurt van Driffield in Yorkshire, hebben archeo- graf blootgelegd van krijgsman, die in zijn strijd- begraven. Het graf lert van 200 jaar voor Chris- Het betreft vermoedelijk 'n nhoofd. In de wagen trof men bezittingen van de over- aan. Het goed bewaar- skelet van de krijger is 1.78 ir lang. De archeologen me- dat hij 35 Jaar oud is ge- GrootBrittannië zijn tot toe slechts acht van derge graven gevonden, zeven in vorige eeuw en het achtste ig Jaar geleden. uwe vondst wordt be- ouwd als de belangrijkste i allemaal. Het lichaam van stamhoofd, dat begraven in geknielde houding, lag sn de twee wielen van de gen. Duidelijk was 'e' Hen dat elk wiel 12 spaken a" tt gehad. ■agen ook metalen voorwer- in de buurt, afkomstig van gebit en de teugels van het rd. Voorts trof men vier ko en wieldoppen aan, een bron- knoop en een stuk van een azen schede van een dolk een zwaard. Tenslotte i varkensschedel opge- 5 ven, vérmoedelijk voedsel de overledene op diens weg ir het hiernamaals. JERUZALEM (Reuter, AP) De Israëlische regering heeft besloten haar schenking van tienduizend gul den (in de vorm van tenten en me dicamenten) aan de Organisatie van Afrikaanse Eenheid in te trekken. Voor hulp aan' Afrikaanse landen zal zij niet langer gebruik maken van de OAE, omdat in die Afrikaan se organisatie de uiterst-linkse vleugel de macht heeft overgenomen. Zoals bekend heeft het Israëlische aanbod aan de OAE geleid tot scher pe kritiek van de zeer sterke Joodse gemeenschap in Zuid-Afrika. Zuidafrikaanse regering gaf als haar mening, dat de goederen ge bruikt zouden worden door Afrikaan se guerrillastrijders. Er is een tijde lijk verbod op het overmaken van financiële hulp aan Israël afgekon- did. In geheel Italië heeft het toe risme de afgelopen dagen grote overlast ondervonden van een staking van honderdduizend man hotelpersoneel, dat hogere lonen wenst. Buiten Rome is die staking intussen ten einde, maar in Rome besloot het personeel van de ho tels de staking nog tot midder nacht van vrijdag op zaterdag PRETORIA De Portugese mi nister van Buitenlandse Zaken Pa tricio, die in Zuid-Afrika vertoeft, heeft gisteren in Pretoria gezegd, dat Portugal hoopt op een regeling in de kwestie-Rhodesië. Een regeling in deze kwestie zou een belangrijke ver betering brengen in de economie van Portugal en Mozambique, aldus de minister, Patricio verklaarde op een persconferentie, dat hij verleden week besprekingen heeft gevoerd met zijn Britse ambtgenoot Sir Alec Dou glas Home over mogelijke opheffing van de blokkade van Bei Ra en een regeling in de kwestie-Rhodesië. Patricio meende te moeten waar»- schuwen voor wat hij noemde de toenemende communistisch-Chinese infiltratie in de staten' Tanzania en Zambia. „Er bestaat geen economi sche rechtvaardiging voor de Tan- zamspoorweg. Dat was slechts een politieke actie. Tanzania en Zambia worden steeds afhankelijker van Chinese infiltranten. Dit is een' zeer ernstige situatie", aldus Patricio. De minister voegde daar aan toe dat zijn land zich eveneens grote zorgen maakt over de uitbreiding van de Russiche marine in de Indi sche Oceaan. Patricio zei dat de maatregelen te gen de terroristische activiteiten langs de noordelijke grens van Mo zambique en de oostelijke grens van Angola succes hebben. Portugal zal voortgaan de terroristen zo lang als nodig is tegen te houden, aldus Pa tricio. voort te zetten. De ambassadeur van Rood-China in Rome moest dientengevolge een receptie voor driehonderd gasten in het Grand Hotel afzeggen. De pers consta teerde een „zorgwekkende daling" van het aantal toeristen in Rome. Geen wonder, want de toeristen moeten zelf hun kamer schoon houden en hun bed opmaken en hun maaltijden buiten de deur gebruiken... Op de foto: een beeld van betogende hotelstakers in Florence. Maak Jeruzalem tot internationale stad VATICAANSTAD (AP) Paus Paulus heeft gisteren een nieuwe roep gedaan Jeruzalem te maken tot een internationale stad. Dit de stad in plaats van „een voorwerp van onverzoenlijke controverse oneindig conflict" kunnen maken tot „een centrum van eendracht, vrede en geloof". De Paus zei dit op de jaarlijkse vergadering van de kardinalen. Hij deed eveneens een oproep voor vre de in Vietnam, Pakistan en het Mid den-Oosten. Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 10 juli 1971 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Leiden. CAIRO (AFP) Het besluit om de Egyptische troepen in juni 1967 uit Sinai terug te trekken is buiten medeweten van Nasser genomen. Toen hij het hoorde, haastte hij zich naar het hoofd kwartier van de strijdkrachten om het te annuleren, maar het was al te laat. Dit heeft Heykal, hoofdredac teur van het blad „Al Achram" en één van de naaste medewer kers van wijlen president Nasser in een vraaggesprek voor de Egyptische televisie verklaard. WASHINGTON (AP) Het Amerikaanse ministerie van Justi tie heeft gisteravond bij het Hoog gerechtshof beroep aangetekend te gen een beslissing van het hof van beroep in Washington om te voor komen. dat de Washington Post zal voortgaan met de publikatie van het geheime Pentagon-rapport over het Amerikaanse aandeel in de Vietna mese oorlog. Als de post in staat gesteld wordt om de publikatie van deze artikelen voort te zetten, zo zei advocaat-generaal Irwin N. Griswold zal onherstelbare schade worden toegebracht aan de nationale vei ligheid en de Amerikaanse buiten landse betrekkingen. De regering ging in beroep nadat het hof van beroep van het district Columbia geweigerd had zijn bepa ling te herzien dat de Post vrijdag om 18.00 uur de publikatie var artikelen mag hervatten. Griswold zei dat aan de Post een publikatieverbod moet worden opge legd totdat de regering heeft kun nen vaststellen welke gedeelten van het Pentagon-rapport niet mogen worden gepubliceerd. Heykal legde er de nadruk op dat Nasser in 1967 al een belangrijk deel van zijn macht kwijt was. Hij he kelde voorts de „chronische kwaad" van de pressiegroepen in Egypte en de andere Arabische landen. De eer ste pressiegroep ontstond in Jemen, toen Koning Saoed van Saoedi-Ara- bië en andere Arabische leiders ge dwongen waren de steun van de stamhoofden te kopen met „stromen goud". Direct na de oorlog met Israël trad een tweede pressiegroep naar voren, die had meegeholpen aan de liquidatie van de eerste. Als bewijs voor het optreden van de pressie groepen onder het bewind van Nas ser bracht Heykal de zaak ter spra ke van de inbeslagneming van een vliegtuig van de Egyptische lucht vaartmaatschappij door de Zwitserse regering. Nasser was aanvankelijk niet op de hoogte van deze zaak. Nassers kabinetschef voor voorlich tingszaken Sami Sjaraf, had de mi nisters verboden deze kwestie in de ministerraad aan te roeren. Nasser, aldus Heykal, zou ook verder niets geweten hebben als ik niet besloten had hem in te lichten. De inbeslag neming van het toestel in Zwitser land hield verband met een schuld van 23 miljoen dollar van de Egyp tische televisie aan Zwitserland en „met een groots opgezette zwendel" Heykal meende dat de fouten die de jongste pressiegroep in Egypte heeft gemaakt, het gevolg zijn ge weest van een gebrek aan politieke scholing. Tot slot wees Heykal erop, dat de wijziging die zich pas kort geleden in de Egyptische topleiding heeft voorgedaan, van geen enkele betekenis zal zijn als de geest en de sfeer waarin de Egyptische be volking leeft, ook niet radicaal ver anderen. De vernieuwing, aldus Heykal, zal geen gevolgen hebben als de demo cratie die tot dusver vóór het volk werd gemaakt, niet dóór het volk gestalte krijgt. Na de onthulling van Pentagon-stukken dooide NYT WASHINGTON (GPD) Een van de weinigen, die bij de eerste publikatie uit het rapport over de oorlog in Vietnam (op 13 juni in de New York Times), begreep waarover het ging, was de Ameri kaanse minister van Defensie Meivin Laird. Hij had het werk na zijn in functie treden, begin 1969, doorgenomen. Laird werd op zaterdagavond 12 juni op de hoogte gesteld van de omstandig heid, dat de telexlijnen van de New York Times naar de bij de NYT aangesloten nieuwsdagbla- den kopij bevatten over een Pen- tagon-studie. Hoewel de Times pas de volgende dag, maandag bekend zou maken dat het documenten betrof uit een als 'top-geiheim' geclassificeerd rap port, wist Laird meteen waar het om ging. Hij belde zijn collega van Justitie Mitchell op, maar pas maan dag ondernamen regerings-juristen de eerste stappen om verdere pu- blikaties van de serie te blokkeren. En tenslotte was het dinsdag, na de derde aflevering, dat de Times door een rechtbank in New York „tijde lijk" gedwongen werd de publikatie te stoppen. In het ministerie van Buitenland se Zaken, dat geacht werd in het bezit te zijn van twee exemplaren van de studie, ontstond verwarring omdat niemand het rapport wist te vinden. Het verhaal gaat dat men tenslotte telefonisch contact zocht met de voormalige minister Dean Rusk in Georgia waar hij nu hoogle raar in internationaal recht is, en vroeg of hij iets van de documenten afwist. Rusk zei nooit van het rap port gehoord te hebben. Het werd tenslotte gevonden in de paperas sen die door Rusk en door William Bundy, de toenmalige onderminister van Buitenlandse Zaken, vermoede lijk ongelezen in de archieven van het ministerie waren achtergelaten. Het Pentagon (Defensie) kon wel snel de hand leggen op zijn eigen exemplaren, maar andere bevonden zich in het bezit van oud-president Lyndon Johnson, diens ministers van Defensie Robert McNamara en Clifford, en twee exemplaren bleken in het bezit te zijn van de Rand Corporation, een studiegroep van in tellectuelen waarvan enkelen aan de samenstelling van het rapport heb ben meegewerkt. Met deze schijn baar achteloze distributie kon de regering moeilijk blijven volhouden dat ze de grootste zorg in acht had genomen waar het top-geheime do cumenten betrof (de exemplaren van de Rand Corporation zijn overi gens onlangs overgebracht naar het Pentagon) Nog afgezien van het vraagstuk van de klassificatie van „geheime docu menten" ging het ministerie van Justitie in de eerste plaats om het beginsel, dat (al of niet ten onrech te) als geheim geklassificeerde docu menten niet straffeloos in de open baarheid mogen worden gebracht. Op die basis werden de New York Times en de Washington Post gedag vaard. maar in het vasthouden aan dit principe raakte het ministerie ver wikkeld in de belangrijkere vraag in hoeverre de rekening van een „open democratische samenleving" als de Verenigde Staten het recht heeft de dagbladen het zwijgen op te leggen, waar het artikelen betreft die nog ge publiceerd moeten worden, want dat zou neerkomen op censuur. Hoe ge compliceerd deze kant van de zaak is en hoe gevaarlijk ook als moge lijk precedent in de jurisprudentie, blijkt uit de manier waarop de recht banken zich hiermee, tastend, bezig houden. Het ziet ernaar uit dat het Hooggerechtshof eraan te pas zal moeten komen om voor het eerst hiervoor een regel vast te leggen, waarbij het de vraag is of men de zaak daar snel genoeg aanhangig kan maken voordat het hof in Juli aan zijn zomerreces van drie maan den begint. Arthur Goldberg, voormalig lid van het Hooggerechtshof en later de ambassadeur bij de Verenigde Naties verklaarde dezer dagen op een com missievergadering van het Congres dat 75 procent van alle regeringsdo cumenten naar zijn mening geen en kele aanspraak kon maken op het etiquette „geheim", dat 15 procent ervan alleen voor korte tijd „ge- klassificeerd" behoefde te worden, en dat slechts 10 procent gedurende langere tijd geheim diende te blij- WASHINGTON (AFP) De Ame rikaanse Senaat heeft gisteren met 72 tegen 16 stemmen de dienstplicht verleng. De goedkeurende tekst be vat een amendement van senator Mansfield, leider van de Democra tische meerderheid, dat de volledige terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Indo-China eist binnen negen maanden, mits de Amerikaan se krijgsgevangenen door Noord- Vietnam worden vrijgelaten. De re gering acht zich niet door dit amen dement gebonden. Ook is bepaald dat er in de twee jaar van de verlenging van de dienstplichtwet ten hoogste 270.000 man mogen worden opgeroepen. Deze twee bepalingen moeten nog door het Huis van Afgevaardigden worden goedgekeurd, waarna het ge heel door een gemeenschappelijke vergadering van Huis en Senaat moet worden aangenomen. De kans op aanvaarding wordt in Washing ton twijfelachtig genoemd. Referendum in New York De Newyorkers zullen zich in novem ber van dit Jaar in een referendum uitspreken over de vraag of hun stad de 51ste staat van de Verenig de Staten moet worden, of deel moet blijven uitmaken van de staat New York. waarvan het parlement zetelt in Albany. Volgens burgemeester Lindsay besnoeit het parlement in Albany teveel op de uitgaven van de stad, met name voor gezondheid, onderwijs en sociaal welzJLi.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9