5ARRE(N) TOCHT DOOR NOORDWIJK [JDAG 25 JUNI 1971 leidsch dagblad Noordwijk aan zee Wat een badplaats in de zo mer overdag is, weten wij allen: een oord barstensvol schaars resp. luchtig geklede mensen (tenminsteals het niet regent), die in een paar we ken tijd zoveel zon willen op doen dat ze er weer een Jaar te genaan kunnen. Met de mogelijk heden van een badplaats in de avonduren zijn we over het al gemeen minder goed op de hoog te. En dat is toch ook van zeer groot belang. Want als de duister nis valt, wordt het tijd voor Jo lijt, nietwaar. Neem nu eens een badplaats van naam als Noordwijk aan Zee. Wat heeft het in het seizoen 's- avonds te bieden aan dat legioen dansliefhebbers, stappers, plakkers en innemers? Een wegwijzer, een bescheiden inventarisatie kan in dit opzicht zeker geen kwaad. Hieronder treft u een schets van de zaken die in Noordwijk aan Zee opereren in de bar-dancing café sfeer. Het idee is ontleend aan het Nieuw Amsterdams Kroe- genboek van Ben ten Holder (uitgave Meulenhof), een heer lijk werkje, zelfs voor degenen die nog nooit een kroeg van binnen hebben gezien. Hotelbars zijn in dit overzicht buiten beschouwing gelaten. Zij zijn vaak geheel geïntegreerd in het hotelleven en voorzover zij dat niet zijn, vallen zij toch wat buiten de route van het echte stappersvolk. Wie door het Noordwijkse bar- gebeuren heenwaadt, komt aan het eind tot de volgen de conclusies: 1) Veruit de meeste bar-exploi- tanten zijn als de dood voor lang- harigen en zeggen hen te weren. In het weekend zal dat ook ze ker wel gebeuren. „Als je de lang harige binnenlaat, zakt het peil van Je zaak, lopen Je andere klanten op den duur weg", is een vaak gehoord argument. Kenne lijk wordt kort haar gezien als de basis voor fatsoen en netheid en lang haar vereenzelvigd met onfatsoen. Om het zacht te zeg gen: het lijkt ons geen gelukki ge manier van selecteren. Er is ook een aantal bars dat let op de aanwezigheid van strop das en colbertjasje. Een coltrui met jasje is aanvaardbaar. In de barsfeer is kleding een terrein waarvan Je kunt zeggen dat de man gediscrimineerd wordt. Over beperkingen ten opzichte van de vrouw hoor Je vrijwel niets. Lan ge broek, mini-Jurk, maxi-Jurk, pl hot-pants, bloesjes tot hier en tot daar, alles mag. 2) De vormgeving van de bars getuigt niet van een overmaat aan fantasie. Het komt vrijwel al lemaal op hetzelfde neer, kleine variaties daargelaten. Goed, Je kunt zeggen dat bars geen kunst zinnige bouwwerken zijn, maar nederzettingen die commercieel moeten draaien. Maar dan nog. Je kimt toch wel eens een an dere speelsere vorm kiezen dan de recht-toe-recht-aan bar met een beetje gedempt licht die de over grote meerderheid heeft? ERMINUS, Picképlein 4, ningsuren 19.30-2.00 uur, ebox, tv-tostel. Prijs 15. Lekkere hapjes: saté. een bar met een volks ka ter. Je treft hier nog onverval- Noordwijkers. Het gaat er erg loedelijk aan toe. Achter de tap in twee vlotte Jonge vrouwen, bepaald niet van de graat vallen een opmerking eens wat zwaar dt gekruid. In de bar staan en «en een ongelooflijke hoop din- waardoor een wat schiettent- Ige toestand is ontstaan, minus is waarschijnlijk wel het »t tolerante etablissement van irdwijk aan Zee: op lange ha- dat soort uiterlijkheden dt niet gelet. „Als iedereen zich ar redelijk gedraagt, vinden we best". HJNA DELI, Picképlein 8-9, ingsuren 20.00-2.00 uur. Bij "binnenkomst is men ver plicht voor f6,00 per persoon consumptiebonnen te kopen. Twee bands en een disc-jockey, ruime dansgelegenheid. Prijs pilsje: f 1£0. DUN A DELI is wel zo ongeveer de meest complete bar-dancing van Noordwijk aan Zee. Er zijn, verdeeld over twee verdiepingen, acht bars, twee orkestjes en een d.J. (San Hartwijk). Wat willen we nog meer? Vroeger bezat Duna Deli op de eerst etage een Indisch restaurant, maar dat is gesneu veld in de vaart der tijden. Een enquête heef uitgeezen dat de gemiddelde leeftijd van de bezoe kers 22-23 jaar is. Sfeer en be lichting zijn doorgaans zeer goed. Het is echt wel een tent waar Je lang blijft plakken. Duna Deli let op "correcte" kleding en haar lengte "om het goede publiek in de zaak te krijgen". ZEEPAARDJE, Grent 16-18, openingsuren 14.00-2.00 uur, dansvloertje, disc-jockey. Prijs pilsje: f 1,00. Het Zeepaardje, dat over een aantal bars beschikt, is duidelijk een pleisterplaats voor het Jonge volkje. Het is er mooi halfduister, wat zo zijn voordelen heeft. Voor al in de weekends zit het hier ei vol. Disc-jockey Hans Van Enkhui zen springt op de voor dit vak be kende, hupsakee manier met zijn stem om bij het aankondigen van de platen. Er wordt veel soul ge draaid. Het Zeepaardje is tamelijk soepel bij zijn selectie, maar Je moet het wat kleding en haar dracht betreft nou ook weer niet te gek maken. De toiletten hebben sloten die pas wijken als Je er een kwartje ingooit. Een onprettig sy steem, want Je zal maar nodig moeten en met drie stuivers in Je hand staan. Een van de duurste plekken in Noordwijk om Je plas te deponeren. VICTORIA, Grent 56, ope ningsuren van 's ochtends 9 tot s nachts 2. Tape-muziék, tv- toestel. Prijs pilsje: f 1,00. Lek kere hapjes: kaas. Op de muur staat hier de fas cinerende spreuk: "Zalig zij die van het drinken dorst krijgen". Dit wekt even de indruk dat het een tent voor onbeheerste inne mers is, maar het tegendeel is Juist het geval. Hier komt, aldus de barkeeper, een "middelslag" soort mensen. Het is echt een stulp je voor mensen die even willen bijkomen van het Jachten en Ja gen. Je kunt hier in alle rust een kaartje leggen. MIRAMAR, Palaceplein, ope ningsuren weekend 20.00-2.00, door de week: 20.00-24.00 uur, in het seizoen elke maand an dere band, roijale dansvloer. Pilsje (schrik niet) f 2,35. Hap jes: bitterballen, kaas e.d. Dit is de Ideale amusementsplek voor de leeftijdscategorieën 40—60 Nee, serieus, dat wordt zonder eni ge ironie gezegd. Je kunt hier ten minste nog stijlvolle foxtrotjes en engelse walsjes draaien. Toen wij er vertoefden zong de leider van het trio aantrekkelijke versjes van Edmundo Ross en verder ook "Wien, Wien, nur Du allein". Ja, middelbare vrienden dat is niet niks waar vind Je dat nog? De melan cholie moet nu wel krachtig in uw aderen te keer gaan. De sfeer is heel plezierig. Je zou verwachten dat iedereen in feiloze costuums en Jurken rondloopt. Dat is voor de overgrote meerderheid ook zo. Maar Je treft hier toch ook wel da mes in gewone pantalon. En af en toe schuifelt er zelfs een levi's broekje of een hot pantje voorbij. DE WURFT BAR, Hooftstraat 141, openingsuren van elf uur 's ochtends tot 2 uur 's nachts, tuinbar van 17.00-2.00 uur. Mu graven". Achter de ellipsvormige bar staat Renate, een meisje dat er zeer zeker mag wezen. Dis- Jockey is Rein Sluik. Hij heeft sa men met zijn collega van de een etage hoger gehuisveste Boule 7 'n plaatje gemaakt: „She said". Daar mag best een keertje om ge vraagd worden. PETER CUYPER TAVERNE, Quarles Van Uffordstraat 103, openingsuren 17.00-2.00 uur. Vriendelijke tape-muziek. Prijs pilsje: f 1,15. Hapjes: kaas, saté' Peter Kuyper Schotel (worst en kaas). Peter Cuyper kun Je de vader van 't Grolsch bier noemen. Zijn nagedachtenis wordt in de Taverne in hoge ere gehouden door de zorg vuldige wijze waarop zijn produkt wordt getapt. Vooral die grosse Pulle zijn het proberen waard. Of ficieel heet het dat de Taverne is ingericht als een 17de eeuwse her berg, maar daarvoor lijkt het ons toch echt iets te mooi. Het is 'n ge moedelijk ingericht etablissement dat zeker de ouderen wel naar de zin zal zijn. Ook Duitsers zullen 't hier zonder twijfel tof vinden. Voor de gezelligheid is 't wel wen selijk dat het licht iets beter wordt gedempt. Achter de tap prijkt een charmante vrouw met beeldig zwart haar. ziek: taperecorder. Prijs pils je: f 0,75. Hapjes: gekookt ei, kips, bierworst, chips. Dit établissement bestaat uit twee bars, die met elkaar zijn ver bonden door een overdekt tuinge- deelte. waarin je plezierig kunt zit ten. Alle leeftijdsgroepen kunnen hier terecht, met name de catego rie die het meest woeste gedeelte van hun leven er wel hebben opzit ten. De tape-recorder verspreidt mu ziek waarvan je zeker niet uit je stoel knalt. Het zijn wijsjes die aan zetten tot innemen. In de tuinbar staat een barkeeper die zo ver schrikkelijk veel lijkt op Ringo Star dat je geneigd bent hem onmiddel lijk om een handtekening te vra gen. Het pilsje dat hij schenkt is het op een na goedkoopste van Noord wijk; f 0,75. En wie mocht denken, dat dat wel wordt bijgetrokken door een onheus bedrag voor het toilet te vragen, vergist zich deerlijk, want dat is gratis. Aan de muur hangt het bordje: "Dromen zijn bedrog, met het ontwaken moet de vreug de staken". Dat is een spreuk voor een christelijk meisjespensionaat, niet voor een zichzelf respecterend café. PADDOCK - EXCLUSIVE, Hoofdstraat 90, openingsuren 20.00-2.00 uur, zondags van 17.00-20.00 sherry-time (dan wordt er alleen sherry, port, vermouth geschonken)dans vloertje, disc-jockeij. Prijs pils je: f 1,50. Hapjes: kaas. saté e.d. Dit is een van de betere bars, zoals men met de naam al heeft proberen aan te geven. Je moet aan bellen om er in te komen. James laat je dan binnen met een onbe rispelijke glimlach. Hij heeft een van de meest uitbundige snorren, van Noordwijk aan Zee. De selectie is hier streng: langharigen worden niet toegelaten en zo in overhemd en pantalon kom je er ook niet in. Men moet een jasje dragen. Het is een bar, die strak van lijn is. Geen tierelantijnen. Sfeer is erg goed. Voor tieners is het wat aan de rus tige kant, de andere jaargangen ra ken hier ongetwijfeld snel op dreef. Op woensdagavonden staan er de chips met allerlei sausjes op de bar. Attentie even voor de Paddock- cocktail, die Willem voor u klaar maakt. Hij wordt gereserveerd met vuurwerk. U kunt dit drankje het best bestellen als u net het loonzak je binnenheeft, want er is wél enig geld mee gemoeid. DJ's zijn Jan Van Renswou en Eddie Hage (in valler) OESTERBAR v/h CAFE DE BOB, Van Speijkstraat 4, ope ningsuren 19.00-2.00 uur, ruime dansvloer, disc-jockey. Prijs pilsje: f 1,00. Om tragische misverstanden te voorkomen: er kunnen hier geen oesters geconsumeerd worden. De Oesterbar is een royale bar-dan cing voor, zoals dat wordt genoemd, de gewone man. Jong of oud, ieder een zal met genoegen in deze omge ving het glas hanteren. Aan de wand hangen veel snuisterijen die niet tot de natuurlijke outfit be horen, maar er echt met de haren zijn bijgesleept. Het barst er wer kelijk van de schilderijen, portret jes, koperen pannen, klokken en hertengeweien. Disc-jockey is George Julien die licht populair serveert. Met barkeeper Lou valt een heel beste boom op te zetten over voetbal. Hij is erg gehecht aan Feijenoord en Roodenburg; voor het overige is het een aardige vent. CLUB '68, Hoofdstraat 23, ope ningsuren zondags 14.00-18.00 uur, verder elke avond van 19.00-2.00 uur. Disc-jockeij, dansvloer. Prijs pilsje: f 1,25. Een vrij strakke tent met twee bars, goed donker van kleur. De verlichting is sterk koningsgezind: er hangen hier veel oranjelampen. Voor de hippe vogels lijkt deze bar- dancing niet de juiste ankerplaats. Daarvoor is het wat te koel en netjes geordend. DJ Barry draait van -alles- wat. Eigenaar Van Hese meldt dat zijn portier let op be hoorlijk voorkomen. Van hem stamt ook deze theorie: in Noord wijk zijn vermoedelijk minder langharigen dan elders, juist omdat de meeste bars in Noordwijk hen weren. Wie een aardig meisje heeft opgedoken en er dan door zijn haarlengte niet mee het café in kan, ziet zijn kansen danig minde ren. Vandaar. HARRY'S BAR, Hoofdstraat 71, openingsuren 20.00-2.00 uur, rustige tapemuziek. Prijs pilsje: f 1,00. Hapjes: de keuken heeft er heel wat. Wie deze vrij kleine bar wil be treden, dient nog vast ter been te zijn, want je moet twee trappen op (en halverwege een lastig opstap je over) om Harry te bereiken. Op de deur prijkt een bordje met deze krasse tekst: „Weigering zon der opgaaf van redenen". Harry's bar is in eerste instantie toch voor de ouderen; sommige barkrukken hebben zelfs leuningen. Harry zelf blijkt een meester hand te hebben voor het vervaar digen van cocktails. Een aantal daarvan is zelfs op een concours be kroond. Hij praat daar overigens erg relativerend over: „Ik heb die prijzen destijds gewonnen op een warme dag. Ik had Juist erg koele cocktails gemaakt. Die gingen er bij de Jury wel in". De dames moe ten hier beslist James Bond pro beren (dat drankje dan). CUPIDO, Kon. Wilhelmina Boulevard 4, openingsuren 20.00-2.00 uur (tot 1 juli alleen zat.), entree f 2.00 per persoon. Band: Fire strings, dansvloer. Prijs pilsje: f 1,25. Hapjes: kaas kips, bitterballen. In deze in de kelder gevestigde bar-dancing hangt een sfeertje dat vooral de laat-twintigers en derti gers wel aan zal staan. De band speelt op redelijke geluidssterkte. Het is niet van dat wilde, maar ook niet belegen. Het nut van entree heffen is natuurlijk dat Je al voorshands en zonder moeite een zekere selectie onder Je pu bliek aanbrengt en dat de binnen- stappers een tijd blijven. Want wie twee gulden neerlegt krast niet na tien minuten al weer op. BOULE 7, Boulevard 7, ope ningsuren 19.00-2.00 uur, zon dags van 2.00-2.00 uur. Entree f 2,00. Disc-jockeij, dansvloer, vele bars. Prijs pilsje: f 1,15. Voor wie de Jongens- of meisjes- kiel net of nog niet van de schou ders is gegleden, is dit de gelegen heid bij uitstek om de bloemen fors buiten te zetten. Onder aan voering van d. J. Henny Huisman kunnen de dagelijkse zorgen op top-of-the-pop platen worden weg gedansd en gestampt. Het kan er heel onstuimig aan toe gaan. De d. J. is tamelijk hoog gezeteld, wie e- ven met hem wil praten, moet op een stoeltje gaan staan. Huisman zelf heeft een act, getiteld Laila, waarbij hij zoveel lawaai maakt dat je de oren bijkans van 't hoofd afvliegen. Boule 7 is 'n leer school voor beginnende stappers. LORD NELSON BAR, Bou- levard 7, openingsuren 19.00- 2.00 uur, zondags van 14.00- 2.00 uur, dansvloertje, disc- jockeij. Prijs pilsje: f 1,00. Hap jes: tosti's. De naam doet vermoeden dat het hier om een bar met typisch Engelse inslag gaat, maar dat ls LIDO, Prins Bernhardstraat 54, openingsuren 21.00-2.00, ta pe-muziek, dansvloer. Pilsje f 1,00. Hapjes: kaas, worst, pin da's, bierworst. Deze zaak, die van oudsher faam geniet, ligt wat buiten 't uitgaans centrum van Noordwijk aan Zee. Het kan hier heel genoeglijk zijn, maar dan moet er wel meteen een flinke stoot mensen zijn, anders blijft sfeer wat onderkoeld. Ex ploitant N. F. J. Pot laat, zoals hii zegt, „alleen nette mensen" toe. Nu lijkt dat woordje „net" wat moeilijk vast te stellen en in elk geval op een aantal manieren te in terpreteren. Maar de heer Pot zegt dat het allemaal een kwestie van feeling en ervaring is. Opvallend is in elk geval dat hij niet direct over de langharigen valt. „Er zijn lang harigen die ik gewoon toelaat, om dat ik zie en merk dat het nette mensen zijn. En er zijn sommige kortharigen met keurige stropdas die ik weiger, omdat ik wéét: als ze eenmaal binnenzijn doen ze him Jasje uit en hun stropdas af en zal hun gedrag niet zo zijn als ik dat. wens". CAFE DE WELS, Abr. van Roijenstraat 6, openingsuren 16.30-2.00 uur, zaterdags hele dag. Platenspeler, tape-muziek, tv-toestel. Prijs pilsje (hoeden af) f 0,70. Hapjes: croquet, kips Hier wordt, naar wij weten, het goedkoopste pilsje van Noordwijk aan Zee geschonken. Dus alle prijs bewuste stappers weten nu waar heen zij hun schreden moeten zet ten. De Wels is (misschien met Terminus) het enige echte café dat Noordwijk aan Zee rijk is. We moeten er derhalve zuinig op zijn. Hier komen naast Noordwijkers ook veel Duitsers omdat dit café hen herinnert aan de Germaanse knij pen. Eigenaar De Wels (de bij naam waarachter de vroeger be kende voetballer Van der Wiel schuil gaat) is een van de meest lankmoedige horeca-figuren. Hij is tevreden met de boterham die hij heeft; wat hem betreft hoeft het niet drukker in zijn café te worden. ★D. J. Rein niet Juist. Er heerst hier een grot achtige toestand en daarmee wijkt de Nelson godzijdank wat vormgeving betreft nogal af van de doorsneebar. Daarom mag deze tent bij een barrentocht zeker niet worden overgeslagen. De Nelson biedt een geschikte sfeer voor de leeftijdscategorie 25-45 Jaar. Je kunt Je hier best een avondje „ln- Door Henriëtte v. d. Hoeven Ruud Paauw Foto's Holvast ISINO, Van Berckelstraat peningsuren 20.00-2.00 uur, ze f 2.00, beatband, gewone I, ruime dansgelegenheid, heidene bars. Prijs pilsje: f heel mooie stek om verkering te doen" zo hebben we dit eta- pment lang geleden horen ty- p. Of dat nog zo is zouden liet durven beweren. In Casi- in een ontzettende hoop men- n die moeten er voor de gezei ld ook wel zijn, want anders t Je een te grote ruimte aan. linnenkomst dient het jeugdig [elte linksaf te slaan voor het rerk en de wat gematigder, leuvrerende figuren rechtsaf, loreno-band musiceert uit- ad. Lieden met te woest lang en beduimelde kleding wor- ,an de deur geweerd. Men doet ied aan geen ruzie te zoeken, de portier, want dat is de po- Dirk Eveleens, Nederlands Ju- impioen zwaargewicht. Overi- een heel vriendelijke man. Een iarkeepers is Willem van Dui- >de, die een bijna encyclope- e kennis van wielrennen en al heeft. Het is een driedub- ergehaalde Ajax-fan, dus er niet te veel aan zijn hoofd ird worden over Feijenoord. '71, Van Berckelstraat peningsuren 19.30-2.00 uur, onditioned, disc-jockey drie bars. Prijs pils type van de moderne, doel- ingedeelde bar, gericht op met een onmogelijke uitdruk- betere publiek" heet. de wanden van dit spik- nieuwe etablissement zijn de sterrebeelden verlicht weer- niet geringe attractie van 71 is de aanwezigheid van d.J. Versnel, een van de meest le en energieke discjockeys, er in Noordwijk te vinden zijn. zijn discotheek zitten enkele ukkelijke gouwe ouwe, o.a. van Haley, The Platters en Ray rles („Hit the road, Jack") wordt zeker gelet op kleding ar tooi.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13