IERT-JAN GEK OP OUDE IETSEN Groei is uit de Haarlemmermeer hortsachtige verzamelwoede KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR MEER PUBLICITEIT Honderdduizend Polen klagen Moskou aan voor moord in Katyn AFRIKAANSE EENHEID IS VOORLOPIG GERED Lionsclub Katwijk laat mensen lopen Pools "danstheater" in Leidse Schouwburg DERDAG 24 JUNI 1971 LEJU^CH UAGBLAV Jan Moed uit Lent is verzot op fietsen. Antieke De spreekwoordelijke ene fiets die elke Nederlan- ens de statistieken moet bezitten is hem te min. Hij wel veertig. zo verklaart hij, „al- gonnen met een cadeau- lijn vader. Mijn vader is antieke auto's. En toen keer een antieke auto id er een stokoude fiets ïeeft hij toen voor mij ogenblik bloeide bij de liefde voor de antieke Koortsachtig begon hij ils te verzamelen. zon veertig en het eit nog steeds. In het be- ze gewoon in huis. Ik en paar in de keuken, in de huiskamer. Zelfs op oe maar dat werd mijn ih te bar. Ik heb ze nu jestald in de garage van pjjjstbare exemplaren in de én loopfiets uit het begin l«irige eeuw, een bicyclette Li en een houten Michaud onkstukken van zijn ver- ^1 Verzamelwoede aelwoede voert de Lentse Jaar in de vakantie tot Ie grenzen. In België, Jen Engeland zijn nog zat acl rretje. Ik ga er gewoon Jj! door veel te praten en laar eens te informeren er af en toe wel een )at is niet te zeggen. Het ISTAPBUS" TERREIN DEMISCH ECENHUIS Teneinde de dienst - .n de patiënten te ver iet ingang van 1 Juli op eide terrein van het Aca- iekenhuis een "Opstap- rijden. Iedere 10 minuten bus. die overeenkomstig ar vervoer geel van kleur te met twaalf haltes rij- Polikliniek voor In- ikten en de elders op het gen afdelingen, feur van de bus is op de gebouwen, afdelingen en en kan alle gewenste aan de patiënten ver- opstapbus in de eerste bestemd voor patiënten, len de plaatsruimte zulks personeelsleden ervan is meestal gewoon wat de gek er voor geeft". Zijn veertig karretjes vertegenwoor digen inmiddels toch een aardig kapitaaltje. Er is er echter niet eentje verzekerd tegen verlies of diefstal. „Dat is", zegt Gert-Jan luchtig, „volgens mij ook niet nodig. Als er een wordt gestolen, kom ik er toch wel achter waar hij blijft. Dat komt, omdat de meeste erg zeld zaam zijn. Ik heb veel contacten in binnen- en buitenland. Ik zou. als er een zou worden gestolen, gewoon kaarten rondsturen. Ik maak me sterk dat de fiets dan weer boven water komt". Lent, op luttele kilometers van Nij megen, is al vertrouwd met de aan blik van Gert-Jan in het zadel van een antiek rijwiel. Bijna ieder weekeind waagt hij zich met een van zijn stokoude tweewielers in het moderne verkeer. Zijn vader: „Het werd met die Jon gen zo gek. dat ik hem in Nijmegen van de M.T.S. heb moeten halen. Hij zit nu in Venlo op school, waardoor hij alleen in de weekein den thuis kan komen. Verder van huis en verder van zijn fietsen leert hij beter". Dat hij veel tijd in zijn liefhebberij stopt, wordt duidelijk als Gert-Jan enkele van zijn „fietsen" uit de kel der haalt. „Kijk, ik krijg ze lang niet allemaal compleet. De meeste knap ik zelf op", zegt hij, wijzend op wat brokstukken waarvan slechts met inspanning is te zien dat ze ooit deel uit hebben gemaakt van een rijdend vervoermiddel. „Ik maak alles weer compleet. De spaken worden keurig op maat ge maakt. Desnoods maak ik ook een frame". Als hij even later een van de oude demonstreert, moet hij eerst op een paaltje klimmen. Als hij echter eenmaal in het zadel zit, loopt het karretje gesmeerd. Terwijl hij wegrijdt, roept hij la chend: „Ach, de een spaart sigaren bandjes of postzegels. Ik vind oude fietsen leuker". LONDEN (DP At Meer dan 100.000 Poolse bannelingen in Groot - Brittannië gaan een aanklacht in dienen tegen de Sowjet-Unie. Met de steun van talrijke parlements leden in Londen en Dublin willen zij de wereld de ogen openen voor het afschrikwekkende hoofdstuk van de laaste wereldoorlog, dat als „de massamoord van Katyn" bekendge- worden' is. De verbannen Polen, onder wie vele oud-soldaten die met generaal Anders aan geallieerde zijde bij Montecassino streden, willen het on weerlegbare bewijs hebben, dat Sta lin er persoonlijk verantwoordelijk voor was, dat in een bos bij Smolensk Op de Rembrandt- j 4500 krijgsgevangen Poolse officieren eenschap slaagden voor met nekschoten werden gedood. Zij Mavo-3: A Costerus. A.- zijn er verder van overtuigd, dat Erades. K. Passeur, tezelfdertijd, in het voorjaar van Flippe, P. Jansen. P. d j 1940. nog eens zo'n 10.000 andere organisaties van verbannen Polen is ondertekend. Namens 165 Lagerhuisleden heeft intussen de conservatief Airey Neave bij de VN-commissie voor de rechten van de mens in Genève een verzoek ingediend deze massamoord op te helderen. o en mulo Dde kandidaten slaagden nu ploma Mulo-AP. v. Bar- Bekooij, D. Boogaard, 1 Frissen, E. Hinderdael, E. L d. Klerk. H. v. Klinken, v. Leeuwen. D. Louw- F. v.d. Nat, I. Philip- S. Roest. I. Schilthui- Stel. H. Wagenaar. E ADDIS ABEBA <AFP. AP» Met moordcommando's van de Russische j opluchting hebben de Afrikaanse geheime dienst. De doodgeschoten i staatshoofden gisteren in hun rede- Polen waren als intellectuele elite voeringen bij de slotceremonie AMERIKAANS KOOR ZINGT IN KERK TE NOORDWIJK NOORDWIJK In de Nederland se hervormde kerk aan de Hoofd straat in Noordwijk wordt vanavond een extra-concert gegeven door het koor van de Southern Illinois Uni versity. Dit koor. dat in 1965 werd opgericht, bestaat uit 35 leden. De studenten zijn diverse malen voor de Amerikaanse televisie opgetreden, verleden jaar verzorgden zij een kerstuitzending via de NBC-ra- dio. Dirigent Leonard Van Camp behoort sinds 1963 tot het lerarencorps van de muziekafdeling van de Edwards- j ville Campus. Hij leidt ook de „Ma- i drigal Singers", het mannenkoor en is leider van een kerkkoor in de I St John's Methodistenkerk in Ed- wardsville. Het concert, dat om 8 uur begint, is gratis te bezoeken. LEIDEN Tijdens de openbare ledenvergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland heeft de plaatsvervangend voorzitter van de kamer, de heer C. Meer poel. enige algemene opmer kingen gemaakt over het "uit pers publicaties gebleken voornemen van het Leids gemeentebestuur tot uit breiding van het voetgangersgebied en daarmee samenhangende ver keersmaatregelen ingaande oktober 1971". Hoewel de verkeerscommissie van de kamer, zodra de betreffende no ta van het gemeentebestuur zal zijn gepubliceerd deze aangelegenheid zal behandelen, zei de plaatsvervan gend voorzitter reeds: "Het winke lend publiek is de kracht en tegelij kertijd het meest gevoelige punt voor een winkelbedrijf. Daarom kan en mag mijn mening het altijd aan wezige risico of verkeersmaatrege len het beoogde effect sorteren niet voor rekening van de middenstands- bedrijven worden gebracht. De er varing met en het resultaat van de beoogde verkeersmaatregelen zullen zoveel mogelijk moeten zijn verkre gen vóórdat afsluiting tot voetgan gersgebied een feit wordt". De secretaris van de kamer, mr H. Branderhorst, kondigde aan, dat waarschijnlijk aan het eind van dit Jaar een nauwere samenwerking tussen de zeven Kamers van Koop handel in Zuid-Holland tot stand zal komen. Hij dacht, dat voor het over leg en de coördinatie van werkzaam heden een extra aan te stellen secre taris voor de zeven nodig zal zijn. Ook zag hij de noodzaak langzamer hand te komen tot een extra man. die de publioiteit namens de kamer zou kunnen verzorgen. Beide nieu we posten zullen volgens de heer Branderhorst zwaardere druk op de I financiën veroorzaken. I De ledenvergadering (de helft van j de leden was afwezig» had geen en- ikele moeite met de goedkeuring van I de jaarcijfers over 1970. Oh! Calcutta! mag voorlopig gezien worden AMSTERDAM De Amsterdam se officier van Justitie mr. J. F Hartsuiker heeft besloten voorlopig geen strafvervolging in te stellen tegen de medewerkers aan de musi cal Oh. Calcutta. De reden daarvoor is dat de Hoge Raad in een soortge lijke zaak nog geen uitspraak heeft HAARLEMMERMEER Er is 'n halt toegeroepen aan de groei van de gemeente Haarlemmermeer. Dat is te wijten aan het grote aantal ..Meerbewoners", dat de polder heeft verlaten. In het eerste kwartaal nam de bevolking met slechts veertien zielen toe. Er vestigden zich 646 personen, 788 verlieten de dorpen in de „groene vlakte" en er was een ge boorteoverschot van 156. Telde Haarlemmermeer op 1 januari 1971 in totaal 60.042 inwoners, nu is dat aantal 60.056. Het sociografisch bureau „De Meer landen" houdt het wel en wee van de Haarlemmermeer van kwartaal tot kwartaal nauwlettend bij. Het is zeer belangrijk werk wat deze socio- grafen verrichten. Uit die cijfers wordt ook duidelijk, dat het aantal nieuwe woningen in 't eerste kwar taal ook niet zo toenam als men graag had gezien Er konden er zestig worden be trokken en er waren 688 in uitvoe- irng Daardoor heeft Haarlemmer- afgezonderd van de massa's krijgs gevangenen en gedeporteerden die bij de Duits-Russische deling van Polen in de herfst van 1939 binnen het bereik van de Russen kwamen. de topconferentie van de Organisatie van Afrikaanse eenheid geconstateerd dat de eenheid van Afrika althans voorlopig is gered. De nieuwe voor zitter. de Mauretaanse president De bewijzen zijn geleverd, dat zij Moktar °eld Daddah. verklaarde tot april 1940 in drie speciale kam- dat de inspanningen van de OAE pen in Wit-Rusland verbleven, daar- hftdden gezegevierd over de pogin- H. Breedeveld. W. van na is men hun spoor bijster geraakt. gen van hen die belang hebben bij 't Delft. F Dobbelaar. J -.Zij werden op bevel van het Krem- I zaaJan van verdeeldheid in dit we- Y. KniJnenburg. dn om het leven gebracht om het re,ddeel A. d. Leeuw. L. d j Poolse volk voor altijd de geestelijke I Ook de Zambiaanse president Ken- Os. H. Oudshóorn. M. niggegraat te breken", zeggen deneth Kaoenda. de Soedanese presi- Smith G Vermeer verbannen Polen in Londen. De Po- dent El Nimeiri en de Ethiopische kei- j w leuning len- die niet de 8erin8ste reden heb- zer Haile Selassie spraken er hun te- T v niik a Priesema ben en'Se sympathie op te brengen vredenheid over uit dat de conf eren- T Croenevelt R v voor Hitler-Duitsland- leggen de na- tie van staatshoofden de geschillen I druk op het onderzoek van een neu- j had weten op te lossen en een een- trale commissie van artsen die na heid te bewaren. Uit naam van alle de Duitse ontdekking van Katyn I Afrikaanse bevrijdingsbewegingen stand men heeft gelopen. Een medaille is bij aankomst de beloning. Bij de vijfde keer dat men de tocht volbrengt ontvangt men een zilveren medaille en bij de tiende een gouden De start is tussen 14.00- 15.00 uur bij het strandpaviljoen van Fok de Best (tegenover de VAN TONGEREN ZN. Tel. 01710 25212 geopend tot 21.00 u. unaniem tot de conclusie kwam dat de officieren in 1940. en dus lange tijd vóór de Duitse aanval in Sow jet- Rusland. werden doodgeschoten. Het is bekend dat de Russen steeds de schuld van de massamoord op de be ruchte SS-commando's hebben ge schoven. die altijd achter het Duitse front actief waren. De westelijke wereld heeft tot nu toe de mantel van het zwijgen over deze misdaad gelegd. Met de woorden „er zouden slechts oude wonden worden opengereten" wees nog on langs Lord Abderdare in het Londen- se Hogerhuis namens de Britse rege ring een hernieuwd onderzoek af. De 100.000 Poolse bannelingen weten zich van deze door politieke over wegingen gedicteerde terughoudend heid vrij. ..Wij, de vrije Polen, roepen de vrije wereld op in het belang van de mensheid, de waarheid, de ge rechtigheid en de geschiedenis de sprak Amilcar Cabrai. de voorzitter de PAIGC (de Onafhankelijkheids- partij voor Guinee en de Kaapverdi- sche eilanden». Hij stelde een dialoog voor tussen de regeringen van Zuid- Afrika en Portugal en de bevrij dingsbewegingen. Deze dialoog zou tot onderhandelingen moeten leiden, „want wij zijn wel strijders, maar niet oorlogszuchtig en we streven naar vrede", aldus Cabrai Een van de laatste daden van de conferentie was het stemmen over 'n al dan niet aangaan van een gesprek met ZuidAfrika, het voorstel hier toe was ingediend door Ivoorkust De uitslag was 28 tegen. 6 voor en 5 ont houdingen. Slechts tien landen waren door hun staatshoofd vertegenwoordigd, het laagste aantal tot nu toe. Het was ook de kortsteve rgadering, zij heeft slechts twee dagen geduurd De ne gende zal In Juni van het volgende KATWIJK De Lionsclub is ze ker geen club waarvan men da gelijks hoort maar leeft eigenlijk wat in het verborgen voor de meeste mensen. Ook in Katwijk is zo'n club aanwezig. Lionsclub Katwijk. Eigenlijk is deze naam niet ge heel juist De Lionsclub Katwijk heeft een zeker percentage leden Voorstraat), van buiten Katwijk, ook uit Val- Maar waar het nu eigenlijk om kenburg. En ook nog wel uit an- gaat is wel het volgende zoals ge- dere gemeenten. Zegd wordt een inschrijfgeld ge- Ditmaal willen we eens de schijn- heven De organisatoren hebben be- werper richten op een vijftal leden rekend dat van iedere inschrijving, van de Lionsclub Katwijk, die zich ais daarvan de gemaakte onkosten speciaal inzetten voor het organi- zijn agetrokken. f 0.75 overblijft, seren van wandeltochten. Dergelijke Deze f 0,75 heeft de Lionsclub be- tochten zijn geplant op 10 juli. 24 stemd voor een prachtig doel. name- Juli, 31 juli, 7 augustus. 21 augus- lijk hulpverlening aan invaliden en tus en 18 september. Volop in de gehandicapten. De organisatoren be- vakantietijd dus. Het komt dan j slissen wie het meest voor een der- ook vrij veel voor dat vakantiegan- gelijke uitkering in aanmerking ko- gers<sters) aan zo'n dergelijke tocht men. deelnemen, waaronder vaak buiten- j zo hebben verpleegden van het Zee landers. Men wandelt, door de dui- i hospitium in Katwijk al verschil- nen en over het strand en ook is lende malen een aanschaf voor een er een grote tocht naar ander ge- voor hen noodzakelijke voorziening bied. Er zijn mogelijkheden voor 5. kunnen verkrijgen. Maar ook parti- 10 een 15 km Het inschrijfgeld be- j culieren en zij die thuis worden draagt f 1,50. kinderen tot en met j verpleegd, heeft men kunnen helpen. 15 jaar f 1,25. Groepen groter dan Ook zijn er wel eens verenigingen. 20 personen betalen ook maar f 1.25 1 die door bepaalde oorzaken in Maar het is niet alleen wandelen.1 moeilijkheden waren geraakt en een want er moet ook terdege worden uit- uitkering uit deze Lionsclubkas ont- gekeken Bij het uitzetten van de vingen. Jaarlijks kan een bedrag tochten worden hierin soms aardige i van ongeveer f 3.000 uitgereikt wor meer thans een totaal wonlngbezit van bijna 16000. namelijk 15972 Van eind maart 1970 tot eind maart 1971 werden er 323 huizen ingebruik genomen tegenover in het jaar daarvoor 815 en van maart 1968 tot maart 1969 658 Haarlemmermeer is de verzamel naam voor talrijke gemeenten met als grootste woonkern Badhoevedorp dat 14.009 inwoners telt. Daarna vol gen Zwanenburg met 9926, Hoofd dorp met 9762, Nieuw-Vennep met. 9319, Rijsenhout met 3324, Vijfhui zen met 2652, Rijk met 2072, Lisser- broek met 1879, Abbenes met 1856, Cruquius met 1469. Lijnden met 1271 Zwaanshoek met 906, Beinsdorp met 859 en Burgerveen-Weteringbrug met 785. Er werden in Haarlemmermeer gedurende het eerste kwartaal van 1971 256 nieuwe inwoners door ge boorte begroet, er overleden precies honderd en er werden 49 huwelijken voltrokken, waarvan 24 kerkelijk werden ingezegend Negen huwelij ken strandden door echtscheiding. Er waren 211 werkzoekenden, waar van er 203 totaal niets omhanden hadden. Het aantal verkeersonge lukken was 48 minder dan in 't eer ste kwartaal 1970 toen er 440 wer den geregistreerd. Daarbij vielen acht doden te betreuren en 116 ge wonden (in dezelfde periode van 1970 resp. 5 en 129». Wanneer we dan tenslotte nog e- ven de aandacht vestigen op 't on derwijs kan worden geconstateerd, dat de scholen in de Haarlemmer meer werden bevolkt door 13.481 jongeren, hetgeen 469 hoger is dan in 1970: gewoon lager onderwijs 6245 kleuteronderwijs 2686, ulo-mavo 1093. bijzonder onderwjis 595, lager v.w.o. 446. nijverheidsonderwijs voor meisjes 183. lager landbouwonder wijs 48. middelbaar landbouwonder wijs 65 en beroepsonderwijs 1208. Mr Hartsuiker: "Ik wil die uit spraak eerst afwachten. Hoewel ik van mening ben, dat in het stuk openbare schennis van de eerbaar heid plaats vindt" "Voor de exploitant en de medp- werkers staan grote financiële be langen op het spel. Ingrijpen voor dat de Hoge Raad uitspraak doet. zou onnodig deze belangen kunnen schaden. Daarbij heb ik overwogen I dat de eraan gegeven publiciteit er I wel voor zorgt, dat er geen argeloze toeschouwers zijn die worden ver rast door oneerbaar gedrag op het toneel", aldus de officier. "Eén onderdeel", aldus mr. Hart suiker. "is echter zo grof en tast zo diep de menselijke waardigheid aan, dat dit mij toch tot ingrijpen zou dwingen. Ik heb dit aan de producer meegedeeld, die daarop heeft toege zegd, dat van woensdag af deze scè ne niet meer in het stuk voorkomt". De scène, die niet meer wordt op- gevoerd, gaat over groepssex van enige oudere echtparen, waarvan al le deelnemers een lichaamsgebrek hebben Mr. Hartsuiker verder: "Mocht echter van grote ergernis onder de i voorstelling blijken, dan kan dat een reden zijn om mijn standpunt te I herzien en de zaak reeds voor de uitspraak van de Hoge Raad aan de j rechter voor te leggen". Het GPV-kamerlid P. Jongeling heeft minister Klompé schriftelijk gevraagd haar afkeuring uit te spre ken over de vertoning van naaktscè nes uit de sex-musical in het NOS- journaal van 19 juni. Lissabon-Pretonia De Portugese minister van Buitenlandse Zaken dr. Rui Patricio heeft gisteren gespro ken met zijn Zuidafrikaanse ambt genoot dr. Hilgard Muller over zaken van gemeenschappelijk belang voor beide landen. De Portugese minister is dinsdag in Zuid-Afrika aangeko men voor een verblijf van vyf dagen. maar niet gemakkelijke variaties in aangebracht. De te lopen route is aangegeven met gekleurd crèpe-pa- pieren linten Bij het vertrekpunt hangt een lint dat de kleur van de week heeft. Er zijn drie controlepos- den. De organisatoren, die dit werk ge heel gratis doen. hopen nog meer personen aan deze wandeltochten zullen deelnemen. In Valkenburg zal W. H. Warring. Broekweg 22. daders te veroordelen", heet het in I Jaar worden gehouden in Rabat (te hun Londense oproep die door 54 i Marokko). ten. nl. op de 5. de 10 en de 15 km. tel 01718-13692. gaarne bereid zijn Bij iedere controle wordt een stem- nadere inlichtingen, ook wat het pel gegeven, zodat bij aankomst lidmaatschap betreft, te verstrek- kan worden gecontroleerd welke af- I ken. LEIDEN Op zaterdag 26 Juni komt het Pools Pantomime theater van Henrijk Tomaszewski in de Leid se Schouwburg Ander dan Marcel Marceau en zijn leermeester Etienne Decroux, die zich uitsluitend op de pantomime hebben toegelegd, gaat Tomaszewski uit van de lichamelijke middelen van de theaterkunstenaar. In de loop van 15 jaar heeft hij steeds verder gebouwd aan een be wegingstaal. die sterk zijn persoon lijke signatuur draagt en als „lyrisch, vitaal, bezield, vaak erotisch" is be schreven. Zyn groep is dan ook eerder een dans-theater. dat zich toelegt op mo derne balletten. dens een korte tournee van zijn groep door Nederland, tijdens het Holland Festival 1965 debuteerde als choreograaf met zijn ballet 'De Stier'. Thans uitgenodigd voor een tour nee met zijn eigen groep gedurende het Holland Festival 1971, zullen in Leiden o.a. worden uitgevoerd zijn balletten 'Labyrinth' en 'De Droom' en nieuwste creatie, het internatio naal opzienbarende 'Gilgamesj-Epos Het klassieke Summerische epos over de held die in 2500 voor Christus volgens de op tabletten verhaalde legende de zee in ging om te zoeken naar het kruid des levens; een van de grootste mythen uit de menselijke geschiedenis. Het accent van zijn groep ligt vooral op de dansers, een indruk- Bekendheid in Nederland kreeg wekkend viriel en atletisch ensemble Tomaszewski nadat hij, in 1964 ont- van solisten dat Tomaszewskfs idee- dekt door het Nationale Ballet tij- ënwereld optimaal weet te vertolken.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13