Bestuur van W.A.-Stichting biedt en bloc ontslag aan Kabinetsinformatie geslaagd „Terecht niet opgetreden tegen groep plunderaars MEISJE IN UITHOORN GEWURGD ProfPoslavsky zal werk hervatten BOS BLIJFT IN INDIA STUDIO italia oggi Toch zestien ministers in Biesheuvels kabinet LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 22 JUNI 1971 UTRECHT (ANP) Het negen leden tellende alge meen bestuur van de Willem Arntzstichting heeft gister avond laat en bloc zijn ontslag aangeboden aan de provin cie en de gemeente Utrecht. Het college van regenten is tot de concluse gekomen dat in deze fase van het conflict een vernieuwing van het bestuur de oplossing van de proble men op de Willem Arntszhoeve zal kunnen bevorderen. Provincie en gemeente, die sa men de regenten benoemen, zijn telegrafisch van de ontslagaan vrage op de hoogte gesteld. Ge deputeerde Staten van Utrecht zullen zich vrijdag over deze ont slagaanvrage beraden. Het demissionair bestuur zal de lo pende zaken blijven behartigen maar het zal in het kader van het conflict geen besluiten meer nemen. De door het college ingestelde adviescommis sie zet haar werk voort en gaat door met het horen van de by het con flict betrokken partijen. Gisteravond is het bestuur nog wel tot overeenstemming gekomen met prof. dr. A. Poslavsky, de buiten Na dodelijk ongeluk Scharwoude demonstreert voor tunnel SCHARWOUDE Bijna alle vijf honderd in voners van het Noord- Hollandse dorp Scharwoude hebben gisteravond gedemonstreerd voor een tunnel bij hun dorp onder de E-10 door. Vorige week werd een negenjarig meisje bij het oversteken van deze drukke autoweg Amsterdam-Afsluit dijk door een auto gegrepen en ge dood. Schoolgaande kinderen moeten vier keer per dag deze weg over om in het naburige Avenhorn te komen, waar de school staat. Nadat vorige week woensdag de ders van schoolgaande kinderen Scharwoude hun kroost uit protest ihuis hielden, werd gisteren oesloten dat morgen weer te doen. Ook werd een petitie ondertekend, die morgen zal worden aangeboden aan een lid van gedeputeerde staten van Noord-Holland. Een negatief ad vies van provinciale waterstaat over een tunnel, is overigens inmiddels veranderd in een positief. dienst gestelde directeur-geneesheer van de Willem Arntzhoeve. Hij zal zijn werk hervatten, zoals het bestuur hem eind vorige week al heeft ge vraagd. Over een eventuele terugkeer van drs. C. Muller als directeur van de zwakzinnige afdeling Dennendal, waarover nog geen besprekingen aan de gang waren, zal het nieuwe be stuur moeten beslissen. Zoals gemeld heeft drs. Muller be sloten een kort geding tegen het be stuur aan te spannen omdat aan prof. Poslavsky wel en aan hem niet is ge vraagd om zijn functie weer op te i vaten. "We hebben ons best gedaan", zo I zei een van de regenten, mevr. J. C. j Nuboer—barones van de Peltz de af gelopen nacht, "maar nu we als be- stuur partij in het conflict zijn ge worden lijkt het ons beter de functies ter beschikking te stellen. We hopen van harte dat een nieuw bestuur wel een oplossing zal kunnen vinden" Ontstemd Het bestuur van de oudervereniging is zeer ontstemd over de ontslagaan vrage van het bestuur. De bestuurs leden hadden onze eisen in hun zak, zo zei drs. Vroon maandagnacht, maar zelfs toen vertelden zij ons nog niets van hun plannen om af te tre den. Zodra het bericht bekend werd heeft de heer Vroon contact opge nomen met mevr. Nuboer, die overi gens volgens hem "volkomen te goe- der trouw" is. Zij vertelde hem dat de bestuursleden hun besluit hebben genomen omdat de afdelingen psy chiatrie en geriatrie van de W A- hoeve moties van wantrouwen tegen het bestuur hadden ingediend onder elk waarvan meer dan honderd hand- i tekeningen stonden. Juist de veel om streden zwakzinnige afdeling Dennen- dal was niet met een dergelijke motie gekomen evenmin als de ouderver eniging. De oudervereniging was volkomen loyaal, aldus de heer Vroon, zij eisten alleen een wyziging in vakkundige zin van het bestuur. De ouderver eniging neemt het het bestuur ook hoogst kwalyk dat het op de valreep zo'n "halfslachtige" beslissing heeft genomen door wel prof. Poslavsky maar niet drs. Muller naar de hoeve terug te halen. Volgens de heer Vroon trekt dit besluit de zaak schever dan ooit. Het bestuur van de oudervereniging zal zich nog nader beraden, maar het eist in ieder geval een zetel in het eventuele nieuwe bestuur. In de gemeente Maurik bij Tiel stortte gistermiddag een vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht neer. De twee piloten zijn daarbij om het leven geko men. Op de foto: de wrakstukken van het neergestorte vliegtuig met op de achtergrond de grote I publieke belangstelling Bezorgd over achterstand restauraties DEN HAAG ANP) De Konink lijke Nederlandse Oudheidkundige Bond heeft zich in een telegram ge wend tot de kabinetsformateur, waar in ernstige bezorgdheid wordt uitge sproken over de achteruitgang van het leefmilieu in Nederland als ge volg van de "ontstellend toenemende achterstand bij het restaureren en rehabiliteren van het voor het be houd van een gezonde samenleving onmisbare bestand aan historisch waardevolle bebouwing in stad en land". De bond dringt er bij het nieuwe kabinet op aan. dat in de naaste toekomst "aanzienlijke fi nanciële middelen" beschikbaar zul len komen en dat er een strenger planologisch beleid zal worden ge voerd. Deel Postgiro naar Nijmegen NIJMEGEN Een gedeelte van de Post-Girodienst in Arnhem zal naar Nijmegen worden verplaatst. Het be treft een gedeelte van de codeerafde ling dat in afwachting van nieuw bouw in Nijmegen, voorlopig in een scholenpand zal worden onderge bracht. Voor een honderdtal Nijmegenaren die in Arnhem werkzaam zijn, bete kent dit een einde van de dagelijkse pendel. Uitwijken van de Post-Giro dienst is ondanks uitbreiding in Arn hem noodzakelijk geworden, omdat langer wachten nadelige gevolgen zou kunnen hebben. Te zijnertijd zal de Post-Girodienst in Nijmegen in een nieuw pand worden onderge bracht. DEN HAAG (ANP) De stichting Terre des Hommes heeft laten weten dat dokter K. Bos, die met een col lega vooruit was gestuurd komst van een Nederlands me disch team voor te bereiden, deze week nog niet naar Nederland zal terugkeren. Hij zet in India zijn po gingen voort om voor het medische team alsnog d-e geweigerde visa te verkrijgen. Dokter Bos zal dus woensdagoch tend niet op Schiphol terugkeren. ADVERTENTIE dinsdag: Strategia del ragno (de strategie van de spin) regie: Bernardo Bertolucci 18 JAAR Hoofdcomm. Rotterdamse politie ROTTERDAM De heer A. Wolters, hoofdcommissaris van de Rotterdamse politie, vindt dat er vrijdagavond terecht niet is op getreden tegen de plunderaars van het kantoor van koppelbaas Rudolf Strasser aan de 's-Gra- vendijkwal in Rotterdam. ..De ter plaatse aanwezige inspecteur is primair uitgegaan van ordehand- ving". aldus de heer Wolters. „En dat acht ik juist". „Het is alleen jammer dat die in specteur tegen een toeschouwer heeft opgemerkt dat niet werd ingegrepen omdat er geen aanklacht was. HU verkeerde in de veronderstelling dat de eigenaresse van het pand bij wie hij informeerde wat er aan de hand Strasser was. Zij zei het g°ed te vinden dat de arbeiders de kantoorinventaris mee namen als ze het huis maar niet be schadigden. Arrestatie van de plun deraars zou" volgens de hoofdcom missaris. „tot een een algemene vechtpartij hebben geleid" Het onderzoek naar de gebeurte nissen is nog in volle gang. De zes politiemannen (vier agenten, een brigadier en een inspecteur) zijn gis teren gehoord. Volgens de heer Wol ters is uit dat eerste kritische ver hoor vast komen te staan dat geen goederen zijn ontvreemd tijdens de aanwezigheid van de politie. Hij was verbaasd te vernemen dat volgens verklaringen van getuigen en uit gemaakte foto's duidelijk is ge bleken dat dit wel degelijk is gebeurd Het is, zei de heer Wolters, op dit nog niet duidelijk of er in- gegeven ogenblik niet wie er gerecht- derdaad diefstal is gepleegd, omdat vaardigd met spullen liep en wie de goederen zijn weggehaald onder niet", aldus de hoofdcommissaris. Bezwaren tegen olie-concessie in Waddenzee AMSTERDAM (ANP) —Naar aan leiding van de concessieaanvraag van Petroland NV voor delfstoffenwin ning in het gebied van 42.000 hectare Waddenzee, gelegen tussen Harlin- gen en Vlieland, roept de landelijke Vereniging tot Behoud van de Wad denzee haar 13.000 leden op bij Ge deputeerde Staten van Friesland een bezwaarschrift in te dienen tegen het verlenen van de aangevraagde concessie. Als ernstige bezwaren worden om. aangevoerd dat de winning van delf stoffen en de daarmee gepaard gaande bouw van booreilanden en winningsplatforms en het leggen van leidingen het wijdse Waddenland schap zullen bederven en daar een industrieel aanzicht aan geven. Voorts brengt boren risico's met zich mee die ook met de beste voorzorgsmaat regelen niet zyn te voorkomen. Wan neer zich in het Waddengebied een calamiteit voordoet zullen de gevol gen doordat b.v. ontsnapte olie zich snel verspreidt en zich op het Wad vastzet terwijl bestrijdingsmaatrege len vrijwel onuitvoerbaar zyn, zeer ernstig zyn. toezicht van loonaministrateur Paar de koper. die briefjes liet tekenen voor de goederen die meegnomen werden. Hij zou zelfs hebben meege holpen. ,.De politiemensen wisten op een Wij zijn niet blij met wat er is gebeurd en dus gaan we door met het onderzoek. Als mocht blijken dat de politie heeft gefaald, wordt de rijks recherche ingeschakeld. Maar op dit ogenblik zie ik dat nog niet". WASHINGTON (AFP) De Ame rikaanse ruimtevaarder Walter Cun ningham heeft zijn ontslag per 1 augustus bij de Nasa ingediend. Hij wordt onderdirecteur van een maat schappij in onroerend goed in Hous- ton. Cunningham heeft in augustus 1968 een vlucht van 260 uur gemaakt in de Apollo7. Door zijn vertrek komt het aantal Amerikaanse ruimtevaar- |ders op 45. Cunnungham is 39 Jaar, gehuwd en vader van twee kinderen. UITHOORN (ANP) Slechts drie dagen na de oplossing van de geruchtmakende "Leidse" moord is gistermiddag opnieuw het lichaam van een gewurgde jonge vrouw langs een slootkant ln Uithoorn gevonden. Enkele uren nadat het stoffelijk over schot was ontdekt door een loon- maaier kwam de politie er ach ter dat het slachtoffer de 15- jarige Cora M. uit Uithoorn was. De 31-jarige M. van der Weij- den die gistermiddag bezig was met het maaien aan een sloot langs een doodlopende landweg, deed de lugubere vondst. Van het lichaam stak alleen het hoofd nog boven water. Op de walle- kant werd een stapeltje kleding aangetroffen. Gezien het feit dat het lichaam geheel ontkleed was werd aanvankelijk aangenomen dat het ging om een zedenmis drijf, maar de sectie die later op de avond door patholoog- anatoom dr. J. Zeldenrust werd verricht, wees uit dat er geen sprake van is. De plaats waar het lichaam werd gevonden staat ter plaatse bekend als een "vrijlaantje". De sectie heeft het vermoeden doen postvatten dat bij de wurging een of ander voorwerp is ge bruikt.. Het tijdstip van de wur ging heeft men nog niet kunnen vaststellen, omdat het lichaam de temperatuur van het water had aangenomen. Volgens een voorzichtige schatting moet het lichaam ten hoogste twaalf uur in het water hebben gelegen. Alle kleding van het meisje bleek in goede staat.. Men neemt aan, dat zy zich, vrijwillig of onder bedreiging, zelf heeft uit gekleed. Dank zij een klanten nummer in het horloge van het gewurgde meisje kwam de politie op het spoor van haar identiteit. Een plaatselijke horlogemaker had de gewoonte klantennum mers in gerepareerde uurwerken aan te brengen. Toen de politie bij hem kwam informeren, kon de man onmiddellijk naam en adres van het meisje verstrek ken. Juist toen de politie langs deze weg achter de identiteit van het meisje gekomen was. belden haar ouders op met de medede ling dat hun dochter nog niet was thuis gekomen. (Van onze politieke redactie» DEN HAAG Kabinetsinforma teur prof. Steenkamp heeft vanmid dag Koningin Juliana in Paleis Huis Ten Bosch meegedeeld, dat hij is geslaagd en dat hij de taak, die de Koningin hem ruim vijf weken ge leden verzocht op zich te nemen, heeft afgerond met een positief re sultaat. Het is mogelijk gebleken een formule te vinden, waarop een parle mentair meerderheidskabinet kan worden gevormd, want met de drie confessionele partijen KVP. ARP en CHU zyn VVD en DS'70 bereid rege- ringsverantwoordelykheid te gaan dragen. Ook het laatste geschilpunt, dat was ontstaan omdat niet alle toe komstige partners even enthousiast bleken voor uitbreiding van het ka«- binet met twee nieuwe ministerpos ten. is uit de wereld. Het worden er inderdaad zestien: zes KVP, drie AR, drie VVD, twee CH, twee DS'70 Daartoe hebben de vyf fractievoor zitters gisteravond, na een laatste uitvoerige bespreking eensgezind be sloten. Verwacht wordt, dat de Koningin nu zeer spoedig een formatie-op- dracht aan de AR-fractievoorzitter mr. Biesheuvel zal verstrekken. Op het Binnenhof houdt men er reke ning mee. dat dit wellicht zelfs reeds vanavond zal geschieden. Geen nieuwe punten De brieven, waarmee de vyf frac tievoorzitters op prof. Steenkamps regeerakkoord hebben gereageerd, leverden niet veel nieuwe gezichts punten meer op. Alleen zetten dr. Veringa (KVP), mr. Geertsema (VVD) en dr. Drees jr. <D'S70) er in uiteen, waarom hun fracties bezwa ren hadden tegen het uitbreiden van het aantal ministers. De KVP ging niet verder dan het voorstel, het aantal slechts met een bewindsman uit te breiden tot vyftien. maar VVD en DS'70 waren gedetailleerder in hun kritiek. De liberalen bleken niet alleen te gen het uitbreiden van het aantal ministersposten te zyn. maar spra ken bovendien de vrees uit, dat door het scheppen van de nieuwe posten nieuwe competentiegeschillen niet zouden kunnen uitbiyven. Met name by het nieuwe departement van Volksgezondheid en Milieuhygiëne, aldus mr. Geertsema. ligt de con flictstof reeds by voorbaat opgetast. De aarzeling van de DS'70-fractie bleek juist de post van minister zon der portefeuille bij Onderwys en We- I ttnschappen te betreffen. Dat be zwaar zou volgens dr. Drees vervallen indien het een portefeuille betrof van een nieuw departement, dat univer siteiten, hogescholen, coördinatie we tenschapsbeleid en te zyner tyd ho ger beroepsonderwys zou omvatten. Al zou dan by zijn fractie wel het bezwaar tegen uitbreiding van het aantal ministers met twee blyven be staan. In de brief van de KVP-frac- tievoorzitter dr. Veringa wordt bo vendien de voorkeur uitgesproken de voorbereiding van de algehele grond- westwyziging op te dragen aan een staatssecretaris. Dat Rinus Wehrmann vandaag voor het Hoog Militair Gerechtshof verschijnt is uit een oogpunt van haardracht niet zo interessant meer zeker niet nu minister Den Toom zijn standpunt heeft verruimd en Rinus Wehrmann vrij is gekomen. Het gaat nu niet meer zo zeer om de inhoud van het bevel, maar om ongehoorzaamheid aan een meer dere. Insubordinatie heet dat in het militair strafrecht en dat wordt in militaire kring zwaar aangerekend. Wat nu overblijft is het probleem van de militaire rechtspraak in vre destijd. Al jaren wordt gepleit voor af schaffing. Er wordt bij voortduring op gewezen, dat het onaanvaard baar is burgers in de periode dat zij in dienst moeten, te dwingen zich te onderwerpen aan de werking een verouderd militair straf- tuchtrecht en aan het oordeel militaire rechters. Een dergelijke gang van zaken komt in strijd met het grondwettelyk gelykheidsbegin- sel. Er ligt sinds 1966 een nota met vraagpunten over deze kwestie bij de Tweede Kamer. Juist omdat van de vraagpunten is: moeten wjj militaire rechters houden, of n ten wij de gewone rechter deze taak toekennen (een uiterst controver sieel probleem) blijft de hele mate rie liggen en komt er ook niets een vernieuwing van het hopeloos verouderde militair wetboek strafrecht. Een dergelijk „eigen" recht binnen onze samenleving werkt ook verwarrend. Onwillekeurig gaat men deze strafmaat voor militair vergrijp gegeven door militaire rechter) vergelijken met het „gewone" recht, waarbij v beelden te over zijn van gevallen die veel „erger" liggen, maar waar n der straf werd gegeven. In 1970 verscheen er een interim rapport van de departementale com missie Van Binsbergen, „vermogen- straffen", waarin een poging is ge daan de grenzen van de strafmaat aan te geven. Is een lagere straf ook mogelijk om het doel (b.v. afschrik wekkende werking) te realiseren, dan moet de mindere straf reeds geno men worden. Ook is een grens dat de straf niet zo zwaar mag zijn, dat zij door de rechtsgenoten als evenreidg zwaar wordt ervaren. Hiermee komen wij terug op het eerste probleem: wie zijn voor Rinus Wehrmann de rechtsgenoten? Zyn die de mensen in de burgermaat schappij? Of zijn het gezien de bijzondere rechtspraak de mili- tairen, en dan nog de beroepsmili- tairen? Zij zullen in tegenstel- ling tot de burgers het vergrijp j zeer ernstig vinden. Immers, bevel is bevel en wordt dit niet opgevolgd dan is dat het begin van het einde. Dit is het patroon waar de Ne derlandse militair in wordt getraind: gehoorzaamheid in ondergeschiktheid In deze gedachtengang past ook dat een Nederlandse militair die op het matje wordt geroepen zich ter ontschuldiging mag beroepen op een bevoegd gegeven bevel van een meer- I dere. I Heel opmerkelijk is echter dat ar- i tikel 10 Oorlogswet. waar het gaat om een oorlogsmisdrijf of een mis- i drijf tegen de mensheid, een derge lijk beroep op een bevoegd gegeven bevel van een meerdere niet a schulduitsluitingsgrond erkent. In het Nederlands Juristenblad van I mei Jl. gaat prof. B. V. A. RÖling 1 op dit punt in, in verband met het proces-Calley in Amerika. Bij deze categorie misdrijven waarbij het I ..onder aan de lijn" onduidelijk ia of het om een mis-daad of een hel den-daad gaat moet de militaire top aansprakelijk worden gesteld, al dus Röling. Het is niet Juist de mi litair. die zijn hele opleiding wordt getraind in het klakkeloos opvolgen van bevelen, opeens, als het gaat de uiterste consequentie (het <x logsmisdrijf). zelf aansprakelijk te stellen voor zijn daden. Het bewust hanteren en Juist sti muleren van „kritisch vermogen" kan het systeem van „bevel is bevel" dat tot rampzalige gevolgen kan leiden, wellicht doorbreken. Uit dit oogpunt is het dan wellicht toch in teressant om tot het aspect waarmee alles is begonnen terug te keren: de nu onverlet blijvende haren van dienstplichtig soldaat Wehrmann. I Tegen de achtergrond van My Lai zijn de haren van de recalcitrante soldaat maar een paskwil. Toch vor men zij het „begin van het einde". Immers: door het opvolgen van een bevel het haar te laten kortwieken, komt het gezond verstand waarmee de inhoud van het bevel beoordeeld moet worden op een laag pitje te staan. Juist het op rood springen van het gezond verstand kan erger voorkomen. Net zoals het overigens ook in onze militaire hiërachie een begin van het einde zou zijn, v neer het bevel van een meerdere niet zonder meer zou worden uitge voerd. De hiërarchie als hier beschreven, biedt nauwelijks ruimte voor dis cussie het heeft zijn eigen straf recht en zijn eigen strafrechtelijke normen. Discussie en dus ont wikkeling van de normen kan pas tot stand komen, wanneer althans in vredestijd het ..eigen recht" in de militaire sfeer beperkt wordt tot zaken waar het dienstig is. Mr. J. 8.-de S. L.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 6