Werkgroep milieubeheer gaat handtekeningenactie houden Leidenaars reden door na aanrijding J. Marks verliet Techn. School Leiden BONT laatste poging om aanleg Leidse Baan te voorkomen ZOMERSE ZOMERPRIJZEN 1 Kandidaten voor industrieterrein De Grote Polder Ruim 1300 gezinnen steunen Aktie Kanaal EINDEXAMEN GYMNASIUM GRONDVERKOOP WEER IN RAAD Aanleg Pauwbrug ÏRIJDAG 25 JUNI 1971 LEIDSCH DAGBLAD ADVERTENTIE VAN EGMOND - BREESTRAAT Internationale bontmode. BREESTRAAT 173 Lid stichting bontwaarborg. LEIDEN TEL. 23337 LEIDEN In een laatste verwoede poging om alsnog aanleg van de Leidse Baan te voorkomen is de Werk- roep Milieubeheer van de Leidse universiteit gisteravond i afloop van de tweede hearing in Leiden over deze zes- aansweg tussen Den Haag en Leiden begonnen met een andtekeningenactie. In samenwerking met het Co- té Leidse Baan in Leidschen- im, dat vorige week een hearing eld, zal worden geprobeerd zo- >1 mogelijk steun te krijgen or een resolutie, waarin wordt V wezen op de grote nadelige ge- r ilgen van de aanleg van de Idse Baan. Öe werkgroep constateert, dat de nleg van de weg een zware aan- sting betekent voor zowel de na- ur- en recreatiegebied als 't leef- maat van de Haagse en Leidse inenstad. Tevens stelt de werk- oep vast, dat de Leidse Baan de rkeersproblemen niet zal oplos- i, en dat in 1965 toen het besluit de aanleg werd genomen, de be ogen onvoldoende zijn afgewogen. ram van Leeuwen ADVERTENTIE ATTENTIE Parkeergelegenheid heeft U op minuut afstand, v. d. Werf- straat, Oude Rijn, Kaasmarkt. Twee minuten HooigrachtIr. Driessenstraat) Oude Vest en Langegracht (Lichtfabrieken). Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste mer- ken in te zien. Onze traditie is „altijd voor deliger" geen valse leuze „van zoveel voor zoveel" maar het gehele jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit door echte vakservice te bie den. Doet er uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen, horloges, klokken, settes, verzilverde artikelen, briljant. Juwelier - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. Daarom vindt de werkgroep, dat Inmiddels begonnen uitvoering a de weg onmiddellijk moet wor- en er aan een verkeers- Iviesbureau opdracht gegeven worden een technische ontwik- lingsschets te maken van een se- Pu i-metro-verbinding tussen Leiden Den Haag via Voorschoten en ^idschendam. Inmiddels zal alles het werk gesteld moeten worden het gebied tussen Leiden en Den :thag onder te brengen in een Na- maal Landschapspark. Beklemmend De grote belangstelling, die gis- ■avond in Leiden bestond voor de eede hearing over de Leidse Baan prof. dr. P. Sevenster zo- verrassend als beklemmend, blijkt dat de bescherming milieu niet langer be bouwd kan worden als een liefheb- i van een kleine groep, maar steeds meer mensen verontrust fjn. Met relatief weinig middelen", constateerde prof. Sevenster, "zou a a groot recreatief park te verwe- 1 Blijken zijn, maar ook nu weer irden die plannen doorkruist door aanleg van wegen. Dr. H. A. Udo Haes van de werkgroep sloot arbij aan en constateerde dat ook p inneer alle wegen volgens de eede nota ruimtelijke ordening nden worden aangelegd, Neder- d in 1980 toch te kampen zou heb- l met verstopte wegen. •e aanleg van recreatiegebieden de Randstad zijn nu vaak de ppers die van de wegenbouw j erblijven". Udo de Haes noemde arbij als voorbeeld de "Vlietlan- r{ n", die primair bedoeld zijn als (j] ndwinningobjecten ten behoeve n de wegenaanleg. Immers, zo zei 1 door de grote diepte die het wa- krijgt kan nu reeds worden vast- steld dat het in de toekomst als emwater volkomen ongeschikt zal „Snippers" Gedeputeerde dr. R. Eijsink- be un eed die "snippers" later en wees recreatieprojecten als het Briel- Meer, 's-Gravenwoude en het revelingenbekken. In een pleidooi »r de vorming van een Nationaal landschapspark tussen Leiden en Haag propageerde dr. Udo de i het aanbrengen van een zone- o-jug in het gebied. Vlak bij Den f aag zag hij als potentiële opvang- mtra het Haagse Bos, Meyendell, D uinrell en wat verder weg Duiven- e' lorde, yoor de omgeving van Lei- zag hij mogelijkheden, wanneer «ri vliegveld Valkenburg zou ver- i Rijnen. Het centrale gedeelte kan gehandhaafd blijven als stiltegebied speciaal voor die mensen die de rust verkiezen". De Leidse wethouder ds .A. J. Kret bleef gisteravond wat in het va ge met zijn standpunt over de Leid se Baan. Wel toonde hij zich een voorstander van het ombuigen van het beleid. "Het openbaar vervoer is in het verleden ten onrechte ach tergebleven. We kunnen echter niet alles van vandaag op morgen veran deren. Lange tijd hebben we het bij de woningbouw aangedurfd het huis je en het tuintje uit elkaar te trek ken, we kunnen nu niet ineens zor gen dat het huisje direct weer vlak bij het tuintje ligt". Verkeerschaos Zijn collega-wethouder Jacobsen uit Voorburg liet merken een voor stander te zijn van krassere maatre gelen op korte termijn, omdat hij weinig heil ziet in de zesbaansweg tussen Leiden en Den Haag. "De Leidse Baan zal de Prov. weg 14 kruisen en de verkeersintensiteit op dat kruispunt wordt geschat op 11.000 auto's!. In de richting Den Haag volgen kort daarop nog eens vier verkeerskruisingen met ver keersintensiteiten van 2.000, 16.000, 20.000 en 13.000 auto's. Een derge lijke verkeerschaos is alleen binnen de perken te houden met etage-krui singen. Het is duidelijk dat in be stuurlijke kringen ernstige bezorgd heid bestaat over de toekomstige si tuatie, "aldus wethouder Jacobsen. Het statenlid Bakker vond, dat de Werkgroep Milieubeheer het pro bleem te geïsoleerd benaderd had en dat hun plannen teveel een eco logisch toekomstmodel waren. Bij de beoordeling van het complex van factoren hebben we tenslotte moeten kiezen voor de Leidse Baan en tegen de aanleg van de Prov. Weg 1 (Duin weg)". Een van de argumenten om nu door te gaan vond hij het bedrag van 12% miljoen, dat nu reeds is uitgegeven voor de aanleg. Volgens een berekening van dr. Udo de Haes zou wanneer besloten werd te stoppen met het project slechts een bedrag van 4 tot 4.5 mil joen als werkelijk verloren moeten worden beschouwd. "In vergelijking met de 90 a 100 miljoen die het tota le project gaat kosten is daar wel overheen te komen", meende dr. Udo de Haes. Aan het slot van de hoorzitting LEIDEN Het industrieschap De Grote Polder hoopt nog dit jaar het 20 hectare metende industrieterrein tussen de Oude Rijn en de spoorbaan LammenschansAlphen geheel aan de man te kunnen brengen. Tot dusverre hebben zich zes a zeven industrieën gemeld als serieuze kandidaten voor 'n stuk grond. Tijdens een gistermiddag in Zoeterwoude gehouden vergade ring van het industrieschap werden twee namen genoemd: Minnesota en Fasson. Over de andere gegadigden wilde wet houder Lij ten (de voorzitter van het Leids/Zoeterwouds schap) nich nog niet uitlaten. ontstond een discussie over de vraag of in de Randstad de kritieke grens reeds genaderd is en of de aanleg van een nieuwe weg nog wel verantwoord is. De Leidse bioloog De Bruin gaf daarover de volgende uiteenzetting: "Het is maar wat je onder normaal verstaat. Op de maan heerst ook een evenwichtstoe stand. Als je dat als uitgangspunt neemt, zijn we nog lang niet aan de kritische grens. De behoefte aan auto's kun je makkelijk aflezen uit de verkoop cijfers. Moeilijker is dat met de be hoefte van de mens aan de natuur. Zeker is dat ieder mens wil leven in het besef dat ergens in de omge ving nog een stukje vrije natuur aanwezig is. Het is te vergelijken met de behoefte aan historische ge bouwen. De hoop is nu gericht op de democratie die zo snel mogelijk een instrument zal moeten leveren om de behoefte aan natuur duidelijk te maken, aldus bioloog De Bruin. Vergeleken bij de allereerste plan nen voor het industrieterrein is het intergemeentelijke schap tot verso bering overgegaan. „In het begin leek het wel een park", merkte voor zitter Lijten gisteren op. „We hebben nu een opzet die wat minder luxueus is. waardoor we industrie-grond heb ben gewonnen". Voor groen en we gen is nu ongeveer 8 hectare nodig, voor werkelijke bebouwing blijft 12 hectare over. Het industrieschap heeft inmid dels laten weten niet akkoord te kun nen gaan met een groot en kostbaar verkeerscircuit, dat Stad en Land schap had geprojecteerd op het in dustrieterrein. Daarnaast speelt al ge ruime tijd de kwestie, dat zowel dit al dan niet in deze vorm nood zakelijk geachte circuit als de ge- daohte brede middenweg door dit ge- LEIDEN Op het moment, dat wethouder Kret maandag wordt geïnformeerd over de „Aktie Kanaal", zullen hem ter ondersteuning van deze aktie ruim 1300 handtekeningen wor den voorgelegd. Zoals bekend, is men in Leiden Zuid-West verontrust over de ge vaarlijke situatie langs het Korte Vliet-kanaal. Het verdrinken van een kleuter was aanleiding om onmiddel- :en aktie te beginnen die tot doel heeft de gemeenteraad (en instan ties als Ministerie van Verkeer en Waterstaat van Zuid Holland enz) in verzoekschrift op de bestaande situaties te wijzen en aan te dringen op maatregelen op korte termijn, die vooral de kleuters van Zuid West zullen beschermen tegen de ge varen van het lokkende vaarwater. Het aantal mensen, dat aktief wil de helpen bij het inzamelen van handtekeningen bleef ook na her haalde oproepen nogal beperkt: daardoor waren met dit werk enke le weken gemoeid; sommige straten konden niet meer tijdig worden be zocht. Het resultaat is echter toch bui tengewoon bevredigend: meer dan 1300 gezinnen ondertekenden het ver zoekschrift. Hooguit 2% van de be woners wilde om de een of andere reden geen handtekening plaatsen. Bewoners aan wie nog geen hand tekening werd gevraagd, kunnen alsnog hun sympathie met de aktie betuigen door middel van een brief kaart aan "Aktie Kanaal", Handel- straat 24, Leiden. Ook de aldus in gekomen stukken zullen nog aan de gemeenteraad worden toegezonden. In het maandag te voeren gesprek met wethouder Kret zal worden ge vraagd diezelfde avond nog in de raadsvergadering bij het punt "inge komen stukken" aandacht te schen ken aan het verzoekschrift, om zo- DEN HAAG/ LEIDEN „Dat klopt ja", stemde een 21-jarige com- puterbediende uit Leiden in met het geen de Officier van justitie bij de Haagse politierechter uit de dagvaar ding voorlas. Verdachte had op een zebra in de Breestraat een voetgan ger omver gereden. „Maar hij stak over toen voor hem het licht rood stond", aldus de verklaring van verdachte. De rechter constateerde evenwel, dat de man reeds het grootste deel van de zebra was overgestoken. „En ook al zou dat niet het geval zijn, dan mag u nog niet iemand om ver rijden en nog minder er dan vandoor gaan". En dat had verdachte gedaan. Hij reed met grote snelheid. „Ik had. heb niets van een aan rijding bemerkt", deelde verdachte mee. „ik dacht dat het een doos of een hond was". „Maar er werd ach ter u geclaxoneerd, dus u had best kunnen begrijpen, dat er iets aan de hand was. Niettemin reed u door", verweet de rechter. Intussen heeft verdachte f 800 aan schadevergoeding betaald. De officier van Justitie vond' het optreden van verdachte schandalig en vorderde twee weken gevangenis straf en 12 maanden intrekking rij bewijs waarvan 6 maanden voor waardelijk. De rechter veroordeelde tot f. 200 boete, acht maanden intrekking rij bewijs en voorwaardelijk een week gevangenisstraf met proeftijd van 2 jaar. Aan de boemel Een 36-jarige betonwerker uit Lei den was volgens zijn verklaring bij de Haagse politierechter de hele nacht aan de boemel geweest toen hij in de Kooilaan door de politie werd aangehouden, omdat hij zo slingerend reed op de bromfiets. Hem werd gezegd verder te gaan lopen, maar even later klom hij toch weer op de bromfiets. De agenten hadden intussen een rond ritje gemaakt en namen de bromfietser toen mee naar het bu- „De officier eiste f 150 boete. „Dat is een week hard werken", meende de verdachte. „Dat moet dan maar", vond de rechter, want het vonnis werd con form de eis. Een 25-jarige vrachtautobestuurder uit Leiden reed in Rijnsburg op de Oegstgeesterweg zo slingerend, dat hij van een vluchtheuvel alles weg vaagde, dat wil zeggen, twee zuilen en een verkeersmast. Dat gebeurde na cafébezoek, waardoor een alcohol- promilage van 1,40 in het bloed van de autobestuurder kwam. De politie ging de man, die na het gebeurde niettemin was doorgereden, in een café zoeken en vond hem daar ook. De officier van Justitie vond het een kwade omstandigheid, dat dachte reeds eerder voor een dergelijk feit tot een gedeeltelijke voorwaa lijke straf is veroordeeld. Verdachte toont geen behoorlijk weggebruiker te zijn en de eis luidde twee weken ge vangenisstraf en een jaar intrekking rijbewijs. Het vonnis werd twee weken ge vangenisstraf en zes maanden intrek king rijbewijs, gezien het beroep verdachte. ADVERTENTIE LEIDEN Na in zijn jonge jaren een tijdje buitengaats te hebben gezworven, zocht de heer J. Marks voor goed „de vaste wal" op om in 1936 nu 35 jaar ge leden als leraar machine bankwerker in dienst te treden bij de Leidse Ambachtsschool (huidige Technische School) aan de Haagweg, van welke scholen gemeenschap hij sinds september 1957 adjunct-directeur is. In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft de heer Marks gistermiddag in de kring van leraren en oudleraren hij deed dit in de ochtenduren reeds van de leerlingen afscheid geno men van zijn werk en zijn vele vrienden. De heer C. Kamsteeg, de nieuwe voorzitter van de Vereniging „De Ambachtsschool," wees op de prachtige staat van dienst van de scheidende adjunct-directeur, die zich in de loop der jaren heeft ont wikkeld als een bekwaam lid van de directie, die o.m. belast was met de samenstelling van het lesrooster, 'n zeer verantwoordelijke taak. Na mens 't bestuur bood de heer Kam steeg (op foto Holvast links) de heer Marks een rijwiel aan, terwijl zijn echtgenote werd verrast met 'n fraai boeket bloemen. In gelijke geest spraken deze middag de directeur van de school, de heer D. Hartog „U was een begrip voor de school en bied (voor de verkeersafwikkeling de Hoge Rijndijk en de z.g. re- creatieweg naar Leiden) geheel of een belangrijk deel voor reke ning zouden moeten komen voor de gemeente Zoeterwoude, de provincie en/of het rijk. De uitkomst van de- bespreking is uiteraard van in vloed op een nieuw op te zetten ex ploitatie-begroting. Om tot spoedige overeenstemming te komen met de kandidaat kopers (voor erfpacht blijkt men weinig te voelen) is ondertussen wel een richtprijs genoemd. De grondprijs zal liggen rond de f 80 per vierkante meter. Het industrieterrein in onderhand opgehoogd, met het bestek-klaar ma ken is begonnen. wat hebben wij prettig samenge werkt" en de heren J. de Wijs na mens de afdeling Leiden en de sec tie Rijnstreek van de Alg. Bond van onderwijzend personeel, D. de Hart de volleybalclub „Blijf Fit," de heer Marks een actief en de oudcollega's, d'e heren Leeuwen. Balleu en Oosthui zen. Allen hadden zeer veel waarde ring voor de technische kennis van de heer Marks en diens groot begrip voor het geven van leiding in de school. Na een dankwoord van de heer Marks, die deze middag vele geschenken kreeg aangeboden, was er gelegenheid om van de scheiden de functionaris en diens echtgenote afscheid te nemen. Aan het begin van de samenkomst herdacht de heer Kamsteeg met 'n enkel woord het plotseling overlij den van de voorzitter van „De Am bachtsschool," de heer Ruempol, die zich bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt voor het lager technisch onderwijs in de Sleutelstad. LEIDEN Aan de scholenge meenschap St. Agnes zijn geslaagd voor het eindexamen gymnasium A. Marijke Alkemade, Noordwijk, Mar- van Boekei voorschoten, Lies- beth v. d. Burg, idem, Feetje Dek kers, Voorhout, Lia van Leeuwen, Alphen a. d. Rijn, Maria Noord man, Annelies Opdam, Valkenburg ZH., Truus v. d. Spek, Katwijk aan Zee, Emily Tieken, Leiderdorp, Ine ke v. d. Valk, Hanneke van Zan ten, Voorschoten, Rit Zwetsloot, War mond. Gymnasium BGonneke v. d. Boog, Leiderdorp, Ineke Buurman, Nelly Damen, Voorhout, José Erkens Leiderdorp, Jacqueline v. d. Geest, Leiderdorp, Nelly v. d. Geest, Ans Hooymans, Voorschoten, Willemien Loenen, Ria v. d. Meer, Warmond, Loes Nouwens, Oegstgeest, Rozema- rie Oostveen, Lissen, Liesbeth Otto, Langeraar, Joke Schoonderwoerd, Alphen a. d. Rijn, Yvonne Ulterwaal, Jacqueline Ursem, Alphen a. d. Rijn, Mieke Walter. Waar geen plaatsnaam is vermeld is dit Leiden. Aan het Rijnlands Lyceum ln Wassenaar slaagden voor het eind examen: Bert den Butter, Hugo Hee- rema, Fred Los. LEIDEN Aan het Stedelijk gymnasium te Leiden zijn alsnog ge slaagd: Diploma A: Betty v.d. Boogert (Voorschoten), Nelleke v. Dishoeck, Jan Willem Tieleman. Diploma B; Marcel Anceaux, Mar- greet Duynstee, Alfred v.d. Mooren Jan Willem Terwen. Eén kandidaat moest worden af gewezen. LEIDEN Aan de agenda voor de Leidse raadsvergadering van maandag zijn nog vijf voorstel len toegevoegd. Twee daarvan zijn "oud": in ongewijzigde vorm komt het voorstel tot verkopen van grond in de Zwanenburgerpolder aan War mond aan de orde, alsmede het voorstel tot verkoop van bouwter rein aan de Apollolaan. Nieuw zijn de volgende voorstel len: Verstrekking van een lening van f 93.000 aan de stichting Huisvesting Werkende Jongeren voor de aankoop van het pand Zoeterwoudseslngel 96. Verstrekking van een lening van f 37.000 aan dezelfde stichting voor de aankoop van het pand Veerstraat 30. Benoeming van de 27-jarige Lei- denaar L. P. H. Schier (thans le- raad aan de Haagweg-lts tot hoofd van de Teldersschool. LEIDEN Op de aanbesteding van het werk rond de Pauwbrug (het slopen van de bestaande brug, het bouwen van 'n nieuwe plus bij behorende werkzaamheden) ls de laagste Inschrijving gekomen van de Gebr. Van Hees uit Utrecht (f 1.064.110.20), gevolgd door H. Vreeling uit Amsterdam met f 1.078.440 De hoogste van de 40 in schrijvers was de NV Loeve uit Pijn- acker met f 1.407.900.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3