Deze ramp is maar een voors Nieuwe politiewet een van de eerste taken van nieuw kabinet Hotelhouder loopt Belgische val wordt gepakt m en Bengaleninternationale hulp moet worden voortgezet Bergen NH ontslaat wethouder TitlJDAG 25 JUNI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 CALCUTTA De wereld mag zich nog niet van India ifwenden. Indiase autoriteiten en buitenlandse dokters ver- :ekerden dat het rampzalige vluchtelingenprobleem in het Bengaalse landschap van dood en armoe nog maar het be- [in zal zijn van een veel afgrijselijker ramp wanneer de wereld haar hulp niet zal voortzetten. „In 1944 stierven in Bengalen ier miljoen mensen van de hon- vertelde Basanta Gupta, van de bitter gestemde lei- jrs van het hulpwerk in het dis riet Nadia. „Er zullen er nu nog leer omkomen wanneer de men. >n in. de rijke landen vinden dat ons na één gift weer mogen in- iilen voor hun welvaart". Door Ary Jassies hongersnood i nhet in diep In gedompelde West-Bengalen Jkt onafwendbaar. Maar het valt verwachten dat de honger nog =el eerder zal toeslaan in Oost-Pa- istan, het wingewest dat moet 5odbloeden. Alle vluchtelingen in kampen van Calcutta en de jstvelden langs de weg naar de vertellen dat in Oost-Pakistan let alleen de oogst tengevolge van burgeroorlog is mislukt maar dat de transporten over land niet er mogelijk zijn. Waar de West- ikistaanse troepen hun slachtpar- |en niet kunnen uitvoeren komt het spook van de honger wel ;s. Grootste ramp Calcutta staarde dokter Peter ohde, de modische coördinator van aritas India, lange tijd somber üor zich uit. „Ik geloof dat dit de ■ootste ramp uit de geschiedenis ordt", zei hij toen. Net als alle engaalse autoriteiten sprak Rohde lornamelijk over zijn vrees dat de Jke landen India weer zullen iten wanneer de schok van r.-reportages is uitgewerkt. „Laat I, mensen toch in Europa niet al en aan de cholera denken", J, „waar het om gaat is, dat als vluchtelingen niet aan cholera erven ze aan iets anders zullen erven. Het zullen er miljoenen in wanneer de hulp niet wordt ortgezet". kan de toekomst in West-Ben- ilen nog afschuwelijker zijn dan dramatische werkelijkheid van indaag. In een dorpje ten oosten Calcutta was een krantenknip- opgehangen op een boom waar- Ier een dozijn uitgemergelde li- ïamen bewegingloos lag uitge rekt, terwijl zwermen dikke vlie- hen belegerden. Het artikel laakte melding van een rede van Indira Gandhi in het par- ment. Onder de woorden „India door de hel moeten gaan" ston- m dikke rode potloodstrepen. Onvoorstelbaar problemen die in Imdia om een ilossing schreeuwen zijn inderdaad ivoorstelbaar groot. Het is bekend it dit uitgestrekte en verdeelde nd met gigantisch zware economi- 'di he en sociale problemen worstelt. et onderhoud van de vluchtelingen est India anderhalf miljoen gulden g. Het is duidelijk dat het .^overzichtelijke vluchtelingenpro- eem een economische bedreiging et de kracht van een tornado voor een land, dat al niet in aat is om meer dan de helft van |n 620 miljoen inwoners voldoende eten te geven. et heeft er echter alle schijn van it de grootste volksverhuizing uit geschiedenis en de honger die op et bloedbad in Oost-Pakistan volg en niet meer dan de morele ver- iitwaardiging van rijkere en mach- ier naties zal opwekken. Amerika, est-Duitsland en de andere do- irlanden (behalve Engeland) aaronder ook Nederland, gaan istig door met het verlenen van de onomische steun zonder politieke orwaarden aan West-Pakistan, de enselijke ellende van miljoenen Ijft een blanco blaadje in de poli- i agenda. Verbittering weet verder hoe bevreesd het 'sten is dat Pakistan in de han- n China zal vallen. De ver- ttering over dat alles is in India oot. Bengaalse journalisten vroe- deze Nederlandse verslaggever eermalen op beschuldigende toon: Vat hebben wij aan de hulp van iderland als uw land met de an- >re hand geld geeft aan Pakistan, it daarvoor wapens koopt om nog vluchtelingen naar ons toe te gen?" ele van deze journalisten zeiden te Eloven dat India er in de toekomst an zal ontkomen om het usachtige vluchtelingen-vraagstuk, at politiek noch sociaal oplosbaar Jkt, via het voeren van een oorlog beslissen. Zelfs de angst voor Ihina, de vijandige reus uit het oorden, zou verdwijnen voor de Qontkoombare realiteit dat India r eigen kracht machteloos staat Jgenover de immense rampspoed lie haar heeft overvallen. Boven- ien dreigt nu voor Indira Gandhi complete bankroet van de leu- waarmee zij de verkiezingen i het Rode Kruis-gebouw gebruik te ook majoor Jethmal de woorden die we deze week overal in kanto ren, hotels en ziekenhuizen in West-Bengalen hoorden: „De druk op de regering om oorlog te voeren wordt steeds groter. De arme massa in India begint nu pas te ontdek ken dat het voedsel naar de vluch telingen gaat en dat deze willen werken voor vijftig cent per dag, een kwart van waar zij zelf genoe gen mee nemen. Iedereen zegt nu: een oorlog is veel goedkoper. Be vrijd Oost-Pakistan en we kunnen weer eten. Ook hier begint nu een hongerramp te dreigen. U moet kunnen begrijpen dat de mensen daar geen zin in hebben". Ellende Zo huivert men in India bij de ge dachte aan de toekomst. Het staat voor velen al vast dat de ellende die de wereld vanuit West-Bengalen heeft aanschouwd nog maar het voorspel vormt van de ware en hui veringwekkend massale ramp. De Nederlandse arts Henk Scheer sprak in dezelfde geest. „Ik geloof" zei hij, „dat de echte problemen nog komen. Honger en een uitbrei ding van de epidemiëen. Medicijnen zijn er nu volop. Maar wat heb je aan medicijnen als je ze in een rotzooi gooit. Dan haalt geen enkel medicijn iets uit". Andere buitenlandse artsen bena drukken de lugubere en dramati sche leemte die men tot nu toe in de voorzieningen in alle kampen aantreft: de bijna complete en ont hutsende afwezigheid van sanitair waterleiding. De helft van de 6.300.000 vluchtelingen ligt overal in West-Bengalen als afval langs de wegen uitgestrekt, hun enige dak is de hemel die ook nog de strie mende moesson-ragens op hen af stuurt. De ahdere miljoenen vindt men terug in de kampen, eindeloze modderpoelen, zeëen van uitwerpse len soms, waaruit ononderbroken het gehuil van de zieke en honge rende baby's opstijgt. Elk hygiënisch comfort ontbreekt Handel in blanke slavinnen MAASTRICHT De opsporings- brigade in het Belgische Genk heeft gisteren de Maastrichtenaar Frans gearresteerd, omdat zijn hotel In den Hoof in Maastricht wordt be schouwd als het centrum van een handel in blanke slavinnen. Via de hoteleigenaar zouden café's bars in België opdrachten ge in aan Grieken in Duitsland, die daarop meisjes naar België stuurden. Vorige week werden in België naar aanleiding daarvan acht arrestaties verricht. Woensdag werd de Nederlandse jus titie op de hoogte gesteld van het Belgische vermoeden, dat het cen trum van de handel in Nederland >u liggen. Mevrouw V., de echtgenote van Frans, reisde daarop naar Genk om bij1 de Belgische opsporingsbrigade n opheldering te vragen. Daar deel- en mee dat die alleen aan haar an.gegeven kon worden. De heer V. vertrok gisteren naar Genk, waar hij onmiddellijk werd Vorige week reeds de eerste 'arrestaties, ontkende OVERVAL IN VOLENDAM VOLENDAM Twee gewapende ïannen hebben gisteren een overval gepleegd op een filiaal van de Alge- icne Bank Nederland. Zij verdwe en met vierduizend gulden. De filiaalhouder was alleen in het kantoor, toen de mannen binnenkwa- Na een korte worsteling werd hij overmeesterd en grepen de twee het geld. Zij vluchtten in een auto, die later in Katwoude werd teruggevonden. Daar zijn ze vermoedelijk overge stapt in een andere auto. Tot nu toe ontbreekt elk verder spoor. In Muiden werden later op de avond twee mannen gearresteerd, die in het bezit waren van wapens en van de signalementen redelijk beantwoorden aan dat wat de filiaal houder had opgegeven. Bij een con frontatie herkende hij echter de beide mannen niet, zodat de kans groot is dat ze niets met de overval te maken hebben. hij iets met de zaak te maken te hebben. Van de acht vorige week gearres teerden, zijn er inmiddels zes weer op vrije voeten. Een aantal Duitse vrouwen is over de grens gezet. Zij bedreven volgens de politie prostitu tie in bars en cafés. Zij zouden, voordat zij naar Bel gië gingen, in Duitsland in moeilij ke omstandigheden hebben verkeerd. De Grieken hadden daaróm weinig moeite ze „aan te werven". De poli tie in Genk beschouwt V. als de sleutelfiguur in deze zaak. hier. Woensdagmiddag waren we in het in aanbouw zijnde Salt Lake City-kamp by Calcutta, dat straks aan 300.000 vluchtelingen plaats moet bieden. Tienduizenden zijn er nu al neergestreken, maar in deze onafzienbare tenten-stad, die het modelkamp van India moet worden, ontdekt men geen toilet. De behoef ten deponeren de mensen dan maar pal naast de schamele woonstee. Indira wil veel eer inleggen met dit j kamp in een moerassige streek dat DEN HAAG/ALPHEN De Haag wij gisteren als eerste buitenlandse journalist bezochten. Maar het Chef-kok dronk door warmte in keuken te veel heeft in de opbouw elke inspraak van de in rampspoed gespecialiseer de buitenlandse organisaties afge wezen. De fouten die men er aan schouwt zijn verbijsterend en legio. Nu nog is slechts één tent ingericht voor de voedsel-uitdeling, de tenten en lemen familiehutten worden bo vendien zo onthutsend dicht op el kaar geplaatst dat men moet aan nemen dat de hygiëne hier straks in modder en stank zal verdwijnen. Hoe dat dan straks met de voedsel- transporten in de vrachtwagens moet is een van de vele raadsels van een onbegrijpelijk slecht geor ganiseerde hulpverlening. Salk Lake City moet straks een oase in een hongerend en uitgeput land zijn, maar het heeft er alle schijn van dat het een oase zonder voedsel wordt. Tal van Rode Kruis-helpers keren met treurige verhalen terug uit het district Tipura. Honderden vluchte lingen waren daar deze week van hoger, uitputting, cholera en long ontsteking gestorven. De overstro mingen waren begonnen en het leed vooral onder de tienduizenden baby's snel toe. politierechter en officier van jus titie verklaarden om beurten, alle respect te hebben voor het beroep van verdachte, chef-kok en ook be grip voor de warme omstandigheden waaronder hij moet werken. Maar dat rechtvaardigt niet het feit, dat de kok uit Alphen aan den Rijn, onder invloed van drank verkerend zijn auto bestuurde. In de Prins Bernhardlaan slinger de hij zodanig, dat hij tegen een lichtmast botste. By de politie had verdachte mee gedeeld die avond en nacht 13 gla zen bier te hebben gedronken, welk aantal hij voor de rechter tot plm. 9 reduceerde. Doch de rechter hield zich maar aan de eerste opgave. Verdachte reed met een snelheid van 70 km. door de bocht en kwam links van de weg terecht. „Het was een foute boel", stemde verdachte in. De officier wilde er wel rekening mee houden, dat verdachte voor zijn werk het rijbewijs hard nodig heeft en hij nog niet eerder is veroordeeld. „Het is een warm en zwaar karwei in de keuken, maar bij alcohol geen autorijden". De eis luidde twee we ken gevangenisstraf en zes maanden intrekking rijbewijs, doch dit laatste voorwaardelijk met proeftijd De gelukkigsteOostpaki- staanse vluchtelingen hebben nog de beschikking over een tent. Maar elke vorm van hygiëne ont breekt ook hier en de honger dreigt een nieuwe ramp te ver oorzaken. In Nederland staat het gironummer twee jaar. Het vonnis werd dienover- nog wel even open. I eenkomstig. BERGEN De gemeenteraad van het Noordhollandse plaatsje Bergen heeft na een drie uur durend debat de socialistische wethouder van On derwijs en Sociale Zaken Cees Oor ver ontslagen. Dit gebeurde nadat de raad een motie van wantrouwen met zeven tegen zes stemmen had aan genomen, Cees Oorver zal nu worden opgevolgd door de KVP-er J. M. van Langen. Het ontslag van Oorver is de climax van een strijd tussen progressieve en behoudende groeperingen in de raad. De nu ontslagen wethouder is een voorstander van een jeugdhotel waar in de voorschriften uiterst soepel zouden zijn. Zo zou het gebruik van drugs en alcohol en het gemengd sla pen vanaf vijftien jaar worden toe- AD VERTEN TIE Voor het eerst fraude met computer AMSTERDAM „Voor zover ik weet, is dit de eerste keer in Ne derland dat er via een computer valsheid in geschrifte wordt ge pleegd". Dat zei de officier van jus titie mr. J. H. Bergsma gisteren bij de politierechter in Amsterdam. Verantwoordelijk voor deze „pri meur" was de 25-jarige kantoorbe diende O.K. uit de Bijlmermeer. De officier eiste tegen hem vier maanden, waarvan drie voorwaarde lijk. De in geldnood verkerende C maakte bij zijn werkgever drie ponskaarten met gefingeerde bruto lonen. De ponskaarten werden in de computer gestopt, waarna ze op een loonstaat terecht kwamen. De loonstaten werden door de boekhouding aan C. gegeven, die aan de hand daarvan de loonzak jes moest vullen. De gefingeerde sa larissen samen 2500 gulden stak hij in zijn zak. De politierechter voordeelde C. tot twaalf weken cel, waarvan negen voorwaardelijk. Munitieschepen in Zwarte Meer EMMELOORD (ANP) In de Noord Oost Polder is be roering ontstaan nu bekend is geworden dat er vijftien met munitie geladen schepen in het Zwarte Meer liggen. De schepen liggen 200 meter uit de dijk van de Noord Oost Polder dicht te gen een groot beschermd na tuurgebied. In de gemeenteraad van de Noord Oost Polder antwoord de burgemeester F. M. van Pan- thaleon baron Van Eek donder dagavond op gestelde vragen dat het schepen zijn met munitie van en voor de Deutsche Bun- deswehr. Volgens de burgemeester komen er nog tien schepen bij. Een ver gunning ingevolge de Hinderwet die bij KB moet worden afgege ven is er nog niet, doch wordt binnenkort verwacht. B. en W. die niet van de aanwezigheid van de schepen op de hoogte waren, beraden zich over de ontstane situatie. Het tweede-kamerlid Meijer (PvdA) heeft de bewindslieden van Verkeer en Waterstaat, CRM en Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening inmiddels gevraagd of Rijkswaterstaat toestemming heeft gegeven voor het verankeren van de schepen en zo ja of zij die dan onmid dellijk willen intrekken. De aanwezigheid van de mu nitieschepen vormt volgens ver tegenwoordigers van o.a. de Commissie Waterwildreservaten Randmeren/ IJsselmeer en het Staatsbosbeheer een bedreiging voor de natuurreservaten, zo licht de heer Meijer toe. Formateur Biesheuvel sprak over taakverdeling departementen (Van onze politieke redactie) DEN HAAG De ministers van Binnenlandse Zaken en van Justitie in het nieuwe kabinet zullen zich direct na hun ambtsaanvaarding over het politie-vraagstuk moeten buigen. Formateur mr. Biesheuvel is namelijk met de vijf fractievoorzitters van de toekomstige regeringspartijen overeen gekomen, de vraag onder welk ministerie de poli tie moet ressorteren, niet nu te beantwoorden, maar in de nieuwe kabinetsperiode aan de betrokken ministers over te laten. Afgesproken is, dat de nieuwe minister van Binnenlandse Za ken, samen met zijn ambtgenoot van Justitie, zo spoedig mogelijk het ontwerp van een nieuwe Po litiewet aan de Tweede Kamer zal aanbieden. Waar er nu reeds vele -verlangens en adviezen van geïnteresseerde belanghebbenden, politie-organisaties e.d. op tafel liggen zal met hoge prioriteit, in ieder geval vóór 1 januari 1972 een nota met vraagpunten aan de Kamer worden voorgelegd. de verantwoordelijkheid van beide ministeries de nieuwe politiewet moet voorbereiden'. Nog niet geregeld Gedurende de vele uren, dat de for mateur gisteren met de vijf fractie voorzitters over de taakverdeling van de ministeries sprak, lag steeds het rapport van de commissieVan Veen als leidraad op tafel. Enkele malen werd conform dit rapport vol aanwijzingen over mogelijke wijzi ging in de bestaande taakverdeling beslist, soms ook kon men het nog niet eens worden en werden defini tieve beslissingen uitgesteld. Dat was o.a. het geval .nadat zeer uitvoerig over de competentievragen in de sector van de buitenlands-eco nomische betrekkingen was gespro ken. Er van uitgaande, dat de toe stand nu onbevredigend is Buiten landse Zaken en Economische Zaken zitten elkaar nogal eens in de haren is aan ir. J. A. P. Franke, oud- directeurgeneraal van de voedsel voorziening van het ministerie van Landbouw verzocht op korte termijn hierover een rapport samen te stel len. Hoewel ir. Franke, tegenwoordig voorzitter van het Produktschap voor Vee en Vlees, nog maar enkele we ken geleden een zware operatie heeft ondergaan, is hij toch gisteren al met zijn werkzaamheden begonnen. De formateur heeft hem daarbij op het hart gebonden, bij de te voeren gesprekken ook de nu demissionaire bewindslieden niet te vergeten. Mr. Biesheuvel hoopt reeds volgende week over ir. Franke's rapport te kunnen beschiken. Wijzigingen slissing de staf civiele verdediging, die nu onder de ministerpresident ressorteert, over te hevelen naar Binnenlandse Zaken. Ook werd ak koord gegaan met de instelling van een bureau wetenschappelijke raad voor het regeringsbeleid, waarvoor de premier de verantwoordelijkheid zal dragen. De verantwoordelijkheid voor het Huis van de Koningin gaat van Fi nancien over naar Algemene Zaken, dus naar de ministerpresident, die voor de Hoge Colleges van Staat en voor het Kabinet van de Koningin blijven, in tegenstelling tot het ad vies van de commissie, bij de minis ter van Binnenlandse Zaken. V olksgezondheid Het nieuw op te zetten ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygië ne zal, behalve met de taken, die nu vallen onder het directoraat-generaal voor de Volksgezondheid, worden belast met de uitvoering van de wet ten op de lucht- en bodemverontrei niging. Verder zullen tot de verant woordelijkheden van de hier te be- bewindsman komen te beho- de wettelijke maatregelen op het gebied van geluids- en trillingshinder en de uitvoering van de Hinderwet, de Vleeskeuringsweg, de Drank- en de Horecawet. De primaire verantwoordelijkheid voor de omvang van het verstrek kingspakket Ziekenfondswet en Al gemene Wet Bijzondere Ziektekosten blijft berusten bij Sociale Zaken. De verantwoordelijkheid voor de kwali teit gaat echter naar het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhy giëne. De uitvoering van de Algemene Bijstandswet blijft voorlopig 'n taak van CRM Overheveling naar Sociale Zaken levert zoveel technische pro blemen op, dat deze eerst grondig zullen worden bestudeerd alvorens tijdens de kabinetsperiode een definitief besluit zal worden' geno men. Nieuw bureau Er zullen nog een aantal beslis singen moeten worden uitgesteld tot de zittingsperiode van 't nieuwe ka binet. Een aantal daarvan zal eerst worden bekeken door een nieuw op te richten bureau: ter bestudering van de interdepartementale taakver deling en de coördinatie.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7